Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Handbal, Liga Națională, Dunărea Brăila-CSM Unirea Slobozia 35-26 (18-13)

În viață pentru doar un sfert de oră

Deplasarea de la Brăila petrecută sîmbătă, 24 ianuarie 2015, putea însemna relansarea în lupta pentru play-off sau pur și simplu călirea pentru jocurile foarte importante care urmează în viitoarele 3 săptămîni. Din păcate a ieșit o nouă înfrîngere la scor considerabil, Unirea contînd doar un sfert de oră în duelul cu echipa lui Farcău și Perianu. În minutul 16, handbalistele lui Liviu Paraschiv conduceau Dunărea Brăila cu 7-6. Patru dintre goluri au fost marcate de Dăscălete, și tot Raluca a avut în mînă golul de 8-6, dar a ratat de la 7 metri. Pe contraatac se face 7-7, iar pînă în minutul 22, 14-7 pentru gazde. Meciul se rupe și o nouă înfrîngere se profilează. Tot ce se mai putea încerca era... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 18:40 (2612 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Lecția de înot de la Laguna Blue

Lecția de înot de la Laguna Blue

La 7 kilometri de Slobozia, în plină iarnă, singura piscină acoperită cale de trei județe în orice direcție, funcționează la întreaga capacitate. Oferta e diversificată, serviciile sînt la standarde europene, iar cei 10 mii de beneficiari care au trecut pragul acestui resort în cei 2 ani de cînd și-a deschis porțile, sînt dovada că se poate face turism și în extrasezon. Însă motivul pentru care am trecut pragul Laguna Blue în plină iarnă este altul. În fiecare luni și marți, cele 3 piscine ale Centrului sînt asaltate de copii de toate vîrstele, dornici să învețe să înoate. Independent a decis să mediatizeze acest fenomen, imposibil de imaginat pînă acum, dar și oamenii care l-au făcut posibil... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 18:05 (16718 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un angajat al Primăriei Slobozia a murit în timpul serviciului

Un angajat al Primăriei Slobozia a murit în timpul serviciului

Întîmplare cu final dramatic la Primăria Slobozia. Un angajat al Serviciului Taxe și Impozite a murit în baia instituției. Cadavrul a fost descoperit de un coleg. La fața locului s-au deplasat polițiștii criminaliști care au demarat o anchetă.
Tragedia s-a petrecut la subsolul Primăriei Slobozia, acolo unde bărbatul își avea biroul. Din primele informații, se pare că omul a mers la baia din apropiere, iar apoi a fost găsit în stare de inconștiență de un coleg de serviciu. Speriat, omul a sunat la 112, iar la fața locului s-au deplasat medicii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Din păcate, la momentul sosirii specialiștilor, omul murise. Deși neconfirmată oficial, cauza care i-a... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 17:57 (21622 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Inspectori Antifraudă bucureșteni, implicați într-un accident rutier la Slobozia

Inspectori Antifraudă bucureșteni, implicați într-un accident rutier la Slobozia

Doi angajați ai Direcției Antifraudă din Capitală au fost implicați marți, 27 ianuarie 2015, la primele ore ale dimineții, într-un accident rutier în zona Cimitirului Bora de la Slobozia. Din primele cercetări, aceștia s-au ciocnit de un tir. Din fericire nimeni nu a fost rănit, însă persoana care conducea mașina instituției a fost amendată cu suma de 585 de lei.

Neatenția era să-i coste viața Datele polițiștilor arată că evenimentul rutier s-a petrecut din cauza inspectorilor Antifraudă. Aflat la volanul mașinii de serviciu, șoferul, un bărbat de 49 de ani, a pierdut controlul volanului... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2015, 11:15 (24770 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ultimele zile ale președintelui PSD Ialomița, Vasile Silvian Ciupercă

Ultimele zile ale președintelui PSD Ialomița, Vasile Silvian Ciupercă

Știm! Am spus-o de atîtea ori încît acum nu mai crede nimeni. Dar de la șeptarii de pe holurile instituțiilor publice și pînă la liderii Opoziției locale (cîtă a mai rămas), din decembrie încoace toți vorbesc numai despre viitorul președinte al PSD Ialomița. Noi vă vom explica de ce președintele Ciupercă va renunța la funcție și, în plus, care sînt scenariile vehiculate la acest moment pe holurile înghețate ale sediului PSD Ialomița.

Coșmarul unei nopți de iarnă
În urmă cu aproape două săptămîni, în perioada 9-11 ianuarie 2015, la Turnu Măgurele, în Teleorman, președintele PS... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2015, 18:55 (23934 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

O gravidă plictisită pe bani publici

Consilierii administrației locale

O gravidă plictisită pe bani publici

În vara anului 2013, în urma unui desant jurnalistic prin instituțiile publice, am realizat un «Top 3» al celor mai sexy consiliere din administrația ialomițeană. La 1,5 ani distanță, iritată de indiferența cu care o tratează cititorii publicației noastre, una dintre aceste consiliere a decis să iasă din anonimat. Sîntem fericiți să o mediatizăm în toată splendoarea gîndurilor ei și așteptăm cu interes comentariile dumneavoastră pe site-ul redacției...

Ramonica, consiliera președintelui Ciupercă
Ramona Mușoiu, angajată în primăvara anului 2013 drept consilieră a președintelui... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2015, 17:10 (32315 vizualizări - 58 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Nicolae Drogeanu, directorul care gestionează milioanele europene în Ialomița

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Nicolae Drogeanu, directorul care gestionează milioanele europene în Ialomița

La cererea cititorilor reluăm cu forțe proaspete (și in extenso) rubrica de față. In extenso pentru că, așa cum v-am anunțat deja, am decis să extindem eforturile noastre de mediatizare a șefilor de instituții și dincolo de instituțiile descentralizate ale statului. Astăzi, cu voia dumneavoastră și a domniei sale, directorul Oficiului Județean pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, Nicolae Drogeanu.

Funcția care doboară gradul Nicolae Drogeanu este șef la OJFIR de 2 ani. A ajuns aici pe filieră PNL, după ce, în 2010, s-a înscris la partid. Are la bază studii tehnice, dar a activat... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2015, 14:20 (17464 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: «Vandam», hoț de meserie

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au solicitat instanței arestarea preventivă a unui tînăr, de 21 de ani, acuzat că a spart o locuință și rezervoarele a cinci autoutilitare, de unde a sustras combustibil. Cel în cauză a fost reținut pe o perioadă de 30 de zile. Pe numele său Daniel Ionuț Țăpoi, în vîrstă de 21 de ani, tînărul este strigat de toți cunoscuții «Vandam». În perioada septembrie-octombrie 2014, el a reușit să spargă un apartament, de unde a furat două aparate electronice, și rezervoarele a cinci autoutilitare, de unde a sustras motorină. Prejudiciul creat de «Vandam» a fost stabilit la valoarea de 7250 de lei. El a fost reținut pentru o perioadă de 30 de zile pentru... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2015, 12:15 (5337 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Procurorii Anticorupție cer anularea diplomelor de Bacalaureat obținute ILEGAL!

DNA tulbură «apele liniștite» ale învățămîntului ialomițean (II)

Procurorii Anticorupție cer anularea diplomelor de Bacalaureat obținute ILEGAL!

Scandalul public iscat de trimiterea în judecată a celor 17 profesori ialomițeni în dosarul «Mită la BAC 2012» se adîncește. Pe lîngă condamnarea la pedepse cu închisoarea a cadrelor didactice acuzate de fraudarea sesiunii iunie-iulie a Bacalaureatului din urmă cu 3 ani, procurorii Anticorupție cer judecătorilor să anuleze toate diplomele eliberate elevilor care au plătit pentru a promova examenul! În această situație sînt peste 100 de candidați, mulți dintre ei fiind în ultimul an de facultate. Totul depinde acum de judecătorii Tribunalului Ialomița, instanță căreia i-a fost repartizat spre judecare dosarul care a cutremurat din temelii învățămîntul ialomițean.

DNA încearcă să facă dreptate... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2015, 19:55 (25690 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Cupa României, CSM Unirea Slobozia-CSM București 21-26 (9-15)

Învinse și în «Cupa României»

Confruntarea dintre CSM Unirea Slobozia și CSM București a avut parte de o reeditare. Marți, 20 ianuarie 2015, în cadrul Optimilor «Cupei României», cele două echipe s-au duelat din nou în Sala Sporturilor din Slobozia. Unirea a avut un start timid, dînd prilejul experimentatelor handbaliste bucureștene să se desprindă la 5-1 în minutul 6 și 11-5 în minutul 18. A urmat o ușoară tresărire de orgoliu a Unirii, soldată cu 3 goluri consecutive, insuficiente însă pentru a stăvili marșul oaspetelor către Sferturi. Startul reprizei secunde a aparținut Unirii, care s-a apropiat simțitor de adversare, pe fondul evoluției foarte bune a Georgianei Martin în poartă și a coordonatorului Marina Gavrilă în atac... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2015, 15:20 (5855 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Directori-inculpați, în fruntea școlilor din județ

DNA tulbură «apele liniștite» ale învățămîntul ialomițean (I)

Directori-inculpați, în fruntea școlilor din județ

La sfîrșitul anului precedent, un comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție anunța finalizarea cercetărilor în dosarul «Mită la BAC 2012». Cu această ocazie, procurorii de la București au trimis în judecată 17 profesori ialomițeni acuzați că au fraudat prima sesiune a Bacalaureatului, desfășurată cu 3 ani în urmă. Ancheta scoate însă la iveală o situație fără precedent. Printre numele dascălilor-inculpați se regăsesc și unii profesori care la începutul anului școlar în curs au fost numiți în funcții de conducere! Este vorba despre directorii Liceelor Teoretice «Carol I» și «Paul Georgescu», din Fetești și Țăndărei, și Școlii Generale «Aurel Vlaicu» Fetești. În timp ce oficialii formațiunilor... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 19:40 (24406 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

SPORT

Aproape de o mare surpriză

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia-CSM București 24–29 (11-11)

Aproape de o mare surpriză

A fost spectacol în Sala Sporturilor din Slobozia, cu nume grele ale handbalului feminin mondial în luptă dreaptă cu handbalistele Unirii. S-a întîmplat vineri, 16 ianuarie 2015, într-o partidă contînd pentru etapa a 15-a a campionatului. Protagoniste au fost CSM Unirea Slobozia, locul 11 la acel moment, și CSM București, locul 2. Oaspetele au venit cu artileria grea. În poartă au stat Tolnai și Pessoa, pe dreapta au alternat Martin și Vărzaru, pe stînga Curea și Dasilva, la 9 metri Rodrigues și Vizitiu, iar pe semicerc s-a bătut pivotul Vetkova. Și chiar s-a bătut pentru că au avut în față o echipă a Sloboziei cu o atitudine de zile mari care și-a respectat adversarul dar nu s-a speriat de el... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 18:20 (6238 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de 40000 de euro în cazul polițiștilor morți la Bordușani

Despăgubiri de 40000 de euro în cazul polițiștilor morți la Bordușani

La aproape două săptămîni de la accidentul petrecut în Ialomița, la Bordușani, ies la iveală noi detalii despre tragedia în care și-au pierdut viața doi oameni ai legii din cadrul Poliției Transporturi Navale Hîrșova. Potrivit reprezentanților Sindicatului Național al Polițiștilor, mașina de serviciu a agenților fusese casată în luna noiembrie a anului trecut și dată în folosința unității cu toate documentele în regulă! Cercetările cu privire la acest caz sînt în plină desfășurare...

Polițiști uciși de o «conservă» cu roți
Cercetările la locul evenimentului rutier au fost efectuate... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 17:45 (13005 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Primul amical. 4-1 cu Abatorul!

Unirea Slobozia a pornit motoarele în vederea pregătirii sezonului de primăvară, iar sîmbătă, 17 ianuarie 2015, a susținut primul test la Brîncoveni contra concitadinei Abatorul. Trupa lui Ion Ionescu, locul II în Liga a IV-a, a beneficiat și de aportul cîtorva dintre juniorii Unirii. Adrian Mihalcea a început partida în formula: Dobre-Ibrian, Soare, Hristian, Topală-Gheorghe, Macare, Tudor, Bolat-Chelaru, Stanciu. Au mai intrat: Oprea, Măstăcan, Drăguț, Lazăr, Stan, Toma, Alexe, Ungureanu, Jianu. Nu a jucat Gabriel Teodorescu, aflat în recuperare după operația de apendicită suferită recent. De partea cealaltă, Abatorul i-a avut în teren pe: Chițoi-Tronaru, Zamfir, Radu, Pîrvu-Șolcănea, Vizuroiu... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 15:50 (4909 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Procuror-«fantomă», trimis în boxa acuzaților

Ialomița: Procuror-«fantomă», trimis în boxa acuzaților

Un deținut încarcerat la Penitenciarul Craiova a pus pe jar organele de urmărire penală din Slobozia. Procurorii locali au demarat o anchetă, după ce acesta a înșelat prin telefon mai multe persoane din județele Botoșani, Ialomița și Buzău. Pușcăriașul își contacta victimele și le preciza faptul că este procuror în cadrul Biroului Teritorial DIICOT Călărași și le solicita coduri de reîncărcare ale cartelelor SIM, totul pentru a sprijini cercetările într-un dosar penal aflat în supravegherea sa. Prejudiciul în această speță se ridică la peste 1000 de euro. Inculpatul a fost trimis în judecată.

Criminal, transformat în procuror... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 14:40 (5070 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Alexandru Negru, campion județean la 8 ani

Șah

Alexandru Negru, campion județean la 8 ani

La începutul acestui an, pe 10 ianuarie 2015, s-a desfășurat etapa județeană a concursului «Olimpiada Națională a Sportului Școlar». Evenimentul a fost găzduit de Școala nr. 3 din Slobozia, iar în fața tablei de șah s-au aliniat 16 sportivi, cu vîrste între 8 și 15 ani. Surpriza concursului a fost șahistul de numai 8 ani, Alexandru Negru, elev al antrenorului Daniel Nițu. După concurs, Alexandru a explicat cum a reușit, la numai 8 ani, să învingă adversari care au dublul vîrstei sale: «Eu am învățat să joc șah la vîrsta de 4 ani. De-atunci, șahul este pasiunea mea cea mai mare. Cel care m-a învățat primele reguli în șah este tatăl meu. Dar datorez această victorie și domnului profesor, care mi... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 13:25 (5508 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Handbal, Junioare

CSS Slobozia, aproape calificată la turneul semifinal

În perioada 17-18 ianuarie a.c., s-a desfășurat cel de-al doilea turneu din cadrul fazei pe serii zonale a Campionatului Național de Handbal Feminin rezervat junioarelor 1. Turneul seriei C din care face parte și CSS Slobozia s-a derulat la Buzău. Echipa lui Marian Simion a pierdut primul joc contra celor de la CSS Galați, cu 23-31, reușind să se impună în cel de-al doilea contra celor LPS Brăila, cu 32-26. «Faptul că strîngem tot mai greu rîndurile, coroborat cu o perioadă de 5 săptămîni în care din motive obiective echipa nu a făcut pregătire, și-a pus amprenta asupra evoluției noastre. În meciul cu CSS Galați am arătat că știm handbal dar am greșit pe final, cînd s-a văzut clar că echipa nu... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 12:35 (4453 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Copiii statului

Copiii statului

Maria și Denisa, două surori aflate într-un centru de plasament al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, așteaptă de 5 ani ca statul să le găsească o familie. Toți «oamenii mari» care le-au cunoscut au refuzat să le ia acasă pentru că sînt de etnie romă. În aceeași situație sînt alți 21 de copii adoptabili din Ialomița. Fiecare zi din viața lor înseamnă speranța că vor reuși să trăiască într-o familie normală, însă timpul trecut le-a demonstrat doar contrariul...

«Copiii perfecți», selectați de calculator
În România, procedura adopției este... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2015, 10:15 (7648 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

POLARIS nu respectă indicatorii de performanță

Autoritățile slobozene susțin concesionarul serviciilor de salubritate

POLARIS nu respectă indicatorii de performanță

La două luni de la preluarea serviciului de gestionare a deșeurilor din Slobozia, autoritățile se află într-un punct de cotitură. Cu alte cuvinte, serviciile oferite de către operatorul local de salubritate lasă de dorit. Conform datelor oficiale, POLARIS M Holding nu reușește să respecte indicatorii de performanță stabiliți prin contract, iar problemele legate de colectarea selectivă a deșeurilor au rămas nerezolvate. Oficial, toți cei implicați în acest proces, se află în silentio stampa...

O mînă spală pe alta
De-a lungul ultimelor două luni, Independent a publicat o serie... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2015, 18:10 (11178 vizualizări - 41 comentarii)

POLITICĂ

«Sunt condamnat pentru o faptă pe care, și să fi vrut, n-aș fi putut să o fac!»

Cazacu Marinică, ex-președintele PD-L

«Sînt condamnat pentru o faptă pe care, și să fi vrut, n-aș fi putut să o fac!»

Demisia președintelui PD-L, Cazacu Marinică încheie o epocă. Așa cum el însuși declară, cu sau fără el, politica locală va merge mai departe. Ceea ce se va schimba însă, promit oficialii Organizației, este modul în care se va face politica începînd de azi înainte. În așteptarea acestei minuni, publicăm primul interviu al ex-președintelui Cazacu Marinică de după condamnarea sa din 18 decembrie 2014.

O demisie anunțată încă din 2013
-Demisia dumneavoastră survine în urma condamnării. Nu e puțin prea tîrziu?
-Da și nu. Da, pentru că nu mi-am dorit... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2015, 16:30 (10696 vizualizări - 12 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
257 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Activități de prevenire a delincvenței juvenile

Aproximativ 400 de elevi de la unități de învățămînt de pe raza localităților Slobozia și Fetești au fost informați despre delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Astfel, miercuri, 16 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2016, 18:05
(5383 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 21000 de lei

În cursul zilei de marți, 15 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile pe raza județului, pentru reducerea riscului rutier și pentru depistarea și sancționarea participanților la trafic ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2016, 15:25
(4776 vizualizări - 1 comentariu)


Manasia: Prinși la scurt timp după ce au furat din magazin

Polițiștii cercetează patru persoane sub aspectul comiterii infracțiunii de furt, prejudiciul creat fiind recuperat în totalitate și restituit părții vătămate. Astfel, polițiștii din cadrul Postului de ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2016, 15:20
(5561 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt


IPJ Ialomița: «Alege să fii corect!»

În această perioadă, Ministerul Afacerilor Interne derulează la nivel național o campanie de promovare a corectitudinii și respectării legislației în procesul electoral, sub sloganul «Alege să fii corect ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2016, 18:05
(5262 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, duminică, 13 noiembrie 2016, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:25
(4599 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Țăndărei: Prinși în flagrant în timp ce încercau să fure din autoturisme

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 13/14 noiembrie 2016, o patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Orașului Țăndărei a surprins în flagrant doi minori de 13, respectiv 14 ani, în timp ce încercau ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:20
(7309 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 26 de permise reținute, amenzi de peste 85500 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 11-13 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:15
(8218 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Atestarea persoanelor ca agent de securitate

Cererea prin care se solicită atestarea persoanelor ca agent de securitate se depune la unitatea de poliție unde solicitantul are domiciliul sau reședința. Poliția Română eliberează atestate pentru încadrarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:10
(6267 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Contrabandă cu motorină și țigări. Mandate de arestare pentru 30 de zile!

Printr-un comunicat de presă, Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița precizează că «s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații PARASCHIV ADRIAN, COMAN SORIN ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 12:50
(7113 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acoperișurile unor blocuri, luate de vînt

Ca urmare a fenomenelor meteo înregistrate duminică, 13 noiembrie 2016, pompierii ialomițeni au fost solicitati să intervină, în municipiul Fetești, pentru înlăturarea efectelor generate de desprinderea ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2016, 19:20
(6133 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 43 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 19:10
(5521 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bătrîn acroșat de o mașină

Miercuri, 9 noiembrie a.c., la Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului, s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 18:25
(5819 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Locuință distrusă de flăcări la Alexeni

O sobă pe lemne defectă a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință construită din lemn, de pe raza localității Alexeni. Evenimentul a fost anunțat la 112  miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 17:20
(5907 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Alexeni incendiu


Ialomița: Hoți identificați de polițiști

Polițiștii cercetează patru persoane sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și furt calificat, prejudiciile create fiind recuperate în totalitate și restituite părților vătămate. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 18:15
(4596 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița hoț


Accident la Căzănești

Marți, 8 noiembrie 2016., în localitatea Căzănești s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit că în timp ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 17:15
(5915 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 5 permise reținute, amenzi de peste 33500 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 4-6 noiembrie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 18:25
(6455 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj piscicol la Dridu

Braconaj piscicol la Dridu

În cadrul acțiunilor de combatere a braconajului piscicol, o patrulă de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni a depistat sîmbătă 5 noiembrie a.c., în jurul orei 7,30, pe malul lacului Dridu, doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 17:25
(7672 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

UPDATE Reprezentanții Parchetului de pe lîngă Judecătoria Lehliu Gară au confirmat oficial faptul că două dintre cele trei persoane care au murit în ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2016, 18:10
(14196 vizualizări - 0 comentarii)


Arestări preventive în dosarul mașinilor incendiate la Slobozia

La începutul acestei săptămîni, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au făcut 8 percheziții domiciliare, în Ialomița și București, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2016, 16:50
(6271 vizualizări - 3 comentarii)


Grivița: Cetățean algerian, depistat cu ședere ilegală

Un cetățean algerian, de 33 de ani, a fost depistat cu ședere ilegală pe raza comunei Grivița. Ulterior, acesta a fost transferat de polițiști către autoritățile italiene, în vederea internării sale într ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 19:45
(6303 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: A încercat să vîndă un smartphone contrafăcut

Jandarmii din Urziceni au depistat pe străzile municipiului un bărbat, de 33 de ani, din comuna Bărbulești, care încerca să vîndă un model de smartphone contrafăcut. Comerciantul de ocazie cerea pe respectivul ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 18:20
(5573 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Un șofer de 32 de ani, domicilat în județul Călărași, a ajuns la spital după ce s-a răsturnat cu mașina pe care o conducea într-un șanț de pe marginea drumului. Accidentul s-a petrecut în zona localității ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:40
(5017 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist, lovit de o mașină

Un tînăr de 20 de ani, din Valea Ciorii, a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Șoferul care a provocat accidentul rutier are 26 de ani și domiciliează în aceeași localitate cu victima. Luni ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:10
(4240 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au continuat activitățile preventive referitoare la siguranța traficului rutier și în aceste zile. Astfel, luni, 31 octombrie 2016, oamenii legii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 16:15
(6474 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tînăr fără permis și beat la volan, reținut de polițiști

Un tînăr, de 20 de ani, din Fetești, a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de conducere fără permis și conducere a unui autovehicul de către o persoană care se află sub ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 17:25
(6074 vizualizări - 0 comentarii)


Ședință publică la Biroul Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița

Marți, 2 noiembrie 2016, orele 15,00, va avea loc la sediul Biroului Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița din Slobozia, Piața Revoluției, nr. 1, ședința publică în care se va proceda la completarea ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 16:20
(5270 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 66000 de lei, 18 de permise reținute

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 28-30 octombrie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 15:15
(5724 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Doi bărbați, de 35 și 45 de ani, din Urziceni și Gîrbovi, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 14:20
(4117 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânăr drogat, depistat de jandarmi

Fetești: Tînăr drogat, depistat de jandarmi

Jandarmii din cadrul patrulei de intervenție Fetești, aflați în timpul serviciului pe raza municipiului, vineri, 28 octombrie a.c., în jurul orei 1,30, s-au sesizat cu privire la faptul că doi tineri se ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 13:25
(5286 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Se prelungește sesiunea de primire a proiectelor de investiții pentru procesarea produselor agricole și pomicole și pentru dezvoltarea exploatațiilor pomicole

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță prelungirea sesiunii de depunere a proiectelor de investiții pentru submăsurile (sM) 4.1a «Investiții în exploatații pomicole», 4.2 «Sprijin ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 12:20
(10744 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...