Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Statuia lui Mihai Viteazul de la Slobozia este contestată oficial

Consilierul local Mirela Dacici ia atitudine

Statuia lui Mihai Viteazul de la Slobozia este contestată oficial

Statuia inaugurată de administrația slobozeană la 1 Decembrie este contestată oficial de către unul dintre consilierii locali ai Sloboziei. Mirela Dacici, consilier local din partea PD-L, cere autorităților «să interzică amplasarea definitivă în spațiul public slobozean a acestei statui care nu are nimic în comun cu Mihai Viteazul și să pedepsească expres astfel de ofense aduse identității naționale apărute din sfera mediocrității subculturale». Demersul Mirelei Dacici se bazează pe argumente de ordin legislativ, istoric, dar și pe reacția slobozenilor în spațiul public și pe site-urile de socializare. Interpelarea oficială, adresată primarului Alexandru Stoica, a fost făcută publică în cadrul... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2015, 11:20 (68238 vizualizări - 94 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița reflectată în paginile Independent

RETROSPECTIVĂ 2014

Ialomița reflectată în paginile Independent

Organele de urmărire penală locale și centrale au dat tonul evenimentelor în anul 2014. Ialomițenii au avut parte de anchete, percheziții, arestări și trimiteri în judecată fără precedent în ultimii 10 ani! Toate infracțiunile prevăzute în noul Cod Penal au fost trecute prin filtrul procurorilor și polițiștilor. Principalii vizați de anchete au fost oficiali de rang înalt din administrația locală și județeană, în frunte chiar cu Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, dar și infractori periculoși care au semănat groaza în tot județul. Deznodămîntul acestor dosare îl vom afla, probabil, în anul care urmează, pentru că cercetările sînt în plină desfășurare. Acestea nu au fost... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2015, 17:45 (13000 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Medicamentele scumpe rotunjesc veniturile farmaciștilor

În Ialomița, una din trei farmacii încalcă legea

Medicamentele scumpe rotunjesc veniturile farmaciștilor

Atenție cînd mergeți să cumpărați medicamente compensate sau gratuite de la farmacie! Multe dintre aceste unități eliberează intenționat tratamente mai scumpe, fără a înștiința pacienții că, pentru aceeași substanță activă, dețin și unele cu preț redus. Această practică ilegală a fost descoperită de reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița în urma unui control desfășurat la nivelul întregului județ. Acolo unde au fost descoperite nereguli, administratorii farmaciilor au fost sancționați cu avertismente!

Războiul farmaciilor cu lumea
Potrivit legislației... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2015, 11:15 (10330 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiști constănțeni, morți în misiune la Bordușani

Polițiști constănțeni, morți în misiune la Bordușani

Tragedie în zona localității Bordușani, din județul Ialomița. Doi bărbați au murit după ce mașina în care se aflau s-a lovit de un autobuz, cu 15 pasageri la bord. Medicii sosiți la fața locului s-au luptat minute în șir să-i resusciteze, însă eforturile lor au fost zadarnice.

Au murit în brațele medicilor
Din datele polițiștilor, accidentul rutier s-a petrecut în zona localității Bordușani, pe șoseaua dinspre Stelnica. Doi bărbați, care se aflau într-un autoturism marca Dacia, pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum, au pătruns pe contrasens și s-au lovit de un autobuz... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2015, 18:15 (22706 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Sărbători pe bonuri de masă

Sărbători pe bonuri de masă

Sărăcia unora salvează viața altora. Acest paradox se întîlnește de ani buni în Ialomița la Centrul de Transfuzii Sanguine. Lipsurile îi determină pe oameni să vină să doneze sînge pentru bonurile care le asigură hrana de Crăciun. Pe holurile unității, zeci de oameni spun aceeași poveste. A neajunsurilor pe care și la anul, de Sărbători, le vor depăși tot cu tichetele de masă. Angajații Centrului acceptă această realitate și văd partea bună a situației. Numărul mare de donatori care trec pragul unității în preajma Sărbătorilor asigură necesarul de sînge pentru următoarele luni...

Numărul donatorilor se dublează de Sărbători... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2015, 15:30 (13687 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avicola Slobozia, prejudiciată cu peste 100000 de lei

Firmele mari, victime ale «țeparilor»

Avicola Slobozia, prejudiciată cu peste 100000 de lei

Într-un mediu de afaceri decimat de criză, puținele firme care mai există în Ialomița au de suferit din cauza partenerilor de afaceri neloiali. Oricît de mult s-ar proteja de acest flagel, pericolul de a cădea în plasa «țeparilor» este iminent, iar legea îi susține necontenit pe aceștia din urmă. Într-o astfel de situație a fost pusă și Avicola SA Slobozia. În urmă cu o lună, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au trimis în judecată doi inculpați care au înșelat societatea din Slobozia cu suma de 103000 de lei. Cazul nu este singular, firma sesizînd organelor de urmărire penală mai multe situații în care a fost păcălită, cu rea credință, de partenerii cu care a avut relații... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2015, 14:20 (24543 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile locale caută soluții pentru legalizarea concesiunilor

Primăria Slobozia reacționează la «scandalul Zamfir»

Autoritățile locale caută soluții pentru legalizarea concesiunilor

La începutul acestei luni, Independent publica în exclusivitate povestea extinderii ilegale a terenului aferent vilei ridicate de consilierul local Vasile Zamfir, juristul Spitalului Județean. Ca reacție la acest scandal, autoritățile locale recunosc că problema concesiunilor ilegale este una «veche de 10 ani» și se gîndesc la o soluție colectivă. În cazul punctual al consilierului Vasile Zamfir, viceprimarul Valentin Băcanu declară că va fi inflexibil. «Am văzut articolul, vom vedea dacă aveți dreptate. În cazul în care informațiile se confirmă, consilierul respectiv va fi obligat să dărîme gardul și să revină la perimetrul inițial!» ne-a declarat... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2015, 13:10 (16832 vizualizări - 38 comentarii)

EVENIMENT

Regimul autocrat al președintelui Ciupercă

Răul din «mai binele» promovat de administrația județeană

Regimul autocrat al președintelui Ciupercă

La jumătatea lunii decembrie 2014, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare. Întîlnirea a fost un nou prilej de reconfirmare a autocrației președintelui Silvian Ciupercă. Autoritar și imperativ, acesta a supus votului în plen 14 proiecte de hotărîre. Majoritatea acestor proiecte a fost aprobată la foc automat, dezbaterile în plen fiind o simplă formalitate.

Autocrație fără limite
Dacă votul în plenul Consiliului Județean ar avea aceleași reguli ca cel din Parlamentul European, atunci am tăcea, consolîndu-ne cu gîndul că aceste proiecte au fost supuse... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2014, 16:05 (21333 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Gramaticienii» lui Ponta

Feisbuc administrativ

«Gramaticienii» lui Ponta

Fotografia pescuită săptămîna acesta de pe feisbucul administrativ al aleșilor locali este o rara avis. Și chiar dacă domnul din stînga, Daniel Crunțeanu pe numele său întreg, nu mai e nici consilier județean PSD și nici director al defunctului OJPDRP (ci doar un biet șef serviciu la Plăți Directe în cadrul aceleiași instituții rebotezată acum Oficiul Județean pentru Finanțarea Investițiilor Rurale), nerozia de care a dat dovadă postînd monstruozitatea alăturată pe pagina personală de FB merită mediatizată corespunzător.

Doamne, infinită e grădina ta! Albert Einstein a spus... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2014, 14:30 (15055 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga Națională

CSM Unirea Slobozia, în turneu la Brașov

În zilele de 28 și 29 decembrie 2014, la Brașov s-a desfășurat un turneu de pregătire care a adunat la start 4 echipe componente  ale Ligii Naționale de handbal feminin, respectiv Corona Brașov, HC Zalău, HCM Roman și CSM Unirea Slobozia. Echipa pregătită de Liviu Paraschiv a jucat, pe 28 decembrie 2014, două partide, prima contra Brașovului, iar cea de-a doua contra Zalăului. În dimineața zilei de 29 decembrie 2014 a fost programat amicalul cu HCM Roman. După această acțiune, handbalistele slobozene au primit liber, pînă pe 2 ianuarie 2015. De menționat că, pe 22 și 23 decembrie, CSM Unirea Slobozia a susținut alte 3 jocuri de verificare, în cadrul unui turneu găzduit de orașul Roman. În... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2014, 12:15 (3162 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, paralizată de viscol

Microbuz cu 8 persoane, blocat între Slobozia și Iazu

Ialomița, paralizată de viscol

4 drumuri naționale și 17 județene, închise

Viscolul puternic face ravagii în județul Ialomița. Potrivit reprezentanților Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, la această oră mai multe drumuri naționale și județene sînt închise, iar zeci de persoane au cerut ajutorul autorităților fiind prinse sub nămeți. Cea mai gravă situație se înregistrează între Slobozia și Iazu, acolo unde, din cauza zăpezii abundente, un microbuz în care se aflau 8 persoane a fost blocat în trafic. Codul Portocaliul de vreme rea emis de meteorologi expiră în această noapte la ora 20,00.
De mai bine de 8 ore în Ialomița ninge abundent, iar vîntul puternic spulberă zăpada. Urgia naturii a alertat autoritățile județene. Structurile din teritoriu ale... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2014, 16:30 (8402 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Crăciun cu mamă de schimb

Crăciun cu mamă de schimb

Legislația din România permite oricărei familii să adopte, preț de cîteva zile, copii instituționalizați. De 3 ani, în preajma Sărbătorilor, Alexandra Pacioga din Fetești este mamă de schimb pentru un grup de micuți de la centrul din oraș. «Fac acest gest pentru că vreau să simtă și ei bucuria din sînul unei familii!» își motivează gestul Alexandra.

Oameni care salvează destine
Datele statistice ale Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului arată că anul acesta 15 familii din Ialomița au decis să facă o bucurie copiilor instituționalizați, adoptîndu-i pe... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2014, 15:55 (13120 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar din parte-mi, arhierești binecuvîntări !


Dreptmăritori creștini,
După ce magii au ajuns la Betleem și s-au închinat dumnezeiescului Prunc, i-au oferit Acestuia daruri de aur, smirnă și tămîie: aurul pentru a omagia demnitatea Sa regală; smirna pentru a ne aminti de moartea Sa jertfelnică, iar tămîia pentru a cinsti dumnezeirea Sa. Sfîntul Evanghelist Matei povestește cum prin intermediul magilor, popoarele păgîne s-au închinat Mîntuitorului Hristos; cum Pruncul... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2014, 11:20 (6137 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Otilia Dumitru, trimisă în judecată de DNA alături de alți 16 profesori pentru fapte de corupție

Cercetările în dosarul «Mită la BAC 2012» s-au încheiat

Otilia Dumitru, trimisă în judecată de DNA alături de alți 16 profesori pentru fapte de corupție

Potrivit unui comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție, procurorii din cadrul instituției au finalizat cercetările în dosarul «Mită la BAC 2012». Otilia Dumitru, fosta șefă a învățămîntului ialomițean, alături de alte 16 cadre didactice au fost trimiși în judecată. Procesul se află pe rolul Tribunalului Ialomița. În alte trei cazuri, procurorii au dispus impunerea unui sechestru asigurător asupra mai multor sume de bani.
În cele ce urmează redăm comunicatul DNA:
«Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție-Secția de Combatere a Corupției au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a unui număr de 17 inculpați,... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2014, 16:15 (245961 vizualizări - 142 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trei persoane au murit pe loc într-un accident rutier!

Tragedie la Urziceni

Trei persoane au murit pe loc într-un accident rutier!

UPDATE: Încă o fetiță, de 6 ani, a decedat la spital...

Tragedie pe șoseaua care leagă municipiile Urziceni și Buzău. Trei persoane au murit, iar alte patru au fost rănite, după ce două mașini au fost implicate într-un accident rutier. Printre victime s-au numărat și doi copii, unul dintre ei murind pe loc. Zona unde s-a produs evenimentul a fost împînzită de paramedici SMURD, medici ai Serviciului Județean de Ambulanță, dar și polițiști.
Inițial, autoritățile au confirmat faptul că în accident și-au pierdut viața patru persoane, trei adulți și un copil. Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au remis publicității un comunicat de presă în care au precizat faptul că în tragedia de la Urziceni au murit trei persoane... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2014, 00:25 (26897 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Și-a lovit prietenul de pahar cu toporul!

Exclusiv: Și-a lovit prietenul de pahar cu toporul!

Scandal spontan la Bărcănești în noaptea de sîmbătă spre duminică, 20/21 decembrie 2014. Un bărbat de 31 de ani, din localitate, a ajuns internat la Spitalul de Urgență Floreasca din București, după ce amicul său de pahar, un bărbat de 49 de ani, l-a lovit cu toporul. În cauză s-a întocmit un dosar penal instrumentat de polițiști și procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni și are ca obiect comiterea infracțiunii de «loviri și alte violențe».

Cercetările sînt în curs Din primele verificări ale organelor judiciare, victima, alături de un alt amic de-al său, în vîrstă de... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2014, 17:15 (8936 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Liderul PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, condamnat la 6 ani de închisoare cu executare în dosarul retrocedărilor ilegale

Sentința nu e definitivă

Liderul PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, condamnat la 6 ani de închisoare cu executare în dosarul retrocedărilor ilegale

Elena Brăilă, fostul șef al Oficiului Județean de Cadastru, a «primit» 5 ani

După o perioadă de 6 ani de procese, judecătorii au dat o primă sentință în dosarul deschis pe numele lui Cazacu Marinică. Cazul acestuia a fost repartizat Judecătoriei Ploiești din anul 2008, iar joi, 18 decembrie 2014, instanța stabilind ca președintele PD-L Ialomița să fie condamnat la 6 ani de închisoare cu executare și aplicarea unei pedepse complementară de 3 ani. Inculpată în același dosar, Elena Brăilă, fostul director al Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița, a fost condamnată la 5 ani de închisoare și, de asemenea, a primit o pedeapsă complementară de 3 ani. Totodată, instanța a stabilit ca cei doi să plătească despăgubiri de peste 7 milioane de euro Agenției... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2014, 16:15 (41577 vizualizări - 59 comentarii)

EVENIMENT

Aparat de ultimă generație la Spitalul Slobozia

Investiție de 198 mii de lei în sănătate

Aparat de ultimă generație la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia face noi pași spre modernizare. Consiliul Județean Ialomița a achiziționat un aparat Roentgen mobil cu braț C, folosit pentru intervenții în blocul operator al celei mai mari unități medicale din județ. Dispozitivul a fost achiziționat la prețul de 198 mii de lei, fără TVA.

Radiografii în timp real
Oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia și cei ai Consiliului Județean Ialomița au făcut publică achiziția aparatului Roentgen în cadrul unei conferințe de presă. «Mă bucur foarte mult că am reușit să achiziționăm acest echipament pentru... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2014, 09:55 (34563 vizualizări - 54 comentarii)

EVENIMENT

Sclavii lui «Zabrin»

Infractori ialomițeni, traficanți de «sclavi» în Grecia

Sclavii lui «Zabrin»

O poveste cutremurătoare iese la iveală după ce, în urmă cu o săptămînă, procurorii DIICOT Slobozia au trimis în judecată un dosar privind «traficul de persoane». Mai mulți inculpați, printre care se numără și ialomițeni din zona Fetești, sînt acuzați că au exploatat la muncă în Grecia 85 de cetățeni români. Oamenii au crezut că vor munci în agricultură, în condiții decente, însă au sfîrșit transformați în sclavi. Cercetările în acest caz au fost demarate acum 7 ani, timp în care procurorii au adunat probe pentru a demonstra vinovăția suspecților. Dacă vor fi găsiți vinovați ei riscă pînă la 10 ani de închisoare.

85 de români, traficați peste hotare... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 19:30 (22554 vizualizări - 16 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Mușat, vinovatul din umbra statuii lui Mihai Viteazul

Feisbuc administrativ

Mușat, vinovatul din umbra statuii lui Mihai Viteazul

Fotografia de astăzi are valoare de probă incriminatorie, chiar dacă acest dosar nu va fi instrumentat niciodată. După cum puteți descoperi singuri, în imagine se află viceprimarul Sloboziei, Gabriel Mușat, surprins în fața unei statui pe care, spre rușinea noastră, nu am putut-o identifica. Din fericire, nici nu e nevoie.

Mușat, nu te mai poza! După cum știți, timp de o săptămînă, țara a hohotit copios arătînd cu degetul la statuia lui Mihai Viteazul din Piața Unirii. De vină pentru Moș Crăciun-ul de piatră de Hoghiz instalat în centrul orașului este sculptorul, fata acestuia, arhitect... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 17:10 (10415 vizualizări - 10 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
301 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: 105 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 27 martie 2014, sînt disponibile 105 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt rezervate ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 09:20
(5080 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Patron cercetat pentru evaziune fiscală

Efectivele Serviciului de Investigare a Fraudelor cercetează administratorul unei societăți comerciale cu obiect de activitate construcții, un bărbat, de 42 de ani, din Căzănești, care este bănuit de comiterea ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 15:15
(7789 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Dispărută de la domiciliu

Ialomița: Dispărută de la domiciliu

Polițiștii de Investigații Criminale au fost sesizați cu privire la faptul că o tînără de 20 de ani a dispărut de la domiciliu. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că persoana dispărută ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 13:50
(7157 vizualizări - 3 comentarii)


Campania «Hai pe net! 2014»

Campania națională de incluziune digitală «HAI PE NET! 2014», organizată de Fundația EOS Romania (www.eos.ro.) în parteneriat cu telecentre, biblioteci publice, școli, Puncte de Acces Public la Informație ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 12:45
(7051 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 98 de infracțiuni într-o singură zi

Marți, 25 martie 2014, polițiștii rutieri și de ordine publică au acționat pe arterele rutiere județene pentru constatarea de contravenții și prevenirea, respectiv combaterea infracțiunilor rutiere. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 12:20
(7610 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Braconieri prinși cu peștele în sac

Marți, 25 martie 2014, efectivele Secției Rurale Stelnica au organizat și desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor ce se pot comite în domeniul pisciculturii. Cu această ocazie ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 11:20
(8459 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Hoți de cablu telefonic

Polițiștii cercetează patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 19 și 43 de ani, toți domiciliați pe raza comunei Mihail Kogălniceanu, bănuiți de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, în cursul ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 10:15
(16054 vizualizări - 20 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Lazăr

Incendiu la Gheorghe Lazăr

Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de joi, 20 martie 2014, în jurul orei 9,30, la locuința unui cetățean din localitatea Gheorghe Lazăr. Alertați, pompierii de la Garda Slobozia s-au deplasat la ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2014, 11:25
(6590 vizualizări - 0 comentarii)


«Artă populară și tradiție folclorică» la Săveni

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Consiliul Local Săveni organizează marți, 25 martie 2014, ora 12,30, la Căminul Cultural din satul Frățilești ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2014, 10:20
(8960 vizualizări - 0 comentarii)


50 locuri de muncă pentru lucrători în agricultură, la recoltarea de mazăre în Danemarca și Portugalia

În luna aprilie 2014, la Slatina, un angajator danez va organiza o preselecție pentru sectorul agricol din Danemarca și Portugalia, pentru o perioadă de 3 luni. În ceea ce privește Danemarca, cazarea se ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2014, 09:15
(7753 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferul beat a intrat cu mașina în pom!

Marți, 18 martie a.c., Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN3B s-a produs un accident de circulație, în urma căruia o persoană a fost vătămată corporal. Din primele verificări, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 14:50
(5301 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Program de activități prilejuite de «25 Martie-Ziua Poliției Române»

Sărbătorită în fiecare an la data de 25 martie, Ziua Poliției Române va fi marcată la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița printr-un program de activități de apropiere a cetățeanului ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 11:15
(8361 vizualizări - 1 comentariu)


Moaștele Sfântului Gheorghe, la Catedrala din Urziceni

Moaștele Sfîntului Gheorghe, la Catedrala din Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în perioada 27-30 martie 2014, vor fi aduse spre închinare Moaștele Sfîntului Mare Mucenic Gheorghe, la Catedrala ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 09:50
(6255 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Prins la furat în flagrant

Un slobozean a fost prins de jandarmi în timp ce sustrăgea componente metalice. Duminică, 16 martie a.c., în jurul orei 11,00, jandarmii din cadrul grupei de intervenție Slobozia au fost sesizați de un ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 09:20
(7930 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


AJOFM Ialomița: Peste 9000 de șomeri înregistrați

La sfîrșitul lunii februarie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 9015 șomeri, din care 3354 șomeri indemnizați, respectiv 5671 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 08:40
(4915 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Întrunire a Comitetului pentru Situații de Urgență

Săveni: Întrunire a Comitetului pentru Situații de Urgență

La solicitarea prefectului Gigi Petre, în dimineața zilei de marți, 18 martie 2014, membrii Grupului de Suport Tehnic nr. 1-Inundații, fenomene meteorologice periculoase și accidente la construcțiile hidrotehnice ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 08:15
(5426 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trupurile neînsuflețite a doi bărbați înecați, recuperate de pompieri

În dimineața zilei de sîmbătă, 15 martie 2014, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru recuperarea trupului unui bărbat din apele rîului Ialomița, de pe raza comunei Balaciu, sat Crăsanii ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 08:05
(9970 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Interlopi arestați preventiv la solicitarea procurorilor

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au reușit să probeze activitatea infracțională a numiților RUPIȚĂ VIOREL, zis Viscal, RUPIȚĂ CONSTANTIN ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 14:20
(8583 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

Consiliul Local al comunei Ograda, județul Ialomița, organizează la data de joi, 17 aprilie 2014, orele 10,00, concurs pentru ocuparea unui post de șofer pentru microbuzul transport elevi .
Condițiile de participare:
-candidatul să fie cetățean român;
-candidatul să nu fi suferit vreo condamnare pentru fapte care l-ar face incompatibil cu exercitarea atribuțiilor scoase la concurs;
-candidatul să dețină permis de conducere categoriile B, C, D, E;
-candidatul  să dețină atestat de transport persoane;
-vechimea în specialitate de minim 10 ani.
Dosarul se va depune la sediul Consiliului Local al comunei Ograda pîna la data de 15 aprilie 2014, orele 16,00, și va cuprinde:
-cerere de participare la concurs;
-copii de pe actele de studii și carnetul de muncă;
-copie de pe actul de identitate și permisul de conducere;
-cazier judiciar ;
-adeverință medicală de la medicul de familie (apt medical);
-curriculum vitae.

14 Martie 2014, 13:10


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

În perioada 17-28 martie 2014, Administrația Națională a Penitenciarelor va demara campania de informare și recrutare privind înscrierea la instituțiile de învățămînt pentru formarea angajaților din sistemul ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 11:15
(5794 vizualizări - 2 comentarii)


Munca la negru, amendată de inspectorii ITM Ialomița

În perioada ianuarie-februarie 2014, inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au demarat ample acțiuni de control pe linia prevenirii muncii la negru și securității și sănătății în muncă ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 10:10
(7930 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Proiectil descoperit în curtea casei

Descoperire mai puțin obișnuită în curtea unui localnic din Țăndărei. Omul săpa în grădină moment în care a scos din pămînt un proiectil de calibrul 85 de mm. Speriat, a sunat imediat la 112. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 09:02
(6590 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de amploare a polițiștilor

Activitățile preventive organizate de polițiștii ialomițeni au continuat în această perioadă. Oamenii legii au supravegheat traficul rutier și au asigurat un climat de ordine și liniște publică pe toată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 08:00
(5489 vizualizări - 1 comentariu)


Movila: Tragedie pe șosea

Doi tineri, de 27 și 31 de ani, și-au pierdut viața într-un accident rutier în dimineața zilei de miercuri, 5 martie 2014. Autoturismul în care se aflau a intrat într-un pom de pe marginea drumului... ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2014, 15:40
(7780 vizualizări - 7 comentarii)

Taguri: Movila accident


Urziceni: Conducea cu o alcoolemie de 1,33 miligrame alcool pur în aerul expirat

Un șofer din Bărcănești s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins băut la volan. Bărbatul avea o alcoolemie de 1,33 miligrame alcool pur în aerul expirat. Bărbatul a fost identificat în urma unei acțiuni ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 14:15
(9303 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi record aplicate de polițiști

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au continuat acțiunile de prevenire a evenimentelor în trafic. În urma verificărilor, oamenii legii au amendat cu 95000 de lei peste 400 de șoferi prinși în ilegalitate ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 13:05
(5102 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Restul», o nouă metodă pusă în practică de escroci

După metoda «Accidentul», escrocii apelează la o nouă practică prin care încearcă să-și păcălească victimele. Denumită de anchetatori «Restul», prin această metodă infractorii merg în magazine, doresc să ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 12:10
(9406 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: S-a deschis sesiunea pentru subvențiile de sprijin pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a dat startul campaniei de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul financiar pe ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 10:20
(12472 vizualizări - 0 comentarii)


Șoselele din Ialomița, scăldate în sînge. Un mort și cinci răniți!

Primul week-end al primăverii a adus moarte pe șoselele din Ialomița. În urma a trei accidente rutiere, o persoană a murit și alte cinci au fost rănite. Victimele au fost transportate la spital pentru acordarea ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 09:10
(7750 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șanse în plus pentru obținerea unui loc de muncă

Reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea unei noi ediții a Bursei Generale a Locurilor de Muncă. Evenimentul se va desfășura în data de 28 martie 201 ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 08:05
(9300 vizualizări - 6 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...