Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Sunt condamnat pentru o faptă pe care, și să fi vrut, n-aș fi putut să o fac!»

Cazacu Marinică, ex-președintele PD-L

«Sînt condamnat pentru o faptă pe care, și să fi vrut, n-aș fi putut să o fac!»

Demisia președintelui PD-L, Cazacu Marinică încheie o epocă. Așa cum el însuși declară, cu sau fără el, politica locală va merge mai departe. Ceea ce se va schimba însă, promit oficialii Organizației, este modul în care se va face politica începînd de azi înainte. În așteptarea acestei minuni, publicăm primul interviu al ex-președintelui Cazacu Marinică de după condamnarea sa din 18 decembrie 2014.

O demisie anunțată încă din 2013
-Demisia dumneavoastră survine în urma condamnării. Nu e puțin prea tîrziu?
-Da și nu. Da, pentru că nu mi-am dorit... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2015, 16:30 (10696 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița așteaptă legea bugetului

Ialomița așteaptă legea bugetului

Votată la sfîrșitul anului 2014, într-o variantă diferită de cea prezentată spre dezbaterea publică, Legea 186/2014, a bugetului de stat pe anul 2015, moșită de ministrul Liviu Dragnea, reprezintă o imensă necunoscută. Conform declarațiilor oficiale, legea va sta la baza fundamentării bugetului județean și a bugetelor locale pentru anul în curs. La acest moment însă, opiniile aleșilor locali sînt contradictorii. Iar legea, bazată pe datele statistice colectate în anul 2013, riscă să lase fără finanțare o bună parte dintre administrațiile locale.

Între bine și rău
Proiectul legii... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 15:55 (4686 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Îmi doresc ca serviciile oferite de noi să fie la un standard ridicat!»

Carmen Popescu, noul director al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița

«Îmi doresc ca serviciile oferite de noi să fie la un standard ridicat!»

Încă de la debutul noului an 2015, Finanțele Publice din Ialomița au un nou director. Este vorba despre Carmen Popescu, fostă șefă a Direcției Contribuabililor Mijlocii din cadrul aceleiași instituții. Ea l-a înlocuit, începînd cu ianuarie 2015, pe Petre Țenea, care ocupa temporar acest post. Independent a realizat un interviu-blitz cu noul director la sfîrșitul săptămînii precedente.

O provocare demnă de un «profesionist»
Carmen Popescu nu se află în postura de director al Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița pentru prima dată. Ea a mai ocupat cu ani în urmă acest post, fiind considerată, ca și acum, cea mai bună opțiune pentru această funcție. Apreciată de către colegi drept «un profesionist», Carmen Popescu crede că poate oferi agenților economici din Ialomița o calitate a serviciilor la nivelul impozitelor și taxelor din România.... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 14:05 (7528 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, deszăpezită la cel mai mic preț din țară

Primul record pozitiv al anului

Ialomița, deszăpezită la cel mai mic preț din țară

În timp ce pentru deszăpezirea unui kilometru de autostradă statul a plătit 18 mii de euro, iar pentru un kilometru de drum național între 7 și 8 mii de euro, pentru deszăpezirea unui drum județean autoritățile ialomițene au plătit 120 de euro! Ștefan Ghibanu, directorul SC Drumuri și Poduri SA susține faptul că prețul reprezintă un «compromis» în detrimentul calității și că județul are nevoie de bani pentru reabilitarea infrastructurii rutiere...

Un exemplu pentru toată țara Anul trecut, pentru prima dată în istoria instituției, Consiliul Județean Ialomița organiza o licitație pentru... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2015, 12:20 (7802 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția ialomițeană în 2015

Poliția ialomițeană în 2015

La începutul anului 2015, poliția ialomițeană se confruntă cu aceleași probleme vechi de cînd lumea: bani puțini, personal insuficient și o bază logistică precară. Inspectorul șef Viorel Ștefu susține însă că toate aceste neajunsuri pot fi surmontate.

Un șef de cursă lungă
În 2009, cînd Viorel Ștefu a preluat conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, subordonații au pariat că nu va trece anul și acesta va părăsi județul. După 6 ani, în ciuda scandalurilor publice care au zdruncinat instituția, Viorel Ștefu continuă să demonstreze că, atunci cînd ești bine intenționat, orice obstacol poate fi depășit. Și, peste toate, că nivelul de disciplină pe care l-a impus subordonaților în ultimii ani poate schimba imaginea unei instituții atît de des maculată în trecut.... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 19:15 (13948 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: «Crăciunel» și «Aden» s-au născut de Sărbători

Pe toată perioada Sărbătorilor de Iarnă, de la Crăciun și pînă de Sfîntul Ion, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-au născut 15 bebeluși. Pentru doi dintre ei, părinții au decis să poarte nume mai puțin obișnuite, așa că micuții au fost botezați «Crăciunel» și «Aden». Medicii unității precizează însă că multe dintre mamele care au adus pe lume copii la Slobozia sînt minore.
În noaptea de Crăciun, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-au născut 2 băieței, cel mai mare dintre ei avînd greutatea de 2,5 kilograme. La cumpăna dintre ani, alți 9 bebeluși au venit pe lume la aceeași unitate medicală. Este vorba despre 5 fetițe și 4 băieței. Dintre aceștia... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 17:20 (5877 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere fără bătăi de cap

Handbal, Liga Națională, HCM Rîmnicu Vîlcea-Unirea Slobozia 27-19 (14-9)

Înfrîngere fără bătăi de cap

Returul Ligii Naționale de handbal feminin a luat startul la finele săptămînii precedente. Ziua de 10 ianuarie 2015 nu a fost deloc una fastă pentru handbalistele Unirii Slobozia. Elevele lui Liviu Paraschiv s-au deplasat la Rîmnicu Vîlcea, pînă de curînd centrul de greutate al handbalului românesc. Actuala echipă vîlceană este departe de pretențiile Oltchimului, partida cu Unirea însemnînd o confruntare importantă în economia play-out-ului. Mizînd pe succesul din tur, slobozencele sperau să vină cu puncte și din deplasare. Din păcate, meciul de la Vîlcea a fost unul dintre cele mai slabe ale acestui sezon. Echipa noastră a marcat prima, dar a fost singurul moment în care Unirea a condus. Trupa... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 16:05 (5812 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Reunire cu 7 plecări și 3 nume noi

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Reunire cu 7 plecări și 3 nume noi

Unirea Slobozia a strîns rîndurile pentru pregătirea dificilului sezon de primăvară, unul în care antrenorul Adrian Mihalcea are misiunea de a aduce echipa pentru a doua oară consecutiv în play-off-ul competiției. Locul 7 ocupat în acest moment de echipa slobozeană nu este de natură să bucure conducerea clubului și de aceea s-a renunțat la 7 jucători: fundașul central Florentin Tudorache, fundașul stînga Marian Florea, mijlocașii centrali Augustin Ivașcă și Cristian Coconașu, mijlocașii laterali Aurelian Gohoreanu și Bogdan Patrianca (împrumutat la Modelu) plus atacantul Daniel Ene. «Lotul va fi completat în curînd cu o serie de jucători foarte buni, cu prezențe multe în Liga a II-a și chiar în... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 14:40 (6399 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenisul de cîmp a dat sportivul anului

Cristian Andreescu, performerul anului 2014

Într-un sport ialomițean în care paleta disciplinelor este pe zi ce trece mai săracă, anul 2014 a reușit să lase ceva urme la nivelul performanțelor. În privința sporturilor individuale au reținut atenția titlurile naționale obținute la tenis de cîmp sau lupte, dar și cooptarea unui sabrer în lotul olimpic pentru Rio 2016. Totodată, 2014 a însemnat și reînmugurirea atletismului, avînd la bază energia tinerei antrenoare Ionela Pușcașu, precum și experiența lui Ion Neacșu. Anul trecut a fost, totodată, cel mai bun din istorie pentru sporturile de echipă. Handbalul feminin a promovat în Liga Națională, iar fotbalul s-a clasat pe locul III în eșalonul secund. Topul sportivilor anului 2014 a îmbrățișat... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2015, 11:20 (13637 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Primarul comunei Bucu, Ion Drăgușin, șef la democrat-liberali!

Cazacu a demisionat din funcția de președinte al PD-L Ialomița

Primarul comunei Bucu, Ion Drăgușin, șef la democrat-liberali!

Ion Drăgușin, primarul comunei Bucu, a fost propus joi seara, 8 ianuarie 2015, ca viitor președinte al PD-L Ialomița. Propunerea a fost făcută chiar de către Cazacu Marinică, actualul președinte al filialei din anul 2008. Acesta și-a anunțat intenția de a se retrage încă din anul 2013. Noul președinte va asigura interimatul la conducerea filialei pînă în anul 2016, cînd se vor organiza noi alegeri.

Schimb de gardă la PD-L
Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița, ar fi demisionat joi, 8 ianuarie 2015, din funcția de președinte al filialei locale a partidului. El ar fi fost... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2015, 11:20 (25648 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Abuz de funcție la Consiliul Județean Ialomița

Un consilier județean cere public demisia președintelui Silvian Ciupercă

Abuz de funcție la Consiliul Județean Ialomița

Consilierul județean Ștefan Mihăilă a cerut public demisia președintelui Silvian Ciupercă. Alături de președintele Consiliului Județean sînt vizați secretarul județului, Adrian Ionescu și vicepreședintele instituției, Ioan Martin. În opinia lui Ștefan Mihăilă, cei trei se fac vinovați de blocarea unei propuneri de proiect de hotărîre care viza «modificarea hotărîrii Consiliului Județean Ialomița privind aprobarea organigramei aparatului de specialitate al instituției». În replică, oficialii Consiliului Județean susțin că propunerea «nu este necesară și oportună». Aparent artificial, conflictul creat ascunde unul dintre cele mai mari scandaluri publice din administrația județeană a ultimilor ani... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2015, 19:15 (15748 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Marian Cruțu, omul care face politica sportului

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Marian Cruțu, omul care face politica sportului

Rubrica noastră săptămînală continuă să inventarieze șefii instituțiilor descentralizate ale județului. Astăzi vom mediatiza șeful uneia dintre cele mai sărace dintre acestea, respectiv Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Ialomița. «Politica mea e sportul!» declară Marian Cruțu, directorul acestei instituții pe care nimeni nu o mai bagă în seamă și, prin urmare, nimeni nu o vrea.

Director peste o instituție săracă Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Ialomița își face veacul în incinta Stadionului «1 Mai» din Slobozia. De ani buni, dincolo de ușa mereu deschisă a sediului... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2015, 15:05 (15402 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gerul Bobotezei la Sudiți

Anul 2015 în Bărăganul ialomițean a început pe 6 ianuarie, de Bobotează. De-a lungul și de-a latul județului, oamenii s-au întîlnit în fața bisericilor, pentru «a se lumi» și a serba tradiții uitate sau renăscute. Comuna Sudiți serbează pentru al doilea an, public,  încheierea celor 12 zile de sărbătoare. Pe 6 ianuarie, în centrul comunei, sute de oameni s-au întîlnit pentru a se bucura unii de alții și pentru a participa la botezul cailor. Evenimentul s-a încheiat cu o întrecere la care au participat cei mai frumoși și mai puternici cai din sat.

Botezul cailor, o tradiție renăscută... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2015, 17:50 (24448 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statuia lui Mihai Viteazul de la Slobozia este contestată oficial

Consilierul local Mirela Dacici ia atitudine

Statuia lui Mihai Viteazul de la Slobozia este contestată oficial

Statuia inaugurată de administrația slobozeană la 1 Decembrie este contestată oficial de către unul dintre consilierii locali ai Sloboziei. Mirela Dacici, consilier local din partea PD-L, cere autorităților «să interzică amplasarea definitivă în spațiul public slobozean a acestei statui care nu are nimic în comun cu Mihai Viteazul și să pedepsească expres astfel de ofense aduse identității naționale apărute din sfera mediocrității subculturale». Demersul Mirelei Dacici se bazează pe argumente de ordin legislativ, istoric, dar și pe reacția slobozenilor în spațiul public și pe site-urile de socializare. Interpelarea oficială, adresată primarului Alexandru Stoica, a fost făcută publică în cadrul... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2015, 11:20 (68379 vizualizări - 94 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița reflectată în paginile Independent

RETROSPECTIVĂ 2014

Ialomița reflectată în paginile Independent

Organele de urmărire penală locale și centrale au dat tonul evenimentelor în anul 2014. Ialomițenii au avut parte de anchete, percheziții, arestări și trimiteri în judecată fără precedent în ultimii 10 ani! Toate infracțiunile prevăzute în noul Cod Penal au fost trecute prin filtrul procurorilor și polițiștilor. Principalii vizați de anchete au fost oficiali de rang înalt din administrația locală și județeană, în frunte chiar cu Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, dar și infractori periculoși care au semănat groaza în tot județul. Deznodămîntul acestor dosare îl vom afla, probabil, în anul care urmează, pentru că cercetările sînt în plină desfășurare. Acestea nu au fost... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2015, 17:45 (13002 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicamentele scumpe rotunjesc veniturile farmaciștilor

În Ialomița, una din trei farmacii încalcă legea

Medicamentele scumpe rotunjesc veniturile farmaciștilor

Atenție cînd mergeți să cumpărați medicamente compensate sau gratuite de la farmacie! Multe dintre aceste unități eliberează intenționat tratamente mai scumpe, fără a înștiința pacienții că, pentru aceeași substanță activă, dețin și unele cu preț redus. Această practică ilegală a fost descoperită de reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița în urma unui control desfășurat la nivelul întregului județ. Acolo unde au fost descoperite nereguli, administratorii farmaciilor au fost sancționați cu avertismente!

Războiul farmaciilor cu lumea
Potrivit legislației... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2015, 11:15 (10345 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Polițiști constănțeni, morți în misiune la Bordușani

Polițiști constănțeni, morți în misiune la Bordușani

Tragedie în zona localității Bordușani, din județul Ialomița. Doi bărbați au murit după ce mașina în care se aflau s-a lovit de un autobuz, cu 15 pasageri la bord. Medicii sosiți la fața locului s-au luptat minute în șir să-i resusciteze, însă eforturile lor au fost zadarnice.

Au murit în brațele medicilor
Din datele polițiștilor, accidentul rutier s-a petrecut în zona localității Bordușani, pe șoseaua dinspre Stelnica. Doi bărbați, care se aflau într-un autoturism marca Dacia, pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum, au pătruns pe contrasens și s-au lovit de un autobuz... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2015, 18:15 (22716 vizualizări - 18 comentarii)

REPORTAJ

Sărbători pe bonuri de masă

Sărbători pe bonuri de masă

Sărăcia unora salvează viața altora. Acest paradox se întîlnește de ani buni în Ialomița la Centrul de Transfuzii Sanguine. Lipsurile îi determină pe oameni să vină să doneze sînge pentru bonurile care le asigură hrana de Crăciun. Pe holurile unității, zeci de oameni spun aceeași poveste. A neajunsurilor pe care și la anul, de Sărbători, le vor depăși tot cu tichetele de masă. Angajații Centrului acceptă această realitate și văd partea bună a situației. Numărul mare de donatori care trec pragul unității în preajma Sărbătorilor asigură necesarul de sînge pentru următoarele luni...

Numărul donatorilor se dublează de Sărbători... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2015, 15:30 (13695 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Avicola Slobozia, prejudiciată cu peste 100000 de lei

Firmele mari, victime ale «țeparilor»

Avicola Slobozia, prejudiciată cu peste 100000 de lei

Într-un mediu de afaceri decimat de criză, puținele firme care mai există în Ialomița au de suferit din cauza partenerilor de afaceri neloiali. Oricît de mult s-ar proteja de acest flagel, pericolul de a cădea în plasa «țeparilor» este iminent, iar legea îi susține necontenit pe aceștia din urmă. Într-o astfel de situație a fost pusă și Avicola SA Slobozia. În urmă cu o lună, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au trimis în judecată doi inculpați care au înșelat societatea din Slobozia cu suma de 103000 de lei. Cazul nu este singular, firma sesizînd organelor de urmărire penală mai multe situații în care a fost păcălită, cu rea credință, de partenerii cu care a avut relații... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2015, 14:20 (24558 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile locale caută soluții pentru legalizarea concesiunilor

Primăria Slobozia reacționează la «scandalul Zamfir»

Autoritățile locale caută soluții pentru legalizarea concesiunilor

La începutul acestei luni, Independent publica în exclusivitate povestea extinderii ilegale a terenului aferent vilei ridicate de consilierul local Vasile Zamfir, juristul Spitalului Județean. Ca reacție la acest scandal, autoritățile locale recunosc că problema concesiunilor ilegale este una «veche de 10 ani» și se gîndesc la o soluție colectivă. În cazul punctual al consilierului Vasile Zamfir, viceprimarul Valentin Băcanu declară că va fi inflexibil. «Am văzut articolul, vom vedea dacă aveți dreptate. În cazul în care informațiile se confirmă, consilierul respectiv va fi obligat să dărîme gardul și să revină la perimetrul inițial!» ne-a declarat... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2015, 13:10 (16857 vizualizări - 38 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.

24 Aprilie 2012, 19:31


Slobozia: 36 de angajatori la «Bursa generală a locurilor de muncă»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 27 aprilie 2012, ora 9,00, «Bursa generală a locurilor de muncă». Acțiunea se va desfășura în Slobozia, la Clubul Tineretului ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2012, 19:19
(12208 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Peste 80000 de somații emise în 2011!

Într-un raport al Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița prezentat marți, 24 aprilie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, se arată că, în 2011, au fost emise peste 80000 de somații, pentru ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2012, 19:18
(6964 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Două femei au murit după ce au fost izbite de un vehicul pe trecerea de pietoni!

Două persoane și-au pierdut viața într-un tragic accident rutier petrecut luni, 23 aprilie a.c., în afara localității Sinești. Pe scurt, în timp ce un tînăr de 25 ani, din Brăila, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2012, 19:10
(12577 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Cu sabia prin Broșteni

În noaptea de 23 spre 24 aprilie a.c., la Broșteni, un bărbat de 42 ani, din Ion Roată, care nu-și justifica prezența în zonă la momentul respectiv, a fost depistat de polițiști. În urma controlului corporal ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2012, 19:07
(7062 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Broșteni sabie


Făcăeni: I-au furat motorina din rezervorul camionului

Un bărbat de 45 ani, din Făcăeni, a alertat polițiștii reclamînd că i-a fost furată cantitatea de 420 litri motorină din rezervorul unui autotractor, staționat pe raza localității de domiciliu. Victima ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2012, 19:06
(8324 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Femeie înecată în Ialomița, autoturism în flăcări la Amara, copil din Bărbulești mușcat de un cîine de față...

Sîmbătă, 21 aprilie a.c., pompierii ialomițeni au căutat trupul neînsuflețit al unei femei de 48 ani, din Ograda, care se presupune că s-a înecat în apele rîului Ialomița. Din păcate, potrivit pompierilor ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2012, 17:31
(11591 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Hoț la 11 ani

Un copil de doar 11 ani este cercetat penal de polițiști după ce a furat din curtea unui consătean. În acest sens, Poliția Urziceni a fost sesizată sîmbătă, 21 aprilie a.c., de către un bărbat de 86 ani ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2012, 17:18
(16171 vizualizări - 0 comentarii)


Patron din București cu firmă la Făcăeni, cercetat pentru evaziune fiscală

Un bărbat de 45 ani, din București, administrator al unei societăți comerciale din Făcăeni este cercetat penal de către polițiștii de Investigare a Fraudelor pentru evaziune fiscală. Individul este acuzat ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2012, 17:13
(8979 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fierul vechi, la mare căutare pentru hoți

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 20 aprilie a.c., polițiștii Secției Rurale Coșereni au prins în flagrant două femei de 31, respectiv 50 ani, ambele din Movilița, în timp ce furau din curtea ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2012, 17:12
(8012 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La braconat pe rîul Ialomița

Doi bărbați de 28, respectiv 48 ani, ambii din Țăndărei, sînt cercetați de polițiști pentru pescuit ilegal și deținerea ilegală de scule de pescuit. Cei doi au fost prinși în flagrant de polițiști vineri ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2012, 17:03
(12490 vizualizări - 2 comentarii)


Mărculești: Șpalieri de beton, furați de hoți

Duminică, 22 aprilie a.c., polițiștii au surprins la Mărculești o căruță în care se aflau trei persoane, dintre care două, la observarea echipajului, au fugit în direcții diferite pe un teren viran din ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2012, 16:52
(7958 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 6 milioane lei, venituri suplimentare la bugetul de stat

Peste 6 milioane lei au totalizat, în luna martie 2012, inspectorii Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița Ialomița drept venituri suplimentare la bugetul general consolidat. Potrivit unei informări ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2012, 10:53
(11333 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat din cabinetul medical

Un minor de 12 ani și un tînăr de 20 ani, ambii din Țăndărei, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat. Cei doi au pătruns în incinta cabinetului medical din Strachina, de unde au furat mai multe ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2012, 10:44
(8573 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Două șoferițe s-au ciocnit într-o intersecție

Joi, 19 aprilie a.c., la Slobozia s-a produs un accident de circulație. Din fericire, incidentul s-a soldat doar cu pagube materiale. Pe scurt, în timp ce o tînără de 27 ani, din Slobozia, se deplasa la ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2012, 10:39
(7972 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Minoră dispărută din Arad, găsită la Fetești

O adolescentă de 14 ani, dispărută de la domiciliul său din municipiul Arad a fost găsită miercuri, 18 aprilie a.c., de polițiștii feteșteni. Fata era dispărută de la data de 5 aprilie 2012 și figura în ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2012, 10:37
(8862 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Dosar penal pentru șofat cu permisul anulat

Un șofer a fost oprit în trafic miercuri, 18 aprilie a.c., de polițiști în timp ce se deplasa în localitatea Gura Ialomiței. În urma verificărilor de rutină, polițiștii au stabilit că bărbatul, de 34 ani ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2012, 10:36
(11458 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Polițiștii Secțiilor Rurale Jilavele și Stelnica au organizat și executat miercuri, 18 aprilie a.c., o acțiune pentru punerea în executare a mandatelor și depistării persoanelor urmărite.
Astfel, ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2012, 10:32
(11945 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: 9 proiectile de antiaeriană, descoperite într-un sac

Apelul care anunța prezența muniției la marginea pădurii a fost efectuat în această dimineață, în jurul orei 9,00, de către un polițist local. Echipajul de specialiști pirotehnicieni al Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2012, 13:43
(11122 vizualizări - 0 comentarii)


Tînără din Bordușani, prinsă la furat într-un supermarket din Fetești

Agentul de pază din cadrul unui supermarket din Fetești a sesizat telefonic ofițerului de serviciu al poliției marți, 17 aprilie a.c., asupra faptului că o tînără a sustras din incinta unității mai multe ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2012, 13:04
(9685 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Peste 8,57 milioane lei la bugetul statului din măsuri de executare silită

În luna martie 2012, pe linia colectării veniturilor bugetare, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a întreprins mai multe măsuri de executare silită. Astfel, s-au emis peste 1672 de somații ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2012, 12:04
(9622 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șomajul la sfîrșitul lunii martie 2012, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii martie 2012, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 7897 șomeri, din care 2832 șomeri indemnizați, respectiv 5065 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2012, 11:45
(6619 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în rețeaua EURES

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința persoanelor interesate că, prin intermediul rețelei EURES, sînt disponibile 68 locuri de muncă în străinătate, astfel:
...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2012, 11:43
(11142 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Pieton beat spulberat de o mașină

Amețit bine de alcool, un localnic din Grivița n-a mai nimerit trecerea de pietoni și a fost la un pas de moarte. Marți, 17 aprilie a.c., acesta a fost lovit de o mașină în timp ce traversa strada prin ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 20:45
(9921 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița accident


Fetești: A dispărut de câteva zile!

Fetești: A dispărut de cîteva zile!

În cursul zilei de 14 aprilie a.c., Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată despre faptul că Harasim Ionuț, de 23 ani, a dispărut de pe raza municipiul Fetești, unde locuia fără forme legale.
...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 14:46
(11472 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Incursiune în sfera publică românească. Modele europene», de Nicolae Stan

Vineri, 20 aprilie 2012, de la orele 11,00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» organizează un eveniment deosebit. Profesorul Nicolae Stan, autorul volumului «Incursiune în sfera publică românească ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 14:39
(10107 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A adormit la volan și s-a izbit de un copac!

Un accident rutier s-a produs sîmbătă, 14 aprilie a.c., în timp ce un bărbat de 35 ani, din localitatea Hîrșova, se deplasa la volanul unui autoturism din direcția Constanța către Slobozia. Din cercetări ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 14:29
(6811 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Și-a alimentat mașina și a plecat fără să plătească!

Un tînăr de 22 ani, din Urziceni, este cercetat de polițiști pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt acesta, în cursul nopții de 15/16 aprilie a.c., și-a alimentat autoturismul de la o ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 14:19
(8880 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Dosare penale pentru șoferii beți la volan. Printre aceștia, o tînără de 22 ani din Urziceni!

În perioada Sărbătorilor Pascale, polițiștii rutieri au întocmit dosare penale pe numele a șapte șoferi, șase bărbați și o femeie, cu vîrste cuprinse între 19 și 45 ani, care au fost depistați la volanul ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 14:13
(9223 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 300 de polițiști au acționat în perioada Sărbătorilor Pascale

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor din județul Ialomița, efective din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenate în perioada ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 14:08
(7707 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...