Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Crăciun cu mamă de schimb

Crăciun cu mamă de schimb

Legislația din România permite oricărei familii să adopte, preț de cîteva zile, copii instituționalizați. De 3 ani, în preajma Sărbătorilor, Alexandra Pacioga din Fetești este mamă de schimb pentru un grup de micuți de la centrul din oraș. «Fac acest gest pentru că vreau să simtă și ei bucuria din sînul unei familii!» își motivează gestul Alexandra.

Oameni care salvează destine
Datele statistice ale Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului arată că anul acesta 15 familii din Ialomița au decis să facă o bucurie copiilor instituționalizați, adoptîndu-i pe... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2014, 15:55 (13120 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar din parte-mi, arhierești binecuvîntări !


Dreptmăritori creștini,
După ce magii au ajuns la Betleem și s-au închinat dumnezeiescului Prunc, i-au oferit Acestuia daruri de aur, smirnă și tămîie: aurul pentru a omagia demnitatea Sa regală; smirna pentru a ne aminti de moartea Sa jertfelnică, iar tămîia pentru a cinsti dumnezeirea Sa. Sfîntul Evanghelist Matei povestește cum prin intermediul magilor, popoarele păgîne s-au închinat Mîntuitorului Hristos; cum Pruncul... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2014, 11:20 (6226 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Otilia Dumitru, trimisă în judecată de DNA alături de alți 16 profesori pentru fapte de corupție

Cercetările în dosarul «Mită la BAC 2012» s-au încheiat

Otilia Dumitru, trimisă în judecată de DNA alături de alți 16 profesori pentru fapte de corupție

Potrivit unui comunicat de presă al Direcției Naționale Anticorupție, procurorii din cadrul instituției au finalizat cercetările în dosarul «Mită la BAC 2012». Otilia Dumitru, fosta șefă a învățămîntului ialomițean, alături de alte 16 cadre didactice au fost trimiși în judecată. Procesul se află pe rolul Tribunalului Ialomița. În alte trei cazuri, procurorii au dispus impunerea unui sechestru asigurător asupra mai multor sume de bani.
În cele ce urmează redăm comunicatul DNA:
«Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție-Secția de Combatere a Corupției au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a unui număr de 17 inculpați,... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2014, 16:15 (246316 vizualizări - 142 comentarii)

EVENIMENT

Trei persoane au murit pe loc într-un accident rutier!

Tragedie la Urziceni

Trei persoane au murit pe loc într-un accident rutier!

UPDATE: Încă o fetiță, de 6 ani, a decedat la spital...

Tragedie pe șoseaua care leagă municipiile Urziceni și Buzău. Trei persoane au murit, iar alte patru au fost rănite, după ce două mașini au fost implicate într-un accident rutier. Printre victime s-au numărat și doi copii, unul dintre ei murind pe loc. Zona unde s-a produs evenimentul a fost împînzită de paramedici SMURD, medici ai Serviciului Județean de Ambulanță, dar și polițiști.
Inițial, autoritățile au confirmat faptul că în accident și-au pierdut viața patru persoane, trei adulți și un copil. Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au remis publicității un comunicat de presă în care au precizat faptul că în tragedia de la Urziceni au murit trei persoane... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2014, 00:25 (26908 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Și-a lovit prietenul de pahar cu toporul!

Exclusiv: Și-a lovit prietenul de pahar cu toporul!

Scandal spontan la Bărcănești în noaptea de sîmbătă spre duminică, 20/21 decembrie 2014. Un bărbat de 31 de ani, din localitate, a ajuns internat la Spitalul de Urgență Floreasca din București, după ce amicul său de pahar, un bărbat de 49 de ani, l-a lovit cu toporul. În cauză s-a întocmit un dosar penal instrumentat de polițiști și procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni și are ca obiect comiterea infracțiunii de «loviri și alte violențe».

Cercetările sînt în curs Din primele verificări ale organelor judiciare, victima, alături de un alt amic de-al său, în vîrstă de... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2014, 17:15 (8936 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liderul PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, condamnat la 6 ani de închisoare cu executare în dosarul retrocedărilor ilegale

Sentința nu e definitivă

Liderul PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, condamnat la 6 ani de închisoare cu executare în dosarul retrocedărilor ilegale

Elena Brăilă, fostul șef al Oficiului Județean de Cadastru, a «primit» 5 ani

După o perioadă de 6 ani de procese, judecătorii au dat o primă sentință în dosarul deschis pe numele lui Cazacu Marinică. Cazul acestuia a fost repartizat Judecătoriei Ploiești din anul 2008, iar joi, 18 decembrie 2014, instanța stabilind ca președintele PD-L Ialomița să fie condamnat la 6 ani de închisoare cu executare și aplicarea unei pedepse complementară de 3 ani. Inculpată în același dosar, Elena Brăilă, fostul director al Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița, a fost condamnată la 5 ani de închisoare și, de asemenea, a primit o pedeapsă complementară de 3 ani. Totodată, instanța a stabilit ca cei doi să plătească despăgubiri de peste 7 milioane de euro Agenției... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2014, 16:15 (41615 vizualizări - 59 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aparat de ultimă generație la Spitalul Slobozia

Investiție de 198 mii de lei în sănătate

Aparat de ultimă generație la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia face noi pași spre modernizare. Consiliul Județean Ialomița a achiziționat un aparat Roentgen mobil cu braț C, folosit pentru intervenții în blocul operator al celei mai mari unități medicale din județ. Dispozitivul a fost achiziționat la prețul de 198 mii de lei, fără TVA.

Radiografii în timp real
Oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia și cei ai Consiliului Județean Ialomița au făcut publică achiziția aparatului Roentgen în cadrul unei conferințe de presă. «Mă bucur foarte mult că am reușit să achiziționăm acest echipament pentru... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2014, 09:55 (34587 vizualizări - 54 comentarii)

EVENIMENT

Sclavii lui «Zabrin»

Infractori ialomițeni, traficanți de «sclavi» în Grecia

Sclavii lui «Zabrin»

O poveste cutremurătoare iese la iveală după ce, în urmă cu o săptămînă, procurorii DIICOT Slobozia au trimis în judecată un dosar privind «traficul de persoane». Mai mulți inculpați, printre care se numără și ialomițeni din zona Fetești, sînt acuzați că au exploatat la muncă în Grecia 85 de cetățeni români. Oamenii au crezut că vor munci în agricultură, în condiții decente, însă au sfîrșit transformați în sclavi. Cercetările în acest caz au fost demarate acum 7 ani, timp în care procurorii au adunat probe pentru a demonstra vinovăția suspecților. Dacă vor fi găsiți vinovați ei riscă pînă la 10 ani de închisoare.

85 de români, traficați peste hotare... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 19:30 (22569 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Mușat, vinovatul din umbra statuii lui Mihai Viteazul

Feisbuc administrativ

Mușat, vinovatul din umbra statuii lui Mihai Viteazul

Fotografia de astăzi are valoare de probă incriminatorie, chiar dacă acest dosar nu va fi instrumentat niciodată. După cum puteți descoperi singuri, în imagine se află viceprimarul Sloboziei, Gabriel Mușat, surprins în fața unei statui pe care, spre rușinea noastră, nu am putut-o identifica. Din fericire, nici nu e nevoie.

Mușat, nu te mai poza! După cum știți, timp de o săptămînă, țara a hohotit copios arătînd cu degetul la statuia lui Mihai Viteazul din Piața Unirii. De vină pentru Moș Crăciun-ul de piatră de Hoghiz instalat în centrul orașului este sculptorul, fata acestuia, arhitect... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 17:10 (10415 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile ialomițene se pregătesc de iarnă pe cont propriu

Bani puțini pentru deszăpezire

Autoritățile ialomițene se pregătesc de iarnă pe cont propriu

La începutul săptămînii precedente, Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod Galben pentru 31 de județe. Printre acestea se numără și Ialomița. Autoritățile susțin că sînt pregătite pentru a deszăpezi drumurile județene și locale. În realitate, fondurile sînt insuficiente...

Județul nu are bani pentru deszăpezire
Potrivit declarațiilor oficiale, la acest moment iarna 2014 nu va lua prin surprindere autoritățile. La nivel județean, în premieră, Consiliul Județean Ialomița a scos la licitație contractul de deszăpezire pentru cei 507 kilometri de drumuri județene... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 16:40 (3967 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Elena Pacală, un pesedist cu vocație culturală

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Elena Pacală, un pesedist cu vocație culturală

O nouă săptămînă, un nou director de instituție descentralizată. Astăzi, Elena Pacală, șeful Direcției Județene pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național Ialomița. Doamna Pacală conduce acestă Direcție din 1996, «de pe vremea cînd politicul nu făcea presiuni asupra directorilor!», după cum ea însăși declară.

Vocația nu ține de foame Direcția Județeană pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național Ialomița, pentru cei care se întreabă, este un serviciu deconcentrat al Ministerului Culturii și Cultelor cu atribuții de protejare și punere în valoare a patrimoniului... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 15:20 (32205 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polaris face legea la Slobozia

Salubritate fără autorizații

Polaris face legea la Slobozia

De mai bine de o lună de zile, noul concesionar al serviciului de salubritate al orașului oferă locuitorilor o imagine idilică. Angajații mătură regulamentar străzile din zori și pînă-n seară, autogunoierele golesc tomberoanele la ore fixe, străzile secundare sînt aspirate de utilaje moderne... În spatele acestui efort apreciabil se ascund însă probleme despre care nimeni nu vorbește niciodată. Polaris funcționează de 45 de zile fără autorizație de mediu, deșeurile nu sînt colectate selectiv, iar asociațiile de proprietari din reședința de județ continuă să refuze semnarea contractelor. Și acesta pare să fie doar începutul!

Polaris nu are autorizație de mediu... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 13:40 (7476 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

«Ne propunem pentru retur un parcurs fără greșeală!»

Fotbal, Liga a IV-a, Abatorul Slobozia-în lupta pentru supremație, prof. Ion Ionescu

«Ne propunem pentru retur un parcurs fără greșeală!»

Chițoiu-Zamfir, Radu, Croitoru, Pîrvu-Vizuroiu, Matei-Șolcînea, Avram, Baltă-Gheorghe. Așa ar arăta un prim 11 al Abatorului Slobozia după turul campionatului, fără a-i neglija pe Nohai, Tronaru, Șincan sau Hertu. Sînt fotbaliști cu experiență, în simbioză cu tineri care își doresc să se afirme. De aici s-a născut progresul Abatorului din acest sezon și locul 2 la finalul turului, cu șanse reale de a ataca supremația și ulterior promovarea în Liga a III-a, situație în care echipa din Slobozia n-a mai fost de multă vreme. Unul dintre artizanii acestei reabilitări este antrenorul Ion Ionescu, cel care se află din primăvară pe banca tehnică a echipei patronate de Nicolae Bunea. Cu domnia sa am dialogat... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 12:25 (7102 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbători în întuneric

Drama familiei Terzea din Slobozia

Sărbători în întuneric

Cel mai frumos cadou de Crăciun pentru familia Terzea din Slobozia ar fi să aibă curent electric. De 3 ani, patru copii și trei adulți petrec Sărbătorile de Iarnă la lumina lumînării sau a lămpii cu gaz. Micuții au văzut bradul împodobit cu mii de luminițe doar la școală sau pe ferestrele din casele vecinilor. Ar putea avea și la ei acasă unul dacă semenii lor i-ar ajuta să se rebranșeze la rețea. Acești copii au fost recent diagnosticați cu hepatită A... Și au nevoie de sprijin, de asemenea, pentru a-și cumpăra alimentele de regim și medicamente.

Casa cufundată în întuneric
... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2014, 21:15 (5522 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Final de an în stil AJF Ialomița

Fotbal

Final de an în stil AJF Ialomița

Președintele Asociației Județene de Fotbal Ialomița, prof. Mihai Basarab: «Îmi doresc mult ca echipa campioană să promoveze!»

Gala fotbalului ialomițean a devenit demult o tradiție pentru Asociația Județeană de Fotbal condusă de Mihai Basarab. Întîlnirea care marchează finalul anului fotbalistic și, totodată, startul lungii vacanțe de iarnă a sportului rege s-a produs și în 2014.

Sfîrșit de an în Casa Fotbalului
Locația a fost, firește, Casa Fotbalului, iar ziua aleasă a fost 13 decembrie 2014. Cu mici excepții, au fost prezenți toți cei care pun umărul la fenomenul fotbalistic ialomițean, unul care cuprinde peste 3200 de jucători legitimați, o mică armată pusă în slujba unui fotbal la fel de mic, dar... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2014, 20:45 (5368 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clubul Rotary susține învățămîntul profesional

Materiale didactice, donate Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Reprezentanții Clubului Rotary Slobozia au demarat o campanie de susținere a învățămîntului profesional. Ei au oferit Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din oraș 5 aparate de sudură, pentru ca elevii claselor profesionale să-și poată desfășura orele de practică în cadrul atelierului deținut de unitatea școlară.

O inițiativă lăudabilă
În prezent, activitatea practică a elevilor de la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia se desfășoară în cadrul firmelor cu care școala a încheiat parteneriate de colaborare. Demersul reprezentanților Rotary a fost acela de a... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2014, 17:05 (11195 vizualizări - 29 comentarii)

EVENIMENT

Sănătate de 3,4 milioane de lei în luna decembrie

Spitalele din Ialomița încheie anul 2014 pe plus

Sănătate de 3,4 milioane de lei în luna decembrie

Temerile directorilor de spitale că vor rămîne fără fonduri la sfîrșit de an sînt risipite de oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. Așa se face că cele 4 unități medicale din județ vor beneficia de 3,4 milioane lei pentru a-și putea desfășura activitatea și în luna decembrie. Aceste fonduri reprezintă decontările aferente unui număr de peste 30000 de internări în regim de spitalizare continuă și alte 10000 de cazuri rezolvate în ambulatoriu de specialitate sau internări de zi.

Bani pentru spitale la sfîrșit de an
Ca în fiecare sfîrșit de an, reprezentanții... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2014, 19:40 (20170 vizualizări - 34 comentarii)

EVENIMENT

Vara căpșunari, iarna asistați social

În Ialomița totul e posibil

Vara căpșunari, iarna asistați social

În categoria persoanelor beneficiare de ajutoare sociale acordate de stat intră și căpșunarii. Fără ca vreun leu din venitul obținut în străinătate să ajungă la bugetul de stat, cînd revin acasă, acești oameni apelează la mila țării din care au plecat. Iar totul este cît se poate de legal! În Ialomița, statistic vorbind, cazurile sînt izolate, însă autoritățile locale și județene declară că se confruntă cu acest fenomen de o bună bucată de timp.

Sezonieri la ajutoare sociale
Datele statistice arată că în perioada sezonului rece numărul solicitărilor pentru acordarea ajutoarelor... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2014, 18:50 (5808 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Există viață și fără BAC!

Există viață și fără BAC!

În timp ce peste 2000 de elevi de clasa a XII-a se pregătesc temeinic pentru Bacalaureatul din vara viitoare, alți 115 învață să se descurce și fără el. În loc de diplomă de Bac, ei vor obține o altă hîrtie, una care-i transformă în stiliști calificați. Toți au fost incluși într-un program social național și visează la momentul în care vor avea propriile afaceri. Cursurile se desfășoară la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia, iar la absolvire vor susține un examen, mult mai simplu decît cel de maturitate.

Programul național care te scapă de Bac
Statisticile din... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2014, 16:35 (6114 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Bibliotecile școlare din Ialomița sunt în pragul dezastrului

Dacă lectură nu e, nimic nu e!

Bibliotecile școlare din Ialomița sînt în pragul dezastrului

Fond de carte insuficient, spații improprii și lipsă de angajați. Așa poate fi descrisă pe scurt situația în care se află în prezent rețeaua bibliotecilor școlare din județul Ialomița. În număr de 60, multe dintre aceste biblioteci așteaptă de ani buni să primească volume noi. Cea mai mare criză se simte în ceea ce privește titlurile din manualele școlare, care se împuținează de la un an la altul.

Muzeul din bibliotecile școlare
Rețeaua bibliotecilor școlare din Ialomița se află sub jurisdicția Casei Corpului Didactic (CCD), instituție care își desfășoară activitatea în sediul... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2014, 21:25 (7489 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
339 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ciochina: TIR răsturnat în șanț după ce șoferul a adormit la volan

În după-amiaza zilei de luni, 12 martie a.c., în jurul orelor 15,00, pe raza localității Ciochina a avut loc un accident de circulație. Șoferul unui TIR a adormit la volan și s-a izbit de un copac. În urma ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 17:41
(12588 vizualizări - 0 comentarii)


Simulare de cutremur la un liceu din Slobozia

Simulare de cutremur la un liceu din Slobozia

Luni, 12 martie, la ora 08,40, la solicitarea prefectului județului Ialomița și sub supravegherea personalului Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița, la un liceu ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 15:03
(17286 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A adormit la volan și s-a oprit într-un copac

Duminică, 11 martie, în timp ce un bărbat, de 38 ani, din Valea Călugărească, conducea un vehicul cu semiremorcă din direcția Urziceni către Slobozia, a adormit la volan, a părăsit partea carosabilă și ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:57
(13463 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestați după ce au furat mai multe capace de canalizare

Polițiștii au reținut, pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, doi tineri de 18, respectiv 21 ani, pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Cei doi au fost introduși în Centrul de Reținere ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:55
(11769 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: Bătrîn înșelat la telefon

Vineri, 9 martie a.c., un bărbat de 51 ani, din Platonești, a alertat Poliția despre faptul că vecinul său, un bătrîn de 82 ani, a fost înșelat după ce a dat curs solicitării unei persoane necunoscute. ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:55
(15620 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți de fier vechi, prinși de polițiști

Vineri, 9 martie a.c., polițiștii feteșteni au fost sesizați de către agenții de pază ai unei societăți comerciale despre faptul că au observat două persoane care furau fier dintr-o clădire dezafectată ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:54
(12186 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Șofer de scuter, accidentat

Un bărbat de 54 ani, conducător al unui moped, a fost accidentat sîmbătă, 10 martie a.c., la Țăndărei. Bărbatul a virat brusc la stînga, fără să se asigure, moment în care a fost lovit e un autoturism condus ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:53
(11896 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Băuți la volan

Un tînăr de 22 ani, din Cosîmbești, a fost oprit în trafic, pentru un control de rutină, sîmbătă, 10 martie a.c., pe raza localității Sudiți. Verificările efectuate de către polițiști au demonstrat că individul ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:52
(13500 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției în piața din Urziceni

Peste 40 de persoane au fost legitimate în cadrul unei acțiuni organizate sîmbătă, 10 martie a.c., în zona pieței agroalimentare din Urziceni pe linia prevenirii faptelor  antisociale, a violenței ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:49
(14842 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 60000 lei, 10 șoferi au rămas fără permis

În perioada 9-11 martie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate în trafic. Rezultatele activităților s-au concretizat în aplicarea a peste 320 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 14:48
(15084 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Bătrîn de 90 ani, cuprins de flăcări

Incendiu la o gospodărie din Amara, sîmbătă, 10 martie a.c. După ce a încercat să aprindă focul de la sobă cu benzină, un bătrîn de 90 ani a fost cuprins de flăcări. Rănit grav, el a fost transportat la ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 12:09
(12899 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Anunț angajare

Magazin încălțăminte, str. Matei Basarab, angajează vînzătoare, experiență 3 ani orice domeniu, 800 lei+bonusuri.
Telefon 0727/881.104 ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2012, 11:45
(8482 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan, s-a răsturnat cu tirul între Slobozia și Bucu

Doi șoferi sînt cercetați de polițiști după ce au fost prinși la volan băuți.
Primul șofer care s-a urcat băut la volan a fost depistat de polițiști pe raza localității Cosîmbești. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:11
(10115 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Olimpiada națională de interpretare instrumentală

Peste 120 de elevi din nouă județe ale țării vor participa la acest sfîrșit de săptămînă la olimpiada națională destinată copiilor din ciclurile primar și gimnazial. Evenimentul se desfășoară la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:09
(12512 vizualizări - 0 comentarii)


Artista Maria Unțanu revine la Slobozia

Cunoscuta artistă Maria Unțanu revine la Slobozia. Pe data de 22 martie a.c., ea va expune pe simezele Galeriei de Artă «Arcadia» cele mai noi creații plastice care îi poartă semnătura. De data aceasta ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:08
(12638 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Formularului 204

Joi, 15 martie 2012, este termenul limită pînă la care contribuabilii trebuie să depună la administrația financiară în a cărei rază teritorială își au dominciliu fiscal, «Declarația anuală de venit pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:08
(7582 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoți identificați de polițiști

Cine a plecat la furat în această săptămînă, n-a avut prea mulți sorți de izbîndă. Polițiștii ialomițeni au identificat nu mai puțin de șapte persoane care au încercat să își însușească bunuri prin mijloace ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:07
(13871 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița hoți


Slobozia: Concurs interjudețean cu tematică religioasă de creație plastică

Elevii cu talent artistic sînt invitați să participe la cea de-a doua ediție a concursului interjudețean cu tematică religioasă de creație plastică. Startul  competiției a fost dat în urmă cu o săptămînă ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:06
(9110 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați pentru furt și delapidare

Doi bărbați, de 30 și 39 ani, din Bordușani și Fetești, sînt cercetați penal.
Astfel, administrator al unei societăți din Bordușani, bărbatul de 30 ani a sustras din fondul forestier național mai ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2012, 17:05
(11347 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Focar de rabie la Ciocîrlia! Zona de supraveghere a fost extinsă la 30 km!

Potrivit Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, «luni, 5 martie 2012, a fost găsită o vulpe moartă pe fondul de vînătoare 39 Urziceni, în imediata apropiere de localitatea ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2012, 16:14
(11157 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor cu mandat de arestare, prins de jandarmi în sediul Judecătoriei Urziceni!

Un bărbat din Bărcănești care se sustrăgea urmăririi penale a fost identificat de jandarmii din Urziceni. Astfel, jandarmii din cadrul Detașamentului de Jandarmi Urziceni, care executau marți, 6 martie ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:55
(14090 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Germania, găsită la Țăndărei

Marți, 6 martie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează urmărite internațional ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:41
(12178 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: 4,5 milioane lei, rambursări de TVA în martie 2012

Aproximativ 4,5 milioane de lei reprezintă rambursarea de TVA aferentă lunii martie în județul Ialomița. Potrivit reprezentanților Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, decontarea celor 81 de ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:40
(7073 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Intervenții SMURD

Patru persoane au necesitat, de urgență, intervenția echipajelor SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița.
Astfel, primul apel telefonic a fost înregistrat luni, 5 martie, cînd ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:39
(16815 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși în flagrant la furat

Zi cu ghinion pentru hoții ialomițeni. Marți, 6 martie 2012, polițiștii au constatat în flagrant două infracțiuni de tentativă de furt.
Astfel, prima faptă, săvîrșită de un tînăr de 18 ani, din Alexeni ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:37
(15737 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînără reținută de polițiști după ce a furat dintr-un garaj

O tînără de 24 ani, din Urziceni a fost reținută de polițiști pentru furt calificat. Pe scurt, în seara zilei de 26 februarie a.c., suspecta a furat din interiorul unui garaj, proprietate a unei femei de ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:34
(10903 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt garaj


DGFP Ialomița: Îndreptarea erorilor din declarațiile fiscale

Începînd cu data de 3 martie, a intrat în vigoare Ordinul ce reglementează regulile pentru rectificarea declarațiilor fiscale. «Procedura de îndreptare a erorilor se aplică în situația în care contribuabilul ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:33
(9348 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Reținut de polițiști pentru înșelăciune după ce a vîndut fictiv motorină

Un bărbat de 44 ani, din Ion Roată, a fost reținut marți, 6 martie a.c., de polițiști. În sarcina individului polițiștii au reținut comiterea infracțiunii de înșelăciune. Astfel, potrivit anchetatorilor ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:32
(16755 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune a Poliției

Peste 100 de persoane au fost legitimate marți, 6 martie a.c., la Țăndărei, în cadrul unei acțiuni derulate de polițiștii din localitate. În cadrul verificărilor, polițiștii au aplicat 24 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:30
(13749 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: Obligații fiscale pentru persoanele care arendează terenuri

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii care obțin venituri din arendarea bunurilor agricole din patrimoniul personal că au obligația înregistrarii contractului încheiat ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2012, 12:28
(17626 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...