Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Trei persoane au murit pe loc într-un accident rutier!

Tragedie la Urziceni

Trei persoane au murit pe loc într-un accident rutier!

UPDATE: Încă o fetiță, de 6 ani, a decedat la spital...

Tragedie pe șoseaua care leagă municipiile Urziceni și Buzău. Trei persoane au murit, iar alte patru au fost rănite, după ce două mașini au fost implicate într-un accident rutier. Printre victime s-au numărat și doi copii, unul dintre ei murind pe loc. Zona unde s-a produs evenimentul a fost împînzită de paramedici SMURD, medici ai Serviciului Județean de Ambulanță, dar și polițiști.
Inițial, autoritățile au confirmat faptul că în accident și-au pierdut viața patru persoane, trei adulți și un copil. Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au remis publicității un comunicat de presă în care au precizat faptul că în tragedia de la Urziceni au murit trei persoane... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2014, 00:25 (26906 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Exclusiv: Și-a lovit prietenul de pahar cu toporul!

Exclusiv: Și-a lovit prietenul de pahar cu toporul!

Scandal spontan la Bărcănești în noaptea de sîmbătă spre duminică, 20/21 decembrie 2014. Un bărbat de 31 de ani, din localitate, a ajuns internat la Spitalul de Urgență Floreasca din București, după ce amicul său de pahar, un bărbat de 49 de ani, l-a lovit cu toporul. În cauză s-a întocmit un dosar penal instrumentat de polițiști și procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni și are ca obiect comiterea infracțiunii de «loviri și alte violențe».

Cercetările sînt în curs Din primele verificări ale organelor judiciare, victima, alături de un alt amic de-al său, în vîrstă de... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2014, 17:15 (8936 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liderul PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, condamnat la 6 ani de închisoare cu executare în dosarul retrocedărilor ilegale

Sentința nu e definitivă

Liderul PD-L Ialomița, Cazacu Marinică, condamnat la 6 ani de închisoare cu executare în dosarul retrocedărilor ilegale

Elena Brăilă, fostul șef al Oficiului Județean de Cadastru, a «primit» 5 ani

După o perioadă de 6 ani de procese, judecătorii au dat o primă sentință în dosarul deschis pe numele lui Cazacu Marinică. Cazul acestuia a fost repartizat Judecătoriei Ploiești din anul 2008, iar joi, 18 decembrie 2014, instanța stabilind ca președintele PD-L Ialomița să fie condamnat la 6 ani de închisoare cu executare și aplicarea unei pedepse complementară de 3 ani. Inculpată în același dosar, Elena Brăilă, fostul director al Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița, a fost condamnată la 5 ani de închisoare și, de asemenea, a primit o pedeapsă complementară de 3 ani. Totodată, instanța a stabilit ca cei doi să plătească despăgubiri de peste 7 milioane de euro Agenției... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2014, 16:15 (41605 vizualizări - 59 comentarii)

EVENIMENT

Aparat de ultimă generație la Spitalul Slobozia

Investiție de 198 mii de lei în sănătate

Aparat de ultimă generație la Spitalul Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia face noi pași spre modernizare. Consiliul Județean Ialomița a achiziționat un aparat Roentgen mobil cu braț C, folosit pentru intervenții în blocul operator al celei mai mari unități medicale din județ. Dispozitivul a fost achiziționat la prețul de 198 mii de lei, fără TVA.

Radiografii în timp real
Oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia și cei ai Consiliului Județean Ialomița au făcut publică achiziția aparatului Roentgen în cadrul unei conferințe de presă. «Mă bucur foarte mult că am reușit să achiziționăm acest echipament pentru... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2014, 09:55 (34581 vizualizări - 54 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sclavii lui «Zabrin»

Infractori ialomițeni, traficanți de «sclavi» în Grecia

Sclavii lui «Zabrin»

O poveste cutremurătoare iese la iveală după ce, în urmă cu o săptămînă, procurorii DIICOT Slobozia au trimis în judecată un dosar privind «traficul de persoane». Mai mulți inculpați, printre care se numără și ialomițeni din zona Fetești, sînt acuzați că au exploatat la muncă în Grecia 85 de cetățeni români. Oamenii au crezut că vor munci în agricultură, în condiții decente, însă au sfîrșit transformați în sclavi. Cercetările în acest caz au fost demarate acum 7 ani, timp în care procurorii au adunat probe pentru a demonstra vinovăția suspecților. Dacă vor fi găsiți vinovați ei riscă pînă la 10 ani de închisoare.

85 de români, traficați peste hotare... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 19:30 (22566 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Mușat, vinovatul din umbra statuii lui Mihai Viteazul

Feisbuc administrativ

Mușat, vinovatul din umbra statuii lui Mihai Viteazul

Fotografia de astăzi are valoare de probă incriminatorie, chiar dacă acest dosar nu va fi instrumentat niciodată. După cum puteți descoperi singuri, în imagine se află viceprimarul Sloboziei, Gabriel Mușat, surprins în fața unei statui pe care, spre rușinea noastră, nu am putut-o identifica. Din fericire, nici nu e nevoie.

Mușat, nu te mai poza! După cum știți, timp de o săptămînă, țara a hohotit copios arătînd cu degetul la statuia lui Mihai Viteazul din Piața Unirii. De vină pentru Moș Crăciun-ul de piatră de Hoghiz instalat în centrul orașului este sculptorul, fata acestuia, arhitect... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 17:10 (10415 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile ialomițene se pregătesc de iarnă pe cont propriu

Bani puțini pentru deszăpezire

Autoritățile ialomițene se pregătesc de iarnă pe cont propriu

La începutul săptămînii precedente, Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod Galben pentru 31 de județe. Printre acestea se numără și Ialomița. Autoritățile susțin că sînt pregătite pentru a deszăpezi drumurile județene și locale. În realitate, fondurile sînt insuficiente...

Județul nu are bani pentru deszăpezire
Potrivit declarațiilor oficiale, la acest moment iarna 2014 nu va lua prin surprindere autoritățile. La nivel județean, în premieră, Consiliul Județean Ialomița a scos la licitație contractul de deszăpezire pentru cei 507 kilometri de drumuri județene... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 16:40 (3967 vizualizări - 0 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Elena Pacală, un pesedist cu vocație culturală

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Elena Pacală, un pesedist cu vocație culturală

O nouă săptămînă, un nou director de instituție descentralizată. Astăzi, Elena Pacală, șeful Direcției Județene pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național Ialomița. Doamna Pacală conduce acestă Direcție din 1996, «de pe vremea cînd politicul nu făcea presiuni asupra directorilor!», după cum ea însăși declară.

Vocația nu ține de foame Direcția Județeană pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național Ialomița, pentru cei care se întreabă, este un serviciu deconcentrat al Ministerului Culturii și Cultelor cu atribuții de protejare și punere în valoare a patrimoniului... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 15:20 (32202 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polaris face legea la Slobozia

Salubritate fără autorizații

Polaris face legea la Slobozia

De mai bine de o lună de zile, noul concesionar al serviciului de salubritate al orașului oferă locuitorilor o imagine idilică. Angajații mătură regulamentar străzile din zori și pînă-n seară, autogunoierele golesc tomberoanele la ore fixe, străzile secundare sînt aspirate de utilaje moderne... În spatele acestui efort apreciabil se ascund însă probleme despre care nimeni nu vorbește niciodată. Polaris funcționează de 45 de zile fără autorizație de mediu, deșeurile nu sînt colectate selectiv, iar asociațiile de proprietari din reședința de județ continuă să refuze semnarea contractelor. Și acesta pare să fie doar începutul!

Polaris nu are autorizație de mediu... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 13:40 (7476 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

«Ne propunem pentru retur un parcurs fără greșeală!»

Fotbal, Liga a IV-a, Abatorul Slobozia-în lupta pentru supremație, prof. Ion Ionescu

«Ne propunem pentru retur un parcurs fără greșeală!»

Chițoiu-Zamfir, Radu, Croitoru, Pîrvu-Vizuroiu, Matei-Șolcînea, Avram, Baltă-Gheorghe. Așa ar arăta un prim 11 al Abatorului Slobozia după turul campionatului, fără a-i neglija pe Nohai, Tronaru, Șincan sau Hertu. Sînt fotbaliști cu experiență, în simbioză cu tineri care își doresc să se afirme. De aici s-a născut progresul Abatorului din acest sezon și locul 2 la finalul turului, cu șanse reale de a ataca supremația și ulterior promovarea în Liga a III-a, situație în care echipa din Slobozia n-a mai fost de multă vreme. Unul dintre artizanii acestei reabilitări este antrenorul Ion Ionescu, cel care se află din primăvară pe banca tehnică a echipei patronate de Nicolae Bunea. Cu domnia sa am dialogat... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2014, 12:25 (7102 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbători în întuneric

Drama familiei Terzea din Slobozia

Sărbători în întuneric

Cel mai frumos cadou de Crăciun pentru familia Terzea din Slobozia ar fi să aibă curent electric. De 3 ani, patru copii și trei adulți petrec Sărbătorile de Iarnă la lumina lumînării sau a lămpii cu gaz. Micuții au văzut bradul împodobit cu mii de luminițe doar la școală sau pe ferestrele din casele vecinilor. Ar putea avea și la ei acasă unul dacă semenii lor i-ar ajuta să se rebranșeze la rețea. Acești copii au fost recent diagnosticați cu hepatită A... Și au nevoie de sprijin, de asemenea, pentru a-și cumpăra alimentele de regim și medicamente.

Casa cufundată în întuneric
... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2014, 21:15 (5522 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Final de an în stil AJF Ialomița

Fotbal

Final de an în stil AJF Ialomița

Președintele Asociației Județene de Fotbal Ialomița, prof. Mihai Basarab: «Îmi doresc mult ca echipa campioană să promoveze!»

Gala fotbalului ialomițean a devenit demult o tradiție pentru Asociația Județeană de Fotbal condusă de Mihai Basarab. Întîlnirea care marchează finalul anului fotbalistic și, totodată, startul lungii vacanțe de iarnă a sportului rege s-a produs și în 2014.

Sfîrșit de an în Casa Fotbalului
Locația a fost, firește, Casa Fotbalului, iar ziua aleasă a fost 13 decembrie 2014. Cu mici excepții, au fost prezenți toți cei care pun umărul la fenomenul fotbalistic ialomițean, unul care cuprinde peste 3200 de jucători legitimați, o mică armată pusă în slujba unui fotbal la fel de mic, dar... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2014, 20:45 (5368 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clubul Rotary susține învățămîntul profesional

Materiale didactice, donate Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Reprezentanții Clubului Rotary Slobozia au demarat o campanie de susținere a învățămîntului profesional. Ei au oferit Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din oraș 5 aparate de sudură, pentru ca elevii claselor profesionale să-și poată desfășura orele de practică în cadrul atelierului deținut de unitatea școlară.

O inițiativă lăudabilă
În prezent, activitatea practică a elevilor de la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia se desfășoară în cadrul firmelor cu care școala a încheiat parteneriate de colaborare. Demersul reprezentanților Rotary a fost acela de a... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2014, 17:05 (11190 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătate de 3,4 milioane de lei în luna decembrie

Spitalele din Ialomița încheie anul 2014 pe plus

Sănătate de 3,4 milioane de lei în luna decembrie

Temerile directorilor de spitale că vor rămîne fără fonduri la sfîrșit de an sînt risipite de oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. Așa se face că cele 4 unități medicale din județ vor beneficia de 3,4 milioane lei pentru a-și putea desfășura activitatea și în luna decembrie. Aceste fonduri reprezintă decontările aferente unui număr de peste 30000 de internări în regim de spitalizare continuă și alte 10000 de cazuri rezolvate în ambulatoriu de specialitate sau internări de zi.

Bani pentru spitale la sfîrșit de an
Ca în fiecare sfîrșit de an, reprezentanții... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2014, 19:40 (20167 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vara căpșunari, iarna asistați social

În Ialomița totul e posibil

Vara căpșunari, iarna asistați social

În categoria persoanelor beneficiare de ajutoare sociale acordate de stat intră și căpșunarii. Fără ca vreun leu din venitul obținut în străinătate să ajungă la bugetul de stat, cînd revin acasă, acești oameni apelează la mila țării din care au plecat. Iar totul este cît se poate de legal! În Ialomița, statistic vorbind, cazurile sînt izolate, însă autoritățile locale și județene declară că se confruntă cu acest fenomen de o bună bucată de timp.

Sezonieri la ajutoare sociale
Datele statistice arată că în perioada sezonului rece numărul solicitărilor pentru acordarea ajutoarelor... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2014, 18:50 (5808 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Există viață și fără BAC!

Există viață și fără BAC!

În timp ce peste 2000 de elevi de clasa a XII-a se pregătesc temeinic pentru Bacalaureatul din vara viitoare, alți 115 învață să se descurce și fără el. În loc de diplomă de Bac, ei vor obține o altă hîrtie, una care-i transformă în stiliști calificați. Toți au fost incluși într-un program social național și visează la momentul în care vor avea propriile afaceri. Cursurile se desfășoară la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia, iar la absolvire vor susține un examen, mult mai simplu decît cel de maturitate.

Programul național care te scapă de Bac
Statisticile din... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2014, 16:35 (6113 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Bibliotecile școlare din Ialomița sunt în pragul dezastrului

Dacă lectură nu e, nimic nu e!

Bibliotecile școlare din Ialomița sînt în pragul dezastrului

Fond de carte insuficient, spații improprii și lipsă de angajați. Așa poate fi descrisă pe scurt situația în care se află în prezent rețeaua bibliotecilor școlare din județul Ialomița. În număr de 60, multe dintre aceste biblioteci așteaptă de ani buni să primească volume noi. Cea mai mare criză se simte în ceea ce privește titlurile din manualele școlare, care se împuținează de la un an la altul.

Muzeul din bibliotecile școlare
Rețeaua bibliotecilor școlare din Ialomița se află sub jurisdicția Casei Corpului Didactic (CCD), instituție care își desfășoară activitatea în sediul... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2014, 21:25 (7489 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Scrisoare deschisă pentru ialomițeni

Adrian Berbece, ex-directorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Scrisoare deschisă pentru ialomițeni

După aproape un an de interimat în fruntea instituției, Adrian Berbece se retrage definitiv din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Considerat de către unii un inovator, contestat vehement de către alții, Adrian Berbece a încercat să demonstreze că Spitalul Județean poate fi adus pe linia de plutire prin reducerea cheltuielilor și schimbarea mentalității față de pacienți. Deși învins de sistem, fostul director al Spitalului Județean predă noului manager Violeta Șapira o instituție despre care acum știm că «poate fi vindecată». Rămîne de văzut dacă noul director va reuși ceea ce nimeni nu a reușit niciodată!

«După aproape 3 ani de activitate în cadrul Spitalului Județean... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2014, 20:45 (15681 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Acuzat de «tâlhărie» la 17 ani

Infracțiunile afectează școlile ialomițene

Acuzat de «tîlhărie» la 17 ani

Un adolescent de 17 ani, din Gîrbovi, se află de o săptămînă în stare de arest preventiv, după ce și-a tîlhărit un coleg de școală, de 15 ani. Victimei i-a fost furat un lănțișor de aur, pe care-l purta la gît. S-a întîmplat la Liceul Tehnologic «Sfînta Ecaterina» din Urziceni. Agresorul era pe lista neagră a chiulangiilor și primise deja mai multe avertismente în acest sens. Profesorii susțin că, în afara absențelor, băiatul nu a creat probleme. De cealaltă parte, sînt colegii tînărului teribilist care, sub protecția anonimatului, declară că era un adevărat pericol pentru toți elevii. «Acesta amenința și agresa foarte mulți elevi prin școală!» este mesajul unuia dintre colegii adolescentului... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2014, 20:25 (7924 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Investițiile pentru drumurile județene mai așteaptă

Consiliul Județean este blocat de contestații

Săptămîna precedentă, Consiliul Județean Ialomița a anunțat public cîștigătorii licitațiilor pentru drumurile județene DJ 313 Călărași-Axintele și DJ 306 Ciochina-Crunți. Valoarea cumulată a acestor două investiții este de aproximativ 19,5 de milioane de lei, iar oficialii Consiliului Județean au declarat că sînt convinși de «necesitatea și oportunitatea acestor lucrări».

Infrastructura rutieră județeană rămîne prioritară
Miercuri, 3 decembrie 2014, în cadrul unei conferințe de presă, președintele Silvian Ciupercă a reconfirmat preocuparea administrației județene pentru reabilitarea... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2014, 20:05 (5410 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Continuă proiectul ANAF în universitățile din România

În această săptămână, Academia de Studii Economice, Școala Națională de Studii Politice și Administrative și Universitatea «Transilvania» Brașov vor fi gazdele proiectului ANAF de creștere a gradului de ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2022, 15:30
(11803 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 9 cazuri noi de COVID-19

Marți, 15 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29777, fiind înregistrate 9 cazuri noi față de ziua de luni, 14 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2022, 15:20
(3121 vizualizări - 0 comentarii)


Transportul de persoane, în atenția polițiștilor ialomițeni

În dimineața zilei de luni, 14 noiembrie a.c., în întervalul orar 6,00-9,00, polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat, pe drumurile publice din județ, acțiuni pentru verificarea modului ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 18:10
(5589 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Luni, 14 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29768, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de duminică, 13 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 15:20
(3577 vizualizări - 0 comentarii)


Explozie a unei butelii la Smirna, casă în flăcări la Fetești

Explozie a unei butelii la Smirna, casă în flăcări la Fetești

Duminică, 13 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,45, un echipaj operativ din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia a intervenit în urma exploziei unei butelii de aragaz în locuința unui cetățean din ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 15:10
(9240 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Gura Ialomiței, Movilița și Țăndărei

Două echipaje de pompieri din Țăndărei, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Gura Ialomiței. În nefericitul eveniment ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 14:50
(6327 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Conferința de premiere a Festivalului Național de Mentorat «Ion Ghelu Destelnica»

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, marți, 15 noiembrie 2022, de la orele 11,00, se va desfășura conferința de premiere a Festivalului Național ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 12:40
(5332 vizualizări - 0 comentarii)


Educație Rutieră la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia cu instructori de la Academia «Titi Aur»

Fundația «Malama Cristiana-Cosmina», cu sprijinul echipei de profesioniști ai Academiei «Titi Aur» și cu sprijinul Poliției Rutiere din cadrul IPJ Ialomita, desfășoară în perioada 15-16 noiembrie 2022, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 11:20
(12130 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 13 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29766, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 12 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2022, 15:25
(2520 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 12 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29766, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de vineri, 11 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2022, 15:10
(2677 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 11 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29766, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de joi, 10 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2022, 15:15
(3844 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni sprijină Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia

Activitatea jandarmilor ialomițeni nu se rezumă doar la a veghea siguranța publică, ci și de a ajuta semenii aflați în nevoie. Astfel, în ultimele luni, reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi Județean ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2022, 13:45
(5736 vizualizări - 0 comentarii)


Caravana SMURD «Fii pregătit!» ajunge la Fetești

În perioada 15-17 noiembrie a.c., Caravana SMURD «Fii pregătit!» și Centrul mobil de instruire a populației pentru răspuns la situații de urgență vor fi prezente în Fetești, în incinta Liceului Teoretic ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2022, 13:00
(2745 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 101,34 milioane de lei, colectate în luna octombrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna octombrie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 101,34 milioane de lei. ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 18:05
(9824 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Stimulente financiare pentru rezultatele excepționale obținute de elevi la Examenele Naționale

În acord cu Hotărârea Guvernului nr. 1282/2022, privind aprobarea acordării de stimulente financiare absolvenților care au obținut media 10 la Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a, sesiunea ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 17:10
(7226 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier provocat de un șofer băut

Miercuri, 9 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier, pe DC15A Răsimnicea-Maia. Oamenii legii ajunși la fața locului au stabilit că un bărbat ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 16:30
(3203 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Polițiștii din cadrul Biroului Rutier Fetești au depistat în trafic, miercuri, 9 noiembrie a.c., un bărbat în vârstă de 63 de ani în timp ce conducea un autoturism aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 16:15
(3718 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor pe străzile din Fetești

Acțiune a polițiștilor pe străzile din Fetești

Efective mărite din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județuli Ialomița au acționat miercuri, 9 noiembrie a.c., sprijiniți de luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale, pentru prevenirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 16:10
(3894 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Joi, 9 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29762, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de miercuri, 9 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 15:15
(2635 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Obiecte din pietre și metale prețioase, scoase la licitație

ANAF organizează, în perioada imediat următoare, licitații publice pentru vânzarea de obiecte din metale și/sau pietre prețioase care au un preț cumulat de pornire a licitațiilor de aproape 2 milioane de ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 12:15
(8362 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciile de mentenanță ale portalului ANAF se amână pentru luna decembrie 2022

Serviciile de mentenanță ale portalului ANAF, anunțate anterior, se amână pentru luna decembrie 2022. Unul dintre obiectivele principale ale ANAF este de a asigura pentru contribuabili cadrul optim de îndeplinire ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 12:00
(17247 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 3 kg de aur au fost confiscate de către inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală

Pentru prevenirea și combaterea fraudei fiscale și vamale, inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală din cadrul ANAF au verificat în ultima perioadă activitatea a 86 firme specializate în creditare ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 11:44
(13074 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Convoi militar, implicat într-un accident rutier

Potrivit unui comunicat de presă al Ministerului Apărării Naționale, miercuri, 9 noiembrie a.c.,  un convoi format din opt camioane militare a fost implicat într-un accident rutier în zona localității ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 19:15
(3298 vizualizări - 0 comentarii)


Portalul ANAF, în mentenanță vineri, 11 noiembrie 2022

Unul dintre obiectivele principale ale ANAF este de a asigura pentru contribuabili cadrul optim de îndeplinire a obligațiilor fiscale, prin adaptarea la mediul în permanentă schimbare și la tehnologiile ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 15:35
(9861 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Miercuri, 9 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29762, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de marți, 8 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 15:20
(2908 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lucrare programată la Țăndărei

Pentru realizarea lucrărilor de conectare a instalațiilor hidraulice la sistemul de alimentare cu apă de la nivelul Stației de Pompare Țăndărei, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile de joi ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 12:15
(2939 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe zone din Fetești!

În vederea executării lucrărilor de conectare a noilor rețele de alimentare cu apă potabilă la sistemul centralizat din Fetești, se va întrerupe furnizarea apei de miercuri, 9 noiembrie 2022, orele 23, ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 11:20
(4082 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 cazuri noi de COVID-19

Marți, 8 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29760, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de luni, 7 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2022, 15:15
(2740 vizualizări - 0 comentarii)


S-a încheiat campania arheologică desfășurată la Piscul Crăsani

S-a încheiat campania arheologică desfășurată la Piscul Crăsani

Muzeul Județean Ialomița anunță încheierea campaniei arheologice anuale desfășurată în cadrul sitului arheologic de la Piscul Crăsani. În cadrul activităților de anul acesta, arheologii au descoperit vase ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2022, 13:20
(7628 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

DN2A: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Luni, 7 noiembrie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit în cazul unui accident rutier produs pe DN2A, în zona lacului Iezer. În evenimentul rutier au fost implicate două autoturisme, în urma impactului ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2022, 12:45
(4025 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...