Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Există viață și fără BAC!

Există viață și fără BAC!

În timp ce peste 2000 de elevi de clasa a XII-a se pregătesc temeinic pentru Bacalaureatul din vara viitoare, alți 115 învață să se descurce și fără el. În loc de diplomă de Bac, ei vor obține o altă hîrtie, una care-i transformă în stiliști calificați. Toți au fost incluși într-un program social național și visează la momentul în care vor avea propriile afaceri. Cursurile se desfășoară la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia, iar la absolvire vor susține un examen, mult mai simplu decît cel de maturitate.

Programul național care te scapă de Bac
Statisticile din... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2014, 16:35 (6115 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Bibliotecile școlare din Ialomița sunt în pragul dezastrului

Dacă lectură nu e, nimic nu e!

Bibliotecile școlare din Ialomița sînt în pragul dezastrului

Fond de carte insuficient, spații improprii și lipsă de angajați. Așa poate fi descrisă pe scurt situația în care se află în prezent rețeaua bibliotecilor școlare din județul Ialomița. În număr de 60, multe dintre aceste biblioteci așteaptă de ani buni să primească volume noi. Cea mai mare criză se simte în ceea ce privește titlurile din manualele școlare, care se împuținează de la un an la altul.

Muzeul din bibliotecile școlare
Rețeaua bibliotecilor școlare din Ialomița se află sub jurisdicția Casei Corpului Didactic (CCD), instituție care își desfășoară activitatea în sediul... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2014, 21:25 (7490 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scrisoare deschisă pentru ialomițeni

Adrian Berbece, ex-directorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Scrisoare deschisă pentru ialomițeni

După aproape un an de interimat în fruntea instituției, Adrian Berbece se retrage definitiv din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Considerat de către unii un inovator, contestat vehement de către alții, Adrian Berbece a încercat să demonstreze că Spitalul Județean poate fi adus pe linia de plutire prin reducerea cheltuielilor și schimbarea mentalității față de pacienți. Deși învins de sistem, fostul director al Spitalului Județean predă noului manager Violeta Șapira o instituție despre care acum știm că «poate fi vindecată». Rămîne de văzut dacă noul director va reuși ceea ce nimeni nu a reușit niciodată!

«După aproape 3 ani de activitate în cadrul Spitalului Județean... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2014, 20:45 (15683 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Acuzat de «tâlhărie» la 17 ani

Infracțiunile afectează școlile ialomițene

Acuzat de «tîlhărie» la 17 ani

Un adolescent de 17 ani, din Gîrbovi, se află de o săptămînă în stare de arest preventiv, după ce și-a tîlhărit un coleg de școală, de 15 ani. Victimei i-a fost furat un lănțișor de aur, pe care-l purta la gît. S-a întîmplat la Liceul Tehnologic «Sfînta Ecaterina» din Urziceni. Agresorul era pe lista neagră a chiulangiilor și primise deja mai multe avertismente în acest sens. Profesorii susțin că, în afara absențelor, băiatul nu a creat probleme. De cealaltă parte, sînt colegii tînărului teribilist care, sub protecția anonimatului, declară că era un adevărat pericol pentru toți elevii. «Acesta amenința și agresa foarte mulți elevi prin școală!» este mesajul unuia dintre colegii adolescentului... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2014, 20:25 (7925 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investițiile pentru drumurile județene mai așteaptă

Consiliul Județean este blocat de contestații

Săptămîna precedentă, Consiliul Județean Ialomița a anunțat public cîștigătorii licitațiilor pentru drumurile județene DJ 313 Călărași-Axintele și DJ 306 Ciochina-Crunți. Valoarea cumulată a acestor două investiții este de aproximativ 19,5 de milioane de lei, iar oficialii Consiliului Județean au declarat că sînt convinși de «necesitatea și oportunitatea acestor lucrări».

Infrastructura rutieră județeană rămîne prioritară
Miercuri, 3 decembrie 2014, în cadrul unei conferințe de presă, președintele Silvian Ciupercă a reconfirmat preocuparea administrației județene pentru reabilitarea... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2014, 20:05 (5411 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Juristul Vasile Zamfir «a concesionat» ilegal curtea școlii

Devenit recent și consilier local

Juristul Vasile Zamfir «a concesionat» ilegal curtea școlii

Juristul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Vasile Zamfir este acuzat de vecinii săi din cartierul Gării Noi că «a concesionat» ilegal cîțiva metri pătrați din curtea viitoarei școli. Terenul respectiv a fost împrejmuit de un gard de beton, iar lucrările la casa proaspătului oficial local sînt în plină desfășurare. Întrebat despre această întîmplare de reporterii Independent, juristul Zamfir a declarat: «Nu știu, că n-am fost acolo... Băiatul a greșit cînd a măsurat!».

O concesiune prea mică pentru un jurist atît de mare
... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 18:50 (19773 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

TARTORUL descentralizaților

Descentralizații noștri cei de toate zilele

TARTORUL descentralizaților

Rubrica de față are din ce în ce mai mulți adepți. În aceste condiții, patronatul publicației a decis extinderea rubricii la nivelul tuturor instituțiilor publice din județ. De asemenea, vom avea în vedere și mediatizarea eșaloanelor secunde ale acestor instituții, respectiv directorii adjuncți, acolo unde aceștia există. Pentru moment însă, vă propunem să facem o haltă în biroul prefectului Gigi Petre, cel în coordonarea căruia se află, teoretic, toate descentralizatele județului.

Sînt prefect, dar mă tratez
Pe prefectul Gigi Petre opinia publică locală îl știe de 20 de ani.... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 17:35 (19600 vizualizări - 17 comentarii)

SPORT

Fotbal în stare de îngheț

Fotbal, Liga a II-a, ACS Berceni-Unirea Slobozia 0-0

Fotbal în stare de îngheț

Liga a II-a și-a spus ultimul cuvînt pe 2014 sîmbătă, 6 decembrie. În această ultimă etapă, Unirea Slobozia s-a deplasat la Berceni, acolo unde se simțea ca peștele în apă. Iar acum apa a fost din belșug. Din păcate, faptul că sezonul de toamnă a mușcat și din luna decembrie a pus stavilă spectacolului. A ieșit un joc de uzură, cu o încleștare surdă la mijlocul terenului. Prima acțiune mai consistentă o are Berceniul, cu Pătrașcu centrînd bine în careu (’4), dar reluarea lui Mihai este respinsă de Soare. De la Unirea iese la rampă Ivașcă. Acesta are două execuții peste poartă (’18, ’21), iar apoi îl pune la încercare pe veteranul din poarta Berceniului, Andreescu, (’29), dar acesta reține. Revenit... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 16:45 (9167 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pomană europeană cu efect întârziat în Ialomița

Săracii continuă să aștepte alimentele promise

Pomană europeană cu efect întîrziat în Ialomița

Noile reglementări legale în ceea ce privește distribuția alimentelor oferite săracilor de Uniunea Europeană încurcă planurile autorităților județene. Ialomița s-a alăturat la rîndu-i în haosul național generat de făina, mălaiul, uleiul sau zahărul care anul acesta se acordă doar pe tichete. La acest moment, oficialii ialomițeni nu știu exact ce cantități urmează a fi distribuite în teritoriu sau numărul total al beneficiarilor...

Guvernul strică socotelile
De 7 ani, de cînd România a devenit stat membru al Uniunii Europene, țara noastră este beneficiară a Programului European... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 15:25 (5519 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița fără RAJA,  Ialomița cu RAJA

Realități în oglindă

Ialomița fără RAJA, Ialomița cu RAJA

De aproape 5 ani, majoritatea oficialilor din administrația ialomițeană trăiesc complexul rudei sărace și de la țară. Astfel, eforturile constante ale oficialilor RAJA de a sprijini modernizarea serviciilor de apă și canalizare în toate localitățile județului au întîmpinat în ultimii ani o rezistență acerbă. Perdanți, ca de obicei, rămîn ialomițenii. Încercăm astăzi să oferim o imagine comparată a unei realități despre care nimeni nu vorbește oficial, dar pe care toată lumea o cunoaște.

Un colos care deservește 3 milioane de oameni
RAJA Constanța este cel mai mare operator regional... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 14:50 (6484 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Sensei MORO la Slobozia

Aikido

Sensei MORO la Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, Clubul Sportiv Olimpia Slobozia a organizat un stagiu de pregătire intensiv care l-a avut ca invitat pe sensei Gabriel George Moroianu, cunoscut printre vechii săi prieteni din Galați, iar de curînd și printre noii săi prieteni din Slobozia, drept «Moro». Stagiul a contat pentru examenele de grad ale elevilor Clubului Olimpia, examene care urmează să se desfășoare la începutul anului viitor. Jovial, deschis la dialog și profesionist, sensei Moro a încîntat audiența prin demonstrațiile sale, dovedind încă o dată că Aikido nu este doar un sport, ci și un mod de viață. «Sînt aici la invitația prietenului meu Mihai Dinu. Aikido are un loc aparte în rîndul artelor... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 13:35 (5836 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Pepiniera de dansatori sportivi de la Palatul Copiilor

Pepiniera de dansatori sportivi de la Palatul Copiilor

Apreciate de părinți și cunoscute doar la concursurile de profil, zeci de fetițe din Slobozia fac performanță dansînd. Lecțiile se desfășoară la Palatul Copiilor, sub îndrumarea profesorului Mihai Timofte. Pe ritmul muzicii, totul plutește în jurul lui. Iar, la cursuri, micuțele visează cu ochii deschiși la scenă, public și aplauze. Pînă cînd vor ajunge dansatoare profesioniste, ele își împart timpul între școală, orele de Cha Cha și prietenele de la cursurile de dans sportiv...

Ora de dans
Din spatele unei uși aflată la demisolul Palatului Copiilor Slobozia, ritmurile muzicii... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 12:20 (9139 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Locul I pentru atleții CSM

Atletism, Cupa «1 DECEMBRIE» Focșani

Locul I pentru atleții CSM

În data de 29 noiembrie s-a desfășurat, la Focșani, concursul interjudețean de atletism rezervat copiilor III, II și I, ultima competiție de profil a anului 2014. La startul concursului s-au aliniat sportivi reprezentînd 9 cluburi. Secția de Atletism din cadrul Clubului Sportiv Municipal Slobozia a aliniat la startul concursului 7 sportivi în probele de 50 m, 60 m și săritura în lungime, fete și băieți. Dovedind o pregătire bună, micii atleți slobozeni au obținut rezultate remarcabile, 6 dintre ei urcînd pe podium. Performerii competiției au fost Andreea Ilie, locul I la 60 de m, cu o performanță de 7 secunde și 4 sutimi și tot locul I la săritura în lungime. Reamintim că sportiva este campioana... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 11:45 (6979 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Educației, dator către elevii ialomițeni

Aproximativ 2800 de elevi navetiști din Ialomița așteaptă de 2 ani ca Ministerul Educației să le deconteze abonamentele în baza cărora au ajuns la școală. Valoarea datoriei este de 1,7 milioane de lei, iar prima tranșă de bani a fost acordată în urmă cu o săptămînă. Oficialii de la București mai au de transmis în teritoriu încă 638 mii de lei.

Arierate în Educație
Lista arieratelor Inspectoratului Școlar Județean Ialomița cuprinde și decontarea transportului elevilor navetiști. Raportat la nivelul județului Ialomița, aceștia trebuie să primească 1,7 milioane de lei, prețul abonamentelor... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 11:25 (4538 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia este un oraș neguvernabil

Consiliul Local, o păpușă dezarticulată

Slobozia este un oraș neguvernabil

Ședința Consiliului Local Slobozia de joi, 27 noiembrie 2014, confirmă încă o dată concluzia la care electoratul a ajuns după alegerile din 2012. Împărțit între o majoritate PSD care conduce discreționar și o Opoziție minoritară care funcționează haotic, orașul este neguvernabil. În aceste condiții, cele mai importante dintre proiectele de hotărîri supuse votului în plen, riscă să fie sabotate de conflictele permanente dintre cele două fracțiuni. Iar starea de fapt surprinsă joi reprezintă doar debutul unui nou război fără învinși și fără învingători. Doar cu un singur perdant: Slobozia!

Dezinsecția se amînă pînă la noi ordine... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 10:45 (10474 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Ploaie de goluri la finalul turului

Unirea Fierbinți este și în sezonul acesta în prim-planul fotbalului județean. După ratarea barajului de promovare, echipa din localitatea făcută celebră de PRO TV a realizat un tur de campionat care a confirmat pînă la un punct valoarea acesteia. Pînă la ce punct? Ei, bine, pînă la punctul de întîlnire cu satelitul Viitorului Axintele, petrecut în ultima etapă a turului desfășurată sîmbătă, 6 decembrie 2014. Constrînși de penuria de puncte care i-a așezat pe un loc ce miroase a retrogradare, axintenii au strîns rîndurile și au detonat bomba chiar la Fierbinți, unde au bătut cu 4-0! «Această înfrîngere a fost o întîmplare, cei de la Axintele au venit determinați și, mai cu seamă, întăriți cu cel... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 10:10 (4497 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Claudiu. Epileptic. Caut un loc de muncă!»

«Claudiu. Epileptic. Caut un loc de muncă!»

Claudiu Ologu are 38 de ani și este diagnosticat cu epilepsie. În luna noiembrie a acestui an, ca urmare a reevaluării stării sale de sănătate de către Comisia de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, a fost încadrat ca «persoană cu grad de handicap mediu». În acest mod, din cei 230 de lei de care beneficia anterior, mai are dreptul la 33 de lei. Acești bani reprezintă acum singura lui sursă de venit. «Din banii ăștia plătesc lunar consultația, 20 de lei, cumpăr medicamente de 10 lei și îmi rămîn doar trei lei. Uneori nici ăia...» explică Claudiu. Pentru că refuză să fie o povară pentru familie și societate, Claudiu caută un loc de muncă. Așa a ajuns să bată la ușa publicației Independent... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 09:15 (9962 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Percheziții DIICOT la contrabandiștii cu țigări

Ialomița, în atenția organelor de anchetă

Percheziții DIICOT la contrabandiștii cu țigări

Luni, 8 decembrie 2014, în Ialomița, au fost efectuate percheziții domiciliare ca urmare a unei acțiuni demarată de procurorii DIICOT-Serviciul Teritorial Galați. Acțiunea oamenilor legii a vizat destructurarea unei grupări infracționale specializată în contrabandă cu țigarete. De asemenea, acțiuni similare s-au desfășurat și în județele Galați, Brăila și Constanța. Potrivit informațiilor, 25 de persoane au fost conduse la audieri. Operațiunea procurorilor DIICOT de la Galați a fost sprijinită de ofițerii Serviciului de Crimă Organizată al Județului Ialomița și a vizat un număr de 27 de percheziții.
Potrivit unui comunicat de presă al IGPR, «polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Galați, sub coordonarea procurorilor DIICOT-ST Galați au efectuat 27 de percheziții domiciliare, pe raza județelor Galați, Constanța, Ialomița și Brăila, pentru depistarea unor persoane bănuite de contrabandă cu țigarete. De asemenea, a fost percheziționată o navă (barjă cu împingător), sub pavilion ucrainean, ce a fost oprită pe Dunăre, în dreptul municipiului Brăila. La acțiune au participat și polițiști din structurile de crimă organizată de pe raza județelor Constanța, Ialomița și Brăila, precum și jandarmi. În urma perchezițiilor, polițiștii au ridicat în vederea confiscării 100.000 de țigarete, descoperite pe navă și 120.000 de țigarete de la locuințele percheziționate. Din cercetări a reieșit că mai multe persoane ar fi constituit un grup infracțional organizat, specializat în introducerea în România prin punctele de trecere ale frontierei de stat și prin alte locuri decît cele stabilite pentru controlul vamal a peste 45.000 de pachete de țigarete, care ulterior ar fi fost comercializate în mai multe județe. Țigaretele ar fi fost introduse ilegal în țară, din Ucraina, prin intermediul convoaielor de barje care tranzitau România, pe Dunăre, către Serbia. 25 de persoane au fost conduse la audieri. Patru dintre acestea (1 cetățean ucrainean și 3 cetățeni români) au fost reținute pentru 24 de ore, sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de constituirea unui grup infracțional organizat și contrabandă calificată cu țigarete, în formă continuată. Persoanele reținute urmează să fie prezentate magistraților, cu propunere de arestare preventivă. Documentarea activității grupării s-a realizat cu sprijinul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din cadrul IGPR și al SRI».... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2014, 23:10 (14637 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița luptă zadarnic împotriva violenței domestice

Mărturii din infern

Ialomița luptă zadarnic împotriva violenței domestice

Normele privind combaterea violenței domestice sînt ambigue și greoaie. Legiferarea ordinelor de protecție, prin care agresorii sînt ținuți la distanță de victime, rezolvă problema doar pe jumătate. În multe cazuri, femeile care au cerut să fie apărate de abuzurile soților au rămas fără speranțe. Celor care au reușit să învingă sistemul, statul le-a pus tot felul de piedici. Ca să-și demonstreze dramele de-acasă le-au fost solicitate probe temeinice și obligate să aștepte luni bune. În tot acest timp, teama că abuzurile s-ar putea repeta pîndea la tot pasul. Iar județul Ialomița nu este străin de aceste situații. La tot acest tablou se adaugă și refuzul efectiv al victimelor de a iniția astfel... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2014, 21:10 (12673 vizualizări - 26 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Laurențiu Ghiauru, omul care autorizează mediul... politic!

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Laurențiu Ghiauru, omul care autorizează mediul... politic!

Pe măsură ce trece timpul, rubrica de față capătă un plus de popularitate. Pentru că pe adresa redacției am primit nenumărate reproșuri legate de modul în care ne tratăm subiecții, vom face publică, în premieră, rețeta. Atunci cînd subiectul își ignoră statutul de persoană publică, îi aducem aminte că fotoliul pe care îl ocupă nu e moștenire de familie. Atunci cînd colaborează, îi respectăm dreptul la libera exprimare. Și sperăm că, și într-un caz și în celălalt, dacă greșim, cititorii vor judeca singuri. Și pe noi, și pe descentralizații din dotarea județului!

Agenția, Mediul și politica celor 11 metri... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2014, 18:40 (26831 vizualizări - 19 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

La volan fără permis

Vineri, 9 aprilie a.c., agenții Postului de Poliție Stelnica, în timp ce se aflau în executarea serviciului de patrulare, au depistat pe Strada Sfîntul Pantelimon din localitate, un bărbat, de 34 de ani ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 13:41
(20155 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

O patrulă de siguranță publică formată din agenți din cadrul Poliției Municipiului Fetești, agenți din cadrul Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră și din cadrul Inspectoratului Județean de ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2010, 13:41
(21301 vizualizări - 0 comentarii)


Bursa generală a locurilor de muncă

La finele lunii în curs, respectiv în data de 23 aprilie 2010, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează la nivel național «Bursa generală a locurilor de muncă». Acțiunea se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:52
(31144 vizualizări - 0 comentarii)


Conducea beat și cu permisul suspendat

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 8 spre 9 aprilie, o echipă formată din polițiști slobozeni și polițiști comunitari, aflată în serviciul de patrulare pe raza municipiului reședință de județ ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:51
(34730 vizualizări - 0 comentarii)


50 de soferi sancționați pentru viteză excesivă doar într-o singură zi

Polițiștii rutieri ialomițeni au continuat și joi, 8 aprilie a.c., activitățile de supraveghere și de control ale traficului rutier. În cadrul acțiunilor desfășurate au fost constatate peste 150 de abateri ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:51
(34528 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni pe timp de noapte

În noaptea de 8 spre 9 aprilie, în intervalul orar 00,00-03,00, efective ale Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban și Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare cu ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:50
(34827 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii feteșteni au verificat legalitatea actelor de comerț

În cursul zilei de joi, 8 aprilie, timp de trei ore, polițiștii feteșteni dar și agenții posturilor de poliție limitrofe au acționat în zona de competență pentru menținerea ordinii și liniștii publice și ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2010, 15:50
(35186 vizualizări - 0 comentarii)


Haos în acordarea ajutoarelor sociale la Traian

Recent, urmare a unei dispoziții a prefectului Mădălin Teculescu, inspectorii ITM Ialomița au desfășurat o verificare amplă în cadrul administrației locale din Traian, scopul principal al controlului fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 16:04
(20604 vizualizări - 0 comentarii)


Prins la furat din curtea Primăriei

În cursul nopții de miercuri spre joi, respectiv 7 spre 8 aprilie a.c., agenții Postului de Poliție Miloșești aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei au oprit pentru control, la ieșirea din curtea ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:41
(20319 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru agromediu

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care intenționează să depună cereri de plată pe suprafață că pot beneficia de un sprijn suplimentar pentru măsura de agromediu ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:39
(23541 vizualizări - 0 comentarii)


Localnici din Bărbulești, înarmați prin Slobozia

Miercuri, 7 aprilie a.c., un echipaj de poliție din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Slobozia, aflat în serviciul de patrulare pe raza municipiului, a depistat un grup format din șase ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:38
(19739 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 400 mii de cereri pentru subvenția pe suprafață

Pînă miercuri, 7 aprilie 2010, în cadrul campaniei SAPS 2010, au fost depuse peste 400 mii de cereri de plată, pentru o suprafață de peste 1,9 milioane hectare. Potrivit datelor centralizate la nivelul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:37
(25017 vizualizări - 0 comentarii)


5 șoferi au rămas fără carnete

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 48 de ore au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate a celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent. Cu ocazia ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:36
(33356 vizualizări - 0 comentarii)


Zece hectare de vegetație uscată și stuf au ars în apropierea lacului Iezer

Arderea necontrolată a alertat pompierii profesioniști din Garda de Intervenție Slobozia a Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» miercuri, 7 aprilie a.c., la ora 18.58, și a avut ca ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 11:00
(22387 vizualizări - 0 comentarii)


Războiul limitelor administrative continuă

«Miercuri, 7 aprilie 2010, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a avut o întîlnire la care au participat primarii și secretarii localităților Colelia, Cocora și Balaciu, dar și reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 10:24
(20085 vizualizări - 0 comentarii)


CUPA LICEELOR, ETAPA DE ZONĂ

Competiția «Cupa Liceelor»-faza județeană s-a încheiat. La Secțiunea Sport descoperiți toate loturile de elevi-sportivi ce vor reprezenta Ialomița la etapa de zonă, urmînd să înfrunte echipe ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 18:11
(31977 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din zona Urziceni, ținte pentru hoți

Trei tineri din municipiul Urziceni au fost reținuți pentru 24 de ore de polițiști și sînt cercetați pentru furt calificat, fiind suspectați că în perioada ianuarie-aprilie 2010 au comis mai multe furturi ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:43
(30007 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii caută țigări aduse din Republica Moldova

Polițiștii au efectuat controale în Piața Cuza Vodă, din Slobozia. Astfel, au identificat două persoane, un bărbat, de 47 de ani, și o femeie, de 46 de ani, soț și soție, care comercializau legume și fructe ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:38
(32190 vizualizări - 0 comentarii)


«Șoferi»fără permis

În după-amiaza zilei de marți, 6 aprilie a.c., în jurul orei 15.45, polițiștii au identificat pe raza localității Sălcioara un tînăr, de 23 de ani, din municipiul Buzău, care se afla la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:32
(37231 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furturi, reținuți

Marți, 6 aprilie a.c., polițiștii feteșteni au identificat suspecții mai multor furturi de biciclete, bunuri alimentare, băuturi alcoolice și a unui radiocasetofon, ultimul fiind sustras dintr-un autoturism ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:26
(29997 vizualizări - 0 comentarii)


Sfintele Moaște de la Iași, la Mînăstirea din Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor are bucuria de a invita pe toți credincioșii eparhiei la pelerinajul desfășurat cu ocazia celui de-al doilea hram al Mînăstirii din Slobozia, Izvorul Tămăduirii. Astfel ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 06:58
(34719 vizualizări - 1 comentariu)


Tînăr împușcat în zona inimii, mort la Spitalul Urziceni

Marți, 6 aprilie a.c., în jurul orei 12.50, la Spitalul Municipal Urziceni a fost adus un tînăr, de 20 de ani, din București, care prezenta o plagă împușcată în zona inimii. La aproximativ 30 de minute ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 17:11
(27138 vizualizări - 0 comentarii)


Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, 5 ani în serviciul cetățenilor

Începînd cu 7 aprilie 2005, potrivit Ordinului Ministerului Comunicațiilor și Tehnologiei Informației nr. 112, Sistemul funcționează la nivelul întregii țări și poate fi apelat prin formarea numărului unic ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 17:03
(19716 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Incendiu de la un scurtcircuit electric

Pompierii din Garda de intervenție Țăndărei au fost alertați pentru a interveni la stingerea unui incendiu izbucnit la o magazie cu lemne din gospodăria unui cetățean din localitate. Pompierii s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 12:54
(28033 vizualizări - 0 comentarii)


Liniște în Ialomița de Paște

Peste 350 de polițiști au acționat zilnic, în perioada Sfintelor Sărbători Pascale, pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. Efectivele Inspectoratului au fost prezente ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 11:13
(22222 vizualizări - 0 comentarii)


Hristos a Înviat!

Hristos a Înviat!

Independent vă urează Sărbători Fericite alături de cei dragi. ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2010, 01:01
(32244 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, alături de cei aflați în dificultate

23 de familii cu o situație materială precară din județul Ialomița au primit înainte de Paște, din partea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, daruri constînd în alimente tradiționale pentru ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2010, 11:16
(23426 vizualizări - 1 comentariu)


Fotbal: FC Tunari-Unirea Slobozia 1-3

Unirea a revenit vineri, 2 aprilie a.c., la marșul cadențat cu care ne-a obișnuit în meciurile cu echipele mici. În jocul desfășurat la Tunari, contînd pentru etapa a XXII-a din Liga 3, Unirea a cîștigat ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 20:01
(20071 vizualizări - 0 comentarii)


Încă un pieton victimă a unui accident

Joi, 1 aprilie a.c., în jurul orei 10.30, Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe Strada 1918, din municipiu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 17:42
(22208 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa Liceelor

La sala de festivități a Palatului Copiilor din Slobozia, vineri, 2 aprilie a.c., au fost premiate loturile sportive cîștigătoare la întrecerile din cadrul Cupei Liceelor. Evenimentul a fost organizat de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 13:16
(20627 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...