Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Lolek și Bolek, vicepreședinții Consiliului Județean Ialomița

Lolek și Bolek, vicepreședinții Consiliului Județean Ialomița

De ani buni, eșalonul doi din cadrul Consiliului Județean Ialomița este ocupat de două figuri emblematice. Primul este Ștefan Mușoiu, cîndva un tînăr de mare viitor al PSD Ialomița, azi un yes-man numai bun de reprodus declarațiile președintelui Ciupercă la tăierile inaugurale de panglici. Cel de-al doilea este Ioan Martin, președintele PNL, omul care a reușit performanța de a fi, concomitent, în două alianțe, respectiv în USL Ialomița și ACL Ialomița. Independent îi așează astăzi față în față, într-o încercare de a oglindi două fațete ale unei administrații județene care refuză să se reformeze.

Martin a învins, Martin poate să moară... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2014, 00:55 (5695 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

«Ne-am dorit 15 puncte. Dar, în mare, am avut un tur mulțumitor!»

Handbal, Liga Națională, Unirea Slobozia a terminat turul pe locul 11

«Ne-am dorit 15 puncte. Dar, în mare, am avut un tur mulțumitor!»

• declară Liviu Paraschiv, antrenorul CSM Unirea Slobozia

Unirea Slobozia a terminat turul la Roman, pe 20 noiembrie 2014. A fost o poveste cu final așteptat. Romanul, echipă cu experiență în Liga Națională, a dominat meciul de la un cap la altul. La pauză era 13-9 pentru gazde, și încă se putea spera la o minune. Au urmat însă 10 minute hotărîtoare în repriza secundă, în care Romanul s-a desprins la 8 goluri: 20-12. În final a fost HCM Roman-Unirea Slobozia 27-20. Pentru echipa noastră au marcat: Carabulea-6 goluri, Drăguț-4, Băcăoanu-3, Dăscălete-3, Moroianu-2, Grigoraș-2. Elevele lui Liviu Paraschiv termină turul pe locul 11, cu 12 puncte. Se putea mai mult? Vom reuși în retur și apoi în play-out supravițuirea în Liga Națională? Despre ce a fost și ce ar putea fi mai departe într-un scurt interviu cu antrenorul Liviu Paraschiv, cel care se află de peste 2 ani pe banca tehnică a Unirii Slobozia.... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2014, 22:40 (4898 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Satele uitate din Ialomița

Satele uitate din Ialomița

Ați auzit vreodată de satul Lătești? Ori de Valea Bisericii? Sau de Cătrunești? Sînt sate aparținînd comunelor ialomițene. Oficial, Ialomița are 66 de localități, dintre care 7 sînt orașe. Multe dintre cele 59 de comune ale județului cuprind însă sate despre care majoritatea populației nu a auzit niciodată. Independent încearcă azi o trecere în revistă a acestora, așa cum apar ele în documentele administrative oficiale.

Comune cu număr record de sate
În ciuda transformărilor sociale și economice, comunele ialomițene continuă să respire un aer arhaic. Iar cel mai bun argument în... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2014, 19:50 (9407 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Internet de la A la Z

Ialomița: Internet de la A la Z

Numărul utilizatorilor de internet, la nivel național, crește cu cîte un milion în fiecare an. Iar Ialomița se înscrie la rîndul său în acest trend ascendent. Deși este greu de apreciat cu exactitate cîți oameni folosesc în prezent acest serviciu, ne putem da seama de popularitatea sa analizînd o statistică a afacerilor în acest domeniu derulate în județ.

Statistici județene
Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) este singura instituție din țara noastră abilitată să cuantifice modul în care sînt utilizate mijloacele de comunicare electronice... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2014, 18:25 (4941 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSS Slobozia, Junioare 4

Week-end handbalistic la Slobozia. Cupa «1 Decembrie», la prima ediție!

Junioarele 4 ale CSS Slobozia au mult de lucru în această perioadă. Abia revenite după un turneu la Brașov, elevele lui Marian Simion se pregătesc pentru o altă competiție, de data aceasta găzduită în Sala Sporturilor din Slobozia. Astfel, pe 29 și 30 noiembrie 2014, se va desfășura Cupa «1 Decembrie», competiție aflată la prima ediție și adresată junioarelor 4 (jucătoare născute în 2002 și 2003). Vor participa 8 echipe împărțite pe două grupe. În prima grupă vor evolua CSS Slobozia, Handbal Art Galați, Axiopolis Cernavodă și CSS București. Grupa a doua este compusă din Danubius Galați, CSS Galați, CSM Ploiești și CSS Medgidia. Sîmbătă, competiția va debuta la ora 9,30, ultimul meci urmînd să... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2014, 17:15 (5720 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultura și industria alimentară sunt domenii de activitate riscante

ITM Ialomița confirmă

Agricultura și industria alimentară sînt domenii de activitate riscante

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au dat publicității date privind rata accidentelor de muncă petrecute pe raza județului, în perioada ianuarie-septembrie 2014. Potrivit estimărilor oficiale, agricultura sau industria alimentară sînt considerate domeniile de activitate unde angajații au devenit victime la locul de muncă...

45 de victime ale accidentelor de muncă
Raportul inspectorilor din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița a fost prezentat în ședința de luna trecută a Colegiului Prefectural, din cadrul Prefecturii Ialomița. Documentul... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2014, 14:10 (6915 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Și-a omorât concubina și a adormit lângă ea...

S-a întîmplat la Făcăeni

EXCLUSIV: Și-a omorît concubina și a adormit lîngă ea...

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus arestarea preventivă a unui bărbat, de 48 de ani, din Făcăeni, sub acuzația de «omor». Bărbatul și-a ucis concubina cu un topor. Trupul neînsuflețit al victimei a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală Ialomița pentru efectuarea necropsiei. Anchetatorii așteaptă acum analizele legiștilor pentru a completa întreaga situație de fapt. Crima s-ar fi petrecut în noaptea sîmbătă spre duminică, 22/23 noiembrie 2014. Amețit de aburii alcoolului, bărbatul a pus mîna pe un topor și și-a lovit concubina, lăsînd-o fără suflare, apoi a pus cadavrul în pat și a adormit. Nenorocirea a fost descoperită în zorii zilei de duminică,... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2014, 12:50 (11603 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Elevii din școlile ialomițene au chiulit 138 de ani

În anul școlar 2013-2014

Elevii din școlile ialomițene au chiulit 138 de ani

Elevii ialomițeni performează din nou în sens negativ. Datele statistice ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița privind cotele absenteismului înregistrat la nivelul județul în anul școlar precedent sînt uluitoare. Transformate în ani, cifrele scot la iveală faptul că elevii au chiulit, în total, 138 de ani!

Peste un secol de absențe
Așa cum ne-au obișnuit de cîteva generații încoace, elevii ialomițeni tratează școala cu prea puțină responsabilitate. Acest aspect se regăsește în datele statistice oferite de Inspectoratul Școlar Județean în ceea ce privește rata absenteismului... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2014, 18:45 (8086 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Goana după ajutoare sociale

În Ialomița, orașele întrec satele

Goana după ajutoare sociale

În Ialomița, ponderea asistaților sociali este mai mare la oraș decît la sat. O confirmă reprezentanții Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, care a dat publicității cîteva date statistice în ceea ce privește acordarea ajutoarelor sociale. Luna trecută, cele mai puține dosare au fost înregistrate în comuna Coșereni, iar cele mai multe, în număr de peste 300, la celălalt capăt al județului, în municipiul Fetești.

Raiul de la Coșereni
Considerate zone cu cel mai mare potențial în ceea ce privește numărul persoanelor care beneficiază de ajutoare sociale în... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2014, 16:05 (5397 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

EROUL NECUNOSCUT la Slobozia

EROUL NECUNOSCUT la Slobozia

Există o instituție care se ocupă de Eroul Necunoscut, o fundație care face cam același lucru, cărți, monumentul Ostașului Necunoscut din Parcul Carol I, Mausoleul de la Mărășești... Și chiar o expoziție itinerantă, denumită «Eroul Necunoscut- Simbol al Eroismului Național» și organizată de către Muzeul Militar Național care prezintă evoluția acestei instituții naționale destinată cinstirii eroismului românesc. Săptămîna trecută, această expoziție a ajuns la Slobozia și este găzduită de Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», în holul de la intrare. Un prilej bun, am decis noi, pentru a reitera o pagină de istorie cu care toți ne mîndrim, dar despre care nimeni nu poate spune nimic concret...... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2014, 13:30 (6546 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Profesorii ialomițeni vor primi 1,9 milioane de lei pentru «educație»

Moș Crăciun intră în cancelarii

Profesorii ialomițeni vor primi 1,9 milioane de lei pentru «educație»

Pe ultima sută de metri a campaniei electorale pentru alegerile prezidențiale, Ministerul Educației a anunțat faptul că fiecare profesor va primi din partea statului 700 de lei pe care trebuie să-i investească în activitatea la catedră. Spre deosebire de alți ani, de data aceasta banii nu trebuie justificați în niciun fel. Dascălii nu vor fi obligați să arate chitanțe sau facturi pentru a demonstra că au investit în educația proprie. Iar probabilitatea ca sumele să fie folosite pentru alte scopuri e destul de mare. În Ialomița, de această prevedere legislativă vor profita aproape 3000 de profesori.

Stimularea «educației» se face doar pe hîrtie... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2014, 10:20 (7871 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infecțiile intraspitalicești pun în pericol sănătatea pacienților

Spitalele ialomițene pun batista pe țambal

Infecțiile intraspitalicești pun în pericol sănătatea pacienților

Numărul pacienților care s-au externat mai bolnavi decît la internare din cauza infecțiilor contactate în spital este scăzut în Ialomița. De teamă să nu fie sancționate, unitățile medicale evită să raporteze îmbolnăvirile cauzate de virusurile care bîntuie prin saloane, cabinetele medicilor specialiști sau sălile de operație. Situația este cunoscută de autoritățile sanitare competente, însă o măsură în acest sens este greu de adoptat.

De ce tac spitalele, cînd tac
Infecțiile intraspitalicești, cunoscute în literatura de specialitate sub numele de infecții nosocomiale, reprezintă... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2014, 12:30 (8606 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Mihai Puia, directorul fără partid

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Mihai Puia, directorul fără partid

Mihai Puia este unul dintre puținii directori de instituții descentralizate care nu a fost înregimentat politic. Prin 2009, pentru acest păcat, a plătit un an și jumătate cu funcția. După 27 de ani de muncă la Direcția Sanitară Veterinară Ialomița spune că nu-l mai miră nimic. Și că, oricîte ar ști, în fiecare zi rămîne loc pentru învățat ceva nou.

Omul care nu și-a găsit partidul
Mihai Puia este șef al Direcției Sanitară Veterinare de aproape 15 ani. Cu o pauză, prin anii 2009-2010, de care nu mai vrea să-și amintească... Nu insistăm, că avem întrebări prestabilite. «Cea mai... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2014, 11:40 (13495 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, suspect de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție»

Organele de control confirmă

Ștefan Poienaru, suspect de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție»

Latifundiarul Ștefan Poienaru a intrat din nou în atenția organelor de anchetă. O serie de sesizări venite din partea Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița, precum și a Direcției de Luptă Antifraudă confirmă faptul că, prin ilegalitățile comise prin intermediul firmelor sale, Ștefan Poienaru s-a «pricopsit» cu noi dosare penale. În acest sens, instituțiile amintite îl suspectează pe cel mai mare agricultor al Bărăganului de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție». Cercetările în aceste noi cauze care-l vizează pe fermier sînt în diferite stadii.

Tranzacții fictive cu motorină subvenționată... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2014, 10:20 (15046 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Ghinion

Fotbal, Liga a II-a, CF Brăila-Unirea Slobozia 1-0

Ghinion

Unirea Slobozia nu a desăvîrșit, din păcate, seria bună pe care o începuse în partidele cu Farul Constanța și FCM Dorohoi. Prima deplasare după aceste jocuri a însemnat un nou eșec pentru echipa pregătită de Adrian Mihalcea. Astfel, sîmbătă, 15 noiembrie 2014, pe o vreme rece, slobozenii s-au deplasat la Brăila, pentru jocul cu CF din localitate. În tur a fost 0-0, iar acum suporterii Unirii sperau la primul succes în deplasare din acest sezon. Fără Bolat și Lazăr, primul accidentat și al doilea suspendat, dar cu Toma și Coconașu reveniți în primul 11, Unirea a prestat o primă repriză bună. Cu toate acestea, prima mușcătură a aparținut Brăilei, șutul lui Pușcașu (’29) fiind respins de Leonida... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 17:10 (3837 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Claudia, președintele care a înfruntat doi miniștri

Claudia, președintele care a înfruntat doi miniștri

Claudia Iovănescu a împlinit 18 ani și predă astăzi mandatul de președinte al Consiliului Județean al elevilor din Ialomița. Pentru colegi, pentru prieteni și pentru toți cei care o cunosc rămîne însă un lider. Un lider a cărui valoare incontestabilă a fost confirmată pe 28 octombrie, la Slobozia, la lansarea județeană a inițiativei «România Start-Up»! Atunci Claudia Iovănescu a înfruntat doi miniștri, pe Eugen Teodorovici, ministul Fondurilor Europene și pe Florin Jianu, ministrul delegat pentru IMM-uri și Turism, cerîndu-le acestora, în numele zecilor de mii de elevi pe care îi reprezenta la acel moment, soluții concrete pentru accesarea celor 50 milioane de euro puse la dispoziția României... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 16:10 (8392 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Dinamo II-Viitorul Axintele 3-0

Devorați de «cățeluși»

Viitorul Axintele nu trece prin cele mai bune momente. Echipa antrenată de Costel Pană a încasat vineri, 14 noiembrie 2014, una din cele mai usturătoare înfrîngeri din istoria sa. «Fără discuție, a fost o înfrîngere mai mult decît rușinoasă... Am întîlnit o echipă de copii născuți în ’96 sau ’97, jucători ambițioși care au știut să speculeze toate șansele care le-au fost oferite. Din cele 3 goluri, practic 2 au fost oferite cadou de echipa noastră. Avem ce-i drept în continuare mulți accidentați, dar la o înfrîngere atît de drastică trebuie să recunoaștem că nu avem nicio scuză!» ne-a declarat directorul sportiv al Viitorului Axintele, Marin Dumitrache. Într-adevăr a fost 3-0 pentru Dinamo II... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 14:50 (6591 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Alexandru Potor și coșnița europeană

Feisbuc administrativ

Alexandru Potor și coșnița europeană

Alexandu Potor face parte din noul val de figuri publice ale vieții administrative ialomițene. Președinte al Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală din România și președinte al unuia dintre cele 4 GAL-uri ialomițene, Alexandru Potor este atît de preocupat de imaginea sa publică încît, ne place să credem, și atunci cînd doarme poartă costum și cravată asortată. Tocmai de aceea, fotografia pe care o (re)publicăm devine atît de valoroasă.

Întrebare cu răspuns inclus
La nici 40 de ani, Alexandru Potor are GAL-urile la picioare și un viitor pe care numai partidul stat... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 12:55 (6772 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Cristian Lungu, campion național

Lupte libere

Cristian Lungu, campion național

Luptele libere sînt, fără discuție, cea mai populară disciplină sportivă din orașul Amara. Antrenorul Marian Moraru a strîns în ultimii ani alături de elevii săi o adevărată colecție de titluri naționale. Alina Moraru, Doru Măiță, Adrian Turcu sau Robert Cîlțea sînt doar cîțiva dintre sportivii care au început să practice luptele pe saltele sălii din Amara, pentru ca apoi să urce pe cea mai înaltă treaptă a podimului la campionatele naționale. În anul 2014 a ieșit la rampă Cristian Lungu, mai întîi în vară, cînd a obținut titlul național la lupte pe plajă, competiție desfășurată la Mangalia, iar apoi în acest concurs, cînd a confirmat printr-o performanță similară și în sală. La nici 15 ani, ... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 12:20 (4457 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Amara: Proprietarul unei locuințe în flăcări, intoxicat cu monoxid de carbon

Amara: Proprietarul unei locuințe în flăcări, intoxicat cu monoxid de carbon

Panică în orașul Amara la primele ore ale acestei dimineți. Pompierii de la Slobozia au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs în gospodăria unui localnic, de 62 de ani. Din primele date s-ar părea că omul ar fi pus focul intenționat. În urma incidentului, bărbatul a fost intoxicat cu monoxid de carbon. Incendiul a cuprins o cameră din locuința bărbatului de 62 de ani. În momentul în care au ajuns la locul intervenției, pompierii slobozeni l-au găsit pe acesta în holul casei, în stare de inconștiență. Au fost solicitați să intervină și paramedicii SMURD, care au pornit manevrele de resuscitare. Ipoteza că omul să fi încercat să pună focul singur ar fi apărut după ce la locul incidentului... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 09:40 (7576 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
303 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Minor urmărit internațional, depistat în Țăndărei

Luni, 26 august a.c., polițiștii ialomițeni au depistat un tânăr de 16 ani, din Țăndărei, pe numele căruia autoritățile judiciare din Germania au emis un mandat european de arestare. Minorul este cercetat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 18:40
(4236 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Produse contrafăcute, confiscate

Luni, 26 august a.c., polițiștii slobozeni au depistat, în urma unui control, un tânăr de 26 de ani, din Bărbulești, în timp ce conducea pe raza municipiului Slobozia un autoturism ce avea inspecția tehnică ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 18:35
(3757 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

În perioada 24-25 august a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic șoferi care conduceau sub influența băuturilor alcoolice sau  fără permis de conducere. Este cazul a doi bărbați, de 21 și ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 16:20
(2874 vizualizări - 0 comentarii)


Pietoni accidentați la Dridu și Sinești

La sfârșitul de săptămână precedent, doi pietoni au fost răniți ca urmare a unor accidente rutiere produse pe raza județului. Astfel, vineri, 23 august a.c., un bărbat de 34 de ani, din localitatea Jilavele ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 16:10
(3850 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Focare de Pestă Porcină Africană la Gheorghe Doja și Mărculești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 15:15
(4098 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 26-30 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

23 August 2019, 18:55
(5232 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Peste 60 de sancțiuni contravenționale au aplicat polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești și Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în cadrul unei ample acțiuni pe linia pisciculturii, combaterii ...[citește_toată_știrea]

23 August 2019, 18:10
(4157 vizualizări - 0 comentarii)


Accident între Movila și Fetești, patru victime

Miercuri, 21 august a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Fetești au intervenit la un eveniment rutier produs pe DJ212, în afara municipiului Fetești, soldat cu rănirea a patru ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 18:15
(3050 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Depistat la volanul unui autoturism radiat din circulație

Miercuri, 21 august a.c., polițiștii ialomițeni au întocmit dosare penale unor persoane bănuite de comiterea de infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice. Astfel, un bărbat, de 36 de ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 18:10
(2627 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune împotriva «taximetriștilor-pirat»

Joi, 22 august a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat în flagrant delict un bărbat, de 62 de ani, din localitatea Mărculești, în timp ce efectua transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 18:05
(2414 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 57 mii de lei, 6 permise reținute

Marți, 20 august a.c., polițiștii ialomițeni au organizat o acțiune pe raza județului pentru creșterea gradului de disciplină și combaterea cauzelor generatoare de accidente, săvârșite cu implicarea bicicliștilor ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 16:40
(3379 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

Marți, 20 august a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată au depistat un bărbat, de 49 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea un autoturism pe DN2A, în ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 16:20
(2669 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Decizie de încetare a suspendării autorizației integrate de mediu pentru SC Clean Tech International SRL

Printr-un comunicat de presă, Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița anunță că a emis în data de 20.08.2019 Decizia nr. 2 de încetare a suspendării Autorizației Integrate de Mediu nr. 1/17.03.2014 emisă ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 15:25
(6287 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 19-23 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 11:20
(5062 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii Secției nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat în trafic un bărbat, de 56 de ani, din Rădulești, care conducea un autoturism pe drumul ce leagă Fierbinți-Târg de Rădulești în timp ce se afla ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 11:15
(2497 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Coșereni, prins cu cuțitul la brâu

Polițiștii din cadrul Secției nr. 4 Poliție Rurală Coșereni, cu ocazia desfășurării de activități specifice pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor cu violență în zona barurilor și a discotecilor ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 11:10
(2763 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Coșereni cuțit


Urmărit internațional, depistat de polițiștii ialomițeni

La data de 15 august a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au acționat pe raza județului pentru depistarea peroanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 11:05
(4905 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii din Ialomița caută un bărbat evadat din sediul Poliției Budești, județul Călărași

Polițiștii din Ialomița sunt în altertă, după ce un bărbat de 46 de ani, din județul Călărași, a evadat în cursul zilei de marți, 13 august 2019, din sediul Poliției Budești. Oamenii legii au instituit ...[citește_toată_știrea]

14 August 2019, 18:07
(3689 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetat pentru «violență în familie»

Luni, 12 august a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de o femeie, de 39 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că ar fi fost agresată pe stradă de concubinul ei, un bărbat de 50 de ani ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 19:10
(3886 vizualizări - 0 comentarii)


A fost înființată oficial Filiala PLUS Ialomița

Sâmbătă, 10 august 2019, în urma Convenției Județene PLUS Ialomița, care s-a desfășurat la Slobozia, a fost constituită oficial filiala PLUS Ialomița, alegându-se echipa de conducere a acesteia pentru următorii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 15:20
(4695 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 250000 de lei, 32 de permise reținute

În perioada 9-11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a ordinii și liniștii publice pe raza județului, precum și de prevenire și combatere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 17:25
(5787 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați pentru încălcarea ordinelor de protecție

Duminică, 11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la încălcarea a două ordine de protecție. În primul caz, un bărbat de 42 de ani, din Slobozia, a încălcat ordinul de protecție ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 17:20
(4324 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Malu, Perieți și Lăcusteni

Un accident rutier s-a produs în localitatea Malu, evenimentul fiind înregistrat sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 22,00, când un pieton a fost acroșat de un autoturism. Victima, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 16:15
(4452 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație la Slobozia și Fetești

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit în data de sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 11,30, pe un teren viran din Slobozia, Cartier Bora. Pentru stingerea flăcărilor au acționat pompierii de la ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 16:10
(3216 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrână găsită moartă în propria locuință

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de duminică spre luni, 11/12 august 2019, puțin trecut de miezul nopții, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei femei de 79 de ani, cunoscută ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 16:05
(3401 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Marți, 13! Ghinionul poate fi prevenit!»

Superstițiile din popor spun că, atunci când data de 13 (număr cu ghinion) coincide cu o zi de marți (ziua celor 3 ceasuri rele), aceasta se consideră a fi o zi cu adevărat  ghinionistă. Tocmai de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 15:50
(3297 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale pentru combaterea Pestei Porcine Africane

Pentru  prevenirea propagării Pestei Porcine Africane și în conformitate cu prevederi legale privind organizarea de acțiuni de control în trafic având ca obiectiv verificarea transporturilor de animale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 15:20
(3694 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

AMPA Agri Slobozia angajează
REPREZENTANT VÂNZĂRI
UTILAJE AGRICOLE

pentru zona Ialomița-Călărași
Relații la telefon 0723/251.698

9 August 2019, 19:35


Jilavele: Depistat la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, pe raza localității Jilavele, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 18:20
(3278 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne confiscate

Joi, 8 august a.c., polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat, pe raza localității Maia,  doi bărbați, de 42 de ani, din județul Prahova, în timp ce descărcau material lemnos în dreptul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 18:15
(5025 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...