Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Mihai Puia, directorul fără partid

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Mihai Puia, directorul fără partid

Mihai Puia este unul dintre puținii directori de instituții descentralizate care nu a fost înregimentat politic. Prin 2009, pentru acest păcat, a plătit un an și jumătate cu funcția. După 27 de ani de muncă la Direcția Sanitară Veterinară Ialomița spune că nu-l mai miră nimic. Și că, oricîte ar ști, în fiecare zi rămîne loc pentru învățat ceva nou.

Omul care nu și-a găsit partidul
Mihai Puia este șef al Direcției Sanitară Veterinare de aproape 15 ani. Cu o pauză, prin anii 2009-2010, de care nu mai vrea să-și amintească... Nu insistăm, că avem întrebări prestabilite. «Cea mai... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2014, 11:40 (13495 vizualizări - 9 comentarii)

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, suspect de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție»

Organele de control confirmă

Ștefan Poienaru, suspect de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție»

Latifundiarul Ștefan Poienaru a intrat din nou în atenția organelor de anchetă. O serie de sesizări venite din partea Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița, precum și a Direcției de Luptă Antifraudă confirmă faptul că, prin ilegalitățile comise prin intermediul firmelor sale, Ștefan Poienaru s-a «pricopsit» cu noi dosare penale. În acest sens, instituțiile amintite îl suspectează pe cel mai mare agricultor al Bărăganului de «evaziune fiscală» și «fapte de corupție». Cercetările în aceste noi cauze care-l vizează pe fermier sînt în diferite stadii.

Tranzacții fictive cu motorină subvenționată... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2014, 10:20 (15048 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Ghinion

Fotbal, Liga a II-a, CF Brăila-Unirea Slobozia 1-0

Ghinion

Unirea Slobozia nu a desăvîrșit, din păcate, seria bună pe care o începuse în partidele cu Farul Constanța și FCM Dorohoi. Prima deplasare după aceste jocuri a însemnat un nou eșec pentru echipa pregătită de Adrian Mihalcea. Astfel, sîmbătă, 15 noiembrie 2014, pe o vreme rece, slobozenii s-au deplasat la Brăila, pentru jocul cu CF din localitate. În tur a fost 0-0, iar acum suporterii Unirii sperau la primul succes în deplasare din acest sezon. Fără Bolat și Lazăr, primul accidentat și al doilea suspendat, dar cu Toma și Coconașu reveniți în primul 11, Unirea a prestat o primă repriză bună. Cu toate acestea, prima mușcătură a aparținut Brăilei, șutul lui Pușcașu (’29) fiind respins de Leonida... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 17:10 (3935 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Claudia, președintele care a înfruntat doi miniștri

Claudia, președintele care a înfruntat doi miniștri

Claudia Iovănescu a împlinit 18 ani și predă astăzi mandatul de președinte al Consiliului Județean al elevilor din Ialomița. Pentru colegi, pentru prieteni și pentru toți cei care o cunosc rămîne însă un lider. Un lider a cărui valoare incontestabilă a fost confirmată pe 28 octombrie, la Slobozia, la lansarea județeană a inițiativei «România Start-Up»! Atunci Claudia Iovănescu a înfruntat doi miniștri, pe Eugen Teodorovici, ministul Fondurilor Europene și pe Florin Jianu, ministrul delegat pentru IMM-uri și Turism, cerîndu-le acestora, în numele zecilor de mii de elevi pe care îi reprezenta la acel moment, soluții concrete pentru accesarea celor 50 milioane de euro puse la dispoziția României... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 16:10 (8396 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Dinamo II-Viitorul Axintele 3-0

Devorați de «cățeluși»

Viitorul Axintele nu trece prin cele mai bune momente. Echipa antrenată de Costel Pană a încasat vineri, 14 noiembrie 2014, una din cele mai usturătoare înfrîngeri din istoria sa. «Fără discuție, a fost o înfrîngere mai mult decît rușinoasă... Am întîlnit o echipă de copii născuți în ’96 sau ’97, jucători ambițioși care au știut să speculeze toate șansele care le-au fost oferite. Din cele 3 goluri, practic 2 au fost oferite cadou de echipa noastră. Avem ce-i drept în continuare mulți accidentați, dar la o înfrîngere atît de drastică trebuie să recunoaștem că nu avem nicio scuză!» ne-a declarat directorul sportiv al Viitorului Axintele, Marin Dumitrache. Într-adevăr a fost 3-0 pentru Dinamo II... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 14:50 (6594 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Alexandru Potor și coșnița europeană

Feisbuc administrativ

Alexandru Potor și coșnița europeană

Alexandu Potor face parte din noul val de figuri publice ale vieții administrative ialomițene. Președinte al Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală din România și președinte al unuia dintre cele 4 GAL-uri ialomițene, Alexandru Potor este atît de preocupat de imaginea sa publică încît, ne place să credem, și atunci cînd doarme poartă costum și cravată asortată. Tocmai de aceea, fotografia pe care o (re)publicăm devine atît de valoroasă.

Întrebare cu răspuns inclus
La nici 40 de ani, Alexandru Potor are GAL-urile la picioare și un viitor pe care numai partidul stat... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 12:55 (6772 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cristian Lungu, campion național

Lupte libere

Cristian Lungu, campion național

Luptele libere sînt, fără discuție, cea mai populară disciplină sportivă din orașul Amara. Antrenorul Marian Moraru a strîns în ultimii ani alături de elevii săi o adevărată colecție de titluri naționale. Alina Moraru, Doru Măiță, Adrian Turcu sau Robert Cîlțea sînt doar cîțiva dintre sportivii care au început să practice luptele pe saltele sălii din Amara, pentru ca apoi să urce pe cea mai înaltă treaptă a podimului la campionatele naționale. În anul 2014 a ieșit la rampă Cristian Lungu, mai întîi în vară, cînd a obținut titlul național la lupte pe plajă, competiție desfășurată la Mangalia, iar apoi în acest concurs, cînd a confirmat printr-o performanță similară și în sală. La nici 15 ani, ... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 12:20 (4458 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Amara: Proprietarul unei locuințe în flăcări, intoxicat cu monoxid de carbon

Amara: Proprietarul unei locuințe în flăcări, intoxicat cu monoxid de carbon

Panică în orașul Amara la primele ore ale acestei dimineți. Pompierii de la Slobozia au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs în gospodăria unui localnic, de 62 de ani. Din primele date s-ar părea că omul ar fi pus focul intenționat. În urma incidentului, bărbatul a fost intoxicat cu monoxid de carbon. Incendiul a cuprins o cameră din locuința bărbatului de 62 de ani. În momentul în care au ajuns la locul intervenției, pompierii slobozeni l-au găsit pe acesta în holul casei, în stare de inconștiență. Au fost solicitați să intervină și paramedicii SMURD, care au pornit manevrele de resuscitare. Ipoteza că omul să fi încercat să pună focul singur ar fi apărut după ce la locul incidentului... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2014, 09:40 (7605 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cu o lună mai devreme

Primarul Stoica l-a adus pe «Moș Crăciun» la Slobozia

Marți, 18 noiembrie 2014, angajații DADP au ridicat pe soclul din Piața Unirii a Sloboziei statuia lui Mihai Viteazul. Monumentul ar fi trebuit amplasat încă de anul trecut, însă a avut nevoie de mai multe retușuri pînă cînd i-a fost dată  forma finală. Lucrarea a fost executată de artistul Vasile Aionesei și s-a ridicat la suma de 150 mii de lei...

Au făcut-o și p’asta! Maniera artistică în care a fost realizată statuia lui Mihai Viteazul de la Slobozia întrece toate viziunile în materie de monumente care-l întruchipează pe voievod. Imediat ce a fost montată pe soclu, mai mulți... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2014, 14:20 (53763 vizualizări - 89 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Silvian Ciupercă arendează Ialomița la 25 de euro/hectar

Afacerea Green Harvest (II)

Silvian Ciupercă arendează Ialomița la 25 de euro/hectar

În urmă cu o săptămînă, în plin scandal public generat de anchetarea de către DNA a președintelui Silvian Ciupercă, republicam un articol legat de trucarea, în vara acestui an, a unei licitații publice în favoarea Green Harvest. Revenim astăzi cu noi amănunte care vizează relațiile contractuale dintre această firmă și Silvian Ciupercă, în calitate de semnatar al unor contracte de concesiune încheiate în anul 2013. Potrivit informațiilor publice, în primăvara anului 2013 președintele Consiliului Județean Ialomița a prelungit cu încă 5 ani contractele de concesiune ale Green Harvest, la valoarea de 25 de euro/hectar!

Vizionarii administrației județene... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 14:05 (21853 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Două femei luptă pentru fotoliul de director la Spitalul Județean

Din nou la concurs

Slobozia: Două femei luptă pentru fotoliul de director la Spitalul Județean

Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia au confirmat organizarea unui al doilea concurs pentru postul de director al unității medicale. Luni, 10 noiembrie 2014, comisia de examen a validat participarea celor doi candidați aliniați la start. Este vorba despre medicul neurolog Violeta Șapira și medicul diabetolog Simona Berbece. Prima probă se va desfășura săptămîna viitoare.

Istoria unui concurs ratat
Spitalul Județean de Urgență Slobozia își caută un director cu funcție întreagă încă de la începutul acestui an, cînd medicul Vasile OIaru a fost demis din funcție... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 13:25 (14483 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Elena Grama a împlinit 100 de ani

Un secol de viață la Sudiți

Elena Grama a împlinit 100 de ani

Potrivit recensămîntului din anul 2011, un procent de 1,39% din populație a depășit vîrsta de 85 de ani. Elena Grama a împlinit miercuri, 12 noiembrie 2014, 100 de ani. Mamă a 8 copii, femeia a fost serbată, duminică, de întreaga comunitate. «Am comandat pentru ea un tort de 4 kilograme, să mănînce tot satul» a declarat primarul comunei Sudiți, Vasile Șincan.

O sărbătoare a comunității
Elena Grama a intrat în atenția opiniei publice în urmă cu cîțiva ani, cînd a fost descoperită de presa centrală. Anul acesta, ajunsă la vîrsta venerabilă de 100 de ani, ea a fost sărbătorită de... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 12:10 (7466 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Preotul din Brătia are casă în curtea școlii

Fărădelege la Axintele

Preotul din Brătia are casă în curtea școlii

Curțile unităților de învățămînt din Ialomița, scoase din rețeaua școlară, sînt la dispoziția potentaților locali. De ani buni, aceste locații sînt utilizate pentru amplasarea ilegală a magazinelor, buticurilor sau frizeriilor comunale. Fostul preot din satul Brătia, comuna Axintele, a plusat, iar cu acordul tacit al autorităților locale și-a ridicat în curtea fostei școli o casă parohială...

Scandalul din curtea școlilor
Unitățile de învățămînt din Ialomița, scoase din rețeaua școlară a județului de cîțiva ani, provoacă adevărate scandaluri publice. Deși sînt aflate în administrarea... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 11:30 (9507 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Chetă lunară pentru activitatea Spitalului Județean

Dacă vrei să muncești, plătești

Slobozia: Chetă lunară pentru activitatea Spitalului Județean

Tot mai sărac de la o lună la alta, Spitalul Județean de Urgență Slobozia este susținut prin eforturile comune ale medicilor și asistentelor. În majoritatea secțiilor, cadrele medicale fac chete pentru a-și putea desfășura activitatea. Din banii strînși sînt cumpărate medicamente, piese de mobilier, produse de curățenie sau dezinfectanți.

Cruda realitate din Spitalul Slobozia
Spitalul Județean de Urgență Slobozia este principala unitate medicală din județul Ialomița și singura unde, periodic, angajații contribuie cu fonduri proprii pentru a susține activitatea. Toate acestea întrucît... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2014, 10:20 (15624 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prostituția de lux, sub lupa procurorilor locali

Scandal cu tentă sexuală la Slobozia

Prostituția de lux, sub lupa procurorilor locali

Într-un banal oraș de provincie, în care toată lumea cunoaște pe toată lumea, prostituția de lux devine o afacere rentabilă. O partidă de sex la hotelurile din oraș alături de practicante ale celei mai vechi meserii din lume poate ajunge și pînă la 1000 de euro! Asta au descoperit procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, după recenta arestare a doi proxeneți. Cutremurător este faptul că victima celor doi era încă minoră...

Minoră de 17 ani, victimă a proxeneților
Inculpați în dosarul instrumentat de anchetatorii de la Slobozia sînt Chivuța Doinița Manole și Mihai... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2014, 20:10 (10797 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Ion Dumitru, «nemuritorul» de la Pensii

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Ion Dumitru, «nemuritorul» de la Pensii

Alegerile vin și trec, descentralizații rămîn. Iar cînd vorbim despre Ion Dumitru, directorul Pensiilor ialomițene, afirmația capătă caracter de lege. Deși a trecut prin nenumărate scandaluri publice, Ion Dumitru pare dăltuit în piatră pe scaunul pe care moțăie de vreo 5 ani și mai bine.

Un director «nemuritor»
Casa Județeană de Pensii Ialomița are angajați competenți și responsabili. Nu o spunem noi, o spun zecile de mii de pensionari care trec anual pragul acestei instituții. Ceea ce spunem noi e că, din păcate, acești angajați îl au ca director pe Ion Dumitru, un penelist tras... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2014, 15:05 (14034 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Pe drumul cel bun

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FCM Dorohoi 1-0

Pe drumul cel bun

Plan ochit, plan lovit! 6 puncte și-a propus Unirea din dubla cu Farul și Dorohoi, 6 au ieșit! Slobozenii, îmbrăcați în roșu, au pătruns pe teren sîmbătă, 8 noiembrie 2014, în aproximativ aceeași formulă pe care au folosit-o cu Farul. Firește, echipa cîștigătoare nu se schimbă, dar cînd îl ai pe căpitanul Romeo apt de joc, nu ai cum să nu îl titularizezi. Așadar, revenit după suspendarea de o etapă, «Zenga» a apărut în primul 11, substituindu-l pe Florin Tudorache. Venită abia anul acesta la masa Ligii a II-a, FCM Dorohoi a arătat la Slobozia multă determinare, fiind o echipă mai agresivă și mai bine organizată decît precedenta victimă a Unirii, Farul Constanța. Ba chiar lucrurile puteau începe... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2014, 13:50 (5596 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Callatis Mangalia-Viitorul Axintele 0-2

Alb-verzii recuperează teren

Viitorul Axintele a bătut la Mangalia în jocul disputat contra Callatisului, vineri, 7 noiembrie 2014, contînd pentru a XI-a etapă. În ciuda acestui succes, alb-verzii au rămas pe locul 5, dar s-au apropiat la 5 puncte de liderul Dunărea Călărași. Ce n-au reușit axintenii acasă, au făcut «cățelandrii» de la Dinamo II, care au smuls un punct primei clasate chiar la Călărași. Viitorul a abordat jocul cu Mangalia afișînd cîteva surprize în primul 11. Astfel, pe postul de portar a apărut Alexandru Dănciulescu, iar fundaș dreapta a evoluat Cosmin Cristil, tineri obișnuiți mai degrabă cu banca de rezerve. Desprinderea s-a conturat în partea a doua. Andrei Sava și-a reconfirmat pofta de gol deschizînd... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2014, 10:20 (6831 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Crimă conjugală la Făcăeni

Crimă conjugală la Făcăeni

Un bărbat cu antecedente penale din comuna ialomițeană Făcăeni a fost trimis în judecată pentru că și-a înjunghiat soția cu un cuțit. Inculpatul se află în prezent în stare de arest preventiv, în Centrul de Arest și Reținere al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.

Scandal transformat în crimă Datele organelor judiciare din Ialomița arată faptul că incidentul din familia lui Mihai Catană din Făcăeni s-a petrecut la începutul lunii trecute. După ce s-a îmbătat, bărbatul a început să se certe cu soția sa. În scandalul conjugal a intervenit fiica victimei, care a convins-o... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2014, 11:50 (7519 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cristina ne invită sub umbrelă

Feisbuc administrativ

Cristina ne invită sub umbrelă

Pentru că au trecut ani buni de cînd Cristina Pocora nu și-a mai deranjat electoratul, ne-am gîndit că facem o faptă bună și să o mediatizăm din nou pe cea care a vrut să schimbe din temelii politica ialomițeană și... n-a reușit!

La început a fost imaginea
În opinia noastră, dacă Pocora n-ar fi existat, ea ar fi trebuit musai inventată. Nu vrem să justificăm această afirmație, pentru că altul e rostul rubricii de față. Vom spune doar că, nouă personal, ne amintește instantaneu de reclamele americane pentru obiecte de uz casnic din anii ’60. La fel și fotografia alăturată, postată... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2014, 11:15 (7485 vizualizări - 12 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
247 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Prefectura recomandă slobozenilor apa plată

Luni, 5 octombrie, la Prefectura Ialomița a avut loc o întîlnire legată de situația apei potabile în Slobozia. La aceasta au participat, alături de responsabilii locali implicați în monitorizarea calității ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:51
(12837 vizualizări - 2 comentarii)


Societățile de construcții, la control

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă, în perioada 23-30 septembrie, la nivelul județului Ialomița s-a desfășurat cea de-a cincea Campanie națională privind identificarea cazurilor de muncă fără ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:13
(13082 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier grav la Movilița

Marți, 6 octombrie, la primele ore ale dimineții, în apropiere de comuna Movilița s-a produs un grav accident rutier. O persoană și-a pierdut viața și o alta a fost rănită, după primele verificări polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:09
(14385 vizualizări - 0 comentarii)


Sorin Oprescu își anunță azi candidatura la Președinție

Sorin Oprescu își anunță azi candidatura la Președinție

Dr Sorin Oprescu, actual primar al Capitalei, își va anunța luni, de la orele 16,00, candidatura la funcția de președinte al României. După ce a declarat că «discuțiile cu prietenii vor decide o eventuală ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 10:46
(12768 vizualizări - 3 comentarii)


Furt de energie electrică în Strachina

Furt de energie electrică în Strachina

Jandarmii au executat o acțiune pentru depistarea furturilor de energie electrică în cartierul Strachina din Tăndărei. În timpul raziei, au fost descoperite 11 locuințe ce aveau branșamente ilegale la rețeaua ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:58
(15422 vizualizări - 2 comentarii)


Grenadă găsită în grădină

În timp ce-și săpa grădina, un bărbat din Urziceni a descoperit o grenadă de mînă activă. Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgențe au ridicat grenada, stabilindu-se că provine din timpul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:56
(12248 vizualizări - 1 comentariu)


Taxe pentru eliberarea pașapoartelor

Începînd de luni, 5 octombrie, Serviciul de Eliberarea Pașapoartelor va soluționa doar cereri pentru eliberarea pașapoartelor simple electronice și simple temporare. Taxele pentru eliberarea pașapoartelor ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:55
(14381 vizualizări - 2 comentarii)


Plafon pentru plățile naționale în sectorul zootehnic

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții APIA informează că a fost stabilit plafonul alocat României pentru plățile naționale în sectorul zootehnic. Astfel, prima de exploatație pentru bovine a ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:55
(13558 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Adîncata

Echipajul de descarcerare ale Detașamentului de Pompieri Urziceni a intervenit joi, 1 octombrie, pentru salvarea a două victime,implicate într-un accident rutier. Incidentul s-a petrecut în comuna Adîncata ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:54
(13544 vizualizări - 0 comentarii)


Prins după ce a încercat să spargă un bancomat

Joi, 1 octombrie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați asupra faptului că persoane necunoscute încercau să sustragă bani dintr-un bancomat. În urma cercetărilor, s-a stabilit că hoții intraseră în sediul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:52
(15930 vizualizări - 0 comentarii)


Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Mădălin Teculescu, fost primar al comunei Sf. Gheorghe și fost subprefect al județului Ialomița, a fost instalat în funcția de prefect vineri, 2 octombrie 2009. În prezența părții democrat-liberale a directorilor ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2009, 19:23
(16073 vizualizări - 7 comentarii)


Știucă moare dar nu se predă: «Rămân la Prefectură»

Știucă moare dar nu se predă: «Rămîn la Prefectură»

Cu toate că nominalizarea sa ca prefect a fost făcută de social-democrați, iar miniștrii PSD din Guvernul Boc au demisionat în bloc, prefectul Știucă ne-a declarat că va rămîne la Prefectură. «Alături de ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 15:08
(31455 vizualizări - 22 comentarii)


Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Începînd de astăzi, 1 octombrie, procurorii ialomițeni au decis renunțarea la grevă. Hotărîrea a fost adoptată în cadrul Adunării Generale a Procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 09:45
(13980 vizualizări - 0 comentarii)


Noi generații de karatiști, așteptate pe tatami

Clubul Satori din Slobozia anunță inaugurarea unei noi perioade de căutări a tinerelor talente din Slobozia. Înscrierile se vor finaliza pe 10 octombrie, iar vîrsta minimă de participare e 7 ani. Antrenamentele ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(14898 vizualizări - 0 comentarii)


Luna cărții

În perioada 1-31 octombrie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» inaugurează Salonul anual de carte. Potrivit organizatorilor, anul acesta Salonul anual de carte a ajuns la ediția a șaptesprezecea și ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(17980 vizualizări - 3 comentarii)


Foto Splendid Axinte

Luni, 28 spetembrie, la Muzeul Județean Ialomița, Costică Axinte, artistul fotograf născut acum 100 de ani a fost serbat, încă o dată, prin vernisarea unei expoziții de fotografie. Vernisajul a fost prilejuit ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:47
(17256 vizualizări - 0 comentarii)


Adolescentă dispărută de acasă

Adolescentă dispărută de acasă

Duminică, 27 septembrie 2009, a dispărut de la domiciliu TINCU CORINA-GEORGIANA, în vîrstă de 17 ani, din municipiul Fetești, bolnavă psihic. Potrivit polițiștilor din localitate, adolescenta ar fi plecat ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 13:00
(14666 vizualizări - 0 comentarii)


Populația județului scade încet, dar sigur

O statistică a Direcției Județene de Statistică Ialomița confirmă faptul că populația județului Ialomița scade anual cu peste 1000 de locuitori. Astfel, în ultimii 5 ani, populația totală a județului a ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2009, 09:08
(15864 vizualizări - 2 comentarii)


Angajatorii, neinteresați de Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat vineri, 25 septembrie, Bursa locurilor de muncă pentru absolvenții ialomițeni. Pentru desfășurarea acțiunii, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2009, 15:46
(16934 vizualizări - 1 comentariu)


Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană, prezent astăzi la Slobozia la Conferința Județeană Extraordinară a PSD Ialomița, a transformat evenimentul într-o circotecă ieftină, interesul vădit al acestuia pentru apariția în presa ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 18:36
(22493 vizualizări - 26 comentarii)


Conferința Județeană a PSD Ialomița

Conferința Județeană a PSD Ialomița

Joi, 24 septembrie 2009, începînd cu orele 15,00, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia se desfășoară Conferința Județeană a PSD Ialomița. Evenimentul, de fapt, se va înscrie în seria de «lansări ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:44
(16995 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

În urma unui flagrant, ofițerii Direcției Generale Anticorupție au prins în flagrant un cetățean în timp ce încerca să mituiască un agent de poliție cu suma de 300 lei. Flagrantul a fost organizat marți ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:43
(17679 vizualizări - 2 comentarii)


Accidente auto

Marți, 22 seprembrie, în timp ce un tînăr în vîrstă de 22 ani, din Slobozia, conducea un autoturism spre Urziceni, nu s-a asigurat la efectuarea virajului la stînga pentru a schimba direcția de mers pe ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:42
(16999 vizualizări - 3 comentarii)


Șapte proiecte administrative pentru un județ sărac

Prefectura județului Ialomița anunță în cadrul unei informări de presă remise la începutul acestei săptămîni că la nivelul instituției există 7 proiecte administrative aflate în diferite stadii de derulare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(18571 vizualizări - 2 comentarii)


Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza vineri, 25 septembrie 2009, la orele 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la sediul instituției din ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(17043 vizualizări - 1 comentariu)


Depunerea declarațiilor la Fisc

Potrivit unui comunicat de presă, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița atrage atenția contribuabililor persoane juridice sau fizice, plătitori de salarii și de venituri asimilate salariilor, ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 12:23
(17382 vizualizări - 3 comentarii)


Primăriile, la raport

Marți, 22 septembrie, primarii județului se vor întîlni cu reprezentanții Prefecturii Ialomița pentru a dezbate principalele probleme cu care se confruntă administrațiile locale. Întîlnirea va avea loc ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2009, 07:55
(16799 vizualizări - 1 comentariu)


La volan fără permis

La acțiunile organizate în cursul zilei de joi, 18 septembrie 2009, în baza planului național de acțiune «Tunetul», au participat 245 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 17:59
(18183 vizualizări - 0 comentarii)


Directorii de școli, în alertă

Directorii școlilor din județul Ialomița au fost convocați în această dimineață la Prefectură pentru stabilirea unui plan comun de prevenire a răspîndirii virusului gripei procine. Potrivit declarațiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 14:57
(16893 vizualizări - 0 comentarii)


PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L Ialomița ar putea rupe în următoarea perioadă protocolul încheiat cu PSD la nivel local. Liderul PD-L, Cazacu Marinică a declarat public că acest protocol este unul mai degrabă inexistent și că filialele ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:24
(16667 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...