Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primărița de Sfântu Gheorghe vrea în natură

Feisbuc administrativ

Primărița de Sfîntu Gheorghe vrea în natură

De cînd Mark Zuckerberg a inventat Facebook-ul, grădina lui Dumnezeu a devenit, parcă, mai mare. De la citate motivaționale și rețete de cozonac, totul e acolo și continuă să se înmulțească. Și dacă în cazul oamenilor obișnuiți, putem fi de acord, sub tortură, că totul e permis, în cazul persoanelor publice credem că tipul acesta de publicitate este de neiertat. Prin urmare, începînd cu acest număr, vom organiza un serviciu de poliție a feisbucului în care vom înfiera, proletar, toate derapajele descoperite.

Livia, primărița cu inimă de 24 K
Dintre zecile de fotografii... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 10:05 (12132 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

Victorie cu «fainoșag»

Handbal, Liga Națională, Unirea Slobozia-U Alexandrion Cluj 29-25 (15-13)

Victorie cu «fainoșag»

După ce joi, 18 septembrie a.c., elevele lui Liviu Paraschiv trecuseră greu, dar meritat, cu 28-25 de Mureșul Tîrgu Mureș, meciul cu Universitatea «Alexandrion» Cluj, venit la doar 3 zile distanță, se anunța drept unul foarte dificil. Jucătoare cu experiență, ca Ani Senocico sau Chintoan, puteau oricînd să le mobilizeze pe mai tinerele lor coechipiere, astfel încît să facă zile grele Unirii. Slobozencele au pornit cu toate acestea jocul cu gîndul la încă 3 puncte luate unei echipe din zona Ardealului. Și, cum ar spune ardeleanul, a ieșit un meci cu «fainoșag», o victorie frumoasă obținută de Unirea în urma celei mai bune prestații avute în Liga Națională pînă în acest moment. Moroianu, Carabulea... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 09:15 (7848 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Mihai Geantă, omul tuturor guvernărilor

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Mihai Geantă, omul tuturor guvernărilor

Tot azi, stranie coincidență, inaugurăm și rubrica dedicată șefilor de instituții descentralizate de prin județ. Și nu numai, ne permitem noi să supralicităm, pentru că nominalizările pe care le vom face nu au legătură doar cu funcțiile, ci, mai degrabă, cu modul în care titularii lor au ocupat aceste funcții.

La Sănătate, că-i mai bună decît toate! Mihai Geantă se consideră un șef de instituție corect, cinstit și responsabil, sub conducerea căruia Casa de Asigurări de Sănătate a reușit, după lungi scandaluri publice, să redevină o instituție respectabilă. Singurul lui păcat capital... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 09:05 (9099 vizualizări - 8 comentarii)

POLITICĂ

În timp ce prefectul Gigi Petre se joacă de-a PLR, subprefectul Costică a devenit interfața politică a PSD

În timp ce prefectul Gigi Petre se joacă de-a PLR, subprefectul Costică a devenit interfața politică a PSD

Plictisit de-atîta administrație ISO 9001, prefectul Gigi Petre se joacă de-a politica. La începutul lunii august, excitat de valul schimbărilor politice, acesta a vrut să devină fondatorul filialei Partidului Liberal Reformator, inventat de ex-premierul Tăriceanu «Inimă zburdalnică». Rezultatul efortului său tinde, ca de obicei, către... Ce?!
Un prefect numit dorință Pentru cei care nu știu, prefectul Gigi Petre este unul dintre fondatorii Partidului Național Liberal în Ialomița și președinte al acestei filiale în vremurile imemoriale cînd politica se făcea, nu se impunea de la ... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 08:20 (12647 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cardurile de sănătate înghit bani publici

Medicină în sistem binar

Cardurile de sănătate înghit bani publici

Digitalizarea sistemului sanitar atentează la banii publici. În urmă cu o săptămînă, în cadrul unei conferințe de presă, oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, au anunțat că în județ vor fi distribuite primele 80000 de carduri de  sănătate. Costurile de distribuție, în prima tranșă, se ridică la peste 200 mii de lei. Dincolo de cheltuieli, rămîne problema achiziționării echipamentelor electronice cu ajutorul cărora cardurile să fie utilizate. În momentul de față, infrastructura prin care respectivele carduri să devină funcționale lipsește din cabinetele medicilor specialiști și de familie ialomițeni.

Sănătate pe card electronic... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2014, 17:55 (7241 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Piersica, satul de la capătul lumii…

Piersica, satul de la capătul lumii…

În timp ce la Slobozia administrația județeană vorbește despre dezvoltare economică, la cîțiva kilometri distanță, în satul Piersica, viața a rămas blocată în timp. Tineri și bătrîni, 50 de oameni trăiesc de pe o zi pe alta într-un loc uitat pînă și de Dumnezeu... Iar în Ialomița există și alte exemple asemănătoare.

Viața în Piersica
Potrivit Recensămîntului din anul 2011, Piersica este localitatea din Ialomița cu cel mai mic număr de locuitori. Oficial, pe hîrtie, în acest sat locuiesc 112 persoane. La fața locului lucrurile se văd însă altfel. Cei cîțiva oameni care trăiesc... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2014, 15:05 (14245 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Cupa României

Axintele așteaptă CFR-ul din Cluj

Cupa României este o competiție care oferă deseori surprize nebănuite. Una dintre acestea este, în actuala ediție, Viitorul Axintele. Chiar dacă sînt doar reprezentanți ai Ligii a III-a, ialomițenii au meritul de a fi trecut în fazele preliminare de trupe din eșalonul secund, ca FC Balotești sau Unirea Slobozia. Victoria zbuciumată în fața echipei lui Adrian Mihalcea i-a propulsat pe axinteni acolo unde, dacă în urmă cu 3 ani se războiau cu Andrășeștiul sau Colelia, nu credeau că vor ajunge vreodată: șaisprezecimile Cupei României. Astfel, ziua de 24 septembrie va fi una istorică pentru comuna Axintele. Pe micuța arenă a localității va poposi nimeni alta decît CFR Cluj, triplă campioană națională... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2014, 13:50 (8285 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Școlile, pregătite pentru elevi!»

Noul an școlar a debutat fără surprize

«Școlile, pregătite pentru elevi!»

Oficialii Inspectoratului Școlar Ialomița au declarat că debutul anului școlar a fost unul lipsit de surprize neplăcute. Potrivit informațiilor oficiale, 97% din cele 250 de unități școlare din județ au aviz sanitar de funcționare, igienizarea spațiilor școlare a fost finalizată, iar cadrele didactice au fost pregătite pentru un nou an școlar. «Școlile sînt pregătite pentru elevi! Mai există probleme tehnice care nu țin de noi și, deocamdată, nu pot fi rezolvate... Dar, per ansamblu, ne-am prezentat bine!» a declarat Ileana Condruț, inspectorul general școlar.

Declarații de început de an... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2014, 12:30 (9480 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 1500 de credincioși, în pelerinaj la Slobozia

Patriarhul Biericii Ortodoxe Române a sfințit pictura Catedralei Episcopale

Eveniment religios de mare amploare la Slobozia. Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a oficiat duminică, 21 septembrie 2014, liturghia de sfințire a picturii Catedralei Episcopale din Slobozia. Prezenți la manifestare au fost premierul Victor Ponta, liderul grupului parlamentar din Senat, Ilie Sârbu, dar și președintele democrat-liberalilor, Vasile Blaga, alături de peste 15000 de credincioși...

Slujba liturgică a început la ora 9,00 Împreună cu Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, au oficiat ceremonialul religios 14 ierarhi... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2014, 17:15 (14523 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Trei răniți într-un accident rutier...

Accident rutier în după-amiaza zilei de vineri, 19 septembrie 2014, în zona Combinatului Chimic Slobozia. Două mașini s-au ciocnit, iar în urma impactului trei persoane au fost rănite... Victimele au fost transportate la spital de paramedicii SMURD. Din informațiile oferite de polițiștii chemați la locul accidentului, incidentul a fost provocat de șoferul unui automobil care a pătruns pe contrasens și s-a lovit de o autoutilitară care venea din sens opus. În urma impactului, ambele vehicule au părăsit partea carosabilă și au ieșit în decor. Victime ale incidentului rutier au fost șoferii vehiculelor și o femeie, pasageră a autoutilitarei. Toate cele trei persoane au fost preluate de ambulanțe... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2014, 17:50 (7877 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: Slobozia accident

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Mureșul Tîrgu Mureș 28-25 (14-15)

Al doilea succes pentru fetele lui Paraschiv

Operațiunea «Ardealul» a început foarte bine pentru handbalistele de la CSM Unirea Slobozia. Totuși, chiar dacă victoria a revenit în cele din urmă echipei noastre, meciul nu a fost deloc foarte ușor. Relevantă în acest sens este faptul că în minutul 11 ardelencele conduceau cu 9-5, iar antrenorul Liviu Paraschiv era nevoit să solicite al doilea time-out. Grație pătrunderilor Cristianei Nica, eficacității Alinei Moroianu la punctul de 7 metri sau intervențiilor mereu inspiratei Georgiana Martin, Unirea și-a revenit, dar nu îndeajuns încît să remonteze handicapul pînă la pauză. După 30 de minute a fost 14-15, dar în repriza secundă jocul a fost mult mai bine legat în atac iar fisurile din apărare... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2014, 16:40 (7679 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Războiul pentru Slobozia continuă!

«Dreapta coagulată» atacă la Tribunal administrația locală PSD

La sfîrșitul lunii august 2014, «Dreapta coagulată» din cadrul Consiliului Local Slobozia a părăsit lucrările ședinței ordinare, acuzînd administrația locală de «abuz» și «dictatură administrativă». În lipsa celor 10 consilieri ai Opoziției, consilierii PSD au votat o nouă componență a comisiilor de specialitate din cadrul Consiliului Local. La două săptămîni distanță, pe 10 septembrie a.c., consilierii «Dreptei coagulate» cer Tribunalului Ialomița «anularea în totalitate a actului administrativ (...) privind constituirea Comisiilor de Specialitate ale Consiliului Local Slobozia». Potrivit legii, pînă la judecarea cauzei, administrația locală este obligată să funcționeze cu vechile comisii pentru... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2014, 10:40 (7367 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Avicola a încasat ilegal subvenții în valoare de 4 milioane de euro

Departamentul pentru Lupta Antifraudă îl «jumulește» pe Stănoiu

Avicola a încasat ilegal subvenții în valoare de 4 milioane de euro

De ani buni, Avicola Slobozia este sinonim cu succesul în afaceri pe o piață europeană extrem de competitivă. Anul acesta însă, firma a fost implicată într-un scandal public care i-a dinamitat poziția de lider. Mai mult, la acest moment, activitatea firmei face obiectul unei anchete a Departamentului pentru Lupta Antifraudă din cauza subvențiilor europene ilegale încasate de către firmă în cadrul Măsurii 215-«Plăți privind bunăstarea animalelor». Potrivit informațiilor noastre, valoarea prejudiciului s-ar ridica la 4 milioane de euro.

Paradisul Avicola, zguduit din temelii
«Avicola... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2014, 16:20 (35448 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Hoții de buzunare, «indexați» de polițiști

Un raport al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, prezentat în cadrul unei ședințe de lucru a Prefecturii Ialomița, arată faptul că polițiștii fac eforturi pentru a curăța străzile județului de infractori. Astfel, potrivit documentului oficial, numărul furturilor la drumul mare sesizate la Poliție a înregistrat scăderi...

Cu ochii în patru după hoții de buzunare Potrivit raportului întocmit de reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, furturile reprezintă ponderea cea mai ridicată în ceea ce privește infracțiunile petrecute pe străzile județului.... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2014, 13:35 (7304 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

14 percheziții la Slobozia și Țăndărei

Primarul Țăndăreiului, Cristian Roman, mandat de arestare pentru 30 de zile!

Descinderi la Slobozia, Țăndărei și Gura Ialomiței în această dimineață. Procurorii Parchetului Județean, alături de polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au efectuat 14 percheziții domiciliare la sedii de societăți comerciale și persoane fizice ca urmare a unei anchete ce vizează comiterea infracțiunilor de «abuz în serviciu» și «fals intelectual», privind achiziții publice. La audieri, la sediul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, vor fi aduse 4 persoane pentru audieri. Printre cei audiați se numără Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei, precum și șeful Serviciului Achiziții Publice, din cadrul Primăriei Țăndărei. Asupra acestora planează suspiciuni cu privire la comiterea unor fapte... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2014, 10:20 (217294 vizualizări - 141 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va avea un «Mihai Viteazul» cu greutate

Slobozia va avea un «Mihai Viteazul» cu greutate

Momentul mult așteptat de toți locuitorii Sloboziei de a-l vedea pe Mihai Viteazul în Piața Unirii se apropie de final. Statuia monumentală care-l întruchipează pe voievod mai are nevoie de avizul Ministerului Culturii pentru a fi amplasată pe soclul din piață. Specialiștii trebuie să stabilească dacă sculptura realizată de artistul Vasile Aionesei se identifică cu personajul istoric. La prima vedere, între imaginea domnitorului creionată de cronicari și creația sculptorului există o diferență majoră. Mihai Viteazul de la Slobozia are bardă, paloș dar și cîteva kilograme în plus...

Demitizarea unui domnitor... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 17:10 (32524 vizualizări - 50 comentarii)

SPORT

Gustul victoriei, strict interzis

Fotbal, Liga a II-a, Săgeata Năvodari-Unirea Slobozia 1-0

Gustul victoriei, strict interzis

Două egaluri și o înfrîngere a acumulat Unirea Slobozia în acest sezon. Traseu identic cu cel de anul trecut, iar dacă lucrurile vor continua astfel, sîmbătă, 20 septembrie 2014, în duelul de acasă cu CS Balotești, noua echipă a lui Hristu Chiacu, ar trebui să vină și victoria. Unirea a încheiat la Năvodari o săptămînă neagră, începută prin eliminarea din Cupa României, petrecută la Axintele. Retrogradată recent din Liga I și fortificată la nivel de lot cu jucători ca Albuț, Stana, Cîrjă sau Cristi Ganea, Săgeata din Năvodari nu a arătat un fotbal net superior Sloboziei, dar experiența din Liga I și-a spus cuvîntul. A fost de ajuns o intrare a lui Toma din postură de ultim apărător asupra lui... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 14:45 (5879 vizualizări - 13 comentarii)

SPORT

Start lansat, final ratat

Handbal, HC Zalău-CSM Unirea Slobozia 28–24 (14-14)

Start lansat, final ratat

Unirea Slobozia e pe 10 după 4 etape, loc care putea fi mult mai înalt dacă elevele lui Liviu Paraschiv aveau mai mare încredere în forțele proprii, în confruntările din ultimele două etape. Mai cu seamă în jocul cu Zalăul de sîmbătă, 13 septembrie a.c., cînd Pavăl și compania au trecut de puțin pe lîngă realizarea unei mari surprize. Trupa vulcanicului Gheorghe Tadici se vede condusă încă din primul minut, după reușita Anei Maria Drăguț. Se face apoi 2-1 pentru Unirea, 3-2, și se merge cap la cap pînă în minutul 11 cînd, după încă o reușită a lui Drăguț, tabela indică un neverosimil 9-6 în favoarea echipei noastre. Vine o perioadă bună pentru gazde, care egalează la 9 pentru ca, ulterior, slobozencele... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 12:30 (4492 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Se lucrează la sala de spectacole «cu geometrie variabilă»

Senzațional!

Slobozia: Se lucrează la sala de spectacole «cu geometrie variabilă»

Începută acum 20 de ani, sala de spectacole «cu geometrie variabilă» a Consiliului Județean Ialomița are o șansă bună să fie finalizată la sfîrșitul acestui an. Potrivit informațiilor oficiale, «la sală se lucrează!». Valoarea finală a acestei investiții va fi de aproape 9 milioane de lei...

Minunea din sala de spectacole
După săptămîni lungi în care ușile sălii de spectacole «cu geometrie variabilă» au stat închise, pe șantierul deschis acolo în 1995 se lucrează din nou. La sfîrșitul săptămînii precedente, ambele intrări erau larg deschise, iar înăuntru, o echipă anemică de ... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 12:05 (6905 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Centrul de Recuperare de la Movila a fost finalizat

O investiție de 3 milioane de lei pentru persoanele cu dizabilități

Săptămîna viitoare, autoritățile județene din Ialomița vor tăia panglica Centrului de Recuperare și Reabilitare Neuropsihică de la Movila. Investiția, realizată cu fonduri europene și județene, se ridică la peste 3 milioane de lei și este prevăzută cu 41 de spații de cazare. Deși nu a fost deschis oficial, Centrul are deja o listă de așteptare...

Sprijin pentru persoanele cu handicap
Potrivit proiectului, Centrul de la Movila, unicul din județ destinat persoanelor cu afecțiuni neuropsihice, se află amplasat în sediul unei foste case de copii dezafectate. Lucrările de amenajare... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 11:15 (8361 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Un mort și un rănit într-un grav accident rutier

Marți, 24 noiembrie, la intrare în localitatea Albești, s-a petrecut un grav accident rutier. În timp ce se deplasa cu o autoutilitată, în condiții de vizibilitate redusă, conducătorul auto a pierdut controlul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 16:38
(13133 vizualizări - 0 comentarii)


FenomenalUrziceni-Sevilla 1-0

Fenomenal
Urziceni-Sevilla 1-0

Într-un meci absolut FENOMENAL, Unirea Urziceni a învins în această seară o forță a fotbalului european, FC Sevilla. Potrivit statisticilor, Unirea Urziceni a obținut în acest sezon de Champions League ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 01:01
(16045 vizualizări - 0 comentarii)


Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

România a înregistrat cel de-al doilea deces prin gripă nouă. În doar ultimele 24 de ore, Ministerul Sănătății a confirmat infestarea cu virusul A/H1N1 a încă 190 de persoane. Ialomița se înscrie în rîndul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:17
(10365 vizualizări - 0 comentarii)


Fetiță de 10 ani, lovită de o mașină

O minoră, de doar 10 ani, din localitatea Movilița, a fost victima unui accident rutier. Copila a vrut să traverseze strada în fugă dar nu s-a asigurat, fiind lovită de o mașină condusă de un cetățean portughez ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:12
(10790 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat la Fetești

Polițiștii feteșteni au depistat sîmbătă, 21 noiembrie, în jurul prînzului, un bărbat ce era urmărit general din luna octombrie 2009. Cătălin B., de 40 ani a fost găsit de polițiști în zona unui centru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:12
(11547 vizualizări - 0 comentarii)


Scandalagiu beat, cu cuțitul în centrul satului

Sîmbătă, 21 noiembrie, agenții Postului de Poliție Scînteia au fost alarmați de o tînără din Slobozia despre faptul că un bărbat înarmat cu un cuțit provoacă scandal în centrul satului Iazu. Intervenind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:11
(12189 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși de polițiști

La finele săptămînii precedente, vineri, 20 noiembrie, polițiștii au fost sesizați cu privire la comiterea unui furt dintr-un magazint situat pe raza localității Ion Roată. Valoarea bunurilor sustrase, ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:10
(10909 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 20 spre 21 noiembrie, în jurul oreler 1,00, un bărbat din localitatea Munteni Buzău s-a ales cu dosar penal după ce polițiștii l-au prins la volanul unei mașini ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:09
(10588 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un utilaj răspânditor de asfalt

Incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt

Un incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt s-a petrecut vineri, 20 noiembrie 2009, în jurul orelor 18,00, în apropierea gropii de gunoi ecologice a municipiului Slobozia, unde se executau lucrări de ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2009, 14:40
(12293 vizualizări - 0 comentarii)


PSD Ialomița, «sugar» prefectural

PSD Ialomița, «sugar» prefectural

În urmă cu o săptămînă, inflamați de entuziasmul electoral, pesediștii ialomițeni i-au remis prefectului Mădălin Teculescu o scrisoare publică în care îl acuză de grave încălcări ale legii și acțiuni de ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2009, 01:13
(16450 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

Un polițist din Țăndărei a sesizat Direcția Generală Anticorupție Ialomița asupra încercării unei persoane de a-l mitui. Bărbatul, din Vrancea, a încercat să-l mituiască pe polițist pentru ca acesta să ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2009, 16:47
(11461 vizualizări - 0 comentarii)


Minori accidentați

Minori accidentați

Miercuri, 18 noiembrie, la Slobozia, o fetiță de 8 ani a fost ușor rănită într-un accident rutier. Copilul a traversat strada prin loc nepermis și fără să se asigure, fiind accidentat de o mașină ce circula ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 18:41
(10096 vizualizări - 0 comentarii)


Arme confiscate de polițiști

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat în perioada 20 octombrie-15 noiembrie o serie de activități vizînd legalitatea deținerii și folosirii armelor neletale. În urma ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 18:38
(10585 vizualizări - 0 comentarii)


Training pentru angajații Penitenciarului Slobozia

Training pentru angajații Penitenciarului Slobozia

Joi și vineri, respectiv, 19 și 20 noimebrie, reprezentanții Penitenciarului Slobozia participă la o sesiune de training pentru implementarea proiectului «Creșterea șanselor de incluziune socială a persoanelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 12:51
(11241 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Marți, 17 noiembrie, în urma unui filtru rutier, polițiștii din Fetești au depistat un bărbat, de 22 ani, din Bordușani, în timp ce conducea o mașină fiind în stare de ebrietate. Actual, tînărul este cercetat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:12
(11277 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la înșelăciuni!

Polițiștii ialomițeni avertizează populația cu privire la înșelăciunile ce se petrec în fiecare zi. Ultima produsă a constat în furtul dintr-un magazin a genții personale a vînzătoarei. Astfel, trei persoane ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:11
(11268 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o căruță

Un accident rutier s-a produs marți dimineață, 17 noiembrie, în localitatea ialomițeană Bărbulești. Urmare a incidentului rutier, un bătrîn de 83 ani a fost ușor rănit. Pe scurt, victima se afla într-o ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:11
(13599 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Deși nu deținea permis de conducere, un tînăr de 20 ani, din Urziceni, a decis să-și conducă mașina neînmatriculată în România, fiind identificat de polițiști. Pe numele tînărului a fost întocmit dosar ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:10
(13358 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 2100 lei aplicate de polițiștii feteșteni

Polițiștii feteșteni au acționat, marți, 17 noiembrie, în zona piețelor, barurilor și a locurilor de cazare, pentru prevenirea comiterii unor fapte ilegale. În timpul celor 43 de controale efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:10
(11090 vizualizări - 0 comentarii)


Sorin Iordache, câștigător al Cupei de Toamnă Galați la tenis de câmp

Sorin Iordache, cîștigător al Cupei de Toamnă Galați la tenis de cîmp

Sorin Iordache, un băiețel de 11 ani, este legitimat la Tenis Con Slobozia. Campion național în acest an, a reușit zilele acestea o spectaculoasă performanță, cîștigînd unul din cele mai puternice turnee ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:46
(11899 vizualizări - 0 comentarii)


«Munca la negru», sancționată mai aspru

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții Inspectoratului teritorial de Muncă Ialomița au sancționat de la începutul anului 33 de angajatori pentru practicarea formelor de muncă ilegale. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:40
(11977 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie anti-fumat, la Slobozia

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică, în parteneriat cu alte instituții, marchează joi, 19 noiembrie, la Slobozia, «Ziua Națională fără tutun». «Campania „Renunță la fumat în fiecare zi!“ organizată ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:38
(13248 vizualizări - 0 comentarii)


A murit căzînd într-o fîntînă

Tragedie în comuna Maltezi. Un bărbat cu probleme de vedere a murit luni, 16 noiembrie, la primele ore ale dimineții, după ce a căzut într-o fîntînă secată de apă. Pompierii ialomițeni au intervenit de ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:33
(10781 vizualizări - 0 comentarii)


CEC-uri de 1,5 milioane, false

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ialomița au demarat începerea urmăririi penale pe numele unui cetățean din Țăndărei. În sarcina bărbatului, de 34 ani, anchetatorii au reținut ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:21
(11737 vizualizări - 0 comentarii)


Campania electorală «dă de furcă» polițiștilor

Incidentele electorale nu se opresc în județul nostru. Polițiștii ialomițeni au cercetat și soluționat în perioada 6-17 noiembrie nu mai puțin de 6 reclamații electorale, în localitățile Mihail Kogălniceanu ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:03
(10434 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, prins la Fierbinți

Polițiștii din orașul Fierbinți-Tîrg au prins pe raza localității un tînăr în vîrstă de 23 ani ce era urmărit general încă din luna februarie 2009. Pe numele bărbatului exista un mandat de arestare, instnața ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:52
(10519 vizualizări - 0 comentarii)


A furat de la Primărie

Luni, 16 noiembrie, polițiștii din Amara au prins un hoț din localitate la scurt timp după ce acesta furase mai multe materiale de construcții dintr-un șantier al Primăriei. Bărbatul, Silviu T., de 31 ani ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:40
(12031 vizualizări - 1 comentariu)


Traficul rutier și școlile, în vizorul Poliției

Luni, 16 noiembrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de verificare în trafic a autoturismelor înmatriculate în străinătate. În cadrul acțiunii au fost constatate 23 de abateri, fiind ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:20
(11187 vizualizări - 0 comentarii)


Conflict la Bărbulești

Conflict la Bărbulești

Sîmbătă, 14 noiembrie, prin 112, în jurul orelor 17.15, Poliția a fost sesizată asupra unui scandal iscat între localnicii din Bărbulești. Imediat după primirea sesizării, s-a dispus deplasarea în zonă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 18:18
(10749 vizualizări - 0 comentarii)


Prins după ce a furat un autoturism

Un bărbat în vîrstă de 39 ani, din orașul Amara, cunoscut cu antecedente penale, este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru furt calificat. Acesta este suspectat că în ziua de 5 noiembrie a.c. a sustras ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 17:28
(12422 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...