Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mirajul energiei «verzi»

Ialomița produce anual 150 MW de energie «verde»

Mirajul energiei «verzi»

Într-un județ văduvit de investiții, producerea de energie verde părea să scoată Ialomița din anonimat.  La linia de start s-au aliniat peste 100 de investitori interesați să desfășoare afaceri în acest domeniu. În 2 ani, de cînd conceptul a prins rădăcini în județ, doar 5 parcuri eoliene și fotovoltaice produc energie regenerabilă curată, iar alți 5 sînt pe punctul de a începe proiectele. Cantitatea de curent introdus în sistem, potrivit cifrelor, se apropie de 150 MW pe an. Aflată deja în impas, activitatea din acest domeniu  se confruntă și cu probleme administrative. Cel mai mare parc eolian județean, înființat la Făcăeni de «Ialomița Power», încearcă de 3 luni să producă energie... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2014, 11:15 (6430 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Aurul negru» din lacul Amara

Nămolul sapropelic, vîndut la metru cub

«Aurul negru» din lacul Amara

Nămolul sapropelic din lacul Amara s-a transformat în sursă de venit. De 3 ani, Apele Române Ialomița facturează nămol la metru cub. Cele mai multe solicitări, spun reprezentanții autorităților abilitate, vin din partea administratorilor bazelor de tratament din stațiunea Băile Felix. Un metru cub de nămol de Amara costă 900 de lei.

Venituri din resurse naturale Lacul Amara se află în domeniul public al statului și în administrarea Sistemului de Gospodărire al Apelor Ialomița. De 3 ani, autoritatea în grija căreia se află a început să exploateze cea mai importantă resursă naturală din... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2014, 08:20 (10187 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Educația preșcolarilor costă bani grei

Grădinițele de stat din Ialomița, întreținute de părinți

Educația preșcolarilor costă bani grei

Grădinițele din Ialomița sînt administrate de stat doar pe hîrtie. În realitate, aceste instituții de învățămînt sînt subvenționate de părinți. De la cursuri opționale, rechizite sau chiar îngrijitoare, părinții scot, la fiecare început de an școlar, între 200 și 500 de lei. În această ediție, reporterii Independent vă prezintă ce prețuri, mai mult sau mai puțin legale, se practică în grădinițele cu tradiție de la Slobozia.

Educație cu plată
În această toamnă, în Ialomița sînt înscriși la grădiniță, pînă în prezent, 7080 de copii. 1280 dintre aceștia frecventează cursurile instituțiilor... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 17:05 (11852 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ultimele zile ale Ialomiței politice

S-a ridicat mira la «transferuri»

Ultimele zile ale Ialomiței politice

Ordonanța care permite migrația aleșilor locali a fost depusă la Parlament și trimisă spre publicare la Monitorul Oficial. Prin urmare, s-a deschis sezonul «transferurilor de toamnă» pentru primarii și consilierii locali sau județeni din toată țara. Ialomița nu poate sta deoparte, mai ales că istoria sa politică este presărată cu trădări și transferuri de ultim moment. Deocamdată însă, liderii locali se întrec în declarații, în timp ce primarii tac mîlc pentru că, după atîția ani de mandat, au aflat că tăcerea e de aur.

Tocmeala cu legea
Pentru cei care au fost plecați din țară... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 16:10 (5946 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Lipsește curajul!

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Dunărea Brăila, 27-29 (11-13)

Lipsește curajul!

Unirea Slobozia putea să dea o nouă lovitură în meciul din etapa a III-a contra Dunării Brăila. Putea, dacă ar fi tratat de la egal la egal adversarul. Dar cînd ai în față o linie de 9 metri formată din Perianu, Moldovan și Horjea, cînd pe extrema stîngă pătrunde «uriașa» Ramona Farcău, iar în poarta Brăilei că e Dobre, că e Voicu, tot cazemată se cheamă, e normal să ai emoții. În plus, colectivul Dunării Brăila este obișnuit, de foarte mulți ani, cu aerul tare al primelor locuri în Ligă și al competițiilor europene. În ciuda acestor aspecte, puțin curaj dacă aveam...

Umăr la umăr în prima repriză... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 15:25 (7309 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 400 de bebeluși, neimunizați împotriva Hepatitei B

Ialomița: 400 de bebeluși, neimunizați împotriva Hepatitei B

Situație de criză în Sănătatea ialomițeană. 400 de bebeluși născuți la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia așteaptă de 2 luni să fie imunizați împotriva virusului Hepatitei B. Stocurile de vaccin s-au terminat din luna iunie, iar momentul în care vor fi distribuite noi doze în județul Ialomița este necunoscut autorităților sanitare.

Criză de vaccin la Maternitatea Slobozia
Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița au făcut publică cifra nou-născuților care nu au fost imunizați împotriva virusului Hepatitei B. În tot județul este vorba despre bebelușii... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 14:55 (5604 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

După 25 de ani

Fondul locativ al Sloboziei e pentru «PCR»!

La 25 de ani de la Revoluție, Slobozia dovedește că nimic nu s-a schimbat. Cele 168 de locuințe din fondul locativ al Primăriei Slobozia sînt alocate discreționar, potrivit celebrei butade «Pile! Cunoștințe! Relații!». Primarul Alexandru Stoica se jură cu nu fură și că vrea să renunțe la cele aproximativ 50 de apartamente pe care le mai administrează în prezent în mod direct. Dacă vreți, puteți să îl credeți!

O listă cu povești unice După 25 de ani de așteptare din partea slobozenilor (le cerem scuze că au așteptat atît!) sîntem în măsură să confirmăm oficial faptul că administrația... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 14:20 (4782 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Îngrijirile la domiciliu, o nouă miză medicală în Ialomița

Îngrijirile la domiciliu, o nouă miză medicală în Ialomița

De aproape 4 ani, ialomițenii pot opta pentru îngrijirea la domiciliu. Sistemul presupune acordarea de asistență medicală acelor persoane pentru care deplasarea la o unitate sanitară este imposibilă din cauza afecțiunilor de care suferă. Acest serviciu este destinat în special vîrstnicilor. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița evită să mediatizeze această facilitate, pionierii implementării acestui sistem întîmpinînd greutăți în derularea activității și obținerea finanțării.

Îngrijirea la domiciliu, între vis și realitate
Potrivit unui raport al Casei Județene de ... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 14:05 (6240 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-CF Brăila 0-0

Un punct și multe semne de întrebare

Unirea Slobozia nu s-a regăsit în meciul cu Brăila, continuînd evoluția neconvingătoare manifestată și la Dorohoi. Atacul este, clar, o problemă care trebuie rezolvată. De asemenea, contingentul U21 este destul de subțire, soluțiile fiind Ibrian, Gohoreanu și, din păcate, cam atît. Plictiseală mare în prima parte a meciului pentru cei 800 de spectatori răspîndiți în liniște pe «1 Mai». Unirea a avut cele mai mari ocazii prin Gicu Iordache (’36, ’40), acesta nereușind să treacă de Leo Dobre. A doua parte avea să fie mai animată, cu Enis Bolat șutînd peste (’52) din poziție bună. Gohoreanu ratează la rîndu-i ținta, la fel și Dima de la oaspeți, după o execuție pretențioasă. Ibrian și Soare au fost... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 13:45 (10217 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Deținuții, periculoși și în închisoare

Ialomița: Deținuții, periculoși și în închisoare

Un raport al Penitenciarului Slobozia arată faptul că deținuții renunță cu greu la «obiceiurile» pentru care au fost închiși. De la începutul anului și pînă în prezent, 37 de pușcăriași au fost sancționați cu schimbarea regimului de detenție, din cauza comportamentului neadecvat afișat în spatele gratiilor...

Acte de violență în închisoare Potrivit legii de funcționare a penitenciarelor, oricărei persoane privată de libertate i se poate schimba regimul de executare a pedepsei în funcție de comportament. Astfel, cei care se comportă exemplar ajung să-și execute pedepsele în închisori... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 12:40 (8169 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Viitorul Domnești 2-0

Primul succes stagionar pentru alb-verzi

După semi-eșecul de la Modelu, echipa lui Ion Nica a strîns rîndurile și s-a impus sîmbătă, 6 septembrie 2014, în fața ilfovenilor de la Viitorul Domnești. Victoria alb-verzilor de la Viitorul Axintele a fost obținută în urma a două goluri, marcate pe finalul reprizelor. În minutul 45 scorul a fost deschis de inspirația atacantului de la Petrolul, Adrian Ilie, care l-a învins pe portarul advers cu un voleu de la 20 de metri. Deși zarurile puteau fi aruncate mult mai devreme, Nicolae Ciochină irosind o lovitură de la 11 metri, desprinderea clară s-a făcut abia în minutul 90. Gabriel Badea a deviat excelent pentru Marin Luca, iar acesta și-a trecut în cont al treilea gol în acest campionat, chiar... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 11:35 (5690 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infractorii din Urziceni, apărați de polițiști

Gest inexplicabil al unui ofițer de poliție din București

Infractorii din Urziceni, apărați de polițiști

Trimiterea în judecată a unui ofițer din cadrul Direcției Generale a Poliției Municipiului București de către DNA scoate la iveală amănunte uluitoare. Omul legii și-a riscat cariera pentru a veni în sprijinul infractorilor din zona Urziceni. Este vorba despre doi soți, arestați de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni pentru «favorizarea infractorului»... Aceștia, la rîndul lor, au încercat să apere «spatele» unor cămătari periculoși.

Inculpat cu epoleți În ultimele două săptămîni ale lunii august, Biroul de Presă al Direcției Naționale Anticorupție-Structura Centrală... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 10:10 (7984 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Cristian Andreescu, triumf la Arad

Pe 1 septembrie 2014, a debutat la Arad «Intesa Sanpaolo Cup», turneu internațional adresat categoriei 14 ani. Cel mai în formă tenismen slobozean, Cristian Andreescu, a confirmat și de această dată. A ajuns în finală, după ce a trecut pe rînd de Daniel Bogdan, de sîrbul Nemanja Subanovic, de slovacul Kristof Minarik și de Mihai Marinescu. Finala l-a adus de cealaltă parte a fileului pe timișoreanul Gabriel Dica-Nini, de care Andreescu a trecut în doar 2 seturi: 6-1, 6-3. Victoria sportivului nostru a fost una totală, el împunîndu-se și în proba de dublu unde a făcut echipă cu fratele său mai mic, Ștefan.... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 09:15 (6250 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia: Invazia chinezească

Slobozia: Invazia chinezească

Pînă în primăvara aceasta, fie că era Paște, fie că era Crăciun, tot ialomițeanul venea la Slobozia și lua drumul Bazarului Municipal. De la ace, brice și carice, lame și chiloți de dame, pînă la haine care imită pielea și adidași Nike contrafăcuți, totul era la îndemîna și, mai ales, la buzunarul consumatorului rural și urban pentru care prețul e primul criteriu de selecție, iar marfa de Bazar e marfă premium. La fel, înainte de debutul anului școlar, la fel primăvara și toamna, cînd tot omul se înnoiește oleacă, că doar nu trăiește doar ca să mănînce! Din primăvară însă...

Vînzătorii de «arici»... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 08:20 (12560 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSS Slobozia

Start în campionatul junioarelor

Junioarele I ale CSS Slobozia pornesc în noul sezon cu speranța la o nouă calificare în turneul semifinal, obiectiv care le-a fost la îndemînă în campionatul trecut. Anul acesta va fi mult mai greu, ținînd cont de faptul că o parte dintre jucătoare au renunțat la handbal sau au ales alt drum. Elena Andrei și Dorina Popa au ales să pună capăt scurtei lor cariere, Sabina Bodiu a terminat junioratul, în timp ce Cătălina Sava a ajuns la CSM București. Din urmă vin doar două jucătoare. Portarul Cristina Oancea și extrema stîngă Raluca Nicolae. Noul sezon va debuta cu un turneu la Plopeni, unde Slobozia va juca pe 11 septembrie cu CSS Constanța, pe 12 septembrie cu Art Galați, iar pe 13 septembrie cu... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 07:10 (5255 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Parcul Industrial de la Slobozia are datorii

Investiții administrative perdante

Parcul Industrial de la Slobozia are datorii

Deși nu a funcționat, practic, nicio zi, Parcul Industrial construit de administrația locală la Slobozia acumulează datorii. Joi, 28 august 2014, în cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor, administratorul firmei care gestionează parcul a prezentat situația financiară a societății la 30 iunie 2014. Potrivit acesteia, firma a înregistrat deja o pierdere de 28 mii de lei. În ciuda situației economice care se anunță tot mai dificilă, administratorul Adrian Niță a cerut o suplimentare de personal pentru întreținerea spațiilor verzi din Parcul Industrial.

Administrația locală pierde bani... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2014, 10:09 (7799 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Țeapa» de la Provident

«Țeapa» de la Provident

Un dosar penal, instrumentat de procurorii DIICOT Ialomița, a fost trimis recent în judecată. Respectiva cauză vizează modul în care două persoane din Slobozia au reușit să păcălească societatea nebancară Provident. Aceștia și-au făcut linii de creditare folosind documente falsificate. De cealaltă parte a baricadei, respectiva unitate ar funcționa la limita legii. Pe internet, foarte multe persoane reclamă modul abuziv pe care societatea îl folosește pentru a recupera sumele împrumutate clienților...

Un nou dosar marca DIICOT
Învinuiți în dosarul de înșelăciune al procurorilor... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2014, 08:30 (14532 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

(ne-)Am înfrînt!

Agenția Națională de Integritate a fost alungată din Ialomița

Puține, dar intens mediatizate, cazurile dovedite de incompatibilitate sau conflict de interese din Ialomița au căzut în desuetitudine. Cei în cauză ori au obținut decizii ale instanței care infirmă concluziile legale emise de către Agenția Națională de Integritate, ori sînt apărați de instituțiile care ar fi trebuit să ia act de ilegalitățile constate și să adopte măsurile punitive impuse de lege.

Quid prodest? Fie că vorbim de aleși locali, fie că este vorba despre oficiali ai administrației județene, situația e aproape identică. După ani întregi de contestații și procese, aproape... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2014, 07:15 (11890 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Parchetul Slobozia a deschis dosarul «Spitalul»

Parchetul Slobozia a deschis dosarul «Spitalul»

Va curge cu sancțiuni penale în Sănătatea ialomițeană! O serie de sesizări privind existența unei ample activități infracționale desfășurată în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia au ajuns pe birourile procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Organele de anchetă trebuie să dea curs plîngerilor venite din partea Camerei de Conturi Ialomița și ale Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița. Reclamațiile fac referire la deficiențele economice și financiare pe care instituțiile le-au descoperit la spital ca urmare a controalelor efectuate. Din perspectiva Noului Cod Penal, aceste abateri ar putea viza infracțiuni de serviciu ce pot fi pedepsite cu pînă la 7 ani de închisoare... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2014, 16:50 (15785 vizualizări - 32 comentarii)

EVENIMENT

Învățământul ialomițean, în moarte clinică

Învățămîntul ialomițean, în moarte clinică

Un raport al Inspectoratului Școlar Județean privind starea învățămîntului scoate la iveală faptul că, la nivel județean, Educația a intrat, oficial, în moarte clinică. Statisticile evidențiază, încă o dată, faptul că elevii nu vor să învețe, profesorii sînt lipsiți de motivație, iar părinții au devenit prea puțin interesați de rezultatele copiilor. Peisajul sumbru este completat de lipsa fondurilor necesare dezvoltării unei infrastructuri școlare corespunzătoare, care să răspundă nevoilor elevilor și cadrelor didactice.

Cifrele groazei Raportul despre care aminteam mai sus a fost făcut... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2014, 14:50 (6071 vizualizări - 4 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor sanitare

Activitățile pentru prevenirea răspândirii noului Coronavirus continuă. Peste  90 de polițiști, împreună cu jandarmi, polițiști locali și pompieri au acționat, în ultimele 24 de ore, pentru verificarea ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2022, 17:10
(2011 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,24%, rata șomajului în luna noiembrie 2021

La sfârșitul lunii noiembrie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3954 șomeri (din care 1788 femei), rata șomajului fiind de 4,24%, cu 0,28 puncte ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2022, 16:25
(4891 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 33 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 5 ianuarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19645, fiind înregistrate 33 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2022, 16:10
(12793 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termene limită pentru depunerea declarațiilor fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2022, 17:00
(9840 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au legitimat 524 de persoane și au verificat 201 obiective de interes, din care 17 societăți comerciale/persoane fizice autorizate. Pentru neregulile descoperite ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2022, 16:00
(2030 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 19 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 4 ianuarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19612, fiind înregistrate 19 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2022, 15:20
(6193 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție provizorii emise de polițiștii ialomițeni: Un bărbat din Grivița și-a înjunghiat soția, o femeie din Fetești a fost agresată de concubin!

Polițiștii ialomițeni au emis în ultimele 48 de ore două ordine de protecție provizorii, pe numele a doi bărbați de 44 și 52 de ani. În primul caz, sâmbătă, 1 ianuarie 2022, în jurul orelor 15,30, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2022, 17:15
(7561 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru infracțiuni rutiere

În prima zi a anului 2022, în jurul orelor 14,30, polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești, în timp ce efectuau activități de verificare și control pe raza localității Valea Ciorii, au ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2022, 17:05
(2588 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

În perioada 1-2 ianuarie 2022, polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a unui climat de ordine și siguranță publică și pentru verificare respectării măsurilor pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2022, 16:50
(4149 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 7 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 3 ianuarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19593, fiind înregistrate 7 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2022, 16:10
(2906 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 8 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 2 ianuarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19586, fiind înregistrate 8 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

2 Ianuarie 2022, 16:05
(2752 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 10 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 1 ianuarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19578, fiind înregistrate 10 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

1 Ianuarie 2022, 16:05
(6697 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: S-au răsturnat cu mașina în șanț

Alexeni: S-au răsturnat cu mașina în șanț

Un grav accident rutier s-a produs vineri, 31 decembrie 2021, în localitatea Alexeni. Este vorba despre un autoturism care s-a răsturnat în afara părții carosabile, într-un șanț. Au intervenit pompierii ...[citește_toată_știrea]

31 Decembrie 2021, 19:20
(4693 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 31 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19568, fiind înregistrate 14 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

31 Decembrie 2021, 15:30
(2563 vizualizări - 0 comentarii)


Posibil drogat, la volan pe străzile Sloboziei. Avea și permisul suspendat!

Joi, 30 decembrie a.c., în jurul orelor 19,30, polițiștii rutieri din Slobozia au oprit în trafic, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 26 de ani, din Slobozia. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

31 Decembrie 2021, 13:35
(5314 vizualizări - 1 comentariu)


Percheziții la Urziceni

Percheziții la Urziceni

Peste 1600 de articole pirotehnice și 1500 de suluri de material textil deținute ilegal au fost descoperite joi, 30 decembrie a.c., de polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni în urma a 3 percheziții ...[citește_toată_știrea]

31 Decembrie 2021, 13:20
(3023 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Moldoveni

Incendiu la o casă din Moldoveni

Joi, 30 decembrie a.c., în jurul orei 12,00, pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o casă din comuna Moldoveni. Trei echipaje de pompieri cu două ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2021, 17:10
(3315 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 30 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19554, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2021, 15:40
(4484 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Drăgoești, reținut pentru «omor». Și-ar fi ucis concubina de 16 ani!

Polițiștii ialomițeni, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, au reținut noaptea trecută, miercuri spre joi, 29/30 decembrie a.c., un bărbat în vârstă de 3 ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2021, 13:35
(7525 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemn de stejar, confiscat de polițiști

Miercuri, 29 decembrie a.c., pe DJ201, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Coșereni au depistat în trafic un bărbat, de 54 de ani, din Borănești, în timp ce transporta cu o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2021, 13:20
(4189 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 10 persoane, amendate pentru nerespectarea carantinei/izolării

10 persoane care au încălcat măsura carantinării la domiciliu au fost depistate și sancționate de polițiști și 6 amenzi au fost aplicate pentru nerespectarea măsurilor de protecție individuală. Este bilanțul ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2021, 13:10
(7903 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 29 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19548, fiind înregistrate 6 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2021, 15:15
(1711 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, percheziții la Găneasa-Ilfov: Au fost confiscate peste 220 kg de articole pirotehnice!

Polițiștii ialomițeni, percheziții la Găneasa-Ilfov: Au fost confiscate peste 220 kg de articole pirotehnice!

La primele ore ale dimineții de miercuri, 29 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au descins pe raza comunei Găneasa, la locuințele unor persoane suspecte de operațiuni cu articole pirotehnice fără drept ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2021, 11:50
(4516 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 28 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19542, fiind înregistrate 6 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2021, 15:20
(2015 vizualizări - 1 comentariu)


Un tânăr din Marsilieni s-a răsturnat cu mașina. Era beat la volan!

Un tânăr din Marsilieni s-a răsturnat cu mașina. Era beat la volan!

În dimineața zilei de marți, 28 decembrie a.c., la ora 2,30, pe DJ201s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat, în ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2021, 14:15
(5430 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

În 24 ultimele de ore, polițiștii secțiilor de poliție rurale, dar și cei ai structurilor județene au organizat și desfășurat acțiuni pentru verificarea respectării normelor legale impuse pe perioada Stării ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2021, 13:30
(2096 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Cu mașina în șanț după ce s-a urcat băut la volan

Luni, 27 decembrie a.c., în jurul oreilor 14,00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 cu privire la faptul că pe DN3B, în centrul comunei Făcăeni, un autoturism a intrat în șanț. La fața locului polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2021, 13:20
(2637 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: Tânăr mort într-un accident rutier

DN21: Tânăr mort într-un accident rutier

Un tânăr de 31 de ani, domiciliat în Călărași, și-a pierdut viața în seara zilei de luni, 27 decembrie a.c., într-un grav accident rutier, petrecut pe DN21, între Slobozia Nouă și Iazu. Mașina în care ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2021, 00:15
(5329 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 7 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 27 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19536, fiind înregistrate 7 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2021, 15:15
(1920 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 25 decembrie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au oprit, pe raza comunei Făcăeni, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 43 ani. În urma ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2021, 14:20
(1510 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...