Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autogara Nick Touring va deveni bloc-turn

Autogara Nick Touring va deveni bloc-turn

În urmă cu mai bine de un an, prin iunie 2013, scriam despre performanța unică a patronului Nicu Pericli, «moștenitorul de drept» al transportului urban la Slobozia, de a construi într-o zonă interzisă de lege. La începutul acestei toamne, cu numai 2 luni înainte de termenul de finalizare a investiției, revenim cu o informație în premieră. Autogara privată a firmei Nick Touring riscă să se transforme în bloc-turn!

Foaie verde, drum de fier
Saga blocului turn care se profilează în imagine a început în urmă cu 2 ani, cînd patronul firmei Nick Touring, iritat de faptul că nu poate... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 10:45 (10203 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Tunari-Viitorul Axintele 2-3

Noroc îmbrăcat în alb și verde

Ialomițenii de la Viitorul Axintele au obținut vineri, 12 septembrie 2014, o victorie la limită după o partidă nebună disputată în deplasarea de la Tunari. Ilfovenii au deschis rapid scorul prin Ivan (’5), dar s-au bucurat pentru avantajul de pe tabelă doar 8 minute, Adrian Ilie reușind în minutul 13 egalarea. Soarta partidei părea a fi pecetluită încă din minutul 60, cînd Nicolae Ciochină aducea Viitorul în avantaj, după ce a profitat de serviciul perfect al lui Marin Luca. Tunarii au izbutit egalarea în penultimul minut de joc, cînd experimentatul Alin Ilin l-a învins pe Răduță cu un voleu din interiorul careului. Norocul a fost în final de partea alb-verzilor de la Axintele, Marin Luca făcînd... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 10:25 (6082 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Creatoarea de evenimente de la «Ever Green»

Creatoarea de evenimente de la «Ever Green»

Dana Ionescu are 26 de ani și, cînd s-a apucat să învețe «meseria» asta, nu s-a gîndit nicio clipă că se va îndrăgosti iremediabil... Acum, după 4 ani de muncă și sute de evenimente pe care le-a marcat cu munca și entuziasmul ei, știe că acesta este temelia unui parcurs profesional pe care și-l dorește, ca orice tînără, unic. «Sînt convinsă că există creatori de evenimente mai bine cotați decît mine. Și poate chiar mai talentați. Dar eu am de partea mea entuziasmul vîrstei, capacitatea de a învăța și... o locație unică!».

Fata care nu greșește niciodată
A absolvit o facultate... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 08:15 (10423 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Handbal, CSS Slobozia

O victorie și două înfrîngeri la Plopeni

CSS Slobozia nu a început sub cele mai bune auspicii campionatul rezervat junioarelor I. În cele 3 meciuri disputate la Plopeni în perioada 11-13 septembrie 2014, echipa lui Marian Simion nu le-a avut la capacitate maximă pe Adina Nistor și Elena Badea, două dintre cele mai importante piese al Sloboziei. Totuși evoluția tinerelor handbaliste a fost mulțumitoare, ele întorcîndu-se acasă cu un succes la limită, 18-17, împotriva celor de la Art Galați, dar și cu două înfrîngeri. În partida inaugurală, CSS Slobozia s-a înclinat în fața celor de la CSS Constanța cu 23-30 (7-13). Tot înfrîngere a fost și în ultimul joc, cel cu Activ Plopeni, echipă la care activează două dintre recentele campioane mondiale... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 07:10 (6498 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP este singurul angajator din Slobozia!

DADP este singurul angajator din Slobozia!

În timp ce edilii locali caută disperați investitori care să creeze locuri de muncă în parcul industrial, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia caută cu disperare forță de muncă pentru cele peste 50 de posturi neocupate pe care le are. Ion Ștefan, directorul DADP, susține că se confruntă cu această problemă de mai mulți ani, însă anul acesta ea s-a acutizat: «Într-adevăr, avem un deficit de peste 50 de oameni. La începutul verii aveam 17 posturi neocupate. În luna iulie, printr-o hotărîre de Consiliu Local, mi s-au mai aprobat 49...».

Toamna se numără locurile de muncă... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2014, 06:25 (12683 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fosta șefă a Centrului de Transfuzii, dr Cristiana Stoian, propunere de eliberare pe cauțiune!

3000 de lei, «prețul» sîngelui la Slobozia

Fosta șefă a Centrului de Transfuzii, dr Cristiana Stoian, propunere de eliberare pe cauțiune!

Decizie uluitoare a magistraților de la Judecătoria Slobozia în cazul fostului director al Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița. Judecătorii au stabilit ca doctoriței Cristiana Stoian să-i fie înlocuită măsura arestului preventiv cu cea a controlului judiciar! Pentru a putea fi aplicată această prevedere, instanța a stabilit plata unei cauțiuni de 3000 de lei. Decizia nu este definitivă, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia atacînd sentința cu recurs. Procesul se va judeca săptămîna viitoare la Tribunalul Ialomița.
La ultimul termen de judecată în care procurorii din Slobozia au cerut prelungirea arestării preventive a Cristianei Stoian, instanța a stabilit să înlocuiască... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2014, 18:45 (22443 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Meditații școlare pe bani europeni

Bitz-interviu cu Ileana Condruț, inspector general școlar

Meditații școlare pe bani europeni

Oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au o nouă viziune în ceea ce privește creșterea șanselor elevilor de a obține rezultate bune la examenele naționale din anul școlar 2014-2015. Reprezentanții instituției vor să demareze un program cu finanțare europeană, prin care vor face meditații particulare cu toți elevii aflați în ani terminali. Detalii despre acest proiect și o scurtă caracterizare a sistemului județean de educație în prag de debut al anului școlar ne oferă Ileana Condruț, inspectorul școlar general al județului.

-Cît de pregătită este Ialomița să înceapă școala?
-Eu cred că și noi, județul Ialomița, am făcut... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2014, 17:10 (10175 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Spitalul tuturor posibilităților

Slobozia: Spitalul tuturor posibilităților

O prevedere legislativă din domeniul sanitar este interpretată după cum bate vîntul de pacienții care se internează la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Respectivul act normativ le dă dreptul bolnavilor să-și deconteze medicamentele pe care și le-au cumpărat cu banii lor. În practică, oamenii profită de această facilitate și încearcă să obțină beneficii mai mult decît este cazul. Așa se face că administrația unității medicale a fost pusă în situația de a deconta și alte tratamente decît cele de strictă necesitate...

Dacă-i gratis, cu plăcere! Potrivit acordului cadru încheiat între... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2014, 15:25 (6163 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Supermarket de 1 milion de euro la Clubul Tineretului

Slobozia: Supermarket de 1 milion de euro la Clubul Tineretului

După ce în urmă cu o lună a amenințat Consiliul Local cu tribunalul, patronii firmei Santiliana s-au răzgîndit. La ședința de Consiliu Local din luna septembrie, aceștia au cerut autorităților locale din Slobozia să aprobe construirea unui supermarket pe terenul de sport din imediata vecinătate a Clubului Tineretului. Valoarea investiției ar urma să se cifreze la 1 milion de euro, însă solicitarea încalcă, teoretic, legislația în vigoare...

Supermarket pe terenul de sport
La sfîrșitul lunii precedente, consilierii locali din Slobozia s-au confruntat cu o solicitare inedită. Firma... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2014, 13:40 (14205 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul ialomițean, între vis și realitate

Vine prima zi de școală

Învățămîntul ialomițean, între vis și realitate

Noul an școlar ia din nou prin surprindere autoritățile din Ialomița. În județ există școli fără autorizații sanitare de funcționare, profesori necalificați sau pensionari, precum și internate școlare cu mobilier vechi de peste două decenii. Așa cum ne-au obișnuit, oficialii din sistem sînt prea puțin pregătiți să rezolve sincopele înainte ca elevii să revină în clase. Dincolo de aceste probleme, anul școlar 2014-2015 debutează în Ialomița cu manuale electronice pentru elevii de clasa I și a II-a, dar și cu meditații pentru cei de-a VIII-a și a XII-a, plătite cu bani europeni...

Realitatea din școli... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2014, 16:10 (7811 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mirajul energiei «verzi»

Ialomița produce anual 150 MW de energie «verde»

Mirajul energiei «verzi»

Într-un județ văduvit de investiții, producerea de energie verde părea să scoată Ialomița din anonimat.  La linia de start s-au aliniat peste 100 de investitori interesați să desfășoare afaceri în acest domeniu. În 2 ani, de cînd conceptul a prins rădăcini în județ, doar 5 parcuri eoliene și fotovoltaice produc energie regenerabilă curată, iar alți 5 sînt pe punctul de a începe proiectele. Cantitatea de curent introdus în sistem, potrivit cifrelor, se apropie de 150 MW pe an. Aflată deja în impas, activitatea din acest domeniu  se confruntă și cu probleme administrative. Cel mai mare parc eolian județean, înființat la Făcăeni de «Ialomița Power», încearcă de 3 luni să producă energie... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2014, 11:15 (6432 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Aurul negru» din lacul Amara

Nămolul sapropelic, vîndut la metru cub

«Aurul negru» din lacul Amara

Nămolul sapropelic din lacul Amara s-a transformat în sursă de venit. De 3 ani, Apele Române Ialomița facturează nămol la metru cub. Cele mai multe solicitări, spun reprezentanții autorităților abilitate, vin din partea administratorilor bazelor de tratament din stațiunea Băile Felix. Un metru cub de nămol de Amara costă 900 de lei.

Venituri din resurse naturale Lacul Amara se află în domeniul public al statului și în administrarea Sistemului de Gospodărire al Apelor Ialomița. De 3 ani, autoritatea în grija căreia se află a început să exploateze cea mai importantă resursă naturală din... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2014, 08:20 (10190 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Educația preșcolarilor costă bani grei

Grădinițele de stat din Ialomița, întreținute de părinți

Educația preșcolarilor costă bani grei

Grădinițele din Ialomița sînt administrate de stat doar pe hîrtie. În realitate, aceste instituții de învățămînt sînt subvenționate de părinți. De la cursuri opționale, rechizite sau chiar îngrijitoare, părinții scot, la fiecare început de an școlar, între 200 și 500 de lei. În această ediție, reporterii Independent vă prezintă ce prețuri, mai mult sau mai puțin legale, se practică în grădinițele cu tradiție de la Slobozia.

Educație cu plată
În această toamnă, în Ialomița sînt înscriși la grădiniță, pînă în prezent, 7080 de copii. 1280 dintre aceștia frecventează cursurile instituțiilor... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 17:05 (11854 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ultimele zile ale Ialomiței politice

S-a ridicat mira la «transferuri»

Ultimele zile ale Ialomiței politice

Ordonanța care permite migrația aleșilor locali a fost depusă la Parlament și trimisă spre publicare la Monitorul Oficial. Prin urmare, s-a deschis sezonul «transferurilor de toamnă» pentru primarii și consilierii locali sau județeni din toată țara. Ialomița nu poate sta deoparte, mai ales că istoria sa politică este presărată cu trădări și transferuri de ultim moment. Deocamdată însă, liderii locali se întrec în declarații, în timp ce primarii tac mîlc pentru că, după atîția ani de mandat, au aflat că tăcerea e de aur.

Tocmeala cu legea
Pentru cei care au fost plecați din țară... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 16:10 (5947 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Lipsește curajul!

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Dunărea Brăila, 27-29 (11-13)

Lipsește curajul!

Unirea Slobozia putea să dea o nouă lovitură în meciul din etapa a III-a contra Dunării Brăila. Putea, dacă ar fi tratat de la egal la egal adversarul. Dar cînd ai în față o linie de 9 metri formată din Perianu, Moldovan și Horjea, cînd pe extrema stîngă pătrunde «uriașa» Ramona Farcău, iar în poarta Brăilei că e Dobre, că e Voicu, tot cazemată se cheamă, e normal să ai emoții. În plus, colectivul Dunării Brăila este obișnuit, de foarte mulți ani, cu aerul tare al primelor locuri în Ligă și al competițiilor europene. În ciuda acestor aspecte, puțin curaj dacă aveam...

Umăr la umăr în prima repriză... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 15:25 (7353 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 400 de bebeluși, neimunizați împotriva Hepatitei B

Ialomița: 400 de bebeluși, neimunizați împotriva Hepatitei B

Situație de criză în Sănătatea ialomițeană. 400 de bebeluși născuți la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia așteaptă de 2 luni să fie imunizați împotriva virusului Hepatitei B. Stocurile de vaccin s-au terminat din luna iunie, iar momentul în care vor fi distribuite noi doze în județul Ialomița este necunoscut autorităților sanitare.

Criză de vaccin la Maternitatea Slobozia
Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița au făcut publică cifra nou-născuților care nu au fost imunizați împotriva virusului Hepatitei B. În tot județul este vorba despre bebelușii... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 14:55 (5605 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

După 25 de ani

Fondul locativ al Sloboziei e pentru «PCR»!

La 25 de ani de la Revoluție, Slobozia dovedește că nimic nu s-a schimbat. Cele 168 de locuințe din fondul locativ al Primăriei Slobozia sînt alocate discreționar, potrivit celebrei butade «Pile! Cunoștințe! Relații!». Primarul Alexandru Stoica se jură cu nu fură și că vrea să renunțe la cele aproximativ 50 de apartamente pe care le mai administrează în prezent în mod direct. Dacă vreți, puteți să îl credeți!

O listă cu povești unice După 25 de ani de așteptare din partea slobozenilor (le cerem scuze că au așteptat atît!) sîntem în măsură să confirmăm oficial faptul că administrația... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 14:20 (4783 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Îngrijirile la domiciliu, o nouă miză medicală în Ialomița

Îngrijirile la domiciliu, o nouă miză medicală în Ialomița

De aproape 4 ani, ialomițenii pot opta pentru îngrijirea la domiciliu. Sistemul presupune acordarea de asistență medicală acelor persoane pentru care deplasarea la o unitate sanitară este imposibilă din cauza afecțiunilor de care suferă. Acest serviciu este destinat în special vîrstnicilor. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița evită să mediatizeze această facilitate, pionierii implementării acestui sistem întîmpinînd greutăți în derularea activității și obținerea finanțării.

Îngrijirea la domiciliu, între vis și realitate
Potrivit unui raport al Casei Județene de ... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 14:05 (6242 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-CF Brăila 0-0

Un punct și multe semne de întrebare

Unirea Slobozia nu s-a regăsit în meciul cu Brăila, continuînd evoluția neconvingătoare manifestată și la Dorohoi. Atacul este, clar, o problemă care trebuie rezolvată. De asemenea, contingentul U21 este destul de subțire, soluțiile fiind Ibrian, Gohoreanu și, din păcate, cam atît. Plictiseală mare în prima parte a meciului pentru cei 800 de spectatori răspîndiți în liniște pe «1 Mai». Unirea a avut cele mai mari ocazii prin Gicu Iordache (’36, ’40), acesta nereușind să treacă de Leo Dobre. A doua parte avea să fie mai animată, cu Enis Bolat șutînd peste (’52) din poziție bună. Gohoreanu ratează la rîndu-i ținta, la fel și Dima de la oaspeți, după o execuție pretențioasă. Ibrian și Soare au fost... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 13:45 (10226 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Deținuții, periculoși și în închisoare

Ialomița: Deținuții, periculoși și în închisoare

Un raport al Penitenciarului Slobozia arată faptul că deținuții renunță cu greu la «obiceiurile» pentru care au fost închiși. De la începutul anului și pînă în prezent, 37 de pușcăriași au fost sancționați cu schimbarea regimului de detenție, din cauza comportamentului neadecvat afișat în spatele gratiilor...

Acte de violență în închisoare Potrivit legii de funcționare a penitenciarelor, oricărei persoane privată de libertate i se poate schimba regimul de executare a pedepsei în funcție de comportament. Astfel, cei care se comportă exemplar ajung să-și execute pedepsele în închisori... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2014, 12:40 (8172 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
313 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Mai puține locuri de muncă vacante

De la săptămînă la săptămînă, locurile de muncă se împuținează. Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița sînt vacante doar 41 de locuri de muncă. Dintre acestea, 8 sînt pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 11:35
(12390 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda»

Vineri, 3 decembrie, la Muzeul Județean Ialomița va fi vernisată expoziția «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda». Expoziția va cuprinde documente istorice și se ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 10:19
(10488 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 09:02
(7553 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:13
(9342 vizualizări - 0 comentarii)


Șapte ialomițeni, înșelați la telefon de un necunoscut care promitea locuri de muncă

În ciuda numeroaselor cazuri de înșelăciune înregistrate în ultimii ani, mirajul unui loc de muncă în străinatate, prin intermediari necunoscuți, atrage încă mulți naivi. Recent, polițistii ialomițeni au ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:03
(12163 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan, fără permis și beat mangă!

Marți dimineață, 30 noiembrie, polițiștii din Slobozia, în urma unui control de rutină, au depistat un localnic, de 45 de ani, care conducea fără permis de conducere. Totodată, șoferul se afla sub influența ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:00
(10593 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furt în familie

În urma cu două zile, luni, 29 noiembrie, un ialomițean în vîrstă de 46 ani a fost victima unui furt din cadrul propriei louințe. În urma sesizării făcute Poliției Fetești a reieșit că în jurul orei 9. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:58
(14546 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit Sfântul Andrei și Ziua Națională

Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit Sfîntul Andrei și Ziua Națională

În urmă cu două zile, luni, 29 noiembrie, Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit ziua Sfîntului Andrei, precum și Ziua Naționala a României. Sub directa coordonare a Letiției Petcu, profesor de istorie ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:57
(9665 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Sfîrșit de săptămînă cu amenzi de peste 76 mii de lei pentru șoferi

Potrivit unui buletin informativ al Serviciului Rutier din cadrul IPJ Ialomița, în weekend-ul trecut polițiștii ialomițeni au aplicat 307 sancțiuni contravenționale șoferilor ce tranzitau arterele județului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:54
(13615 vizualizări - 2 comentarii)


Sudiți: Muniție neexplodată pe cîmp

Marți, 30 noiembrie, la primele ore ale dimineții, un localnic din Sudiți a alertat pompierii după ce a găsit pe un cîmp patru proiectile explozive de artilerie. Pirotehniștii Inspectoratului Județean pentru ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:51
(12496 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: muniție Sudiți


Slobozia: Arestat preventiv după ce a furat un autoturism

În cursul nopții de sîmbătă spre duminică, 27/28 noiembrie a.c., în jurul orei 2.30, Poliția Slobozia a fost sesizată de o femeie din localitate asupra faptului că autoturismul său a fost sustras din fața ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:39
(14612 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Accidentată pe trecerea de pietoni de un șofer băut

O tînără în vîrstă de 21 de ani, din București, a fost transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce a fost rănită în urma unui accident rutier produs duminică, 28 noiembrie a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:33
(15154 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Șoferul beat a provocat un accident

Duminică, 28 noiembrie a.c., la ora 17.30, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DJ203B, în afara localității Grindu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:31
(15652 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Urziceni: Încarcerați pentru tulburarea liniștii publice

În cursul zilei de sîmbătă, 27 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Ialomița au prins, reținut și încarcerat trei bărbați cu vîrste cuprinse între 21 și 42 de ani, toți din ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:29
(13127 vizualizări - 0 comentarii)


Frățilești: Tînăr băut la volan

În cursul nopții trecute, în jurul orei 2.40, polițiștii au depistat în trafic, pe raza localității Frățilești, un tînăr, de 18 ani, domiciliat în comuna Platonești. Acesta se deplasa la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:25
(11826 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu într-un apartament

Duminică, 28 noiembrie, în apartamentul unui slobozean a izbucnit un incendiu. Vecinii, speriați de fumul ce ieșea pe unul dintre geamurile locuinței, au alertat pompierii. Întrucît în momentul izbucnirii ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 12:07
(12093 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


LAPAR: Dezastrul din agricultura românească, dezbătut public

LAPAR: Dezastrul din agricultura românească, dezbătut public

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 26 noiembrie, Academia Română, Secția de științe agricole și silvice în colaborare cu Academia de Științe Agricole și Silvice «Gheorghe Ionescu Sisești» au organizat ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 12:05
(12622 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr fără permis și băut, la volan

În noaptea de joi spre vineri, respectiv 25 spre 26 noiembrie, un echipaj de poliție slobozean ce acționa într-un filtru pe o stradă din localitate a oprit pentru un control de rutină o mașină condusă de ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:24
(12912 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Femeia rănită grav într-un accident rutier

O femeie de 56 de ani, din Sinești, a fost dusă în stare gravă la un spital din Capitală după ce a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs joi, 25 noiembrie, în jurul orelor 21.10, în apropierea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:24
(14235 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Munteni Buzău: Infractor încarcerat

A fost condamnat la un an și 10 luni închisoare, dar a încercat să fugă de ispășirea pedepsei. Este vorba de un bărbat, de 24 de ani, din comuna Munteni Buzău, pentru care Judecătoria Slobozia a emis la ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:23
(13829 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune de siguranță la un internat

Polițiștii ialomițeni au continuat seria de acțiuni privind asigurarea unui climat de siguranță în unitățile de învățămînt. Joi, 25 noiembrie a.c., polițiștii au desfășurat o acțiune în internatul unei ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:22
(12948 vizualizări - 0 comentarii)


Seara catehetică și lansare de carte la Protoieria Urziceni

Seara catehetică și lansare de carte la Protoieria Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, joi, 25 noiembrie 2010, Protoieria Urziceni a organizat o Seara Catehetică cu tinerii cu tema Sfîntul Apostol Andrei-Apostolul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:45
(10296 vizualizări - 0 comentarii)


Cărțile de muncă, predate

La data de 1 ianuarie 2011 se abrogă dispozițiile Decretului nr. 92/1976, privind carnetul de muncă. Așadar, persoanele care au fost încadrate pe baza de contract individual de muncă la angajatori cu capital ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:20
(13289 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai extinde parteneriatul cu FIFA

Hyundai extinde parteneriatul cu FIFA

Cu numai două săptămîni rămase pînă la stabilirea țărilor-gazdă pentru Cupele Mondiale de Fotbal FIFA 2018 și 2022, Hyundai Motor Company și-a extins colaborarea cu organismul guvernant al fotbalului, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:10
(11234 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deșeuri feroase confiscate

Joi, 25 noiembrie a.c., o echipă de polițiști slobozeni a oprit pentru un control de rutină o autoutilitară încărcată cu deșeuri feroase, condusă de un slobozean, de 30 de ani. Potrivit polițiștilor, în ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:08
(12741 vizualizări - 0 comentarii)


Recepție oficiată de președintele Ciupercă

Recepție oficiată de președintele Ciupercă

Marți, 30 noiembrie, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va găzdui recepția oficială a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, oferită cu prilejul sărbătoririi «Zilei Naționale ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 11:07
(10988 vizualizări - 1 comentariu)


Rocadă de consilieri PNL în Consiliul Județean

La începutul săptămînii viitoare, marți, 30 noiembrie, consilierii județeni se întrunesc în ședința lunară de lucru. Potrivit ordinii de zi, executivul județean va dezbate 13 proiecte de hotărîri. Printre ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 10:56
(12033 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Națională a României», sărbătorită și la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița organizează o serie de manifestări cu ocazia «Zilei Naționale a României». Astfel, manifestările vor debuta la Monumentul «Mihai Viteazul» din Slobozia, în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 10:50
(12146 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dezbatere privind accesul romilor la serviciile de sănătate

Centrul Romilor pentru Politici de Sănătate-SASTIPEN, organizație non-guvernamentală care militează pentru îmbunătățirea stării de sănătate a romilor din România și creșterea gradului de acces al acestora ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:20
(13926 vizualizări - 0 comentarii)


Cristina Pocora mai vrea o Agenție

Cristina Pocora mai vrea o Agenție

Președintele Comisiei pentru Egalitatea de Șanse din Camera Deputaților, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora i-a propus ministrului Muncii, Familiei și Protecției Sociale ca, la discuțiile privind Codul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:09
(12654 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...