Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Dorohoi, primul război

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Dorohoi, primul război

Unirea Slobozia nu va mai juca în acest sezon rolul de Cenușăreasă. Echipa lui Adrian Mihalcea a ocupat locul 3 în sezonul precedent și prin urmare adversarele vor fi mult mai atente în confruntările cu aceasta. «Nu cred că puteam avea un ghinion mai mare la tragerea la sorți!» a spus în presa botoșăneană Vespazian Colban, antrenorul celor de FC Dorohoi, primul partener de întrecere al Unirii din acest sezon. După două campionate în eșalonul secund, Slobozia a devenit una dintre echipele de referință ale acestei divizii. Secretul acestui progres nu este altul decît omogenitatea lotului în care se regăsesc nu mai puțin de 12 jucători care au evoluat în galben-albastru încă de cînd echipa activa... [citește_tot_articolul]

26 August 2014, 12:55 (6406 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

Trag din nou la promovare

Viitorul Axintele visează la repetarea în sezonul care stă să înceapă a performanței din 2013, promovarea în Liga a II-a. Pentru a duce la îndeplinire acest obiectiv, Ion Nica și-a fortificat lotul prind repatrierea lui Mihai Cană de la Metaloglobus și prin alte patru transferuri: Florin Petcu (Popești Leordeni), Mădălin Marele (Viitorul București), Florin Dumitrache și Adrian Ilie (ambii Petrolul Ploiești). «Va fi foarte greu, dar nu imposibil să obținem  promovarea. Ne vom lupta cu echipe ca Tulcea, Călărași, Metaloglobus și chiar Dinamo II» ne-a declarat antrenorul Ion Nica. Prima confruntare din acest sezon pentru alb-verzi va fi în deplasare la Înainte Modelu, echipă nou promovată în... [citește_tot_articolul]

26 August 2014, 11:05 (7399 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bacalaureatul de toamnă, un examen fără miză în Ialomița

Toamna se numără absolvenții

Bacalaureatul de toamnă, un examen fără miză în Ialomița

Început oficial în urmă cu o săptămînă, Bacalaureatul de toamnă se dovedește a fi doar o formalitate pentru absolvenții de liceu. Fie că șomează, fie că lucrează, fie că stau acasă pe banii părinților, cei mai mulți dintre elevii care au picat examenul în iunie au refuzat să mai participe la sesiunea curentă. Așa se face că, în Ialomița, în sălile de examen, au intrat doar 951 de candidați. O bună parte dintre aceștia provin din rîndurile corigenților, lăsați intenționat de profesori pentru a ridica indicele de promovabilitate al sesiunii precedente la un nivel acceptabil.

De ce să nu dăm BAC-ul!... [citește_tot_articolul]

26 August 2014, 10:20 (3755 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia debutează duminică în Liga Națională

Atenție, vine Vîlcea!

Gata! S-a terminat vacanța, iar de duminică, 31 august 2014, Unirea Slobozia începe războiul pentru supraviețuirea în Liga Națională. După o campanie de achiziții cu frîna trasă și o perioadă de pregătire cu două cantonamente și 10 jocuri amicale, echipa antrenată de Liviu Paraschiv va avea de dat prima bătălie. Se va întîmpla duminică, la orele 11,00, cînd în Sala Sporturilor ne vom duela cu HCM Rîmnicu Vîlcea. Departe de ceea ce a însemnat Oltchim, echipa vîlceană vine după o pauză competițională în care s-a întărit substanțial cu jucătoare ca portarul Mihaela Smedescu și extrema Carmina Bădiță. Spectatorii slobozeni vor avea ocazia de le vedea la lucru pe cele cinci nou venite în lotul Unirii... [citește_tot_articolul]

26 August 2014, 09:45 (5514 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Scandal la discoteca din Sărățeni. Polițiștii au tras focuri de armă!

EXCLUSIV: Scandal la discoteca din Sărățeni. Polițiștii au tras focuri de armă!

Scandal monstru la discoteca din Sărățeni, în noaptea de sîmbătă spre duminică, 23/24 august 2014. Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 19 și 30 de ani, din Munteni Buzău, l-au lovit pe administratorul localului și pe un  apropiat al acestuia, în urma unor discuții contradictorii. La fața locului au intervenit și polițiștii, care au reușit să aplaneze conflictul folosind armele din dotare. O anchetă a fost deschisă în acest caz, în urma căreia se vor stabili toate împrejurările incidentului.

Răzmeriță cu bîte și cuțite Potrivit primelor informații, scandalul de la discoteca din... [citește_tot_articolul]

24 August 2014, 10:05 (36303 vizualizări - 58 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Performanță șantierească cu Dorel de Slobozia

Cu excavatoru’ a rupt semaforu’!

Lucrările la Piața Revoluției fac primele victime. Miercuri, 20 august 2014, la primele ore ale zilei, semafoarele din Piața Revoluției au devenit nefuncționale. Defecțiunea a fost cauzată chiar de firma care execută excavațiile pe șantierul din zona Prefecturii Ialomița. Care firmă, cu excavatorist și utilaj din dotare, a atins cablurile de alimentare ale semafoarelor. Autoritățile locale au fost înștiințate de eveniment, însă... «Semafoarele oricum nu puteau funcționa pe perioada lucrărilor. Vom achiziționa un semn giratoriu de mici dimensiuni. Și vom rezolva această problemă!» a declarat viceprimarul Valentin Băcanu. Potrivit informațiilor oficiale, noul sens giratoriu va fi instalat la acest... [citește_tot_articolul]

22 August 2014, 16:50 (26964 vizualizări - 53 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Primul PRACTICANT de PARKOUR din Slobozia

Primul PRACTICANT de PARKOUR din Slobozia

Parkour-ul este un soi de sport. Aurelian Răduță este un soi de sportiv. Iar acesta este un soi de reportaj despre un soi de sportiv care face un soi de sport cum nu s-a mai văzut la Slobozia.

Primul care a făcut parkour
Așa cum vă spuneam, parkour-ul ăsta e un soi de sport extrem. Constă în găsirea celui mai eficient și mai rapid mod de a ajunge din punctul A în punctul B folosind doar mijloacele propriului corp. Practicanții acestui sport se numesc «traceuri», iar practicantele «traceusere». Dar Slobozia nu are practicante. Slobozia îl are doar pe Aurelian Răduță, primul băiat... [citește_tot_articolul]

16 August 2014, 15:50 (26324 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Vivani aruncă în aer deșeurile din Ialomița

Administrația ialomițeană, prinsă din nou pe picior greșit

Vivani aruncă în aer deșeurile din Ialomița

În urmă cu două săptămîni, Vivani Salubritate SA intra în procedură de insolvență. Decizia Tribunalului Ialomița afectează, în mod indirect, întreg județul. Partener al administrației județene într-un masterplan de management integrat al deșeurilor, Vivani nu-și mai poate onora obligațiile asumate în fața administrației județene. «Ar putea fi o problemă, dacă societatea nu se va redresa» recunoaște Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean ialomița.

Vivani este în procedură de insolvență
Pe 22 iulie 2014, Tribunalul Ialomița decidea intrarea în procedură de insolvență... [citește_tot_articolul]

15 August 2014, 09:20 (12289 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Arestat pentru «omor calificat»

Ialomița: Arestat pentru «omor calificat»

Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus joi, 14 august 2014, punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul ONCESCU GEORGIAN, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de «omor calificat». În fapt s-a reținut că, în luna martie 2014, inculpatul s-a deplasat la locuința soților O.F. și O.E., pentru a efectua treburi gospodărești. Între aceștia exista o înțelegere anterioară conform căreia inculpatul, în schimbul îngrijirii ce urma să o asigure victimelor, trebuia să primească pe numele său casa și curtea soților O.F. și O.E. În ziua agresiunii, după ce a terminat treburile gospodărești, inculpatului i s-a spus că nu mai este valabilă înțelegerea... [citește_tot_articolul]

14 August 2014, 23:05 (5946 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Săracii orașului, hrăniți cu 6 lei pe zi

De două ori mai puțin decît pușcăriașii

Săracii orașului, hrăniți cu 6 lei pe zi

Programele de asistență socială de care beneficiază săracii din Slobozia au costuri infinit mai mici față de cele pe care le implică întreținerea deținuților din penitenciarul orașului. În timp ce asistații sociali sînt hrăniți cu 6 lei pe zi, rația zilnică de hrană a pușcăriașilor este de 10,57 lei!

Asistență socială sub prețul pieței
Potrivit informațiilor oferite de Serviciul de Asistență și Protecție Socială al Primăriei Slobozia, administrația locală hrănește zilnic peste 200 de săraci. Peste 90% dintre abonații Cantinei Sociale a orașului sînt copii sau bătrîni neputincioși... [citește_tot_articolul]

14 August 2014, 11:20 (17312 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Alianța Creștin-Liberală, lansată oficial în Ialomița

Alianța Creștin-Liberală, lansată oficial în Ialomița

Noua formațiune politică creată prin uniunea dintre PD-L și PNL a fost lansată oficial și în județul Ialomița. Evenimentul a fost anunțat în cadrul unei conferințe de presă, de la care a lipsit însă Cazacu Marinică, președinte al PD-L Ialomița și unul dintre președinții Alianței Creștin-Liberale Ialomița. La nivel județean, ACL numără peste 8000 de membri.

Pregătiri pentru următoarea campanie electorală După luni de absență de pe scena politicii județene, Opoziția de Dreapta a apărut din nou în spațiul public ialomițean. Totul pentru a anunța lansarea în județ a Alianței Creștin-Liberale... [citește_tot_articolul]

14 August 2014, 08:10 (16910 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un agent de la Sfântu Gheorghe, șpăguit cu brânză și bani ca să nu aplice amenzi

Faptele de corupție ale unui polițist ialomițean

Un agent de la Sfîntu Gheorghe, șpăguit cu brînză și bani ca să nu aplice amenzi

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au reținut 5 infracțiuni de corupție pe numele unui agent din cadrul Postului de Poliție Sfîntu Gheorghe. Polițistul se află în prezent în arest la domiciliu. După mai bine de un an și jumătate de cercetări, anchetatorii au reușit să probeze activitatea infracțională a agentului Marius Gabriel Căpităneanu, din cadrul Postului de Poliție Sfîntu Gheorghe. Omul legii este acuzat de 4 infracțiuni de luare de mită și una de trafic de influență. Potrivit procurorilor, el cerea sume de bani cuprinse între 50 și 200 de lei șoferilor pentru a nu le aplica sancțiuni contravenționale. În cazul în care nu se înțelegea la bani cu respectivii... [citește_tot_articolul]

13 August 2014, 15:50 (8273 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Copiii, victime ale adulților

Ialomița: Copiii, victime ale adulților

Situație tulburătoare în Ialomița. Un raport al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului demonstrează foarte clar faptul că minorii din județ devin victime ale adulților. Potrivit documentului oficial, specialiștii instituției au răspuns unui număr de 192 de sesizări, în urma cărora au acordat asistență juridică și psihologică. Respectivele reclamații au scos în evidență fapte deosebit de grave, precum abuzuri sexuale, acte de violență sau trafic de minori.

192 de drame Nu toți copiii din Ialomița se bucură de dragoste din partea părinților. O demonstrează reprezentanții... [citește_tot_articolul]

13 August 2014, 15:40 (4821 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia sprijină infractorii?

Funcționarii administrației locale, sub lupa anchetatorilor

Primăria Slobozia sprijină infractorii?

Ancheta procurorilor de pe lîngă Tribunalul Ialomița privind tunul financiar de 1,5 milioane de lei dat de tinerii afaceriști Vladimir Neacșu, Iulian Traian Radu și Florin Grosu se mută la Primăria Slobozia. Mai multe surse confirmă faptul că cei trei și-au desfășurat activitatea infracțională cu sprijinul unor funcționari ai administrației locale din oraș. Concret, Vladimir Neacșu ar fi beneficiat de un certificat fiscal antedatat pentru a putea efectua tranzacții comerciale cu o firmă din Călărași. Pe respectivul document s-ar regăsi semnătura Virginiei Adam, șeful Direcției Taxe și Impozite a Primăriei Slobozia. Reporterii Independent au... [citește_tot_articolul]

13 August 2014, 09:05 (28795 vizualizări - 54 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița luptă PE HÂRTIE împotriva drogurilor

A apărut strategia antidrog pentru următorii 7 ani

Ialomița luptă PE HÎRTIE împotriva drogurilor

În urmă cu o lună, în Ialomița, a fost lansată strategia antidrog pentru perioada 2014-2020. Documentul, semnat de 16 instituții publice, își propune crearea «unui sistem unitar de coordonare, implementare și evaluare a măsurilor antidrog la nivel local». În realitate însă, pentru implementarea acestei strategii nu există niciun fel de resurse bugetare. «Nu au fost alocate fonduri în acest sens!» explică sec Ana-Maria Dănilă, reprezentantul Agenției Antidrog Ialomița.

Hîrtiile, temelia luptei antidrog
În ultimul an, incidența scandalurilor legate de consumul de droguri în județul... [citește_tot_articolul]

12 August 2014, 13:10 (3595 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Slobozia este o GROAPĂ DE MOLOZ

Concluzie logică

Orașul Slobozia este o GROAPĂ DE MOLOZ

Neutralizarea unei tone de moloz în Slobozia costă 100 de lei. În aceste condiții, tot mai multe firme preferă să arunce molozul în zonele periferice ale municipiului. Mai bine orientați, clienții politici ai administrației, aruncă molozul «la cerere», acolo unde reprezentanții administrației locale decid. Cine vrea să fie cinstit și să plătească legal acest serviciu, regretă «Am plătit de mi-au sărit ochii din cap. Op’șpe milioane pentru o remorcă. Am zis că nu-i adevărat!» explică revoltat proprietarul unei case în construcție.

Neutralizarea molozului costă bani grei
De zeci... [citește_tot_articolul]

11 August 2014, 15:20 (7156 vizualizări - 10 comentarii)

POLITICĂ

Primarul din Urziceni, viitorul președinte al Consiliului Județean Ialomița

Primarul din Urziceni, viitorul președinte al Consiliului Județean Ialomița

Confuză și abulică, politica ialomițeană este, cu fiecare lună care trece, tot mai vulnerabilă la scenariile politice colportate de ziarul Independent. Iar în condițiile expuse mai sus, scenariul susținerii primarului orașului Urziceni, Constantin Sava, la șefia Consiliului Județean în 2016 capătă tot mai multă credibilitate. Într-un puseu de megalomanie controlată, acesta confirmă și el interesul pentru cea mai înaltă funcție din județ. «Este singura soluție pentru a face o altfel de politică!» ne-a declarat acesta.

Viitorul sună bine pentru Marinică... [citește_tot_articolul]

11 August 2014, 08:50 (11304 vizualizări - 12 comentarii)

REPORTAJ

«Săgeata albastră» de la Amara

«Săgeata albastră» de la Amara

Vasile Iacob are 58 de ani și îl găsiți pe malul lacului, la nudiști. E o legendă vie. A înotat cîndva pentru Clubul Dinamo, 67 de kilometri pe Dunăre, în aval. A ieșit din apă primul, după un maraton epuizant, de 12 ore. Dar lacul nu-l cunoaște pentru performanțele lui de sportiv profesionist... E celebru pentru că a fost primul care a trecut lacul Amara înot, legat de mîini și de picioare!

«Eu cînd înot, parcă visez!»
E mărunt de statură, cu carnea bătută de muncă și ars de soarele verii. Iar în jurul lui s-au țesut legende. «Înoată fără mîini!». «Poate să stea sub apă juma... [citește_tot_articolul]

10 August 2014, 10:05 (7972 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Almarom 2001 transportă GRATUIT dializații Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Premieră în sănătatea ialomițeană

Almarom 2001 transportă GRATUIT dializații Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Scandalurile publice legate de transportul ilegal și suprataxat al pacienților care fac dializă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia au luat sfîrșit. De 6 luni, unitatea medicală a reziliat contractele oneroase încheiate cu SC Andalex Constanța, preferînd să atribuie serviciul societății Almarom 2001 din Slobozia. Operatorul local transportă gratuit acum cei 10 bolnavi care au nevoie de dializă.

Scandaluri publice marca SC Andalex
Transportul nemedicalizat efectuat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a iscat numeroase scandaluri publice. Timp de 5 ani, acest serviciu... [citește_tot_articolul]

9 August 2014, 08:50 (13712 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Epurări politice în învățământul ialomițean

Alți directori, aceleași școli

Epurări politice în învățămîntul ialomițean

Social-democrația ialomițeană a reușit să zdrobească și ultima rămășiță de liberalism din școlile ialomițene. Printr-un ordin semnat de actualul șef al învățămîntului județean, de la 1 august 2014, 19 directori, 11 directori adjuncți și 6 inspectori de specialitate, cu simpatii anti PSD, au rămas fără funcții! Ileana Condruț, actualul inspector școlar general al județului, a reușit astfel s-o detroneze pe Otilia Dumitru, considerată maestra schimbărilor politice din școli. Puțini dintre noii șefi ai unităților școlare sînt însă eligibili pentru a ocupa aceste funcții...

Schimbări de sus în jos... [citește_tot_articolul]

8 August 2014, 12:39 (33886 vizualizări - 57 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
263 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: La volan cu permisul suspendat

Joi, 19 mai a.c., în cadrul unei acțiuni de amploare desfășurată de polițiști, oamenii legii au identificat, în flagrant, pe Bulevardul Chimiei din Slobozia, o femeie care conducea având permisul de conducere ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2022, 15:45
(15385 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără focare de Pestă Porcină Africană pe raza județului

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, la acest moment, pe raza județului Ialomița nu există focare de Pestă Porcină Africană ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2022, 14:00
(11068 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Controale ale polițiștilor de Investigare a Criminalității Economice

Miercuri, 18 mai a.c. polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat o acțiune pe raza municipiilor Slobozia, Fetești, Urziceni și a comunei Sinești, pe linia ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 18:30
(12084 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în mediul rural

Miercuri, 18 mai a.c., polițiștii ialomițeni au organizat pe raza comunelor Ciulnița, Gheorghe Lazăr, Perieți și Andrășești o acțiune cu efective mărite de prevenire și combatere a nerespectării normelor ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 18:15
(9624 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Joi, 19 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27169, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de miercuri, 18 mai a ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 16:15
(1888 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Precizări privind noile măsuri fiscale aprobate de Guvernul României

Prin actul normativ sunt aduse o serie de modificări și completări Legii nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală necesare pentru reglementarea obligației de raportare de către furnizorii de servicii ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 15:00
(11024 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Vineri, 20 mai 2022, se oprește apa în Cartierul Buliga din Fetești!

Vineri, 20 mai 2022, echipele RAJA Constanța execută lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile din Cartierul Buliga/Fetești. Astfel, în intervalul orar 08,00- ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 15:00
(17949 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Jandarmii ialomițeni, la datorie

IJJ Ialomița: Jandarmii ialomițeni, la datorie

Aproximativ 140 de jandarmi ialomițeni vor asigura măsuri de ordine și siguranță publică pe timpul desfășurării manifestărilor sportive, religioase și cultural-artistice care vor avea loc în perioada 1 ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 14:45
(12039 vizualizări - 0 comentarii)


Efectivele de pisică sălbatică, râs și lup, evaluate de APM Ialomița

În baza atribuțiilor ce îi revin conform legislației în vigoare, autoritatea publică centrală pentru protecția mediului realizează studiile de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2022, 17:55
(7593 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 18 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27169, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de marți, 17 mai ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2022, 16:20
(2243 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Reținut pentru «viol»

Luni, 16 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reținut, pe bază de ordonanță, un bărbat de 49 de ani, domiciliat în localitatea Borănești. Acesta este acuzat că, în noaptea de 13/14 aprilie a.c., ar fi violat ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 18:20
(2383 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Ghidul fiscal al contribuabililor care realizează venituri din închirieri a fost actualizat

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a actualizat Ghidul fiscal al contribuabililor persoanelor fizice care realizează venituri din închirierea și subînchirierea bunurilor mobile și imobile ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 18:00
(12887 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Campania de depunere a Cererilor de plată aferente anului 2022, la final

Agenția de Plăți si Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința opiniei publice încheierea Campaniei de depunere fără penalități a Cererilor Unice de Plată. Astfel, în perioada 1 martie-1 ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 16:40
(11593 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Marți, 17 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27165, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de luni, 16 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 16:15
(2020 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă, organizată la Slobozia

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 20 mai 2022, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», eveniment ce va avea loc la Slobozia, în incinta Centrului Cultural «Ionel ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 14:00
(9626 vizualizări - 0 comentarii)


Moaștele Sfântului Ioan Botezătorul, la Urziceni

În anul în care se împlinesc 20 de ani de la sfințirea bisericii cunoscută drept Catedrala Urziceni, racla cu un fragment din moaștele Sfântului Ioan Botezătorul va sosi în oraș. Evenimentul se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 02:05
(11097 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Bullying în școala mea-aleg să mă implic»

IPJ Ialomița: «Bullying în școala mea-aleg să mă implic»

Polițiștii ialomițeni au continuat activitățile preventive la sfârșitul săptămânii preventive. Aceștia s-au întâlnit cu elevii de liceu și cadrele didactice în cadrul proiectului «Bullying în școala mea ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 17:20
(9650 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină mistuită de flăcări la Manasia, incendiu la un stâlp electric la Fetești, casă cuprinsă de foc la Borănești

Mașină mistuită de flăcări la Manasia, incendiu la un stâlp electric la Fetești, casă cuprinsă de foc la Borănești

Duminică, 15 mai a.c., un echipaj de pompieri din Urziceni a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă pentru lichidarea unui incendiu produs la un autoturism abandonat de câteva zile pe ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 16:50
(3697 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Luni, 16 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27161, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de duminică, 15 mai a ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 16:30
(4053 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri 20 mai 2022, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 15:20
(12635 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Aproape 100000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița

În intervalul 14.03-14.05.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 97283 chestionare la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 15:05
(15316 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 15 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27161, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 14 mai ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2022, 16:50
(2044 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 14 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27161, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de vineri, 13 mai ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2022, 16:20
(4177 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Vineri, 13 mai a.c., o tânără de 15 ani, din Țăndărei, a ajuns la spital fiind victima unui accident rutier. Fata a fost lovită de un camion în timp ce traversa strada, regulamentar, pe trecerea de pietoni ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 19:20
(3426 vizualizări - 3 comentarii)


Programul «Tinerii și Hristos», în liceele din Urziceni

Programul «Tinerii și Hristos», în liceele din Urziceni

Joi, 12 mai 2022, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în contextul Anului Omagial și Comemorativ 2022, Protopopiatul Urziceni a organizat, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 17:00
(10651 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 13 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27156, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de joi, 12 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 16:20
(1775 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Perioada de autorecenzare se prelungește până pe 27 mai 2022

Direcția Județeană de Statistică Ialomița informează cu privire la faptul că perioada de autorecenzare pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 se prelungește până la data de 27 mai 2022. Recenzarea ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 15:00
(24716 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Noaptea Muzeelor», supravegheată de pompieri

Sâmbătă, 14 mai a.c., se va desfășura evenimentul cultural «Noaptea Muzeelor». Pentru a asigura un nivel ridicat de siguranță pentru participanți și patrimoniul adăpostit de muzeele din municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 14:45
(7989 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil electrocutat după ce s-a urcat pe vagonul unui tren

Fetești: Copil electrocutat după ce s-a urcat pe vagonul unui tren

Joi, 12 mai a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență, generată de producerea unei electrocutări a unui copil, în vârstă de 12 ani, care s-a ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 10:30
(14868 vizualizări - 0 comentarii)


Penitenciarul Slobozia: Curs de calificare profesională pentru deținuți

Penitenciarul Slobozia: Curs de calificare profesională pentru deținuți

Joi, 12 mai a.c., Penitenciarul Slobozia, în parteneriat cu Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița și Centrul Regional de Formare Profesională a Adulților Călărași, a demarat cursul ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2022, 19:30
(17700 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...