Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Cultul personalității la Silvian Ciupercă

Cultul personalității la Silvian Ciupercă

De aproape 10 ani, scena politică locală este dominată de imaginea publică a președintelui Silvian Ciupercă. Presărate de un șir nesfîrșit de scandaluri publice, cele două mandate și jumătate ale președintelui PSD Ialomița reflectă imaginea unei politici feudale, în care raporturile de vasalitate sînt stabilite clar, iar revoltele sînt înăbușite înainte de a degenera. Însă cea mai îngrijorătoare tendință a ultimilor ani nu o reprezintă nici omerta instaurată de guvernarea PSD în Ialomița și nici sistemul clientelar promovat la nivel administrativ și economic. Pericolul real (și fără antidot) al administrației Ciupercă îl reprezintă instaurarea unui cult al personalității care depășește granițele... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2014, 16:50 (21399 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile locale lasă Slobozia pradă țânțarilor

Urmează 100 de zile de coșmar urban

Autoritățile locale lasă Slobozia pradă țînțarilor

De 5 ani de zile autoritățile locale nu reușesc să gestioneze corect problema deratizării și dezinsecției orașului. Anul acesta însă au întrecut orice așteptări. După o licitație anulată «din cauza contestațiilor la clarificări», în primăvara acestui an, autoritățile au decis să încredințeze contractul de dezinsecție prin «negociere fără publicarea anunțului de participare». Procedura, demarată pe 30 iunie 2014, se află într-un punct mort. Una dintre cele două firme participante a lansat o ofertă «neserioasă», iar cea de-a doua susține că va contesta procedura.

Dezinsecție în regim de situație de urgență... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2014, 13:40 (6841 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a atras 275 milioane de lei de la UE pentru bugetari

Administrație europeană în Ialomița

Ialomița a atras 275 milioane de lei de la UE pentru bugetari

«Fondurile europene nu sînt pentru oameni normali. Trebuie să dai șpagă! Și șpaga a ajuns la 20% din valoarea sumei accesate!». Aceasta este percepția publică în ceea ce privește absorbția fondurilor europene. În ciuda acestei opinii, instituțiile publice din Ialomița au reușit să beneficieze de bani europeni prin intermediul programelor implementate. Prefectura Ialomița a dat publicității un raport privind modul în care au absorbit descentralizatele județene bani europeni. Potrivit statisticilor, instituțiile publice au beneficiat de 275 milioane de lei pe proiecte finanțate integral de Uniunea Europeană.

Bani europeni pentru bugetarii din Ialomița... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2014, 11:30 (5499 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

ANL-urile sunt pentru CEI BOGAȚI

La Slobozia

ANL-urile sînt pentru CEI BOGAȚI

«Ca să primești repartiție într-un bloc ANL trebuie să nu îmbătrînești niciodată, să nu te căpătuiești și să ai nu ai slujbă în alt oraș. Altfel degeaba faci cerere!». Acestea sînt, potrivit folclorului urban, condițiile punitive impuse de către administrația locală pentru cei care visează la o locuință cu chirie într-unul dintre cele 5 blocuri ANL care sînt acum în Slobozia. De la această legendă urbană la realitate, distanța e extrem de scurtă, iar cele 40 de apartamente care urmează să fie inaugurate în această toamnă nu aduc nimic bun.

O poveste veche de cînd ANL-urile
Blocurile... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2014, 09:25 (13336 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Întăriri pentru Ligă

Handbal, CSM Unirea Slobozia, transferuri

Întăriri pentru Ligă

Mai puțin de o lună și jumătate ne desparte de startul Ligii Naționale de handbal feminin. Fierberea de pe piața transferurilor a cuprins în cele din urmă și Unirea Slobozia, iar întăririle au venit acolo unde era cea mai mare nevoie: linia de 9 metri. Trei interi s-au alipit lotului coordonat de neobositul Liviu Paraschiv în prima săptămînă a pregătirilor și vor mai fi, cu siguranță, și alte nume noi care vor pune umărul la menținerea echipei în prima divizie. Deocamdată, în preziua plecării echipei în cantonament, la pagina veniri apăruseră Ana Maria Drăguț, Raluca Dăscălete și Adina Grigoraș. O să încercăm pe scurt să vi le facem cunoscute pe cele trei tinere care sperăm să devină în curînd... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2014, 18:25 (9646 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stația CFR Marfă Slobozia nu va fi desființată

Vești bune și nu prea

Stația CFR Marfă Slobozia nu va fi desființată

La 3 luni de la scandalul provocat de anunțul desființării stației CFR Marfă Slobozia, autoritățile vin cu prima veste bună. Punctul de lucru de la Slobozia nu va fi desființat. Veștile sînt bune și nu prea. Prețul acestei salvări îl reprezintă concedierea a 10 din cei 19 angajați ai statului și pierderea contractului cu Chemgas-Combinatul Chimic, principalul beneficiar al serviciilor asigurate de către angajații stației.

Dezastru din martie, victorie în iulie
Istoria desființării stației CFR Marfă Slobozia a început în urmă cu 4 ani, cînd au avut loc primele concedieri. Reacția... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2014, 16:25 (7169 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

A început perioada căutărilor

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

A început perioada căutărilor

Unirea Slobozia a pornit joi, 7 iulie 2014, pregătirea pentru cel de-al treilea sezon consecutiv de ligă secundă, unul pe care atît jucătorii cît, mai ales, antrenorul îl doresc mai fructuos decît precedentul. «Pornim acest sezon cu gînduri pozitive. Îmi doresc să avem aceleași satisfacții ca și anul trecut. În privința lotului de jucători nu s-au schimbat prea multe. Au plecat Nanu și Ursu, căruia i-a expirat împrumutul. La capitolul „veniri“ avem deocamdată doar tatonări, dar în zilele următoare vom putea discuta și despre transferuri concrete. Cum probabil v-ați dat seama, postul cel mai delicat în momentul de față este cel de atacant, unde îmi doresc să aducem doi jucători. În rest voi merge... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2014, 14:05 (8456 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Turism social în stațiunea Amara

Nămolul sapropelic atrage în fiecare sezon peste 1000 de pensionari

Turism social în stațiunea Amara

Potrivit estimărilor oficiale oferite de Casa Județeană de Pensii Ialomița, vîrstnicii din toată țara solicită bilete de tratament pentru stațiunea Amara. În fiecare vară, peste 1000 de pensionari aleg să beneficieze de procedurile terapeutice din județul Ialomița. Ion Vizureanu este din Piatra Neamț și vine să-și trateze reumatismul la Amara de 23 ani. «Vin aici cu dureri de oase și mă întorc acasă sănătos tun!» ne spune el.

Amara, o stațiune istorică Stațiunea balneară Amara din Ialomița are o istorie veche de 127 de ani. Documentele vremii arată că nămolul sapropelic din lacul care... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2014, 12:55 (6899 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Clubul Olimpia s-a făcut mare

Aikido

Clubul Olimpia s-a făcut mare

Mai marii Aikodo-ului românesc au fost prezenți in corpore la Slobozia, sîmbătă, 12 iulie 2014, în cadrul unui stagiu de pregătire, organizat de către Clubul Olimpia din Slobozia. Vicepreședintele Fundației Române de Aikido, Adrian Bunea, a declarat cu acest prilej: «Sînt foarte încîntat să văd că într-un oraș atît de mic sînt oameni preocupați de acest sport!».

Un stagiu pentru cunoscători Sîmbătă, 12 iulie 2014, la Slobozia, Mihai Dinu, coordonatorul Secției Aikido a Clubului Olimpia Slobozia a organizat un stagiu de pregătire la care au participat peste 20 dintre practicanții acestui... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2014, 11:30 (5561 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Apel București l-a condamnat DEFINITIV pe Ștefan Poienaru

De la amendă penală, la închisoare cu suspendare

Curtea de Apel București l-a condamnat DEFINITIV pe Ștefan Poienaru

Decizie fără precedent a instanțelor din România în ceea ce-l privește pe Ștefan Poienaru. Implicat în peste 100 de cauze civile și penale, atît în nume propriu, cît și prin societățile pe care le deține, latifundiarul a fost condamnat de Curtea de Apel București la un an de închisoare cu suspendare. Magistrații din București susțin faptul că Poienaru se face vinovat de «nerespectarea hotărîrilor judecătorești»!

Barieră împotriva justiției
Concret, este vorba despre o sentință emisă în anul 2010 de către aceeași Curte de Apel București, instanță căreia reclamanta SC Agrozootehnica... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2014, 08:20 (7891 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Clivia și doamna Margareta

Clivia și doamna Margareta

Clivia este un crin roșu, adus de prin sudul Africii în Europa în anul 1854. Margareta este proprietara florăriei cu același nume din Slobozia, cea mai mică florărie din tot județul. Ca și crinul al cărui nume l-a ales pentru florăria ei, Margareta are o poveste unică. Este povestea unui om care, de 10 ani, bucură sufletele slobozenilor cu frumusețea florilor pe care le vinde. «Florile hrănesc sufletul!» ne spune ea.

Florile care aduc reconversie profesională
Margareta Frigioiu e mignonă, distinsă, discretă. Are florăria de vreo 10 ani, de pe vremea cînd orașul avea doar două... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2014, 16:20 (7399 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un prim pas spre Slobozia, achiziția sediului Urban!

RAJA continuă investițiile în IALOMIȚA

Un prim pas spre Slobozia, achiziția sediului Urban!

SC RAJA SA Constanța este unul dintre cei mai mari investitori din județul Ialomița. Potrivit datelor oficiale, Investițiile derulate prin POS Mediu 2007-2015 derulate de către SC RAJA SA se ridică la peste 320 milioane de euro, din care RAJA asigură o cofinanțare de aproximativ 88,5 milioane de euro. Dacă la nivel național absorbția fondurilor europene pe programele din POS Mediu-Axa 1 este în medie de 21%, la nivelul SC RAJA SA absorbția pe programele aflate în derulare este de aproape 50%, de 2,5 ori mai mult decît la nivel național. SC RAJA SA derulează prin Programul Operațional Sectorial de Mediu 4 mari proiecte: «Reabilitarea Stației de epurare ape uzate Eforie Sud», cu o valoare de 30... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2014, 13:05 (7428 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dr Cristiana Stoian, schimbată în 5 minute. Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița are șef interimar!

Reacția șefului Institutului Național de Hematologie Transfuzională

Dr Cristiana Stoian, schimbată în 5 minute. Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița are șef interimar!

UPDATE Dr Cristiana Stoian, mandat de arestare pentru 30 de zile!

Declarații incendiare ale oficialilor Institutului Național de Hematologie Transfuzională din București, entitate în subordinea căreia se află Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița. Medicul Andrei Rosin, șeful instituției, a declarat faptul că a decis schimbarea din funcție a doctoriției Cristiana Stoian, după 5 minute de la declanșarea anchetei procurorilor din Slobozia. Centrul de Transfuzii Sanguine din Slobozia are acum un șef interimar, numit în persoana biologului unității Raluca Cruceac.
Ancheta procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia de la Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița a produs schimbări în cadrul unității. Potrivit oficialilor de la Institutul Național... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2014, 16:05 (31969 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetatori: «Întrucît șeful Centrului a refuzat să dea sînge, au murit mai multe persoane!»

Percheziții la Centrul de Transfuzii Slobozia. Șeful Centrului, dr Cristiana Stoian, reținută pentru 24 de ore!

UPDATE Sînt implicate și alte cadre medicale, din afara Centrului de Transfuzii Slobozia!

În cursul dimineții de joi, 10 iulie 2014, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița efectuează percheziții la persoane bănuite de abuz în serviciu, înșelăciune, fals intelectual, delapidare, șantaj și instigare la fals. Astfel, peste 50 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița efectuează 9 percheziții la diferite imobile de pe raza municipiului Slobozia, în baza delegării procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Perchezițiile vizează nouă persoane, bănuite de comiterea infracțiunilor de abuz în serviciu, înșelăciune, fals intelectual, delapidare, șantaj și instigare la fals. Pe numele celor în cauză au fost emise mandate de aducere, urmînd... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2014, 07:20 (59119 vizualizări - 51 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ion «Tera» Tămârjan, CONDAMNAT la închisoare cu executare

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis

Ion «Tera» Tămîrjan, CONDAMNAT la închisoare cu executare

După 4 ani de înfățișări și recursuri în instanță, procesul în care slobozeanul Ion «Tera» Tămîrjan este acuzat de «trafic de persoane» a ajuns la final. Instanța Supremă a dat un ultim verdict în cazul patronului agenției de modelling Star Models de la Slobozia. Înalta Curte de Casație și Justiție l-a condamnat pe «Tera» la executarea pedepsei cu închisoarea. El a fost adus luni dimineață la Penitenciarul Slobozia. Șansele ca acesta să-și ispășească pedeapsa în această închisoare depind acum de o comisie specială, care-i va analiza dosarul. Condamnat alături de Ion Tămîrjan este și Cornel Relu Costan, patronul agenției Diva Models din Constanța.

Dosarul «Sexgate cu politicieni și vip-uri»... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2014, 18:15 (20176 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Se reunesc pe 10 iulie 2014

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Se reunesc pe 10 iulie 2014

După o binemeritată vacanță, elevii lui Adrian Mihalcea revin la muncă. Joi, 10 iulie 2014, orele 18,00, antrenorul Unirii va conduce primul antrenament din cadrul pregătirii noii stagiuni. Cu excepția lui Nanu și aproape sigur Ursu, la reunire vor fi prezenți toți jucătorii care au încheiat cu brio campionatul precedent. De la veteranul Dumitru Gheorghe, pînă la puștii Topală, Bucurică, Alexe, Teodorescu, Șolcănea sau Mușat, toți galben-albaștrii vor căuta reeditarea celui mai bun sezon din istoria echipei, o performanță meritorie care le aparține în întregime. Va intra normal în pregătire și Gabriel Lazăr, stîlpul apărării slobozene, care din cauza unei accidentări severe la genunchi a ratat... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2014, 17:05 (6968 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Viitorul Axintele s-a reunit

Ocupanții poziției secunde în seria a II-a, alb-verzii de la Viitorul Axintele s-au reunit luni, 7 iulie 2014, în vederea pregătirii noului sezon. Ion Nicu și Cristi Sava au avut la dispoziție 27 de jucători, toți fotbaliștii care au terminat sezonul trecut în tricoul Viitorul fiind prezenți. Cea mai importantă noutate de la reunire a fost mijlocașul stînga Florin Petcu, în vîrstă de 20 de ani. Petcu a evoluat sezonul trecut pentru Gloria Popești Leordeni, marcînd un singur gol. Cu viitorul se vor antrena Grigoraș, Bratu și Marin, juniori veniți de la Progresul Cernica. La finele acestei săptămîni sînt șanse ca lucrurile să se clarifice, iar axintenii să știe dacă vor evolua în Liga a II-a sau... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2014, 15:40 (6081 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

CSS Slobozia a câștigat «Cupa Onești»

Handbal

CSS Slobozia a cîștigat «Cupa Onești»

În cursul săptămînii trecute, în orașul Nadiei Comănești, s-a desfășurat «Cupa Onești», tradiționalul turneu de handbal ajuns deja la a XVIII-a ediție. CSS Slobozia a deplasat la această competiție generația de handbaliste 2002-2003, aceasta avînd o evoluție de excepție în fața celor 5 adversare cu care și-au măsurat forțele. Antrenorul Marian Simion a deplasat în urbea băcăuană, un lot de 16 sportive. Patricia Drăghici, Cătălina Vlase (portari), Cătălina Cristea, Miruna Dinu, Daniela Dumitru, Anca Gavrilă, Andrada Gălămuj, Andreea Galea, Cristina Lazăr, Ana Maria Neagu, Elena Nicula, Tania Onea, Valentina Soreanu, Bianca Tăerel, Naomi Vasile, Roxana Zăvadă (jucătoare de cîmp). Cele 5 meciuri... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2014, 14:55 (7944 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Peste 15% dintre ialomițeni, datori la stat

Misiune imposibilă pentru Fiscul ialomițean

Peste 15% dintre ialomițeni, datori la stat

Pe lîngă datoriile la bănci sau alte entități financiare, ialomițenii au restanțe și la stat. Statisticile Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată că pe lista debitorilor figurează peste 34 mii de persoane fizice. Cele mai multe datorii sînt vechi de ani buni și însumează, în prezent, 46 milioane de lei. În aceeași situație se află și alți 1351 de debitori, care au trecut demult la cele veșnice... Creanțele lor fiscale vor fi stinse de urmași, dacă se demonstrează că sînt succesori ai celor decedați.

Amenzile neachitate, spaima contribuabililor
Datoare la stat... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2014, 14:10 (7210 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

A început pregătirea pentru Ligă

Luni, 7 iulie 2014, handbalistele pregătite de Liviu Paraschiv s-au reunit pentru a pune la cale strategia în vederea primului sezon de Ligă Națională, sezon care va debuta pe 31 august 2014. Liviu Paraschiv a avut la dispoziție pentru primul antrenament următoarele handbaliste:
Portari: A. Nica, Tîlvăru, Martin
Extreme: C. Nica, Drăgan, Cosma, Cricleviț, Simion
Linia de 9 metri: Dospin, Popescu, Badea, Moroianu, Stănciulescu, Drăguț, Artean, Veșcă, Grigoraș
Pivoți: Urse, Ciuplea, Băcăoanu
După cum se observă, la pregătire a participat și noua achiziție Ana Maria Drăguț precum și Cosmina Cosma, întoarsă... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2014, 13:10 (6811 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii feteșteni au desfășurat miercuri, 26 februarie a.c., activități de prevenire a evenimentelor rutiere, precum și a furturilor din locuințe, în cadrul campaniilor «Viața are prioritate!» și «Hoții ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2020, 18:10
(2229 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 41 persoane, izolate la domiciliu!

Potrivit Prefecturii Ialomița, în ceea ce privește situația epidemiologică-Coronavirus, miercuri, 26 februarie 2020, 41 persoane sunt izolate la domiciliu, în carantină neaflându-se persoane. Pe localități ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 19:30
(3705 vizualizări - 0 comentarii)


Razie cu percheziții la Bărbulești și Jilavele

10 percheziții domiciliare, articole pirotehnice ridicate de polițiști, 127 de sancțiuni contravenționale aplicate și o infracțiune constatată în flagrant, este bilanțul unei acțiuni de amploare desfășurată ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 18:10
(2975 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Viața are prioritate»

Polițiștii slobozeni au aplicat marți, 25 februarie a.c., peste 30 de sancțiuni contravenționale, în cadrul unei acțiuni operative desfășurate în cadrul campaniei de prevenire a evenimentelor rutiere « ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 16:20
(2107 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Scânteia, Piersica și Condeești

ISU Ialomița: Incendii la Scânteia, Piersica și Condeești

În curzul zilei de marți, 25 februarie 2020, în jurul orelor 12,35, pompierii ialomițeni au intervenit  pentru localizarea și stingerea unui incendiu la o hală metalică din comuna Scânteia. La locul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2020, 14:40
(4049 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 9 persoane, izolate la domiciliu la Fetești, Urziceni, Manasia, Amara și Dridu. Alte 4 persoane, izolate la domiciliu sub supraveghere medicală!

Având în vedere situația epidemiologică creată de numeroasele cazuri de coronavirus confirmate în regiunile Lombardia și Veneto din nordul  Italiei,  precum și numărul mare de cetățeni români ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 21:15
(6306 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Spărgător de mașini, reținut pentru 24 de ore

Polițiștii slobozeni au identificat un bărbat, de 28 de ani, bănuit de comiterea mai multor infracțiuni de «tentativă la furt calificat», fapte săvârșite în noaptea de 23/24 februarie 2020. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:50
(1846 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri ialomițeni, prinși la volan fără permis

Doi ialomițeni de 20, respectiv 30 de ani, au fost depistați de polițiști luni, 24 februarie a.c., conducând autoturisme pe drumurile publice fără a deține permise de conducere pentru vreo categorie de ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:40
(2267 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amendat de 3 ori pentru comerț ilegal cu porci

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți cetățenii județului că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:15
(2529 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA SA Constanța: Avarie pe strada Călărași din Fetești!

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 75 mm, de pe strada Călărași din Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 25 februarie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2020, 18:10
(4616 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, un decedat și patru răniți

La sfârșitul de săptămână precedent, 21-23 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la patru accidente de circulație, soldate cu decesul unui persoane și rănirea a altor patru. Primul accident ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:40
(1696 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Lemne confiscate de polițiști

Fetești: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Fetești au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 11000 de lei, în urma unei razii pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ce se pot comite în domeniul silviculturii ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:15
(2253 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat, pe raza județului Ialomița, șapte șoferi ialomițeni care au condus pe drumurile publice aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. Șoferii, cu vârste cuprinse între ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2020, 19:05
(1908 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 28 Februarie-Ziua Protecției Civile din România

Protecția civilă este o structură înființată încă de acum 87 de ani în România, cu scopul îndeplinirii sarcinilor umanitare destinate să protejeze populația civilă împotriva pericolelor, ostilităților sau ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 12:50
(4088 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Slobozia: Târgul Apicol, ediția a XI-a

Primăria Municipiului Slobozia prin Servicii Publice Slobozia SRL, în parteneriat cu Casa Mierii Cooperativă Agricolă, vă face cunoscut faptul că, în perioada 28 februarie-1 martie 2020, se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2020, 11:40
(2146 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr reținut pentru «furt calificat»

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat un bărbat, de 28 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunii de «furt ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 18:15
(2211 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Percheziții în Ialomița și Ilfov. Trei persoane reținute pentru «braconaj piscicol» și «furt calificat»!

Polițiștii din Ialomița au reținut trei bărbați în urma unor percheziții efectuate la locuințele unor persoane bănuite de «braconaj piscicol» și «furt calificat». Au fost descoperite peste 570 kilograme ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2020, 10:10
(5225 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița și IPJ Ialomița, controale în trafic

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează ialomițenii că, în scopul prevenirii reapariției de focare de pestă porcină africană pe teritoriul județului Ialomița, desfășoară ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 20:10
(3323 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în școli

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii rutieri și cei de Ordine Publică din Slobozia au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracționalității în incinta și în zonele adiacente unităților ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:25
(3015 vizualizări - 0 comentarii)


Grecii de Jos: Șoferul de 87 de ani a acroșat cu mașina un biciclist

Marți, 18 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DJ101, în localitatea Grecii de Jos, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:20
(3393 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 18 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic pe DN2, pe raza comunei Movilița, un autoturism condus de un tânăr, de 20 de ani, din Coșereni ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:15
(2040 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: A intrat cu tractorul în gard

Marți, 18  februarie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați prin 112 de o femeie din localitatea Mărculești, despre faptul că un tractor ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:10
(3423 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisaj la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Muzeul Județean Ialomița organizează o expoziție de lucrări a 22 de artiști plastici, din colecțiile Muzeului. 31 de tablouri ale unor artiști renumiți, printre care și Constantin Piliuță, Dona Noni Delavrancea ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 19:05
(2808 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița și Ilfov. Evaziunea fiscală cu achiziții intracomunitare, în vizor!

Miercuri, 19 februarie a.c., polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice efectuează 15 percheziții domiciliare, în cadrul unei operațiuni pentru combaterea evaziunii fiscale în domeniul ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2020, 11:05
(6739 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordine de protecție provizorie pentru violență domestică

Polițiștii din Slobozia au emis marți, 17 februarie a.c., două ordine de protecție provizorie. Documentele au fost eliberate după ce două femei, victime ale violenței domestice, au făcut solicitări în acest ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 20:05
(2882 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Țăndărei: Polițiștii au dispus confiscarea a peste 160 kg de pește

Peste 160 de kilograme de pește din specia caras au fost confiscate de polițiștii ialomițeni pe raza localității Țăndărei. Astfel, duminică, 16 februarie a.c., polițiștii, în timp ce patrulau pe DN2A în ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 01:05
(4411 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Arestat pentru «act sexual cu un minor»

Vineri, 14 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:55
(5115 vizualizări - 0 comentarii)


Un tânăr din Făcăeni a modificat data inspecției tehnice periodice la mașină

Sâmbătă, 15 februarie a.c., polițiștii au oprit, pentru control, un autoturism ce se deplasa pe DN3B, din direcția Fetești către Chirana, condus de un tânăr, de 21 de ani, din Făcăeni. În urma verificării ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:50
(12769 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Șase șoferi, cu vârste cuprinse între 16 și 35 de ani, au fost depistați de polițiști conducând autoturisme pe drumurile publice fără a deține permise de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Alți ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:45
(5093 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Urziceni și Manasia

Aproape 100 de polițiști ialomițeni au efectuat luni, 17 februarie 2020, pe raza municipiului Urziceni și a comunei Manasia 12 percheziții domiciliare. În urma acestora au fost ridicate 4 arme, fiind aplicate ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:40
(4636 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...