Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Cultul personalității la Silvian Ciupercă

Cultul personalității la Silvian Ciupercă

De aproape 10 ani, scena politică locală este dominată de imaginea publică a președintelui Silvian Ciupercă. Presărate de un șir nesfîrșit de scandaluri publice, cele două mandate și jumătate ale președintelui PSD Ialomița reflectă imaginea unei politici feudale, în care raporturile de vasalitate sînt stabilite clar, iar revoltele sînt înăbușite înainte de a degenera. Însă cea mai îngrijorătoare tendință a ultimilor ani nu o reprezintă nici omerta instaurată de guvernarea PSD în Ialomița și nici sistemul clientelar promovat la nivel administrativ și economic. Pericolul real (și fără antidot) al administrației Ciupercă îl reprezintă instaurarea unui cult al personalității care depășește granițele... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2014, 16:50 (21399 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile locale lasă Slobozia pradă țânțarilor

Urmează 100 de zile de coșmar urban

Autoritățile locale lasă Slobozia pradă țînțarilor

De 5 ani de zile autoritățile locale nu reușesc să gestioneze corect problema deratizării și dezinsecției orașului. Anul acesta însă au întrecut orice așteptări. După o licitație anulată «din cauza contestațiilor la clarificări», în primăvara acestui an, autoritățile au decis să încredințeze contractul de dezinsecție prin «negociere fără publicarea anunțului de participare». Procedura, demarată pe 30 iunie 2014, se află într-un punct mort. Una dintre cele două firme participante a lansat o ofertă «neserioasă», iar cea de-a doua susține că va contesta procedura.

Dezinsecție în regim de situație de urgență... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2014, 13:40 (6841 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a atras 275 milioane de lei de la UE pentru bugetari

Administrație europeană în Ialomița

Ialomița a atras 275 milioane de lei de la UE pentru bugetari

«Fondurile europene nu sînt pentru oameni normali. Trebuie să dai șpagă! Și șpaga a ajuns la 20% din valoarea sumei accesate!». Aceasta este percepția publică în ceea ce privește absorbția fondurilor europene. În ciuda acestei opinii, instituțiile publice din Ialomița au reușit să beneficieze de bani europeni prin intermediul programelor implementate. Prefectura Ialomița a dat publicității un raport privind modul în care au absorbit descentralizatele județene bani europeni. Potrivit statisticilor, instituțiile publice au beneficiat de 275 milioane de lei pe proiecte finanțate integral de Uniunea Europeană.

Bani europeni pentru bugetarii din Ialomița... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2014, 11:30 (5499 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

ANL-urile sunt pentru CEI BOGAȚI

La Slobozia

ANL-urile sînt pentru CEI BOGAȚI

«Ca să primești repartiție într-un bloc ANL trebuie să nu îmbătrînești niciodată, să nu te căpătuiești și să ai nu ai slujbă în alt oraș. Altfel degeaba faci cerere!». Acestea sînt, potrivit folclorului urban, condițiile punitive impuse de către administrația locală pentru cei care visează la o locuință cu chirie într-unul dintre cele 5 blocuri ANL care sînt acum în Slobozia. De la această legendă urbană la realitate, distanța e extrem de scurtă, iar cele 40 de apartamente care urmează să fie inaugurate în această toamnă nu aduc nimic bun.

O poveste veche de cînd ANL-urile
Blocurile... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2014, 09:25 (13336 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Întăriri pentru Ligă

Handbal, CSM Unirea Slobozia, transferuri

Întăriri pentru Ligă

Mai puțin de o lună și jumătate ne desparte de startul Ligii Naționale de handbal feminin. Fierberea de pe piața transferurilor a cuprins în cele din urmă și Unirea Slobozia, iar întăririle au venit acolo unde era cea mai mare nevoie: linia de 9 metri. Trei interi s-au alipit lotului coordonat de neobositul Liviu Paraschiv în prima săptămînă a pregătirilor și vor mai fi, cu siguranță, și alte nume noi care vor pune umărul la menținerea echipei în prima divizie. Deocamdată, în preziua plecării echipei în cantonament, la pagina veniri apăruseră Ana Maria Drăguț, Raluca Dăscălete și Adina Grigoraș. O să încercăm pe scurt să vi le facem cunoscute pe cele trei tinere care sperăm să devină în curînd... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2014, 18:25 (9653 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stația CFR Marfă Slobozia nu va fi desființată

Vești bune și nu prea

Stația CFR Marfă Slobozia nu va fi desființată

La 3 luni de la scandalul provocat de anunțul desființării stației CFR Marfă Slobozia, autoritățile vin cu prima veste bună. Punctul de lucru de la Slobozia nu va fi desființat. Veștile sînt bune și nu prea. Prețul acestei salvări îl reprezintă concedierea a 10 din cei 19 angajați ai statului și pierderea contractului cu Chemgas-Combinatul Chimic, principalul beneficiar al serviciilor asigurate de către angajații stației.

Dezastru din martie, victorie în iulie
Istoria desființării stației CFR Marfă Slobozia a început în urmă cu 4 ani, cînd au avut loc primele concedieri. Reacția... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2014, 16:25 (7170 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

A început perioada căutărilor

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

A început perioada căutărilor

Unirea Slobozia a pornit joi, 7 iulie 2014, pregătirea pentru cel de-al treilea sezon consecutiv de ligă secundă, unul pe care atît jucătorii cît, mai ales, antrenorul îl doresc mai fructuos decît precedentul. «Pornim acest sezon cu gînduri pozitive. Îmi doresc să avem aceleași satisfacții ca și anul trecut. În privința lotului de jucători nu s-au schimbat prea multe. Au plecat Nanu și Ursu, căruia i-a expirat împrumutul. La capitolul „veniri“ avem deocamdată doar tatonări, dar în zilele următoare vom putea discuta și despre transferuri concrete. Cum probabil v-ați dat seama, postul cel mai delicat în momentul de față este cel de atacant, unde îmi doresc să aducem doi jucători. În rest voi merge... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2014, 14:05 (8456 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Turism social în stațiunea Amara

Nămolul sapropelic atrage în fiecare sezon peste 1000 de pensionari

Turism social în stațiunea Amara

Potrivit estimărilor oficiale oferite de Casa Județeană de Pensii Ialomița, vîrstnicii din toată țara solicită bilete de tratament pentru stațiunea Amara. În fiecare vară, peste 1000 de pensionari aleg să beneficieze de procedurile terapeutice din județul Ialomița. Ion Vizureanu este din Piatra Neamț și vine să-și trateze reumatismul la Amara de 23 ani. «Vin aici cu dureri de oase și mă întorc acasă sănătos tun!» ne spune el.

Amara, o stațiune istorică Stațiunea balneară Amara din Ialomița are o istorie veche de 127 de ani. Documentele vremii arată că nămolul sapropelic din lacul care... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2014, 12:55 (6899 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Clubul Olimpia s-a făcut mare

Aikido

Clubul Olimpia s-a făcut mare

Mai marii Aikodo-ului românesc au fost prezenți in corpore la Slobozia, sîmbătă, 12 iulie 2014, în cadrul unui stagiu de pregătire, organizat de către Clubul Olimpia din Slobozia. Vicepreședintele Fundației Române de Aikido, Adrian Bunea, a declarat cu acest prilej: «Sînt foarte încîntat să văd că într-un oraș atît de mic sînt oameni preocupați de acest sport!».

Un stagiu pentru cunoscători Sîmbătă, 12 iulie 2014, la Slobozia, Mihai Dinu, coordonatorul Secției Aikido a Clubului Olimpia Slobozia a organizat un stagiu de pregătire la care au participat peste 20 dintre practicanții acestui... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2014, 11:30 (5561 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Apel București l-a condamnat DEFINITIV pe Ștefan Poienaru

De la amendă penală, la închisoare cu suspendare

Curtea de Apel București l-a condamnat DEFINITIV pe Ștefan Poienaru

Decizie fără precedent a instanțelor din România în ceea ce-l privește pe Ștefan Poienaru. Implicat în peste 100 de cauze civile și penale, atît în nume propriu, cît și prin societățile pe care le deține, latifundiarul a fost condamnat de Curtea de Apel București la un an de închisoare cu suspendare. Magistrații din București susțin faptul că Poienaru se face vinovat de «nerespectarea hotărîrilor judecătorești»!

Barieră împotriva justiției
Concret, este vorba despre o sentință emisă în anul 2010 de către aceeași Curte de Apel București, instanță căreia reclamanta SC Agrozootehnica... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2014, 08:20 (7891 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Clivia și doamna Margareta

Clivia și doamna Margareta

Clivia este un crin roșu, adus de prin sudul Africii în Europa în anul 1854. Margareta este proprietara florăriei cu același nume din Slobozia, cea mai mică florărie din tot județul. Ca și crinul al cărui nume l-a ales pentru florăria ei, Margareta are o poveste unică. Este povestea unui om care, de 10 ani, bucură sufletele slobozenilor cu frumusețea florilor pe care le vinde. «Florile hrănesc sufletul!» ne spune ea.

Florile care aduc reconversie profesională
Margareta Frigioiu e mignonă, distinsă, discretă. Are florăria de vreo 10 ani, de pe vremea cînd orașul avea doar două... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2014, 16:20 (7399 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un prim pas spre Slobozia, achiziția sediului Urban!

RAJA continuă investițiile în IALOMIȚA

Un prim pas spre Slobozia, achiziția sediului Urban!

SC RAJA SA Constanța este unul dintre cei mai mari investitori din județul Ialomița. Potrivit datelor oficiale, Investițiile derulate prin POS Mediu 2007-2015 derulate de către SC RAJA SA se ridică la peste 320 milioane de euro, din care RAJA asigură o cofinanțare de aproximativ 88,5 milioane de euro. Dacă la nivel național absorbția fondurilor europene pe programele din POS Mediu-Axa 1 este în medie de 21%, la nivelul SC RAJA SA absorbția pe programele aflate în derulare este de aproape 50%, de 2,5 ori mai mult decît la nivel național. SC RAJA SA derulează prin Programul Operațional Sectorial de Mediu 4 mari proiecte: «Reabilitarea Stației de epurare ape uzate Eforie Sud», cu o valoare de 30... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2014, 13:05 (7428 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dr Cristiana Stoian, schimbată în 5 minute. Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița are șef interimar!

Reacția șefului Institutului Național de Hematologie Transfuzională

Dr Cristiana Stoian, schimbată în 5 minute. Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița are șef interimar!

UPDATE Dr Cristiana Stoian, mandat de arestare pentru 30 de zile!

Declarații incendiare ale oficialilor Institutului Național de Hematologie Transfuzională din București, entitate în subordinea căreia se află Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița. Medicul Andrei Rosin, șeful instituției, a declarat faptul că a decis schimbarea din funcție a doctoriției Cristiana Stoian, după 5 minute de la declanșarea anchetei procurorilor din Slobozia. Centrul de Transfuzii Sanguine din Slobozia are acum un șef interimar, numit în persoana biologului unității Raluca Cruceac.
Ancheta procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia de la Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița a produs schimbări în cadrul unității. Potrivit oficialilor de la Institutul Național... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2014, 16:05 (31970 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetatori: «Întrucît șeful Centrului a refuzat să dea sînge, au murit mai multe persoane!»

Percheziții la Centrul de Transfuzii Slobozia. Șeful Centrului, dr Cristiana Stoian, reținută pentru 24 de ore!

UPDATE Sînt implicate și alte cadre medicale, din afara Centrului de Transfuzii Slobozia!

În cursul dimineții de joi, 10 iulie 2014, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița efectuează percheziții la persoane bănuite de abuz în serviciu, înșelăciune, fals intelectual, delapidare, șantaj și instigare la fals. Astfel, peste 50 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița efectuează 9 percheziții la diferite imobile de pe raza municipiului Slobozia, în baza delegării procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Perchezițiile vizează nouă persoane, bănuite de comiterea infracțiunilor de abuz în serviciu, înșelăciune, fals intelectual, delapidare, șantaj și instigare la fals. Pe numele celor în cauză au fost emise mandate de aducere, urmînd... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2014, 07:20 (59121 vizualizări - 51 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ion «Tera» Tămârjan, CONDAMNAT la închisoare cu executare

Înalta Curte de Casație și Justiție a decis

Ion «Tera» Tămîrjan, CONDAMNAT la închisoare cu executare

După 4 ani de înfățișări și recursuri în instanță, procesul în care slobozeanul Ion «Tera» Tămîrjan este acuzat de «trafic de persoane» a ajuns la final. Instanța Supremă a dat un ultim verdict în cazul patronului agenției de modelling Star Models de la Slobozia. Înalta Curte de Casație și Justiție l-a condamnat pe «Tera» la executarea pedepsei cu închisoarea. El a fost adus luni dimineață la Penitenciarul Slobozia. Șansele ca acesta să-și ispășească pedeapsa în această închisoare depind acum de o comisie specială, care-i va analiza dosarul. Condamnat alături de Ion Tămîrjan este și Cornel Relu Costan, patronul agenției Diva Models din Constanța.

Dosarul «Sexgate cu politicieni și vip-uri»... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2014, 18:15 (20176 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Se reunesc pe 10 iulie 2014

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Se reunesc pe 10 iulie 2014

După o binemeritată vacanță, elevii lui Adrian Mihalcea revin la muncă. Joi, 10 iulie 2014, orele 18,00, antrenorul Unirii va conduce primul antrenament din cadrul pregătirii noii stagiuni. Cu excepția lui Nanu și aproape sigur Ursu, la reunire vor fi prezenți toți jucătorii care au încheiat cu brio campionatul precedent. De la veteranul Dumitru Gheorghe, pînă la puștii Topală, Bucurică, Alexe, Teodorescu, Șolcănea sau Mușat, toți galben-albaștrii vor căuta reeditarea celui mai bun sezon din istoria echipei, o performanță meritorie care le aparține în întregime. Va intra normal în pregătire și Gabriel Lazăr, stîlpul apărării slobozene, care din cauza unei accidentări severe la genunchi a ratat... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2014, 17:05 (6968 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Viitorul Axintele s-a reunit

Ocupanții poziției secunde în seria a II-a, alb-verzii de la Viitorul Axintele s-au reunit luni, 7 iulie 2014, în vederea pregătirii noului sezon. Ion Nicu și Cristi Sava au avut la dispoziție 27 de jucători, toți fotbaliștii care au terminat sezonul trecut în tricoul Viitorul fiind prezenți. Cea mai importantă noutate de la reunire a fost mijlocașul stînga Florin Petcu, în vîrstă de 20 de ani. Petcu a evoluat sezonul trecut pentru Gloria Popești Leordeni, marcînd un singur gol. Cu viitorul se vor antrena Grigoraș, Bratu și Marin, juniori veniți de la Progresul Cernica. La finele acestei săptămîni sînt șanse ca lucrurile să se clarifice, iar axintenii să știe dacă vor evolua în Liga a II-a sau... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2014, 15:40 (6081 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

CSS Slobozia a câștigat «Cupa Onești»

Handbal

CSS Slobozia a cîștigat «Cupa Onești»

În cursul săptămînii trecute, în orașul Nadiei Comănești, s-a desfășurat «Cupa Onești», tradiționalul turneu de handbal ajuns deja la a XVIII-a ediție. CSS Slobozia a deplasat la această competiție generația de handbaliste 2002-2003, aceasta avînd o evoluție de excepție în fața celor 5 adversare cu care și-au măsurat forțele. Antrenorul Marian Simion a deplasat în urbea băcăuană, un lot de 16 sportive. Patricia Drăghici, Cătălina Vlase (portari), Cătălina Cristea, Miruna Dinu, Daniela Dumitru, Anca Gavrilă, Andrada Gălămuj, Andreea Galea, Cristina Lazăr, Ana Maria Neagu, Elena Nicula, Tania Onea, Valentina Soreanu, Bianca Tăerel, Naomi Vasile, Roxana Zăvadă (jucătoare de cîmp). Cele 5 meciuri... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2014, 14:55 (7944 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Peste 15% dintre ialomițeni, datori la stat

Misiune imposibilă pentru Fiscul ialomițean

Peste 15% dintre ialomițeni, datori la stat

Pe lîngă datoriile la bănci sau alte entități financiare, ialomițenii au restanțe și la stat. Statisticile Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată că pe lista debitorilor figurează peste 34 mii de persoane fizice. Cele mai multe datorii sînt vechi de ani buni și însumează, în prezent, 46 milioane de lei. În aceeași situație se află și alți 1351 de debitori, care au trecut demult la cele veșnice... Creanțele lor fiscale vor fi stinse de urmași, dacă se demonstrează că sînt succesori ai celor decedați.

Amenzile neachitate, spaima contribuabililor
Datoare la stat... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2014, 14:10 (7210 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

A început pregătirea pentru Ligă

Luni, 7 iulie 2014, handbalistele pregătite de Liviu Paraschiv s-au reunit pentru a pune la cale strategia în vederea primului sezon de Ligă Națională, sezon care va debuta pe 31 august 2014. Liviu Paraschiv a avut la dispoziție pentru primul antrenament următoarele handbaliste:
Portari: A. Nica, Tîlvăru, Martin
Extreme: C. Nica, Drăgan, Cosma, Cricleviț, Simion
Linia de 9 metri: Dospin, Popescu, Badea, Moroianu, Stănciulescu, Drăguț, Artean, Veșcă, Grigoraș
Pivoți: Urse, Ciuplea, Băcăoanu
După cum se observă, la pregătire a participat și noua achiziție Ana Maria Drăguț precum și Cosmina Cosma, întoarsă... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2014, 13:10 (6811 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 09:02
(7553 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:13
(9342 vizualizări - 0 comentarii)


Șapte ialomițeni, înșelați la telefon de un necunoscut care promitea locuri de muncă

În ciuda numeroaselor cazuri de înșelăciune înregistrate în ultimii ani, mirajul unui loc de muncă în străinatate, prin intermediari necunoscuți, atrage încă mulți naivi. Recent, polițistii ialomițeni au ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:03
(12161 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan, fără permis și beat mangă!

Marți dimineață, 30 noiembrie, polițiștii din Slobozia, în urma unui control de rutină, au depistat un localnic, de 45 de ani, care conducea fără permis de conducere. Totodată, șoferul se afla sub influența ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:00
(10592 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furt în familie

În urma cu două zile, luni, 29 noiembrie, un ialomițean în vîrstă de 46 ani a fost victima unui furt din cadrul propriei louințe. În urma sesizării făcute Poliției Fetești a reieșit că în jurul orei 9. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:58
(14545 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit Sfântul Andrei și Ziua Națională

Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit Sfîntul Andrei și Ziua Națională

În urmă cu două zile, luni, 29 noiembrie, Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit ziua Sfîntului Andrei, precum și Ziua Naționala a României. Sub directa coordonare a Letiției Petcu, profesor de istorie ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:57
(9662 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Sfîrșit de săptămînă cu amenzi de peste 76 mii de lei pentru șoferi

Potrivit unui buletin informativ al Serviciului Rutier din cadrul IPJ Ialomița, în weekend-ul trecut polițiștii ialomițeni au aplicat 307 sancțiuni contravenționale șoferilor ce tranzitau arterele județului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:54
(13615 vizualizări - 2 comentarii)


Sudiți: Muniție neexplodată pe cîmp

Marți, 30 noiembrie, la primele ore ale dimineții, un localnic din Sudiți a alertat pompierii după ce a găsit pe un cîmp patru proiectile explozive de artilerie. Pirotehniștii Inspectoratului Județean pentru ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:51
(12496 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: muniție Sudiți


Slobozia: Arestat preventiv după ce a furat un autoturism

În cursul nopții de sîmbătă spre duminică, 27/28 noiembrie a.c., în jurul orei 2.30, Poliția Slobozia a fost sesizată de o femeie din localitate asupra faptului că autoturismul său a fost sustras din fața ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:39
(14612 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Accidentată pe trecerea de pietoni de un șofer băut

O tînără în vîrstă de 21 de ani, din București, a fost transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce a fost rănită în urma unui accident rutier produs duminică, 28 noiembrie a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:33
(15152 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Șoferul beat a provocat un accident

Duminică, 28 noiembrie a.c., la ora 17.30, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DJ203B, în afara localității Grindu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:31
(15650 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Urziceni: Încarcerați pentru tulburarea liniștii publice

În cursul zilei de sîmbătă, 27 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Ialomița au prins, reținut și încarcerat trei bărbați cu vîrste cuprinse între 21 și 42 de ani, toți din ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:29
(13127 vizualizări - 0 comentarii)


Frățilești: Tînăr băut la volan

În cursul nopții trecute, în jurul orei 2.40, polițiștii au depistat în trafic, pe raza localității Frățilești, un tînăr, de 18 ani, domiciliat în comuna Platonești. Acesta se deplasa la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:25
(11825 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu într-un apartament

Duminică, 28 noiembrie, în apartamentul unui slobozean a izbucnit un incendiu. Vecinii, speriați de fumul ce ieșea pe unul dintre geamurile locuinței, au alertat pompierii. Întrucît în momentul izbucnirii ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 12:07
(12093 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


LAPAR: Dezastrul din agricultura românească, dezbătut public

LAPAR: Dezastrul din agricultura românească, dezbătut public

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 26 noiembrie, Academia Română, Secția de științe agricole și silvice în colaborare cu Academia de Științe Agricole și Silvice «Gheorghe Ionescu Sisești» au organizat ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 12:05
(12621 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr fără permis și băut, la volan

În noaptea de joi spre vineri, respectiv 25 spre 26 noiembrie, un echipaj de poliție slobozean ce acționa într-un filtru pe o stradă din localitate a oprit pentru un control de rutină o mașină condusă de ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:24
(12910 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Femeia rănită grav într-un accident rutier

O femeie de 56 de ani, din Sinești, a fost dusă în stare gravă la un spital din Capitală după ce a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs joi, 25 noiembrie, în jurul orelor 21.10, în apropierea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:24
(14234 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Munteni Buzău: Infractor încarcerat

A fost condamnat la un an și 10 luni închisoare, dar a încercat să fugă de ispășirea pedepsei. Este vorba de un bărbat, de 24 de ani, din comuna Munteni Buzău, pentru care Judecătoria Slobozia a emis la ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:23
(13827 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune de siguranță la un internat

Polițiștii ialomițeni au continuat seria de acțiuni privind asigurarea unui climat de siguranță în unitățile de învățămînt. Joi, 25 noiembrie a.c., polițiștii au desfășurat o acțiune în internatul unei ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:22
(12942 vizualizări - 0 comentarii)


Seara catehetică și lansare de carte la Protoieria Urziceni

Seara catehetică și lansare de carte la Protoieria Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, joi, 25 noiembrie 2010, Protoieria Urziceni a organizat o Seara Catehetică cu tinerii cu tema Sfîntul Apostol Andrei-Apostolul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:45
(10294 vizualizări - 0 comentarii)


Cărțile de muncă, predate

La data de 1 ianuarie 2011 se abrogă dispozițiile Decretului nr. 92/1976, privind carnetul de muncă. Așadar, persoanele care au fost încadrate pe baza de contract individual de muncă la angajatori cu capital ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:20
(13287 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai extinde parteneriatul cu FIFA

Hyundai extinde parteneriatul cu FIFA

Cu numai două săptămîni rămase pînă la stabilirea țărilor-gazdă pentru Cupele Mondiale de Fotbal FIFA 2018 și 2022, Hyundai Motor Company și-a extins colaborarea cu organismul guvernant al fotbalului, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:10
(11234 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deșeuri feroase confiscate

Joi, 25 noiembrie a.c., o echipă de polițiști slobozeni a oprit pentru un control de rutină o autoutilitară încărcată cu deșeuri feroase, condusă de un slobozean, de 30 de ani. Potrivit polițiștilor, în ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:08
(12740 vizualizări - 0 comentarii)


Recepție oficiată de președintele Ciupercă

Recepție oficiată de președintele Ciupercă

Marți, 30 noiembrie, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va găzdui recepția oficială a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, oferită cu prilejul sărbătoririi «Zilei Naționale ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 11:07
(10987 vizualizări - 1 comentariu)


Rocadă de consilieri PNL în Consiliul Județean

La începutul săptămînii viitoare, marți, 30 noiembrie, consilierii județeni se întrunesc în ședința lunară de lucru. Potrivit ordinii de zi, executivul județean va dezbate 13 proiecte de hotărîri. Printre ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 10:56
(12033 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Națională a României», sărbătorită și la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița organizează o serie de manifestări cu ocazia «Zilei Naționale a României». Astfel, manifestările vor debuta la Monumentul «Mihai Viteazul» din Slobozia, în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 10:50
(12146 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dezbatere privind accesul romilor la serviciile de sănătate

Centrul Romilor pentru Politici de Sănătate-SASTIPEN, organizație non-guvernamentală care militează pentru îmbunătățirea stării de sănătate a romilor din România și creșterea gradului de acces al acestora ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:20
(13926 vizualizări - 0 comentarii)


Cristina Pocora mai vrea o Agenție

Cristina Pocora mai vrea o Agenție

Președintele Comisiei pentru Egalitatea de Șanse din Camera Deputaților, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora i-a propus ministrului Muncii, Familiei și Protecției Sociale ca, la discuțiile privind Codul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:09
(12654 vizualizări - 1 comentariu)


Finanțele au sesizat Parchetul

«Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița atenționează că mesajele de e-mail care circulă de la 5 octombrie privind eventuale rambursări de impozite de către instituție reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:05
(11449 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au dat foc la toaletele din parc

Slobozia: Au dat foc la toaletele din parc

Două toalete ecologice care erau amplasate în parcul «Ialomița» din Slobozia au fost distruse de flăcări joi, 25 noiembrie, în jurul orei 14.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:03
(11663 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...