Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Afaceri» ilegale în familie

Rețea specializată în fapte de corupție, destructurată de procurorii ialomițeni

În urma unei anchete a procurorilor Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, un medic, un instructor auto, o angajată a Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, precum și rude sau apropiați ai acestora sînt acuzați de fapte de corupție. Aceștia făceau parte dintr-o rețea infracțională prin intermediul căreia au fost eliberate documente medicale false necesare obținerii permiselor auto. Totodată, membri aceleiași rețele divulgau informații despre controalele pe care ITM Ialomița urma să le desfășoare la anumite societăți comerciale, primind în schimbul detaliilor sume de bani.

«Clinic sănătos» pentru 50 de lei... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2014, 22:40 (19023 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Traficul cu ființe umane ia amploare în Ialomița

124 de «sclavi» în anul 2013

Traficul cu ființe umane ia amploare în Ialomița

Potrivit unei statistici a Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, în 2013, 124 de persoane au devenit victime ale traficului de ființe umane. Cele mai multe dintre acestea au fost transformate de infractori în «sclavi». Dornici de a scăpa de sărăcia lucie în care trăiau, oamenii au crezut în cuvintele celor care le-au promis condiții de muncă decente și salarii pe măsură. Acest miraj s-a spulberat în momentul în care, ajunse peste hotare, victimele traficanților au dat peste o realitate crudă. Oamenii au fost siliți să muncească în condiții inumane și chiar să-și vîndă trupul la colț de stradă. Acest fenomen, susțin reprezentanții organelor judiciare din județ, continuă... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2014, 15:10 (7097 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Absolvenții de liceu renunță la Bacalaureat

În Ialomița a scăzut numărul elevilor înscriși la examenul de maturitate

Absolvenții de liceu renunță la Bacalaureat

Fenomen mai puțin obișnuit în ceea ce privește numărul absolvenților de liceu care susțin Bacalaureatul în sesiunea
iunie-iulie 2014. Datele statistice ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că anul acesta, în județ, la examenul de maturitate s-au înscris 1955 de elevi, atît din promoția de anul acesta, cît și din cele anterioare. Toate acestea în condițiile în care, la finele anului școlar 2013-2013, au terminat clasa a XII-a peste 2500 de elevi.

Elevii fug de Bacalaureat
Marți, 10 iunie 2014, absolvenții de liceu au susținut prima probă din sesiunea de vară... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2014, 12:25 (10388 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Căpușele, spaima ialomițenilor

Căpușele, spaima ialomițenilor

Căpușele au devenit inamicul public numărul unu al ialomițenilor. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia declară că în ultimele săptămîni numărul persoanelor mușcate de acest parazit a crescut semnificativ. Pentru a ține căpușele la distanță, specialiștii ne recomandă spray-uri pe bază de «Repelent».

Bolile provocate de căpușe Medicii îi avertizează pe ialomițeni să evite pe cît posibil zonele unde și-ar putea face apariția căpușele. Mușcătura de căpușă poate fi periculoasă, întrucît acestea transmit o bacterie ce provoacă «Boala Lyme». Afecțiunea se manifestă diferit de la... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2014, 10:20 (4657 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firmele ialomițene în insolvență datorează statului 342 milioane de lei

Firmele ialomițene în insolvență datorează statului 342 milioane de lei

Mirajul fiscal denumit «insolvență» rezolvă doar pe sfert problema recuperării debitelor către bugetul de stat. Inspectorii fiscali din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița explică faptul că această procedură este adoptată de firmele care refuză să-și plătească obligațiile fiscale. Așa se face că instituția are de recuperat de la această categorie de datornici 342 milioane de lei, la data de 30 aprilie 2014. Pierdut în negura timpului, istoricul acestor debite arată că, pînă în prezent, firmele aflate în stare de insolvență au reușit să achite către stat doar 2 milioane de lei. Mai mult, în lupta cu datornicii Fiscul a intentat 1945 de acțiuni în instanță!

... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2014, 14:45 (11032 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala ialomițeană pierde anual 1000 de elevi

Școala ialomițeană pierde anual 1000 de elevi

Dincolo de aspectele ce țin de lipsa investițiilor sau rezultatele la examenele naționale, învățămîntul ialomițean suferă din cauza depopulării școlilor. Datele statistice ale Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că, în ultimii 4 ani, din școlile ialomițene au dispărut cîte 1000 de elevi. Pericolul desființării unităților de învățămînt, urmare a acestui fenomen, devine tot mai evident. Măsurile adoptate în acest sens de oficialii județeni pot fi numărate pe degete și nu schimbă cu nimic datele problemei.

Golurile din clase Fenomenul depopulării unităților de învățămînt din... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2014, 06:10 (6834 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele primesc fonduri consistente doar pe hârtie

Sănătate de milioane

Spitalele primesc fonduri consistente doar pe hîrtie

Situația economico-financiară a spitalelor ialomițene contravine realității din interiorul unităților medicale. Astfel, în timp ce rapoartele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că, în ultimii 3 ani, fondurile alocate spitalelor din județ au crescut, managerii instituțiilor  reclamă faptul că nu se descurcă cu banii. De exemplu, Spitalul Județean de Urgență Slobozia și Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești au conturile blocate din cauza arieratelor!

Scriptic, totul e roz
Casele Județene de Asigurări de Sănătate îmbracă forma unor unități bancare care... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2014, 22:45 (7541 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

Bronz pentru galben-albaștri

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Rapid București 1-1

Bronz pentru galben-albaștri

Unirea Slobozia încheie pe locul 3, cel mai bun sezon din istoria sa. Final de gală pentru jucătorii lui Adrian Mihalcea care au întîlnit în ultima etapă disputată sîmbătă, 7 iunie 2014, cea mai titrată echipă din serie, Rapid București. În ciuda vremii frumoase, n-a mai fost nebunia de la jocul din octombrie. Circa 3000 de spectatori punîndu-i la socoteală și pe cei 500 de rapidiști, au luat loc în tribunele de pe «1Mai». Au avut ce vedea pentru că cele două garnituri au oferit un spectacol viu peste nivelul ligii secunde. Oaspeții iau inițiativa în startul jocului, iar în minutul 15 Dică scapă pe dreapta, îi pasează simplu lui Ciolacu, iar acesta, singur-singurel în careul slobozean, îl învinge... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2014, 21:50 (8148 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tur montan pe bicicletă, la 62 de ani

Gabriel Vîlcu, din nou la drum

Tur montan pe bicicletă, la 62 de ani

Gabriel Vîlcu, slobozeanul care a încercat anul trecut să facă Turul României pe bicicletă se pregătește din nou de drum. De astă dată el își propune un tur montan de 1000 de kilomentri în 7 zile. Turul se vrea un preambul la o viitoare expediție pe bicicletă de 3000 de kilometri pe care intenționează să o întreprindă la începutul lunii iulie...

Antrenament montan pe Transfăgărășan Miercuri, 4 iunie 2014, la orele 8,45, slobozeanul care a încercat anul trecut să facă Turul României pe bicicletă va porni din nou la drum. Traseul pe care îl va urma trece prin Ploiești, Brașov, Făgăraș... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2014, 20:20 (3845 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Axintele a terminat pe 2

Viitorul Axintele și-a îndeplinit in extremis obiectivul, terminînd campionatul pe locul 2, după o victorie oarecum surprinzătoare la Afumați coroborată cu semieșecul Ștefăneștiului la Călărași. Răduță-Cioceanu, Oprișan, Matei (Mihociu), Sava-Pavelescu, Frangu(Șelaru)-Dedu (Bogorodiță), Croitoru (Enciu), Luca-Ciochină au fost oamenii care au obținut victoria la limită a ialomițenilor. Viitorul a cîștigat cu 1-0, grație reușitei din penalty al lui Nicolae Ciochină (’48) în urma unui henț în careu al unui apărător ilfovean. Axintenii au avut două transversale, prin Croitoru și Pavelescu dar au și tremurat pentru cele 3 puncte după ce Luca (’70) și Șelaru (’90) au văzut cartonașul roșu. Chiar dacă... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2014, 18:10 (8606 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vicele Consiliului Județean, Ștefan Mușoiu, vinovat «definitiv și irevocabil»

Vicele Consiliului Județean, Ștefan Mușoiu, vinovat «definitiv și irevocabil»

La 2 ani de la constatarea ANI privind încălcarea legii... de către Ștefan Mușoiu, acesta continuă să ocupe funcția publică de vicepreședinte al Consiliului Județean. Mai mult decît atît, instituția ignoră decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție care l-a declarat vinovat «definitiv și irevocabil» pentru «conflict de interese».

Comunicatele nu iartă și nu mint În urmă cu două săptămîni, Independent anunța că vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu, a fost declarat de către Agenția Națională de Integritate... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2014, 15:05 (8929 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Unirea Fierbinți, campioană

Meciul din ultima etapă a fost o simplă formalitate pentru liderul Unirea Fierbinți, care i-a spulberat pe cei de la CS Amara cu un usturător 10-2. Prin această victorie, Unirea a cumulat 74 de puncte, păstrîndu-se la două lungimi de Victoria Țăndărei și făcînd inutil succesul acestora la Căzănești, scor 6-4. Fierbințiul va merge la barajul pentru Liga a III-a unde, pe 21 iunie 2014, va întîlni la Călărași campiona județului Ilfov, Voința Snagov. Titlul de campioană obținut de cei din Fierbinți este, printre altele, și meritul unor fotbaliști aflați la apusul carierei dar cu mare experiență în primele două eșaloane, cum ar fi Bobariu sau Radu Cosma. La celălalt pol al clasamentului le găsim pe... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2014, 12:15 (6366 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Război total în PNL Ialomița

Cine seamănă vînt, culege furtună

Război total în PNL Ialomița

Aflat în cădere liberă după alegerile europarlamentare din 25 mai 2014, PNL Ialomița se află în acest moment în pragul unui război intern. Rătăcirea publică a lui Cezar Zamfir a fost taxată dur de către vicepreședintele PNL Ialomița, primarul de Urziceni, Constantin Sava. Miza acestui conflict o constituie subminarea poziției ocupate în acest moment de către Ioan Martin. Deși joacă cu demisia pe masă, acesta nu este dispus să renunțe la funcție fără luptă!

Politichie de diletanți
Orbit de teama pierderii funcției de viceprimar, Cezar Zamfir a mînjit, public, clanța PSD pe care a lins-o cu atîta aplecare timp de... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2014, 11:20 (7133 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Drăguț, primul transfer

Unirea Slobozia a promovat în prima ligă iar conducerea caută întăriri în limita posibilităților. Prima achiziție este interul dreapta Ana Maria Drăguț, o jucătoare foarte apreciată de antrenorul Liviu Paraschiv. Născută pe 24 februarie 1990, Drăguț a mai evoluat la Brașov, Roman, Constanța și Brăila. Născută în Dărăbani, județul Botoșani, handbalista a fost o componentă de bază a loturilor de junioare și tineret. Pe postul ei, echipa noastră le mai are în lot pe Mihaela Stănciulescu și Carmen Veșcă. În aceste zile, conducerea slobozeană poartă discuții cu mai multe jucătoare, o parte dintre acestea urmînd să se concretizeze în transferuri. Reunirea lotului este prevăzută pentru 7 iulie 2014.... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2014, 10:50 (6061 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Cununiile de aur ale orașului

Cununiile de aur ale orașului

În fiecare an, în cadrul Sărbătorilor Sloboziei, autoritățile locale omagiază cuplurile care au împlinit 50 de ani de căsnicie. Anul acesta, și-au serbat «cununia de aur» douăsprezece cupluri. Timp de o jumătate de veac, neștiute de nimeni, destinele lor s-au împletit cu destinul orașului. Iar joi, 29 mai 2014, preț de o clipă, ele au devenit publice...

Douăsprezece cununii, douăsprezece destine
Oficierea cununiilor este fixată pentru orele 15,00, în «Casa Căsătoriilor» de la parterul Primăriei Slobozia. Cuplurile stau cuminți, pe scaune, ascultînd predica oficială. Sînt dovada... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2014, 09:50 (5659 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Memorialul «Nicolae Mihăilescu», la a IV-a ediție

Scrimă

Memorialul «Nicolae Mihăilescu», la a IV-a ediție

Săbiile s-au încrucișat din nou la finele săptămînii trecute în Sala Sporturilor din Slobozia, unde s-a desfășurat a IV-a ediție a Memorialului «Nicolae Mihăilescu», turneu dedicat celui care, în 1972  punea bazele scrimei ialomițene. Competiția este una cu participare internațională, pe lîngă sabreri români din Slobozia, București, Iași sau Brașov, participînd și reprezentanți ai Bulgariei și Moldovei. Este un concurs care se adresează categoriei juniorilor, scrimeri cu vîrste de pînă la 20 de ani. S-au desfășurat dueluri la masculin și la feminin, atît la individual cît și pe echipe. La feminin s-a impus Loredana Dima, ialomițeanca înregimentată la Steaua, trecînd în finală de dinamovista... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2014, 09:30 (6483 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

A devenit istorie

Viceprimarul PNL Cezar Zamfir a fost demis!

Vineri, 6 iunie, la orele 14,00, Consiliul Local Slobozia a votat pentru demiterea din funcție a viceprimarului Cezar Zamfir. Hotărîrea a fost adoptată cu o majoritate de 11 voturi. Înlocuitorul lui Cezar Zamfir în funcția de viceprimar al muncipiului Slobozia va fi consilierul PP-DD Gabriel Mușat.

11 din 11 Vineri, 6 iunie 2014, la orele 14,00, cei 9 consilieri PSD din cadrul Consiliului Local Slobozia, sprijiniți de cei 2 consilieri PP-DD, au votat pentru demiterea viceprimarului PNL Cezar Zamfir. Decizia, au susținut în plenul ședinței consilierii PSD, «a fost accelerată de atitudinea... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2014, 16:15 (17926 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Juristul Vasile Zamfir și-a plătit pregătirea pentru admiterea în magistratură cu bani de la spital!

Meditații particulare achitate din fondurile Spitalului Slobozia

Juristul Vasile Zamfir și-a plătit pregătirea pentru admiterea în magistratură cu bani de la spital!

Camera de Conturi Ialomița demonstrează «negru pe alb» faptul că ilegalitățile s-au inventat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. De la salariați fictivi plătiți din bani publici și școliți pe banii unității, toate s-au petrecut între 2011-2013 la Spitalul Slobozia. Unul dintre angajații pentru care unitatea a plătit bani grei pentru a merge la școală este chiar juristul Vasile Zamfir! Acesta a cheltuit 15365 de lei pentru cursuri de mediator și meditațiile necesare admiterii în magistratură.

Cursuri de «mediator» plătite din banii spitalului
Auditorii Camerei... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2014, 16:40 (12788 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Procurorii DIICOT, pe urmele traficanților de canabis

Slobozia: Procurorii DIICOT, pe urmele traficanților de canabis

Descinderi în dimineața zilei de joi, 5 iunie 2014. Procurorii DIICOT au descins în patru locații, două din București și două din Slobozia, pentru a identifica tot atîția suspecți. În ceea ce le privește pe persoanele vizate de anchetatori, acestea se făceau vinovate de comiterea infracțiunii de trafic de droguri. Descinderile de la Slobozia ale procurorilor DIICOT s-au desfășurat în zona fostului Complex Comercial «Azur». Anchetatorii au vizat doi tineri din oraș care, alături de alți doi din București, reușiseră să creeze un grup infracțional organizat, a cărui activitate infracțională viza «traficul de droguri». Respectivii suspecți s-ar face vinovați de faptul că ar fi comercializat cantități... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2014, 13:40 (8065 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ex-primarul Emil Vlante, spaima contractelor de arendă

Primar penal post-festum la Sudiți

Ex-primarul Emil Vlante, spaima contractelor de arendă

Ialomița este județul tuturor posibilităților. Facsimilul pe care vi-l prezentăm alăturat dovedește cu prisosință acest lucru. După cum puteți observa, contractul de arendă din imagine este semnat de două ori de către ex-primarul localității Sudiți, Emil Vlante. Prima dată în calitate de arendaș, reprezentant al propriei societăți agricole, iar a doua oară în calitate de primar.

Un elefant se legăna...
Ex-primarul Emil Vlante este cunoscut ca un cal breaz pentru pasiunea sa pentru terenuri agricole. Un facsimil sosit pe adresa redacției confirmă însă faptul că, pe perioada în... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2014, 09:30 (10385 vizualizări - 9 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Polițiștii acționează pentru combaterea braconajului piscicol

Polițiștii ialomițeni au intensificat acțiunile pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, îndreptate împotriva habitatelor piscicole naturale, a transportului și comercializării ilegale ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2014, 11:15
(8083 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Sancțiuni de 9 mii de lei într-o singură zi

Miercuri, 14 mai 2014, polițiștii rutieri și de ordine publică au acționat pe arterele rutiere județene pentru constatarea de contravenții și prevenirea, respectiv combaterea infracțiunilor rutiere. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2014, 09:40
(6886 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

Tinerii interesați de o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor pot alege să studieze într-una dintre unitățile de învățămînt ale instituției sau din cadrul sistemului național de apărare ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2014, 08:30
(6345 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 194 locuri de muncă pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziție șomerilor ialomițeni un număr de 194 de locuri de muncă. Dintre acestea, cele mai numeroase, în număr de 133, sînt destinate ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 20:20
(6797 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Poștașii, în grevă japoneză

Protestul la nivel național organizat de Compania Națională «Poșta Română» s-a desfășurat și în Ialomița. Solidari cu colegii lor din țară, angajații Poștei Române filiala Ialomița au fost preț de o zi ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 18:40
(5858 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tragedie în curtea Remat. A murit strivit de propria mașină!

Slobozia: Tragedie în curtea Remat. A murit strivit de propria mașină!

Un angajat al societății Remat din Slobozia și-a pierdut viața la locul de muncă.  În acest caz procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au deschis o anchetă. Potrivit informațiilor ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 17:40
(11296 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Infractor trimis la închisoare

Un ialomițean de 54 de ani a fost reținut în noaptea de marți spre miercuri, 13/14 mai 2014, pe raza municipiului București de către polițiști. Pe numele acestuia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2014, 10:30
(7057 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termen limită pentru depunerea cererilor de plată pe suprafață

Potrivit Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița, termenul limită pentru depunerea cererii de plată fără penalități este 15 mai 2014. În cazul în care acest termen ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 18:10
(6143 vizualizări - 0 comentarii)


București: LAPAR organizează «Conferința Națională a Agricultorilor»

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, federație reprezentativă legală a producătorilor agricoli români, va organiza Conferința Națională a Agricultorilor-2014, cu tema «Agricultura românească ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 16:35
(6571 vizualizări - 0 comentarii)


A treia Coferință Regională «Zile Medicale Amara 2014»

Colegiul Medicilor din Ialomița și Călărași, împreună cu Asociația Medicilor de Familie organizează cea de-a III-a ediție a Conferinței Regionale, cu participare internațională «Zile Medicale Amara 201 ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 16:10
(6608 vizualizări - 6 comentarii)


Slobozia: Trimis în judecată pentru evaziune fiscală

Procurori ai Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus trimiterea în judecată a inculpatului A.M. pentru săvîrșirea infracțiunilor de evaziune fiscală. Concret, A.M., în calitate de administrator ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 15:25
(5628 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița serbează «Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare»

«Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare» este un eveniment desfășurat la inițiativa Programului pentru Mediu al Națiunilor Unite (UNEP), în parteneriat cu BirdLife International și Wetlands International ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 15:10
(3152 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursurile «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

În data de 15 mai 2014 va debuta faza județeană a competițiilor școlare cu caracter tehnico-aplicativ «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața». Aceste competiții, organizate de către Inspecția ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 13:05
(8344 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii de Investigare a Fraudelor combat evaziunea fiscală

Polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor Urziceni cercetează un bărbat, în vîrstă de 61 de ani, din București, fiind bănuit că în calitate de administrator al unei societăți comerciale situată în ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 12:15
(8430 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Minore cercetate de polițiști pentru furt calificat

Polițiștii cercetează două minore, de 9, respectiv 12 ani, ambele din comuna Bordușani, care sînt bănuite de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, cele în cauză, în cursul zilei de 11 mai a ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 11:05
(6891 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Urziceni: Exercițiu de alarmare publică

În baza «Planului de pregătire în domeniul situațiilor de urgență pe anul 2014», aprobat prin ordinul prefectului județului Ialomița, în data de 14 mai 2014, începînd cu ora 10,25, este planificat a se ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 10:10
(6125 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: O șoferiță a acroșat un pieton

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 10 mai a.c., cu privire la faptul că pe raza cartierului Slobozia Nouă, din municipiul reședință de județ, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 08:30
(4874 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Activitate de prevenție a polițiștilor Serviciului Rutier

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea șoferilor cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2014, 08:10
(5315 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți 13, «Ziua Informării Preventive»

ISU Ialomița: Marți 13, «Ziua Informării Preventive»

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) s-a raliat inițiativei derulată la nivel european, astfel încît, în fiecare zi de marți 13, organizează în București și în județele țării «Ziua informării ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2014, 16:20
(7641 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere

La sfîrșitul lunii aprilie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7610 șomeri, din care 2053 șomeri indemnizați, respectiv 5324 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2014, 09:15
(4968 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Cursuri de formare profesională

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, în anul 2014, cursuri de formare profesională în următoarele meserii: operator, introducere, validare, prelucrare date; comunicare ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 13:45
(6225 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident mortal pe DN2 după ce un șofer băut a acroșat un biciclist!

Duminică, 4 mai a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 12:20
(9335 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița: Acordul prealabil pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează producătorii agricoli că mai pot depune cererea de acord prealabil pentru anul 2014, pentru acordarea unui ajutor ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 10:20
(8054 vizualizări - 0 comentarii)


Elemente de muniție, descoperite la Fetești. Incendiu la Țăndărei!

Două proiectile perforante de artilerie de calibru 85 mm au fost descoperite de un cetățean pe un teren viran de pe raza municipiului Fetești. Evenimentul a fost anunțat prin 112 sîmbătă, 3 mai a.c, iar ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2014, 08:30
(9087 vizualizări - 0 comentarii)


314 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița

AJOFM Ialomița a făcut publice rezultatele Bursei Generale a Locurilor de Muncă din luna martie 2014. Astfel, 314 participanți au reușit să-și găsească un serviciu... La nivelul județului, au fost contactați ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2014, 15:35
(5366 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «1 Mai» la limita legii

Pentru unii ialomițeni, ziua de «1 Mai» nu a însemnat doar distracție cu mici și bere, ci și probleme cu legea. 200 de polițiști au fost la datorie în această mini-vacanță și au aplicat sancțiuni fără număr ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2014, 12:45
(5536 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Depunerea cererilor de subvenție pe suprafață, în linie dreaptă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-APIA Centrul Județean Ialomița informează că, în perioada 3 martie-28 aprilie 2014, au fost depuse, în cadrul Campaniei de primire a cererilor de plată ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2014, 15:35
(6970 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două persoane, reținute de polițiștii ialomițeni pentru favorizarea infractorului

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au reținut luni, 28 aprilie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, două persoane, o femeie și un bărbat de 36, respectiv 33 de ani, ambii ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2014, 12:10
(8785 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate comercială
angajează
operator PC
(2 posturi)
Relații la telefon 0724/000.595
CV la fax 0243/235.111

25 Aprilie 2014, 18:40


Slobozia: La un pas de moarte

Accident de circulație produs pe șoseaua care leagă Slobozia de Brăila. Un bărbat, de 34 de ani, a fost la un pas de a-și pierde viața după ce a intrat cu mașina într-un copac. Rănit în urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2014, 17:40
(4615 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...