Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fabrica de «pile» a juristului Zamfir

Anchetă penală la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Fabrica de «pile» a juristului Zamfir

Angajările pe bază de convenții civile efectuate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia au intrat în atenția procurorilor. Anchetatorii au fost sesizați de reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița. În urma unei verificări, aceștia au constatat faptul că 103 persoane au fost angajate în mod ilegal. «Ingineria de manual», susțin oficialii ITM, este opera juristului Vasile Zamfir, cel a cărui semnătură se regăsește pe respectivele contracte litigioase. Cu toate acestea, dacă va fi găsit vinovat, el riscă însă cel mult o amendă penală!

Scandalul public al angajărilor ilegale... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2014, 10:40 (13894 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Ferma Model de la Perieți, o ruină de 1,4 milioane de lei

Istoria Ialomiței căpușează bugetul de stat

Ferma Model de la Perieți, o ruină de 1,4 milioane de lei

Oficial, patrimoniul cultural al județului este alcătuit dintr-un număr de 218 monumente istorice. Cele mai importante dintre acestea au beneficiat în ultimii ani de finanțări consistente din partea Ministerului Culturii pentru a fi reabilitate și incluse în circuitul turistic al județului. În ciuda eforturilor investiționale, aceste obiective cu potențial cultural sînt în continuare ruine. Este cazul și Fermei Model de la Perieți, monument istoric care se află în proprietatea Muzeului Național al Agriculturii. «Cea mai mare fermă din Răsăritul Europei», cum era denumit în anii interbelici domeniul de lîngă Slobozia, se află într-o stare de continuă degradare. Ruina din Perieți este însă abonată... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2014, 10:20 (10007 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Strachina, cartierul din Țăndărei terorizat de hoți

Poliția ialomițeană, în luptă cu mica infracționalitate

Strachina, cartierul din Țăndărei terorizat de hoți

Cartierul Strachina din Țăndărei a devenit peste noapte ținta hoților. Cei 2000 de oameni care locuiesc aici nu mai au liniște din cauza infractorilor. Faptele semnalate de cetățeni vizează furturi de animale, energie electrică sau fier vechi. Polițiștii din zonă au identificat, pînă în prezent, cinci autori, toți minori. Lupta oamenilor legii cu mica infracționalitate nu se oprește aici. În prezent sînt organizate filaje pentru a curăța orașul de «găinari».

Situația de fapt
În 2010, cartierul Strachina din Țăndărei devenea epicentrul infracțional al Europei după scandalul în... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2014, 16:35 (9413 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Încă o dată pe 29 iunie 2014

Referendum la Căzănești pentru revenirea la statutul de comună!

Marți, 27 iunie 2014, la Căzănești, s-a decis declanșarea unui nou Referendum pentru revenirea la statutul de comună. Decizia a fost adoptată în plenul ședinței Consiliului Local Căzănești cu o majoritate de 9 voturi. Inițiativa aparține lui Anatol Ghilea, binecunoscut pentru eforturile sale în acest sens. Data Referendumului a fost fixată pentru 29 iunie 2014.

Din nou la urme Locuitorii din Căzănești sînt așteptați pe 29 iunie 2014 la un nou referendum. Decizia a fost adoptată marți, 27 mai a.c., în plenul Consiliului Local. Potrivit informațiilor oficiale, proiectul de hotărîre a... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2014, 13:50 (8102 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Minoră agresată, salvată de polițiști

Slobozia: Minoră agresată, salvată de polițiști

O fetiță de doar 8 ani a fost salvată de doi polițiști după ce a fost agresată cu un cuțit de un tînăr de 24 de ani din Slobozia! Deși erau în timpul liber, oamenii legii s-au comportat exemplar. L-au prins pe atacator, l-au imobilizat, apoi l-au condus în arest. Nu este prima dată cînd agresorul face victime pe străzile orașului. În urmă cu cîteva săptămîni, el era să lase fără suflare un băiețel de 11 ani, pe care l-a tăiat în zona gîtului cu un cutter. Din fericire, rana a fost superficială, iar copilul a petrecut la spital doar cîteva zile. Dincolo de curajul polițiștilor, cele două incidente scot la iveală o serie de bîlbe procedurale pe care anchetatorii le invocă în ceea ce privește pedepsirea... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2014, 11:40 (25061 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mihai Ioniță, «Cetățean de Onoare» al Sloboziei

Mihai Ioniță, «Cetățean de Onoare» al Sloboziei

Joi, 29 mai 2014, la ora 17,30, regretatului om de afaceri Mihai Ioniță i se va conferi titlul de  «Cetățean de Onoare al Municipiului Slobozia», în cadrul ședinței festive a Consiliului Local. Inițiativa aparține unui grup de consilieri, în urma propunerilor venite din partea cetățenilor municipiului. Mihai Ioniță a marcat prin activitatea sa ultimii 20 ani din viața economică și socială Sloboziei...

Omul care a dat viață orașului În cadrul Sărbătorilor Sloboziei de anul acesta, administrația locală a adoptat decizia de a cinsti memoria celui care a fost omul de afaceri Mihai... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2014, 07:45 (6723 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia CSMS Iași 1-0

Nu aduce anu’ ce aduce Jianu

Slobozia a așteptat cu înfrigurare confruntarea cu Iașiul. Așa lipsită de miză cum părea, întîlnirea trebuia să se lase cu 3 puncte pentru Unirea. Soare, spectatori entuziaști și peste toate ziua de naștere a lui Adrian Mihalcea. Premise suficiente pentru un succes.

Din nou Oprea, din nou victorie
Mihalcea l-a ales iarăși pe Relu Oprea pentru securizarea buturilor. 1-0 cu Clinceni și 4-1 cu Berceni sînt rezultatele jocurilor în care Oprea a apărut ca titular. Prin urmare, Relu poate fi considerat un porte-bonheur pentru echipa slobozeană. Confirmarea acestui fapt a apărut încă... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2014, 16:20 (7033 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

«Eu sunt de părere că la vârstele mici handbalul trebuie luat ca o joacă...»

Interviu Marian Simion

«Eu sunt de părere că la vîrstele mici handbalul trebuie luat ca o joacă...»

An bun pentru handbalul juvenil din Slobozia. Echipele CSS au reușit calificări de multe ori nesperate în fazele superioare ale competițiilor în care au fost angrenate. Despre ce a fost, dar și despre ce va urma, citiți în interviul de mai jos cu profesorul Marian Simion, omul care de foarte mulți ani se confundă cu handbalul slobozean.
-Domnule profesor, sezon peste așteptări ale junioarelor 1...
-Așa este, mai ales că am pornit jocurile din grupă cu serioase probleme de efectiv. Au fost meciuri în care ne-au lipsit portarii și a trebuit să improvizăm cu jucătoare de cîmp. Nu aveau talie cu care să joace, dar am reușit calificarea în turneul semifinal... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2014, 15:20 (4867 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Micul Chopin» a ajuns mare

«Micul Chopin» a ajuns mare

În urmă cu două săptămâni, Liceul de Arte din Slobozia a găzduit cea de-a opta ediție a Concursului Național de Interpretare «Ionel Perlea». Pentru a doua oară de la debutul acestui concurs, premiul I a rămas la Slobozia. Performanța îi aparține lui Sebastian Solomon, elevul cunoscut drept «micul Chopin». Ajuns elev în clasa a VIII-a, Sebastian confirmă astfel nivelul de educație din cadrul acestei unități de învățămînt, dar și un talent desăvîrșit prin mii de ore de muncă...

Un premiu la care visează din clasa a III-a
Sebastian este acum elev în clasa a VIII-a. Orașul îl cunoaște... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2014, 13:45 (7069 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Cristian Andreescu, dublu campion național la 14 ani

În perioada 19-25 mai 2014, Bucureștiul a găzduit Campionatul Național de Vară la tenis de cîmp adresat categoriei 14 ani. Cristian Andreescu, reprezentant al CSM Unirea Slobozia, a fost din nou la înălțime confirmînd forma bună, dar și titlul național cucerit în iarnă. Andreescu a pornit această competiție din postura de favorit 3 în proba de simplu. Două seturi i-au fost necesare sportivului nostru pentru a trece de adversarul din primul tur: 6-4, 6-2 cu Carp-Cararlioan de la CS Axis. Tururile 2 și 3 au însemnat din nou victorii în două seturi: 6-0, 6-2, cu Dan Năstase, urmat de 6-1, 6-1 cu Cezar Crețu, de la TC «Micul As». Sfertul de finală disputat în compania lui Vlad Nicolae a însemnat și... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2014, 13:10 (19649 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orezăria Riso Scotti, pericol public pentru agricultori

Imprudență și sfidare a legii

Orezăria Riso Scotti, pericol public pentru agricultori

Italienii care cultivă exploatațiile de orez din zona Giurgeni-Vlădeni au împrăștiat «accidental», prin tratament avio, un erbicid total pe bază de glifosat pe terenurile agricole care aparțin agricultorilor din zonă. În urma incidentului, au fost calamitate peste 150 de hectare de teren cultivate cu grîu, floarea-soarelui și orz, de-a lungul drumului național care leagă popasul Chirana de Giurgeni. De asemenea, susțin agricutorii păgubiți, o parte dintre aceste terenuri au fost inundate. Inițial, reprezentanții firmei italiene au refuzat să acorde despăgubiri pentru pagube. Intervenția autorităților județene a deblocat situația, însă despăgubirile nu pot fi acordate imediat. Potrivit autorităților... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2014, 09:25 (11736 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ultex Țăndărei, vândută «la pachet» cu datoriile unor investitori moldoveni?

Ultex Țăndărei, vîndută «la pachet» cu datoriile unor investitori moldoveni?

Investitori de peste Prut ar fi interesați de ultimele rămășițe din industria locală a Țăndăreiului. O firmă din Republica Moldova ar intenționa să cumpere fabrica de ulei din oraș. Tranzacția care ar putea salva SC Ultex din declinul financiar provocat chiar de «patronat» s-ar afla însă la stadiul negocierilor. Deși actuala conducere a firmei este încrezătoare în acest demers, colapsul firmei continuă. Aflată în reorganizare, societatea trebuie să achite în totalitate debite de peste 80 milioane de lei către bugetul de stat sau către terți, precum și restanțele către bugetul local al Primăriei Țăndărei, de peste 4 milioane de lei.

Declinul unui colos industrial... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2014, 07:40 (13191 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ca la noi, în toată țara

Ialomița votează în pas de melc

Incident electoral la Fetești: Președintele Secției de Votare nr. 46 a plecat acasă cu ștampilele de vot!

Și în Ialomița secțiile de votare s-au deschis la ora 07,00 și se vor închide la ora 21,00. Potirvit datelor oficiale, au fost deschise un număr de 220 de secții de votare la care sînt așteptați să voteze fix 238495 de alegători. Pentru alegerile europarlamentare au fost tipărite 262385 de buletine de vot. Estimările la ora 11,00 sînt însă descurajante. Potrivit datelor oficiale, mai puțin de 5% dintre ialomițeni și-au exercitat dreptul de vot. Spre exemplu, la Secția 11 din Slobozia, din cei 1200 de alegători arondați au votat, în primele 4 ore de la deschiderea urnelor, doar 57 de alegători. Instituția Prefectului și reprezentanții Biroului Electoral Județean Ialomița confirmă că în județ nu... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2014, 11:40 (11401 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cătălin Hristescu a încălcat obligațiile «arestului la domiciliu»!

Fostul prim-procuror, surprins ieșind dintr-un hotel din București alături de o femeie

Cătălin Hristescu a încălcat obligațiile «arestului la domiciliu»!

Joi, 22 mai 2014, la Curtea de Apel București s-a desfășurat primul termen al procesului în care Cătălin Hristescu, fostul șef al Parchetului Tribunalului Ialomița, este trimis în judecată de DNA sub acuzația de «trafic de influență». Potrivit Mediafax, ajuns în Capitală, Hristescu a fost depistat de polițiști în parcarea unei supermarket, după ce a părăsit un hotel în compania unei femei.
Potrivit unui comunicat de presă al IGPR, Cătălin Hristescu a fost depistat circulînd pe raza municipiului București pe un alt traseu decît cel impus de Biroul de Supraveghere Judiciară din cadrul IPJ Ialomița, unitate care îl supraveghează pe Hristescu 24 de ore din 24. Joi,... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2014, 11:05 (10400 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vicepreședintele Ștefan Mușoiu, declarat incompatibil de către ANI

Definitiv și irevocabil

Vicepreședintele Ștefan Mușoiu, declarat incompatibil de către ANI

După doi ani în care a încercat să-și demonstreze nevinovăția în instanță, Ștefan Mușoiu a fost declarat incompatibil, definitiv și irevocabil. Decizia aparține Înaltei Curți de Casație și Justiție și a fost făcută publică de Agenția Națională de Integritate. În 2012, instituția sesiza faptul că vicele Mușoiu a încheiat, prin intermediul firmelor pe care le «patronează», mai multe contracte cu instituțiile din subordinea Consiliului Județean Ialomița. Potrivit legislației în vigoare, orice funcționar declarat incompatibil nu mai are voie să dețină o funcție publică pe o perioadă de 3 ani.

Fănică, firmele, banii și ANI... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2014, 15:40 (26050 vizualizări - 39 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conferința Regională «Zile Medicale Amara 2014», la cea de-a III-a ediție

Sfaturi medicale și terapii complementare în Ialomița

Conferința Regională «Zile Medicale Amara 2014», la cea de-a III-a ediție

La sfîrșitul săptămînii precedente, medici din 5 județe ale țării s-au întîlnit, la Amara, în cadrul celei de-a treia ediții a Conferinței Regionale «Zile Medicale Amara 2014». Manifestarea, dedicată științelor medicale, s-a bucurat de prezența unui grup de doctori conferențiari universitari din cadrul unor prestigioase centre clinice din Franța și Bulgaria.

Medicină la Amara
Evenimentul dedicat medicinii desfășurat în stațiunea balneară Amara a fost organizat de reprezentanții Colegiului Medicilor Ialomița și Colegiului Medicilor Călărași, în colaborare cu oficialii Colegiilor... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2014, 10:20 (6908 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei se mută lângă bazinul olimpic

La a XIV-a ediție

Sărbătorile Sloboziei se mută lîngă bazinul olimpic

După 14 ani de bîlbe repetate, autoritățile locale au reușit performanța de a muta circul aferent Sărbătorilor Sloboziei în afara orașului. Locația aleasă pentru anul acesta este în imediata vecinătate a bazinului olimpic, care așteaptă de 4 ani să fie inaugurat. Manifestările vor avea loc în perioada 29 mai-1 iunie 2014.

Asfalt pe ultima sută de metri
De o săptămînă, autoritățile locale din Slobozia au declanșat lucrările de amenajare a platoului din imediata vecinătate a bazinului olimpic. Potrivit informațiilor oficiale, acolo vor fi comasate tarabele și comediile care au deranjat... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2014, 15:45 (12494 vizualizări - 32 comentarii)

EVENIMENT

Târg de meserii pentru liceenii ialomițeni

Tîrg de meserii pentru liceenii ialomițeni

Într-un județ în care locurile de muncă sînt puține și prost plătite, elevii iau locul autorităților și se promovează singuri. Vineri, 16 mai 2014, elevii liceelor din Slobozia, dar și cei ai liceelor din Traian, Reviga și Căzănești, au participat la un «Tîrg de meserii», eveniment desfășurat la nivel național. În Ialomița, evenimentul s-a desfășurat în Piața Revoluției din Slobozia.

Întoarcerea la meseriile agricole
Joi, 15 mai 2014, pe platoul din fața Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia a avut loc un tîrg inedit. În premieră locală, sub egida Inspectoratului Școlar... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2014, 10:20 (7250 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a pierdut garanția pentru stația de epurare

Mai săraci cu 850 mii de lei

Primăria Slobozia a pierdut garanția pentru stația de epurare

Stația de epurare a Sloboziei a costat administrația locală 7 milioane de euro. Investiția, una mamut, a fost realizată de către firma Dytras Spania, în colaborare cu «clona» sa, Dytras România. Recepția finală nu a fost semnată însă nici pînă la acest moment. Înainte de finalizarea lucrărilor, ambele firme și-au declarat starea de insolvență. În aceste condiții, administrația locală a fluierat a pagubă și a plătit oalele sparte din banii contribuabililor. Iar la începutul acestui an, din cauza unei neglijențe inexplicabile, a pierdut și garanția de bună execuție, în valoare de 850 mii de lei. Se încheie astfel o filă de istorie neagră a administrației locale. Iar singurii vinovați, după cum veți... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2014, 19:40 (18336 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Sala de gimnastică de la Țăndărei are iz penal

Moștenirea liberală naște monștri

Sala de gimnastică de la Țăndărei are iz penal

După aproape 7 ani, investiția în realizarea unei săli de gimnastică noi pentru Școala Nr. 1 Țăndărei atrage atenția opiniei publice din urbe. Un control administrativ desfășurat zilele acestea la nivelul autorităților locale ar putea identifica probleme grave în cheltuirea fondurilor publice pentru acest obiectiv. Directorul școlii, Steluța Mitrea, refuză să comenteze situația. Primarul orașului Țăndărei, Cristian Roman se abține, dar susține că «administrația poate asigura finalizarea investiției, fără preluarea datoriilor restante...».

Istoria sălii de gimnastică
Sala de gimnastică... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2014, 19:15 (9049 vizualizări - 11 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
316 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

Un tînăr în vîrstă de 25 ani din Urziceni este cercetat e polițiști pentru conducerea pe drumurile publice a unui autoturism înmatriculat în străinătate care nu are drept de circulație în România. Acesta ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:31
(14809 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt de telefon, identificați

În după-amiaza zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., un tînăr în vîrstă de 16 ani, din comuna Ciulnița, s-a prezentat la Poliția Municipiului Slobozia pentru a sesiza faptul că în timp ce se afla în parcul ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:30
(9943 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente

Neadaptarea vitezei la condițiile unui carosabil acoperit cu zăpadă a fost cauza a două evenimente rutiere produse pe arterele județului. Unul dintre conducătorii auto a părăsit locul accidentului, dar ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:26
(13898 vizualizări - 0 comentarii)


Fără carnet și depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

În după-amiaza zilei de marți, 5 ianuarie 2010, pe raza municipiului Urziceni, în cadrul activităților curente desfășurate, polițiștii au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate la ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:26
(13964 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția rutieră, în stradă pentru siguranța circulației

Polițiștii au acționat pe raza municipiului Slobozia în scopul prevenirii și combaterii incidentelor rutiere. Activitățile desfășurate de polițiști au vizat urmărirea modului în care participanții la trafic ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:22
(12032 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire și combatere a infracționalității

În cursul zilei de marți, 5 ianuarie 2010, în intervalele orare 14,30-18,30, respectiv 19,30-21,30, în municipiul Slobozia a fost organizată o acțiune cu efective mărite, urmărindu-se în principal prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:19
(11302 vizualizări - 0 comentarii)


Au plecat la Revelion și bunicul le-a dat dispărute

În prima zi a anului 2010, în jurul orelor 10,15, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată asupra unor dispariții. Un bătrîn, de 73 ani, le-a spus polițiștilor că nepoatele sale, în vîrstă de 14, respectiv ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:37
(13097 vizualizări - 2 comentarii)


Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

În pofida activităților cu caracter preventiv desfășurate de polițiști, pe arterele județului, în perioada 30 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, s-au produs nouă accidente rutiere, evenimente în urma cărora ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:27
(12196 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, identificați

În noaptea de 29/30 decembrie 2009, o echipă de polițiști din Fetești l-a depistat pe raza municipiului pe un tînăr, de 21 ani, din comuna Bordușani. Asupra acestuia, cu ocazia controlului efectuat, au ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:01
(12003 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în discotecile rurale

În noaptea de 2 spre 3 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Grivița și Miloșești, au acționat pe raza celor două comune. În acțiunile întreprinse, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 13:53
(15516 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor

Intervenții ale pompierilor

În primele zile ale noului an, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență au avut de furcă. Astfel, în două situații s-a acordat primul ajutor cu echipaje SMURD, s-a intervenit ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 13:41
(14908 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele unui tînăr în vîrstă de 23 ani, din Slobozia, acesta fiind depistat la volanul unui autoturism în prima zi de Crăciun deși nu poseda permis de conducere. ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 14:58
(13031 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant la furat din autoturisme

În noaptea de 24 spre 25 decembrie a.c., în jurul orei 23,40, doi bărbați au fost surprinși în flagrant de polițiști în timp ce încercau să sustragă doi acumulatori ai unui autocamion. Autovehiculul era ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 14:58
(13021 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun liniștit, alături de cei dragi. ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 21:00
(12510 vizualizări - 0 comentarii)


Eleve, victime ale traficului de minori

Procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița, împreună cu polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 18:01
(11924 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți implicați în accident

Doi conducători auto, aflați sub influența băuturilor alcoolice, au fost implicați într-un accident rutier. De reținut că unul dintre aceștia nu poseda permis de conducere. Așadar, miercuri, 23 decembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 17:12
(14258 vizualizări - 0 comentarii)


S-a predat singur

Miercuri, 24 decembrie a.c., în jurul orei 7.30, la Poliția Municipiului Slobozia s-a prezentat Marian P., de 36 ani, din municipiul Slobozia, urmărit din luna februarie 2009. Bărbatul se sustrăgea executării ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 15:00
(14297 vizualizări - 2 comentarii)


Moș Crăciun jandarm

Moș Crăciun jandarm

Cu ocazia Sărbătorilor Crăciunului, jandarmii ialomițeni i-au luat locul lui Moș Crăciun și au împărțit cadouri copiilor cu dizabilități din cadrul Fundației «Trebuie» Fetești. Copiii, într-un cadru emoționant ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 14:27
(12382 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la bani!

Marți, 23 decembrie, o femeie din Urziceni a fost victima unei tîlhării. Femeia, în vîrstă de 36 ani, administrator a două magazine din localitate, a fost atacată de doi indivizi ce, prin violență, i-au ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2009, 16:06
(11645 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție stradală dedicată Revoluției

Expoziție stradală dedicată Revoluției

Cele mai importante 48 de fotografii exclusive realizate de AGERPRES în timpul Revoluției din Decembrie 1989 pot fi văzute începînd din 21 decembrie 2009, pînă pe 12 ianuarie 2010, în cadrul expoziției ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2009, 16:04
(11027 vizualizări - 0 comentarii)


Achizițiile intracomunitare și importurile de legume-fructe, în atenția polițiștilor

Începînd cu data de 15 decembrie 2009, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița, în colaborare cu comisarii Gărzii Financiare și inspectori ai Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorilor ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 18:10
(14102 vizualizări - 0 comentarii)


Dosare pentru produse contrafăcute

Polițiștii feteșteni au început urmărirea penală în șapte dosare penale în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau persoane fizice, cu puncte de lucru în localitățile ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 18:05
(13638 vizualizări - 0 comentarii)


Infractori după gratii

Doi ialomițeni, cu domiciliul în comuna Jilavele, pe numele cărora existau mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost identificați de polițiștii ialomițeni, fiind încarcerați în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 17:59
(11731 vizualizări - 0 comentarii)


APIA notifică fermierii

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură revine cu apelul către fermierii notificați pentru clarificarea datelor declarate în cererea de plată. Aceștia sînt obligați să se prezinte în cel mai ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 17:38
(14266 vizualizări - 0 comentarii)


Unirea Urziceni vs Liverpool

Unirea Urziceni vs Liverpool

Ghinion teribil pentru Unirea Urziceni la tragerea la sorți Europa League. Singura echipă din România calificată în primăvara europeană, Unirea Urziceni, și-a aflat adversarul din «16»-imile Ligii Europa ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 15:09
(12097 vizualizări - 0 comentarii)


ANM-Sîmbătă și duminică, în sud-est reîncep ninsorile

Prognoza meteorologică pe următoarele trei zile, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, prevede că în cursul zilei sîmbătă, 19 decembrie, în cursul nopții și duminică, 20 decembrie, în sud ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 14:13
(11421 vizualizări - 0 comentarii)


DRUMURI ÎNCHISE

DRUMURI ÎNCHISE

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că peste 150 de polițiști, din care 34 din structurile de siguranță rutieră, sînt angrenați în măsuri de deblocare/dirijare a traficului rutier ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 12:00
(13666 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți

Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți

Peste 25 de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni au acționat, în zilele de 16 și 17 decembrie a.c., pentru deszăpezirea participanților la trafic surprinși de viscol. Pe segmentul de șosea Urziceni ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:52
(11782 vizualizări - 1 comentariu)


Brazi confiscați la Fetești

Brazi confiscați la Fetești

8 brazi pentru care nu existau documente de proveniență potrivit legii au fost confiscați de polițiștii feteșteni. Aceștia au acționat joi, 17 decembrie a.c., pe raza municipiului pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:47
(10689 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:40
(14793 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...