Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sala de gimnastică de la Țăndărei are iz penal

Moștenirea liberală naște monștri

Sala de gimnastică de la Țăndărei are iz penal

După aproape 7 ani, investiția în realizarea unei săli de gimnastică noi pentru Școala Nr. 1 Țăndărei atrage atenția opiniei publice din urbe. Un control administrativ desfășurat zilele acestea la nivelul autorităților locale ar putea identifica probleme grave în cheltuirea fondurilor publice pentru acest obiectiv. Directorul școlii, Steluța Mitrea, refuză să comenteze situația. Primarul orașului Țăndărei, Cristian Roman se abține, dar susține că «administrația poate asigura finalizarea investiției, fără preluarea datoriilor restante...».

Istoria sălii de gimnastică
Sala de gimnastică... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2014, 19:15 (9049 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

50 de școli din Ialomița, în prag de comasare

50 de școli din Ialomița, în prag de comasare

Învățămîntul ialomițean se reorganizează din temelii. 50 de școli din județ fără personalitate juridică sînt la un pas de a fi comasate. Dacă această măsură va fi transpusă în practică, școli precum cele din Sărățeni, Drăgoești, Movilița sau Buești vor deveni secții exterioare ale unor școli mai mari. Soluția, spun oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, ar fi ca fiecare din respectivele unități să-și angajeze un contabil. Inițiativa implică însă costuri suplimentare pe care oficialii administrațiilor locale nu și le pot asuma. «Nu avem bani să plătim contabil!» declară Eugen Tocileanu, primarul comunei Sărățeni.

Plan de reorganizare școlară... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2014, 15:15 (9262 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

CAMPIOANE INVINCIBILE

CSM Unirea Slobozia-CSU Știința București 21–18 (13–6)

CAMPIOANE INVINCIBILE

6  ani de existență are echipa de handbal a CSM Unirea Slobozia, iar în acest timp s-au petrecut urcușuri și coborîșuri. 51 de handbaliste au îmbrăcat în această perioadă tricoul echipei noastre, doar 4 dintre ele activînd în toți cei 6 ani pentru Unirea: Andreea Nica, Andreea Tîlvăru, Irina Simion și Jeni Drăgan. 4 antrenori au stat pe banca Sloboziei: Marian Simion în două mandate, Gheorghe Neagu, Lucian Ghiulai și, de aproape 2 ani, Liviu Paraschiv. Aceasta este foarte pe scurt istoria handbalului slobozean în eșalonul secund, versiunea modernă. Al șaptelea an de existență va fi petrecut în Liga Națională, acolo unde fetele noastre obținuseră de mult biletele pentru participare. Slobozia... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2014, 13:40 (6961 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Dan, detectiv particular de provincie

Dan, detectiv particular de provincie

În mai puțin de o lună, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița va organiza un concurs pentru obținerea atestatului de detectiv particular. În Ialomița însă, meseria există de cîțiva ani. Deși se numără pe degete, iar contractele sînt rare, detectivii particulari locali nu par să aibă nevoie de mediatizare. Dan face meseria asta de 4 ani și nu a acceptat nici în ruptul capului să fie fotografiat. Dar, susține el, dacă cineva are nevoie cu adevărat de el, îl poate găsi. Noi am reușit după un car de intervenții și doar după ce am jurat pe roșu că nu vom face înregistrări audio-video!

Examenul de detectiv costă 140 de lei... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2014, 11:40 (12939 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Ion Nica, îndepărtat de la CSM după îndeplinirea obiectivului

«Probabil am supărat prin realizarea promovării!»

Surpriză de proporții la două zile după meciul cu Știința: Ion Nica, șeful Secției de Handbal a Unirii Slobozia, a fost îndepărtat din funcția pe care o ocupa sugerându-i-se că ar fi mai bine să iasă la pensie. Discuția de mai jos a avut loc luni seara, la cîteva ore după producerea acestui eveniment.
-Domnule Nica v-am sunat pentru o scurtă discuție despre situația jucătoarelor aflate la final de contract...
-Nu mai sînt în măsură să vă răspund la aceste întrebări pentru că de astăzi nu mai ocup funcția de șef al Secției de Handbal. Domnul primar mi-a spus că ar fi timpul să mă pensionez, deși eu simt că mai pot lucra multă vreme în sport, cu rezultate... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2014, 10:20 (7340 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Vom investi în Țăndărei peste 5,4 milioane de lei în anul 2014!»

Primarul Cristian Roman

«Vom investi în Țăndărei peste 5,4 milioane de lei în anul 2014!»

Investiția în sala de gimnastică a Școlii nr. 1 Țăndărei nu este singura aflată pe agenda de lucru a administrației locale. Potrivit informațiilor oficiale, pentru acest an, Consiliul Local a aprobat investiții în valoare de peste 5,4 milioane de lei. Suma reprezintă cam o treime din valoarea totală a bugetului estimat pentru anul 2014 și este cea mai mare din ultimii 6 ani. Primarul Cristian Roman susține că acest buget de investiții reflectă atît consensul din plenul Consiliului Local, cît și determinarea administrației locale de a ridica nivelul de trai al populației.

Reabilitarea străzilor va costa 3,4 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2014, 09:30 (6937 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Ploaie de goluri

Fotbal, Liga a II-a, ACS Berceni-Unirea Slobozia 1-4

Ploaie de goluri

Sîmbătă, 17 mai 2014, a fost o zi excelentă pentru echipa lui Adrian Mihalcea. Trecuseră 4 etape de cînd revelația seriei estice din liga secundă nu mai cunoscuse gustul victoriei, iar Berceniul părea terenul propice pentru că, și în sezonul regulat, Unirea luase toate punctele de acolo. Supărat că în Giulești a scăpat victoria printre degete, Mihalcea i-a trimis în teren încă din primul minut pe Relu Oprea în poartă și pe Cătălin Hristian în centrul ofensivei. Gazdele dau tonul ocaziilor, dar bara lui Alexandru Stan (’10) este doar un foc de paie. Slobozenii împing jocul către poarta lui Meilă, însuși portarul ilfovean fiind cheia deschiderii scorului. Toma execută o lovitură liberă de pe dreapta... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2014, 09:15 (7535 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Încă trei etape de foc

Unirea Fierbinți și Victoria Țăndărei continuă lupta la distanță pentru supremația în Liga a IV-a. Cele două trupe și-au confirmat în etapa de sîmbătă, 17 mai 2014, superioritatea în fața celorlalte competitoare. Deplasare grea pentru liderul Unirea Fierbinți la Recolta Ghe. Lazăr, dar totul s-a terminat cu bine pentru oaspeți, aceștia cîștigînd cu 4-2. De un meci greu a avut parte și Țăndăreiul, dar pe teren propriu, cu echipa omonimă de la Munteni Buzău. A cîștigat Victoria, gazdă care se menține în plasa liderului. După această etapă s-a conturat în mare parte și numele primei retrogradate. Este vorba despre Unirea Sărățeni, care nu a reușit să surprindă în deplasarea de la Viticola și a pierdut... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2014, 08:05 (5956 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gelozia i-a luat mințile și și-a ucis soția

Crimă pasională la Gîrbovi

Gelozia i-a luat mințile și și-a ucis soția

Comunitatea din Gîrbovi a fost zguduită la sfîrșitul săptămînii trecute de o mare nenorocire. Orbit de gelozie, un localnic și-a omorît soția în bătaie. Omul a folosit un corp contondent și a lovit-o pe femeie pînă cînd aceasta a rămas fără suflare. Tragedia s-a petrecut după miezul nopții de 8/9 mai 2014. Surse din anchetă susțin faptul că victima soțului gelos era deseori bătută de către agresor. Omul a fost arestat pentru 29 de zile de judecătorii Tribunalului Ialomița. Este a doua infracțiune de omor petrecută în Ialomița de la începutul anului și pînă în prezent.

Gelozia naște monștri... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2014, 10:15 (5798 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Mărturii din blocul groazei

Slobozia: Mărturii din blocul groazei

Locatarii blocului G8 din Slobozia se tem pentru siguranța lor. La două săptămîni de la explozia care a afectat 14 locuințe și a luat viața unei persoane, oamenii încearcă să afle ce anume a produs deflagrația. Autoritățile susțin că totul s-a petrecut din cauza unei butelii nesupravegheate, în timp ce locatarii dau vina pe rețeaua de gaze la care este racordat imobilul. «Am simțit în dimineața aceea miros de gaz pe scară. Ne e frică să mai stăm în case. Vom sări cu toții în aer!» spune îngrozită Ileana Spînu, o locatară din bloc. În acest caz au intervenit și procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, care au deschis o anchetă.

«Ne e frică să mai stăm în case!»... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2014, 09:05 (6243 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii sancționați de Poliție refuză să-și plătească amenzile

Ialomițenii sancționați de Poliție refuză să-și plătească amenzile

Din ianuarie și pînă aprilie 2014, polițiștii structurilor operative din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au aplicat un număr total de 26286 de amenzi contravenționale, al căror cuantum este 4 milioane de lei. Potrivit statisticilor oferite de reprezentanții primăriilor din Ialomița, gradul de încasare a sumelor provenite din sancțiuni a fost în intervalul de timp amintit mai sus  sub 10%. Această situație se repetă în fiecare an, pînă cînd toate sancțiunile ajung să se prescrie, iar la bugetul statului ajung sume infime...

Amenzi record în 2013 Inspectoratul... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2014, 08:15 (9183 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii de aur ai școlii ialomițene

Elevii de aur ai școlii ialomițene

Pe lîngă sutele de elevi ialomițeni care privesc școala cu indiferență, există și elevi care reușesc să facă performanță în Educație. Potrivit unui raport al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, 41 de elevi ialomițeni au reușit să obțină premii consistente la etapele naționale ale olimpiadelor și concursurilor școlare organizate în această perioadă.

Elevii cu care ne mîndrim
La competițiile școlare naționale au reușit să obțină performanțe 20 de elevi de gimnaziu și 21 de elevi de liceu. Cele mai multe rezultate pe care elevii ialomițeni au reușit să le obțină la olimpiadele... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2014, 07:05 (7794 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sindicatul liber AMONIL pichetează «stânga»

Grevă electorală

Sindicatul liber AMONIL pichetează «stînga»

Cu voie de la Ioan Niculae, salariații AMONIL s-au decis să picheteze sediile instituțiilor publice locale, precum și pe cel al partidului unic PSD. Acțiunea se va desfășura pe tot parcursul acestei săptămîni, timp de o oră și jumătate în fiecare zi.

Revendicări de sezon Conform unui comunicat de presă remis redacției, Sindicatul Liber AMONIL a decis să protesteze pe tot parcursul acestei săptămîni în fața sediilor instituțiilor publice din județ. Acțiunea a fost declanșată luni, în fața sediului SC Chemgas și va continua în zilele următoare în fața sediului județean al PSD «partid... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2014, 07:10 (53337 vizualizări - 97 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Dumitru Cristudor a fost condamnat la 3 ani de închisoare!

Pedeapsă cu executare pentru fostul șef al DNA Slobozia

EXCLUSIV: Dumitru Cristudor a fost condamnat la 3 ani de închisoare!

Luni, 12 mai 2014, judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție l-au condamnat pe fostul procuror șef al DNA Slobozia, Dumitru Cristudor, la pedeapsa de 3 ani închisoare cu executare și interzicerea unor drepturi pentru o perioadă de un an. Decizia magistraților nu este definitivă ea putînd fi atacată cu recurs...

Filmul unei anchete Scandalul public iscat de dosarul penal în care Dumitru Cristudor a fost cercetat de DNA-Structura Centrală a izbucnit în vara anului trecut. Anchetatorii de la București au reținut în sarcina acestuia infracțiunile de «luare de mită» și «favorizarea... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2014, 17:30 (10189 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țăndărei: Și-a omorît tatăl lovindu-l cu sabia

Un tînăr din Țăndărei a fost reținut pentru 24 de ore la solicitarea procurorilor Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de «lovituri cauzatoare de moarte». Tragicul eveniment s-a petrecut la jumătatea lunii aprilie a acestui an, însă procurorii au desfășurat activități complexe pentru a-l găsi pe adevăratul făptaș. El a fost identificat în persoana lui Florinel Milotin. Tînărul este acuzat că și-a lovit tatăl cu o sabie în zona gîtului, iar în urma corecției aplicate bărbatul a căzut, s-a lovit de sol și a murit. Incidentul s-a petrecut pe fondul unei dispute iscate între agresor și unul dintre frații săi. Tatăl a încercat să intervină pentru a aplana... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2014, 16:45 (7947 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

11 percheziții domiciliare în Ialomița și București

Infractori periculoși, anchetați de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița

Anchetatorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au reușit să probeze activitatea infracțională și să conducă la audieri trei bărbați din Borănești și Bărcănești. La sfîrșitul săptămînii trecute, suspecții au provocat un scandal în urma căreia au rănit trei persoane. Una dintre victime a fost transportată la Spitalul Floreasca din București, mai mult moartă decît vie...
Distracție scăldată în sînge Incidentul s-a petrecut în noaptea de 10/11 mai a.c. într-un local de pe raza comunei Coșereni. Suspecții, pe numele lor Jianu Constantin, Sorin Constantin și Bebe Elvis Constantin... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2014, 16:30 (8279 vizualizări - 4 comentarii)

ANCHETĂ

Fermele fictive de vaci din Ialomița au încasat ilegal subvenții europene

Ancheta Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor a confirmat oficial

Fermele fictive de vaci din Ialomița au încasat ilegal subvenții europene

În luna noiembrie a anului trecut, Independent dezvăluia existența unor ferme fictive de vaci în Ialomița, societăți care au încasat ilegal subvenții europene timp de 3 ani, fără ca autoritățile județene să sesizeze această ilegalitate. În luna februarie a acestui an, ca urmare «a dispoziției conducerii Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (...), o echipă din cadrul Direcției Generale de Control Oficial a realizat o verificare la nivelul DSVSA Ialomița pentru clarificarea unor aspecte legate de existența și funcționarea unor exploatații pentru care s-au solicitat subvenții APIA și/sau pentru care s-au înregistrat sesizări de fraudă sau cercetări derulate de... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2014, 08:25 (44454 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Linia de apărare împotriva inundațiilor, o bombă cu ceas

Ialomița: Linia de apărare împotriva inundațiilor, o bombă cu ceas

Zona Urziceni-Adîncata reprezintă punctul nevralgic al inundațiilor din județul nostru. De fiecare dată cînd rîurile Ialomița și Prahova înregistrează debite crescute, riscurile ca apele să se reverse peste locuințe, terenuri agricole și drumuri sînt extrem de ridicate. Veche de aproape 40 de ani, linia de apărare din această zonă se subțiază la fiecare viitură. Autoritățile încearcă de aproape 8 ani să consolideze digurile de protecție, însă demersurile administrative se blochează la fiecare pas...

Diguri în impas
Ultima revărsare de proporții a apelor în zona Urziceni-Adîncata... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2014, 22:30 (10030 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Nicu Pericli lovește cu Codul Penal

Revoltă la Slobozia

Nicu Pericli lovește cu Codul Penal

Transportatorul Nicu Pericli luptă împotriva concurenței cu Codul Penal. După ce a semănat groaza printre taximetriștii din Slobozia, pe cont propriu, patronul firmei Nick Touring a decis să se adreseze justiției. Apropiați din anturajul acestuia ar fi depus mai multe reclamații în care a fost semnalat faptul că șoferii firmelor de taximetrie fură clienții din stații, aducînd prejudicii patrimoniale patronului Pericli. Contactat telefonic de reporterii Independent, acesta a refuzat să  facă declarații precizînd: «Nu vreau să discutăm, vă rog frumos...».

Concurența, bat-o vina
... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2014, 21:35 (20226 vizualizări - 16 comentarii)

REPORTAJ

Antreprenor la mine acasă

Antreprenor la mine acasă

Florina Ștefan are 25 de ani și 3 slujbe. Crede că oricine poate reuși să dezvolte o afacere, dacă își propune acest lucru. Muncește 18 ore pe zi, e obsedată de cuvîntul dat, dezarmant de sinceră și atît de energică încît, uneori, își dorește ca ziua să aibă 48 de ore ca să realizeze tot ce își propune!

O absolventă de facultate fără viitor
În urmă cu 2 ani intra pe ușa Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița solicitînd să beneficieze de una dintre măsurile active ale instituției. Acum, după două afaceri ratate și mii de ore de muncă își amintește rîzînd ziua... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2014, 18:25 (7839 vizualizări - 12 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

A intrat cu mașina în pom

În apropierea municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier cu o victimă. Pe scurt, vineri, 26 februarie 2010, în timp ce o femeie de 43 de ani, domiciliată în București, conducea un autoturism din ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(9475 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

Agenții Posturilor de Poliție Andrășești, Albești, Buești, Ciochina, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, în colaborare cu o grupă de luptători ai Serviciului de Intervenție Rapidă au desfășurat acțiuni comune ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(12669 vizualizări - 0 comentarii)


Încarcerat

Polițiști din cadrul structurilor Urziceni, Bărcănești și Axintele au acționat pe raza celor două comune, ocazie cu care, în satul Horia, au depistat un bărbat de 39 de ani, din localitate, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:05
(14722 vizualizări - 0 comentarii)


15000 de pachete de țigări, confiscate

Pe DN2, în parcarea aflată pe raza comunei Sinești, au fost depistați doi bărbați care transportau, fiecare cu cîte un autoturism, mai multe pachete de țigări fără documente legale de proveniență.
...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:04
(15848 vizualizări - 0 comentarii)


Pistoale deținute ilegal

În incinta unui local public situat pe DN 2 în municipiul Urziceni, punct de lucru aparținînd unei societăți comerciale din Capitală, au fost depistați trei bărbați, în vîrstă de 23, 26, respectiv 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:03
(14187 vizualizări - 0 comentarii)


Beți la volan

Pe strada Digului, din Țăndărei, a fost depistat un localnic, în vîrstă de 31 de ani, în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în străinătate, aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. La testarea ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:45
(13677 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

În ultimele 24 de ore au fost identificați doi bărbați, în vîrstă de 53, respectiv 29 de ani, ambii domiciliați în Amara, suspectați că în perioada noiembrie 2009-februarie 2010 au sustras dintr-o locuință ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:37
(16608 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Începînd de vineri, 26 februarie a.c., la nivel național a fost declanșată acțiunea «SIGURANȚA», ce are drept scop implicarea a cît mai multe forțe de ordine în zonele cu risc criminogen, prinderea în flagrant ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:32
(16332 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat după ce a accidentat un pieton

În cursul zilei de joi, 25 februarie, în jurul orei 15.30, pe raza localității Buești s-a produs un accident de circulație din care a rezultat vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 37 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:24
(17906 vizualizări - 0 comentarii)


Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Joi, 25 februarie, o femeie de 49 de ani din comuna Movila a fost victima unui accident rutier. Pe scurt, în timp ce conducea un autoturism, un bărbat, de 38 de ani, din Fetești nu a acordat prioritate ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:23
(19295 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune comună polițiști-jandarmi

În data de 25 februarie, pe raza comunelor Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței, în baza unui plan comun de acțiune, efective ale Poliției Orașului Țăndărei și Inspectoratului Județean de Jandarmi au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:21
(17404 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din Fetești și Urziceni, în atenția polițiștilor

Joi, 25 februarie, polițiștii au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar creșterea gradului de siguranță a elevilor. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:20
(15149 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM organizează cursuri de formare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează în anul 2010 mai multe cursuri de formare profesională. Potrivit reprezentanților instituției, șomerii sau persoanele interesate se pot înscrie ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 08:42
(20468 vizualizări - 0 comentarii)


Fermierii pot depune cererile pentru sprijinul pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează luni, 1 martie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 07:16
(15326 vizualizări - 0 comentarii)


Sînge donat de jandarmi

Miercuri, 24 februarie a.c., Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a primit un apel umanitar din partea Poliției Slobozia, pentru ajutorarea mamei unui agent care are nevoie urgentă de o transfuzie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 18:32
(17118 vizualizări - 0 comentarii)


Restanțieri la eliberarea sau preschimbarea actelor de identitate

Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Ialomița face apel la ialomițeni în vederea verificării termenului de valabilitate al actului de identitate. În cazul în care se constată că termenul de valabilitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 17:30
(15869 vizualizări - 0 comentarii)


La volan cu permisul suspendat

În cursul zilei de miercuri, 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni l-au depistat pe un tînăr, de 19 ani, din Făcăeni, în timp ce conducea un autoturism, avînd dreptul de a conduce suspendat. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:49
(16168 vizualizări - 0 comentarii)


Radare, amenzi, permise suspendate

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe arterele județului pentru creșterea gradului de siguranță în traficul rutier. Acțiunile polițiștilor au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:37
(13923 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți arestați

Miercuri, 24 februarie a.c., în jurul orei 10.00, agenții Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au fost sesizați de un bărbat de 43 de ani, din Slobozia, despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:31
(15544 vizualizări - 0 comentarii)


4 persoane urmărite, din care una internațional, depistate de polițiști

În ultimele 24 de ore, în cadrul acțiunilor desfășurate de polițiștii din structurile de investigații criminale, au fost identificate și reținute 4 persoane urmărite.
Astfel, în baza unui mandat european ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:22
(11961 vizualizări - 0 comentarii)


Microbuzele școlare, în atenția autorităților

Folosirea microbuzelor școlare în alte scopuri decît în a transporta elevii a devenit o obișnuință. Adesea mașinile sînt folosite în campaniile electorale sau în interesul personal, după bunul plac al autorităților ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 08:42
(11393 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 31 mii de fermieri au accesat aplicația online IPA

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că 31 mii de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația de suprafață în vederea depunerii cererii de plată ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 07:12
(14304 vizualizări - 0 comentarii)


77 de ani de protecție civilă

77 de ani de protecție civilă

Ziua Protecției Civile a fost marcată miercuri, 24 februarie 2010, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», în prezența elevilor de la diferite școli. Evenimentele au vizat ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 19:14
(14140 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Polițiștii ialomițeni anchetează activitatea infracțională a doi constănțeni, de 21, respectiv 28 de ani, suspectați de comiterea mai multor infracțiuni pe raza județului Ialomița. Cei doi au fost depistați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:02
(15566 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși în flagrant

Marți, 23 februarie, un cetățean, martor la producerea unui furt dintr-o mașină, a sesizat faptul că trei persoane necunoscute au sustras un acumulator de la un autoturism, după care au fugit înspre cartierul ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:01
(11665 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

În cadrul activităților curente desfășurate în cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 23 spre 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat, la volanul unui autoturism, o persoană ce se afla ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:55
(15939 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o victimă

Miercuri, 24 februarie, în jurul orei 04,30, pe raza comunei Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu o victimă, un bărbat, în vîrstă de 35 de ani, din Rîșnov. Accidentul s-a produs ca urmare a ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14214 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurate marți, 23 februarie 2010, de către polițiștii din Orașul Fierbinți-Tîrg a fost depistat, la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, un tînăr de 21 de ani ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14314 vizualizări - 0 comentarii)


Nereguli constatate în trafic, sancționate de polițiștii rutieri

Marți, 23 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat în mai multe filtre și au efectuat controale pe arterele principale ale județului. Peste 120 de șoferi au fost sancționați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:41
(9233 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis la volan

Un bărbat de 47 de ani din Fetești a fost depistat de polițiști luni, 22 februarie a.c., în jurul orelor 19,40, în timp ce se deplasa pe strada Călărași din localitate la volanul unui autoturism cu numere ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18330 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...