Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fruntașele, fără defect

Fotbal, Liga a IV-a

Fruntașele, fără defect

Etapa a XXII-a din Liga a IV-a nu a adus nimic nou în fruntea clasamentului. Unirea Fierbinți s-a distrat la Căzănești, Țăndăreiul s-a impus neașteptat de lejer în meciul cu ACS Rădulești, în vreme ce Reviga a bătut Amara. Surpriza s-a produs la Platonești, acolo unde Viitorul a luat o gură mare de oxigen trecînd de tot mai pacifista Viticola. În duelul subsolului, Andrășeștiul s-a impus clar în fața Sărățeniului, afundînd această echipă tot mai mult în zona care duce spre Liga a V-a... Etapa viitoare ne propune un interesant duel pentru locul 3, între Reviga și Doja, nefiind de neglijat nici deplasarea Țăndăreiului la Amara.... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2014, 08:40 (5437 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Fraude bancare săvârșite în Numele Domnului

Infractori în sutană anchetați de procurorii DIICOT Ialomița

Fraude bancare săvîrșite în Numele Domnului

Doi preoți, unul din Ialomița și celălalt din Călărași, sînt principalii inculpați într-o anchetă demarată de procurorii DIICOT Ialomița. Sub acuzația de constituire a unui grup infracțional organizat, cele două fețe bisericești au înșelat zeci de unități bancare din Ialomița, Călărași și București. Preoții abordau persoane sărace pe care le convingeau să meargă la bănci și să obțină credite de nevoi personale în lei și euro. Pentru a nu da de bănuit, solicitanții erau transformați în salariați ai unor firme fictive. Sumele percepute variau între 16000 de lei și 33000 de euro. Cazul a fost trimis în instanță și se judecă la Tribunalul Ialomița. Cît despre preoții infractori, unul a fost suspendat... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2014, 16:40 (22945 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia vrea contracte legale pentru spațiile comerciale

Schimbarea stăpînilor, «bucuria» chiriașilor

Spitalul Județean Slobozia vrea contracte legale pentru spațiile comerciale

După 4 ani de scandaluri legate de închirierea mai mult sau mai puțin legală a spațiilor comerciale din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, instituția dă liber la chirii. La sfîrșitul acestei luni, toate contractele de închiriere vor expira, iar negocierile pentru prelungirea lor se anunță foarte dure. Adrian Berbece, directorul interimar al celei mai mari unități medicale din județul Ialomița, declară că ia în calcul schimbarea destinației unora dintre aceste spații. Primele modificări au apărut deja...

Scandalul Floriconstruct atîrnă greu
Maniera în care au fost... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2014, 14:20 (10808 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile slobozene se fac «frate» cu bulgarii din Razgrad

Înfrățire pentru fonduri europene

Autoritățile slobozene se fac «frate» cu bulgarii din Razgrad

Joi, 17 aprilie 2014, orașele Slobozia și Razgrad din Bulgaria au semnat un «acord de înfrățire». Ceremonia a avut loc la Slobozia, în sala de festivități a instituției. Primarul Alexandru Stoica a declarat cu acest prilej că acest acord ar putea reprezenta o cale de atragere a fondurilor europene. «Ne-am înfrățit cu orașul Razgrad pentru că e un oraș care are cam aceleași probleme ca și Slobozia... Sperăm ca experiențele comune pe care le avem să ne permită să accesăm mai ușor fonduri europene...» a declarat primarul Stoica. Acordul reprezintă un nou pas în efortul autorităților locale de identificare a unor oportunități investiționale pentru oraș. Reamintim că, în ultimii ani, numărul firmelor... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2014, 12:30 (7777 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Multiplicatorii «Euro Agricultura», la Slobozia

Multiplicatorii «Euro Agricultura», la Slobozia

Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit (APDRP) a demarat, în luna martie 2014, Campania Națională de Informare a Fermierilor privind modul de accesare a fondurilor europene din PNDR 2013 și etapa de pregătire pentru PNDR 2020. Miercuri, 16 aprilie 2014, la sala de conferințe a Direcției Sanitare Veterinare Ialomița s-a desfășurat un semninar pe această temă. Întîlnirea a fost prezidată de către secretarul de stat din cadrul APDRP, George Octavian Turtoi și expertul UNCO, Laurențiu Rebega, alături de președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Campania este organizată pentru prezentarea implementării Programului Național pentru Dezvoltare Rurală (PNDR) 2013 și, ca... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2014, 08:50 (12640 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Școală ialomițeană de gravide, infractori și analfabeți

Anomaliile sistemului de învățămînt

Școală ialomițeană de gravide, infractori și analfabeți

Devenit după 25 de ani cenușăreasa societății, învățămîntul românesc capătă chipul și asemănarea acesteia. În ciuda eforturilor permanente ale corpului profesoral, elevii aleg, în locul educației, ignoranța, în locul studiului, chiulul, iar în locul bunei creșteri, indolența. Vinovați sau nu, copiii noștri nu fac decît să-i imite pe cei din jur, adică pe fiecare dintre noi. Independent a ales să consemneze astăzi o serie întreagă de anomalii constatate la nivelul școlilor și liceelor din județul Ialomița. Ele nu reprezintă imaginea sistemului, dar sînt dovada vie a faptului că acesta este viciat și incapabil să reacționeze...... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2014, 15:20 (43624 vizualizări - 39 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SC Drumuri și Poduri câștigă războiul declarat Curții de Conturi Ialomița

Și cei mai buni greșesc

SC Drumuri și Poduri cîștigă războiul declarat Curții de Conturi Ialomița

În urmă cu 3 ani, Curtea de Conturi Ialomița acuza conducerea SC Drumuri și Poduri de «efectuarea de plăți nelegale rezultate din acordarea comisiei de cenzori a unor indemnizații». Recent, după un proces lung și încurcat, conducerea societății a demonstrat negru pe alb că acuzațiile sînt nefondate. Potrivit Tribunalului Ialomița, «instanța trage concluzia că societății reclamante nu i se poate imputa nimic»...

Control cu scandal
În anul de grație 2011, reprezentanții Camerei de Conturi Ialomița au întreprins un amplu control de legalitate ce a vizat 30 de misiuni de audit financiar... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2014, 13:50 (12008 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Ludo, stăpânul decibelilor

Ludo, stăpînul decibelilor

Ludovic Gheorghe are 42 de ani și o pasiune care îl face unic în oraș. Este proprietarul unei dube construite special pentru a emite sunete la 159,9 decibeli! Deși pare ireal (și inutil...), ceea ce face Ludo este recunoscut în cadrul unor concursuri europene și mondiale. După 3 ani de luptă în cadrul acestor competiții, slobozeanul ocupă locul 3 în Europa și locul 12 în lume, la proba de bass-race. Pasiunea sa l-a costat pînă acum peste 30 mii de euro, dar susține că merită: «Cînd reușești să păstrezi indicatorul la 159,9 decibeli pentru 3 secunde ți se pare că toată lumea e a ta... Nu-ți mai trebuie nimic și uiți de tot chinul!».

O dubă unică în lume... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2014, 11:10 (6057 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele ialomițene declară coplata un «eșec»

Servicii medicale de 8400 de lei

Spitalele ialomițene declară coplata un «eșec»

Coplata, introdusă de Ministerul Sănătății pentru susținerea financiară a spitalelor, pare sortită eșecului. Într-un an de la implementare, în Ialomița, cele patru unități medicale au reușit să adune la buget prin acest program guvernamental doar 8400 de lei. «Mulți dintre pacienții pe care îi tratăm nu se încadrează pentru a cotiza» declară la unison directorii spitalelor ialomițene...

Ministerul Sănătății aprobă, spitalele suferă
În urmă cu un an, Ministerul Sănătății implementa un nou sistem de susținere financiară a spitalelor din România. Denumit «coplată», programul presupunea... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2014, 09:20 (6403 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Sfânta Treime a politichiei locale

Sculați, voi oropsiți ai social-democrației ialomițene!

Sfînta Treime a politichiei locale

După un an și jumătate de neoguvernare social-democrată, Ialomița a ajuns un terra deserta social, economic și politic. Sărăcia a căpătat accente cronice, afacerile dau faliment una după alta, iar partidele politice s-au transformat din umbre în stafii care nu mai au nici măcar puterea de a-și bîntui simpatizanții. Culmea ironiei e că nici PSD nu se simte prea bine! Și, după cum spun oropsiții care stau sub papucul Sfintei Treimi despre care vorbim azi, nu va trece anul și electoratul tradițional, oropsit timp de 25 de ani, se va lepăda de toți trei...

Ciupercă, Tatăl nostru de la Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2014, 06:05 (11629 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Istoria prinde viață la Slobozia

La 100 de ani de la izbucnirea Primului Război Mondial

Istoria prinde viață la Slobozia

Joi, 10 aprilie 2014, la ora 15,00, Ambasada Franței a organizat la Cimitirul Eroilor din Slobozia o ceremonie de comemorare a 100 de ani de la izbucnirea Primului Război Mondial. Evenimentula fost urmat de o expoziție cu tema «Lagărul de prizonieri din Slobozia», organizată la Centrul Cultural «Ionel Perlea». Potrivit istoricilor locali, «în anii Primului Război Mondial, la Slobozia a funcționat un lagăr german de prizonieri folosiți pentru lucrul cîmpului». Se presupune că locația unde a funcționat acest lagăr se suprapune cu actualul amplasament al garnizoanei Slobozia...

Cimitirul Eroilor a fost renovat... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2014, 15:15 (7440 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ialomița poate fi salvată prin voință și responsabilitate!»

Raluca Dumitrescu, director coordonator GAL «Dunărea de Jos»

«Ialomița poate fi salvată prin voință și responsabilitate!»

România va avea la dispoziție 40 miliarde de euro în ciclul programatic 2014-2020. O sumă uriașă, în condițile în care, în ciclul precedent, din cei 19,21 miliarde de euro a reușit să absoarbă doar 6,43 miliarde de euro... În fața acestui pariu care pare pierdut din start, Raluca Dumitrescu, director coordonator al Grupului de Acțiune Locală «Dunărea de Jos», susține o realitate diferită. După 7 ani de muncă și peste 300 de proiecte europene implementate, ea crede că viitorul României e unul european, iar Ialomița poate fi salvată de la falimentul administrativ și economic prin absorbția fondurilor europene...

Funia din casa spînzuratului... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2014, 12:05 (5487 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții județene cu bani de la CEC

Consiliul Județean Ialomița va cheltui 30 milioane de lei în următorii 2 ani

Investiții județene cu bani de la CEC

Incapabil să acceseze fonduri europene, Consiliul Județean Ialomița este obligat să apeleze și în acest an la împrumuturi bancare. Potrivit informațiilor publice furnizate de către edilii județeni, împrumutul, în valoare de 30 milioane de lei, va fi utilizat pentru realizarea unor investiții de interes public. Instituția se află la al patrulea împrumut de acest gen din ultimii 8 ani și susține că această practică este una benefică pentru județ.

4 împrumuturi în ultimii 8 ani
Practica împrumuturilor bancare este una veche, iar oficialii Consiliului Județean Ialomița nu pierd nicio... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2014, 09:55 (6359 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Digul de la Bentu, a doua «gaură neagră» a județului Ialomița

Cheltuială pe banii Guvernului

Digul de la Bentu, a doua «gaură neagră» a județului Ialomița

Administrația județului Ialomița a risipit, vreme de 20 de ani, fonduri pentru construcția sălii de spectacole a Consiliului Județean. Tot de atîta timp, Guvernul României investește într-o altă «gaură neagră» a județului: digul de pe brațul Borcea, din zona Bentu. În urma lucrărilor de consolidare efectuate anul trecut, obiectivul a înghițit fonduri guvernamentale în valoare de 2 milioane de lei. Obiectivul a intrat și în vizorul DNA după ce pentru același tip de lucrări s-a cheltuit ilegal suma de 4 milioane de lei. Investiția realizată în 2013 nu a rezolvat însă problema rezistenței obiectivului. Este nevoie de alte 7,6 milioane de lei de la Guvern pentru ca digul de la Bentu să fie reparat... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2014, 16:20 (8651 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fantoma circuitului de Formula 1

Consiliul Local Adîncata șomează de 14 luni

Fantoma circuitului de Formula 1

În comuna ialomițeană Adîncata pare că s-a răsturnat carul de la Caracal. De un an și jumătate, aleșii comunității se luptă în instanță să dizolve Consiliul Local. Motivul îl reprezintă circuitul de Formula 1, construit pe fostul islaz al localității și abandonat de propriul investitor. Lupta administrativă a blocat definitiv activitatea Primăriei. În ultimele 14 luni, în comuna Adîncata nu fost dezbătut sau aprobat vreun proiect de hotărîre... Mai mult, scandalul public iscat de pista de mare viteză a ajuns și în atenția organelor de cercetare penală. Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au întocmit o anchetă pentru a descoperi cum a fost posibilă concesionarea islazului comunal... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2014, 13:15 (8834 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Dumitru Stănoiu, complice la evaziune fiscală?

«Ziua porților deschise» la Avicola, praf în ochii presei

Dumitru Stănoiu, complice la evaziune fiscală?

Un raport al Gărzii Financiare Ialomița din anul 2011 demonstrează indubitabil faptul că Avicola SA Slobozia a transformat evaziunea fiscală într-o metodă de profit. Raportul infirmă poziția publică a directorului societății, Dumitru Stănoiu, care a declarat public, în data de 20 martie 2014, că «furnizorul nu este răspunzător „în aval“ de marfa pe care o livrează. O dată ajunsă marfa în stradă, e a lui! Cade în sarcina organelor abilitate ale statului, Garda Financiară și ANAF să demonstreze o eventuală ilegalitate...».

Garda nu tace, nu iartă și nu minte
Devenit inamicul public... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2014, 14:25 (50661 vizualizări - 49 comentarii)

REPORTAJ

Specialistul în portrete-robot

Specialistul în portrete-robot

Este unul dintre cei 30 de specialiști în portrete-robot din țară. Lucrează la Serviciul Criminalistic al Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița din 2004. Și realizează circa 30 de portrete-robot anual. Recunoaște, modest, că nu este cel mai bun din țară. Dar speră să devină într-o zi, fiindcă meseria pe care o face îi oferă satisfacții la fel de mari ca ale unui artist...

O specializare unică în România
Adrian Băjenaru este agent-șef principal în cadrul Serviciului Criminalistic al Inspectoratului Județean de Poliție. Are 37 de ani și o figură bonomă, care nu te lasă să... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2014, 08:20 (7590 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Prepeliță: «Financiar nu putem face față rigorilor primei divizii!»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia nu a depus dosarul pentru licențiere

Prepeliță: «Financiar nu putem face față rigorilor primei divizii!»

Fotbalul slobozean a crescut mult în ultimii 3 ani. Atît de mult încît orașul pare să nu-l mai încapă... Nucleul bine sudat de jucători care evoluează de 5 ani împreună, inspirația conducerii în numirea antrenorilor și, în final, ambiția lui Adrian Mihalcea au făcut din Unirea o echipă de temut în liga secundă cu posibilități reale de a promova în primul eșalon. Numai că într-un fotbal unde contul în bancă este mai important decît punctele din clasament, promovarea este pentru moment imposibilă. Slobozia nu a depus pînă la data limită, 31 martie 2014, dosarul pentru obținerea licenței. Motivele ni le explică președintele clubului, Constantin Prepeliță: «Financiar, Unirea Slobozia nu poate face... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 17:40 (16695 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

La coadă pentru o locuință socială

200 de săraci așteaptă un acoperiș deasupra capului

Bătaie pentru locuințele sociale ale Primăriei Slobozia. De 3 luni, 200 de oameni cu nevoi speciale din oraș au solicitat autorităților locale un acoperiș deasupra capului. În ciuda avalanșei de cereri, numărul imobilelor disponibile este infim. Slobozia are doar 97 de locuințe destinate persoanelor defavorizate...

Săracii, lăsați pe drumuri
Locuințele sociale deținute de Primăria Slobozia sînt administrate de Serviciul de Gospodărire Comunală. Este vorba despre un număr de 97 de locuințe destinate persoanelor defavorizate. Numărul imobilelor este însă prea mic față de solicitările... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 16:25 (8289 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

CSS Slobozia merge în turneul semifinal

Handbal, junioare

CSS Slobozia merge în turneul semifinal

Micile handbaliste de la CSS Slobozia, jucătoare născute cel mai devreme în 2003, au participat pe 5 și 6 aprilie 2014, la Ploiești, la faza pe euroregiune a Campionatului Național de Minihandbal. Au fost prezente 8 echipe împărțite pe două grupe. În meciurile din grupă sportivele CSS Slobozia pregătite de profesorii Marian Simion și Jeni Drăgan au bifat un egal și două victorii. Astfel, au terminat nedecis cu Activ Plopeni, 8-8, și s-au impus cu 24-14 în jocul cu Danubius Călărași și cu 10-4 în fața echipei a doua a CSM Ploiești. Învingătoarele din cele două grupe s-au întîlnit în finală unde CSS Slobozia a fost învinsă cu 8-14 de CSM Ploiești A. Locul II ocupat la această competiție îi oferă... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 15:35 (7457 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
333 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Țăndărei: Percheziții într-un dosar privind deținerea ilegală de arme

Țăndărei: Percheziții într-un dosar privind deținerea ilegală de arme

Polițiștii din Ialomița au descoperit la domiciliul a doi bărbați din Țăndărei 3 pistoale cu glonț și 42 de cartușe, în urma unor percheziții domiciliare pe linia deținerii ilegale de arme. Astfel, miercuri ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 19:20
(3126 vizualizări - 3 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru conectarea caselor de marcat electronice

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că în Monitorul Oficial nr. 319 din 30 martie 2021 a fost publicat Ordinului președintelui ANAF nr. 435 din 25 ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 19:10
(4068 vizualizări - 2 comentarii)


Noile restricții de circulație introduse în Slobozia și alte 9 localități din Ialomița

Noile restricții stabilite la nivel central, privind circulația persoanelor în zilele de weekend și închiderea magazinelor și supermarketurilor la orele 18,00, vor intra în vigoare în 10 localități din ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 18:05
(10342 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna aprilie

Ialomițenii pot subscrie și în luna aprilie pentru noi emisiuni de titluri de stat destinate exclusiv populației în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani, începând cu data de 1 aprilie ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 17:25
(3876 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 67 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 1 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9579, cu 67 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 16:20
(2330 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Maia și Urziceni

Accidente la Maia și Urziceni

Miercuri, 31 martie a.c., în jurul orei 9,15, salvatorii de la Detașamentul de Pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină la un accident rutier în care au fost implicate două autoturisme și în urma ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 12:40
(2179 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: O tânără șoferiță a accidentat un pieton și a fugit de la locul accidentului

În seara zilei de marți, 30 martie a.c., în jurul orelor 22,30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată prin apel 112, de un bărbat în vârstă de 24 de ani, din comuna Făcăeni, cu privire la faptul ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2021, 18:40
(2478 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 96 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 31 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9512, cu 96 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2021, 17:20
(2957 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Reducerea evaziunii fiscale, obiectiv important din Strategia ANAF 2021-2024

Având în vedere strategia ANAF pe termen mediu prin care și-a fixat ca și obiectiv important reducerea evaziunii fiscale și a economiei subterane, Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomița ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2021, 15:20
(6747 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Petrecere privată, întreruptă de polițiști

În cursul zilei de luni, 29 martie a.c., polițiștii ialomițeni au întrerupt petrecerea privată organizată la locuința unui bărbat, de 35 de ani, din orașul Căzănești. La respectivul imobil au fost identificate ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2021, 18:50
(2403 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 37 mii de lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile  de verificare a modului în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară. Astfel, au fost aplicate în total 133 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2021, 18:40
(3465 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 74 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 30 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9416, cu 74 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2021, 16:45
(3195 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul Județean Anticorupție Ialomița: Funcționari publici din Primăria Fetești, trimiși în judecată

Polițiștii anticorupție ai Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița au efectuat acte de urmărire penală la delegarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 21:05
(11023 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa la Fierbinți-Târg!

Pentru executarea lucrărilor de schimbare a tabloului de automatizare de la nivelul rezervorului de alimentare cu apă potabilă, de pe strada Gării, din orașul Fierbinți-Târg, RAJA Constanța este nevoită ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 18:55
(4362 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Pe parcursul sfârșitului de săptămână, polițiștii de la Rutieră au organizat acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță în trafic, prevenirea producerii unor accidente de circulație, dar și pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 18:20
(3058 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 35600 de lei

Verificările desfășurate de polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților de prevenire și limitare a infectării cu virusul SARS-CoV-2, au dus la identificarea și sancționarea a 149 de cetățeni care nu ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 18:15
(2255 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 38 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 29 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9342, cu 38 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 16:25
(3181 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Incendiu la un cabinet medical

Țăndărei: Incendiu la un cabinet medical

Pompierii militari din cadrul Gărzii de pompieri Țăndărei au fost solicitați sâmbătă, 27 martie a.c., în jurul orelor 14,15, să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la un cabinet ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 12:40
(2297 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Și-a găsit sfârșitul într-o canalizare

Un bărbat de 60 de ani din Feteși a murit duminică, 28 martie a.c., după ce a căzut într-o canalizare. În ajutorul victimei s-au deplasat de urgență două echipaje de la Stația de pompieri Fetești cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2021, 22:20
(4577 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 57 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 28 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9304, cu 57 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2021, 16:50
(4132 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 32 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 27 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9247, cu 32 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2021, 15:40
(4492 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Centru de vaccinare anti-COVID-19, deschis în cadrul Batalionului 113 Artilerie

Slobozia: Centru de vaccinare anti-COVID-19, deschis în cadrul Batalionului 113 Artilerie

Reprezentanții Batalionului 113 Artilerie din Slobozia au dat startul campaniei de vaccinare anti-COVID-19 pentru populația civilă. În cadrul instituției militare funcționează din această săptămânăun Centru ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 20:05
(3289 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 47 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 26 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9215, cu 47 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 15:35
(3444 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi acordate pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, 76 polițiști și 30 de polițiști locali au acționat pentru verificarea  respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și pentru prevenirea și limitarea infectării ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 14:35
(4596 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 2000 de Cereri Unice de Plată depuse

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a făcut o primă centralizare a Cererilor Unice de Plată, depuse de fermieri în perioada 1-26 martie 2021. La nivelul țării, potrivit datelor oficiale, ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 14:10
(3926 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 60 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 25 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9168, cu 60 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 15:30
(4046 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 600 kg de pește, confiscate

Ialomița: Peste 600 kg de pește, confiscate

Miercuri, 24 martie a.c., în jurul orelor 13,00, polițiștii din Platonești și Țăndărei au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul pisciculturii ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 13:25
(3454 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Cercetat penal pentru «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Țăndărei: Cercetat penal pentru «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

În cursul zilei de miercuri, 24 martie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri din Țăndărei au depistat, în flagrant, în extravilanul orașului Țăndărei, un bărbat în vârstă de 27 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 13:10
(2477 vizualizări - 4 comentarii)


Razie de amploare și percheziții la Borănești și Coșereni

Razie de amploare și percheziții la Borănești și Coșereni

17 percheziții domiciliare au avut loc în dimineața zilei de joi, 25 martie 2021, pe raza comunelor Borănești și Coșereni, precum și una în București, fiind vizate persoane bănuite de săvârșirea mai multor ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 12:50
(6827 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește Cereri de sprijin pentru schema de ajutor de stat «Servicii de silvomediu, servicii climatice și conservarea pădurilor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că se primesc Cererile de sprijin pentru accesarea schemei de ajutor de stat «Servicii de silvomediu, servicii ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 11:50
(8581 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...