Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalele ialomițene declară coplata un «eșec»

Servicii medicale de 8400 de lei

Spitalele ialomițene declară coplata un «eșec»

Coplata, introdusă de Ministerul Sănătății pentru susținerea financiară a spitalelor, pare sortită eșecului. Într-un an de la implementare, în Ialomița, cele patru unități medicale au reușit să adune la buget prin acest program guvernamental doar 8400 de lei. «Mulți dintre pacienții pe care îi tratăm nu se încadrează pentru a cotiza» declară la unison directorii spitalelor ialomițene...

Ministerul Sănătății aprobă, spitalele suferă
În urmă cu un an, Ministerul Sănătății implementa un nou sistem de susținere financiară a spitalelor din România. Denumit «coplată», programul presupunea... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2014, 09:20 (6402 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

Sfânta Treime a politichiei locale

Sculați, voi oropsiți ai social-democrației ialomițene!

Sfînta Treime a politichiei locale

După un an și jumătate de neoguvernare social-democrată, Ialomița a ajuns un terra deserta social, economic și politic. Sărăcia a căpătat accente cronice, afacerile dau faliment una după alta, iar partidele politice s-au transformat din umbre în stafii care nu mai au nici măcar puterea de a-și bîntui simpatizanții. Culmea ironiei e că nici PSD nu se simte prea bine! Și, după cum spun oropsiții care stau sub papucul Sfintei Treimi despre care vorbim azi, nu va trece anul și electoratul tradițional, oropsit timp de 25 de ani, se va lepăda de toți trei...

Ciupercă, Tatăl nostru de la Consiliul Județean... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2014, 06:05 (11627 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Istoria prinde viață la Slobozia

La 100 de ani de la izbucnirea Primului Război Mondial

Istoria prinde viață la Slobozia

Joi, 10 aprilie 2014, la ora 15,00, Ambasada Franței a organizat la Cimitirul Eroilor din Slobozia o ceremonie de comemorare a 100 de ani de la izbucnirea Primului Război Mondial. Evenimentula fost urmat de o expoziție cu tema «Lagărul de prizonieri din Slobozia», organizată la Centrul Cultural «Ionel Perlea». Potrivit istoricilor locali, «în anii Primului Război Mondial, la Slobozia a funcționat un lagăr german de prizonieri folosiți pentru lucrul cîmpului». Se presupune că locația unde a funcționat acest lagăr se suprapune cu actualul amplasament al garnizoanei Slobozia...

Cimitirul Eroilor a fost renovat... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2014, 15:15 (7437 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Ialomița poate fi salvată prin voință și responsabilitate!»

Raluca Dumitrescu, director coordonator GAL «Dunărea de Jos»

«Ialomița poate fi salvată prin voință și responsabilitate!»

România va avea la dispoziție 40 miliarde de euro în ciclul programatic 2014-2020. O sumă uriașă, în condițile în care, în ciclul precedent, din cei 19,21 miliarde de euro a reușit să absoarbă doar 6,43 miliarde de euro... În fața acestui pariu care pare pierdut din start, Raluca Dumitrescu, director coordonator al Grupului de Acțiune Locală «Dunărea de Jos», susține o realitate diferită. După 7 ani de muncă și peste 300 de proiecte europene implementate, ea crede că viitorul României e unul european, iar Ialomița poate fi salvată de la falimentul administrativ și economic prin absorbția fondurilor europene...

Funia din casa spînzuratului... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2014, 12:05 (5484 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții județene cu bani de la CEC

Consiliul Județean Ialomița va cheltui 30 milioane de lei în următorii 2 ani

Investiții județene cu bani de la CEC

Incapabil să acceseze fonduri europene, Consiliul Județean Ialomița este obligat să apeleze și în acest an la împrumuturi bancare. Potrivit informațiilor publice furnizate de către edilii județeni, împrumutul, în valoare de 30 milioane de lei, va fi utilizat pentru realizarea unor investiții de interes public. Instituția se află la al patrulea împrumut de acest gen din ultimii 8 ani și susține că această practică este una benefică pentru județ.

4 împrumuturi în ultimii 8 ani
Practica împrumuturilor bancare este una veche, iar oficialii Consiliului Județean Ialomița nu pierd nicio... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2014, 09:55 (6358 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Digul de la Bentu, a doua «gaură neagră» a județului Ialomița

Cheltuială pe banii Guvernului

Digul de la Bentu, a doua «gaură neagră» a județului Ialomița

Administrația județului Ialomița a risipit, vreme de 20 de ani, fonduri pentru construcția sălii de spectacole a Consiliului Județean. Tot de atîta timp, Guvernul României investește într-o altă «gaură neagră» a județului: digul de pe brațul Borcea, din zona Bentu. În urma lucrărilor de consolidare efectuate anul trecut, obiectivul a înghițit fonduri guvernamentale în valoare de 2 milioane de lei. Obiectivul a intrat și în vizorul DNA după ce pentru același tip de lucrări s-a cheltuit ilegal suma de 4 milioane de lei. Investiția realizată în 2013 nu a rezolvat însă problema rezistenței obiectivului. Este nevoie de alte 7,6 milioane de lei de la Guvern pentru ca digul de la Bentu să fie reparat... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2014, 16:20 (8650 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fantoma circuitului de Formula 1

Consiliul Local Adîncata șomează de 14 luni

Fantoma circuitului de Formula 1

În comuna ialomițeană Adîncata pare că s-a răsturnat carul de la Caracal. De un an și jumătate, aleșii comunității se luptă în instanță să dizolve Consiliul Local. Motivul îl reprezintă circuitul de Formula 1, construit pe fostul islaz al localității și abandonat de propriul investitor. Lupta administrativă a blocat definitiv activitatea Primăriei. În ultimele 14 luni, în comuna Adîncata nu fost dezbătut sau aprobat vreun proiect de hotărîre... Mai mult, scandalul public iscat de pista de mare viteză a ajuns și în atenția organelor de cercetare penală. Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au întocmit o anchetă pentru a descoperi cum a fost posibilă concesionarea islazului comunal... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2014, 13:15 (8834 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Dumitru Stănoiu, complice la evaziune fiscală?

«Ziua porților deschise» la Avicola, praf în ochii presei

Dumitru Stănoiu, complice la evaziune fiscală?

Un raport al Gărzii Financiare Ialomița din anul 2011 demonstrează indubitabil faptul că Avicola SA Slobozia a transformat evaziunea fiscală într-o metodă de profit. Raportul infirmă poziția publică a directorului societății, Dumitru Stănoiu, care a declarat public, în data de 20 martie 2014, că «furnizorul nu este răspunzător „în aval“ de marfa pe care o livrează. O dată ajunsă marfa în stradă, e a lui! Cade în sarcina organelor abilitate ale statului, Garda Financiară și ANAF să demonstreze o eventuală ilegalitate...».

Garda nu tace, nu iartă și nu minte
Devenit inamicul public... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2014, 14:25 (50658 vizualizări - 49 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Specialistul în portrete-robot

Specialistul în portrete-robot

Este unul dintre cei 30 de specialiști în portrete-robot din țară. Lucrează la Serviciul Criminalistic al Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița din 2004. Și realizează circa 30 de portrete-robot anual. Recunoaște, modest, că nu este cel mai bun din țară. Dar speră să devină într-o zi, fiindcă meseria pe care o face îi oferă satisfacții la fel de mari ca ale unui artist...

O specializare unică în România
Adrian Băjenaru este agent-șef principal în cadrul Serviciului Criminalistic al Inspectoratului Județean de Poliție. Are 37 de ani și o figură bonomă, care nu te lasă să... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2014, 08:20 (7590 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Prepeliță: «Financiar nu putem face față rigorilor primei divizii!»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia nu a depus dosarul pentru licențiere

Prepeliță: «Financiar nu putem face față rigorilor primei divizii!»

Fotbalul slobozean a crescut mult în ultimii 3 ani. Atît de mult încît orașul pare să nu-l mai încapă... Nucleul bine sudat de jucători care evoluează de 5 ani împreună, inspirația conducerii în numirea antrenorilor și, în final, ambiția lui Adrian Mihalcea au făcut din Unirea o echipă de temut în liga secundă cu posibilități reale de a promova în primul eșalon. Numai că într-un fotbal unde contul în bancă este mai important decît punctele din clasament, promovarea este pentru moment imposibilă. Slobozia nu a depus pînă la data limită, 31 martie 2014, dosarul pentru obținerea licenței. Motivele ni le explică președintele clubului, Constantin Prepeliță: «Financiar, Unirea Slobozia nu poate face... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 17:40 (16690 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La coadă pentru o locuință socială

200 de săraci așteaptă un acoperiș deasupra capului

Bătaie pentru locuințele sociale ale Primăriei Slobozia. De 3 luni, 200 de oameni cu nevoi speciale din oraș au solicitat autorităților locale un acoperiș deasupra capului. În ciuda avalanșei de cereri, numărul imobilelor disponibile este infim. Slobozia are doar 97 de locuințe destinate persoanelor defavorizate...

Săracii, lăsați pe drumuri
Locuințele sociale deținute de Primăria Slobozia sînt administrate de Serviciul de Gospodărire Comunală. Este vorba despre un număr de 97 de locuințe destinate persoanelor defavorizate. Numărul imobilelor este însă prea mic față de solicitările... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 16:25 (8289 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

CSS Slobozia merge în turneul semifinal

Handbal, junioare

CSS Slobozia merge în turneul semifinal

Micile handbaliste de la CSS Slobozia, jucătoare născute cel mai devreme în 2003, au participat pe 5 și 6 aprilie 2014, la Ploiești, la faza pe euroregiune a Campionatului Național de Minihandbal. Au fost prezente 8 echipe împărțite pe două grupe. În meciurile din grupă sportivele CSS Slobozia pregătite de profesorii Marian Simion și Jeni Drăgan au bifat un egal și două victorii. Astfel, au terminat nedecis cu Activ Plopeni, 8-8, și s-au impus cu 24-14 în jocul cu Danubius Călărași și cu 10-4 în fața echipei a doua a CSM Ploiești. Învingătoarele din cele două grupe s-au întîlnit în finală unde CSS Slobozia a fost învinsă cu 8-14 de CSM Ploiești A. Locul II ocupat la această competiție îi oferă... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 15:35 (7456 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au înghițit 300 de mii de doze de antibiotice

Statistica ultimelor 3 luni

Ialomițenii au înghițit 300 de mii de doze de antibiotice

La finalul sezonului rece, specialiștii în sănătate publică prezintă un raport privind numărul de medicamente prescrise de medici și costurile aferente tratamentelor. Cele mai multe rețete au fost eliberate persoanelor care au suferit de viroze respiratorii. În lupta contra infecțiilor respiratorii, ialomițenii au înghițit 300 mii de doze de antibiotice, pentru care s-a plătit suma de 400 mii de lei...

Sezonul îmbolnăvirilor Potrivit medicilor Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în lunile ianuarie și februarie ale acestui an, numărul cazurilor de viroze respiratorii a fost mai... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 14:20 (4185 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Feteștiul, la primul punct în 2014

Rapid Fetești a primit sîmbătă, 5 aprilie 2014, vizita ilfovenilor de la Gloria Popești Leordeni. A fost un meci lipsit de spectaculozitate, vîntul contribuind din plin la stricarea jocului. S-a terminat 0-0, iar feteștenii se pot lăuda cu primul punct obținut în acest an. Gigel Stoica a folosit următoarea formulă de joc: Călugăru-Enică, Stoicescu, Țonea, Pioaru-Tarnovschi (Uruc), Ivan, Ureche (Alexandru), Albuț-Marcu, Neculai. Cealaltă echipă ialomițeană angrenată în competiția Ligii a III-a, Viitorul Axintele, a obținut vineri, 4 aprilie 2014, doar un egal pe teren propriu cu CS Ștefănești. Trupa lui Ion Nica a avut meciul în mînă, mai cu seamă din minutul 70 cînd, scăpat singur spre poartă... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 13:25 (9567 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia are din nou tomograf

Spitalul Județean Slobozia are din nou tomograf

În urmă cu o săptămînă, tomograful Spitalului Județean de Urgență Slobozia a fost repornit. Aparatul a fost nefuncțional timp de 6 săptămîni, ca urmare a unei defecțiuni la componenta principală a instalației, cupola CT. Cheltuielile de reparație au costat 292 mii de lei, banii fiind acordați de Consiliul Județean Ialomița. În următoarea perioadă, instituția în administrarea căreia se află cel mai mare spital din județ va investi alți 100 mii de euro pentru achiziționarea de aparate de radiologie.

Activitatea spitalului, paralizată Computerul Tomograf al Spitalului Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 12:10 (13741 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSS Slobozia

Elevele lui Marian Simion au promovat în faza următoare

În intervalul 2-6 aprilie 2014, la Giurgiu s-a desfășurat Turneul semifinal I, seria I din cadrul Campionatului Național de Handbal Feminin Junioare I. CSS Slobozia a făcut la această competiție o figură frumoasă, bucurîndu-se de aprecierea asistenței. Cu două victorii în 5 meciuri, elevele antrenorului Marian Simion au ocupat locul IV, obținînd astfel calificarea în Turneul semifinal 2. Rezultatele au fost următoarele: 29-32 cu CSS Galați, 29-23 cu CSS 6 București, 19-24 cu CSS 2 București, 21-23 cu LPS Iași și 31-18 cu HC Buhuși. Surpriza din lotul deplasat de CSS la acest turneu a constituit-o Elena Andrei. Deși este la bază portar, Elena a fost folosită în postura de jucătoare de cîmp pentru... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 11:20 (6536 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

20 de voluntari au donat sânge pentru a sprijini copiii orfani

Acțiune umanitară la Centrul de Transfuzii Sanguine Slobozia

20 de voluntari au donat sînge pentru a sprijini copiii orfani

Proaspăt înființată, Asociația «Sprijin pentru Cetățeni» a demarat deja prima campanie umanitară. Sub sloganul «Sîngele salvează zîmbete», 20 de voluntari din cadrul ONG «Sprijin pentru Cetățeni» au venit la Centrul de Transfuzii Sanguine pentru a dona sînge. Cu bonurile de masă pe care le-au primit, aceștia au cumpărat jucării și alimente pentru copiii instituționalizați la Centrul de Plasament Nr. 2. Acțiunea demarată la Slobozia se va extinde în alte 5 județe din țară...

Tinerii, exemple pentru noi toți
Asociația «Sprijin pentru Cetățeni» este cea mai nouă ONG înființată la... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 10:35 (6411 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Andreea Elena Ilie, campioană națională la săritura în lungime

Andreea Elena Ilie, campioană națională la săritura în lungime

Elevă a Clubului Sportiv Școlar Slobozia, Andreea Elena Ilie a devenit la finele săptămînii precedente campioană națională la săritura în lungime. La cei 11 ani ai săi, sportiva noastră a reușit performanța de a sări 4,82 de metri. Pe lîngă medalia obținută, atleta și-a doborît și recordul personal, de 4,50 metri. Alături de alți 100 de copii din întreaga țară, Andreea Elena Ilie de la CSS Slobozia a participat duminică, 6 aprilie 2014, la Campionatul Național de Atletism, organizat la București și destinat categoriei «Copii 2». Înscrisă la proba de săritură în lungime, Andreea a reușit performanța de a deveni campioană națională. Ea a sărit la groapa cu nisip 4,82 de metri. «Este un premiu foarte... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 09:05 (10855 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Parcul Industrial de la Slobozia face valuri

Drept ca funia-n sac!

Parcul Industrial de la Slobozia face valuri

De cum s-a topit zăpada, lucrările la finalizarea noului Parc Industrial al orașului au luat un nou avînt. Ce nu s-a putut realiza în termenele contractuale prevăzute a fost realizat la foc automat, în mai puțin de o lună. Oficialii locali susțin că «așa este contractul!». La fața locului însă, arterele de circulație ale noului Parc Industrial seamănă cu valurile mării într-o zi cu briză ușoară. Da, aveți dreptate! Se putea și mai rău...

Parcul industrial
La sfîrșitul săptămînii precedente, lucrările la noul Parc Industrial al Sloboziei se derulau într-un ritm suspect de alert... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 16:55 (7141 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița pariază pe cultura orezului

O nouă prioritate economică marca Ciupercă

Consiliul Județean Ialomița pariază pe cultura orezului

Începînd cu săptămîna trecută, economia agricolă a Ialomiței se bazează pe cultura orezului. Declarațiile au fost făcute de către oficialii județeni în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița. Potrivit acestora, tot mai mulți investitori sînt interesați de susținerea acestei culturi. Pentru a satisface cererea «în creștere», administrația județeană este dispusă să concesioneze peste 500 de hectare de teren în zona Giurgeni...

Idei crețe de investiții administrative
Ideea exploatării superioare a celor peste 8600 de hectare de teren aflate în proprietatea privată... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 15:35 (8333 vizualizări - 5 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
313 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Căzănești: Focar de Pestă Porcină Africană în incinta unei ferme de porci

Potrivit unui comunicat de presă al Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, în incinta exploatației comerciale de suine aparținând SC AGRISOL INTERNATIONAL RO SRL, a fost ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2023, 16:10
(3153 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 20 noiembrie 2023, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că, în scopul notificării organului fiscal cu privire la aplicarea/încetarea aplicării sistemului TVA la încasare, luni ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2023, 12:30
(15567 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Soluțiile de digitalizare, apropierea de client

RAJA Constanța: Soluțiile de digitalizare, apropierea de client

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța a fost ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2023, 10:40
(3732 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Protest spontan la nivelul filialei sindicale «PRO LABOR»

Ialomița: Protest spontan la nivelul filialei sindicale «PRO LABOR»

Salariații din cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, Agenției Județene pentru Plăți si Inspecție Socială, Casei Județene de Pensii și Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2023, 18:20
(5658 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 274 milioane de lei, autorizate la plată pentru sectorul cerealelor și cel al semințelor oleaginoase

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a finalizat autorizarea la plată a sprijinului de urgență în sectorul cerealelor și al semințelor oleaginoase pentru un număr de ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2023, 16:50
(24034 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Fișe de lucru pentru elevi, dăruite de parohii

Protopopiatul Slobozia: Fișe de lucru pentru elevi, dăruite de parohii

În perioada 17 octombrie-14 noiembrie 2023, în baza parteneriatului dintre Școală și Biserică, sub coordonarea părintelui protopop Laurențiu Cioranu, parohiile din cadrul Protopopiatului Slobozia în colaborare ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2023, 14:30
(11633 vizualizări - 0 comentarii)


USR: «Legea pensiilor este o lege a promisiunilor deșarte!»

USR susține că PSD și PNL au votat la Senat o nouă lege a pensiilor despre care nu știu cât costă și pentru care nu există bani în buget. Este o lege a promisiunilor deșarte, care nu asigură echitatea sistemului ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2023, 14:20
(15313 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: USR comunicat


IPJ Ialomița: Reținuți pentru furt de produse petroliere

IPJ Ialomița: Reținuți pentru furt de produse petroliere

Marți, 14 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 10 mandate de percheziție domiciliară într-un dosar penal care vizează săvârșirea infracțiunilor de «furt calificat» și «tăinuire». Perchezițiile ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2023, 14:10
(2645 vizualizări - 0 comentarii)


Protest spontan la DSP Ialomița «PRO LABOR»

Protest spontan la DSP Ialomița «PRO LABOR»

Salariații din cadrul DSP Ialomița au organizat miercuri, 15 noiembrie 2023, un protest spontan în fața instituției. Salariații au fost nemulțumiți că lucrătorii din Direcțiile de Sănătate Publică și personalul ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2023, 13:40
(2279 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri nete colectate în valoare de 129,09 milioane de lei în luna octombrie

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna octombrie 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 129,09 milioane lei, cu 27,75 milioane ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2023, 13:20
(23453 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, alături de elevi în cadrul proiectului «Școala în siguranță»

Jandarmii ialomițeni, alături de elevi în cadrul proiectului «Școala în siguranță»

În baza Planului teritorial comun de acțiune pentru creșterea gradului de siguranță a elevilor și prevenirea delincvenței juvenile, în cadrul proiectului «Școala în siguranță», marți, 14 noiembrie 2023 ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2023, 16:10
(6996 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: ANAF a publicat Ghidul privind modalitatea de aplicare a facilităților fiscale

ANAF a publicat Ghidul privind modalitatea de aplicare a facilităților fiscale acordate persoanelor fizice care desfășoară activități de creare de programe pentru calculator, începând cu veniturile aferente ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2023, 15:40
(18678 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Proiectul TMS asigură locuri de muncă în țările UE

Proiectul TMS este o schemă de mobilitate a Uniunii Europene care oferă posibilitatea persoanelor cu vârsta de minim 18 ani aflate în căutarea unui loc de muncă sau angajatorilor dintr-o țară membră UE ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2023, 13:40
(11211 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Portalul ANAF a publicat lista contribuabililor cu obligații fiscale restante

Administrația Județeană a Finanțelor Publice informează că pe pagina proprie de internet a Agenției Naționale de Administrare Fiscală au fost publicate listele de contribuabili persoane juridice care înregistrau ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2023, 12:35
(17369 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți, fără permise și posibil drogați, la volan

Polițiștii din Fetești au oprit în trafic un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 23 de ani, din Fetești. În urma testării cu aparatul din dotare au reieșit indicii cu privire la posibila prezență ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2023, 16:25
(3641 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul de Call Center pus la dispoziția acestora ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2023, 16:20
(2849 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Accident între un autoturism și o motocicletă condusă de un minor de 16 ani

Un autoturism, condus de un tânăr de 23 de ani, s-a ciocnit de o motocicletă, condusă de un minor de 16 ani, din Bărcănești. Accidentul s-a produs sâmbătă, 11 noiembrie a.c., pe raza localității Axintele ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2023, 16:15
(11942 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele accident


Fetești: A luat foc un stâlp de iluminat

Sâmbătă, 11 noiembrie a.c., în jurul orelor 19,30, Stația de Pompieri Fetești a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă pentru lichidarea unui incendiu produs la un stâlp de iluminat stradal, în ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2023, 13:25
(3942 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Buești, Fetești, Axintele și Coșereni

Sâmbătă, 11 noiembrie 2023, în jurul orei 1,00, un echipaj de stingere și o ambulanță SMURD din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au fost solicitate să intervină pentru gestionarea unei situații ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2023, 13:10
(3162 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Dosar penal pentru deținere ilegală de «arme albe»

În urma unui control la o sală de jocuri de pe raza municipiului Urziceni efectuat joi, 9 noiembrie a.c., a fost depistat în flagrant un bărbat ce avea asupra sa un cuțit și un spray iritant lacrimogen ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2023, 16:00
(9848 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Material lemnos confiscat de polițiști

Joi, 9 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni de verificare pe linia deținerii materialului lemnos. Astfel, în cadrul unui depozit de pe raza municipiului Urziceni s-a descoperit faptul ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2023, 15:50
(2680 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Urziceni și în comunele învecinate

Joi, 9 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat o razie de amploare la Urziceni și pe raza localităților Coșereni, Borănești, Bărcănești și Movilița. Cu această ocazie, au fost legitimate peste ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2023, 15:40
(9377 vizualizări - 0 comentarii)


Județul Ialomița, vizat de perchezițiile Parchetului European (EPPO)

Joi, 9 noiembrie a.c., Parchetul European a efectuat 38 de percheziții domiciliare, într-o anchetă privind o fraudă de 15 milioane de euro. Procurorii EPPO au descins și la adrese pe raza județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2023, 17:00
(4081 vizualizări - 2 comentarii)


Deputatul USR Claudiu Năsui a dat în judecată Administrația Prezidențială

Deputatul USR Claudiu Năsui anunță că a dat în judecată Administrația Prezidențială pentru refuzul de a furniza informații publice despre deplasările președinților între anii 2010-2023. Claudiu Năsui a ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2023, 14:20
(16411 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Școala Altfel» cu polițiști

Slobozia: «Școala Altfel» cu polițiști

Miercuri, 8 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat activități educativ-preventive în cadrul programului «Școala Altfel». Astfel, oamenii legii s-au întâlnit cu elevii Liceului Pedagogic «Matei ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2023, 13:50
(6558 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși în trafic fără permis

Un bărbat de 60 de ani, din Bordușani, și o tânără de 21 de ani, din județul Constanța, s-au ales cu dosare penale după ce polițișii au constatat faptul că nu dețineau permise de conducere. Bărbatul de ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2023, 13:30
(2700 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 10 noiembrie 2023, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal, cu modificările ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2023, 12:30
(18315 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,65%, rata șomajului la sfârșitul lunii septembrie 2023

La sfârșitul lunii septembrie 2023, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3698 de șomeri (din care 1829 femei), rata șomajului fiind de 4,65%, cu 0, ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2023, 12:20
(12893 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri pentru prevenirea apariției gripei aviare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de păsări, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la faptul ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2023, 18:00
(15236 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Miercuri, 8 noiembrie 2023, în jurul orei 2,30, polițiștii din Fetești au oprit în trafic un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 21 de ani, din Bordușani. În urma testării cu aparatul DrugTest au ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2023, 16:35
(1831 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...