Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia, «agent imobiliar»

Afaceri ratate în Consiliul Local

Primăria Slobozia, «agent imobiliar»

Administrația slobozeană a propus la ședința din 28 noiembrie 2013, printr-un proiect de hotărîre, un schimb de terenuri perdant pentru comunitate. Concret, proiectul propunea un schimb de terenuri între municipalitate și un anume Cornescu Haralambie pentru o sumă care depășește cu puțin 100 de euro. Deși a fost retras de pe ordinea de zi, proiectul a născut controverse și a ridicat serioase semne de întrebare...

Un proiect nevinovat
Administrația slobozeană este binecunoscută pentru generozitate cu care cedează terenurile aflate în proprietatea publică. Fie că vorbim de oficiali... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2013, 10:13 (10153 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Semne bune după dubla cu Roman

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Semne bune după dubla cu Roman

Echipa de handbal a Unirii Slobozia a profitat de pauza competițională datorată participării echipei naționale la Campionatul Mondial din Serbia (ne cerem scuze că v-am amintit...) și a bifat deja o dublă confruntare cu o echipă de Ligă Națională. S-a întîmplat pe 13 și 14 decembrie 2013, la Roman, cu HCM din localitate, formația de pe locul 3 al primei divizii. Echipa nemțeană a beneficiat de aportul întregului lot, vedete ca Tereza Pîslaru, Agrigoroaie, Băbeanu sau Horobeț nefiind convocate pentru Serbia. Slobozia a mers la Roman fără Monica Ștefan, care a renunțat la handbal datorită fericitului fapt că este însărcinată. Totodată, conducătorul de joc Andreea Dospin trece printr-un moment mai... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2013, 18:01 (8268 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

4 jucători de la Cernica la Axintele

«Vom porni în această iarnă reconstrucția în jurul nucleului pe care l-am format în ultimii ani la această echipă!» ne-a declarat zilele trecute antrenorul Viitorului Axintele, Ion Nica. Zis și făcut. Săptămîna trecută, conducerea alb-verzilor a parafat 4 achiziții, toate de la colega de serie Progresul Cernica. Cel mai sonor nume este cel al lui Adrian Enciu, 21 de ani, golgheterul din sezonul de toamnă al echipei ilfovene. Printre «victimele» acestuia s-a numărat și apărarea trupei ialomițene. A fost adus, de asemenea, fundașul stînga Andrei Sava, 23 de ani, fost în urmă cu doi ani la Politehnica Timișoara. Acesta este fiul rapidisto-dinamovistului din anii ’80 ai secolului trecut Cristian ... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2013, 17:00 (5965 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Șoselele din Ialomița, împânzite de șoferi «alcoolizați»

Șoselele din Ialomița, împînzite de șoferi «alcoolizați»

Potrivit statisticilor, condusul sub influența băuturilor alcoolice reprezintă o cauză importantă pentru producerea accidentelor de circulație. Timp de 12 luni, în Ialomița au fost depistați în trafic, în stare de ebrietate, 400 de șoferi. Cea mai mare alcoolemie, de 4 miligrame la mie, a fost sesizată în cazul unui participant la trafic din Fetești... Instanța însă i-a lăsat liberi pe toți acești șoferi, motivul invocat fiind «nu reprezintă pericol social»...

La drum în stare de ebrietate Potrivit Codului Rutier, încă în vigoare, orice alcoolemie mai mare de 0,11 miligrame alcool pur... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2013, 16:19 (5662 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gruparea «Băhăian», cercetată pentru fraude bancare

Gruparea «Băhăian», cercetată pentru fraude bancare

Cercetat și condamnat de judecătorii Tribunalului Ialomița la 20 de ani de închisoare pentru inițiere de grup infracțional și 26 de ani de Înalta Curte de Casație și Justiție a României, pentru crime în stil mafiot, Sergiu Băhăian și locotenenții săi au ajuns din nou în fața instanței. Noul dosar vizează fraude bancare și se află pe rolul Tribunalului București.

Noi acuzații Alături de mafiotul Sergiu Băhăian mai sunt duși în fața Tribunalului București alți 3 locotenenți de-ai săi. Vorbim despre Dan Negureanu, Marian Edward Mărculescu și Vasilache Gheorghe. Numele primilor doi apare... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2013, 11:18 (5695 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Slobozia: Deputatul PSD Marian Neacșu, trimis în judecată pentru «conflict de interese»

Slobozia: Deputatul PSD Marian Neacșu, trimis în judecată pentru «conflict de interese»

Decizie suprinzătoare a procurorilor Parchetului Înaltei Curți de Casație și Justiție. Anchetatorii au finalizat cercetările în cazul deputatului PSD Marian Neacșu. Aceștia l-au trimis în judecată pe parlamentarul ialomițean sub acuzația de «conflict de interese»...
Marian Neacșu se află la al doilea mandat de deputat în Colegiul 2 Slobozia. Potrivit rechizitoriului procurorilor, «inculpatul Neacșu Marian, în calitate de deputat în cadrul Parlamentului României, a formulat cererea de angajare a fiicei sale în cadrul biroului său parlamentar și apoi a avizat contractul de muncă pe perioadă determinată (iulie 2009-decembrie 2012), în baza căruia s-a realizat în mod direct un folos material pentru aceasta»... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2013, 19:31 (22579 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile sunt pregătite pentru deszăpezire

Cel puțin la nivel declarativ

Autoritățile sînt pregătite pentru deszăpezire

Pentru prima dată în ultimii 23 de ani, autoritățile județene sînt pregătite pentru deszăpezire. Potrivit declarațiilor oficiale, Ialomița are peste 50 de utilaje pregătite să curețe zăpada. Prefectul județului Ialomița, Gigi Petre, avertizează că nu va ezita să închidă drumurile, dacă această măsură se va impune...

Prevenția e mama deszăpezirii
Deși riscul unui viscol de proporții în Ialomița este scăzut, autoritățile județene susțin că sînt pregătite pentru iarnă. Conform informațiilor oficiale, la acest moment, peste 50 de utilaje de deszăpezire se află în stand-by, iar oficialii... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2013, 16:01 (6003 vizualizări - 8 comentarii)

REPORTAJ

Jacheta care sună la 112

Jacheta care sună la 112

Pentru că era în criză de timp, a inventat tricoul care încarcă telefonul. Fiindcă invenția s-a dovedit a fi un succes, Costin a mers mai departe... Concursuri, platforme de inventică on-line, mentori care te ajută să-ți transformi visele high-tech în realitate.... Iar acum, jacheta care sună la 112. Noua invenție a tînărului, deși aflată la faza de prototip, e perfect funcțională. Iar cînd se plictisește de inventat aplicații practice, Costin lucrează de zor la noii lui roboți-sumo. Acolo l-am și cunoscut, în atelierul de automodele de la Palatul Copiilor din Slobozia, meșterind la o soluție pentru ca robotul său să devină invincibil...

Dependența de gadgeturi... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2013, 14:50 (15184 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Senatorul Pavel și salariile primarilor

Ialomița, între politică și administrație

Senatorul Pavel și salariile primarilor

După un an de mandat, senatorul Marian Pavel reușește să se țină de cuvînt. Una dintre inițiativele sale, respectiv cea privind majorarea salariilor din administrația publică locală, a fost aprobată de către Senat. Teoretic, cu puțină voință politică, salariile primarilor de la orașe și sate, ar putea crește cu 3-400 de lei, începînd din 2015. Întrebarea care se impune în acest context nu este dacă merită sau nu edilii locali acest plus la salar... E clar, îl merită! Însă Independent crede că nu e pentru cine se pregătește. Și, evident, o putem dovedi!

O inițiativă liberală la un social-democrat... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2013, 16:00 (21960 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alexandru Stoica a primit «Crucea Sloboziei în Grad de Cavaler»

Vrednic este primarul Sloboziei!

Alexandru Stoica a primit «Crucea Sloboziei în Grad de Cavaler»

Sfîntul Nicolae i-a adus primarului Sloboziei una dintre cele mai rîvnite ordine ale Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. El a primit «Crucea Sloboziei în Grad de Cavaler» alături de Alexandru Potor, președintele GAL «Dunărea de Jos». Edilul orașului a primit acest însemn «pentru lucrarea pilduitoare în folosul comunităților parohiale...».

Vrednic este Alexandru
Vineri, 6 decembrie 2013, cînd Biserica Ortodoxă îl prăznuiește pe Sfîntul Ierarh Nicolae, arhiepiscopul Mirelor Lichiei, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu a săvîrșit Sfînta Liturghie la Mînăstirea «Sfinții Voievozi... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2013, 11:53 (29131 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cadouri pentru copiii nimănui

Sfîntul Nicolae la casa de copii

Cadouri pentru copiii nimănui

Instituțiile de octotire socială din Ialomița rămîn în continuare un subiect delicat și dureros. Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița are la acest moment în îngrijire, la Slobozia, peste 150 de copii. Pentru ei, indiferent de vîrsta pe care o au, singura casă rămîne casa de copii. De Sfîntul Nicolae, ziarul Independent, alături de un donator care a cerut să rămînă anonim, a oferit acestor copii dulciuri și jucării...

Instituții în loc de mamă și tată
În ultimii ani, Direcția Generală de Asistență... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2013, 08:51 (5906 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acțiuni filantropice de 21,7 milioane de lei, demarate de Episcopia Sloboziei și Călărașilor

De 15 ani, Episcopia Sloboziei și Călărașilor este aproape de semenii aflați în suferință. În toată această perioadă de timp, peste 200 de mii de oameni au apelat la sprijinul Bisericii și au beneficiat de ajutorul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Valoarea sumelor alocate de instituție pentru susținerea acțiunilor social-filantropice a fost în valoare de 21,7 milioane de lei...

15 ani de acțiuni filantropice
Sectorul de Asistență Socială și Misionar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a fost înființat în anul 1999, printr-o decizie chiriarhală. Încă de la început, acest... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2013, 06:56 (6403 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statul consideră «vindecați» peste 7000 de ialomițeni cu handicap

Statul consideră «vindecați» peste 7000 de ialomițeni cu handicap

Într-un județ în care indemnizațiile sociale se acordă «la negru», statul a decis să retragă sprijinul financiar tocmai celor care au cu adevărat nevoie de el. Vorbim despre cei peste 7000 de ialomițeni cu handicap. Temeiul legal îl reprezintă noile criterii de evaluare a stării de sănătate a acestor persoane. Puse în practică la Slobozia, reglementările îi scot de la plată tocmai pe cei a căror infirmitate este vizibilă, motivîndu-se că sunt sănătoși tun.

Criteriile umilinței
Criteriile după care se face reevaluarea persoanelor cu handicap au fost revizuite de mai multe ori,... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2013, 15:45 (12898 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

SPORT

«Eu am vorbit tot timpul serios despre promovare!»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia, interviu Adrian Mihalcea

«Eu am vorbit tot timpul serios despre promovare!»

Toamnă extrem de fastă pentru sporturile de echipă din Slobozia. Dacă în privința echipei de handbal rezultatele obținute erau de așteptat avînd în vedere mișcările de trupe din vară, la fotbal evoluția echipei ne-a luat pe așteptate. Robustețea unui nucleu de jucători care evoluează de foarte mult timp împreună, coroborată cu ambiția unui tînăr și promițător antrenor, au dus formația noastră pe un loc II de pus în ramă. O analiză chibzuită a toamnei galben-albastre și gînduri îndrăznețe pentru primăvara lui 2014, în interviul cu antrenorul Unirii Slobozia, Adrian Mihalcea...

-Domnule Mihalcea, Unirea a terminat pe II, la egalitate de puncte cu liderul Rapid. Și-a depășit echipa condiția sau, dimpotrivă, se putea chiar mai mult?... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2013, 11:40 (7390 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

5 disponibilizări în rîndul alb-verzilor

Viitorul Axintele a terminat sezonul de toamnă în obiectiv, pe loc de play-off. Totuși, comportarea echipei a fost una sub așteptările conducerii și, de aceea, se preconizează schimbări masive de lot. De 4 ani antrenor al alb-verzilor, adevărat record în fotbalul romînesc, profesorul Ion Nica ne-a declarat: «Vom căuta să facem reconstrucția pornind de la actualul nucleu de jucători: „veterani“, ca Răduță, Frangu sau Șelaru, și tineri care joacă de ceva timp împreună, ca Vasile, Oprișan, Bogorodiță sau Dedu. Vrem ca, în cel mai scurt timp, să revenim în fruntea clasamentului, acolo unde este locul acestei echipe!». Dacă la capitoul «achiziții» nu este nimic concret deocamdată, au apărut primele... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2013, 09:38 (6400 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământ pe datorie pentru 2500 de elevi ialomițeni

Arierate în Educație

Învățămînt pe datorie pentru 2500 de elevi ialomițeni

De un an și jumătate, elevii navetiști din Ialomița merg la școală pe datorie. Toate acestea întrucît Ministerul Educației nu a decontat abonamentele pentru transport. În această situație sînt 2500 de elevi, care mai au de primit de la stat 1,4 milioane de lei...

Educație cu debite
Potrivit ultimelor estimări făcute publice de către reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, valoarea totală a restanțelor pe care Ministerul Educației le-a acumulat în ceea ce privește decontarea abonamentelor elevilor navetiști din Ialomița este de 1,7 milioane de lei. Această sumă... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2013, 20:27 (5703 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia cheltuie 870000 lei anual pentru «prestări servicii»

De ani de zile, Spitalul Slobozia acuză lipsa personalului medical calificat. Principala cauză, susțin oficialii instituției, o reprezintă lipsa banilor. Realitatea infirmă însă această afirmație. Potrivit datelor oficiale, unitatea medicală cheltuie aproape un milion de lei pentru contracte de prestări servicii încheiate cu medici și asistente...

Prestări servicii medicale pe bani frumoși
Scandalul cheltuielilor inutile din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia continuă. Potrivit datelor oficiale, instituția cheltuie 72568 lei lunar pentru plata a 34 de medici și asistente... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2013, 15:22 (17654 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

150 de deținuți de la Slobozia ar putea fi liberi la 1 februarie 2014

Noul Cod Penal grațiază infractorii

150 de deținuți de la Slobozia ar putea fi liberi la 1 februarie 2014

De la 1 februarie 2014, cele mai importante legi în materie penală din România, Codul Penal și Codul de Procedură Penală, se modifică integral. Schimbarea legislației pare să-i avantajeze pe infractori. Mulți dintre deținuții încarcerați în penitenciarele românești ar putea fi puși în libertate sau beneficia de pedepse mai mici, o dată cu intrarea în vigoare a Noului Cod Penal. La Slobozia ar putea fi eliberate din închisoare un sfert dintre persoanele private de libertate introduse în spațiile de detenție...

Legea penală, mai favorabilă infractorilor
În dreptul penal românesc... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2013, 10:20 (22857 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Blocurile din Slobozia rămân fără mansarde

Blocurile din Slobozia rămîn fără mansarde

În caz de cutremur, Slobozia are cele mai rezistente blocuri. «Abia dacă le putem încadra în gradul III de risc seismic...» susțin oficialii administrații locale. În realitate însă, un sfert din blocuri au nevoie de reparații serioase la acoperiș. Lucrările trebuie suportate din buzunarele locatarilor, care tratează totul cu indiferență.

După blocurile gri din Slobozia
La Slobozia există aproximativ 400 de blocuri. Cele mai multe au fost construite între anii 1970-1980. Autoritățile locale susțin că sînt rezistente în fața unui cutremur similar celui din 1977... «Nu avem probleme... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2013, 15:15 (6243 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Premieră

PS Vincențiu a slujit de Sfîntul Andrei la Fetești

Pentru prima dată de la întronizarea sa, Prea Sfințitul Părinte Episcop Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, a fost prezent de Sfîntul Andrei la Fetești. Evenimentul a fost prilejuit de inaugurarea noului sediu al Protopopiatului Fetești. «Unul dintre aceștia ar putea fi urmașul meu!» a spus PS Vincențiu, cînd a oferit Sfînta Taină a Împărtășaniei copiilor din Parohia «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil»...

Un eveniment rarisim pentru urbe
Sîmbătă, 30 noiembrie 2013, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu a fost prezent în mijlocul credincioșilor din Parohia «Sfinții... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2013, 12:11 (9684 vizualizări - 5 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Suspectați de furturi, identificați de polițiștii ialomițeni

Șase persoane sînt cercetate de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și furt calificat. Prejudiciile au fost recuperate și restituite părților vătămate.
Astfel, patru tineri, cu ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 15:50
(5431 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


IJJ Ialomița: Doi tineri ofițeri jandarmi au depus jurământul

IJJ Ialomița: Doi tineri ofițeri jandarmi au depus jurămîntul

Începînd cu data de 17 iulie a.c., la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița au fost repartizați doi tineri sublocotenenți, absolvenți ai Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București, promoția ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 14:20
(7853 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 29-31 iulie 2015, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița va fi unul din centrele din țară ce găzduiește faza zonală a concursurilor serviciilor profesioniste ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 13:10
(7834 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Amnistia fiscală

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că a fost publicată Legea 209/2015, privind anularea unor obligații fiscale. Astfel, prin acest act  normativ ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 12:15
(2508 vizualizări - 0 comentarii)


Încărcătură explozivă, descoperită la Gheorghe Lazăr

Încărcătură explozivă, descoperită la Gheorghe Lazăr

O sferă incendiară cu încărcătură de explozie a fost descoperită vineri, 24 iulie a.c., de un cetățean din localitatea Gheorghe Lazăr, în timp ce încerca să scoată o buturugă din pămînt. Bărbatul a sunat ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 11:45
(5343 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Imnului, sărbătorită la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va marca miercuri, 29 iulie 2015, Ziua Imnului. Manifestările vor avea loc în Piața Unirii din Slobozia, începînd cu orele 9,30. «Deșteaptă-te, române!» este Imnul Național ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 11:05
(5573 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examenele de calificare pentru absolvenții școlilor profesionale, monitorizate de jandarmi

Jandarmii ialomițeni asigură, în perioada 27-28 iulie 2015, ordinea publică și, după caz, intervenția pentru restabilirea acesteia, la 5 centre de examinare din județ cu ocazia examenelor de calificare ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 10:10
(4334 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Poliția a fost sesizată miercuri, 22 iulie a.c., cu privire la faptul că pe DN2A s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 64 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 13:10
(4674 vizualizări - 1 comentariu)


Tînăr din Miloșești, arestat pentru tentativă la omor

În cursul zilei de miercuri, 22 iulie a.c., polițiști din cadrul Secției Poliție Rurală Grivița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 11:50
(7511 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fetești

Două incendii s-au produs în cursul zilei de miercuri, 22 iulie a.c, la două gospodării din municipiul Fetești. Primul eveniment a fost anunțat prin 112, în jurul orei 13,30, cînd locuința unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 11:10
(2433 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


anunț angajare

angajăm secretară
birou avocatură
depuneți CV la
[email protected]

21 Iulie 2015, 17:05


Un bucureștean s-a rătăcit între Amara și Slobozia

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 18/19 iulie 2015, în jurul orei 1,30, pompierii au fost solicitați să intervină pentru căutarea unui bărbat, în vîrstă de 26 de ani, care a plecat la volanul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 15:15
(6368 vizualizări - 5 comentarii)


Doi viitori ofițeri jandarmi, în practică la Jandarmeria Ialomița

Doi viitori ofițeri jandarmi, în practică la Jandarmeria Ialomița

În perioada 20-31 iulie a.c., doi studenți ai Academiei de Poliție «Alexandru Iona Cuza», arma «Jandarmi», efectuează stagiul de practică în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. Avînd în ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 14:35
(6719 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 450 de amenzi aplicate

Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița acționează permanent pentru salvarea de vieți și sancționarea celor care nu nerespectă regulile de circulație și pun în pericol ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 14:05
(2753 vizualizări - 0 comentarii)


Clarificări AFIR privind utilizarea Bazei de Date cu Prețuri de Referință

Pentru o mai bună înțelegere a acestui instrument de lucru, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) face clarificări privind scopul și utilizarea Bazei de Date cu Prețuri de Referință (BD ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 13:20
(9778 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR clarificare


IPJ Ialomița: Acțiuni pe linia combaterii evaziunii din agricultură

Peste 20 de tone de cereale au fost confiscate și peste 300 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii ialomițeni în urma activităților desfășurate pentru prevenirea și combaterea fenomenului ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 12:55
(7402 vizualizări - 0 comentarii)


Noi competențe legislative pentru jandarmi

Jandarmeriei Române îi revin, începînd cu luna iulie a anului în curs, potrivit Legii 407/2006, a vînătorii și protecției fondului cinegetic actualizată și a Legii 46/2008, a Codului Silvic, competențe ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 12:20
(4685 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenția pentru motorină

Agenția de Plați si Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează fermierii ialomițeni că, în data de 15.07.2015, a fost publicat în Monitorul Oficial Ordinul Ministrului Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 11:40
(5436 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Prima ediție a competiției «Pompierul de ultimă generație»

În conformitate cu calendarul Asociației Sportive a Pompierilor-Sucursala Ialomița, în data de 16 iulie a.c, la sediul Detașamentului de Pompieri «Gabriel Boitan» din municipiul Slobozia, s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 11:05
(5777 vizualizări - 0 comentarii)


SVSU Căzănești s-a calificat la faza națională a Concursurilor Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență

În urma desfășurării, în perioada 13-15.07.2015, a fazei interjudețene a competițiilor serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență, echipajul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 17:05
(6388 vizualizări - 1 comentariu)


Mandat european de arestare pentru un ialomițean din Bărbulești

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra proprietății, fapte comise în Germania. La data de 14 iunie ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 14:35
(4061 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie «Nu trece dincolo!»

Polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, acționează pentru prevenirea evenimentelor rutiere în care sînt implicați pietoni, precum ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 13:55
(3836 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iunie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7062 șomeri, din care 1287 șomeri indemnizați, respectiv 5775 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 12:20
(5098 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 11:15
(3976 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Proiectil descoperit într-o curte

 Un proiectil de artilerie exploziv de calibru 100 mm a fost descoperit de un cetățean din localitatea Mihail Kogălniceanu, în timp ce săpa în curte. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 16:40
(4265 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a furat portofelul

Jandarmii au fost sesizați de un bărbat, duminică, 12 iulie a.c., în jurul orei 13,30, despre faptul că i s-a furat portofelul, în care avea 130 de lei.
În urma verificărilor, jandarmii au constatat ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 15:35
(4722 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


IPJ Ialomița: Activități pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor

Peste 400 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii ialomițeni, în ultimele 3 zile, în urma activităților desfășurate pentru prevenirea și combaterea fenomenului infracțional, în special ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 15:10
(3305 vizualizări - 0 comentarii)


ONRC, parte a sistemului de interconectare a registrelor comerțului din statele membre UE

Luni, 13 iulie 2015, a fost publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, Legea nr. 152/2015, pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul înregistrării în registrul comerțului ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 14:40
(3907 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tîlhar arestat

Un tînăr de 19 ani este cercetat de polițiști, fiind bănuit de comiterea a două tâlhării . Polițiștii au reținut vineri, 10 iulie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un tînăr de 19 ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 14:15
(5092 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au oprit pentru control, pe DN2, în afara localității Movilița, un autoturism condus de un tînăr, de 24 de ani, din comuna Coșereni. Din verificările efectuate în bazele de date polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 13:40
(3964 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...