Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Statul consideră «vindecați» peste 7000 de ialomițeni cu handicap

Statul consideră «vindecați» peste 7000 de ialomițeni cu handicap

Într-un județ în care indemnizațiile sociale se acordă «la negru», statul a decis să retragă sprijinul financiar tocmai celor care au cu adevărat nevoie de el. Vorbim despre cei peste 7000 de ialomițeni cu handicap. Temeiul legal îl reprezintă noile criterii de evaluare a stării de sănătate a acestor persoane. Puse în practică la Slobozia, reglementările îi scot de la plată tocmai pe cei a căror infirmitate este vizibilă, motivîndu-se că sunt sănătoși tun.

Criteriile umilinței
Criteriile după care se face reevaluarea persoanelor cu handicap au fost revizuite de mai multe ori,... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2013, 15:45 (12980 vizualizări - 21 comentarii)

SPORT

«Eu am vorbit tot timpul serios despre promovare!»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia, interviu Adrian Mihalcea

«Eu am vorbit tot timpul serios despre promovare!»

Toamnă extrem de fastă pentru sporturile de echipă din Slobozia. Dacă în privința echipei de handbal rezultatele obținute erau de așteptat avînd în vedere mișcările de trupe din vară, la fotbal evoluția echipei ne-a luat pe așteptate. Robustețea unui nucleu de jucători care evoluează de foarte mult timp împreună, coroborată cu ambiția unui tînăr și promițător antrenor, au dus formația noastră pe un loc II de pus în ramă. O analiză chibzuită a toamnei galben-albastre și gînduri îndrăznețe pentru primăvara lui 2014, în interviul cu antrenorul Unirii Slobozia, Adrian Mihalcea...

-Domnule Mihalcea, Unirea a terminat pe II, la egalitate de puncte cu liderul Rapid. Și-a depășit echipa condiția sau, dimpotrivă, se putea chiar mai mult?... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2013, 11:40 (7390 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

5 disponibilizări în rîndul alb-verzilor

Viitorul Axintele a terminat sezonul de toamnă în obiectiv, pe loc de play-off. Totuși, comportarea echipei a fost una sub așteptările conducerii și, de aceea, se preconizează schimbări masive de lot. De 4 ani antrenor al alb-verzilor, adevărat record în fotbalul romînesc, profesorul Ion Nica ne-a declarat: «Vom căuta să facem reconstrucția pornind de la actualul nucleu de jucători: „veterani“, ca Răduță, Frangu sau Șelaru, și tineri care joacă de ceva timp împreună, ca Vasile, Oprișan, Bogorodiță sau Dedu. Vrem ca, în cel mai scurt timp, să revenim în fruntea clasamentului, acolo unde este locul acestei echipe!». Dacă la capitoul «achiziții» nu este nimic concret deocamdată, au apărut primele... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2013, 09:38 (6400 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Învățământ pe datorie pentru 2500 de elevi ialomițeni

Arierate în Educație

Învățămînt pe datorie pentru 2500 de elevi ialomițeni

De un an și jumătate, elevii navetiști din Ialomița merg la școală pe datorie. Toate acestea întrucît Ministerul Educației nu a decontat abonamentele pentru transport. În această situație sînt 2500 de elevi, care mai au de primit de la stat 1,4 milioane de lei...

Educație cu debite
Potrivit ultimelor estimări făcute publice de către reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, valoarea totală a restanțelor pe care Ministerul Educației le-a acumulat în ceea ce privește decontarea abonamentelor elevilor navetiști din Ialomița este de 1,7 milioane de lei. Această sumă... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2013, 20:27 (5703 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia cheltuie 870000 lei anual pentru «prestări servicii»

De ani de zile, Spitalul Slobozia acuză lipsa personalului medical calificat. Principala cauză, susțin oficialii instituției, o reprezintă lipsa banilor. Realitatea infirmă însă această afirmație. Potrivit datelor oficiale, unitatea medicală cheltuie aproape un milion de lei pentru contracte de prestări servicii încheiate cu medici și asistente...

Prestări servicii medicale pe bani frumoși
Scandalul cheltuielilor inutile din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia continuă. Potrivit datelor oficiale, instituția cheltuie 72568 lei lunar pentru plata a 34 de medici și asistente... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2013, 15:22 (17657 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

150 de deținuți de la Slobozia ar putea fi liberi la 1 februarie 2014

Noul Cod Penal grațiază infractorii

150 de deținuți de la Slobozia ar putea fi liberi la 1 februarie 2014

De la 1 februarie 2014, cele mai importante legi în materie penală din România, Codul Penal și Codul de Procedură Penală, se modifică integral. Schimbarea legislației pare să-i avantajeze pe infractori. Mulți dintre deținuții încarcerați în penitenciarele românești ar putea fi puși în libertate sau beneficia de pedepse mai mici, o dată cu intrarea în vigoare a Noului Cod Penal. La Slobozia ar putea fi eliberate din închisoare un sfert dintre persoanele private de libertate introduse în spațiile de detenție...

Legea penală, mai favorabilă infractorilor
În dreptul penal românesc... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2013, 10:20 (22860 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Blocurile din Slobozia rămân fără mansarde

Blocurile din Slobozia rămîn fără mansarde

În caz de cutremur, Slobozia are cele mai rezistente blocuri. «Abia dacă le putem încadra în gradul III de risc seismic...» susțin oficialii administrații locale. În realitate însă, un sfert din blocuri au nevoie de reparații serioase la acoperiș. Lucrările trebuie suportate din buzunarele locatarilor, care tratează totul cu indiferență.

După blocurile gri din Slobozia
La Slobozia există aproximativ 400 de blocuri. Cele mai multe au fost construite între anii 1970-1980. Autoritățile locale susțin că sînt rezistente în fața unui cutremur similar celui din 1977... «Nu avem probleme... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2013, 15:15 (6244 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Premieră

PS Vincențiu a slujit de Sfîntul Andrei la Fetești

Pentru prima dată de la întronizarea sa, Prea Sfințitul Părinte Episcop Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, a fost prezent de Sfîntul Andrei la Fetești. Evenimentul a fost prilejuit de inaugurarea noului sediu al Protopopiatului Fetești. «Unul dintre aceștia ar putea fi urmașul meu!» a spus PS Vincențiu, cînd a oferit Sfînta Taină a Împărtășaniei copiilor din Parohia «Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil»...

Un eveniment rarisim pentru urbe
Sîmbătă, 30 noiembrie 2013, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu a fost prezent în mijlocul credincioșilor din Parohia «Sfinții... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2013, 12:11 (9686 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul sărăciei

Avem 96000 de asistați sociali!

Potrivit unui raport al Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, 1 din 3 ialomițeni beneficiază de programe sociale. Pentru plata acestora, statul a acordat, în primele 10 luni ale anului în curs, 7,9 milioane de lei.

Număr record de beneficiari
Majoritatea beneficiarilor de servicii sociale din județul Ialomița este reprezentată de către persoanele care primesc alocații de stat. În număr de 55931 de persoane, acestora le-au fost acordate, în perioada ianuarie-octombrie 2013, ajutoare sociale în valoare de 3,1 milioane de lei. În acest tip de ajutor intră... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2013, 08:56 (4417 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Claca de 4 hectare

În ultimii ani, oficialii ialomițeni au declarat că fac demersuri pentru împădurirea a mii de hectare de teren nearabil sau degradat. În așteptarea acțiunilor concrete, apele lasă comunitățile înșirate de-a lungul Ialomiței, Dunării și brațului Borcea mai sărace... Iar, în fapt, eforturile reale sînt aproape de fiecare dată locale. Săptămîna trecută, sătenii din Stelnica au împădurit, în 3 ore, 4 hectare de teren. Un efort considerabil pentru comunitate și un exemplu că, acolo unde există voință, orice este posibil...

Clacă pe malul Borcei
E o zi de joi cu soare, după trei zile... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2013, 07:36 (11012 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Medicina de familie, o afacere de peste 6,3 milioane de lei lunar

Ialomița: Medicina de familie, o afacere de peste 6,3 milioane de lei lunar

În timp ce la fiecare jumătate de oră un medic român pleacă în străinătate, o parte dintre medicii de familie se îmbogățesc. Pentru fiecare pacient care NU trece pragul cabinetelor, aceștia primesc, în medie, 25 de lei. O treime din medicii de familie din Ialomița au în evidențe peste 2500 de bolnavi...

Cum să faci bani din medicină
Față de celelalte servicii din Sănătate, medicina de familie beneficiază de un sistem diferit de plată. Ministerul Sănătății o numește plata per capita... În realitate, este vorba despre un fel de «pomană fără lumînări» care intră în buzunarele medicilor... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2013, 09:30 (17193 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

SPORT

Hibernare pe loc de promovare

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FC Clinceni 1-0

Hibernare pe loc de promovare

Unirea Slobozia a mai detonat o bombă în ultima etapă a sezonului de toamnă. Sîmbătă, 30 noiembrie a.c., cu terenul scăldat de un soare care n-a mai fost demult la dentist, trupa lui Adi Mihalcea a dat piept cu FC Clinceni, trupă cu pretenții de promovare afișate cu majuscule și care îi are în lot pe frații Caramian, Pătrașcu, Bălțoi sau Stelian Stanu, fotbaliști ale căror ghete sînt de mulți ani prietene cu mingea. Slobozenii au pus repede stăpînire pe joc și au dat dovadă de un tupeu demn de cele 5 victorii obținute pînă la jocul cu ilfovenii. Partida cu Clinceni a semănat izbitor cu duelurile împotriva Rapidului sau Brăilei. Minutul 30: lovitură liberă de la 30 de metri, lateral stînga, centrare... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2013, 23:15 (9257 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Europa ne scapă de infractori

Ialomița: Europa ne scapă de infractori

De la momentul aprilie 2010, cînd 26 de infractori din Țăndărei au fost ridicați de procurori și polițiști englezi, raidurile forțelor de ordine din Vest întreprinse în Ialomița s-au intensificat. În urmă cu o săptămînă, organe judiciare din Franța și Elveția au ajuns la Bărbulești și Țăndărei, pentru a prinde două grupuri infracționale specializate în furturi, tîlhării, proxenetism și spargeri de locuințe.

Percheziții la Bărbulești La începutul săptămînii precedente, forțele de ordine din Ialomița, procurori, polițiști și jandarmi, au descins în localitatea Bărbulești. Alături de oamenii... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2013, 21:25 (12636 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

2013, an de grație pentru Cornel Chirică

Tenis de cîmp

2013, an de grație pentru Cornel Chirică

Ne-am creat obiceiul bun, zicem noi, de a găzdui, din cînd în cînd, în această pagină performanțe ale unor semeni din orașul nostru care, indiferent de vîrstă, continuă să facă sport, ba chiar să se evidențieze în acest domeniu. Succesele veteranilor sportului ialomițean continuă «să ne dea de furcă», aspect care ne place nespus. Este și cazul avocatului Cornel Chirică, tenismen veteran în cadrul categoriei 60+. Practicant al tenisului de mulți ani, Cornel Chirică a revenit la grațiile sportului alb de puțină vreme, după o pauză lungă, și a început să participe frecvent la turnee. Iar rezultatele nu au întîrziat să apară... Slobozeanul s-a remarcat mai cu seamă în turneele de categorie internațională... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2013, 20:05 (20249 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

7 ani de închisoare pentru agresorul din Traian

7 ani de închisoare pentru agresorul din Traian

Judecătorii Tribunalului Ialomița au dat prima sentință în cazul agresorului din Traian, cel care la începutul primăverii și-a înjunghiat cu bestialitate concubina de doar 16 ani... Magistrații au decis ca Nicu Florian Oltanu să ispășească pedeapsa de 7 ani închisoare cu executare, pentru comiterea infracțiunii de «tentativă de omor»!

Salvată în ultima secundă Tragedia de la Traian s-a produs în seara zilei 9 martie 2013. Adolescenta Ana Maria Gîță, de 16 ani, se afla în casa concubinului ei Nicu Florian Olteanu, de 19 ani. Pe fondul mai multor discuții contradictorii, fata i-a spus... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2013, 19:25 (10382 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 230 milioane de euro pentru apa potabilă din regiunea Constanța-Ialomița

Investiții de 230 milioane de euro pentru apa potabilă din regiunea Constanța-Ialomița

De aproape 2 ani, investițiile în rețelele de apă potabilă și canalizare din Ialomița au devenit sinonime cu RAJA. Conform datelor oficiale, societatea constănțeană a investit sau urmează să investească, pînă la sfîrșitul anului 2015, suma record de 230 milioane de euro într-un proiect care vizează «reabilitarea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și de canalizare în regiunea Constanța-Ialomița». În cadrul proiectului au fost prevăzute 41 de contracte de lucrări și 5 de asistență tehnică, care acoperă 22 de localități din cele două județe care fac obiectul investițiilor. La finalul proiectului, în noiembrie 2015, vor fi fost construite sau reabilitate 12 stații de epurare, 47 stații... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2013, 18:40 (8198 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Etapă cu fluvii de goluri

Fotbal, Liga a IV-a

Etapă cu fluvii de goluri

S-a terminat turul Ligii lui Basarab, fotbalul județean urmînd să revină o dată cu ghioceii. Ne-am fi dorit să privim calm situația din clasament. Nu ne-au lăsat scoruri ca 16-1 la Reviga sau 13-1 la Țăndărei, ca să nu mai vorbim de 9-5 la întîlnirea dintre Abatorul și Andrășești. Despre aceste glume de rezultate ar fi potrivit să vorbească un antrenor de handbal în locul celui de fotbal, asta în fericita situație în care am găsit așa ceva în Liga a IV-a... La asemenea scoruri, cu siguranță Moș Nicolae nu se va mai sinchisi să pună ceva în ghetele învinșilor. Acestea sînt deja pline cu plumb. În fine, să felicităm Unirea Fierbinți pentru titlul de «campioană de toamnă», cu atît mai frumos cu cît... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2013, 17:45 (10106 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Scandalul boxelor din Piața Mare a Sloboziei

Piața nimănui și a tuturor

Scandalul boxelor din Piața Mare a Sloboziei

De ani buni, Piața Agroalimentară a Sloboziei nu mai trezește interesul nimănui. Zonele de influență au fost adjudecate, edilii locali nu mai au de făcut investiții, iar prețurile cresc și nu mai scad. Săptămîna trecută însă, la sesizarea unui grup de comercianți, am vizitat boxele de miei amenajate de către autoritățile locale în spatele Pieței...

Boxe pentru șobolani și... murături
Boxele sînt amplasate de-a lungul drumului de acces pentru autoturisme, în spatele halelor. Inițial au fost amplasate provizoriu, pentru a adăposti mieii de Paște. Mieii au fost tăiați, boxele au... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2013, 17:15 (4489 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

După încă un an de guvernare

Breviarul investițiior administrative din 2013

Deunăzi, senatorul invizibil (Ion Toma) al Ialomiței declara public că nu mai poate minți electoratul cu promisiuni. În județ însă, părerile oficialilor sînt împărțite. După încă un an de guvernare, oficialii județeni și primarii comunelor din Ialomița pendulează între sinceritatea dezarmantă și minciuna prost meșteșugită. Una peste alta, a mai trecut un an. Un an în care, inevitabil, au existat și realizări, dar și eșecuri. Facem astăzi o trecere în revistă a stării de spirit a oficialilor locali în fața a două întrebări capitale: Ce ați făcut pentru electorat în 2013? Care este cea mai mare nerealizare a acestui an?

La județ, liniște și pace socială... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2013, 15:55 (3823 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Black Friday» în instituțiile locale

Administrație la reduceri

«Black Friday» în instituțiile locale

Vineri, 22 noiembrie 2013, în timp ce contribuabilii se dădeau de ceasul morții să prindă trenul pseudo-chilipirurilor de prin magazinele care vînd electrocasnice, am decis să facem o tur de orizont al instituțiilor publice mai puțin vizibile. Ne-am propus să aflăm dacă directorul de instituție deconcentrată este la program și ce face el într-o zi de vineri. Din cele peste 30 pe care le are județul am ales 5. În 3 dintre ele directorul lipsea... Concluzia se impune de la sine.

Anonimii administrației
Am ales pentru demonstrația noastră intervalul orar 10,00-11,00 și instituții... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2013, 14:50 (6777 vizualizări - 6 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Făcăeni: La volan sub influența alcoolului

Un tânăr de 26 de ani, din localitatea Făcăeni, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Acesta a refuzat de asemenea să se prezinte la spital pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:10
(2936 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc vândute ilegal

Miercuri, 22 ianuarie 2020, polițiștii din Ialomița au desfășurat o amplă acțiune de combatere a infracțiunilor la regimul silvic. Astfel, oamenii legii au aplicat 23 de sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:05
(2973 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietonii, victime ale șoferilor grăbiți

În cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, trei pietoni au ajuns la spital, fiind victime ale accidentelor de circulație. În primul caz este vorba despre un bărbat, de 47 de ani, domiciliat în Amara, care ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:10
(2935 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Simulare VR pentru prevenirea furturilor din locuințe

Acțiune inedită a polițiștilor ialomițeni în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». Miercuri, 22 ianuarie 2020, oamenii legii le-au prezentat clienților ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 20:05
(4642 vizualizări - 1 comentariu)


Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Aproape 300 de kilograme de pește din speciile crap și somn precum și o barcă pneumatică și plase de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în localitatea Valea Ciorii. Astfel, luni, 20 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:15
(5222 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 20 ianuarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Stelnica, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Vlădeni, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 16:10
(3279 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 16 persoane evacuate dintr-un bloc cu 4 etaje

16 persoane au fost evacuate în cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, dintr-un bloc cu 4 etaje din Fetești, din cauza unei butelii care a luat foc. La locul intervenției au participat pompierii Gărzii ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:35
(3935 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că luni, 20 ianuarie 2020, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 17 focare de pestă porcină africană. Astfel, în localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 17:10
(3010 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 190 kg de pește, confiscate

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii au oprit pentru control, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din județul Ilfov. În urma verificării autovehiculului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:45
(3087 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Săli de jocuri de noroc, verificate de polițiști

Duminică, 19 ianuarie a.c., polițiștii de Ordine Publică și Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat o acțiune preventivă pentru creșterea gradului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:40
(2622 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au oprit pentru control, pe raza comunei Săveni, un autoturism condus de un bărbat de 60 ani. În urma testării cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 16:35
(2779 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, cinci victime

În ultimele 48 ore, la nivelul județului Ialomița, pompierii au acționat pentru gestionarea a 62 intervenții destinate protecției comunității, din care 57 misiuni de acordare a asistenței medicale de urgență ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 12:40
(2327 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

În cursul zilei de 15 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au identificat și reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 22 de ani cercetat pentru săvârșirea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată», săvârșită ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 14:10
(3233 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune de prevenire

Joi, 16 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile și victimizării minorilor în zona unităților de învățământ, precum și ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 13:50
(2886 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Cartierul Fetești Oraș

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 17 ianuarie 2020, în ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 13:40
(4307 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Au fost identificate zonele de risc privind gripa aviară

În contextul răspândirii virusului gripei aviare, reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au identificat zonele din județ cu risc epidemiologic ridicat. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 20:20
(5554 vizualizări - 0 comentarii)


Polei în Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza județului, soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 20:05
(2919 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân de 70 de ani din Făcăeni, beat la volan

Miercuri, 15 ianuarie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 70 de ani, din comuna Făcăeni, care conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 19:55
(4793 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Gheorghe Doja, arestat după ce a condus fără permis

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 19:50
(4596 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la intrare în Movila

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orei 7,30, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza localității Movila, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:40
(3266 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bucu: La volan cu permisul suspendat

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de către un bărbat, de 47 de ani, din București, care a ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:35
(2602 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Marți, 14 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 18:30
(2492 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania pentru studenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita anunță ȋnceperea perioadei de ȋnregistrare a aplicațiilor ȋn programul destinat studenților care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 17:15
(3429 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Miercuri, 15 ianuarie 2020, cu prilejul «Zilei Culturii Naționale» și aniversării a 170 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, elevii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 17:10
(3601 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

În noaptea de marți spre miercuri, 14/15 ianuarie 2020, puțin trecut de miezul nopții, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Moldoveni. La ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 13:20
(2805 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Biciclist acroșat de un autoturism

Luni, 13 ianuarie 2020, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs în localitatea Amara, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2020, 13:50
(2602 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cu permisul suspendat și beat la volan a produs un accident rutier

Sâmbătă, 11 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, în timp ce acționau pe raza localității Bucu, pe linia depistării persoanelor care conduc autovehicule aflate sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2020, 17:50
(5339 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziție la Ion Roată la un bărbat suspectat de «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Percheziție la Ion Roată la un bărbat suspectat de «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, polițiștii din cadrul Secției 6 Ion Roată au efectuat o percheziție domiciliară la locuința unui bărbat din comuna Ion Roată, bănuit de săvârșirea infracțiunilor de «tăiere ilegală ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2020, 17:45
(3618 vizualizări - 0 comentarii)


Chirana: Un bărbat din Iași a murit într-un accident rutier

Chirana: Un bărbat din Iași a murit într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut în seara zilei de vineri, 10 ianuarie 2020, în zona Chirana. Se pare că șoferul unui autovehicul, identificat în persoana unui bărbat de 68 de ani, cu domiciliul în ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 22:20
(5127 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Chirana accident


Taximetriștii din Fetești, amendați de polițiști

Taxiurile din Fetești au fost verificate de polițiștii ialomițeni. În urma controalelor, oamenii legii au descoperit mai multe nereguli în ceea ce privește starea tehnică a autovehiculelor, dar și faptul ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 19:20
(3518 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...