Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Istoria podurilor de la Fetești construite de inginerul Anghel Saligny

Istoria podurilor de la Fetești construite de inginerul Anghel Saligny

Pe lista obiectelor de patrimoniu ale județului Ialomița, Direcția de Cul­tură a Județului Ialomița a inclus și podurile de la Fetești, construite aproape de sfârșitul secolului al XIX-lea de inginerul Anghel Saligny. Anul acesta, podurile împlinesc 138 de ani de la momentul în care au fost date în folosință. În cinstea marelui inginer român și a realizărilor sale, la Fetești există Muzeul Municipal «Anghel Saligny», aflat în admi­nistrarea Primăriei orașului.

 

Podurile care au legat două provincii românești ... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2025, 10:25 (9688 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Europarlamentarul PSD Ștefan Mușoiu vrea să interzică rețelele de socializare pentru tinerii sub 15 ani!

Europarlamentarul PSD Ștefan Mușoiu vrea să interzică rețelele de socializare pentru tinerii sub 15 ani!

Printr-o alocuțiune în Parlamentul European, eurodeputatul PSD Ștefan Mușoiu atrage atenția asupra efectului mesajelor negative de pe rețelele de socializare asupra copiilor, solicitând aplicarea «mo­delului francez» de interzicere a accesului la rețelele sociale pentru tinerii sub 15 ani. «Să ne protejăm copiii de mesajele de pe platformele de socializare!» precizează eurodeputatul social-democrat Ștefan Mușoiu într-un apel lansat în plenul Parlamentului European. Mușoiu consideră că «tulburările comportamentale ale tinerilor, automutilarea și chiar sinuci­derile sau crimele înfăptuite de copii» reprezintă consecințe... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2025, 14:40 (9227 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Proiectele Primăriei Amara pentru 2025

Proiectele Primăriei Amara pentru 2025

Încă de la începutul lunii decembrie 2024, noul primar al orașului-stațiune Amara, Valentin Moraru aducea în discuție un proiect deosebit de important pentru comunitatea locală. Astfel, primarul Amarei anunța că «facem demersuri pentru preluarea admi­nistrării Lacului Amara», Primăria depunând documente în acest sens la Institutul Național de Recuperare, Medicină Fizică și Balneoclimatologie. «Administrația locală este interesată de acest obiectiv, exploatarea nămolului Lacului Amara la nivel local fiind de impact, atât din punct de vedere economic, cât și social!» a mai declarat primarul loca­lității Amara, Valentin... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2025, 09:40 (6497 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Orașul Țăndărei are Consiliu Local!

Orașul Țăndărei are Consiliu Local!

Într-un final, marți, 21 ianuarie 2025, a fost învestit noul Consiliu Local al orașului Țăndărei, localitatea fiind singura din Ialomița unde mandatele consilierilor locali obținute după Alegerile Locale din 9 iunie 2024 nu au fost preluate. După cum am precizat, a existat o serie de procese în instanță, un cetățean împie­dicând procedura de preluare a mandatelor de consilieri locali, precum și preluare funcției de către primarul Cristian Roman. Revenind, primarul orașului Țăndărei, Cristian Roman, prezent la ședința de învestitură, a salutat noul Consiliu Local. «Am avut onoarea să particip, în calitate de primar al orașului, la această ședință... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2025, 12:35 (6022 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are peste 4500 de persoane pensionate pe caz de boală

Ialomița are peste 4500 de persoane pensionate pe caz de boală

Datele Casei Ju­dețene de Pensii Ialomița arată că în evidențele instituției există peste 4500 de persoane pensionate pe caz de boală. Cancerul sau bolile psihice sunt afec­țiunile care îi pensionează frecvent pe ialomițeni.

 

Statistică îngrijorătoare Conform statisticilor oficiale, la nivelul județului Ialomița, există peste 55 mii de pensionari, peste 4500 dintre aceștia ieșind la pensie din cauza bolilor de care suferă. Datele Casei de Pensii Ialomița arată faptul că, numai în 2024, media dosarelor de pensionare pe caz de boală a fost de 50 pe... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2025, 07:50 (2905 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Construcția noului sediu al Primăriei Fetești, în linie dreaptă

Construcția noului sediu al Primăriei Fetești, în linie dreaptă

După cum am mai precizat, Compania Națională de Investiții a scos la licitație proiectul de investiții privind construcția unui sediu nou pentru Primăria Fetești, investiția fiind așteptată de administrația locală de peste 15 ani. Miercuri, 22 ianuarie 2025, primarul municipiului Fetești, Laurențiu Șonchereche a predat amplasamentul către constructorul care, în scurt timp, va demara edificiul noului sediu al Primăriei Fetești. Să reamintim că, încă din luna martie 2023, Compania Națională de Investiții a înștiințat administrația locală din Fetești cu privire la faptul că poate finanța construcția sediului nou al Pri­măriei Fetești, valoarea fondurilor dispo­nibile... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2025, 12:40 (7944 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Minoră plasată în grija Statului, abuzată sexual de nașul său!

S-a întâmplat la Urziceni

Minoră plasată în grija Statului, abuzată sexual de nașul său!

Un caz cutremurător iese la iveală cu ocazia finalizării cercetărilor în cadrul unui dosar penal instrumentat de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni. Anchetatorii prezintă cazul unei minore de 17 ani, abuzată sexual vreme de 2 ani și jumătate de nașul său. Părăsită de familie într-un centru de plasament din Urziceni, bărbatul, în vârstă de 51 de ani, și-a asumat că va avea grijă de ea. În realitate, acesta a șantajat-o și a constrâns-o să întrețină raporturi sexuale cu el. În prezent, bărbatul se află în custodia autorităților, fiind ares­tat preventiv pentru 30 de zile. Pe numele său, procurorii din Urziceni... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2025, 07:55 (6927 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Țăndărei: Petrecere scăldată în sânge

Țăndărei: Petrecere scăldată în sânge

Un tânăr de 23 de ani, de etnie romă, din orașul Țăndărei, a ajuns în urmă cu o săptămână în stare gravă la spital după ce a fost înjunghiat de un prieten. Aflați la o petrecere în cadrul căreia se juca barbut, cei doi s-ar fi luat la ceartă amintindu-și de o datorie mai veche. Agresorul a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de «tentativă la omor». Cercetările în acest dosar sunt în plină desfășurare, anunțã procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

 

Internat la ATI Incidentul... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2025, 12:20 (5833 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia majorează «taxa specială de salubrizare»

Primăria Slobozia majorează «taxa specială de salubrizare»

Consiliul Local al municipiului Slobozia se reunește joi, 30 ia­nuarie 2024, în cadrul ședinței ordinare. Supuse dezbaterii aleșilor locali sunt 21 de proiecte de hotărâri. Printre acestea se nu­mără și cel privitor la majorarea «taxei speciale de salubrizare». Această taxă este suportată de contribuabilii care nu au încheiat contracte individuale cu operatorul de salubrizare ADI ECOO 2009. Datele adminis­trației locale arată că se înregistrează astfel de situații în peste 1300 de cazuri la Slobozia. Tot în cadrul aceleiași ședințe, aleșii locali vor aproba și componența Comisiei de Eva­luare a performanțelor profesio­nale... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2025, 08:10 (16344 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Centre de evaluare pentru persoanele afectate de infecțiile respiratorii

Ialomița: Centre de evaluare pentru persoanele afectate de infecțiile respiratorii

Potrivit unei solicitări transmisă în teritoriu de Ministerul Sănătății, cele 4 spitale din județul Ialomița trebuie să pregătească spații special amenajate pentru diagnosticul infecțiilor respiratorii, specifice sezonului rece. Datele Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că, pe tot parcursul lunii ianuarie 2025, la nivelul Ialomiței au fost diagnosticate aproximativ 5000 de cazuri de infecții respiratorii.

 

Pregătiri pentru valul de viroze Încă de săptămâna trecută, oficialii Ministerului Sănătății au atras atenția cu privire la faptul că vom traversa... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2025, 18:05 (7657 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Amazonul» Caragață și Hipoterapia

«Amazonul» Caragață și Hipoterapia

Recunoaștem, suntem frustrați și am obosit de atâta frustrare. Ăsta credem că ar fi și principalul motiv pentru care parcurgem studii despre cine au fost primii călăreți din istorie. De fapt, nici nu credeam că au fost realizate astfel de studii, fiind ferm convinși că domesticirea cabalinelor a fost apanajul, conform unor ipoteze mai vechi, celor de prin Kazahstan sau Peninsula Iberică. Revenind, psihologul redacției ne-a indicat studiul privitor la «amazonii» neaoși care, prin anii 3000-2500 î.Hr., ar fi fost primii călăreți ai lumii. De aici ne-am și explicat multe dintre situațiile întâlnite, căci mai mult decât sigur genele de călărași... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2025, 15:10 (5785 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Ne-au făcut KO!

Fotbal, SuperLiga, FC Gloria Buzău-Unirea Slobozia 3-0

Ne-au făcut KO!

În prologul etapei 23 a SuperLigii de vineri, 24 ianua­rie a.c., FC Gloria Buzău a întâlnit Unirea Slobozia. Un meci despre care presa locală din Buzău, având în vedere data de însemnătate istorică la care se juca partida-«24 Ianuarie-Mica Unire», titra «Să facem Unirea Mică!», un joc de cuvinte care, într-un final, s-a adeverit. Căci Buzăul, câștigând cu un sec 3-0 împotriva Slobozia, a făcut Unirea Mică, parcă mai mică decât era...

 

Unirea, knockout! La Unirea cea «exilată»... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2025, 10:55 (4164 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Spectacol acasă, spectacol în deplasare

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-CSM Roman 28-22/ACS Unirea Dobroești-CSM Unirea Slobozia 15-31

Spectacol acasă, spectacol în deplasare

bonus: O nouă victorie pentru Junioarele 3 ale CSM Unirea Slobozia

Din nou handbalistele antrenate de Ion Ivan au făcut spectacol în cele două meciuri planificate în cursul săptămânii precedente. Astfel, miercuri, 22 ianuarie 2025, CSM Unirea Slobozia a dispus acasă cu 28-22 (18-11) de CSM Roman, în timp ce în deplasarea de sâmbătă, 25 ianuarie a.c., CSM Unirea Slobozia a spulberat-o pe ACS Unirea Dobroești cu 31-15 (16-7).

 

Alte două victorii Din punct de vedere matematic, calificarea în play-off-ul Diviziei A la handbal feminin este ca și rezolvată. Să revenim, pe scurt, la meciurile disputate. Astfel... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2025, 09:10 (5087 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Programul «ELENA» intră într-o nouă etapă

În Ialomița

Programul «ELENA» intră într-o nouă etapă

Lansat oficial în anul 2021, Programul «ELENA» a fost tras pe linie moartă după ce licitațiile pentru realizarea studiilor DALI a întârziat procesul de implementare a acestei inițiative. Veștile sunt însă bune pentru primăriile ialomițene înrolate în Program pentru că, din februarie 2025, se deschid sesiunile de depunere a cererilor de finanțare. Mai mult, cele care au realizat studiile DALI pot accesa banii europeni mult mai repede.

 

Proiecte europene fără competitivitate Programul «ELENA» este gestionat de Banca Europeană... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2025, 12:25 (1995 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Județul Ialomița-Călărași» cu capitala la Slobozia

Variantă de lucru pentru reorganizarea administrativă a României

«Județul Ialomița-Călărași» cu capitala la Slobozia

Potrivit unor surse guvernamentale, o ultimă variantă de lucru privind reorganizarea administrativă a României ar fi crearea «Județului Ialomița-Călărași», cu capitala la Slobozia. Facem preci­zarea că o astfel de «microregiune» a mai existat în decursul istoriei administrativ-teritoriale a României, varianta luată în calcul de actualii guvernanți răspunzând cerințelor Uniunii Europene, precum și planului de măsuri de reducere a cheltuielilor bugetare la care s-a angajat Guvernul Ciolacu 2.

 

Puțină Istorie nu strică «... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2025, 07:50 (40314 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colectarea sustenabilă a deșeurilor, prioritate pentru ADI ECOO 2009

În 2025

Colectarea sustenabilă a deșeurilor, prioritate pentru ADI ECOO 2009

Operatorul regional de salubrizare ADI ECOO 2009 continuă și în 2025 planurile sale de implementare a ini­țiativelor sustenabile din domeniul colectării responsa­bile a deșeurilor. Acest an marchează o schimbare sem­nificativă în modul de facturare și tratare a deșeurilor, aducând un impact pozitiv asupra comunităților din me­diul rural și urban. Potrivit informațiilor oficiale, ADI ECOO 2009 are încheiate peste 1250 de contracte cu agenții economici din Ialomița și alte 10700 cu utilizatorii casnici.

 

Planuri mari pentru 2025 Activitatea... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2025, 10:35 (6614 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Măsurile legislative în ceea ce privește Educația, priorități pentru agenda mea parlamentară!»

Deputatul PSD Ștefan Țintă, consecvent promisiunilor din campania electorală

«Măsurile legislative în ceea ce privește Educația, priorități pentru agenda mea parlamentară!»

Deputatul PSD Ștefan Țintă, unicul parlamentar al PSD Ialomița în actuala legislatură, rămâne consecvent promisiunilor din campania electorală. Social-democratul consideră că «Educația trebuie să devină o prioritate!», subliniind faptul că își va concentra eforturile, cel puțin în primul an de mandat, pe modificări legislative care să îmbunătățească lipsurile din sistemul de Învățământ. «Măsurile legislative privind Învățământul trebuie să devină o prioritate! Chiar dacă provin din mediul de afaceri și, firesc, ar fi normal să îmbunătățesc legislativ măsurile antreprenoriale, consider că stimularea activității Educației prin noi legi și modificarea unor acte legislative în ceea ce privește Învățământul vor repre­zenta principalele puncte pe agenda mea parlamentară!»... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2025, 15:50 (5242 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

«Slobozia-mea», aplicația care pune orașul în mișcare

«Slobozia-mea», aplicația care pune orașul în mișcare

Permanent preocupat pentru a sprijini comunitatea locală, slobozeanul Nicolae Popa, fost profesor de informatică și IT-ist freelancer, a creat o aplicație digitală ce oferă informații detaliate despre orarul autobuzelor locale din Slobozia. Mai mult, acesta vrea să-și dezvolte aplicația astfel încât să afișeze detaliat programul magazinelor sau al instituțiilor publice aflate în apropierea stațiilor de autobuz...

 

Informații în timp real despre circulația autobuzelor Societatea care asigură transportul public la Slobozia a inaugurat recent noi... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2025, 09:50 (16829 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Acreditarea spitalelor ialomițene, monitorizată de ANMCS

Acreditarea spitalelor ialomițene, monitorizată de ANMCS

Autoritatea Națională de Mana­gement al Calității în Sănătate este singura instituție care acreditează spitalele românești. La nivelul județului Ialomița, cele patru unități medicale se află fie în procedură de reacredi­tare, fie se află sub monito­rizarea ANMCS pentru obținerea unui nou certificat de acreditare. Lipsa acre­ditării poate lăsa spitalele fără acces la fondurile publice.

 

O procedură în curs Pe înțelesul tuturor, acreditarea confirmă că un spital dispune de resursele de a acorda îngrijiri medicale în specialitățile... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2025, 12:40 (5994 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Laboratoare de Biologie moderne în 50 de școli ialomițene

Laboratoare de Biologie moderne în 50 de școli ialomițene

Programul inițiat de Consiliul Județean Ialomița privind dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ din județ se apropie de final. În urmă cu o săptămână, școlile partenere ale instituției au primit materialele didactice pentru Laboratoarele de Biologie. Achiziția s-a făcut în baza parteneriatelor încheiate între admi­nistrația județeană și administrațiile locale care au în grijă unitățile de învățământ. Nu toate primăriile au dorit să colaboreze cu oficialii Consiliului Județean Ialomița pentru implementarea acestui proiect. Valoarea totală a investiției se ridică la 55,7 milioane... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2025, 08:05 (1925 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 53000 lei, 14 șoferi au rămas fără permise

Peste 260 de amenzi au fost împărțite șoferilor de către polițiștii rutieri în perioada 13-15 ianuarie a.c. Pe lîngă amenzile primite, 4 șoferi au rămas fără certificatele de înmatriculare, iar alți 14 ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:38
(9232 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: A lovit mașina din fața sa

Un tînăr de 26 ani a fost rănit după ce mașina pe care o conducea a fost implicată într-un accident de circulație. Incidentul s-a produs vineri, 13 ianuarie, cînd tînărul conducea o mașină în afara localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:46
(14254 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Malu: Trei tineri, prinși în flagrant în timp ce furau motorină din rezervorul unui TIR

Polițiștii au surprins în flagrant vineri, 13 ianuarie a.c., în jurul orei 4.00, în parcarea Malu, trei tineri cu vîrste cuprinse între 24 și 32 ani, toți din Urziceni, în timp ce încercau să sustragă motorină ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:45
(14108 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal

În urma unei sesizări a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, Poliția Fetești îl cercetează pe administratorul unei societăți comerciale din localitate pentru săvîrșirea infracțiunii de reținere ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:44
(13535 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A derapat, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un vehicul de pe contrasens

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 13 ianuarie, un tînăr de 29 ani, din Giurgiu, a provocat un accident de circulație în apropiere de Urziceni. Pe scurt, în timp ce conducea o autoutilitară pe ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:42
(17098 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Slobozia: Taximetriștii, la control

Slobozia: Taximetriștii, la control

Joi, 12 ianuarie 2012, polițiștii Serviciului Rutier au organizat și desfășurat o acțiune ce a vizat verificarea legalității desfășurării transportului rutier în regim de taxi și disciplinizarea traficului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:59
(16569 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu TIR-ul pe cîmp

Vineri, 13 ianuarie a.c., un cetățean bulgar de 37 ani, șofer al unui TIR a produs un accident de circulație în apropierea Combinatului Chimic. De fapt, șoferul, ce conducea din direcția Drajna către Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:51
(11949 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Poliția Locală, în alertă din cauza furturilor de capace ale canalizărilor

Deoarece în ultima perioadă s-au semnalat mai multe situații de sustragere de capace de canalizare și de grătare metalice de la gurile de scurgere a apelor pluviale, Poliția Locală a adoptat o serie de ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:48
(12225 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Verificări privind subvențiile la firmele grupului InterAgro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că în urma știrilor de presă apărute, privind posibile nereguli în acordarea subvențiilor către firmele din cadrul grupului InterAgro, în baza ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:42
(15420 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Mașină fără drept de circulație în România depistată în trafic, «șofer» fără permis la volan

Un tînăr de 24 ani, din Movilița, a fost prins conducînd un autoturism deși mașina nu avea drept de circulație în România. Pentru aceasta, mașinii i-au fost luate plăcuțele de înmatriculare, iar șoferului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:41
(14027 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernul României: 3750 milioane de lei pentru subvenția pe suprafață

Guvernul a decis, printr-o Hotărîre, alocarea temporară, sub formă de împrumut, de la Trezorerie, a sumei de 3750 milioane de lei Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Fondurile se alocă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:40
(8911 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe profit, plătit trimestrial

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează plătitorii de impozit pe profit că vor putea declara și plăti impozitul pe profit trimestrial, pentru trimestrele unu-trei, iar definitivarea impozitului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 10:01
(10659 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un tînăr a reclamat dispariția din mașină a unei mari sume de bani. Polițiștii au descoperit că el o furase!

Gestionarul unei firme de pe raza municipiului Slobozia, un tînăr localnic în vîrstă de 24 ani, a sesizat Poliția cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras în ziua de 11 ianuarie a.c., din ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:49
(8831 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat țevi metalice de la o fostă fabrică

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control o căruță care se deplasa pe DN2A. Astfel, în căruță au fost văzute mai multe țevi metalice. Despre acestea polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:48
(12332 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din magazine

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 22 ani, toți domiciliați pe raza municipiului Fetești sînt cercetați sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții au pătruns în seara ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:47
(11691 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accident la Iazu: 3 mașini implicate, 2 morți și 2 răniți de la un copac căzut pe carosabil!

Miercuri seara, 11 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,00, un tragic accident s-a produs la ieșirea din localitatea Iazu spre Brăila. Un autoturism, cu patru pasageri, a intrat frontal într-un copac aflat ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 22:16
(17530 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Iazu accident


Dridu: Cinci tineri au furat peste 150 de metri de cablu telefonic și au fost reținuți de polițiști

Cinci tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 26 ani, au fost reținuți de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore pentru comiterea infracțiunii de furt calificat.
În fapt ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 16:09
(15393 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu 1 ianuarie 2012, au fost aduse modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:35
(21547 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ziua Culturii Naționale-«Dor de Eminescu»

Luni, 16 ianuarie 2012, începînd cu orele 11,00, la Sala Studio a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» va organiza acțiunea «Dor de Eminescu». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:13
(11926 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul minim, 700 lei pe lună

«Începînd cu 1 ianuarie 2012, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 700 lei lunar, reprezentînd 4,13 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună» informează ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:49
(15154 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-au furat țevile din curte

Polițiștii cercetează doi bărbați, de 22 și 61 ani, din comuna Ion Roată, respectiv Manasia, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții, în perioada octombrie 2011-ianuarie ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:37
(10751 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Cu mașina prin sat fără permis

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii au depistat un tînăr, de 30 ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, fără a poseda permis de conducere. În ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:35
(12224 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 5 intervenții SMURD în 24 de ore!

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină în ultimele 24 de ore la cinci urgențe medicale.
Primul apel telefonic ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:13
(16503 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Un juriu independent, compus din 50 de jurnaliști de specialitate, a evaluat toate mașinile lansate în cursul anului 2011 și a votat Hyundai Elantra drept cîștigătoare. Premiul a fost anunțat în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:05
(8027 vizualizări - 1 comentariu)


Ion Roată: Suprins la volan cu dreptul de a conduce suspendat

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii rutieri au oprit pentru control, în trafic, pe raza comunei Ion Roată, un autoturism condus de un localnic, de 42 ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:03
(10835 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Cei care au înregistrat un venit brut mai mare de 100000 euro, impozitați în sistem real

Potrivit unui comunicat al Finanțelor, în conformitate cu prevederile OUG nr. 125/2011, s-a reglementat obligativitatea contribuabililor impuși la norma de venit (respectiv contribuabilii care obțin venituri ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 19:06
(17396 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 26 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 10 ianuarie 2012, sînt disponibile doar 26 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:55
(16242 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Taximetriștii își pot alege impozitarea

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează transportatorii independenți de persoane și de bunuri în regim de taxi că pot opta, începînd cu 2012, pentru determinarea venitului net anual ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:50
(11463 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal după ce a emis o filă cec fără acoperire

Un feteștean de 33 ani este cercetat penal pe polițiști pentru săvîrșirea infracțiunilor de emitere a unui cec fără a avea disponibil suficient și cu dată falsă. Potrivit polițiștilor, în cursul lunii decembrie ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:07
(15527 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Paznicii au furat porcii

Vineri, 6 ianuarie a.c., la Urziceni, trei tineri cu vîrste cuprinse între 29 și 35 ani, toți din Manasia, au fost prinși în timp ce transportau cu o mașină patru porci, pentru care nu au putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:04
(16579 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt porc


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...