Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fonduri europene pentru școli închise

Eșecurile învățămîntului ialomițean

Fonduri europene pentru școli închise

De peste un deceniu, zeci de școli ialomițene așteaptă să fie reabilitate. La începutul acestui an școlar, un raport al Instituției Prefectului constata existența unor deficiențe majore în circa 30 de unități școlare... Paradoxal însă, în Ialomița există și școli complet reabilitate, dar nefuncționale. Potrivit datelor oficiale, 4 astfel de școli, în care au fost investite fonduri europene, vor rămîne închise pentru totdeauna. Cea mai cunoscută dintre acestea este școala din satul Frățilești, comuna Săveni, care a funcționat pînă anul trecut...

Un eșec asumat
La debutul acestui... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2013, 09:05 (12598 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

ADI ECOO Țăndărei se dezintegrează

Un proiect european falimentar

ADI ECOO Țăndărei se dezintegrează

Declarată în pragul insolvenței în septembrie anul trecut, firma ADI ECOO 2009 Țăndărei, care asigură serviciile de salubritate în zonă, se dezintegrează. În cei 4 ani de funcționare, societatea a acumulat datorii de aproape 500 mii de lei, contractele încheiate cu beneficiarii nu sînt onorate, iar platforma de compost de la marginea orașului, o investiție de peste 1,5 milioane de lei, e abandonată. Marți, 1 octombrie, la orele 11,00, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009 a dezbătut situația societății și nu a ajuns la nicio concluzie. Pentru a nu fi obligate să returneze valoarea investiției, finanțată din fonduri europene, cele 8 localități care compun Asociația au obligația de a... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2013, 07:04 (8787 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandalul microbuzelor școlare de la Ciocârlia

Scandalul microbuzelor școlare de la Ciocîrlia

De cîteva zile, părinții a 60 de elevi din localitățile Cotorca și Ciocîrlia sînt revoltați. Oamenii reclamă faptul că sînt siliți să-și trimită copiii la școală în Urziceni cu un transportator privat, deși pînă acum foloseau microbuzele școlare. În opinia localnicilor, vinovat este Constantin Sava, primarul municipiului Urziceni, care ar fi tras pe dreapta microbuzele școlare, pentru a favoriza o firmă particulară... În semn de protest, aceiași părinți își țin copiii acasă!

Protest în fața Inspectoratului Școlar
Luni, 30 septembrie a.c., la orele prînzului, 20 de părinți din... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 17:05 (8619 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

«Rezultatele din acest an mi-au depășit așteptările!»

Scrimă, interviu Marin Cruțu

«Rezultatele din acest an mi-au depășit așteptările!»

Sabia masculină din Slobozia a obținut în septembrie al treilea titlu consecutiv pe echipe și al doilea individual prin Iulian Teodosiu la Campionatul Național de Juniori. CSS Slobozia traversează, totuși, un moment de cotitură pentru că Mădălin Bucur și Iulian Teodosiu, cei mai buni sabreri ai săi, vor încrucișa săbiile, de acum, în favoarea lui Dinamo. Despre rezultatele de la «Naționale», dar și despre perspective în interviul realizat cu profesorul Marin Cruțu:

-Doi sabreri la echipa Națională și două titluri naționale cu CSS la juniori. Este 2013 cel mai bun an al scrimei slobozene?
-2013 nu a fost un an cu ghinion, ci unul al apogeului... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 16:36 (10100 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Universitatea Tîrgoviște-CSM Unirea Slobozia 16-43 (4-24)

Ca de obicei...

Victorie fără dureri de cap a Unirii în deplasarea de la Tîrgoviște. Așa cum se întîmplă de la an la an, echipa noastră a dominat jocul de la un capăt la altul, lucru atestat de altfel de scorul final, 43-16 (24-4), în favoarea trupei lui Paraschiv. Ar fi de remarcat prima reușită la senioare a tinerei Cătălina Sava, extremă stînga de doar 16 ani. Totodată, să spunem că acest rezultat a fost obținut fără aportul Monicăi Ștefan, care a decis săptămîna trecută, din nou, să pună capăt carierei. Sîmbătă, 5 octombrie a.c., la Slobozia vine HCF Piatra Neamț. Meciul se va disputa în mod excepțional cu începere de la ora 13,00, pentru ca iubitorii sportului din orașul nostru să se bucure pe de-a-ntregul... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 14:32 (7493 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Super-tomograful...

Super-tomograful...

Unicul tomograf din județul Ialomița este la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Reprezentanții unității medicale își doresc unul nou, pentru că actualul și-a depășit demult termenul de garanție... Considerat «pensionar», tomograful de la Slobozia continuă să investigheze sute de pacienți lunar și oferă diagnostice precise, asemenea unuia proaspăt scos din fabrică...

Spitalul cu mini-centrală nucleară
Este joi după-amiază, iar programul de funcționare al tomografului de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a încheiat de 10 minute. Înainte de a ieși din tură, Marcel Budu... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 13:28 (15787 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, CSMS Iași-Unirea Slobozia 2-0

Victoria experienței

Atmosferă dezolantă pe lîngă plopii fără soți, sîmbătă, 28 septembrie 2013... Foarte puțină lume a venit să vadă pe CSMS Iași, «copilul din flori» al fostei Politehnici, în confruntarea cu Unirea Slobozia. Adi Mihalcea n-a putut conta pe accidentații Toma și Soare și a ales să înceapă cu un singur închizător, Macare, și cu două vîrfuri clasice, Nanu și Jianu. Unirea putea arunca în aer jocul încă din minutul 13, cînd Crețu îi face cadou lui Jianu o minge în poziție de «singur cu portarul Miron», dar atacantul Unirii se grăbește și dă pe lîngă... Am spus Miron, iar dacă mai adăugăm Bădescu, Țigănașu, Olah sau Vancea, plus Onofraș pe bancă, putem constata că echipa moldavă stă mai bine decît noi... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 12:30 (6339 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Noi vrem să muncim!»

500 de tineri ialomițeni caută slujbe

«Noi vrem să muncim!»

Acesta este mesajul mut pe care peste 500 de tineri ialomițeni l-au transmis vineri, 27 septembrie a.c., autorităților locale și județene din Ialomița. Ei au participat la Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți, desfășurată de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia. La eveniment au participat circa 30 de firme interesate, iar potrivit declarațiilor oficialilor instituției, «această ediție a Bursei reflectă situația din piață, necontrafăcută și neforțată». În urma interviurilor au fost angajați 132 de tineri...

Tinerii vor să muncească... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 11:19 (5582 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Rapid Fetești-Viitorul Axintele 0-5

Feroviarii, în deraiaj total

«Dacă nu faci scor cu Feteștiul, nu exiști!» pare să fie zicerea la modă în această perioadă în anturajul seriei 2 din Liga a III-a. S-a întîmplat și vineri, 27 septembrie a.c., în etapa a V-a, cînd Viitorul Axintele a luat lejer la Fetești 3 puncte plus o importantă doză de moral. Ion Nica mută inspirat în minutul 35. Îl scoate pe Gheorghiu și îl introduce pe Luca, omul care deschide scorul 2 minute mai tîrziu. La pauză e 2-0, grație lui Gabriel Badea. În repriza secundă iese la rampă Șelaru, cu 2 reușite din lovituri libere. Fătu închide tabela în minutul 83... Cu această victorie, Axintele urcă pe 5, cu 9 puncte. Feteștiul pică pe ultimul loc. De menționat că la acest meci Ion Nica l-a folosit... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 10:28 (4071 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Partidul din garsonieră

Mișcarea Populară, agresivă și grobiană

Partidul din garsonieră

Sîmbătă, 28 septembrie a.c., într-una dintre garsonierele blocului G5 din Slobozia, a fost înființată filiala județeană a Partidului Mișcarea Populară. La eveniment au participat «oamenii de la București» ai partidului, sub directa îndrumare a președintelui partidului Eugen Tomac. Conform declarațiilor oficiale, filiala are puțin peste 300 de membri și este condusă de Silviu Necula, un agent de vînzări care «n-a mai făcut niciodată politică»...

O filială politică de garsonieră
Săptămîna trecută ne plîngeam că deșertul politic local este așa de întins încît sîntem nevoiți să consemnăm... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 09:40 (7735 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Podiumul, de neclintit

Etapa a VI-a din Liga a IV-a n-a adus nimic nou în frunte și, ce-i drept, nici în subsolul clasamentului, acolo unde Amara, Andrășești și Colelia nu par a avea niciun chef să iasă din criza de rezultate. Voința Reviga a zdrobit Răduleștiul și își consolidează poziția de lider. Ca să nu strice nimic, Țăndăreiul și Doja au bătut la scor identic, 4-1, și au rămas pe 2, respectiv 3. Toate cele 3 au cîte 16 puncte și sînt, în continuare, la 3 lungimi de Viticola, victorioasă la Munteni Buzău.

Iată tabloul complet al rezultatelor:
Recolta Ghe. Doja-CS Amara  4-1
Voința Reviga-ACS Rădulești  7-1
Victoria Țăndărei-Spicul Colelia  4-1
Abatorul Slobozia-Recolta Ghe. Lazăr 1-2
Victoria Mt. Buzău-Viticola Fetești 2-3
Viitorul Platonești-Unirea Sărățeni  4-1
Andrias Andrășești-Unirea Fierbinți 0-4
AS Căzănești-Unirea Grivița  4-1
... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 08:26 (4869 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Pătuțurile, pericolul din Grădinița Nr. 2 Slobozia!

Pătuțurile, pericolul din Grădinița Nr. 2 Slobozia!

Cele mai bine cotate unități preșcolare din Slobozia pun în pericol siguranța copiilor. Se întîmplă la Grădinița Nr. 2, de lîngă Tribunal, acolo unde copiii dorm în pătuțuri vechi de peste 30 de ani... Mobilierul șubred ar putea oricînd să facă victime în rîndul micuților. «Doar o minune ne-a ferit pînă acum de vreun accident...» spun educatoarele.

Grădiniță VIP cu probleme
Exteriorul proaspăt renovat al Grădiniței cu Program Prelungit Nr. 2 de la Slobozia lasă impresia unei unități în care copiii sînt în siguranță. Pericolul vine însă din interior... De generații întregi, preșcolarii... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2013, 15:32 (8710 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deszăpezire pe bani europeni în Ialomița

Autofreza de 1 milion de lei

Deszăpezire pe bani europeni în Ialomița

În fiecare an, deszăpezirea drumurilor din Ialomița înghite milioane de lei alocați de la buget. De anul acesta, lupta cu nămeții se va face și pe banii Uniunii Europene. Ialomița va beneficia de o autofreză, achiziționată cu fonduri comunitare. În valoare de 1 milion de lei, «utilajul va fi folosit doar în caz de urgență!» declară Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița. Achiziționarea acestei mașini scapă județul de «relicvele» folosite de SC Drumuri și Ponduri SA la deszăpezire. Depășite moral și fizic, 4 utilaje au fost scoase la vînzare...

Autofreze pentru toată regiunea... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2013, 10:28 (7351 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

20 de ani de misiune creștină în Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Credincioșii din Slobozia au prăznuit hramul Catedralei Episcopale

Eveniment de mare încărcătură religioasă, marți, 1 octombrie a.c., la Slobozia. Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor a sărbătorit hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperămîntul Maicii Domnului» din Slobozia. Manifestarea a strîns la Slobozia un sobor de ierarhi ai Sfîntului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române și reprezentanți ai autorităților locale și județene...

13 ierarhi la hramul Catedralei Episcopale
Programul liturgic a început la ora 9,00, cu Sfînta Liturghie, slujba religioasă fiind oficiată de 13 ierarhi... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2013, 17:25 (9366 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții în asistența socială de 10 milioane de euro

Ialomița pentru săraci...

Investiții în asistența socială de 10 milioane de euro

Din punct de vedere investițional, Ialomița se află pe ultimele locuri în Regiunea Sud-Muntenia. Puține cum sînt, cele mai multe dintre fondurile destinate dezvoltării județului s-au îndreptat către asistența socială. Estimările oficiale arată că acest sector a beneficiat, în ultimii 3 ani, de 10 milioane de euro. Cu acești bani s-au realizat azile de bătrîni sau centre pentru copiii orfani...

Asistența socială, singura care contează
În cadrul unei conferințe de presă organizate la finalul săptămînii precedente, oficialii sistemului ialomițean de protecție socială au făcut primele... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2013, 14:19 (11196 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Salonul Anual de Carte, la a XXII-a ediție

Marți, 1 octombrie 2013, cel mai mare eveniment cultural organizat în Ialomița și-a redeschis porțile. Vorbim despre Salonul Anual de Carte de la Slobozia, manifestare care anul acesta a ajuns la ediția cu numărul XXII. Provocarea culturală aduce și anul acesta în reședința județului Ialomița titluri și autori iubiți de publicul cititor și durează timp de o lună...

Moment de gală
Galeriile de Artă «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia sînt și în acest an locul de desfășurare a Salonului de Anual de Carte. Evenimentul este organizat de Biblioteca... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2013, 11:13 (6683 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Laura Codruța Kövesi «supervizează» Ialomița

Laura Codruța Kövesi «supervizează» Ialomița

Recenta trimitere în judecată a patru interlopi din Urziceni scoate la iveală amănunte uluitoare despre clanul Drabi, cea mai mare grupare infracțională specializată în cămătărie din zonă... În anul 2011, respectiva rețea a fost anihilată la ordinul Laurei Codruța Kövesi. Documentele de urmărire penală arată faptul că toți cei 21 de cămătari ai grupării aveau relații de prietenie cu polițiștii și procurorii din Urziceni...

O anchetă complicată
Dosarul cu numărul 1974/98/2013, înregistrat la secția Penală a Tribunalului Ialomița, este unul cu greutate. Aparent obscure, cele 3 volume... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2013, 12:10 (13627 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Cu legea pe lege călcînd...

Aleșii, obligatoriu cu studii administrative

Legea 393, privind statutul aleșilor locali, prevede obligativitatea participării la «cel puțin un curs de pregătire în domeniul administrației publice» pentru toți aleși. În Ialomița, mai puțin de 20% dintre aleșii locali și județeni au absolvit cursuri în domeniu. Restul celor care decid viitorul județului și al localităților ialomițene fie s-au calificat la locul de muncă, fie încalcă legea...

Legile sînt făcute să fie încălcate
Ialomița are 31 de consilieri județeni și 792 de consilieri locali. Potrivit estimărilor, e drept, neoficiale, doar 20% dintre aceștia au studii în... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2013, 11:28 (7075 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Monumentul hristic de la Giurgeni

Tîrgul de Floci devine Orașul Dispărut

Monumentul hristic de la Giurgeni

Orașul Dispărut (alias Tîrgul de Floci), presupusul loc al nașterii lui Mihai Viteazul, se îmbogățește cu un nou monument. El se va numi Ruga Orașului Dispărut, este realizat din lemn ars și a costat fix 7000 de lei. Banii provin din donații făcute «voluntar» chiar de către șefii serviciilor descentralizate din județul Ialomița...

Bani grei pentru o istorie ușoară
După două mandate în fruntea administrației județene, președintele Silvian Ciupercă nu se poate lăuda cu cine știe ce realizări în domeniul turismului istoric. Orașul Dispărut de la Giurgeni (vechiul Tîrg de Floci) a... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2013, 10:14 (8445 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

«Lege și Ordine» la salonul de nunți

ALO lovește din nou

«Lege și Ordine» la salonul de nunți

De luni de zile politica locală este sublimă, dar lipsește cu desăvîrșire. În acest context, conferința de presă a Alianței Lege și Ordine, susținută la salonul de nunți «Taboo» din Slobozia, poate fi considerată un eveniment. Felicitările, masa și dansul au fost asigurate de inepuizabilul Gheorghe Dinu, candidatul din 2004 la Președinția României și dovada indubitabilă că Dumnezeu nu are gardul prea înalt la grădina Sa...

Mare e grădina politică a lui Dumnezeu...
...Și mulți nebuni i-au sărit gardul, spune o zicală populară! Însă Gheorghe Dinu nu a trebuit să facă efortul de... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2013, 07:18 (9649 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Cod Portocaliu de polei

Cod Portocaliu de polei emis pentru județul Ialomița de meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie. Avertizarea este valabilă până joi, 24 ianuarie 2019, orele 11,00. Deși până la această oră ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2019, 11:40
(5045 vizualizări - 0 comentarii)


Gripa suspendă cursurile în toate școlile din Ialomița

Potrivit unui ordin al Ministerului Educației, toate unitățile de învățământ din Ialomița își vor suspenda cursurile în data de vineri, 25 ianuarie 2019. Decizia a fost luată în baza unei ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2019, 21:11
(5251 vizualizări - 0 comentarii)


8400 de cereri pentru 290 de posturi scoase la concurs în Poliția Română

Peste 8400 de cereri de înscriere au fost depuse de persoane care vor candida pe unul dintre cele 290 de posturi de ofițeri, agenți și personal contractual, scoase la concurs la nivelul structurilor Poliției ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2019, 20:15
(7628 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 166000 de lei, 18 permise reținute

În perioada 18-20 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 85 de ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2019, 18:35
(4954 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Cinci ialomițeni, cu vârste cuprinse între 23 și 43 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși au consumat anterior băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2019, 18:10
(4550 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Hoț din locuințe, identificat de polițiști

Miercuri, 16 ianuarie a.c., polițiștii din Urziceni au identificat un bărbat de 28 ani bănuit de săvârșirea de infracțiuni de «furt calificat». La data de 11 ianuarie a.c., Poliția a fost sesizată de o ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2019, 18:40
(5382 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tâlhărie»

Miercuri, 16 ianuarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au reușit identificarea unui tânăr, de 21 de ani, din județul Bacău, pe numele căruia Judecătoria Onești a emis un ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2019, 18:25
(6184 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Beți la volan

Miercuri, 16 ianuarie a.c., polițiștii rutieri au depistat doi bărbați de 22, respectiv 51 de ani, ambii din Țăndărei, în timp ce conduceau pe drumurile publice, deși anterior consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2019, 18:15
(5027 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj piscicol la Valea Ciorii

Miercuri, 16 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Platonești au depistat, pe raza comunei Valea Ciorii, doi tineri de 15, respectiv 18 ani, din localitate, în timp ce în timp ce ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2019, 18:10
(4998 vizualizări - 0 comentarii)


Furturile de lemne, în atenția polițiștilor ialomițeni

Marți, 15 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, pe parcursul derulării activităților ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2019, 10:10
(4593 vizualizări - 0 comentarii)


Angajări din sursă externă la IPJ Ialomița

Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița i-au fost repartizate 2 posturi pentru încadrare din sursă externă, existente în statele de organizare ale IPJ Ialomița, prin modalitatea încadrării directe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 18:35
(6981 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
cu sediul în Cosâmbești-Ialomița
angajează
ȘOFER AUTOCAMION-2 (două) posturi
Cerințe
-studii medii
-permis de conducere categoria B, C+E
-experiență în conducerea
autocamioanelor >3,5 to min. 1 an
-fără cazier judiciar
-atestat valabil de șofer profesionist
transport marfă
-atestat valabil ADR
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate
și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern
Responsabilități
-participă la operațiunile de încărcare
și descărcare a autovehiculului
Beneficii
-pachet salarial atractiv
-card analize medicale
-telefon
CV-urile se pot depune atât
la sediul din Cosâmbești
cât și la următoarea adresă de
email [email protected]
Relații se pot obține
la telefon 0749/082.231

15 Ianuarie 2019, 17:35


ANOFM: Locuri de muncă în agricultură-Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Spania, de 50 locuri de muncă în agricultură la recoltarea ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 17:30
(5161 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la Slobozia produs de neacordarea de prioritate

Luni, 14 ianuarie 2019, pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 52 ani, din Țăndărei, conducea un autoturism pe DN2A nu a acordat ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 17:25
(5760 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: La volan, fără permis și cu mașina neînmatriculată

Un tânăr de 25 de ani, din Grivița, a fost depistat de polițiști în timp ce conducea un autoturism pe raza localității Amara, fără a poseda permis de conducere. Iar un alt conducător auto în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 17:15
(5911 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «15 ianuarie-Ziua Culturii Naționale»

Marți, 15 ianuarie a.c., elevii de la Școala Gimnazială nr. 5 Slobozia Nouă,  coordonați de învățătorul Fănica Damian, au participat la activitatea cu tema «15 ianuarie-Ziua Culturii Naționale». Părintele ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 17:05
(5817 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente la Giurgeni și Gura Ialomiței

În perioada 11-13 ianuarie 2019, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu rănirea a două persoane. Primul accident s-a produs pe raza localității Giurgeni unde un bărbat ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 11:40
(5994 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute identificate la Fetești

În perioada 11-13 ianuarie 2019, polițiștii au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților din domeniul protecției mărcilor ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 11:25
(4468 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, polițiștii slobozeni au depistat un ialomițean, de 45 de ani, în timp ce transporta, cu ajutorul unui autoturism, aproape 40 kg de pește din speciile caras, crap, ten și sânger ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2019, 11:10
(5020 vizualizări - 0 comentarii)


Delictele silvice, în atenția polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 9 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, pe timpul acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2019, 17:05
(4392 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «sechestrare de persoane» și «tâlhărie»

Marți, 8 ianuarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au reușit să identifice un bărbat, de 45 ani, din Fetești, pe numele căruia Curtea de Apel București a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2019, 19:25
(6606 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile engleze, găsit la Fetești

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile engleze a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Polițiștii au identificat un autoturism ce aparținea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2019, 19:15
(5363 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A condus cu permisul suspendat

Marți, 8 ianuarie a.c., un tânăr de 20 ani a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității Gheorghe Doja, deși avea acest drept suspendat. Polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2019, 19:10
(4720 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Fetești și Gârbovi

Serviciul Poliției Rutiere Ialomița informează faptul că luni, 7 ianuarie 2019, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu victime. Primul eveniment a fost înregistrat pe raza ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2019, 19:10
(5565 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan și fără permis

Luni, 7 ianuarie a.c., polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Ajunși la locul evenimentului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2019, 18:05
(5007 vizualizări - 0 comentarii)


Taximetrist din Ialomița, înjunghiat la Cilibia-Buzău

Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, polițiștii au fost alertați cu privire la faptul că un taximetrist din Ialomița a fost înjunghiat pe raza localității Cilibia, județul Buzău. Bărbatul în cauză ar fi luat un client ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2019, 15:50
(5043 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,35%-rata șomajului în luna noiembrie 2018

La sfârșitul lunii noimebrie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5063 șomeri (din care 2175 femei), rata șomajului fiind de 5,35%. Comparativ ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2019, 14:20
(4489 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Batrân de 78 de ani, carbonizat în propria casă

Amara: Batrân de 78 de ani, carbonizat în propria casă

Flăcările au cuprins locuința unui bătrân din orașul Amara în data de 30.12.2018, fiind observate de vecini în jurul orelor 21,00. Aceștia au alertat pompierii, care s-au deplasat la eveniment cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2019, 16:05
(5870 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Patru persoane au fost rănite într-un accident rutier

Slobozia: Patru persoane au fost rănite într-un accident rutier

Pompierii gărzii de intervenție Slobozia și paramedicii SMURD au intervenit în seara zilei de joi, 20 decembrie 2018, pentru a acorda îngrijiri medicale victimelor unui accident rutier produs la intersecția ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2018, 21:17
(7311 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Marți, 18 decembrie a.c., polițiștii au depistat doi bărbați de 50, respectiv 63 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferii au fost testați ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2018, 18:50
(3905 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...