Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fonduri europene pentru școli închise

Eșecurile învățămîntului ialomițean

Fonduri europene pentru școli închise

De peste un deceniu, zeci de școli ialomițene așteaptă să fie reabilitate. La începutul acestui an școlar, un raport al Instituției Prefectului constata existența unor deficiențe majore în circa 30 de unități școlare... Paradoxal însă, în Ialomița există și școli complet reabilitate, dar nefuncționale. Potrivit datelor oficiale, 4 astfel de școli, în care au fost investite fonduri europene, vor rămîne închise pentru totdeauna. Cea mai cunoscută dintre acestea este școala din satul Frățilești, comuna Săveni, care a funcționat pînă anul trecut...

Un eșec asumat
La debutul acestui... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2013, 09:05 (12598 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

ADI ECOO Țăndărei se dezintegrează

Un proiect european falimentar

ADI ECOO Țăndărei se dezintegrează

Declarată în pragul insolvenței în septembrie anul trecut, firma ADI ECOO 2009 Țăndărei, care asigură serviciile de salubritate în zonă, se dezintegrează. În cei 4 ani de funcționare, societatea a acumulat datorii de aproape 500 mii de lei, contractele încheiate cu beneficiarii nu sînt onorate, iar platforma de compost de la marginea orașului, o investiție de peste 1,5 milioane de lei, e abandonată. Marți, 1 octombrie, la orele 11,00, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009 a dezbătut situația societății și nu a ajuns la nicio concluzie. Pentru a nu fi obligate să returneze valoarea investiției, finanțată din fonduri europene, cele 8 localități care compun Asociația au obligația de a... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2013, 07:04 (8787 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandalul microbuzelor școlare de la Ciocârlia

Scandalul microbuzelor școlare de la Ciocîrlia

De cîteva zile, părinții a 60 de elevi din localitățile Cotorca și Ciocîrlia sînt revoltați. Oamenii reclamă faptul că sînt siliți să-și trimită copiii la școală în Urziceni cu un transportator privat, deși pînă acum foloseau microbuzele școlare. În opinia localnicilor, vinovat este Constantin Sava, primarul municipiului Urziceni, care ar fi tras pe dreapta microbuzele școlare, pentru a favoriza o firmă particulară... În semn de protest, aceiași părinți își țin copiii acasă!

Protest în fața Inspectoratului Școlar
Luni, 30 septembrie a.c., la orele prînzului, 20 de părinți din... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 17:05 (8619 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

«Rezultatele din acest an mi-au depășit așteptările!»

Scrimă, interviu Marin Cruțu

«Rezultatele din acest an mi-au depășit așteptările!»

Sabia masculină din Slobozia a obținut în septembrie al treilea titlu consecutiv pe echipe și al doilea individual prin Iulian Teodosiu la Campionatul Național de Juniori. CSS Slobozia traversează, totuși, un moment de cotitură pentru că Mădălin Bucur și Iulian Teodosiu, cei mai buni sabreri ai săi, vor încrucișa săbiile, de acum, în favoarea lui Dinamo. Despre rezultatele de la «Naționale», dar și despre perspective în interviul realizat cu profesorul Marin Cruțu:

-Doi sabreri la echipa Națională și două titluri naționale cu CSS la juniori. Este 2013 cel mai bun an al scrimei slobozene?
-2013 nu a fost un an cu ghinion, ci unul al apogeului... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 16:36 (10100 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Universitatea Tîrgoviște-CSM Unirea Slobozia 16-43 (4-24)

Ca de obicei...

Victorie fără dureri de cap a Unirii în deplasarea de la Tîrgoviște. Așa cum se întîmplă de la an la an, echipa noastră a dominat jocul de la un capăt la altul, lucru atestat de altfel de scorul final, 43-16 (24-4), în favoarea trupei lui Paraschiv. Ar fi de remarcat prima reușită la senioare a tinerei Cătălina Sava, extremă stînga de doar 16 ani. Totodată, să spunem că acest rezultat a fost obținut fără aportul Monicăi Ștefan, care a decis săptămîna trecută, din nou, să pună capăt carierei. Sîmbătă, 5 octombrie a.c., la Slobozia vine HCF Piatra Neamț. Meciul se va disputa în mod excepțional cu începere de la ora 13,00, pentru ca iubitorii sportului din orașul nostru să se bucure pe de-a-ntregul... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 14:32 (7493 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Super-tomograful...

Super-tomograful...

Unicul tomograf din județul Ialomița este la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Reprezentanții unității medicale își doresc unul nou, pentru că actualul și-a depășit demult termenul de garanție... Considerat «pensionar», tomograful de la Slobozia continuă să investigheze sute de pacienți lunar și oferă diagnostice precise, asemenea unuia proaspăt scos din fabrică...

Spitalul cu mini-centrală nucleară
Este joi după-amiază, iar programul de funcționare al tomografului de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia s-a încheiat de 10 minute. Înainte de a ieși din tură, Marcel Budu... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 13:28 (15786 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, CSMS Iași-Unirea Slobozia 2-0

Victoria experienței

Atmosferă dezolantă pe lîngă plopii fără soți, sîmbătă, 28 septembrie 2013... Foarte puțină lume a venit să vadă pe CSMS Iași, «copilul din flori» al fostei Politehnici, în confruntarea cu Unirea Slobozia. Adi Mihalcea n-a putut conta pe accidentații Toma și Soare și a ales să înceapă cu un singur închizător, Macare, și cu două vîrfuri clasice, Nanu și Jianu. Unirea putea arunca în aer jocul încă din minutul 13, cînd Crețu îi face cadou lui Jianu o minge în poziție de «singur cu portarul Miron», dar atacantul Unirii se grăbește și dă pe lîngă... Am spus Miron, iar dacă mai adăugăm Bădescu, Țigănașu, Olah sau Vancea, plus Onofraș pe bancă, putem constata că echipa moldavă stă mai bine decît noi... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 12:30 (6339 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Noi vrem să muncim!»

500 de tineri ialomițeni caută slujbe

«Noi vrem să muncim!»

Acesta este mesajul mut pe care peste 500 de tineri ialomițeni l-au transmis vineri, 27 septembrie a.c., autorităților locale și județene din Ialomița. Ei au participat la Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți, desfășurată de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia. La eveniment au participat circa 30 de firme interesate, iar potrivit declarațiilor oficialilor instituției, «această ediție a Bursei reflectă situația din piață, necontrafăcută și neforțată». În urma interviurilor au fost angajați 132 de tineri...

Tinerii vor să muncească... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 11:19 (5582 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Rapid Fetești-Viitorul Axintele 0-5

Feroviarii, în deraiaj total

«Dacă nu faci scor cu Feteștiul, nu exiști!» pare să fie zicerea la modă în această perioadă în anturajul seriei 2 din Liga a III-a. S-a întîmplat și vineri, 27 septembrie a.c., în etapa a V-a, cînd Viitorul Axintele a luat lejer la Fetești 3 puncte plus o importantă doză de moral. Ion Nica mută inspirat în minutul 35. Îl scoate pe Gheorghiu și îl introduce pe Luca, omul care deschide scorul 2 minute mai tîrziu. La pauză e 2-0, grație lui Gabriel Badea. În repriza secundă iese la rampă Șelaru, cu 2 reușite din lovituri libere. Fătu închide tabela în minutul 83... Cu această victorie, Axintele urcă pe 5, cu 9 puncte. Feteștiul pică pe ultimul loc. De menționat că la acest meci Ion Nica l-a folosit... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 10:28 (4071 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Partidul din garsonieră

Mișcarea Populară, agresivă și grobiană

Partidul din garsonieră

Sîmbătă, 28 septembrie a.c., într-una dintre garsonierele blocului G5 din Slobozia, a fost înființată filiala județeană a Partidului Mișcarea Populară. La eveniment au participat «oamenii de la București» ai partidului, sub directa îndrumare a președintelui partidului Eugen Tomac. Conform declarațiilor oficiale, filiala are puțin peste 300 de membri și este condusă de Silviu Necula, un agent de vînzări care «n-a mai făcut niciodată politică»...

O filială politică de garsonieră
Săptămîna trecută ne plîngeam că deșertul politic local este așa de întins încît sîntem nevoiți să consemnăm... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 09:40 (7735 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Podiumul, de neclintit

Etapa a VI-a din Liga a IV-a n-a adus nimic nou în frunte și, ce-i drept, nici în subsolul clasamentului, acolo unde Amara, Andrășești și Colelia nu par a avea niciun chef să iasă din criza de rezultate. Voința Reviga a zdrobit Răduleștiul și își consolidează poziția de lider. Ca să nu strice nimic, Țăndăreiul și Doja au bătut la scor identic, 4-1, și au rămas pe 2, respectiv 3. Toate cele 3 au cîte 16 puncte și sînt, în continuare, la 3 lungimi de Viticola, victorioasă la Munteni Buzău.

Iată tabloul complet al rezultatelor:
Recolta Ghe. Doja-CS Amara  4-1
Voința Reviga-ACS Rădulești  7-1
Victoria Țăndărei-Spicul Colelia  4-1
Abatorul Slobozia-Recolta Ghe. Lazăr 1-2
Victoria Mt. Buzău-Viticola Fetești 2-3
Viitorul Platonești-Unirea Sărățeni  4-1
Andrias Andrășești-Unirea Fierbinți 0-4
AS Căzănești-Unirea Grivița  4-1
... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2013, 08:26 (4869 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Pătuțurile, pericolul din Grădinița Nr. 2 Slobozia!

Pătuțurile, pericolul din Grădinița Nr. 2 Slobozia!

Cele mai bine cotate unități preșcolare din Slobozia pun în pericol siguranța copiilor. Se întîmplă la Grădinița Nr. 2, de lîngă Tribunal, acolo unde copiii dorm în pătuțuri vechi de peste 30 de ani... Mobilierul șubred ar putea oricînd să facă victime în rîndul micuților. «Doar o minune ne-a ferit pînă acum de vreun accident...» spun educatoarele.

Grădiniță VIP cu probleme
Exteriorul proaspăt renovat al Grădiniței cu Program Prelungit Nr. 2 de la Slobozia lasă impresia unei unități în care copiii sînt în siguranță. Pericolul vine însă din interior... De generații întregi, preșcolarii... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2013, 15:32 (8710 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deszăpezire pe bani europeni în Ialomița

Autofreza de 1 milion de lei

Deszăpezire pe bani europeni în Ialomița

În fiecare an, deszăpezirea drumurilor din Ialomița înghite milioane de lei alocați de la buget. De anul acesta, lupta cu nămeții se va face și pe banii Uniunii Europene. Ialomița va beneficia de o autofreză, achiziționată cu fonduri comunitare. În valoare de 1 milion de lei, «utilajul va fi folosit doar în caz de urgență!» declară Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița. Achiziționarea acestei mașini scapă județul de «relicvele» folosite de SC Drumuri și Ponduri SA la deszăpezire. Depășite moral și fizic, 4 utilaje au fost scoase la vînzare...

Autofreze pentru toată regiunea... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2013, 10:28 (7351 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

20 de ani de misiune creștină în Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Credincioșii din Slobozia au prăznuit hramul Catedralei Episcopale

Eveniment de mare încărcătură religioasă, marți, 1 octombrie a.c., la Slobozia. Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor a sărbătorit hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperămîntul Maicii Domnului» din Slobozia. Manifestarea a strîns la Slobozia un sobor de ierarhi ai Sfîntului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române și reprezentanți ai autorităților locale și județene...

13 ierarhi la hramul Catedralei Episcopale
Programul liturgic a început la ora 9,00, cu Sfînta Liturghie, slujba religioasă fiind oficiată de 13 ierarhi... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2013, 17:25 (9366 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții în asistența socială de 10 milioane de euro

Ialomița pentru săraci...

Investiții în asistența socială de 10 milioane de euro

Din punct de vedere investițional, Ialomița se află pe ultimele locuri în Regiunea Sud-Muntenia. Puține cum sînt, cele mai multe dintre fondurile destinate dezvoltării județului s-au îndreptat către asistența socială. Estimările oficiale arată că acest sector a beneficiat, în ultimii 3 ani, de 10 milioane de euro. Cu acești bani s-au realizat azile de bătrîni sau centre pentru copiii orfani...

Asistența socială, singura care contează
În cadrul unei conferințe de presă organizate la finalul săptămînii precedente, oficialii sistemului ialomițean de protecție socială au făcut primele... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2013, 14:19 (11196 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Salonul Anual de Carte, la a XXII-a ediție

Marți, 1 octombrie 2013, cel mai mare eveniment cultural organizat în Ialomița și-a redeschis porțile. Vorbim despre Salonul Anual de Carte de la Slobozia, manifestare care anul acesta a ajuns la ediția cu numărul XXII. Provocarea culturală aduce și anul acesta în reședința județului Ialomița titluri și autori iubiți de publicul cititor și durează timp de o lună...

Moment de gală
Galeriile de Artă «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia sînt și în acest an locul de desfășurare a Salonului de Anual de Carte. Evenimentul este organizat de Biblioteca... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2013, 11:13 (6683 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Laura Codruța Kövesi «supervizează» Ialomița

Laura Codruța Kövesi «supervizează» Ialomița

Recenta trimitere în judecată a patru interlopi din Urziceni scoate la iveală amănunte uluitoare despre clanul Drabi, cea mai mare grupare infracțională specializată în cămătărie din zonă... În anul 2011, respectiva rețea a fost anihilată la ordinul Laurei Codruța Kövesi. Documentele de urmărire penală arată faptul că toți cei 21 de cămătari ai grupării aveau relații de prietenie cu polițiștii și procurorii din Urziceni...

O anchetă complicată
Dosarul cu numărul 1974/98/2013, înregistrat la secția Penală a Tribunalului Ialomița, este unul cu greutate. Aparent obscure, cele 3 volume... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2013, 12:10 (13627 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Cu legea pe lege călcînd...

Aleșii, obligatoriu cu studii administrative

Legea 393, privind statutul aleșilor locali, prevede obligativitatea participării la «cel puțin un curs de pregătire în domeniul administrației publice» pentru toți aleși. În Ialomița, mai puțin de 20% dintre aleșii locali și județeni au absolvit cursuri în domeniu. Restul celor care decid viitorul județului și al localităților ialomițene fie s-au calificat la locul de muncă, fie încalcă legea...

Legile sînt făcute să fie încălcate
Ialomița are 31 de consilieri județeni și 792 de consilieri locali. Potrivit estimărilor, e drept, neoficiale, doar 20% dintre aceștia au studii în... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2013, 11:28 (7075 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Monumentul hristic de la Giurgeni

Tîrgul de Floci devine Orașul Dispărut

Monumentul hristic de la Giurgeni

Orașul Dispărut (alias Tîrgul de Floci), presupusul loc al nașterii lui Mihai Viteazul, se îmbogățește cu un nou monument. El se va numi Ruga Orașului Dispărut, este realizat din lemn ars și a costat fix 7000 de lei. Banii provin din donații făcute «voluntar» chiar de către șefii serviciilor descentralizate din județul Ialomița...

Bani grei pentru o istorie ușoară
După două mandate în fruntea administrației județene, președintele Silvian Ciupercă nu se poate lăuda cu cine știe ce realizări în domeniul turismului istoric. Orașul Dispărut de la Giurgeni (vechiul Tîrg de Floci) a... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2013, 10:14 (8445 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

«Lege și Ordine» la salonul de nunți

ALO lovește din nou

«Lege și Ordine» la salonul de nunți

De luni de zile politica locală este sublimă, dar lipsește cu desăvîrșire. În acest context, conferința de presă a Alianței Lege și Ordine, susținută la salonul de nunți «Taboo» din Slobozia, poate fi considerată un eveniment. Felicitările, masa și dansul au fost asigurate de inepuizabilul Gheorghe Dinu, candidatul din 2004 la Președinția României și dovada indubitabilă că Dumnezeu nu are gardul prea înalt la grădina Sa...

Mare e grădina politică a lui Dumnezeu...
...Și mulți nebuni i-au sărit gardul, spune o zicală populară! Însă Gheorghe Dinu nu a trebuit să facă efortul de... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2013, 07:18 (9649 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
252 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Plăți electronice la Trezorerie

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii cu privire la fasptul că, din data de 29 august 2016, la nivelul județului a devenit operațional serviciul de electronic de ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 18:25
(5246 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm
-asistentă medicală generalistă
(normă întreagă, seriozitate,
experiență)
-femeie de serviciu
(pentru cabinet medical,
program 1 oră/zi)
Detalii la tel. 0726/714.716,
între orele 17,00-18,00

30 August 2016, 18:15


IPJ Ialomița: Documentele solicitate, la un click distanță

Pentru a scuti timpul și a reduce din stresul provocat de statul la cozi sau orele bune de așteptare în fața ghișeelor, reprezentanții Inspectoratului General al Poliției Române precizează faptul că cetățenii ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 17:40
(5815 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A lovit un pieton și a fugit de la locul accidentului

Un bărbat de 40 de ani din București a fost reținut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță, după ce, pe data de 26 august 2016, acesta a provocat un accident rutier. Șoferul a lovit cu mașina un pieton ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 16:50
(5148 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Șoferi cu dosare penale

Potrivit unui comunicat de presă al IPJ Ialomița, în urma acțiunilor întreprinse de polițiștii ialomițeni pentru prevenirea accidentelor rutiere, oamenii legii au sancționat 11 conducători auto. Cinci dintre ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 15:20
(4710 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: «Porți Deschise» la Jandarmerie

Joi, 1 septembrie 2016, cu ocazia împlinirii a 123 de ani de la înființarea Jandarmeriei Rurale, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează o serie de evenimente prin care să marcheze această ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 14:45
(5355 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlnire cu contribuabilii

Miercuri, 7 septembrie 2016, reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice organizează, la sediul instituției, o întîlnire cu contribuabilii din județ, cu scopul de la le explica acestora ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 13:25
(5191 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2016, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7232 șomeri, din care 895 șomeri indemnizați, respectiv 6337 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 20:40
(3612 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune preventivă, desfășurată de polițiști

Efective de polițiști din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au demarat, începînd cu data de vineri, 19 august a.c., o amplă campanie de prevenire a furturilor din autoturisme. Acțiunea oamenilor legii ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 20:10
(4482 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Urmăriți internațional în Germania, prinși la Bărbulești

Doi tineri, de 25 și 26 de ani, din comuna Bărbulești, au fost prezentați Parchetului de pe lîngă Curtea de Apel București pentru a fi extrădați în Germania. Aceștia au fost descoperiți pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 16:25
(5386 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescentă, dispărută de la domiciliu

Fetești: Adolescentă, dispărută de la domiciliu

Polițiștii din Ialomița caută o adolescentă de 14 ani, domiciliată în Fetești, care, la data de 18 august 2016, a dispărut fără urmă. Fata se numește Andreea Valentina Oaie, are ca semn particular o deformare ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 13:10
(5127 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează faptul că, la data de 19 august 2016, la nivelul județului există disponibile 441 de locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea ...[citește_toată_știrea]

19 August 2016, 20:05
(6718 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se lansează «Ghidul bibliotecilor din Ialomița»

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia anunță lansarea «Ghidului bibliotecilor din Ialomița». Documentul a fost creat pentru a oferi o imagine de ansamblu cu privire la activitatea celor ...[citește_toată_știrea]

19 August 2016, 18:45
(4535 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Bătrînă, înșelată prin telefon

O bătrînă de 69 de ani, din Grivița, a rămas fără 1500 de lei după ce a fost înșelată la telefon. Femeia a declarat la Poliție faptul că o persoană necunoscută a contactat-o, precizîndu-i faptul că este ...[citește_toată_știrea]

18 August 2016, 20:20
(6074 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: S-a dat startul campaniei de finanțare a investițiilor în procesarea produselor agricole

Într-un comunicat de presă remis publicității, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale anunță startul campaniei de finanțare a proiectelor privind investițiile în procesarea produselor agricole și ...[citește_toată_știrea]

18 August 2016, 19:25
(7981 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru furt calificat

Un tînăr de 19 ani, din Fetești, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a spart mai multe mașini parcate pe raza municipiului. El a intrat în vizorul polițiștilor în urma reclamațiilor făcute de proprietarii ...[citește_toată_știrea]

18 August 2016, 19:10
(6019 vizualizări - 0 comentarii)


pierdere

Pierdut carnet de comercializare pe numele Grigore Ionel, str. Lalelei, nr. 15, com. Roșiori, jud. Ialomița, cu seriile de la IL8263041 la IL8263080. Se declară nul.

17 August 2016, 17:10


Poliția Rutieră Ialomița: 23 de permise reținute, amenzi de peste 77000 lei

La sfîrșit de săptămînă, în perioada 5-7 august a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2016, 12:20
(5521 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 26 și 62 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși consumaseră anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

9 August 2016, 12:05
(4615 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor în cluburi și baruri

La sfîrșitul de săptămînă precedent, Poliția Română a organizat o acțiune, la nivel național, în cluburi  și baruri, pentru prevenirea și combaterea activităților infracționale. Polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

9 August 2016, 11:10
(6473 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Bătrînă, ucisă de virusul West Nile

O femeie de 79 de ani, din Urziceni, a murit la Spitalul «Matei Balș», după ce s-a descoperit că a fost infestată cu virusul West Nile. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița susțin este ...[citește_toată_știrea]

4 August 2016, 21:35
(7363 vizualizări - 0 comentarii)


La un pas de moarte în Lacul Amara

Medicii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, au intervenit duminică, 30 iulie 2016, pentru a acorda primul ajutor unui bărbat care era să își găsească sfîrșitul în apele Lacului Amara. Din primele ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2016, 20:40
(6914 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara înecat


Slobozia: Pacient cu viermi, transportat la spital

Întîmplare șocantă petrecută la Unitatea Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Un pacient, în vîrstă de 80 de ani, adus pentru consultații, în noaptea de 25/26 iulie 2016, a fost găsit ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2016, 14:50
(5549 vizualizări - 1 comentariu)


DN21A: S-a răsturnat cu mașina

Marți, 26 iulie 2016, în jurul orei 15,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN21A s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 18:45
(4365 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți și fără permis, la volan

Un bărbat, de 64 de ani, din București, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice deși consumase anterior băuturi alcoolice. Șoferul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 17:35
(4348 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă prin intermediul Rețelei EURES în Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita dispune, prin intermediul Rețelei EURES, de 34 de posturi pentru lucrătorii calificați în domeniul hotelier-gastronomic (ospătar-22 de posturi ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 16:10
(4983 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Construcțiile și amenajările neautorizate privind securitatea la incendiu, termen limită pentru intrarea în legalitate-31.12.2016

Potrivit prevederilor art. 30 alin (4^1) din Legea nr. 307 privind apărarea împotriva incendiilor, cu modificările și completările ulterioare, pentru construcțiile și amenajările care se supun avizării ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 15:20
(6151 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Să plantăm și să îngrijim o floare!»

Din anul 2005 și pînă în prezent, Protopopiatul Urziceni a desfășurat neîntrerupt diverse activități instructiv-educative și recreative pentru copiii din comunitate prin intermediul Biroului de Asistență ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 14:25
(5317 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR va primi cereri de finanțare a investiților neagricole din zona rurală

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) deschide o nouă sesiune anuală de depunere a proiectelor de investiții pentru submăsurile din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală (PND ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 13:15
(7701 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 27-29.07.2016, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Știrbei» al județului Călărași va organiza și desfășura competiția cu tematică de pompieri, care va reuni la start loturile reprezentative ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 12:35
(5309 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...