Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ștefan Bălan, căpușa mică și de casă a PSD Ialomița

Un om, o filială de partid, un județ

Ștefan Bălan, căpușa mică și de casă a PSD Ialomița

Vremea marilor tunuri a trecut demult. La ședința cu primarii din subordine de săptămîna trecută, președintele PSD Ialomița, Silvian Ciupercă, a avertizat că resursele bugetare sînt pe cale de dispariție. În aceste condiții, firmele de casă ale PSD Ialomița sînt nevoite să se hrănească cu firimituri pentru a supraviețui... Unul dintre specialiștii acestui tip de subzistență se numește Ștefan Bălan. Iar prietenii care l-au ajutat să se conecteze la bugetul administrațiilor locale și instituțiilor publice din Ialomița se numesc Ștefan Mușoiu și Marin Constantin.

Fiecare căpușă de partid își are istoria ei...... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2013, 18:46 (13742 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Administrația din Slobozia lasă Amara fără apă

O vară de neuitat

Administrația din Slobozia lasă Amara fără apă

La sfîrșitul săptămînii, Consiliul Local Slobozia a decis să respingă solicitarea Primăriei Amara de a furniza apă în orașul-stațiune. Decizia, una fără precedent, vine pe fondul majorării cheltuielilor SC Urban pentru stația de tratare a apei. Potrivit informațiilor oficiale, valoarea debitelor înregistrate de către Consiliul Local Amara către SC Urban este de 6 milioane de lei. În replică la această decizie, primarul Victor Moraru a declarat: «Noi plătim către SC Amonil datoriile SC Urban!».

Sforării economice în numele contribuabilillor
Pentru prima dată în ultimii 10 ani,... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2013, 15:36 (15521 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șoarecele și pisica USL

Pace și prietenie, nici n-a fost, nici n-o să fie

Șoarecele și pisica USL

Oficial, în Ialomița condusă de USL curge lapte și miere. Co-președinții unionali se afișează braț la braț, primarii celor două partide participă senini la sindrofii oficiale... Și pînă și membrii simpli fraternizează cînd și cînd la acțiuni comune. Însă în adîncurile acestui paradis de mucava tensiunile se acumulează... Iar uneori defulează cu o violență incredibilă care confirmă că, la momentul potrivit, nu va fi nevoie decît de o scînteie...

Tron vs Brusli
Pentru că în politica locală nu se mai întîmplă nimic notabil, vă supunem atenției niște banale schimburi de replici. ... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2013, 11:34 (6119 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Festivalul «Împreună pentru semeni» a primit botezul

Festivalul «Împreună pentru semeni» a primit botezul

Joi, 30 mai 2013, la Giurgeni, s-a desfășurat prima ediție a Festivalului «Împreună pentru semeni». Manifestarea a beneficiat de prezența PreaSfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. Organizatorii speră ca acest prim succes să atragă atenția asupra comunităților din zonă și să potențeze «promovarea tradițiilor și obiceiurilor rurale, acolo unde s-au născut, ocrotite și promovate de edilii și preoții locului».

Un festival binecuvîntat
Joi, 30 mai, la orele 11,00, în sala Căminului Cultural «Emil Chiriță» din Giurgeni, s-a desfășurat prima ediție a Festivalului... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2013, 08:41 (10563 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ne așteaptă încă un an cu rezultate slabe!»

Bacalaureat 2013 în cifre

«Ne așteaptă încă un an cu rezultate slabe!»

Pregătirile pentru sesiunea din această vară a examenului de Bacalaureat au intrat în linie dreaptă. În județul Ialomița vor susține examenul de maturitate 2757 de absolvenți de liceu, atît din promoția de anul acesta, cît și din cele din anii trecuți. Cu toate acestea, estimările oficialilor din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița în privința promovabilității sînt sumbre. «Ne așteaptă încă un an cu rezultate slabe!» a declarat Otilia Dumitru, șefa învățămîntului ialomițean.

Calendarul Bacalaureatului 2013
Pregătirile pentru examenul de Bacalaureat din acest an au... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2013, 15:41 (18229 vizualizări - 39 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Responsabilitatea funcției

Ești primar, ai dosar!

O statistică oficială a organelor judiciare arată că, doar anul trecut, 37 de primari ialomițeni au fost cercetați penal. Grădina administrației locale din Ialomița nu este plină de sfinți însă, nici pe departe, doar din infractori... Este și motivul pentru care puține dintre acuzațiile de «abuz în serviciu», «neglijență în serviciu» sau «uz de fals» au putut fi probate. Mai mult, majoritatea dosarelor penale deschise pe numele edililor ialomițeni se finalizează cu Neînceperea Urmăririi Penale (NUP). «Dumneavoastră credeți că acuzațiile acestea sînt adevărate? În primul rînd, oricine poate să reclame orice la Poliție și, în al doilea rînd, dosarele acestea pot fi și comandate...» reclamă la unison... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2013, 14:34 (6118 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Caravana fondurilor europene pentru un sat european» ajunge în Ialomița

«Caravana fondurilor europene pentru un sat european» ajunge în Ialomița

Săptămîna viitoare, la Slobozia se va desfășura o conferință tematică destinată agriculturii. Evenimentul este organizat de Oficiul Județean de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit Ialomița, împreună cu oficiali din cadrul Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură Ialomița. Scopul acestei manifestări îl reprezintă modul în care a fost implementat în județ Programul Național de Dezvoltare Rurală, cel mai amplu program de accesare a fondurilor europene în domeniul agriculturii.

Perspective pentru o agricultură performantă
Oficialii Agenției Naționale pentru Dezvoltare... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2013, 13:29 (4789 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Egal banal în ultimul joc acasă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-ACS Buftea 0-0

Egal banal în ultimul joc acasă

Interviu Adrian Mihalcea: «Am pus punct carierei de fotbalist!»

Hotărît lucru, Unirii nu-i (mai) priesc jocurile pe teren propriu. În amurgul zilei de joi, 30 mai a.c., elevii lui Dună au dat ultima reprezentație în fața propriilor suporteri. Sărac în ocazii, meciul cu Buftea a fost singurul terminat cu scor alb pentru slobozeni în acest campionat. Ibrian cu o bară, Macare și Lorincz au fost aproape de gol în prima parte... În tabăra ilfovenilor, vîrful african Konyeha a scăpat singur cu Dobre, dar Leo l-a blocat cu succes. În repriza secundă, publicul a putut să admire în premieră la Slobozia șarjele ofensive ale lui Artiom Karamyan. La poarta oaspeților, Stan a dat emoții cu un șut din unghi, dar portarul Stamatin a fost pe fază. S-a terminat 0-0, iar Unirea... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2013, 12:07 (8786 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Rapid Fetești-Dunărea Călărași 2-2

CFR-iștii au terminat pe 8

După ce a fost spaima liderilor, bătînd echipe cu pretenții la acest nivel ca Viitorul Axintele sau Gloria Buzău, Rapid Fetești a căzut pradă înfrîngerilor cu echipe ca Metaloglobus, Titu sau Juventus. În ultima etapă a campionatului, disputată joi, 30 mai 2013, Rapidul a obținut un punct pe propriul teren în compania Dunării Călărași. După ce pe parcursul returului au părăsit echipa, rînd pe rînd, Roșoagă, Gîndac, Conțu, Clinciu, Ghiță, Ștefan, Dan sau Nedelea, feteștenii au reușit să strîngă rîndurile și să ofere un joc bun propriilor suporteri. Clărășenii sînt cei care deschid scorul prin Kanda, în minutul 6, la o neînțelegere în apărarea feteșteană. Bucuria oaspeților a durat 20 de minute... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2013, 11:04 (4708 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihai Geantă a câștigat «Cupa Naparis»

Tenis de cîmp

Mihai Geantă a cîștigat «Cupa Naparis»

Pe 1 și 2 iunie 2013, la Slobozia s-au întîlnit peste 50 de veterani ai tenisului românesc, toți țintind cîștigarea «Cupei Naparis». Spectacol și, mai cu seamă, multă voie bună. Performerul competiției a fost brăileanul Cătălin Condei, cel care și-a adjudecat locul I, atît la categoria 45+, cît și la 35+. Tot la Brăila a mers și titlul la 60+, acolo unde s-a impus Valeriu Ilie. Și Slobozia
și-a luat «partea leului», prin Mihai Geantă. Veteranul slobozean a cîștigat concursul la categoria 55+. În finală l-a avut ca adversar pe suceveanul Ovidiu Busuioc. Geantă s-a impus în 2 seturi (6-2, 6-3) și, pe lîngă felicitările de rigoare, slobozeanul a primit, în glumă, și ceva apostrofări: «Dacă... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2013, 09:02 (6717 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

S-a elucidat misterul: Cocora campioană!

Deși nu sîntem în săptămînile acelea cînd SMS-urile ne îndeamnă să fim mai buni, faptele demne de laudă se simt ca la ele acasă în Liga a IV-a. În etapa a 25-a, Țăndăreiul a lăsat loc de «bună ziua» plus cele 3 puncte de rigoare la Grivița. Unirea din localitate a cîștigat cu 2-1 și, totodată, dreptul de a participa la barajul pentru rămînerea în Liga a IV-a, distanțîndu-se la 4 puncte de Căzănești. Aceasta din urmă nu i-a lăsat nicio șansă de a pierde Voinței Reviga. S-a terminat Reviga-Căzănești 9-2 și ar fi fost scorul etapei dacă era și Viticola de acord. Feteștenii și-au vărsat năduful pe cei de la Colelia, scor 11-2. Dar ne-am luat cu bătaia cîmpilor (în fapt despre asta e vorba) și era... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2013, 07:58 (8901 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile ialomițene învață «Comenius»

Sînt 5 ani de cînd Ialomița încearcă să aducă Europa mai aproape de școală. Totul prin intermediul proiectului «Comenius», programul presupunînd un schimb de experiență între școlile din județ și cele din alte țări membre ale Uniuni Europene. Lista unităților de învățămînt ialomițene care au demarat acest proiect crește de la un an școlar la altul...

De ce «Comenius»?
«Pentru că este un proiect fiabil, prin care atît elevii cît și profesorii au șansa de a descoperi modul în care se face educație în școli diferite, din țări diferite» ne explică Simona Tonț, inspector școlar pe... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2013, 17:23 (6245 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Ziua Europeană a Parcurilor», la Slobozia

Vineri, 24 mai 2013, Europa a serbat «Ziua Parcurilor». La Slobozia, evenimentul s-a amînat din cauza ploii. Luni, la reprogramare, Agenția pentru Protecția Mediului a raportat încă un succes. Parcurile slobozene mai așteaptă, că nu-i nicio grabă. Doar n-au intrat zilele dedicate protejării lor în sac!

Parcul de azi, generația de mîine
«Ziua Europeană a Parcurilor» s-a inventat în 1909, în Suedia. Agenția pentru Protecția Mediului a serbat-o în 2013, în parcul pensionarilor de la E14. Ca să-i cointereseze pe aceștia, a organizat o partidă de șah, cu piese confecționate din preșcolari... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2013, 11:19 (7149 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Poliția anchetează un suspect în cazul jafului armat de la Volksbank Slobozia!

Exclusiv: Poliția anchetează un suspect în cazul jafului armat de la Volksbank Slobozia!

Anchetă în plină desfășurare în cazul jafului armat petrecut săptămîna precedentă miercuri, 29 mai a.c., la sucursala Volksbank din Slobozia. Polițiștii și procurorii cercetează un bărbat despre care s-ar presupune că ar fi autorul jafului armat...
Întrucît cercetările sînt în fază incipientă, anchetatorii nu au făcut declarații oficiale cu privire la identitatea suspectului și la măsurile adoptate în cazul în care vor demonstra vinovăția suspectului.
«Este o anchetă în curs și nu vă putem oferi informații, deoarece cercetările sînt abia la început...» ne-a declarat procurorul Daniela Manolache, purtătorul de cuvînt al Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, unitatea care coordonează... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2013, 11:35 (8025 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cazurile grave de cancer din Ialomița, tratate la kilometri distanță...

Promisiuni deșarte

Cazurile grave de cancer din Ialomița, tratate la kilometri distanță...

După ce a promis un sprijin constînd în medicamente destinate bolnavilor cu forme grave de cancer din Ialomița, Ministerul Sănătății a decis să încalce promisiunea făcută Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Mai mult, oficialii din cadrul aceleași instituții le-au recomandat oncologilor din Slobozia să-și trimită pacienții la centrele medicale regionale din Constanța sau București...

Suferință fără alinare
În cadrul unei videoconferințe susținută la începutul lunii mai a.c., oficialii din cadrul Ministerului Sănătății au promis Spitalului Județean de Urgență Slobozia un sprijin... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2013, 10:50 (5518 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Programul «Rabla» 2013 aduce mai multe rable pe șosele

Programul «Rabla» 2013 aduce mai multe rable pe șosele

Programul «Rabla» ar putea aduce mai multe mașini vechi pe șosele. Un amendament legislativ le permite beneficiarilor acestui program să-și vîndă cu lejeritate tichetele primite. Banii obținuți sînt, de cele mai multe ori, investiți în mașini foarte vechi aduse din străinătate. În felul acesta nu vom putea scăpa de rable prea curînd. De felul în care se desfășoară acest program se plîng și dealerii auto. «Guvernul întîrzie mereu cu banii...» reclamă aceștia.

Mai bine fără «Rabla»
Programul «Rabla 2013» vine cu schimbări importante în ceea ce privește modul de desfășurare al acestui... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2013, 09:13 (4368 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Adio, dar rămân cu voi!

Președintele PD-L Ialomița revine în politica locală

Adio, dar rămân cu voi!

După 3 luni de absență (motivată, susține domnia sa) din spațiul public, Cazacu Marinică revine în spațiul public. El a declarat că zvonurile privind demisia (sau demiterea?) sa rămîn, deocamdată, zvonuri, dar că oricare dintre primarii PD-L din Ialomița poate conduce filiala. Deși învins pe toate planurile în 2012, Cazacu Marinică susține că organizația are resurse pentru viitoarele alegeri... «Vom prezenta candidații pentru orașe cu 2 ani înainte (...)» a ținut să declare Cazacu.

Zvonuri versus declarații oficiale
De aproape 3 luni, filiala PD-L Ialomița nu mai este reprezentată... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2013, 08:47 (6230 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ei știu să fie voluntari!

Ecologizare în tăcere

Săptămîna precedentă a fost dedicată în exclusivitate voluntariatului. La Slobozia ecoul unor astfel de activități au putut fi numărate pe degete. Singurii care au încercat să demonstreze că le pasă de cei din jur, fără să aștepte ceva în schimb, au fost membrii Asociațiilor Surzilor Ialomița și Persoanelor cu Handicap Neuromotor. Într-o singură zi, oamenii cu dizabilități le-au oferit cetățenilor orașului o lecție de ecologizare...

Maeștri ai curățeniei
În zona Blocului G5 din Slobozia, un grup de oameni poartă tricouri de culoare violet pe care este inscripționat mesajul «Voluntariatul... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2013, 07:09 (6051 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«GAL-urile sunt soluția viitorului pentru România!»

Alexandru Potor, președintele FNGAL

«GAL-urile sînt soluția viitorului pentru România!»

La data de 20 mai 2013, s-a desfășurat la București dezbaterea privind «Viitoarea Politică Agricolă Comună Europeană: oportunități și priorități pentru România», cu participarea Comisarului European pentru Agricultură, Dacian Cioloș și a Ministrului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Daniel Constantin. La întîlnire au participat și delegați ai Autorității de Management a PNDR (Director Herciu Mihai) și ai APDRP (Director George Turtoi), însoțiți de experți, secretarii de stat Achim Irimescu și Daniel Botanoiu. De asemenea, au fost prezenți reprezentanți ai fermierilor, patronatelor din agricultură și ai diverselor forme asociative. Din staff-ul acestei întîlniri a făcut însă parte și președintele... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2013, 19:14 (17764 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Mită sub formă de «CAR țigănesc»

Ultimele condamnări în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Mită sub formă de «CAR țigănesc»

Condamnările în dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră» s-au finalizat. Ultimii doi polițiști acuzați de «luare de mită sub formă continuată» și «efectuarea de operațiuni financiare cu acte de comerț în interes personal», în cea mai mare anchetă penală din istoria Poliției ialomițene, au primit din partea judecătorilor Tribunalului Ialomița pedepse cu suspendare. Este vorba despre agenții Alexandru Lascu și Cornel Ciriblan. În fața instanței, aceștia s-au declarat nevinovați, susținînd că banii proveniți din mita pe care o pretindeau șoferilor erau, de fapt, «un CAR țigănesc, pe care-l jucam cu toții»...

O anchetă ca la carte... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2013, 18:20 (22410 vizualizări - 20 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Activitatea Poliției Locale Slobozia în luna august 2022

Potrivit unui comunicat de presă remis publicității, în luna august 2022, polițiștii locali din Slobozia au primit, la dispeceratul instituției, 284 de reclamații, din care 174 au vizat încălcări ale Legii ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2022, 13:00
(18315 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Incendiu într-o gospodărie

Giurgeni: Incendiu într-o gospodărie

Joi, 15 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în comuna Giurgeni. Au ars anexa gospodărească, furaje, lemne de foc și aproximativ ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2022, 12:50
(4980 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni incendiu


Roșiori: Minori răniți în urma unui accident rutier

Roșiori: Minori răniți în urma unui accident rutier

Pompierii din Urziceni au intervenit joi, 15 septembrie a.c., la un accident rutier în care a fost implicat un ATV și o bicicletă, în comuna Roșiori. În urma evenimentului rutier au rezultat două victime ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2022, 12:40
(2720 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Roșiori accident


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Joi, 15 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29437, fiind înregistrate 12 cazuri noi față de ziua de miercuri, 14 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2022, 16:25
(1957 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Sudiți, reținuți după ce au accidentat mortal un copil de 15 ani și au părăsit locul faptei!

Două persoane au fost identificate și reținute de polițiștii ialomițeni la scurt timp după ce ar fi accidentat mortal un pieton în vârstă de 15 ani. Acestea au fost introduse în Centrul de Reținere și ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2022, 13:10
(3486 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Ion Roată

Incendiu la o casă din Ion Roată

Miercuri, 14 septembrie a.c., trei echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o casă din comuna Ion Roată. Au ars articole de mobilier, materiale textile, acoperișul ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2022, 12:55
(2773 vizualizări - 0 comentarii)


Cămătarii din zona Urziceni-Manasia, călcați de mascați

Joi, 15 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat 7 percheziții domiciliare în municipiul Urziceni și comuna Manasia, pentru documentarea activității infracționale a unor persoane bănuite de «cămătărie ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2022, 11:30
(2644 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Platonești, drogat la volan

Polițiștii ialomițeni au continuat în cursul nopții de marți spre miercuri, 13/14 septembrie a.c., activitățile de prevenire și combatere a consumului de droguri. Astfel, în jurul orei 1,00, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 19:20
(3499 vizualizări - 0 comentarii)


Cursuri de prim ajutor pentru polițiștii ialomițeni

Cursuri de prim ajutor pentru polițiștii ialomițeni

Serviciul Pregătire Profesională din cadrul IPJ Ialomița desfășoară cursuri de prim ajutor adresate polițiștilor din Ialomița, organizate în colaborare cu personalul SMURD din cadrul Inspectoratului pentru ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 19:10
(2777 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 14 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29425, fiind înregistrate 12 cazuri noi față de ziua de marți, 13 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 16:35
(1898 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,66%, rata șomajului în luna iulie 2022

La sfârșitul lunii iulie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3411 șomeri (din care 1603 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 13:40
(5829 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Făcăeni, Slobozia și Urziceni

Două echipaje de pompieri din Fetești au intervenit la un accident rutier produs în comuna Făcăeni, în eveniment fiind implicate două autoturisme cu patru pasageri. În sprijin a intervenit și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2022, 12:50
(5068 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Rezultatele acțiunilor desfășurate de jandarmi în luna august 2022

IJJ Ialomița: Rezultatele acțiunilor desfășurate de jandarmi în luna august 2022

Efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au executat, în cursul lunii august 2022, 660 misiuni de ordine publică și 785 de misiuni pe linie de pază instituțională. Dintre misiunile de ordine ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2022, 17:00
(20366 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 30 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 13 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29413, fiind înregistrate 30 de cazuri noi față de ziua de luni, 12 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2022, 16:15
(2344 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lansare de carte și expoziții de pictură, la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Joi, 15 septembrie a.c., Centrul Cultural «Ionel Perlea» va fi gazda a trei evenimente culturale. Este vorba despre vernisajul a două expoziții de pictură, dar și a unei lansări de carte. Artiștii care ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2022, 12:30
(5506 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 14 octombrie 2022, ora 9,00, «Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți», eveniment care va avea loc la sediul Centrul ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 17:10
(3194 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 13 septembrie-Ziua Pompierilor din România

ISU Ialomița: 13 septembrie-Ziua Pompierilor din România

Sărbătorim la 13 septembrie Ziua Pompierilor din România, un eveniment prin care, de 174 de ani, se perpetuează amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri. Povestea pompierilor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 16:40
(10315 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 9 noi cazuri de COVID-19

Luni, 12 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29383, fiind înregistrate 12 cazuri noi față de ziua de duminică, 11 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 16:20
(3178 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Gheorghe Lazăr

Duminică, 11 septembrie a.c., trei echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit la un accident rutier produs în Slobozia. În eveniment a fost implicat un autoturism și o autoutilitară, în urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 14:50
(3099 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o clădire dezafectată din Fetești, locuință în flăcări la Amara

Incendiu la o clădire dezafectată din Fetești, locuință în flăcări la Amara

Trei echipaje de pompieri din Fetești au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o clădire dezafectată în municipiul Fetești. A ars acoperișul pe o suprafață de aproximativ 600 de metri pătrați ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2022, 14:35
(11915 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 11 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29374, fiind înregistrate 12 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 10 septembrie a.c., ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2022, 16:20
(2017 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 10 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29362, fiind înregistrate 14 cazuri noi față de ziua de vineri, 9 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2022, 17:05
(1923 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 15 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 9 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29348, fiind înregistrate 15 cazuri noi față de ziua de joi, 8 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 16:15
(3196 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 12 septembrie 2022, termen limită pentru depunerea notificării privind aplicarea/încetarea aplicării regimului special pentru agricultori

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal care optează ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 14:30
(10284 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 186,542 de milioane lei pentru motorina aferentă trimestrului II al anului 2022

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Centrele Județene ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, efectuează plata ajutorului de stat la motorina utilizată în agricultură, pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 13:15
(22417 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: 49 de tichete sociale, acordate mamelor defavorizate

Mamele cu posibilități financiare reduse pot beneficia de tichete sociale în valoare de 2000 de lei pentru copilul nou-născut. La nivelul județului Ialomița, în prima etapă a programului destinat susținerii ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2022, 12:00
(14858 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 15 noi cazuri de COVID-19

Joi, 8 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29333, fiind înregistrate 15 cazuri noi față de ziua de miercuri, 7 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2022, 16:15
(3096 vizualizări - 0 comentarii)


Ministrul Petre Daea, la a XIII-a ediție a «Zilei Porumbului»

Ministrul Petre Daea, la a XIII-a ediție a «Zilei Porumbului»

Cel mai longeviv eveniment cu profil agricol organizat în Ialomița, «Ziua Porumbului», s-a desfășurat joi, 8 septembrie a.c., în satul Orezu. Evenimentul, organizat de Asociația Producătorilor de Porumb ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2022, 16:00
(4544 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 81,67 milioane de lei, colectate în luna august 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna august a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 81,67 milioane de lei, cu 4 ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 19:20
(11831 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Țăndărei, drogat la volan

Polițiștii ialomițeni au continuat activitățile de prevenire și combatere a consumului de droguri. În acest context, marți, 6 septembrie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2022, 19:10
(3578 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...