Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Comuna Perieți are un nou viceprimar

Patimile «vicelui» Merlea

Comuna Perieți are un nou viceprimar

La începutul lunii aprilie, Independent scria despre demiterea viceprimarului comunei Perieți, Adrian Merlea și coalizarea consilierilor PSD cu cei ai PD-L, iscîndu-se astfel o scindare, la nivelul comunei Perieți, a alianței dintre PNL și PSD. Prefectura Ialomița a luat act de cele întîmplate și a considerat demiterea lui Merlea drept «ilegală». În cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Local Perieți, marți, 30 aprilie a.c., viceprimarul Merlea a fost din nou destituit. Funcția i-a revenit aceluiași Viorel Radu, zis «Picior de Porc».

O ședință cu scîntei... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2013, 07:56 (11994 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Protest spontan în fața Primăriei Slobozia din cauza unor copaci tăiați

«Ne vrem platanii înapoi!»

Protest spontan în fața Primăriei Slobozia din cauza unor copaci tăiați

Un grup de locatari ai unui bloc din Slobozia au protestat în dimineața zilei de luni, 29 aprilie a.c., în fața sediului Primăriei Slobozia. Oamenii au reclamat tăierea abuzivă a copacilor din spatele imobilului în care locuiesc...

Cîrciuma dintre betoane Oamenii s-au așezat în fața Primăriei Slobozia și așteptau un semn din partea autorităților locale. Erau nemulțumiți de faptul că spațiul verde din spatele blocului lor a fost distrus... În locul celor 3 platani bătrîni se pare că urmează să fie construită o cîrciumă. «O să vină unu’ cică, Feroviaru îi zice, și face el o cîrciumă acolo... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2013, 10:53 (8066 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociația Vânătorilor și Pescarilor Sportivi vrea președinte nou

«Dictatorul» Tudor Anghel și cei 1200 de vînători ialomițeni

Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi vrea președinte nou

La sfîrșitul săptămînii precedente, Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița a propus înlocuirea din funcție a președintelui Asociației, Tudor Anghel. Propunerea a generat un conflict deschis între președintele în exercițiu și majoritatea delegaților prezenți vineri, 19 aprilie, la ședința anuală a Adunării Generale a Asociației. Acuzat la scenă deschisă, Tudor Anghel a «fugit» din sală. Decizia privind înlocuirea din funcție a lui Tudor Anghel va fi adoptată vineri, 17 mai 2013, în cadrul unei ședințe extraordinare...

«Dictatorul» Tudor Anghel, alungat
Vineri, 1... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2013, 17:34 (17254 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Cine are bătrîni, să-i batjocorească

Slobozia: Sute de pensionari, umiliți public de autoritățile locale

Slobozia are peste 1000 de pensionari, cu pensii de subzistență. Anual, 10% dintre aceștia primesc, din partea autorităților, «un pachet de Paște». Pentru a intra în posesia lui, pensionarii se trezesc la 3 dimineața, se calcă în picioare timp de 6 ore și primesc pomană un litru de ulei, două pungi de zahăr, o conservă și un kilogram de făină...

Ca pe vremea lui Ceaușescu
Primii pensionari au venit la sediul Consiliului Județean al Persoanelor Vîrstnice din Slobozia la orele 3,00 dimineața. Nimeni nu știe ce va primi, dar ca-n fiecare an așteaptă. Pachetele sînt asigurate de ... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2013, 11:26 (22608 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cum e gara, e și țara!

Gara Slobozia, trasă pe linie moartă

Investiția pentru reabilitarea Gării Slobozia are o întîrziere de minimum 6 luni de zile. Valoarea acestui proiect este de 6 milioane de euro, iar fondurile provin, în proporție de 70 la sută, din finanțări europene. CFR refuză să ofere un punct de vedere avizat privitor la întîrzieri. Gara arată ca după bombardament, dar călătorii sînt resemnați... «Cum e gara, e și țara!» ne declară unul dintre aceștia.

Hai vino iar în gara noastră mică
Pe hîrtie, investiția în reabilitarea gării din Slobozia a demarat în decembrie 2011. În fapt, ea a început la relanti prin luna aprilie a anului... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2013, 08:21 (10163 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Ialomița relansează învățământul profesional

Inspectoratul Școlar Ialomița relansează învățămîntul profesional

Din toamna anului 2013, școlile din Ialomița vor scoate din nou «meseriași». Toate acestea ca urmare a unui proiect inițiat de Ministerul Educației și demarat de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, de relansare a învățămîntului profesional. La nivelul județului vor exista 22 de clase profesionale...

Renaște învățămîntul profesional
La nivel național, învățămîntul profesional a încetat să mai funcționeze începînd cu anul 2009. Potrivit Legii Educației, toate grupurile școlare au fost transformate în licee tehnologice, iar clasele de profesională au fost integrate în cadrul... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2013, 19:16 (10460 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Operațiunea «Înfrângere monstru»

Fotbal, Liga a II-a, Delta Tulcea-Unirea Slobozia 4-0

Operațiunea «Înfrîngere monstru»

Unirea Slobozia este în cădere liberă, iar nouă ni s-a tocit tastatura de cînd scriem despre pasa proastă a echipei lui Dună. În privința meciului cu Delta avem o misiune extrem de dificilă pentru că este greu să descrii un meci pe care toți suporterii Unirii ar vrea să-l uite cît mai repede...

Galeria cîntă, echipa încasează
Pe cît de jenantă a fost evoluția fotbaliștilor slobozeni, pe atît de frumoasă a fost prestația celor în jur de 20 de suporteri care au susținut echipa la Tulcea. Galeria a cîntat indiferent de rezultatul de pe tabelă și a dominat fonic un stadion populat... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2013, 15:30 (8119 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Planuri edilitare la Slobozia

Planuri edilitare la Slobozia

Primăria Slobozia a demarat un amplu proiect de reamenajare a bulevardului Unirii din oraș. Autoritățile locale vor investi 200000 de lei pentru amenjarea unui scuar fără arbuști, plantarea de flori, montarea de fîntîni arteziene și o sculptură monumentală a domnitorului Mihai Viteazul.

Unirii, bulevard occidental Printre planurile edilitare ale municipalității din Slobozia pentru acest an se numără și reabilitarea și modernizarea bulevardului Unirii. Cea de-a doua arteră de circulație, ca mărime, din Slobozia va suferi modificări importante în următoarea perioadă. «Ne-am gîndit să... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2013, 13:43 (11742 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Rapid Fetești 1-2

Lovitură de teatru

Ion Nica, antrenorul Viitorului Axintele, a îndemînat la prudență și concentrare după victoria cu Gloria Buzău. A făcut-o și după victoria cu Metaloglobus stîrnind ceva zîmbete. Pentru toată lumea părea clar că promovarea Viitorului este doar o chestiune de timp și nimeni nu-i mai poate opri, iar discursul celui care conduce de peste 3 ani banca ialomițenilor părea doar un clișeu folosit des în fotbal. A venit însă meciul cu Rapid Fetești disputat vineri, 19 aprilie a.c., și vrînd-nevrînd a trebuit să-i dăm dreptate lui Nica. «Cu Axintele o să ne vindem scump pielea!» avertiza antrenorul Feteștiului Gigel Stoica și stîrnea, la rîndu-i, zîmbete. Și el a avut dreptate! Prima repriză a fost una încrîncenată... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2013, 11:25 (8216 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trotuarul din câmp

Administrație după ureche la Stelnica

Trotuarul din cîmp

Faptul că administrațiile locale din Ialomița risipesc banii publici pe proiecte inutile nu mai este un secret. De exemplu, la Stelnica, autoritățile locale au amenajat un trotuar din pavele la marginea cîmpului de la ieșirea din localitate. Primarul comunei motivează însă că cei 350 de metri de trotuar sînt amplasați legal, în intravilanul localității...

Să fie trotuar...
Comuna Stelnica se află situată la cîțiva kilometri de municipiul Fetești, pe malul stîng al Brațului Borcea. Singurele trotuare adevărate din localitate sînt cel care trece prin fața Primăriei și cel despre... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2013, 10:45 (8357 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Cupa «DNS Birotica Tenis Con», apanajul slobozenilor

Tenis de cîmp

Cupa «DNS Birotica Tenis Con», apanajul slobozenilor

Din data de 20 aprilie 2013, a debutat la Slobozia un turneu de tenis de categoria I adresat copiilor din categoriile 10, 12, 14 și 16 ani. Cupa «DNS Birotica Tenis Con» a adunat la start 70 de sportivi, iar majoritatea trofeelor au revenit tinerilor tenismeni din Slobozia. Astfel, în competiția celor mici Alexandra Iordache s-a impus la 10 ani fete, iar Liviu Zamfirache a cîștigat la 10 ani băieți. La 12 ani fete, victoria i-a revenit Alexiei Gîndac, în vreme ce în concursul băieților, la închiderea ediției, Ștefan Andreescu juca finala cu mari șanse de a o cîștiga. Fratele acestuia, Cristian Andreescu, s-a impus la 14 ani. La 16 ani fete, învingătoare a ieșit Irina Nițu. În cadrul aceleiași... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2013, 10:22 (9312 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Doar 3% din activitatea Parlamentului reprezintă decizii de interes public!»

Un vot PP-DD contează

«Doar 3% din activitatea Parlamentului reprezintă decizii de interes public!»

Continuăm azi periplul printre parlamentarii ialomițeni cu senatorul PP-DD Ștefan Stoica. Potrivit convenției pe care o avem cu dumneavoastră, cititorii, am reușit să închidem ochii încă o dată și vă prezentăm doar «partea plină a paharului»... Dar tot ca de obicei, vă informăm că responsabilitatea asupra acestui demers de pozitivizare a activității parlamentarilor este una comună.

Dacă OTV nu e, PP-DD nu e
Senatorul Ștefan Stoica are cabinet parlamentar, dar nu mai are partid. În lipsa OTV, PP-DD se reduce la cei 65 de parlamentari din Parlament. Nu neagă această supoziție, dar... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2013, 09:42 (10953 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Țăndăreiul s-a încurcat la Doja

Victoria la scor de neprezentare obținută de Țăndărei în fața Cocorei în etapa precedentă s-a dus pe apa sîmbetei. Sîmbătă, 20 aprilie, Recolta Gheorghe Doja a pus serios osul la treabă și a barat orice încercare a ocupantei locului II de a pleca cu 3 puncte. De scorul alb înregistrat la Doja a profitat liderul. Cocora s-a distrat cu ultima clasată Spicul Colelia pe care a învins-o la scor de tenis: 6-1. Victoria Munteni Buzău a dat-o la pace cu Recolta Gheorghe Lazăr, în vreme ce revelația returului, ACS Rădulești, a spulberat Unirea Manasia. În acest moment sunt 6 puncte între Cocora și Țăndărei, iar în cele 7 etape rămase puține se mai pot schimba. Și la retrogradare lucrurile capătă claritate... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2013, 09:21 (6999 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, cu un pas mai aproape de «apă potabilă»

Apă «curată» de 1 mai

Slobozia, cu un pas mai aproape de «apă potabilă»

După 4 ani de așteptare și 2 milioane de euro cheltuite numai pentru reabilitarea stației de tratare, autoritățile locale promit «apă potabilă» de 1 mai. Conform declarațiilor oficiale, la acest moment stația de tratare funcționează, iar lucrările de înlocuire a ultimilor 4 kilometri de rețea sînt plină desfășurare...

Politica pașilor din ce în ce mai mărunți
La sfîrșitul săptămînii precedente, o delegație a administrației publice locale și județene  a vizitat stația de tratare a apei potabile. Potrivit declarațiilor oficiale, această vizită a avut drept scop verificarea... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2013, 17:43 (26820 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cargill susține dezvoltarea «verde» a comunei Bucu

1000 de nume pentru 1000 de sălcii

La începutul acestei luni, angajații Cargill România au sărbătorit «Ziua Pămîntului» desfășurînd o altă activitate «verde» pentru comuna Bucu, împreună cu partenerii de la «Gardienii Terrei». În prima parte a zilei, peste 30 de elevi din clasele a VII-a și a VIII-a din Școala Generală «Sfîntul Ierarh Nicolae» au participat la un atelier de lucru denumit «Pămîntul nostru, mîine». Elevii au aflat informații despre «Ziua Pămîntului» prin activități și jocuri care conștientizau importanța biodiversității și necesitatea protejării mediului înconjurător. Tot prin joc, elevii au învățat cum se plantează un copăcel, pregătindu-se, în acest fel, de acțiunea de plantare. «Motto-ul Asociației „Gardienii... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2013, 17:27 (7555 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Parcul pentru IMM-uri merge mai departe...

Investiție politică marca USL

Slobozia: Parcul pentru IMM-uri merge mai departe...

În ciuda faptului că mediul de afaceri local a transmis clar semnale privind restrîngerea activității economice, administrația din Ialomița continuă investițiile inutile. Una dintre acestea, platforma industrială pentru IMM-uri de la Slobozia, a fost relansată prin vizita ministrului delegat pentru IMM-uri, Maria Grapini. Oficialii locali și județeni și-au reiterat declarațiile privind necesitatea unei astfel de investiții care să asigure noi locuri de muncă pentru Slobozia și zona periurbană.

Dacă-i ordin de ministru, cu plăcere
Luni, 15 aprilie 2013, la Slobozia, oficialii locali... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2013, 16:02 (8400 vizualizări - 7 comentarii)

REPORTAJ

Omul de pe acoperișurile lumii

Omul de pe acoperișurile lumii

În lumea lui, David Neacșu e o celebritate incontestabilă. La 53 de ani are la activ 38 de expediții pe toate acoperișurile lumii, de la Kilimanjaro la Everest și de la Carpații noștri la vîrful Vinson din Antarctica. În lumea noastră el e doar un necunoscut care joi, 18 aprilie 2013, la invitația Montan Club «Excelsior» va veni la Slobozia pentru a vorbi despre o pasiune care mistuie dincolo de orice rațiune: alpinismul.

Alpinismul, unul din cele două sporturi ale lumii
În fotografiile furnizate de Montan Club «Excelsior», David Neacșu pare un tip oarecare, îmbrăcat în costum... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2013, 13:39 (8422 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a cheltuit inutil 2 milioane de lei pentru prevenirea inundațiilor

Apa trece, pericolul rămîne... de 8 ani!

Ialomița a cheltuit inutil 2 milioane de lei pentru prevenirea inundațiilor

De o lună, Ialomița se luptă să țină piept apelor. Pericolul cel mai mare îl reprezintă zona Fetești, acolo unde Dunărea, pe Brațul Borcea, amenință să iasă din matcă. «Nu ne vom confrunta cu ceea ce s-a întîmplat în 2010 sau în 2006...» susțin oficialii din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. Cea mai delicată problemă este în zona Bentu, acolo unde o porțiune de 650 metri de dig a fost erodată din cauza nivelului crescut al apelor. Această fîșie de pămînt, care asigură protecția pentru 20000 de hectare de teren agricol, a fost reparată în mod constant timp de 8 ani. Lucrările au costat peste 1,5 milioane de lei, însă calitatea lor lasă de dorit. Acum s-a intervenit... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2013, 13:56 (9940 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Criza locurilor de veci continuă în cimitirele din Slobozia

Criza locurilor de veci continuă în cimitirele din Slobozia

Slobozia se confruntă din nou cu numărul insuficient de locuri de veci disponibile în cimitirele din oraș. În cimitirul Bora, de exemplu, mai sînt disponibile doar 20 de locuri de veci... «Le ținem pentru urgențe!» susțin reprezentații Administrației Cimitirelor. Toate acestea în condițiile în care, solicitările pentru un cavou în acest cimitir nu mai contenesc...

Solicitări multe, soluții puține
Reprezentanții Administrației Cimitirelor din Slobozia susțin că lista de așteptare pentru un loc de veci în Cimitirul de la Bora a fost întocmită încă de anul trecut, iar solicitările... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2013, 09:38 (13778 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primarul Ușurelu și-a angajat fina la Primărie

Scandal administrativ la Andrășești

Primarul Ușurelu și-a angajat fina la Primărie

Primarul Ionel Ușurelu din Andrășești a identificat o oportunitate nouă de a mări schema de personal a Primăriei cu rudele din dotare. El și-a angajat fina la Primărie fără a organiza un concurs de ocupare a postului. Mariana Trifa a venit prin transfer la jumătatea lunii martie și ocupă postul de referent agricol... Primăria Andrășești are doar 5 angajați, iar primarul Ușurelu susține că nevoile sînt mult mai mari.

O dată vede fina slujba nașului
Primăria Andrășești este inodoră, incoloră și insipidă. Dominată (și) în Consiliul Local de PSD și cu o Opoziție timidă, formată din... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2013, 21:27 (10974 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
304 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: La volan, sub influența alcoolului

În noaptea de 22/23 ianuarie a.c., un tînăr de 28 ani, din Slobozia, a fost descoperit de polițiști conducînd sub influența alcoolului. Pentru fapta sa, el s-a ales cu dosar penal. Șoferul a fost tras pe ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2013, 13:16
(7318 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «Hai să-ntindem hora mare!»

Cu ocazia sărbătoririi a 154 de ani de la Unirea Principatelor Române, joi, 24 ianuarie 2013, începînd cu orele 10,30, la Muzeul Județean Ialomița se vor derula activități specifice organizate de preșcolari ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2013, 12:47
(9012 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Încasări mai mari la bugetul general consolidat

În luna decembrie 2012 au fost încasate la bugetul general consolidat aproximativ 52,62 milioane lei, cu 24,81% mai mult decît în aceeași lună a anului trecut. În luna decembrie 2012 din bugetul de stat ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2013, 10:18
(7254 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Campania națională «FOC-Flăcările Omoară Copii» continuă


În luna septembrie 2012, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a lansat campania națională de informare și educație preventivă «FOC-Flăcările Omoară Copii», proiect derulat cu sprijinul ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2013, 10:17
(8355 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal la un bar din Giurgeni. Un polițist a fost lovit cu o sticlă în cap!

18 persoane, cu vîrste cuprinse între 16 și 44 ani, au fost audiate de polițiști după ce în cursul nopții de sîmbătă spre duminică, 19/20 ianuarie 2013, în jurul orei 4,00, au fost implicate într-un conflict ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2013, 15:29
(14715 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termen limită pentru depunerea cererilor de subvenție la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește că pînă la 31 ianuarie 2013 inclusiv se depun cererile pentru ajutorul de stat prin rambursare a diferenței de acciză pentru motorina utilizată ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2013, 15:47
(13733 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident ușor

O persoană a fost rănită ușor în urma unui accident rutier produs joi, 17 ianuarie 2013, pe strada Constructorilor din municipiul Slobozia. Din primele verificări efectuate la locul faptei s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2013, 15:41
(9531 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Slobozia: Prins cu sabia în bar

Joi, 17 ianuarie a.c., în jurul orei 22.30, o patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Slobozia, a depistat într-un local public un bărbat, de 29 ani, din comuna Bărbulești, care avea asupra sa ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2013, 15:41
(5765 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia bar sabie


Caz de trichineloză, depistat la Grivița

Miercuri, 16 ianuarie 2013, DSP Ialomița a notificat telefonic DSVSA Ialomița cu apariția unui focar de trichineloză la o gospodărie din localitatea Grivița. Potrivit informării primite de la Spitalul ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2013, 17:35
(8330 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC CARPATICA ASIG SA
angajează inspectori asigurări pentru sucursala Slobozia

Cerințe:
-studii medii sau superioare;
-experiență în asigurări constituie un avantaj;
-cunoștințe operare PC;
-disponibilitate la program prelungit;
-permis de conducere categoria B.

Se oferă salariu atractiv și comision din vînzări.
Relații la telefon 0243/236.641, e-mail [email protected]

16 Ianuarie 2013, 18:16


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

16 Ianuarie 2013, 17:56


Fetești: Acțiune în Cartierul Vlașca pentru depistarea celor care fură curent

Acțiuni ale polițiștilor și jandarmilor în cartierul Vlașca din municipiul Fetești pentru depistarea persoanelor care sustrag energie electrică. Marți dimineața, 15 ianuarie 2013, peste 100 de efective ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2013, 09:17
(11086 vizualizări - 3 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale la unități de alimentație publică

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare, DSVSA Ialomița a procedat, în perioada 03-13 ianuarie 2013, la verificarea unui număr de 25 de unități de vînzare cu amănuntul (restaurante, pizzerii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2013, 09:16
(8201 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Atenție la înșelăciuni pe internet!

În ultima perioadă, tot mai mulți cetățeni au sesizat Poliția cu privire la faptul că, în timp ce navigau pe diferite site-uri de internet (în special cele cu conținut pentru adulți sau jocuri on-line) ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2013, 19:07
(10337 vizualizări - 1 comentariu)


Muzeul Județean Ialomița: Lansarea volumului «Balta Ialomiței. Contribuții istorice» cu ocazia «Zilei Culturii Naționale»

Marți, 15 ianuarie 2013, de la orele 15,00, cu ocazia «Zilei Culturii Naționale», Muzeul Județean Ialomița va lansa volumul «Balta Ialomiței. Contribuții istorice», semnată de profesorul Mihai Iorga. Autorul ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2013, 19:01
(10431 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Formularul 300 «Decontul de TVA», modificat

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii care aplică sistemul TVA la încasare că a fost modificat, prin Ordinul ANAF nr. 1790/2012, Formularul 300 «Decontul de TVA». Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2013, 18:57
(11864 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prinși în flagrant de jandarmi la furat de fier vechi

Doi bărbați din Slobozia au fost surprinși de jandarmi în timp ce sustrăgeau componente metalice. Astfel, jandarmii grupei de intervenție Slobozia s-au sesizat vineri 13 ianuarie a.c., în jurul orei 13 ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2013, 18:54
(7545 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: TVA de rambursat-10,51 milioane lei

În luna ianuarie 2013, la nivelul Direcției Generale a Finanțelor Publice a județului Ialomița se va rambursa taxă pe valoarea adăugată în sumă de 10,51 milioane lei și a fost aprobată pentru compensare ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2013, 18:53
(8784 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 12 permise reținute, amenzi de peste 52000 lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 11-13 ianuarie 2013, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2013, 15:40
(8340 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Polițiștii au identificat suspectul a 12 furturi din mașini

Polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Slobozia au identificat și reținut un tînăr slobozean, de 23 ani, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat în formă continuată. În noaptea ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2013, 15:36
(5307 vizualizări - 3 comentarii)


Andrășești: Furt de energie electrică

Efective din cadrul Postului de Poliție Andrășești, ale Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița, împreună cu specialiști din cadrul societății de distribuție a energiei electrice au efectuat controale ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2013, 15:30
(8028 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Modificare a programului de lucru

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, în conformitate cu Ordinul Președintelui ANAF nr. 27/12.01.2013, programul de lucru al salariaților din cadrul DGFP Ialomița ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2013, 15:29
(13315 vizualizări - 0 comentarii)


Farmacie din Amara, «prădată» de vitamine

Unul dintre punctele farmaceutice din Amara a fost călcat de hoți. Aceștia au furat 40 de cutii cu medicamente, constînd în vitamine și suplimente alimentare, precum și suma de 4500 lei, reprezentînd banii ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2013, 17:09
(6649 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante în străinătate

Angajatorii din spațiul comunitar sînt interesați de forța de muncă românească. Rețeaua Euress le pune la dispoziție celor interesați 37 de locuri de muncă în străinătate. Primele oferte din acest an vin ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2013, 17:02
(8920 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Incendiu de la un scurtcircuit

Amara: Incendiu de la un scurtcircuit

În urma unui apel telefonic primit miercuri, 9 ianuarie a.c., în jurul orei 13,30, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din orașul Amara. Cel ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2013, 16:59
(6824 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Slobozia: Beat la volan

Marți, 8 ianuarie 2013, înainte de miezul nopții, o patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Slobozia a depistat în trafic, pe Șoseaua Brăilei, un autoturism condus de un bărbat de 29 ani din municipiul ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2013, 16:58
(9590 vizualizări - 2 comentarii)


Gîrbovi: Fără permis, pe ulițele comunei

Marți, 8 ianuarie 2013, la Gîrbovi, un bărbat de 25 ani, aflat la volanul unui autoturism, a fost oprit de o echipă de siguranță publică din cadrul Poliției Municipiului Urziceni. În urma verificării șoferului ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2013, 16:58
(9590 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: 7,92%, rata șomajului în decembrie 2012

Reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au făcut publice statisticile referitoare la rata șomajului înregistrată în județ în luna decembrie a anului 2012. Datele oficiale ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2013, 16:57
(6784 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Escrocherii la telefon

În cursul zilei de miercuri, 9 ianuarie 2013, două persoane au sesizat Poliția despre faptul că au fost victimele unor infracțiuni de înșelăciune. În ambele cazuri, acestea au fost abordate de persoane ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2013, 16:55
(7975 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe profit, plătibil anticipat și trimestrial

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii plătitori de impozit pe profit, alții decît societățile bancare-persoane juridice române și sucursalele din România ale băncilor ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2013, 16:42
(12690 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...