Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fără gaze, apă și lumină pînă la vară

Cartierul «Slobozia Nouă», sacrificat în numele apei potabile

Joi, 29 noiembrie a.c., în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, consilierii locali au decis sistarea investițiilor pentru rețeaua de gaze și apă în cartierul «Slobozia Nouă». Decizia a generat proteste din partea proprietarilor care au case în cartier. Conform declarațiilor oficiale, investițiile vor fi finalizate în vara anului 2013...

Proprietarii spun da, consilierii votează nu
Joi, 29 noiembrie, Consiliul Local Slobozia a aprobat rectificarea bugetului de venituri și cheltuieli pentru anul 2012 și realocarea excedentului bugetar rezultat în decursul acestui... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2012, 11:33 (6489 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Trei morți pe șoselele nedeszăpezite din Ialomița...

Miercuri, 12 decembrie 2012. După amiază neagră în județul Ialomița... Două accidente de circulație, unul petrecut la Țăndărei și celălalt la Cotorca, au trimis la cer trei vieți. Cauza tragediilor a fost comună: șoselele prost deszăpezite...
În accidentul de la Țăndărei și-au pierdut viața o femeie de 45 ani și un tînăr de 29 ani. Aceștia se aflau într-o mașină înmatriculată în Gorj și circulau în direcția Constanța-Slobozia. La intrare în orașul Țăndărei, pe o porțiune de drum nedeszăpezită, automobilul a derapat, a intrat pe contrasens și s-a izbit puternic de un tir, condus de un șofer, de 54 ani, din Hîrșova. «Vă spun eu că șoseaua era plină de zăpadă. Femeia a vrut să pună frînă dar... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2012, 15:55 (9362 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pe drumurile din Ialomița se circulă în condiții de iarnă

Codul Galben emis de Administrația Națională de Meteorologie a luat prin surprindere autoritățile ialomițene. În noaptea de marți spre miercuri, 11/12 decembrie a.c., pe drumurile din județ 8 automobile au rămas blocate. În momentul de față, pe toate arterele rutiere din Ialomița se circulă în condiții de iarnă...
Imediat după miezul nopții, pe DN2C, în zona localității Grivița, 4 automobile au rămas blocate pe șosea din cauza ninsorii. Situația a fost remediată cîteva ore mai tîrziu, după intervenția utilajelor de deszăpezire. Probleme au fost semnalate și pe DN21, în zona localității Iazu, acolo unde un tir a ieșit în decor. Și pe DN2A au fost înregistrate evenimente rutiere provocate... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2012, 13:01 (8036 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prefectul Atanasiu este pregătit! Pentru o iarnă la domiciliu...

Și în Ialomița, iarna nu-i ca vara

Prefectul Atanasiu este pregătit! Pentru o iarnă la domiciliu...

Prefectul Constantin Atanasiu a susținut vineri, 7 decembrie 2012, a doua conferință de presă din istoria posibil scurtului său mandat. Și probabil ultima, ne hazardăm noi să pronosticăm... Nu vă bucurați domnu’ subprefect, nimic nu e sigur pe lumea asta! Revenind, prefectul județului Ialomița a organizat o conferință de presă în care singurul lucru notabil pe care l-a declarat a fost următorul: «Ialomița are rezerve pentru o lună...» (?!).

Un prefect discret, dar inutil
Așa cum precizam, prefectul Constantin Atanasiu a organizat cea de-a doua conferință de presă de la înscăunarea... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2012, 18:16 (6992 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apă electoral-potabilă de Moș Nicolae

Apă electoral-potabilă de Moș Nicolae

Lucrările la stația de tratare a apei sînt finalizate în proporție de 95%. Apa va fi potabilă de Moș Nicolae, iar nota de plată a investiției crește... «Eu nu mai sînt în campanie. Vreau apă pentru slobozeni!» declară Alexandru Stoica.

Ultima sută de metri
Administrația locală anunță un nou termen pentru demararea probelor tehnologice la stația de tratare a apei. Primarul Alexandru Stoica a declarat că, cel mai probabil, la robinetele slobozenilor va curge apă potabilă de Moș Nicolae. «E ca și gata! Ne grăbim cît putem. Dar nici nu vrem să facem vreo prostie... Politica e politică... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2012, 17:28 (13185 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei pledează «nevinovat»!

Sporuri «ilegale» pentru profesori?

Curtea de Conturi Ialomița îi somează pe profesorii suplinitori ai Liceului «Paul Georgescu» din Țăndărei să înapoieze sporurile salariale acordate. Vorbim de un venit total de 2000 lei, pe care dascălii i-au primit în urma orelor predate în anul școlar 2011-2012... Revoltate de raportul «rușinos», cadrele didactice au luat calea instanței și cer socoteală inspectorilor Curții de Conturi la Tribunalul Ialomița!

Operațiunea «controlul»
An de an, inspectorii Curții de Conturi Ialomița trec pragul instituțiilor publice și întocmesc rapoarte peste rapoarte cu privire la activitatea... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2012, 17:26 (5893 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centru multifuncțional de 150 mii euro pentru rromii din Bora

Centru multifuncțional de 150 mii euro pentru rromii din Bora

Copiii și adulții din cartierul Bora au primit anul acesta, de la Moș Nicolae, un cadou inedit. Miercuri, 5 decembrie 2012, a fost inaugurat primul Centrul Multifuncțional din oraș, destinat activităților educative și culturale. Beneficiarii Centrului vor participa la lecții de utilizarea a calculatorului, after school și educație sanitară... Fondurile pentru construcția centrului au fost acordate de Banca Mondială, iar valoarea lucrărilor se ridică la 150 mii euro...

Să fie Centru Multifuncțional...
Construcția Centrului Multifuncțional din cartierul Bora a fost dezbătută în... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2012, 17:15 (7718 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Inginerii administrative de 1 milion lei la Mărculești

Administrația Ciupercă în offside

Inginerii administrative de 1 milion lei la Mărculești

În anul de grație 2009, la Mărculești, administrația PD-L de la acel moment demara în baza unei finanțări derulate prin intermediul Ordonanței 577 o amplă lucrare de reabilitare a rețelei de apă a comunei. La 3 ani distanță și cu sprijinul activ al administrației Ciupercă, lucrarea este blocată. Pînă aici, nimic extraordinar, veți spune, că doar nu este prima dată cînd administrația județeană blochează o investiție de anvergură în mediul rural (și nici ultima, din păcate, adăugăm noi!). Numai că de data aceasta, susțin surse autorizate din interiorul instituției, Ciupercă&comp. se fac vinovați de deturnarea fondurilor alocate acestei investiții. Iar pentru că tacîmul să fie complet și servit... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2012, 17:12 (6052 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un medic de familie cere «spor de stres»

Sănătatea își iese din minți la Adîncata!

Un medic de familie cere «spor de stres»

Stresul pune în pericol sănătatea medicilor de familie din Ialomița! A simțit-o pe pielea ei doctorița Mihaela Oprea, de la Adîncata. Aceasta a solicitat Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița suma de 5 lei per consultație reprezentînd «spor de stres»... «Nu mă mai înțeleg cu pacienții!» declară medicul ajuns în pragul disperării. Cererea doctoriței Oprea a încins spiritele în rîndul comunității din Adîncata. Oamenii se declară nemulțumiți de serviciile medicale pe care le primesc și refuză să mai treacă pragul cabinetului din localitate...

«Sporul de stres» costă 5 lei
... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2012, 15:21 (12925 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Următorul ciclu economic al UE ar putea direcționa în Ialomița peste 20 milioane euro!»

Dănuț Alexandru Potor, președintele Grupului de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» Subregiunea Bordușani-Giurgeni

«Următorul ciclu economic al UE ar putea direcționa în Ialomița peste 20 milioane euro!»

Săptămîna trecută, membrii Grupului de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» Subregiunea Bordușani-Giurgeni s-au reunit pentru a evalua stadiul depunerilor de proiecte pe sesiunile active din cadrul programelor derulate în cadrul acestei structuri. Potrivit informațiilor oficiale, la acest moment 12 din cele 21 de proiecte existente sînt operative. «Am decis amînarea cu o saptămînă a închiderii sesiunii, pentru a oferi și celorlalte proiecte șansa de a se alinia la start. Este vorba de întîrzieri generate de cauze externe, respectiv autorizații și avize de conformare... Termenul final stabilit de comun acord este de 29 noiembrie!» a declarat ulterior întîlnirii Dănuț Alexandru Potor, președintele G... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2012, 11:13 (7162 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Milioane de lei cheltuite pe asistență socială în Ialomița!

Asistența socială în Ialomița costă enorm! Numai în anul 2011 au fost acordate peste 42 milioane lei reprezentînd alocații sociale... În 2012, cei mai mulți bani au fost acordați în luna septembrie. Asistații sociali ialomițeni au costat bugetul de stat suma de 7,5 milioane lei...

Alocații sociale de 42 milioane lei
Datele statistice ale Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată că, la nivelul anului 2011, cele mai multe plăți au fost efectuate către persoanele care beneficiază de alocații sociale. Vorbim despre un total de peste 42 milioane lei. Tot în... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2012, 10:11 (5270 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Mai avem nevoie și de iarbă...

Mai avem nevoie și de iarbă...

Țineți minte remix-ul acela obsedant, cîntat de George Nicolescu... «Foaie verde lacrimă subțire, pe islaz, prin șanț, prin cimitire, pe Pămînt e foc și sete oarbă, MAI AVEM NEVOIE ȘI DE IARBĂ!»... Ei, bine, vă mărturisim rușinați că atunci artistul nu ne-a convins, mai ales că doza de «iarbă» era prohibitivă pentru buzunarele noastre. În schimb, Mihail Grigore din Slobozia, pensionar de meserie și deținătorul unei rețete unice de resuscitat iarba de pe Național Arena, ne-a convins! De aceea am decis să vă prezentăm, în premieră mondială, rețetarul acestei metode unicat de producție a gazonului...

«Meciul cu Norvegia»... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2012, 10:03 (7066 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița gazon

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Subprefectul Costică, președintele «din umbră» al PSD Ialomița

Subprefectul Costică, președintele «din umbră» al PSD Ialomița

Așa cum vă anunțam săptămîna trecută, lansăm astăzi unul dintre cele mai surprinzătoare scenarii politie ale anului viitor. Potrivit informațiilor pe care le deținem, viitorul președinte al PSD Ialomița nu va fi nici Ion Toma, nici Mihăiță Găină... Ci Marin Constantin, pe numele său mic Costică, ex-primarul de Albești, ajuns peste noapte subprefect apolitic al județului Ialomița.

Sic transit gloria
După cum știți, declarațiile din ultimii ani ai președintelui Silvian Ciupercă zugrăvesc un viitor luminos și ferice al Organizației. Conform acestuia, mieii electorali vor sta la masă... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2012, 09:42 (8208 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Încă o dată, gazde darnice

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Chindia Tîrgoviște 3-3

Încă o dată, gazde darnice

Unirea Slobozia «dă pe pere ce ia pe mere», cum spunea pe vremuri un clișeu la «Fotbal, minut cu minut» celebra emisiune radiofonică. Elevii lui Marin Dună sînt lei în deplasare și băieți de treabă acasă. Partida contra Chindiei Tîrgoviște, ultima a turului, disputată sîmbătă, 1 decembrie, a fost a treia consecutivă în care, după victorii în deplasare, slobozenii pierd două puncte acasă. Și prima în care, ca o exacerbare a sportivității, văzînd neputința adversarului, echipa noastră îi dă o mînă de ajutor. Să fie de Ziua  României...

Festival de goluri sub ochii «Baciului»
... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2012, 08:28 (7723 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

Axintele, victorie și o înfrîngere în amicale

Cu toate că peste campionat a venit pauza competițională, Viitorul Axintele continuă pregătirile pînă în jurul datei de 14 decembrie. Săptămăna trecută, echipa antrenată de Ion Nica a susținut două meciuri amicale, cu echipe angrenate în Liga a III-a. Alb-verzii au trecut în prima întîlnire cu scorul de 2-1 de Victoria Chirnogi, golurile ialomițenilor fiind marcate de Dănuț Chiriță și Alin Robu. În al doilea joc, Viitorul a pierdut cu 2-1 în fața Progresului din Cernica. Laurențiu Novac a marcat pentru echipa noastră, tot el ratînd și o lovitură de la 11 metri. Miercuri, 5 decembrie, Viitorul mai susține un test cu FC Voluntari, pe terenul acesteia. Altfel, așa cum anunțam săptămîna trecută, ... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2012, 08:25 (6457 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Geantă, locul II la Turneul Campionilor

La finele săptămînii precedente, s-a desfășurat la București a III-a ediție a Turneului Campionilor, competiție de tenis de cîmp. La categoria «+55» s-a prezentat și jucătorul slobozean Mihai Geantă, în fapt cîștigătorul primelor două ediții care s-au desfășurat la Amara. Geantă a avut și acum un parcurs foarte bun, trecînd lejer de cele trei meciuri din grupă. În semifinale, sorții i-au hărăzit un adversar devenit tradițional: ziaristul Cristian Tudor Popescu. Mihai Geantă a învins și de această în trei seturi: 6-0, 1-6, 10-6. Din păcate, slobozeanul a trebuit să se recunoască învins în finală în fața bucureșteanului Marian Mîrza, fost component al echipei de Cupa Davis a României, actualmente... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2012, 08:16 (7094 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pîine și circ pentru tot alegătoru’

1 Decembrie la estradă în capitala de județ...

Ialomița sărbătorește în fiecare an 1 Decembrie lîngă bustul lui Mihai Viteazul de pe Bulevardul Unirii. Și, tot în fiecare an, oficialii se înghesuie la depunerea de coroane, discursuri patriotarde (anul acesta mai scurte și mai decente decît în alți ani...) și tradiționala defilare a detașamentelor militare locale și tehnicii de luptă din dotare. Spre deosebire de anii anteriori însă, anul acesta oficialii prezenți s-au cocoțat pe o estradă de o jumătate de metru înălțime, pentru a fi văzuți mai bine. Inițiativa a fost explicată pedant de către președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, unul dintre beneficiarii acestei idei. «De obicei, la astfel de evenimente, oamenii sînt... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2012, 20:48 (6609 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Trei bebeluși, români de-adevăratelea!

Au venit pe lume de Ziua Națională a României

Ialomița: Trei bebeluși, români de-adevăratelea!

1 decembrie a adus bucurie și în saloanele Maternității Spitalului Județean de Urgență Slobozia. De Ziua Națională a României au venit pe lume trei bebeluși...
Primul copil, un băiețel de 3,20 kg, s-a născut imediat după miezul nopții, la ora 00,30. Venit pe lume aproape de ivirea zorilor, al doilea român adevărat din Ialomița este unul cu greutate. Vorbim despre un alt băiețel, care a cîntărit la naștere 3,65 kg. În timp ce militarii mergeau în pas de defilare pentru a marca ziua de 1 Decembrie, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia a venit pe lume și o fetiță, de 2,8 kg.
«Cei doi băieți s-au născut prin cezariană, iar fetița pe cale naturală... Toți sînt însă sănătoși... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2012, 20:46 (4419 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Maia Morgenstern: «La Slobozia există un public însetat de teatru!»

În urmă cu o săptămînă, marea actriță Maia Morgenstern a dat viață la Slobozia personajului Miss Daisy, eroina operei «Miss Daisy și șoferul ei» semnată de dramaturgul american Alfred Uhry. Este cel mai mare eveniment cultural organizat la Slobozia în ultimii 10 ani...
Chiar dacă acțiunea piesei se petrece în America anilor 1960, într-o societate plină de stereotipii și prejudecăți, tema creației lui Uhry este actuală și are la bază condiția omului ajuns la vîrsta a treia. Și, totuși, întîlnirea cu Maia n-a fost ratată nici de tineri, nici de vîrstnici... Peste 400 de oameni au privit-o și au aplaudat-o pe Miss Daisy... La finalul spectacolului, Maia Morgenstern a transmis toată admirația... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2012, 18:11 (6491 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

O dată vede nașul ștampila finului

Botez electoral cu happy end

Joi, 29 noiembrie 2012, oficialii din cadrul administrației locale și județene au botezat 40 de adulți și copii din cartierul Bora. Evenimentul s-a bucurat de un real interes în sînul comunității... Pe de altă parte, preotul paroh Nicolae Gangă al bisericii din cartier s-a declarat deranjat de publicitatea negativă creată în jurul evenimentului...

Scîncete electorale…
Joi, 29 noiembrie a.c., la ora 11,30, biserica de la Bora s-a dovedit neîncăpătoare pentru mulțimea de oficiali veniți să nășească. De la prefectul Constantin Atanasiu și primarul Sloboziei, Alexandru Stoica, peste... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2012, 17:46 (15330 vizualizări - 29 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: SOLVIT-Rezolvarea eficientă a problemelor în Europa

Pentru a veni în sprijinul cetățenilor români și al companiilor românești care își desfășoară activitatea în state membre ale Uniunii Europene și care se confruntă cu probleme în exercitarea drepturilor ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:35
(4789 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: A început campania de vaccinare a câinilor și pisicilor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de câini și pisici că, în conformitate cu prevederile Ordinului Autorității Naționale Sanitare ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:20
(6022 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 13-15 octombrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 20:05
(3137 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La furat de fier

Sâmbătă, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană înceracă să sustragă materiale feroase din curtea unei clădiri. Oamenii ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:40
(2748 vizualizări - 0 comentarii)


«Târgul de Toamnă» de la Fetești, în vizorul polițiștilor

Sancțiuni contravenționale de aproape 7000 de lei au fost aplicate de polițiștii ialomițeni, vineri, 13 octombrie a.c., în urma activităților desfășurate cu ocazia organizării «Târgului de Toamnă», pe raza ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:25
(5347 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni silvice și piscicole

Polițiștii ialomițeni acționează periodic, pe raza de competență, în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii faptelor ilegale asociate din pescuitul ilegal, dar și pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:15
(3028 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sesiune de admitere pentru candidați

O nouă sesiune de admitere pentru Școala militară de subofițeri Pompieri și Protecție Civilă «Pavel Zăgănescu» Boldești a fost aprobată pentru luna ianuarie a anului 2018. Astfel, tinerii care doresc să ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 18:25
(5254 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Ion Roată

Focul a alertat locatarii duminică, 15 octombrie a.c., în jurul orelor 18,00, când au și sesizat echipajele de pompieri prin apel la numărul 112. La locul intervenției s-au deplasat salvatorii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 18:05
(4635 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța au demarat cercetările cu privire la dispariția unui tânăr de 20 de ani, din Fetești. Pe data de 9 octombrie 2017, băiatul, identificat în persoana numitului Ion Ilie, și-a anunțat ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 17:59
(5783 vizualizări - 1 comentariu)


Căutat de autoritățile italiene, reținut la Slobozia

Polițiștii din Slobozia au reușit să identifice și să rețină un bărbat, de 34 de ani, pe numele căruia autoritățile judiciare din Italia au emis un mandat european de arestare. Acesta era căutat în Italia ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 20:25
(4185 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată, descoperită de polițiștii slobozeni

O mașină care figura în baza de date a polițiștilor ca fiind sustrasă confiscării în Polonia a fost descoperită de oamenii legii din Slobozia în curtea unui bărbat, de 35 de ani, din oraș. Mașina a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 20:10
(3116 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Locuri disponibile în unitățile de învățământ ale Jandarmeriei Române

Absolvenții de liceu, care dețin diplome de Bacalaureat, sunt așteptați la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița pentru a-și depune dosarele în vederea ocupării unui loc în instituțiile de ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 19:55
(3783 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele !

Din cauza lucrărilor de întreținere și reparații ale rețelelor de distribuție, Distrigaz Sud Rețele informează că luni, 16 octombrie 2017, se va opri furnizarea cu gaz în Amara, pe străzile Tudor Vladimirescu ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 19:40
(3692 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pește confiscat

Patru bărbați din Ialomița, cu vârste cuprinse între 35 și 63 de ani, au ajuns să aibă probleme cu legea după ce au fost identificați de polițiști comercializând pește fără documente legale. Marfa a fost ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 21:10
(3492 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Doi tineri din Ialomița, de 21 și 31 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost identificați în trafic conducând sub influența băuturilor alcoolice. Primul avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 20:25
(4291 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-a dispus confiscarea a peste 840 mc de lemn de plop!

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Marți, 10 octombrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 20:10
(6544 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Marți, 10 octombrie 2017, polițiștii feteșteni au identificat principalii bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt» din incinta unei societăți comerciale din Fetești. Unul dintre aceștia, tânărul de ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 20:05
(6432 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ialomițeni bănuiți de contrabandă cu țigări

La data de 10 octombrie 2017, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 3 percheziții pe raza județului, la sediul unei societăți comerciale, precum și la ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 19:55
(4040 vizualizări - 1 comentariu)


Se oprește gazul la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele informează cu privire la faptul că în data de joi, 12 octombrie 2017, la Slobozia, va fi întreruptă furnizarea de gaz pe strada Aleea Parcului, între orele 08,00-15,00. Măsura este ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 19:45
(3821 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de toamnă vaccinare antirabică vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează locuitorii județului că, în perioada 2-11.10.2017, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura, la nivel național ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 17:45
(5106 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Arestat pentru viol

Un tânăr din localitatea Bucu a fost arestat de procurorii din Slobozia după ce a violat o vecină pensionară. El va sta după gratii pentru următoarele 30 de zile, iar dacă va fi găsit vinovat riscă ani ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 12:10
(5785 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare rezerviști voluntari

Centrul Militar Județean Ialomița continuă recrutarea candidaților care doresc să devină soldat sau gradat voluntary, până la data de 20 octombrie 2017. La prezentarea la Centrul Militar Județean ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2017, 20:05
(5169 vizualizări - 0 comentarii)


Casă inundată la Păltiniș

Casă inundată la Păltiniș

Duminică dimineața, 8 octombrie 2017, pompierii au intervenit pe raza comunei Perieți, în satul Păltiniș, pentru scoaterea apei dintr-o gospodărie. Intervenția s-a desfășurat în urma unui apel primit în ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2017, 16:45
(4521 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Proteste împotriva maidanezilor

Protest în centrul Urziceniului, organizat duminică, 8 octombrie 2017. Cetățenii ies în stradă ca să nemulțumiți față de faptul că autoritățile locale nu gestionează corespunzător problema câinilor comunitari ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2017, 15:38
(4613 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Angajatorii din Spania caută forță de muncă

Serviciul European de Ocupare a Forței de Muncă EURES oferă 800 de locuri de muncă în Spania, pentru recoltatul căpșunilor. Durata contractului de muncă este de aproximativ 3 luni, data estimată de angajare ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 21:05
(4204 vizualizări - 0 comentarii)


Enel Distribuție: Mai multe localități rămân fără curent

Enel Distribuție Dobrogea anunță sistarea temporară a furnizării energiei electrice în mai multe localități din Ialomița, în perioada 9-14 octombrie 2017, în intervalul orar 08,00-16,00. Vizate sunt municipiile ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:45
(7337 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: A crescut numărul incendiilor de vegetație uscată

Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență atrag atenția cu privire la faptul că numărul incendiilor de vegetație a crescut considerabil. Numai în ultimele 2 luni, pompierii au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:25
(4218 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Curtea Europeană de Conturi a verificat fermele din județ

Auditorii Curții Europene de Conturi au făcut o amplă verificare cu privire la modul în care Uniunea Europeană a întreprins în România acțiunile privind bunăstarea animalelor de fermă. Auditorii europeni ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:10
(5200 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Vindea lemne fără drept

Un bărbat de 36 de ani din județul Vrancea a fost identificat pe raza comunei Gheorghe Lazăr, încercând să vândă lemne de fag, în mod ilegal. Bărbatul nu a reușit să prezinte polițiștilor documente legale ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:52
(4726 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Dosare penale pentru pescuit ilegal

Doi ialomițeni, de 61 și 65 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși pescuind fără drept. Unul dintre ei se afla în zona lacului Bentul Mare, iar celălalt pe malul brațului Borcea. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:51
(4351 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...