Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Trei bebeluși, români de-adevăratelea!

Au venit pe lume de Ziua Națională a României

Ialomița: Trei bebeluși, români de-adevăratelea!

1 decembrie a adus bucurie și în saloanele Maternității Spitalului Județean de Urgență Slobozia. De Ziua Națională a României au venit pe lume trei bebeluși...
Primul copil, un băiețel de 3,20 kg, s-a născut imediat după miezul nopții, la ora 00,30. Venit pe lume aproape de ivirea zorilor, al doilea român adevărat din Ialomița este unul cu greutate. Vorbim despre un alt băiețel, care a cîntărit la naștere 3,65 kg. În timp ce militarii mergeau în pas de defilare pentru a marca ziua de 1 Decembrie, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia a venit pe lume și o fetiță, de 2,8 kg.
«Cei doi băieți s-au născut prin cezariană, iar fetița pe cale naturală... Toți sînt însă sănătoși... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2012, 20:46 (4419 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Maia Morgenstern: «La Slobozia există un public însetat de teatru!»

În urmă cu o săptămînă, marea actriță Maia Morgenstern a dat viață la Slobozia personajului Miss Daisy, eroina operei «Miss Daisy și șoferul ei» semnată de dramaturgul american Alfred Uhry. Este cel mai mare eveniment cultural organizat la Slobozia în ultimii 10 ani...
Chiar dacă acțiunea piesei se petrece în America anilor 1960, într-o societate plină de stereotipii și prejudecăți, tema creației lui Uhry este actuală și are la bază condiția omului ajuns la vîrsta a treia. Și, totuși, întîlnirea cu Maia n-a fost ratată nici de tineri, nici de vîrstnici... Peste 400 de oameni au privit-o și au aplaudat-o pe Miss Daisy... La finalul spectacolului, Maia Morgenstern a transmis toată admirația... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2012, 18:11 (6491 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O dată vede nașul ștampila finului

Botez electoral cu happy end

Joi, 29 noiembrie 2012, oficialii din cadrul administrației locale și județene au botezat 40 de adulți și copii din cartierul Bora. Evenimentul s-a bucurat de un real interes în sînul comunității... Pe de altă parte, preotul paroh Nicolae Gangă al bisericii din cartier s-a declarat deranjat de publicitatea negativă creată în jurul evenimentului...

Scîncete electorale…
Joi, 29 noiembrie a.c., la ora 11,30, biserica de la Bora s-a dovedit neîncăpătoare pentru mulțimea de oficiali veniți să nășească. De la prefectul Constantin Atanasiu și primarul Sloboziei, Alexandru Stoica, peste... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2012, 17:46 (15335 vizualizări - 29 comentarii)

EVENIMENT

Apă electoral-potabilă de 1 Decembrie!

Administrația Stoica pregătește Slobozia pentru alegerile parlamentare

Apă electoral-potabilă de 1 Decembrie!

Anunțată oficial pentru 25 octombrie, inaugurarea stației de tratare a apei potabile din Slobozia a fost amînată pentru 1 decembrie. Potrivit declarațiilor oficiale, la începutul acestei săptămîni au fost efectuate primele probe tehnologice la această ultimă investiție... Conform oficialilor Direcției de Sănătate Publică Ialomița, în maximum 72 de ore de la prelevarea primelor probe, vom avea confirmarea faptului că apa este potabilă. Primarul Alexandru Stoica respinge orice acuzații privitoare la transformarea acestei investiții într-un vehicul electoral pentru PSD la alegerile parlamentare din 9 decembrie...

La stația lăudată să nu te duci cu... bidonul!... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2012, 18:00 (6144 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, la mila nămeților

Utilajele de deszăpezire, (ne)pregătite pentru iarnă

Ialomița, la mila nămeților

«Iarna poate să vină liniștită, pentru că aveam mașini suficiente să-i facem față!» ne-a asigurat Constantin Atanasiu, prefectul județului Ialomița. Pe hîrtie, situația este sub control. În realitate, județul Ialomița nu dispune de logistica necesară pentru o deszăpezire ca la carte. Cele mai multe dintre utilajele pe care oficialii noștri preferă să le pună la treabă sînt vechi și ar trebui casate. «Mai bine blocăm drumurile decît să folosim utilajele!» susțin reprezentanții Serviciului Poliției Rutiere din cadrul IPJ Ialomița. Nici meteorologii nu au vești mai bune. În sezonul rece 2012-2013, viscolul va lovi puternic Bărăganul...

Un raport mincinos...... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 17:31 (8328 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a făcut ultimele «danii» bugetare înainte de alegeri

Din ciclul «minciuni cu premeditare», Silvian Ciupercă spune: «Este prima dată cînd banii nu sînt împărțiți pe criterii politice!»

Consiliul Județean Ialomița a făcut ultimele «danii» bugetare înainte de alegeri

Declarația președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, a fost făcută în cadrul ultimei ședințe ordinare, desfășurate la sfîrșitul săptămînii precedente. În fapt, recunosc neoficial primarii care au primit aceste alocații bugetare, banii reprezintă o garanție administrativă că bazinele electorale USL nu vor fi uitate dacă obțin scoruri electorale pozitive la alegerile parlamentare din 9 decembrie 2012...

O ședință cu iz de legalitate
Vineri, 16 noiembrie a.c., în cadrul ședinței ordinare lunare a Consiliului Județean Ialomița, consilierii județeni au aprobat... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 17:26 (7928 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Oaspeți «nepoliticoși»

Fotbal, Liga a II-a, CS Buftea Unirea Slobozia 0-3

Oaspeți «nepoliticoși»

Unirea Slobozia ocupă înaintea ultimei etape a turului locul 7, cu 17 puncte și cu siguranță, pînă la vacanța de iarnă, nu va coborî mai jos. Acest loc este rodul rezultatelor din deplasare, acolo unde slobozenii sînt liderii seriei, cu 12 puncte, urmați de Sportul Studențesc, cu 10 puncte. În privința, meciurilor de pe propriul teren, slobozenii stau pe o deloc onorantă poziție 12, cu doar 5 puncte. Acest lucru ar putea să dea de gîndit conducerii, mai ales că, dacă slobozenii nu pierdeau cele 4 puncte cu Dunărea Galați și Dinamo II, ar fi ocupat acum un incredibil loc 3!

Meci la discreția unirișitilor... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 17:18 (6177 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

Se despart de Ogodobgo?

Viitorul Axintele, liderul turului din seria a II-a din Liga a III-a, continuă antrenamentele și meciurile amicale pînă pe 8 decembrie. Sîmbătă, 24 noiembrie, alb-verzii au avut un test în compania Viticolei Fetești, echipă de Liga a IV-a, unde la finele turului ocupă locul 4. Axintenii au învins cu 5-2 într-un meci fără istoric, iar în această săptămînă au programate alte trei amicale. Marți, 27 noiembrie, elevii lui Ion Nica au jucat cu Victoria Chirnogi, joi vor evolua cu FC Voluntari, iar vineri sau sîmbătă se vor confrunta cu Progresul Cernica. În privința mișcărilor de trupe, momentan, un lucru este aproape sigur: despărțirea de Ogodobgo Moses. Singurul stranier din fotbalul ialomițean a... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 17:16 (5898 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Dunărea Călărași-Rapid Fetești 1-0

La 11 metri de egal

Ultimul meci al Rapidului Fetești în acest tur de campionat s-a derulat sub semnul punctului cu var. Evenimentul s-a petrecut pe terenul Dunării Călărași vineri, 23 noiembrie. Băieții lui Marius Munteanu s-au văzut dominați din start de echipa călărășeană, una care și-a propus mult în startul sezonului dar în final va obține, ca de obicei, puțin. Emil Călugăru, aflat la al doilea meci în poarta Feteștiului, a fost în prima repriză omul potrivit la locul potrivit, salvînd multe situații limită. Călărașiul a avut o sumedenie de ocazii, dar nici Rapidul nu a stat degeaba. Vasile Pena, vîrful alb-vișiniilor, a avut două ocazii de a se evidenția pe lista marcatorilor, ambele irosite. A doua parte începe... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 17:12 (7139 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deficit de medici în spitalele ialomițene

Sănătate pe muchie de cuțit

Deficit de medici în spitalele ialomițene

În prag de alegeri electorale, cele trei spitale din județul Ialomița încep să primească bani. «Ne-au promis fonduri pentru consolidarea bugetelor...» declară la unison managerii unităților medicale. Problema neajunsurilor din Sănătatea ialomițeană e rezolvată însă doar pe sfert. Mai sînt multe de rezolvat și prea puține campanii electorale. Spitalele din județ continuă să se confrunte cu lipsa acută de medici și asistente sau paturi insuficiente. Lipsurile din sistem le resimt bolnavii, al căror număr continuă să crească...

Criză de medici...
Spitalul Județean de Urgență Slobozia... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 17:10 (8359 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Stăpânii de «sclavi»

Mii de oameni, victime ale cămătarilor din Urziceni

Stăpînii de «sclavi»

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au reușit, în urmă cu o săptămînă, să trimită în judecată trei bărbați, sub acuzațiile de «cămătărie» și «șantaj». Recidiviști și deosebit de periculoși, Mihai Vasile, zis «Baha», Florian Radu, cunoscut sub numele de «Coman» și Romeo Sandu «Untură» sînt cei mai controversați cămătari care și-au făcut veacul în zona Urziceniului. Au tîlhărit, jefuit și amenințat cu moartea «cel puțin 1000 de persoane care au luat cu titlu de împrumut cu dobîndă sume de bani». Mai mult, infractorii preferau să-și transforme victimele în «sclavi», obligîndu-le să se prostitueze și să cerșească în străinătate...

«Afaceri» periculoase...... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 02:29 (12998 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ajutoarele europene, ajutoare electorale

Pomana europeană a ajuns în Ialomița

Ajutoarele europene, ajutoare electorale

În urmă cu o săptămînă, mai exact joi, 15 noiembrie 2012, Ialomița a început să-și hrănească oficial săracii. Peste 41000 de oameni au luat cu asalt centrele de distribuire a alimentelor europene oferite în cadrul Programului European de Ajutor Alimentar al Cetățenilor Defavorizați, pe scurt PEAD. În aceeași zi, la Slobozia, imediat după orele 9,00, la Cantina Socială peste 100 de guri flămînde așteaptau să primească alimentele europene. Înarmați cu saci, cărucioare de butelii sau coborîți din taxiuri, săracii din oraș se înghesuie la pomana bătrînei Europe, care anul acesta are iz electoral...

Pomana electorală a Europei...... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 02:25 (6398 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Atelier 12» la Slobozia

După 20 de ani de așteptare, Slobozia reușește să construiască o alternativă educațională decentă. Întîi ca tentative timide, apoi tot mai sofisticate, cluburile de loisir pentru copii iau locul prăfuitelor module educaționale oferite de Palatul Copiilor. Ultima inițiativă de gen aparține Andreei Brînză, o viitoare mămică despre care ea însăși obișnuiește să spună: «Nimic nu e imposibil, atunci cînd îți dorești cu adevărat...».

Duminică la «Atelier 12»
Invitația oficială este pentru orele 11,30, dar ajungem mai tîrziu. Înăuntru e cald și miroase a prăjitură cu cacao. Atelierele... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 02:21 (7745 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Țăndărei: Redeschiderea spitalului de campanie «electorală»

Țăndărei: Redeschiderea spitalului de campanie «electorală»

Începînd de luni, 26 noiembrie 2012, pacienții din zona de est a județului își pot trata afecțiunile la Spitalul Orășenesc Țăndărei. Unitatea medicală își va (re)deschide, în cele din urmă, porțile...

Un spital politizat…
Redeschiderea Spitalului Orășenesc Țăndărei a fost făcută publică de către reprezentații administrației locale și județene joi, 22 noiembrie a.c., în cadrul unei conferințe de presă. Prezent la întîlnire, președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă a negat faptul că spitalul din oraș este folosit drept manevră politică în plină campanie electorală... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2012, 17:57 (20425 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noua grădiniță din Bărbulești, «demolată» înainte de a fi construită

Noua grădiniță din Bărbulești, «demolată» înainte de a fi construită

Administrația locală din Bărbulești ratează investiție după investiție. De data aceasta, vorbim despre construcția viitoarei grădinițe din localitate, blocată din cauza unui litigiu. Potrivit proiectului, imobilul ar trebui ridicat pe un teren aflat în imediata apropiere a intrării în localitate. Respectiva suprafață se află însă în proprietatea unui medic bucureștean, «care nu vrea nici în ruptul capului să ne dea pămîntul...», după cum susține Vasile Liță, primarul localității. Din cauza litigiului iscat între autorități și doctorul din București, administrația din Bărbulești va pierde cele 2 milioane de lei oferite de Banca Mondială pentru construcția noii grădinițe de la Bărbulești...
... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:56 (8783 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Nu le priește iarba de acasă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Dinamo II 2-2

Nu le priește iarba de acasă

Terenul stadionului «1 Mai» are un aspect deplorabil, fapt care a îngreunat jocul de pase al echipei noastre, atît la meciul cu Dunărea Galați, cît și la cel cu Dinamo II de sîmbătă, 17 noiembrie. De acest aspect s-au plîns unii dintre jucători, dar și membri ai staff-ului tehnic. Aceasta ar putea fi una dintre explicațiile faptului că echipa noastră a scos mai puține puncte acasă decît în deplasare...

Start timid
Peste 1000 de spectatori, asistență record pentru Liga a II-a, au venit să vadă echipa antrenată de Marin Dună la meciul cu Dinamo II. Probabil din cauza frigului aprig... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:52 (5252 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-ACS Focșani 6-0

Campioni de toamnă

Chiar dacă în Liga a III-a mai este de disputat o etapă, Viitorul Axintele și-a terminat socotelile cu turul. S-a întîmplat sîmbătă, 17 noiembrie a.c., cînd la Axintele au venit cei de la ACS Focșani. Ospitalitatea ialomițenilor a fost una îndoielnică, vrîncenii primind nu mai puțin de 6 goluri. Asta în ciuda faptului că din lotul lui Ion Nica lipseau trei jucători. Astfel, Rață, Fătu și Ogodobgo Moses au fost accidentați la meciul de sîmbătă. Balul a fost deschis de Ștefan, cu o dublă în doar două minute. Dănuț Chiriță a stabilit scorul pauzei, iar Bogorodiță l-a majorat în startul reprizei secunde. Chiriță a bifat și el dubla, iar Novac a stabilit scorul final din penalti. 6-0 pentru Viitorul... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:50 (6694 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația din Urziceni, somată să plătească «pretenții» de 1 milion de euro!

Administrația din Urziceni, somată să plătească «pretenții» de 1 milion de euro!

Administrația locală din Urziceni are de plătit despăgubiri bănești mai mari decît impozitele colectate la buget într-un an. Un cetățean al municipiului cere în instanță Primăriei suma de 1 milion de euro, pe motiv că «i-a fost preluat abuziv de autorități un teren de 5436 metri pătrați pe care l-a moștenit». Vasile T. Ion, din Urziceni, își caută dreptatea în instanță de mai bine de 7 ani... Încrîncenat de problema sa, a stat în greva foamei 21 de zile! În urmă cu 4 ani, a primit de la Primărie 100000 de lei pentru o altă suprafață de 600 metri pătrați, aflată sub actualul parc al orașului. «A cerut chiar și mai mult de 1 milion de euro...» s-a revoltat Constantin Sava, primarul Urziceniului... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:48 (9981 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Etapă cu surprize. Cocora, liderul turului!

Fotbal, Liga a IV-a

Etapă cu surprize. Cocora, liderul turului!

Ultima etapă a turului Ligii a IV-a s-a lăsat cu schimbare de lider. Asta fiindcă Abatorul Slobozia s-a lăsat greu în fața Victoriei Țăndărei și a scos un nesperat 2-2. De acest scor a profitat Voința Cocora, care a executat-o ca la tenis pe omonima din Reviga: 6-1. Ne mai rețin atenția Victoria Unirii Grivița în meciul cu Manasia, dar și usturătorul 7-1 administrat de Viticola Fetești celor de la CS Amara. Așadar, punct final al turului, cu Voința Cocora lider. Campionatul se reia la primăvară, cînd sperăm la cît mai multe meciuri spectaculoase și cît mai puține terenuri stricate de zăpadă. Din acest an, ne-au mai rămas cîteva etape în Ligile a V-a și a VI-a, dar și nelipsita Gală a Fotbalului... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:42 (5017 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Spectacol pentru public

Handbal, Unirea Slobozia-Nova Force Giurgiu 40-17 (20-9)

Spectacol pentru public

S-a tras cortina peste sezonul competițional handbalistic și așa va rămîne pînă pe 3 februarie 2013, cînd începe returul. În ultimul act al turului, Unirea Slobozia a primit vizita echipei Nova Force Giurgiu, penultima clasată. Sub privirile unei săli pline și entuziaste, elevele lui Liviu Paraschiv au controlat jocul de la un capăt la altul. Am văzut combinații de efect, contraatacuri rapide și eficiente, goluri și chiar ratări spectaculoase. Fetele au jucat pentru public, iar acesta a gustat din plin spectacolul. În fapt, scorul, 40-17 (20-9), nu mai lasă loc prea multor comentarii. Pentru Unirea Slobozia au marcat: Popescu-10 goluri, Ștefan-6, Cosma-4, Kanda-4, Drăgan-3, Băeșu-3, Ciuplea-2... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2012, 16:40 (5890 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Explozie de butelie la Sudiți

Un incendiu s-a produs vineri, 21 mai, la locuința unui cetățean din comuna Sudiți, principala cauză de aprindere a flăcărilor constituind-o montarea necorespunzătoare a buteliei de alimentare a aragazului ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2010, 17:45
(30070 vizualizări - 1 comentariu)


Razie în municipiul Slobozia

86 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița au organizat vineri, 21 ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2010, 17:12
(34671 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Agenții de pază au furat 14 găini

Vineri, 21 mai, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița și Biroului de Investigații Criminale Slobozia, aflați într-un filtru rutier instituit pe Șoseaua Amara din Slobozia, au oprit pentru control un autoturism ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2010, 16:31
(27435 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident cauzat de un șofer băut

Prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată vineri, 21 mai a.c., în jurul orelor 22.00, despre faptul că pe Strada Călărași din municipiu a avut ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2010, 16:30
(26355 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Combaterea evaziunii

În cursul zilei de vineri, 21 mai, polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor au acționat pe raza municipiului Urziceni și a comunelor limitrofe pentru combaterea faptelor de natură economico-financiară ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2010, 16:29
(28323 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton, victima unui accident rutier

În după-amiaza zilei de vineri, 21 mai, în jurul orei 16.45, pe Bulevardul Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident rutier, în urma căruia o persoană a suferit vătămări corporale. Victima, o femeie ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2010, 16:27
(18212 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Suspiciune de fals: Tînăr analfabet cu permis auto eliberat în Marea Britanie

Polițiștii ialomițeni efectuează cercetări pentru a stabili autenticitatea unui permis de conducere prezentat de un tînăr, de 28 de ani, din Țăndărei, cu privire la care există suspiciuni că ar fi fals ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2010, 19:11
(29547 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune a Poliției

Polițiștii feteșteni au acționat joi, 20 mai, pe linia prevenirii oricăror fapte de natură a tulbura ordinea și liniștea publică. Acțiunea a avut ca principale obiective menținerea climatului de siguranță ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2010, 19:08
(29128 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lemn confiscat la Oborul Municipal

În după-amiaza zilei de joi, 20 mai, în intervalul orar 14.00-19.00, polițiști din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Slobozia și Serviciului de Investigare a Fraudelor, în colaborare ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2010, 19:07
(28426 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii avertizează bancherii

Joi, 20 mai, la sediul Inspectoratului de Poliție Județean s-a desfășurat o întîlnire de lucru între inspectorul șef, Viorel Ștefu, ofițeri din cadrul Serviciului de Ordine Publică și reprezentanții a ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2010, 19:05
(26285 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Prins în flagrant cînd încerca să mituiască un polițist

Ca urmare a unui denunț formulat de un polițist din cadrul Postului de Poliție Ciulnița, ofițerii Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, în colaborare cu lucrători din ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2010, 13:09
(31002 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț

Cafeneaua AXA angajează ospătăriță cu experiență. Telefon 0761389345. ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2010, 21:30
(19216 vizualizări - 0 comentarii)


Exercițiu de alarmare în centrul orașului Slobozia

Exercițiu de alarmare în centrul orașului Slobozia

«Joi, 20 mai, la ora 05,03, în zona Vrancea, la o adîncime de 110 km, a avut loc un cutremur de pămînt cu magnitudinea de 6,5 grade pe scara Richter, în județul Ialomița producînd pagube majore materiale ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2010, 20:00
(29311 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria va asigura ordinea la Serbările Municipiului Urziceni

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița va asigura cu aproximativ 40 de jandarmi, măsurile de ordine publică cu ocazia Serbărilor Municipiului Urziceni, în perioada 21-23 mai 2010. Jandarmii vor acționa ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2010, 12:10
(30041 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni jandarm


Implementarea proiectului de management al deșeurilor în zona de vest a Ialomiței

Miercuri, 19 mai a.c., prefectul Mădălin Teculescu a participat la conferința organizată la Căminul cultural din Dridu, tema dezbaterii fiind proiectul «Managementul Integrat al Deșeurilor Menajere în localitățile ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2010, 12:02
(28036 vizualizări - 0 comentarii)


Parchetul, nemulțumit de decizia instanței în cazul Scandalului de la Bora

Printr-un comunicat de presă, Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia aduce la cunoștința publicului decizia proprie în ceea ce privește Scandalul de la Bora din 16 mai 2010, reiterînd faptul că a propus ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2010, 11:20
(30879 vizualizări - 0 comentarii)


Proiecte de peste 3,08 miliarde de lei pentru renovarea și dezvoltarea satelor

Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit urmează să contracteze, în perioada următoare, 295 de proiecte selectate pentru finanțare prin Măsura 322 «Renovarea, dezvoltarea satelor, îmbunătățirea ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2010, 10:19
(29899 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: APDRP proiecte


Beat la volan, un polițist de la Crimă Organizată a dat peste un scuter

Miercuri seara, 19 mai, în jurul orelor 19.00, un polițist din cadrul IPJ Ialomița a provocat un accident rutier. Incidentul s-a petrecut pe Șoseaua Amara, zona Expur, din primele cercetări vinovat pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 21:16
(25963 vizualizări - 2 comentarii)


Guvernul a amînat plata drepturilor salariale cîștigate în instanță

«Guvernul a adoptat o ordonanță de urgență privind plata unor sume prevăzute în titluri executorii avînd ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar, decizie luată ca urmare ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 19:20
(23874 vizualizări - 0 comentarii)


Reorganizarea Corpului de Control al Prefecturii

În sala de ședințe a Prefecturii Ialomița s-a desfășurat o dezbatere, principalul subiect fiind reorganizarea Corpului de Control al Prefectului. La întîlnire au participat reprezentanți ai serviciilor ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 18:18
(24548 vizualizări - 1 comentariu)


Fată de 12 ani, fugită dintr-un centru de plasament din București, găsită la Fetești cerșind

În cursul zilei de marți, 18 mai, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Fetești au identificat și reținut o minoră urmărită la nivel național din luna aprilie 2010. Fata, în vîrstă de 12 ani, domiciliată ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 18:16
(29159 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Țăndărei

Peste 40 de polițiști au acționat în sistem integrat pe raza Orașului Țăndărei pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. În cursul zilei de marți, 18 mai a.c., în intervalul orar 15 ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 18:13
(30643 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Țăndărei razie


Recensămîntul General Agricol, în atenția prefectului Teculescu

Marți, 18 mai, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a participat, la Țăndărei, la ședința organizată pentru instruirea secretarilor și agenților agricoli din cadrul primăriilor arondate zonei ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 16:37
(23379 vizualizări - 0 comentarii)


Cursuri de calificare organizate de AJOFM Ialomița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întîmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, oferindu-le posibilitatea de a urma gratuit un curs de formare profesională ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 16:26
(33810 vizualizări - 2 comentarii)


Țăndărei: Hoți de conducte, prinși în flagrant de jandarmi

Țăndărei: Hoți de conducte, prinși în flagrant de jandarmi

Luni 17 mai a.c., în jurul orei 16.30, membrii patrulei de intervenție Țăndărei au fost sesizați despre faptul că, la ieșire din orașul Țăndărei, lîngă un pod de cale ferată, mai multe persoane decopertează ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 11:46
(28095 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 05:01
(15132 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 19:31
(15942 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Salonul Anual de Energie Regenerabilă

De joi, 19 mai, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia se va desfășura manifestarea expozițională Salonul de Tehnologii și Echipamente pentru Energii Regenerabile 2010. În paralel, se va derula ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:50
(23612 vizualizări - 0 comentarii)


Angajații care muncesc suplimentar, plătiți în plus

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a demarat o nouă campanie de informare cu privire la drepturile salariale ale angajaților. Mai precis, ale celor care muncesc suplimentar. Preluăm integral comunicatul ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:43
(26195 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: «Șoferi» fără permis

Luni, 18 mai, în intervalul orar 14,00-16,00, la nivelul Poliției Orașului Țăndărei s-a desfășurat o acțiune ce a urmărit asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică pe raza orașului, ocazie cu ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:29
(26957 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...