Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Milioane de lei cheltuite pe asistență socială în Ialomița!

Asistența socială în Ialomița costă enorm! Numai în anul 2011 au fost acordate peste 42 milioane lei reprezentînd alocații sociale... În 2012, cei mai mulți bani au fost acordați în luna septembrie. Asistații sociali ialomițeni au costat bugetul de stat suma de 7,5 milioane lei...

Alocații sociale de 42 milioane lei
Datele statistice ale Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată că, la nivelul anului 2011, cele mai multe plăți au fost efectuate către persoanele care beneficiază de alocații sociale. Vorbim despre un total de peste 42 milioane lei. Tot în... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2012, 10:11 (5271 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Mai avem nevoie și de iarbă...

Mai avem nevoie și de iarbă...

Țineți minte remix-ul acela obsedant, cîntat de George Nicolescu... «Foaie verde lacrimă subțire, pe islaz, prin șanț, prin cimitire, pe Pămînt e foc și sete oarbă, MAI AVEM NEVOIE ȘI DE IARBĂ!»... Ei, bine, vă mărturisim rușinați că atunci artistul nu ne-a convins, mai ales că doza de «iarbă» era prohibitivă pentru buzunarele noastre. În schimb, Mihail Grigore din Slobozia, pensionar de meserie și deținătorul unei rețete unice de resuscitat iarba de pe Național Arena, ne-a convins! De aceea am decis să vă prezentăm, în premieră mondială, rețetarul acestei metode unicat de producție a gazonului...

«Meciul cu Norvegia»... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2012, 10:03 (7067 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița gazon

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Subprefectul Costică, președintele «din umbră» al PSD Ialomița

Subprefectul Costică, președintele «din umbră» al PSD Ialomița

Așa cum vă anunțam săptămîna trecută, lansăm astăzi unul dintre cele mai surprinzătoare scenarii politie ale anului viitor. Potrivit informațiilor pe care le deținem, viitorul președinte al PSD Ialomița nu va fi nici Ion Toma, nici Mihăiță Găină... Ci Marin Constantin, pe numele său mic Costică, ex-primarul de Albești, ajuns peste noapte subprefect apolitic al județului Ialomița.

Sic transit gloria
După cum știți, declarațiile din ultimii ani ai președintelui Silvian Ciupercă zugrăvesc un viitor luminos și ferice al Organizației. Conform acestuia, mieii electorali vor sta la masă... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2012, 09:42 (8209 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Încă o dată, gazde darnice

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Chindia Tîrgoviște 3-3

Încă o dată, gazde darnice

Unirea Slobozia «dă pe pere ce ia pe mere», cum spunea pe vremuri un clișeu la «Fotbal, minut cu minut» celebra emisiune radiofonică. Elevii lui Marin Dună sînt lei în deplasare și băieți de treabă acasă. Partida contra Chindiei Tîrgoviște, ultima a turului, disputată sîmbătă, 1 decembrie, a fost a treia consecutivă în care, după victorii în deplasare, slobozenii pierd două puncte acasă. Și prima în care, ca o exacerbare a sportivității, văzînd neputința adversarului, echipa noastră îi dă o mînă de ajutor. Să fie de Ziua  României...

Festival de goluri sub ochii «Baciului»
... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2012, 08:28 (7809 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

Axintele, victorie și o înfrîngere în amicale

Cu toate că peste campionat a venit pauza competițională, Viitorul Axintele continuă pregătirile pînă în jurul datei de 14 decembrie. Săptămăna trecută, echipa antrenată de Ion Nica a susținut două meciuri amicale, cu echipe angrenate în Liga a III-a. Alb-verzii au trecut în prima întîlnire cu scorul de 2-1 de Victoria Chirnogi, golurile ialomițenilor fiind marcate de Dănuț Chiriță și Alin Robu. În al doilea joc, Viitorul a pierdut cu 2-1 în fața Progresului din Cernica. Laurențiu Novac a marcat pentru echipa noastră, tot el ratînd și o lovitură de la 11 metri. Miercuri, 5 decembrie, Viitorul mai susține un test cu FC Voluntari, pe terenul acesteia. Altfel, așa cum anunțam săptămîna trecută, ... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2012, 08:25 (6457 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Geantă, locul II la Turneul Campionilor

La finele săptămînii precedente, s-a desfășurat la București a III-a ediție a Turneului Campionilor, competiție de tenis de cîmp. La categoria «+55» s-a prezentat și jucătorul slobozean Mihai Geantă, în fapt cîștigătorul primelor două ediții care s-au desfășurat la Amara. Geantă a avut și acum un parcurs foarte bun, trecînd lejer de cele trei meciuri din grupă. În semifinale, sorții i-au hărăzit un adversar devenit tradițional: ziaristul Cristian Tudor Popescu. Mihai Geantă a învins și de această în trei seturi: 6-0, 1-6, 10-6. Din păcate, slobozeanul a trebuit să se recunoască învins în finală în fața bucureșteanului Marian Mîrza, fost component al echipei de Cupa Davis a României, actualmente... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2012, 08:16 (7094 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pîine și circ pentru tot alegătoru’

1 Decembrie la estradă în capitala de județ...

Ialomița sărbătorește în fiecare an 1 Decembrie lîngă bustul lui Mihai Viteazul de pe Bulevardul Unirii. Și, tot în fiecare an, oficialii se înghesuie la depunerea de coroane, discursuri patriotarde (anul acesta mai scurte și mai decente decît în alți ani...) și tradiționala defilare a detașamentelor militare locale și tehnicii de luptă din dotare. Spre deosebire de anii anteriori însă, anul acesta oficialii prezenți s-au cocoțat pe o estradă de o jumătate de metru înălțime, pentru a fi văzuți mai bine. Inițiativa a fost explicată pedant de către președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, unul dintre beneficiarii acestei idei. «De obicei, la astfel de evenimente, oamenii sînt... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2012, 20:48 (6609 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Trei bebeluși, români de-adevăratelea!

Au venit pe lume de Ziua Națională a României

Ialomița: Trei bebeluși, români de-adevăratelea!

1 decembrie a adus bucurie și în saloanele Maternității Spitalului Județean de Urgență Slobozia. De Ziua Națională a României au venit pe lume trei bebeluși...
Primul copil, un băiețel de 3,20 kg, s-a născut imediat după miezul nopții, la ora 00,30. Venit pe lume aproape de ivirea zorilor, al doilea român adevărat din Ialomița este unul cu greutate. Vorbim despre un alt băiețel, care a cîntărit la naștere 3,65 kg. În timp ce militarii mergeau în pas de defilare pentru a marca ziua de 1 Decembrie, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia a venit pe lume și o fetiță, de 2,8 kg.
«Cei doi băieți s-au născut prin cezariană, iar fetița pe cale naturală... Toți sînt însă sănătoși... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2012, 20:46 (4419 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Maia Morgenstern: «La Slobozia există un public însetat de teatru!»

În urmă cu o săptămînă, marea actriță Maia Morgenstern a dat viață la Slobozia personajului Miss Daisy, eroina operei «Miss Daisy și șoferul ei» semnată de dramaturgul american Alfred Uhry. Este cel mai mare eveniment cultural organizat la Slobozia în ultimii 10 ani...
Chiar dacă acțiunea piesei se petrece în America anilor 1960, într-o societate plină de stereotipii și prejudecăți, tema creației lui Uhry este actuală și are la bază condiția omului ajuns la vîrsta a treia. Și, totuși, întîlnirea cu Maia n-a fost ratată nici de tineri, nici de vîrstnici... Peste 400 de oameni au privit-o și au aplaudat-o pe Miss Daisy... La finalul spectacolului, Maia Morgenstern a transmis toată admirația... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2012, 18:11 (6491 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O dată vede nașul ștampila finului

Botez electoral cu happy end

Joi, 29 noiembrie 2012, oficialii din cadrul administrației locale și județene au botezat 40 de adulți și copii din cartierul Bora. Evenimentul s-a bucurat de un real interes în sînul comunității... Pe de altă parte, preotul paroh Nicolae Gangă al bisericii din cartier s-a declarat deranjat de publicitatea negativă creată în jurul evenimentului...

Scîncete electorale…
Joi, 29 noiembrie a.c., la ora 11,30, biserica de la Bora s-a dovedit neîncăpătoare pentru mulțimea de oficiali veniți să nășească. De la prefectul Constantin Atanasiu și primarul Sloboziei, Alexandru Stoica, peste... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2012, 17:46 (15346 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apă electoral-potabilă de 1 Decembrie!

Administrația Stoica pregătește Slobozia pentru alegerile parlamentare

Apă electoral-potabilă de 1 Decembrie!

Anunțată oficial pentru 25 octombrie, inaugurarea stației de tratare a apei potabile din Slobozia a fost amînată pentru 1 decembrie. Potrivit declarațiilor oficiale, la începutul acestei săptămîni au fost efectuate primele probe tehnologice la această ultimă investiție... Conform oficialilor Direcției de Sănătate Publică Ialomița, în maximum 72 de ore de la prelevarea primelor probe, vom avea confirmarea faptului că apa este potabilă. Primarul Alexandru Stoica respinge orice acuzații privitoare la transformarea acestei investiții într-un vehicul electoral pentru PSD la alegerile parlamentare din 9 decembrie...

La stația lăudată să nu te duci cu... bidonul!... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2012, 18:00 (6147 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, la mila nămeților

Utilajele de deszăpezire, (ne)pregătite pentru iarnă

Ialomița, la mila nămeților

«Iarna poate să vină liniștită, pentru că aveam mașini suficiente să-i facem față!» ne-a asigurat Constantin Atanasiu, prefectul județului Ialomița. Pe hîrtie, situația este sub control. În realitate, județul Ialomița nu dispune de logistica necesară pentru o deszăpezire ca la carte. Cele mai multe dintre utilajele pe care oficialii noștri preferă să le pună la treabă sînt vechi și ar trebui casate. «Mai bine blocăm drumurile decît să folosim utilajele!» susțin reprezentanții Serviciului Poliției Rutiere din cadrul IPJ Ialomița. Nici meteorologii nu au vești mai bune. În sezonul rece 2012-2013, viscolul va lovi puternic Bărăganul...

Un raport mincinos...... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 17:31 (8329 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a făcut ultimele «danii» bugetare înainte de alegeri

Din ciclul «minciuni cu premeditare», Silvian Ciupercă spune: «Este prima dată cînd banii nu sînt împărțiți pe criterii politice!»

Consiliul Județean Ialomița a făcut ultimele «danii» bugetare înainte de alegeri

Declarația președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, a fost făcută în cadrul ultimei ședințe ordinare, desfășurate la sfîrșitul săptămînii precedente. În fapt, recunosc neoficial primarii care au primit aceste alocații bugetare, banii reprezintă o garanție administrativă că bazinele electorale USL nu vor fi uitate dacă obțin scoruri electorale pozitive la alegerile parlamentare din 9 decembrie 2012...

O ședință cu iz de legalitate
Vineri, 16 noiembrie a.c., în cadrul ședinței ordinare lunare a Consiliului Județean Ialomița, consilierii județeni au aprobat... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 17:26 (7929 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Oaspeți «nepoliticoși»

Fotbal, Liga a II-a, CS Buftea Unirea Slobozia 0-3

Oaspeți «nepoliticoși»

Unirea Slobozia ocupă înaintea ultimei etape a turului locul 7, cu 17 puncte și cu siguranță, pînă la vacanța de iarnă, nu va coborî mai jos. Acest loc este rodul rezultatelor din deplasare, acolo unde slobozenii sînt liderii seriei, cu 12 puncte, urmați de Sportul Studențesc, cu 10 puncte. În privința, meciurilor de pe propriul teren, slobozenii stau pe o deloc onorantă poziție 12, cu doar 5 puncte. Acest lucru ar putea să dea de gîndit conducerii, mai ales că, dacă slobozenii nu pierdeau cele 4 puncte cu Dunărea Galați și Dinamo II, ar fi ocupat acum un incredibil loc 3!

Meci la discreția unirișitilor... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 17:18 (6178 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

Se despart de Ogodobgo?

Viitorul Axintele, liderul turului din seria a II-a din Liga a III-a, continuă antrenamentele și meciurile amicale pînă pe 8 decembrie. Sîmbătă, 24 noiembrie, alb-verzii au avut un test în compania Viticolei Fetești, echipă de Liga a IV-a, unde la finele turului ocupă locul 4. Axintenii au învins cu 5-2 într-un meci fără istoric, iar în această săptămînă au programate alte trei amicale. Marți, 27 noiembrie, elevii lui Ion Nica au jucat cu Victoria Chirnogi, joi vor evolua cu FC Voluntari, iar vineri sau sîmbătă se vor confrunta cu Progresul Cernica. În privința mișcărilor de trupe, momentan, un lucru este aproape sigur: despărțirea de Ogodobgo Moses. Singurul stranier din fotbalul ialomițean a... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 17:16 (5899 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Dunărea Călărași-Rapid Fetești 1-0

La 11 metri de egal

Ultimul meci al Rapidului Fetești în acest tur de campionat s-a derulat sub semnul punctului cu var. Evenimentul s-a petrecut pe terenul Dunării Călărași vineri, 23 noiembrie. Băieții lui Marius Munteanu s-au văzut dominați din start de echipa călărășeană, una care și-a propus mult în startul sezonului dar în final va obține, ca de obicei, puțin. Emil Călugăru, aflat la al doilea meci în poarta Feteștiului, a fost în prima repriză omul potrivit la locul potrivit, salvînd multe situații limită. Călărașiul a avut o sumedenie de ocazii, dar nici Rapidul nu a stat degeaba. Vasile Pena, vîrful alb-vișiniilor, a avut două ocazii de a se evidenția pe lista marcatorilor, ambele irosite. A doua parte începe... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 17:12 (7139 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Deficit de medici în spitalele ialomițene

Sănătate pe muchie de cuțit

Deficit de medici în spitalele ialomițene

În prag de alegeri electorale, cele trei spitale din județul Ialomița încep să primească bani. «Ne-au promis fonduri pentru consolidarea bugetelor...» declară la unison managerii unităților medicale. Problema neajunsurilor din Sănătatea ialomițeană e rezolvată însă doar pe sfert. Mai sînt multe de rezolvat și prea puține campanii electorale. Spitalele din județ continuă să se confrunte cu lipsa acută de medici și asistente sau paturi insuficiente. Lipsurile din sistem le resimt bolnavii, al căror număr continuă să crească...

Criză de medici...
Spitalul Județean de Urgență Slobozia... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 17:10 (8361 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Stăpânii de «sclavi»

Mii de oameni, victime ale cămătarilor din Urziceni

Stăpînii de «sclavi»

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au reușit, în urmă cu o săptămînă, să trimită în judecată trei bărbați, sub acuzațiile de «cămătărie» și «șantaj». Recidiviști și deosebit de periculoși, Mihai Vasile, zis «Baha», Florian Radu, cunoscut sub numele de «Coman» și Romeo Sandu «Untură» sînt cei mai controversați cămătari care și-au făcut veacul în zona Urziceniului. Au tîlhărit, jefuit și amenințat cu moartea «cel puțin 1000 de persoane care au luat cu titlu de împrumut cu dobîndă sume de bani». Mai mult, infractorii preferau să-și transforme victimele în «sclavi», obligîndu-le să se prostitueze și să cerșească în străinătate...

«Afaceri» periculoase...... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 02:29 (12999 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ajutoarele europene, ajutoare electorale

Pomana europeană a ajuns în Ialomița

Ajutoarele europene, ajutoare electorale

În urmă cu o săptămînă, mai exact joi, 15 noiembrie 2012, Ialomița a început să-și hrănească oficial săracii. Peste 41000 de oameni au luat cu asalt centrele de distribuire a alimentelor europene oferite în cadrul Programului European de Ajutor Alimentar al Cetățenilor Defavorizați, pe scurt PEAD. În aceeași zi, la Slobozia, imediat după orele 9,00, la Cantina Socială peste 100 de guri flămînde așteaptau să primească alimentele europene. Înarmați cu saci, cărucioare de butelii sau coborîți din taxiuri, săracii din oraș se înghesuie la pomana bătrînei Europe, care anul acesta are iz electoral...

Pomana electorală a Europei...... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 02:25 (6399 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

«Atelier 12» la Slobozia

După 20 de ani de așteptare, Slobozia reușește să construiască o alternativă educațională decentă. Întîi ca tentative timide, apoi tot mai sofisticate, cluburile de loisir pentru copii iau locul prăfuitelor module educaționale oferite de Palatul Copiilor. Ultima inițiativă de gen aparține Andreei Brînză, o viitoare mămică despre care ea însăși obișnuiește să spună: «Nimic nu e imposibil, atunci cînd îți dorești cu adevărat...».

Duminică la «Atelier 12»
Invitația oficială este pentru orele 11,30, dar ajungem mai tîrziu. Înăuntru e cald și miroase a prăjitură cu cacao. Atelierele... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2012, 02:21 (7746 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
261 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Parfumuri contrafăcute găsite de jandarmi

Doi bărbați, unul din București și celălalt din Brașov, au încercat să comercializeze parfumuri contrafăcute la Slobozia. Numai că, astfel, aceștia au fost surprinși miercuri, 13 ianuarie a.c., de jandarmii ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2010, 07:18
(11034 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa Liceelor-ediția 2010

Cupa Liceelor-ediția 2010

Sîmbătă, 16 ianuarie, la orele 11,00, municipalitatea locală dă startul uneia dintre cele mai longevive competiții sportive naționale. Este vorba despre Cupa Liceelor, ediția 2010, competiție destinată ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 18:35
(10059 vizualizări - 0 comentarii)


Beat și fără permis la volan

Joi, 14 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au depistat în trafic un tînăr în timp ce-și conducea autoturismul deși nu poseda permis de conducere pentru nicio categorie și se afla în sare vădită de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:26
(10396 vizualizări - 0 comentarii)


Copil, victima unui accident rutier

Joi, 14 ianuarie a.c.,poliția a fost sesizată despre producerea unui accident rutier pe raza comunei Jilavele, eveniment rutier soldat cu rănirea unui pieton. În urma investigațiilor efectuate la fața locului ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:25
(11234 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din magazin, reținut pentru 24 de ore

În cadrul activităților desfășurate de efective ale Poliției Orașului Amara și Serviciului de Investigații Criminale cu privire la un furt din magazin comis în urmă cu aproximativ o săptămînă, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:24
(12850 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 1,4 tone de deșeuri feroase și neferoase, confiscate de polițiști

Polițiștii ialomițeni efectuează cercetări pentru stabilirea provenienței unor deșeuri feroase și neferoase ce ar putea proveni din săvîrșirea de infracțiuni. Joi, 14 ianuarie a.c., aflați într-un filtru ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2010, 17:24
(10455 vizualizări - 0 comentarii)


Înșelați de un fals asistent veterinar

Trei cetățeni din comuna Movila au sesizat agenții postului de poliție despre faptul că un bărbat ce s-a recomandat drept medic veterinar i-a înșelat cu diferite sume de bani sau bunuri, părăsind ulterior ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:22
(11007 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat

În dimineața zilei de 13 ianuarie a.c., la Munteni Buzău s-a petrecut un accident rutier în urma căruia un bărbat în vîrstă de 70 ani a suferit vătămări corporale, necesitînd internarea. Evenimentul rutier ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:21
(15545 vizualizări - 0 comentarii)


Cu permis fals la volan

Miercuri, 13 ianuarie a.c., polițiștii din Făcăeni au oprit pentru control, pe raza comunei, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, la volanul căruia se afla un localnic în vîrstă de 22 ani. Cu ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:20
(11977 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Acțiuni ale Poliției în mediul rural

Polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni cu efective mărite în mai multe comune ale județului. Astfel, la acțiunile efectuate pe raza comunelor aflate în zona de responsabilitate a Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2010, 18:15
(12270 vizualizări - 1 comentariu)


Se caută 200 de femei pentru cules de căpșuni în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița primește înscrieri pentru locuri de muncă sezonieră în sectorul agricol din Spania, la cules de căpșuni. Sînt oferite 200 locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 19:13
(10263 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer de autobuz, beat la volan

În cursul zilei de marți, 12 ianuarie a.c., în jurul orelor 4,00, un echipaj al Biroului Rutier Fetești a oprit pentru control, pe strada Călărași din localitate, un autobuz de transport local persoane ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 18:15
(11017 vizualizări - 0 comentarii)


Consultant de asigurări, cercetat penal

Polițiștii din Urziceni au finalizat cercetările și au dispus începerea urmăririi penale într-un dosar penal în care o femeie în vîrstă de 41 ani, din localitate, este învinuită de săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:43
(10067 vizualizări - 0 comentarii)


A dat peste doi copii pe trecerea de pietoni

Doi minori, ambii în vîrstă de 10 ani, din municipiul Urziceni, au fost răniți în urma unui accident rutier produs în dimineața zilei de marți, 12 ianuarie a.c., pe Calea București din localitate. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 17:21
(11175 vizualizări - 0 comentarii)


Suspectul unui furt din locuință, reținut pentru 24 de ore

În urma cercetărilor efectuate în cazul unei infracțiuni de furt, polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au stabilit că principalul suspect de comiterea faptei este un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:48
(10132 vizualizări - 0 comentarii)


A condus fără permis

Un echipaj din cadrul Biroului de Poliție Rurală Urziceni, aflat în serviciu pe raza comunei Armășești, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în Capitală, la volanul căruia se afla un localnic ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 16:18
(10048 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța traficului rutier

În cadrul activităților desfășurate pentru combaterea indisciplinei în trafic, efectivele Biroului Rutier Slobozia au constatat 22 de contravenții la regimul circulației pe drumurile publice, pentru săvîrșirea ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:57
(10541 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

În noaptea de 11/12 ianuarie a.c., agenții posturilor de poliție aflate pe raza de competență a Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat acțiuni comune, pentru prevenirea faptelor de tulburare a ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2010, 15:26
(9176 vizualizări - 0 comentarii)


Plățile APIA în 2009, peste 1,281 miliarde euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a efectuat, în anul 2009, plăți în valoare totală de peste 1,281 miliarde euro din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) și din Fondul European ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:55
(11935 vizualizări - 0 comentarii)


Recalcitrant la volan deși avea mașina neînmatriculată

Sîmbătă, 9 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,15, prin 112, un cetățean din comuna Ciulnița sesiza Poliției faptul că un tînăr aflat la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, a oprit lîngă ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(11614 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți penal pentru produse contrafăcute

În data de 8 ianuarie 2010, polițiștii de investigare a fraudelor au început urmărirea penală în cinci dosare penale, în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(10694 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru pocnitori

Vineri, 8 ianuarie 2010, în baza datelor deținute, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au efectuat un control la un agent economic din comuna Gheorghe Doja pe linia deținerii ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:40
(12360 vizualizări - 0 comentarii)


Geci confiscate la Fetești

La finele săptămînii precedente, vineri, 8 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității o persoană ce vindea pe stradă două geci din blană sintetică, fără respectarea prevederilor ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2010, 17:39
(11859 vizualizări - 1 comentariu)


Controale APIA în teren

Controale APIA în teren

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reafirmă obligativitatea respectării Bunelor Condiții Agricole și de Mediu (GAEC) de către fermierii care au depus cereri de plată pentru schemele de sprijin ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2010, 12:34
(15226 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Teculescu a convocat directorii de descentralizate

De la începutul săptămînii, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a organizat întîlniri cu reprezentanții instituțiilor publice deconcentrate de la nivel local. Principalele teme abordate au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:35
(11100 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu fals, anunțat telefonic

Pompierii slobozeni au fost alertați, joi, 7 ianuarie a.c., asupra producerii unui incendiu la o locuință din cartierul Bora. Deplasîndu-se la locul indicat de apelant, pompierii au constatat că au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:34
(12257 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 100 de șoferi, sancționați de polițiști

Peste 100 de participanți la trafic care nu au respectat prevederile Codului rutier au fost sancționați contravențional, pe numele unui conducător auto care circula cu un autoturism neînmatriculat fiind ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:33
(11151 vizualizări - 0 comentarii)


Loviți de mașini

În după-amiaza zilei de joi, 7 ianuarie a.c., în jurul orei 15,10, Poliția a fost sesizată prin 112 despre producerea unui eveniment rutier pe raza comunei Bărbulești, accident în urma căruia două persoane ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:32
(14903 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt din locuință, identificați de polițiști

Trei ialomițeni, dintre care doi minori, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați că, în perioada 25-31 decembrie 2009, au sustras mai multe unelte electrice și produse alimentare ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2010, 19:31
(10517 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 6 kg de mercur, ilegal deținute de un cabinet stomatologic

În cursul zilei de miercuri, 6 ianuarie a.c., în baza unor informații, polițiștii au efectuat un control cu privire la deținerea și utilizarea substanțelor toxice și foarte toxice la un cabinet stomatologic ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:32
(13341 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...