Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ritm accentuat de îmbătrânire a Ialomiței

Ritm accentuat de îmbătrânire a Ialomiței

Potrivit datelor Direcției Ju­dețene de Statistică Ialomița, ritmul de îmbătrânire a populației Ialomiței se menține în conti­nuare ridicat, totul pe fondul natalității scăzute. Media de vârstă a cetățenilor din județ este cuprinsă între 50 și 59 de ani, conform datelor oficiale.

 

Statistică îngrijorătoare Datele Direcției Județene de Statistică Ialomița arată că, la 1 iulie 2024, numărul locuitorilor județului a fost de 250816 de persoane. Cei mai mulți locuitori ai Ialomiței, din punct de vedere al vârstelor, au fost cuprinși... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2024, 08:20 (4676 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Diagnostice precise cu ajutorul ecografiei multiparametrice

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Diagnostice precise cu ajutorul ecografiei multiparametrice

Ecografia multiparametrică este cea mai nouă metodă de diagnostic prin care se utilizează principiile ecografului. La nivelul județului Ialomița un singur medic a dobândit competențele necesare pentru a putea realiza astfel de investigații. Este vorba despre medicul chirurg Tudor Tuhari, din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Recent, acesta a participat la un curs de perfecționare organizat la Cluj Napoca, susținut de renumitul profesor dr Radu Badea.

 

Beneficiile ecografiei multiparametrice La momentul apariției sale, ecograful a revoluționat lumea medicală... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2024, 10:15 (8611 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Două veacuri și jumătate de istorie ale Bisericii de Lemn de la Poiana

Două veacuri și jumătate de istorie ale Bisericii de Lemn de la Poiana

În imediata apropiere a Muzeului Național al Agriculturii din România/Slobozia se află unul dintre cele mai important monumente istorice din județul nostru. Este vorba despre Biserica de Lemn de la Poiana, ce poartă hramurile «Sfântul Ierarh Nicolae» și «Buna Vestire». De două veacuri și jumătate, lăcașul de cult este puntea de legătură dintre Dumnezeu și oameni...

 

Biserica moșnenilor Biserica de Lemn din satul ialomițean Poiana, localitate aflată pe raza administrativă a comunei Ciulnița, a fost ridicată de boierul Răducan Târcă... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2024, 09:50 (10526 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Curtea Constituțională a anulat primul Tur al Alegerilor Prezidențiale!

Curtea Constituțională a anulat primul Tur al Alegerilor Prezidențiale!

Decizie fără precedent a Curții Constituționale a României. Judecătorii au decis vineri, 6 decembrie 2024, să anuleze primul Tur al Alegerilor Prezidențiale, după ce, inițial, s-au pronunțat în favoarea validării rezultatelor din data de 24 noiembrie 2024.

 

Urmează stabilirea unui nou calendar al alegerilor Decizia de anulare a primului Tur al Alegerilor Prezidențiale a fost luată după ce joi, 5 decembrie 2024, instanța a primit patru sesizări de la SNSPA, Institutul pentru Studiul Totalitarismului, publicația «Calea Europeană» și candidatul la Alegerile... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2024, 15:40 (39237 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cale ferată «în conservare», în județul Ialomița

Cale ferată «în conservare», în județul Ialomița

Potrivit Sucursalei Regionale de Căi Ferate Constanța, 10% din kilometrii de linie de cale ferată din județul Ialomița, pe care instituția îi are în administrare, sunt în acest moment «în conservare». Principalul motiv pentru care aceste linii nu sunt funcționale este generat de lipsa interesului operatorilor economici de a le exploata.

 

Linie de cale ferată nefuncțională Sucursala Regională de Căi Ferate Constanța are în exploatare pe teritoriul Ialomiței aproximativ 290 kilometri de cale ferată. 10% dintre aceștia, adică 29 de kilometri... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2024, 12:10 (11255 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Acasă de Crăciun», magia Sărbătorilor la Slobozia

«Acasă de Crăciun», magia Sărbătorilor la Slobozia

Primăria și Consiliul Local Slobozia, alături de Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia și Direcția de Admi­nistrare a Domeniului Public Slobozia, în parteneriat cu Consiliul Local al Tinerilor din Slobozia, continuă povestea «Târgului de Crăciun», cel mai frumos festival de Iarnă din județul Ialomița, dedicat tuturor locuitorilor orașului Slobozia și familiilor acestora. Astfel, în perioada 30 noiembrie 2024-7 ianuarie 2025, Piața Revoluției din Slobozia devine un loc al poveștilor de Crăciun, unde căldura, emoția și bucuria de a fi împreună creează o atmosferă aparte. «„Crăciunul din Slobozia“ este mai mult decât un eveniment, este o reîntoarcere la rădăcini, o invitație de a retrăi Magia Sărbătorilor acolo unde sufletul găsește mereu liniștea, acasă. Sub deviza „Acasă de Crăciun“, acest eveniment pune în prim-plan valorile familiale, tradițiile locale și sentimentul de apartenență, oferind un prilej unic pentru locuitori și vizitatori să se reconecteze cu rădăcinile lor și cu comunitatea din Slobozia»... [citește_tot_articolul]

6 Decembrie 2024, 07:50 (6906 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rețele Electrice România oferă furnizorilor o nouă platformă modernă pentru accesarea datelor de consum ale clienților

advertorial

Rețele Electrice România oferă furnizorilor o nouă platformă modernă pentru accesarea datelor de consum ale clienților

Rețele Electrice România a implementat o platformă informatică modernă care pune la dispoziția tuturor furnizorilor de energie electrică datele de consum ale clienților din cele 11 județe aflate în aria sa de responsabilitate, astfel încât furnizorii să își poată eficientiza activitatea prin accesul la date de măsură actualizate.

Platforma preia datele a peste 1,6 milioane de contoare inteligente și le pune zilnic la dispoziția furnizorilor, pentru clienții pe care aceștia îi au în portofoliu, pe măsură ce acestea devin accesibile în baza de date a Rețele Electrice. Furnizorii au astfel acces direct la datele măsurate de... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2024, 12:00 (2872 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ex-primarul comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, numit subprefect!

Ex-primarul comunei Ciulnița, Stelică Gheorghe, numit subprefect!

În ședința de Guvern de miercuri, 4 decembrie 2024, ultimul proiect de Hotărâre de pe ordinea de zi, poziția 26, făcea referire la «numirea unui subprefect». În fapt, proiectul de Hotărâre în cauză făcea trimitere la nominalizarea liberalului Stelică Gheorghe drept subprefect al Ialomiței. În fapt, numirea lui Stelică Gheorghe vine după ce, printr-o altă Hotărâre de Guvern aprobată joi, 21 noiembrie 2024, Tonița Manea a fost eliberată din funcția de subprefect al județului Ialomița. Stelică Gheorghe a fost primarul localității Ciulnița încă din 2004, fiind reprezentantul Partidului Umanist din România PUR la acel moment. După... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2024, 16:50 (7166 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația județeană trebuie să obțină autorizația ISU pentru deschiderea Conacului Bolomey

În 6 luni

Administrația județeană trebuie să obțină autorizația ISU pentru deschiderea Conacului Bolomey

Joi, 28 noiembrie 2024, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul ședinței ordinare. Printre cele 23 proiecte supuse dezbaterii, s-a aflat și cel referitor la «aprobarea noii durate de implementare și a cheltuielilor estimate aferente finalizării proiectului cu titlul „Reabilitarea monumentului istoric și de arhitectură Conacul Bolomey“». Concret, administrația județeană a estimat un termen de 6 luni pentru obținerea autorizației de securitate la incendiu, document necesar deschiderii pentru public a obiectivului. În urmă cu o săptămână, Consiliul Județean Ialomița a făcut doar recepția lucrărilor, dar lipsa do­cumentelor ISU obligă instituția... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2024, 10:10 (14048 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Executivul prezintă un pachet amplu de investiții care vizează mai multe domenii-cheie!»

Deputatul PSD Liviu Patrichi

«Executivul prezintă un pachet amplu de investiții care vizează mai multe domenii-cheie!»

Conform declarațiilor oficiale ale Premierului României, Marcel Ciolacu, făcute la începutul ședinței de guvern din 4 decembrie 2024, ultima dinaintea Turului 2 al Alegerilor Prezidențiale din 8 decembrie a.c., Guvernul a aprobat un amplu pachet de investiții în domenii-cheie. «Cea mai mare finanțare, în valoare de 5 miliarde de euro, va veni de la Banca Europeană de Investiții și va fi folosită pentru finalizarea proiectelor de infrastructura mare, a șantierelor de autostrăzi, a magistralelor feroviare si construcția magistralei de metrou către Aeroportul Otopeni. De asemenea, în domeniul Sănătății Executivul alocă fonduri pentru a cumpăra 600 de ambulanțe noi pentru dotarea serviciilor medicale de urgență din toată țară. Investiția este de aproape 540 milioane de lei, din fonduri europene!»... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2024, 08:25 (9547 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

20% reducere la impozit pentru donatorii de sânge

Decizie a Consiliului Local Slobozia

20% reducere la impozit pentru donatorii de sânge

În cadrul ședinței or­dinare a Consiliului Local Slobozia, desfășurată joi, 28 noiembrie 2024, aleșii locali au aprobat un proiect ce vine în sprijinul Centrului Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița. Potrivit inițiativei, persoanele fizice care fac dovada a 3 donări de sânge într-un an calendaristic beneficiază de o reducere de 20% a impozitelor pe clădiri și terenuri Aceasta este partea bună a întâlnirii de săptămâna trecută. În rest, consilierii locali s-au angrenat în discuții fără miză pe baza inițiativelor supuse dezbaterii.

 

Sprijin pentru donatorii de sânge din Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2024, 17:20 (6445 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Al treilea eșec consecutiv

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Hermannstadt 1-2

Al treilea eșec consecutiv

Sâmbătă, 30 noiembrie 2024, «acasă» la Clinceni, Unirea Slobozia s-a împotmolit în fața sibienilor de la Hermannstadt. Și nu a fost doar gazonul vinovat de eșecul Unirii, din declarațiile tehnicianului Sloboziei, Adrian Mihalcea, reieșind clar că «arătăm ca o echipă bunicică de Liga 2». Unirea Slobozia se afundă în subsolul clasamentului, ocupând penultima poziție (18) în ierarhia SuperLigii după eșecul înre­gistrat, 1-2, împotriva celor de la Hermannstadt. (foto: Facebook
AFC Unirea 04 Slobozia)

 

S-a jucat doar o repriză... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2024, 15:05 (1705 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Medicii rezidenți demisionează din posturile ocupate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Medicii rezidenți demisionează din posturile ocupate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Spitalele au posibilitatea de a angaja medicii rezidenți care, după terminarea stagiului de practică profesională în centrele universitare, ar trebui să se întoarcă la posturile pe care le-au ocupat. În realitate, lucrurile nu stau deloc așa, iar unitățile medicale sunt permanent în criză de specialiști. O astfel de situație se petrece și la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cel mai mare spital din județul Ialomița. «Mulți dintre rezidenți refuză să profeseze la Slobozia!» susțin reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Criză permanentă de medici... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2024, 14:20 (6007 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbalista «slobozeancă» Ivana Arsenievska, la Campionatul European de handbal feminin

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

Handbalista «slobozeancă» Ivana Arsenievska, la Campionatul European de handbal feminin

Legitimată la echipa de handbal a Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia, sportiva originară din Macedonia de Nord, Ivana Arsenievska a fost selectată să facă parte din Echipa Națională a Macedoniei de Nord, prezentă la Campionatul European de handbal feminin, competiție care se desfășoară în Elveția, Austria și Ungaria.

 

O sportivă de perspectivă În vârstă de 20 de ani, Ivana Arsenievska este una dintre jucătoarele care ocupă linia de 9 metri în cadrul echipei de handbal a Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia. Tânăra a ajuns la Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2024, 10:40 (2569 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Luptătorii CS Amara, pe podium la Campionatul Național de Seniori

Lupte libere

Luptătorii CS Amara, pe podium la Campionatul Național de Seniori

Peste 200 de practicanți ai luptelor libere s-au întrecut la finalul săptămânii precedente în cadrul Campionatului Na­țional de Seniori dedicat acestui sport, competiție care s-a desfășurat la Reșița. Ialomița a fost la rându-i reprezentată, prin lupătorii din cadrul CS Amara. Aceștia s-au întors acasă cu rezultate remarcabile, ocupând podiumul.

 

S-au întors acasă victorioși Fără să mai surprindă pe cineva, evoluția luptătorilor din Amara la Campionatul Național de Seniori a fost una de excepție. Astfel, la finalul întrecerii... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2024, 08:50 (3851 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Companiile de distribuție ale grupului PPC fuzionează sub denumirea Rețele Electrice România

advertorial

Companiile de distribuție ale grupului PPC fuzionează sub denumirea Rețele Electrice România

Companiile de distribuție a energiei electrice, parte a grupului PPC în România, au fuzionat sub numele Rețele Electrice România. Fuziunea companiilor într-o singură entitate legală urmărește optimizarea operațiunilor specifice la nivelul celor 3 regiuni-Banat, Dobrogea și Muntenia, prin eficientizarea modului de alocare a resurselor și reducerea complexității administrative.
Noua societate va asigura în continuare serviciul de distribuție a energiei electrice în București și județele Ilfov, Giurgiu, Constanța, Tulcea, Ialomița, Călărași, Caraș-Severin, Timiș, Hunedoara și Arad. Clienții vor continua să beneficieze de servicii pe care le vom îmbunătăți... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2024, 15:15 (13927 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

A murit omul de afaceri Corneliu Dragomir/Oyl Company!

A murit omul de afaceri Corneliu Dragomir/Oyl Company!

Corneliu Dragomir (60 de ani), managerul uneia dintre cele mai importante firme de construcții edilitare la nivel național, Oyl Company Holding AG, s-a stins din viață în cursul dimineții de luni, 2 decembrie 2024. Moartea omului de afaceri ialomițean ar fi survenit în urma unui infarct, medicii echipajului Ambulanței sosiți la fața locului încercînd resuscitarea mai bine de o oră... Pe scurt, astfel s-ar rezuma știrea referitoare la moartea celui care a fost Corneliu Dragomir... Însă, indiferent de ceea ce s-ar scrie, nu ar fi de ajuns pentru a înfățișa tabloul tragediei produse. Căci, destinul... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2024, 11:55 (33905 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Despăgubiri de peste 92,2 milioane de lei, plătite fermierilor ialomițeni pentru secetă

Despăgubiri de peste 92,2 milioane de lei, plătite fermierilor ialomițeni pentru secetă

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale a efectuat plățile despăgubirilor acordate fermierilor ale căror culturi au fost afectate de fenomenul secetei pedologice extreme. La nivelul jude­țului Ialomița, valoarea ajutoarelor financiare a fost de peste 92,2 mili­oane de lei. Estimativ, suprafața cala­mitată a fost de peste 92 mii de hectare.

 

Ajutoare financiare pentru fermieri Datele furnizate de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița arată faptul că seceta pedologică extremă a afectat peste 92 mii de hectare, din cele 154 mii de hectare cultivate î... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2024, 08:10 (5245 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Artefacte descoperite în Ialomița, pe lista Tezaurului Patrimoniului Cultural Național

Artefacte descoperite în Ialomița, pe lista Tezaurului Patrimoniului Cultural Național

bonus: Muzeul Județean Ialomița, redeschis publicului

Ialomița contribuie la Tezaurul Patrimoniului Cultural Național cu 33 de piese arheolo­gice. Obiectele se află în patrimoniul Muzeului Județean Ialomița și au un regim special de exploatare, având în vedere statutul de care beneficiază. Oficialii instituției susțin că demersurile privind includerea acestor obiecte pe lista Tezaurului Patrimoniului Cultural Național au durat 12 ani. «Suntem foarte mândri că istoria județului Ialomița beneficiază de acest statut!» susține istoricul Florin Vlad, directorul executiv al Muzeului Județean Ialomița.

 

Piese rare descoperite în Ialomița... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2024, 09:20 (4910 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

La pas prin moșia lui Barbu Catargiu

La pas prin moșia lui Barbu Catargiu

Așezământul de Artă și Cultură Religioasă «Maia-Catargi» re­pre­zintă unul dintre locurile în care Istoria se împletește cu spiritua­litatea. Obiectivul se află pe raza localității Maia, în aceeași zonă în care marele om politic Barbu Catargiu a deținut impresionanta sa moșie din Bărăgan. Aici puteți descoperi o lecție importantă din istoria mai puțin știută a României din vremea domnitorului Alexandru Ioan Cuza...

 

Maia, locul preferat al lui Barbu Catargiu Bărăganul ialomițean i-a atras pe mulți dintre oamenii influenți... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2024, 10:20 (6068 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: S-a externat din Spitalul Slobozia și a dispărut

Ialomița: S-a externat din Spitalul Slobozia și a dispărut

În cursul zilei de 3 mai a.c., Postul de Poliție Săveni a fost sesizat despre faptul că Rădulescu Cristea, de 56 ani, a fost externat în seara zilei de 2 mai 2011, din Spitalul Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:37
(10797 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O sabie și mai multe bâte, găsite de polițiști în mașina unor tineri din Dragalina

Slobozia: O sabie și mai multe bîte, găsite de polițiști în mașina unor tineri din Dragalina

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 24 ani sînt cercetați de polițiști pentru deținerea unei săbii artizanale și a unor bîte. Acestea au fost găsite în habitaclul unui autoturism, mașina fiind depistată ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:22
(10375 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii au aplicat amenzi în valoare de 3000 lei și au confiscat 5 mc material lemnos transportat fără documente de proveniență. O patrulă mixtă polițiști-jandarmi a depistat marți, 3 mai a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:17
(9181 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Au furat îngrășămintele de la firma unde lucrau

Polițiștii cercetează trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 45 și 56 ani, pentru furt calificat în dauna unei firme la care erau angajați.Marți, 3 mai a.c., Poliția a fost sesizată de agentul de pază al ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:15
(7223 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 18:58
(5253 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru accesarea de credite

Fermierii beneficiari ai ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și bunăstării și protecției porcinelor pot solicita Agenției de Plăți și ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:35
(9363 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Transportatorii, verificați

Începînd de luni, 2 mai și pînă pe data de 25 mai, inspectorii ITM Ialomița vor desfășura prima etapă a Campaniei Naționale inițiate de Inspecția Muncii în domeniul transporturilor care are drept scop ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:27
(12922 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: A plecat de la azil

Fierbinți-Tîrg: A plecat de la azil

În cursul zilei de 26 aprilie a.c., Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că, în jurul orei 6.00, Dinescu Mihail, de 55 ani, a plecat din Centrul pentru persoane vîrstnice din localitate ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:21
(10247 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acuzat de viol, un tînăr a fost arestat

Un tînăr de 24 ani ce se sustrăgea urmăririi penale a fost prins ieri, 2 mai, de polițiștii slobozeni. Individul era condamnat la 5 ani de pușcărie pentru viol și șantaj, pedeapsă pronunțată de Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(9320 vizualizări - 2 comentarii)


Albești: Copil de 12 ani, hoț de fier vechi

Un minor de doar 12 ani este suspectul principal într-un dosar penal privind furtul mai multor materiale feroase dintr-o gospodărie. S-a întîmplat la Albești, luni, 2 mai, cînd un localnic a sesizat polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(9189 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: A furat 300 litri de motorină

Furt calificat la Miloșești. Un tînăr ce abia împlinise vîrsta majoratului a furat din curte unui consătean aproximativ 300 litri de motorină. Furtul a fost anunțat polițiștilor din localitate sîmbătă, ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(10365 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Evaziune cu lactate

Deși avea activitatea suspendată sanitar-veterinar încă din luna iulie 2010, o firmă din Munteni Buzău a produs nestingherită lactate și produse lactate. Asta pînă luni, 2 mai, cînd o echipă formată din ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:08
(8890 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Bombă de aviație găsită în curte

Echipajul pirotehnic al ISU Ialomița a intervenit sîmbătă, 30 aprilie, în jurul orei 16.00, pentru ridicarea unei bombe de aviație descoperită de un cetățean din localitatea Drăgoești, în timp ce săpa o ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 13:20
(8207 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Fără permis și beat a încălecat motocicleta. Și a acroșat o mașină!

Polițiștii îl cercetează pe un bărbat de 32 ani care s-a autoaccidentat în timp ce se deplasa cu o motocicletă. Acesta consumase în prealabil băuturi alcoolice și nu poseda permis de conducere. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:39
(5292 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism urmărit național, depistat în Ialomița

Polițiștii ialomițeni au organizat și executat vineri, 29 aprilie a.c., o acțiune pentru depistarea autoturismelor care figurează urmările național și internațional. Cu această ocazie, polițiștii au identificat ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:21
(7328 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Doi saci de scrumbie într-o autoutilitară condusă de un șofer băut

Polițiștii din Țăndărei au depistat pe raza localității o autoutilitară la volanul căreia se afla un tînăr, de 24 ani, însoțit de un bărbat de 38 ani, ambii din comuna Giurgeni. Polițiștii au procedat la ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:06
(11522 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Doi infractori, după gratii

Agenții Postului de Poliție Munteni-Buzău au reușit în acest sfîrșit de săptămînă prinderea și încarcerarea a doi infractori, ambii din localitate, care se sustrăgeau executării pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:02
(15191 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de muzică sacră la Mînăstirea «Sfinții Voievozi»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, Consiliul Județean Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» organizează, sîmbătă, 7 mai, un inedit concert de muzică sacră. Concerul va fi susținut de Corala ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 13:27
(9520 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Biciclist băut, accidentat

A băut și a plecat la plimbare cu bicicleta. Asta i-a adus unui bărbat de 44 ani, din Slobozia, ghinionul de a fi rănit într-un accident rutier. Din cauza consumului de alcool, biciclistul a căzut și a ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 10:48
(9300 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți de fier vechi, prinși în acțiune

Patru bărbați și o femeie au fost prinși în flagrant de polițiști în apropierea Autostrăzii în timp ce încercau să fure o conductă metalică situată pe un teren viran. Pe scurt, cei cinci săpaseră un șanț ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 09:23
(9044 vizualizări - 2 comentarii)


Munteni Buzău: Viol și tîlhărie în plină stradă

Un individ de 20 ani din Munteni Buzău este cercetat pentru pentru viol și tîlhărie. Tînărul a fost reținut de polițiștii ialomițeni joi, 28 aprilie.
Pe scurt, în data de 16 aprilie, o localnică de ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:22
(11318 vizualizări - 1 comentariu)


Bucu: Hoți de cablu de cupru, prinși de polițiști

Trei tineri din localitatea ialomițeană Bucu sînt încarcerați în arestul Inspectoratului de Poliție Județean, acuzați fiind de furt calificat. Cei trei sînt suspecții principali într-un dosar penal cu privire ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:16
(8753 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu furt


Ialomița: Constănțeni reținuți pentru furt de motorină

Joi, 28 aprilie, doi bărbați de 23 și 24 ani, domiciliați în comuna Cumpăna-Constanța, au fost reținuți de polițiștii ialomițeni pentru furt calificat. Miercuri, 27 aprilie, puțin după miezul nopții, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:16
(7421 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt Ialomița


Jilavele: A adormit cu țigarea aprinsă și a ars de viu

Un cetățean din comuna Jilavele și-a găsit sfîrșitul după ce locuința acestuia a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul a fost anunțat prin 112 joi, 28 aprilie, în jurul orei 15.15, iar la fața locului s ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:34
(9277 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (11.20) traficul rutier este întrerupt pe DN2 București-Urziceni, în zona popasului de la Sinești, din cauza unui autotren care ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:29
(9406 vizualizări - 1 comentariu)


«Flori pe cununa de spini», la Sfîntu Gheorghe

Primăria comunei Sfîntu Gheorghe, Centrul Socio-Cultural și Parohia din localitate organizeză Festivalul concurs pentru elevi «Flori pe cununa de spini». Evenimentul se va petrece sîmbătă, 30 aprilie și ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 16:44
(9131 vizualizări - 4 comentarii)


Fetești: Raja Constanța, păgubită de hoți

Raja Constanța-sucursala Fetești a căzut victimă hoților. Infractorii au fost prinși, iar Raja urmează să stabilească valoarea prejudiciului cauzat. Marți, 26 aprilie, jandarmii din Fetești, aflați în patrulare ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:09
(10852 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprins în trafic cu țigări de contrabandă

Polițiștii au oprit în trafic miercuri, 27 aprilie a.c., în jurul orei 17.30, în Slobozia, un autoturism condus de un bărbat în vîrstă de 46 ani, din localitate, pentru un control de rutină. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:02
(7645 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Inconștient! Tînăr de 19 ani, fără permis și beat la volan!

Polițiștii au identificat un tînăr în vîrstă de 19 ani, din Săveni, care deși nu avea permis de conducere și băuse, s-a urcat la volanul unui autoturism. Așadar, agenții Postului de Poliție Săveni au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:49
(9762 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Din nou înșelăciune la mobil!

Poliția Slobozia a fost sesizată miercuri, 27 aprilie a.c., de către o persoană în vîrstă de 42 ani, din localitate, care a fost victima unei înșelăciuni. Persoana în cauză a declarat polițiștilor faptul ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:35
(7614 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...