Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școala ialomițeană în Anul Dragonului

Mai puțin de două săptămîni pînă la primul clopoțel

Școala ialomițeană în Anul Dragonului

Pe 17 septembrie, școlile din Ialomița se pregătesc să-și redeschidă porțile. Au aceleași săli cu aspect neplăcut, igienizate la nesfîrșit, și aceleași bănci rupte, reparate la fiecare început de an școlar. În clase a pătruns o aromă de iz penal și vine de la catedră. Mai sînt cîteva săptămîni pînă cînd se sună de intrare, iar în școli au început schimbările. Pe criterii de «competență», alți directori preiau frîiele acelorași insituții firave și fără personalitate, incapabile să le ofere elevilor o educație exemplară...

Începe tăvălugul schimbărilor
Directori de partid pentru școli apolitice... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2012, 16:09 (21962 vizualizări - 17 comentarii)

REPORTAJ

«La zborul berzelor», cu nea Silviu

«La zborul berzelor», cu nea Silviu

Cam prin vremea asta din august, între Slobozia Nouă și Iazu, o dată la 4-5 zile, o colonie de berze invadează plopii de pe marginea drumului județean pe care administrația Ciupercă promite de vreo 10 ani că-l asfaltează. Nea Silviu are o fermă lîngă șosea, 20 de hectare de pămînt și o bostană din care vinde toată vara pepeni. Știe berzele ca nimeni altul și e martor la acest fenomen inexplicabil de ani buni... Pe care, dacă aveți curiozitatea, îl puteți vedea gratis alături de el pînă de Sfîntă Mărie Mică, «cînd își iau la revedere și pleacă în drumul lor...».

Aerodromul berzelor
... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2012, 16:07 (10080 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Poveste de cartier cu Codiță, Zbârlitu’ și Redi

Apel umanitar

Slobozia: Poveste de cartier cu Codiță, Zbîrlitu’ și Redi

În urmă cu aproape două săptămîni, în cartierul din imediata vecinătate a Policlinicii cu Plată din Slobozia, la blocul 43, scara D, s-a consumat una dintre miile de drame fără glas ale civilizației urbane. Trei dintre cățeii adoptați de copiii din bloc au fost otrăviți cu furadan «pentru că lătrau». Eduard, în vîrstă de 10 ani și Alexandra, de 8 ani, povestesc cu ochii în lacrimi despre prietenii lor omorîți cu sălbăticie. «Erau cîinii noștri. Aveau certificat de la medic, îi duceam seara la plimbare în lesă. De ce i-au omorît?...». Locatarii blocului fac un apel umanitar pentru ca drama celor trei patrupede și a stăpînilor lor să nu se mai repete...

Sălbăticia civilizației urbane... [citește_tot_articolul]

31 August 2012, 17:59 (18382 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Protecție socio-culturală pe bani privați

Idei pe bigudiuri

Slobozia: Protecție socio-culturală pe bani privați

Ideile crețe par inventate de administrația locală din Slobozia. Cel mai elocvent exemplu îl reprezintă abonamentele pentru spectacolele de teatru jucate pe scena Casei de Cultură Municipală. Conceptul presupune ca aceste abonamente să fie plătite de bogați ca să destindă și săracii. Mai mult, transformat într-o veritabilă caravană de bîlci, celebrul Teatru «Nottara» din București va susține reprezentații lunare în oraș. Așa arată în viziunea viceprimarului PNL, Cezar Zamfir, noua stagiune de spectacole de la Slobozia, al cărei start e greu de preconizat. E bine măcar că știm ce ne așteaptă...

Abonamente de la bogați pentru elevi și studenți... [citește_tot_articolul]

31 August 2012, 17:54 (8472 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Administrație cu sens unic

Primăria Slobozia strică vadul piețarilor

Știți bancul cu hoțul și prostul care se întîlnesc la barieră? Ei, bine, hoțul e Primăria Slobozia, iar proștii, pentru că sînt mai mulți, sînt comercianții din Piață care au rămas fără vad. Și asta fiindcă, de o săptămînă, în numele sistematizării activității comerciale în Piața Agroalimentară din Slobozia, administrația locală a creat o bretea rutieră pentru comercianți. Marea problemă e că aceștia nu au cerut niciodată acest lucru, iar «invenția» Primăriei îi lasă fără clienți

Ce e vad, ca vadul trece
De o săptămînă, zonele de acces în Piața Agroalimentară sînt blocate de bariere... [citește_tot_articolul]

31 August 2012, 17:08 (8029 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Exclusiv: Viorel Ștefu a cerut oficial demisia șefului Serviciului Poliției Rutiere  Ialomița, Sorin Goagă

Dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Exclusiv: Viorel Ștefu a cerut oficial demisia șefului Serviciului Poliției Rutiere Ialomița, Sorin Goagă

Dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră» îi amenință funcția comisarului Sorin Goagă, șeful de la Circulație. Comandantul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, comisarul șef Viorel Ștefu i-a cerut lui Goagă să demisioneze din funcție...
Scandalul în care a fost implicat IPJ Ialomița, ca urmare a arestării celor 7 agenți de la Circulație pentru «luare de mită», ar putea avea urmări asupra conducerii Serviciului Poliției Rutiere. Comisarului Sorin Goagă i s-a cerut demisia din funcția pe care o deține în momentul de față. Mai mult, acesta ar putea chiar să părăsească sistemul. Cel care a luat această decizie este chiar comandantul IPJ Ialomița, comisarul șef Viorel Ștefu.
«I-am cerut domnului Goagă să-și dea demisia imediat ce a început scandalul. Așteptăm să vedem ce decize va lua...... [citește_tot_articolul]

30 August 2012, 15:23 (76692 vizualizări - 74 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: O gogoașă i-a luat viața!

Tragedie în sînul unei familii din Slobozia. În seara zilei de miercuri, 29 august a.c., un bărbat de 50 ani și-a pierdut viața după ce s-a înecat cu o gogoașă. La fața locului s-a deplasat un echipaj de la Ambulanță, însă tot ce au putut face medicii au fost să constate decesul...
Bărbatul s-a așezat la masă alături de rudele sale pentru a gusta din gogoșile pregătite ca desert. A apucat să ia doar înghițitură, după care s-a sufocat. Deși apropiații au încercat să-i acorde primul ajutor, eforturile lor au fost zadarnice. Bărbatul a murit cîteva secunde mai tîrziu. Trupul său a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală Ialomița pentru efectuarea autopisiei...... [citește_tot_articolul]

30 August 2012, 15:22 (6963 vizualizări - 4 comentarii)

ANCHETĂ

Sala de spectacole a administrației Ciupercă, o gaură neagră cu «geometrie variabilă»

Tot mai scump de la un mandat la altul, «obiectivul» necesită atenția DNA

Sala de spectacole a administrației Ciupercă, o gaură neagră cu «geometrie variabilă»

În anul 2009, după 5 ani de conservare a unui dezastru, sala de spectacole de peste drum de Primăria Slobozia revine în atenția opiniei publice. În luna decembrie a anului amintit, plenul Consiliului Județean Ialomița decidea, la propunerea președintelui Silvian Ciupercă, aprobarea cheltuirii a 6,3 milioane de lei pentru finalizarea investiției. La aproape trei ani de la acel moment, execuția lucrărilor înaintează cu pași de melc, valoarea acestora crește în fiecare an,  iar obiectivul este păzit mai ceva decît cele militare!

De 10 ori mai scump în 10 ani
La mijlocul anilor... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:38 (11801 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Începe greul

Fotbal Liga II, Unirea Slobozia

Începe greul

Unirea e în «B» după 20 de ani. Sîmbătă, 25 august 2012, s-a consumat ultimul meci de pregătire al verii în compania mai modestei Rapid Fetești. Au fost utilizați în special fotbaliștii care au evoluat mai puțin în amicalul cu Delta Tucea (4-1 pentru Unirea). Prima repriză a fost una modestă. Ivașcă a punctat pentru deschiderea scorului, iar pînă la pauză feteștenii au reușit să egaleze la o fază în care Lazăr a avut o abordare cel puțin lejeră. Uniriștii au revenit mai deciși de la vestiare și au reușit desprinderea în repriza secundă prin Stan și C. Toma.

Azi jucăm în Cupă
... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:35 (9527 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

«Liga II? Glumiți!»

Așa răspund diriguitorii de la Viitorul Axintele atunci cînd sînt chestionați cu privire la intențiile de promovare ale alb-verzilor. Începe campionatul, iar pentru ialomițeni ostilitățile se vor derula tot în seria a II-a din Liga III. Totuși, față de sezonul trecut lucrurile stau cu totul altfel...

Au scăpat de Afumați, au dat de Juventus
Din seria Viitorului au dispărut ilfovenele. Astfel, greii ca Afumați sau Ștefănești s-au mutat cu arme și bagaje în seria a III-a. Au rămas Dunărea Călărași și Rapid II, echipe care, teoretic, ar trebui să se bată pentru primele locuri. Practica... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:33 (9137 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Rurală, reorganizată

Nicio secție de poliție fără șef de post

Poliția Rurală, reorganizată

Drastic diminuate anul trecut, efectivele de poliție din mediu rural au fost sporite. La acest moment, peste 200 de polițiști asigură liniștea și ordinea publică în județ, iar în zonele «fierbinți» numărul agenților a fost mărit. Viorel Ștefu, comandantul Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița susține că, la acest moment, situația este «mulțumitoare»...

200 de polițiști patrulează în comunele județului
Începînd cu 1 septembrie, numărul agenților de la posturile de poliție rurală va fi majorat. Măsura a fost adoptată pentru a răspunde nevoilor interne ale instituției, dar... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:29 (11419 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Se reface «trupa»: revin Ruți și Mițu

Lotul Unirii Slobozia a mai primit două guri de oxigen. Este în fapt vorba despre două reveniri de bun augur: Alexandra Băeșu (Ruți) și Mihaela Popescu (Mițu). Cele două jucătoare au plecat cu un an în urmă la Terom Iași, echipă alături de care au promovat în Liga Națională. Cu ajutorul lor, lotul Unirii Slobozia este completat în proporție de 90%. Ar mai fi necesar, conform conducerii, un al treilea portar și (am zice noi) o extremă stîngă (ce-o mai face Lidia Goanță?). Altfel, pe 30 august, elevele lui Marian Simion se deplasează la Brăila pentru un turneu în cadrul căruia vor susține trei partide avîndu-le ca adversare pe Dunărea Brăila, Neptun Constanța și Știința București.... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:26 (8250 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Lupte

Robert Cîlțea, vicecampion național al luptei pe nisip

În perioada 20-22 august 2012, s-a desfășurat la Mangalia Campionatul Național la lupte pe nisip adresat copiilor, cadeților și juniorilor. Luptele pe nisip reprezintă o disciplină sportivă în plină expansiune. În 2016, la jocurile olimpice de la Rio, luptele pe nisip vor fi incluse în programul competițional. La concursul de la Mangalia, județul nostru a fost reprezentat, la categoria copii, de luptătorii de la CS Amara. Cel mai bun rezultat i-a aparținut lui Robert Cîlțea, cel care, la categoria 60 kg, a luat locul II, fiind în consecință vicecampion național. Clasări onorabile au obținut și alți doi sportivi: Manuel Toader, locul 5 la 45kg și Florin Nicolae, locul 6 la 60 kg plus. Ca valoare... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:24 (5944 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Slobozia primește 150000 lei lunar de la bolnavi

Spitalul Slobozia primește 150000 lei lunar de la bolnavi

Pacienții internați în saloanele Spitalului Județean de Urgență Slobozia plătesc bani grei pentru tratamentele pe care le primesc. Lunar, din cotizațiile bolnavilor, cea mai mare unitate medicală din Ialomița încasează suma de 150000 de lei. Banii nu-i vindecă, dar asigură Spitalului venituri suplimentare pentru «servicii complexe»...
Sistemul de taxe de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia se pune în funcțiune imediat cum intri pe poarta unității medicale. Bolnavi sau nu, toți cei care doresc să ajungă în incinta spitalului Slobozia trebuie să achite o taxă de 5 lei. Orice internare costă 20 de lei! Se achită la parter, la biroul «Internări»... Dacă nu-ți sare în ochi, vreun paznic... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:22 (9230 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Asaltul scandinavelor

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Asaltul scandinavelor

Miercuri, 15 august a.c., Sala Sporturilor din Slobozia a fost gazda unei duble confruntări de factură inedită. CSM Unirea Slobozia a primit replica norvegiencelor de la Forde Handbal, echipă unde evoluează și fosta noastră jucătoare Simona Balcan. Am văzut la reprezentanta Țării Fiordurilor, care tocmai a dat campioana olimpică de la Londra, bucuria de a face sport, bucurie pe care, din păcate, în ultimul timp o vedem doar la alții. Forde nu este o echipă care să rupă gura tîrgului, dar este o trupă frumoasă care încîntă prin entuziasm. A fost totodată adversarul ideal pentru ca fetele lui Marian Simion să își pună în aplicare schemele de joc și să prindă aripi în vederea campionatului care stă... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:14 (7984 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Începe bătălia pentru Divizia C!

Poate părem obraznici punînd acest titlu, dar avem toate motivele. De fapt, doar două: Viitorul Axintele (campioană 2010-2011) și Rapid Fetești (campioană 2011- 2012). Ambele au promovat în Liga a III-a. Prima nu s-a făcut de rîs, ba dimpotrivă. A doua rămîne de văzut cum va digera impactul cu nivelul următor. Hai că ne-am luat cu vorba și cu lauda și am uitat esențialul. Campionatul 2012-2013 al Ligii a IV-a Ialomița își deschide porțile sîmbătă, 25 august 2012. Noi, chibiții, ne dorim o campioană pe măsura celor menționate mai sus, adică încă o viitoare componentă a eșalonului trei din fotbalul romînesc. Aceasta se va alege, se pare, dintre cele patru care n-au mai putut ține în primăvară pasul... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:12 (9399 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Axintele întîlnește Brăila în Cupă

Viitorul a trecut cu bine de confruntarea cu buzoienii de la Lanuri, din turul III al Cupei României. Spunem «cu bine» pentru că gazdele au întrebuințat toate mijloacele sportive și nesportive avute la dispoziție pentru un rezultat bun. Și erau cît pe ce să-l obțină. A fost 2-2 după 90 de minute, 3-3 după 120 de minute, și un izbăvitor 11-10 după loviturile de departajare în favoarea echipei noastre. Omul Viitorului a fost Petruș Novac, autor a două goluri și cinci copci la purtător, după un duel cu un adversar. Al treilea gol a fost opera lui Ogodogbo Moses. În aceeași fază a Cupei României, cealaltă reprezentantă a județului nostru, Rapid Fetești a clacat pe teren propriu în fața celor de la... [citește_tot_articolul]

29 August 2012, 17:10 (8960 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Încă un polițist reținut! Agentul Minoiu Costel Cristian, 24 de ore în arest!

UPDATE: Polițistul Minoiu Costel Cristian a primit mandat de 29 de zile!

Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, procurorii au dispus luni, 27 august 2012, reținerea pentru 24 de ore a inculpatului MINOIU COSTEL CRISTIAN, agent de poliție în cadrul IPJ Ialomița, Serviciul Poliției Rutiere, pentru săvîrșirea infracțiunilor de «luare de mită» și «abuz în serviciu contra intereselor publice». Inculpatul urmează să fie prezentat instanței de judecată cu propunere de arestare preventivă pentru o perioadă de 29 de zile.
Probatoriul administrat în cauză pînă la acest moment al urmăririi penale a relevat următoarea situație de fapt. În cursul lunii aprilie 2012, în timpul serviciului de patrulare, a primit diferite sume... [citește_tot_articolul]

27 August 2012, 11:44 (29055 vizualizări - 30 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Aflat în concediu, prefectul Gigi Petre a fost înlocuit prin Hotărâre de Guvern

EXCLUSIV

Ialomița: Aflat în concediu, prefectul Gigi Petre a fost înlocuit prin Hotărîre de Guvern

Schimbări la conducerea Prefecturii Ialomița. Luni, 27 august 2012, medicul veterinar Constantin Atanasiu va fi numit oficial în funcția de prefect al județului, informația fiind confirmată chiar de actualul suprefect, Marin Constantin. Cît despre Gigi Petre, încă prefect vineri, 24 august a.c., acesta ne-a declarat «Mă voi lupta pentru drepturile mele!».

De luni se schimbă prefectul
Schimbările de la vîrful Prefecturii Ialomița au fost discutate în ședința de Guvern de joi, 23 august 2012. Astfel, potrivit unei Hotărîri de Guvern, «se aplică mobilitatea pentru domnul Petre Gigi din funcția publică de prefect al județului Ialomița în funcția publică de inspector guvernamental și se adoptă exercitarea, cu caracter temporar, prin detașare în condițiile legii, a funcției publice de prefect al județului Ialomița de către domnul Atanasiu Constantin... [citește_tot_articolul]

24 August 2012, 16:06 (31466 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Dosarul «Șpagă la Poliția Rutieră»

Încă un polițist reținut! Agentul Ioniță Gheorghe, 24 de ore în arest!

UPDATE: Polițistul Ioniță Gheorghe a primit mandat de 30 de zile!

Potrivit un comunicat al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, procurorii au dispus, la data de 24 august 2012, reținerea pentru 24 de ore a inculpatului IONIȚĂ GHEORGHE, agent de poliție în cadrul IPJ Ialomița, Serviciul Poliției Rutiere, pentru săvîrșirea infracțiunilor de «luare de mită» și «abuz în serviciu contra intereselor persoanelor».
Inculpatul urmează să fie prezentat instanței de judecată cu propunere de arestare preventivă pentru o perioadă de 29 de zile.
De asemenea, potrivit probatoriului administrat în cauză pînă la acest moment al urmăririi penale a relevat că, în cursul lunii aprilie 2012, în timpul serviciului de patrulare, a primit diferite... [citește_tot_articolul]

24 August 2012, 14:01 (34232 vizualizări - 21 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 21:04
(9499 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 18:41
(10909 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozean arestat pentru că a tîlhărit un poștas

La începutul anului, respectiv în data de 27 ianuarie, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unei tîlhării asupra unui poștaș. Fapta s-a petrecut în municipiul Slobozia, iar poștașul, o femeie ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 17:00
(19228 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


Pistol cu gaze, confiscat

Contrabandă calificată și nerespectarea armelor și munițiilor sînt acuzații grave pentru care un bărbat, de 31 ani, din Slobozia este cercetat de polițiștii ialomițeni. Bărbatul este învinuit că ar fi introdus ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 16:59
(20193 vizualizări - 0 comentarii)


Filtru la Chirana

Potrivit unei informări a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, în perioada 20-23 august, polițiștii mai multor structuri au acționat într-un filtru rutier instituit în zona Chirana. Controalele ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 16:57
(17120 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean arestat pentru conducere fără permis

Luni, 23 august, polițiștii feteșteni au reușit identificarea și prinderea unui bărbat de 29 de ani din localitate pe numele căruia vineri, 18 august, Judecătoria Fetești a emis un mandat de arestare. ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 16:55
(18627 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești arestare


LAPAR: Scrisoare deschisă către Guvern și Președinție

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România continuă să fie o prezență activă pe plan național. Ultima dintre acțiunile sale o reprezintă semnarea unei scrisori deschise către Guvern și Președinție ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 13:19
(18021 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: LAPAR protest


Incendii la Slobozia și Săveni, vită salvată din nămol

Incendii la Slobozia și Săveni, vită salvată din nămol

O anexă gospodărească din curtea unui cetățean din comuna Săveni în care erau depozitate plante furajere a fost cuprinsă de flăcări luni, 23 august a.c., în jurul orei 15,45. Pentru stingerea incendiului ...[citește_toată_știrea]

24 August 2010, 13:00
(21065 vizualizări - 0 comentarii)


IPP solicită stoparea unei afaceri de 30 milioane de euro cu un nou tip de card de identitate

Institutul pentru Politici Publice (IPP) solicită Ministerului Administrației și Internelor să retragă proiectul de Ordonanță a Guvernului pentru modificarea și completarea Ordonanței de Urgență nr. 97 ...[citește_toată_știrea]

23 August 2010, 17:36
(19350 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: I-a ars șira de paie de la o țigare

O țigară aprinsă aruncată în apropierea unei șire de paie a dus la izbucnirea unui incendiu ce a mistuit depozitul de furaje al unui cetățean din localitatea Vlădeni. Evenimentul a fost anunțat prin SN ...[citește_toată_știrea]

23 August 2010, 17:29
(18523 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Vlădeni incendiu


Ialomița: Intervenții SMURD

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» au fost solicitate să intervină în acest sfîrșit de săptămînă la trei situații de urgență.
P. Doina, în vîrstă de 50 de ...[citește_toată_știrea]

23 August 2010, 17:27
(16883 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: SMURD Ialomița


Luciu: Incendiu de la o cratiță uitată pe aragaz

O anexă gospodărească a unui cetățean din satul Luciu, comuna Gura Ialomiței, a fost distrusă de un incendiu ce a izbucnit sîmbătă, 21 august a.c., în jurul orei 10.00. Proprietarul a uitat pe aragazul ...[citește_toată_știrea]

23 August 2010, 17:25
(18218 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu incendiu


Programul Finanțelor, modificat

Începînd de luni, 23 august a.c., programul de lucru al Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița precum și al administrațiilor financiare teritoriale va fi modificat. Astfel, potrivit noului program ...[citește_toată_știrea]

20 August 2010, 16:06
(16116 vizualizări - 0 comentarii)


Avea permisul reținut: Șoferul unei cisterne de transport GPL a adormit la volan, autovehiculul s-a izbit de un copac și s-a răsturnat

Accidentul s-a produs joi, 19 august a.c., pe DN1D, în apropierea comunei Jilavele, fiind anunțat prin 112 în jurul orei 18,45. Pompierii din Urziceni s-au deplasat la fața locului cu mai multe autospeciale ...[citește_toată_știrea]

20 August 2010, 12:31
(26263 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Pichetări, mitinguri și marșuri de protest ale agricultorilor

În organizarea FNPAR, împreună cu AGROSTAR, miercuri, 18 august 2010, sub cupola «Aula Magna» a Academiei de Științe Agricole și Silvice «Gheorghe Ionescu Sisești», a avut loc reuniunea Comitetului de ...[citește_toată_știrea]

20 August 2010, 12:20
(17935 vizualizări - 0 comentarii)


Împădurirea terenurilor agricole degradate

Administrația Fondului pentru Mediu a lansat, în perioada 16 august-1 octombrie 2010, o sesiune de finanțare în cadrul Programului de îmbunătățire a calității mediului prin împădurirea terenurilor agricole ...[citește_toată_știrea]

20 August 2010, 11:12
(20433 vizualizări - 0 comentarii)


16 sesizări penale depuse la Parchet de către Finanțe

În cursul lunii iulie 2010, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a efectuat 160 de controale, în urma acestora stabilindu-se venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste ...[citește_toată_știrea]

20 August 2010, 11:04
(22000 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: A adormit la volan și s-a izbit de un copac. 4 victime, din care 2 copii

În noaptea de miercuri spre joi, 18/19 august a.c., în jurul orei 1,20, pe DN2A, în apropierea localității Balaciu, s-a produs un accident rutier în urma căruia a rezultat vătămarea corporală a patru persoane ...[citește_toată_știrea]

19 August 2010, 19:38
(13762 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Un șofer beat a lovit un om pe trecerea de pietoni

Un slobozean de 49 de ani a fost transportat de urgență la spital după ce a fost lovit de o mașină pe trecerea de pietoni. Accidentul s-a produs miercuri seara, 18 august a.c., în jurul orelor 22,45, pe ...[citește_toată_știrea]

19 August 2010, 19:33
(19221 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Sudiți: A amenințat că se sinucide

În dimineața zilei de joi, 19 august, un tînăr de 25 ani din comuna Sudiți s-a urcat pe clădirea magazinului din localitate amenințînd că se sinucide. Speriați, localnicii au solicitat imediat ajutorul ...[citește_toată_știrea]

19 August 2010, 17:19
(23883 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Muncă la negru în construcții

În perioada 12-14 august 2010, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat o campanie de verificare a respectării de către angajatorii ialomițeni din domeniul construcțiilor a legilor cu privire ...[citește_toată_știrea]

19 August 2010, 16:38
(20301 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Slujbă de Sfințire a Antimiselor

Luni, 23 August 2010, Preasfințitul Părinte Vincențiu va oficia la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, Slujba Sfințirii Antimiselor, urmată de Sfînta Liturghie. Sfintele Antimise vor ...[citește_toată_știrea]

18 August 2010, 14:37
(20912 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La volan fără permis

Marți, 17 august a.c., în jurul orei 18,00, un echipaj din cadrul Poliției Țăndărei ce acționa într-un filtru rutier instituit pe DN2A, pe raza orașului, a oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

18 August 2010, 14:28
(18400 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți depistați în flagrant

În noaptea de luni spre marți, 16/17 august a.c., un echipaj de siguranță publică ce efectua serviciul de patrulare pe raza cartierului Fetești-Oraș din Fetești a depistat doi bărbați, de 39, respectiv ...[citește_toată_știrea]

18 August 2010, 14:25
(16561 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Urziceni: Suspect de furt, reținut

Polițiștii urziceneni au reținut în cursul zilei de marți, 17 august a.c., un localnic, suspectat de furt. Tînărul de 19 ani ar fi principalul suspect în cazul unui furt reclamat de un bărbat, de 65 de ...[citește_toată_știrea]

18 August 2010, 14:20
(19021 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni hoț


Slobozia: Tîrgul Internațional «Agroial-Partener»

În perioada 22-24 septembrie 2010, la Centrul Cultural UNESCO Ionel Perlea și în Piața Revoluției din Slobozia se va desfășura ediția a XVI-a a Tîrgului Internațional de Agricultură și Industrie Alimentară ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 16:03
(19859 vizualizări - 0 comentarii)


Fata dispărută din Amara s-a întors acasă

În cursul zilei de luni, 16 august a.c., minora, urmărită întrucît dispăruse de la domiciliu în noaptea de sîmbătă spre duminică, a revenit la domiciliul părinților din orașul Amara. În urma investigațiilor ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 16:02
(19912 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara dispariție


Suspecți de furt de pesticide

Suspecți de furt de pesticide

În cursul zilei de luni, 16 august a.c., în baza datelor deținute, polițiști din Slobozia au oprit pentru control, pe raza municipiului, un autoturism înmatriculat în județul Brăila, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 15:56
(17976 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Majorări de impozite

Începînd cu data de 1 iulie 2010, s-a majorat impozitul ce se aplică autoturismelor cu o capacitate cilindrică mai mare de 2000 cmc. Astfel, pentru un autoturism cu o capacitate cilindrică de 2001 cmc, ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 15:43
(20684 vizualizări - 0 comentarii)


Finanțele Ialomița, locul 4 pe țară la încasări la buget

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în luna iulie 2010 a fost încasată la bugetul general consolidat suma de 55,26 milioane de lei, în procent de 109,5% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

17 August 2010, 15:22
(17868 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...