Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Bacalaureat 2012, misiune imposibilă

Ialomița: Bacalaureat 2012, misiune imposibilă

Anul trecut, în Ialomița, din peste 2000 de elevi înscriși la Bacalaureat doar 900 au reușit să promoveze. Sesiunea din acest an se anunță mai dramatică decît precedenta. O confirmă rezultatele slabe obținute de liceeni la simulări. Totuși speranțe există... Înscrierile la examen sînt în curs, iar primele probe încep la jumătatea lunii iunie. Timp suficient pentru ca absolvenții de liceu să mai treacă o dată prin materie. Vorbim despre cei care au deschis cel puțin un manual pînă acum... Probleme întîmpină și mai marii învățămîntului ialomițean. Aceștia duc lipsă de camere video pentru a dota toate sălile de examinare...

Radiografia unui dezastru... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2012, 09:26 (11701 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, un județ cu 7000 de «ochi»

Ialomița, un județ cu 7000 de «ochi»

Ne urmăresc de la distanță, pas cu pas. E imposibil să scăpăm de privirile indiscrete. «Ochii» sînt peste tot. Vorbim de cei ai camerelor de supraveghere video. Și Ialomița are 7000...

Un vis devenit realitate
Prima încercare de a așeza «ochi» pe toate șoselele din județ a fost a reprezentanților Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, în 2002. Contractul de amplasare a respectivelor camere a eșuat, într-un final, din cauza condițiilor impuse de investitori. Reamintim că aceștia au «dijmuit» la greu amenzile polițiștilor...
În ultimii ani, tot mai multe administrații... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2012, 11:17 (10503 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Fostul primar de Albești, numit subprefect

Ialomița: Fostul primar de Albești, numit subprefect

Învolburate sînt apele administrației locale de cînd avem un nou Guvern. Peste tot se vorbește despre nume noi montate în fruntea deconcentratelor și nu numai. Prima schimbare din Ialomița, dictată de actuala guvernare, este cea a subprefecților. Vineri, 1 iunie a.c., Marin Constantin, fostul primar al localității Albești, a fost numit în funcția de subprefect al județului. Cît privește numirea unui nou prefect, care să-l înlocuiască pe Gigi Petre, nici nu încape vorba să vă mai amintim. Este doar o chestie de timp pînă cînd se va întîmpla...

«Prefectul» numit subprefect
Trecerea... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2012, 19:09 (29742 vizualizări - 29 comentarii)

POLITICĂ

Min(ci)uni electorale

Ce promit candidații pentru Slobozia?

Min(ci)uni electorale

Cu două săptămîni înainte de ziua alegerilor, apele electorale par să se fi liniștit. Candidații se împroașcă reciproc cu simț de răspundere, electoratul se ferește cum poate, iar președinții de partide fac și desfac scenarii politice. În aceste condiții, nimeni nu mai are vreme să citească miile de pliante și broșuri care li se oferă cu regularitate.
Am făcut-o noi pentru dumneavoastră, la Slobozia, într-o încercare aproape eșuată de a obține materialele electorale pe care candidații ni le împart cu atîta generozitate. Și sîntem în măsură să vă spunem cum ați putea fi întîmpinați în cazul în care decideți să solicitați singuri informații de la sediile de campanie ale candidaților pentru... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2012, 18:34 (29320 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O sărbătoare, două Slobozii

În perioada 24-27 mai, municipiul reședință de județ a serbat a XII-a ediție a «Sărbătorilor Sloboziei». Anul acesta evenimentul ar fi trebuit să fie unul jubiliar, dată fiind miza sa politică. Din păcate, cele 80 mii de lei alocate oficial manifestărilor au demonstrat că noii edili ai orașului nu sînt nici ei capabili să gestioneze unitar acest efort bugetar considerabil. Astfel a fost posibil ca, timp de 4 zile, orașul să se împartă în două. Jumătate din el a petrecut regulamentar pe bulevardul Chimiei, transformat în bîlci gastronomic, iar cealaltă a petrecut în jurul scenei amplasate lîngă Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, transformată și ea timp de 4 zile în bîlci electoral pentru... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2012, 18:25 (11620 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Vicele Mușoiu a provocat un accident de circulație

Vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu a provocat un accident de circulație joi, 31 mai a.c. El și-a distrus limuzina marca Mercedes. Accidentul de circulație s-a petrecut la intersecția străzii Gheorghe Lazăr cu bulevardul Chimiei. Ștefan Mușoiu nu ar fi acordat prioritate unui autoturism care venea din partea dreaptă și și-a distrus Mercedesul. «Este vina vicelui, că nu s-a sigurat cînd a vrut să iasă de pe stradă în bulevard» susțin martorii evenimentului. Din fericire nimeni nu a fost rănit. Imediat după producerea accidentului, ambii șoferi au fost conduși la Poliție pentru declarații.... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 16:13 (29866 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Un R2D2 de apartament...

Universul StarWars la Slobozia

Un R2D2 de apartament...

Realitatea bate ficțiunea! Direct din filmul StarWars, robotul R2D2 a ajuns într-un apartament din Slobozia. Este confecționat din lemn și plastic. Stăpînul său, profesorul Toma Paraschiva, l-a scos la vînzare pe internet...

Un R2D2 unicat
Camera în care profesorul Toma Paraschiva și-a așezat R2D2-ul arată ca un muzeu în miniatură. Pe un perete tronează macheta unei fregate, pregătită în orice moment să atace navele inamice. Catargul unui pescador răsare de pe un dulap. Aripile unui planor se zăresc și ele după fotoliu. Cîteva bărci cu motor stau așezate ca la expoziție pe șifonier... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 15:28 (16219 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Licitație deschisă pentru hrana elevilor ialomițeni

Start în cursa pentru «Corn și Lapte» sezonul 2012-2013

Licitație deschisă pentru hrana elevilor ialomițeni

Ca să nu rămînă repetent și anul acesta (ar fi al optulea an în care s-ar întîmpla!), Consiliul Județean Ialomița dă startul în cursa anuală pentru obținerea contractelor județene pentru «Corn și Lapte» mai devreme. Potrivit unui proiect de hotărîre care va fi supus atenției consilierilor județeni miercuri, 23 mai, «a fost întocmită documentația de atribuire a contractelor de achiziție publică de furnizare a produselor de panificație pentru elevii din clasele I-VIII (...) precum și pentru copiii preșcolari (...) în anul 2012-2013».

Fuseră și se duseră
Afirmația legată de repetenție... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 14:20 (11184 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Rețete on-line pentru bolnavii ialomițeni

Revoluție în Sănătate

Rețete on-line pentru bolnavii ialomițeni

În două săptămîni vom folosi doar rețetele electronice. E o decizie a Casei Naționale a Asigurărilor de Sănătate. Astfel, medicamentele de care avem nevoie sînt doar la un click distanță. Pe cît de simplu pare, pe atît de complicat este pentru medicii de familie ialomițeni. Din ușa cabinetelor, specialiștilor le este greu să facă o conexiune între eliberarea tratamentelor și calculatoare...

Sînt practice și sînt on-line
Vorbim desigur despre rețetele electronice, care vor fi utilizate peste două săptămîni. De la 1 iunie 2012, reprezentanții Casei Naționale de Asigurări de Sănătate vor scoate din circulație banalele rețete... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 13:08 (13976 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Moartea vine pe două roți

Ialomița: Moartea vine pe două roți

Opinia polițiștilor Serviciului Rutier Ialomița este unanimă: șoselele sînt scăldate de sîngele motocicliștilor. De cealaltă parte, pasionații de motoare se simt discriminați. Vor să fie tratați asemeni celorlalți participanți la trafic. Totuși, statisticile par și ele să confirme... Moartea vine mai repede pe două roți!

Viteza înseamnă pericol
Într-un raport întocmit de Serviciul Poliției Rutiere Ialomița se arată că numărul accidentelor de circulație în care sînt implicați conducătorii de scutere, mopede sau motociclete a crescut în primele luni ale anului. E drept, procentul... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 12:13 (22956 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

SPORT

Cu gândul la Liga a II-a

Fotbal, Liga a III-a, Victoria Chirnogi-Unirea Slobozia1-1

Cu gîndul la Liga a II-a

Unirea Slobozia a bifat ultima deplasare pentru sezonul 2011-2012. S-a întîmplat în meciul cu Victoria Chirnogi, vineri, 25 mai 2012. Elevii lui Ion Ionescu s-au achitat bine de sarcini, au controlat jocul, dar n-au fost întrutotul inspirați în fața porții. Și pentru că, vorba clișeului «ocaziile se răzbună», modesta echipă călărășeană a deschis scorul. Că veni vorba de răzbunare, reușita i-a aparținut lui Cristian Panait (’35), fost jucător la Unirea în urmă cu trei sezoane. În goana după egalare, slobozenii au punctat la capitolul spectacol, nu și pe tabelă, prin Ibrian sau Dumitru Gheorghe. A venit pînă la urmă și golul, din piciorul unui excelent șuteur de la distanță, Marius Macare (’77)... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:30 (12958 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Balotești-Viitorul Axintele 1-1

Revelații indecise

Viitorul Axintele și CS Balotești, echipe care s-au duelat vineri, 25 mai a.c., pe terenul ilfovenilor în penultima etapă a campionatului, sînt formațiile care au explodat în acest retur. Aceasta după ce în tur ambele au fost amenințate de spectrul retrogradării... Locul 5 rezervat deja celor de la Axintele a cîntărit greu în ghete în prima parte a întîlnirii. Omul care a punctat și la Slobozia, Alexandru Badea a deschis scorul și în meciul cu Viitorul. L-a lăsat în urmă pe Mihociu, a profitat de garda lejeră a lui Tache și l-a bătut pe Donose. S-a întîmplat în minutul 30. După pauză, muștruluiți serios de antrenorul Ion Nica, axintenii au luat meciul mult mai în serios și au apărut și ocaziile... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:26 (12246 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Amara ajută Rapid Fetești

«Dacă vrei, poți!» sună o veche vorbă românească. În Liga a IV-a județul Ialomița sînt unele echipe care au unele echipe ce au demonstrat, de-a lungul timpului, că atunci cînd vor, pot bate pe oricine. Un exemplu este Victoria Amara, care a trecut sîmbătă, 26 mai a.c., de una dintre cele două pretendente la promovare, Viticola Fetești. A fost un galop de sănătate, executat de Cătălin Mișu și compania, care s-a terminat cu un neverosimil 4-0 pentru balneari. Cealaltă șefă de pluton fruntaș, Rapid Fetești s-a descurcat de minune în clinciul de la Țăndărei unde a bătut la scor de neprezentare. În acest moment, Rapidul este la 3 puncte de locul II și devine greu de crezut că s-ar mai putea împiedica... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:24 (9038 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Scrimă

Cinci plasări pe podium pentru CSS Slobozia la «Cupa Primăverii»

La finele săptămînii precedente, s-a desfășurat la sala de sport a Grupului Școlar «Alexandru Ioan Cuza», «Cupa Primăverii» la sabie copii, competiție organizată de Primăria Slobozia și DJTS Ialomița. Sportivii au fost prezenți în număr mare, fiind prezenți reprezentanți a 6 cluburi din București, Brașov, Satu Mare și, bineînțeles, Slobozia. Concursul s-a dorit un test în vederea Campionatului Național care se va desfășura în luna iulie la Constanța. La individual, CSS Slobozia a avut o singură clasare pe podium, locul III la fete 9-11 ani, obținut de Bianca Lupu. Lucrurile au mers mult mai bine în concursul pe echipe. La fete 9-11 ani, CSS Slobozia, în componența Bianca Lupu-Elena Toma, Marga... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:23 (7798 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

CTP, din nou la Slobozia

Tenis de cîmp

CTP, din nou la Slobozia

În perioada 26-27mai, pe terenurile Teniscon din Slobozia, a avut loc «Cupa Naparis», turneu rezervat veteranilor. Ca și anul trecut, atracția principală a fost jurnalistul Cristian Tudor Popescu, cunoscut împătimit al tenisului de cîmp. Cu un an în urmă, acesta declara pentru Independent: «M-au surprins plăcut dotările bazei sportive de aici. Cu siguranță voi reveni!». Iată că s-a ținut de cuvînt.
Geantă vs CTP, duel devenit clasic Cristian Tudor Popescu a participat la categoria 55+ unde a pornit ca favorit, la mare luptă cu slobozeanul Mihai Geantă. În fapt, Geantă vs CTP a fost cel mai așteptat și savurat meci al turneului... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 10:19 (15755 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Noul ministru al Agriculturii, Daniel Constantin, pune gratuit la dispoziția agricultorilor stațiile de desecare

Ialomița: Noul ministru al Agriculturii, Daniel Constantin, pune gratuit la dispoziția agricultorilor stațiile de desecare

Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin a vizitat marți, 29 mai a.c., Ialomița. Acesta a inspectat starea tuturor stațiilor de desecare și pompare din județ. Și toate acestea pentru a veni în sprijinul agricultorilor ale căror terenuri au fost afectate de ploaie.
Potrivit ultimelor informații, în județul Ialomița apa băltește pe o suprafață de peste 100 de hectare de terenuri agricole, cele mai multe în zona Balta Ialomiței. Ministrul Daniel Constantin a dat asigurări că stăm bine comparativ cu alte județe, unde suprafețele acoperite cu apă se întind pe mii de hectare. Scopul vizitei ministrului Constantin a fost acela de a-i sprijini pe agricultorii afectați de căderea masivă de precipitații... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2012, 18:32 (9797 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, amenințată de inundații: Dializații, feriți din calea apelor!

Ialomița, amenințată de inundații: Dializații, feriți din calea apelor!

Codul Portocaliu aduce măsuri extreme. În urmă cu aproximativ o oră, Ministerul Sănătății a emis un ordin prin care se menționează ca persoanele care necesită dializă și gravidele la termen, aflate în zonele ușor inundabile din județ, să fie transportate și internate de urgență la Spitalul Județean Slobozia.
Codul Portocaliu de ploi intră în vigoare luni, 28 mai a.c., de la orele 17,00. Pînă marți, 29 mai 2012, la orele 12,00, va ploua puternic, precipitațiile depășind 50 de litri pe metrul pătrat. Din această cauză, riscul producerii de iundații este extrem de ridicat.
Vremea rea pune în pericol și viețile bolnavilor care au nevoie de dializă. Pentru a nu avea de suferit, Ministerul... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2012, 16:06 (7962 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Oamenii președintelui»

«Oamenii președintelui»

Adrian, mîna stîngă a președintelui Ciupercă
Teren dat ilegal pentru consilierul personal

În anul 2008, Consiliul Local Slobozia a aprobat un proiect de hotărîre prin care decidea atribuirea în folosință gratuită a 300 de mp pentru tinerii care doreau să-și construiască o casă. Potrivit Legii 15, în baza căreia a fost aprobat proiectul, pe listă ar fi trebuit să figureze oameni care nu dețineau proprietăți. La momentul respectiv, Adrian Ionescu, consilierul președintelui Ciupercă, era proprietar cu acte în regulă. Dar acest amănunt nu l-a împiedicat să beneficieze, ilegal, de o halcă... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2012, 12:17 (37411 vizualizări - 41 comentarii)

EVENIMENT

Slobozenii au de dat 9 milioane lei la Urban!

Datori pe viață

Slobozenii au de dat 9 milioane lei la Urban!

În timp ce candidații pentru următorul mandat de primar la Slobozia se întrec în soluții fanteziste, datoriile noastre către SC Urban cresc. Un raport al furnizorului local de apă confirmă faptul că valoarea totală a datoriilor consumatorilor individuali este de 8,9 milioane de lei. Potrivit oficialilor societății, unele dintre aceste datorii sînt vechi de aproape 10 ani...

Datori pe viață
Datoriile consumatorilor individuali către SC Urban nu sînt o noutate. De aproape 10 ani, societatea încearcă la intervale regulate să obțină o reacție din partea locuitorilor sau a autorităților... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2012, 11:46 (14338 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Feuda țigănească de la Bărbulești

Evul mediu ialomițean din 2012

Feuda țigănească de la Bărbulești

O scrisoare parvenită redacției prin poștă ne permite să reluăm o teorie evidentă, dar extrem de puțin mediatizată în spațiul public local, respectiv cea a regresiei societății rurale. «Un grup de cetățeni din Bărbulești» cere publicației noastre, sub umbrela anonimatului, mediatizarea situației din această comună, considerată «de nesuferit». În mod curent, practica redacțională ignoră astfel de semnale anonime. Dată fiind însă forța și echilibrul pe care îl emană textul, am ales varianta publicării integrale a acestuia. Sîntem conștienți de faptul că ne aflăm în plină campanie electorală și că astfel de informații sînt, cel puțin parțial, invalidate de această miză. Dar, așa cum am mai spus-o... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2012, 19:38 (17355 vizualizări - 10 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: «Zilele Recoltei 2019»

În perioada 5-6 octombrie 2019, în Piața Agroalimentară din Slobozia, va avea loc tradiționala manifestare a toamnei «Zilele Recoltei 2019», organizată de Primăria Municipiului Slobozia în parteneriat cu ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2019, 18:20
(2285 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer din Scânteia, urmărit de polițiști

Sâmbătă, 28 septembrie a.c., Poliția Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că un șofer ar circula haotic dinspre Bucu către Țăndărei, punând în pericol ceilalți participanți la trafic. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2019, 11:20
(3570 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi beți la volan

În perioada 27-28 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat patru conducători auto, cu vârste cuprinse între 32 și 47 de ani, în timp ce șofau pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2019, 11:15
(2767 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Lemne confiscate de polițiști

Vineri, 27 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au depistat, pe raza comunei Săveni, un bărbat de 60 de ani, din Platonești, în timp ce transporta cu ajutorul unei ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2019, 11:10
(3090 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, urmărit de polițiști pe autostrada A3 București-Ploiești. A fost prins și arestat, fiind bănuit de furt din mașini!

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat bănuit că ar fi participat la săvârșirea infracțiunii de furt din auto, faptă comisă pe raza municipiului Slobozia. În continuarea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:50
(5168 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Verde la Educație pentru Circulație»

Poliția Română și Lidl lansează, la nivel național, a VII-a ediție a campaniei de educație rutieră «Verde la Educație pentru Circulație». Evenimentul se va desfășura sâmbătă, 28 septembrie a.c., începând ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:40
(2350 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor la Slobozia și Fetești

În perioada 25-26 septembrie, în intervalul orar 7,30-16,00, polițiștii slobozeni, precum și cei din cadrul Poliției Municipiului Fetești, au organizat și pus în aplicare o serie de acțiuni în unitățile ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:35
(2902 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 22 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 27 septembrie 2019, pe raza județului Ialomița sunt declarate 22 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:30
(3047 vizualizări - 0 comentarii)


Patruzeci de Sfinte Liturghii la Catedrala Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, începând cu data de  30 septembrie 2019, în Catedrala din Urziceni se vor oficia 40 de Sfinte Liturghii în cinstea Sfântului Ierarh Nectarie vindecătorul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:25
(3230 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Fetești

Joi, 26 septembrie a.c., în jurul orei 8,00, pe raza localității Fetești s-a produs un accident soldat cu pagube materiale. Astfel, în timp ce un tânăr, de 18 ani, din Fetești, conducea un autoturism pe ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:20
(2359 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Braconaj piscicol

Joi, 26 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Țăndărei au depistat un bărbat, de 47 de ani, din Țăndărei, în timp ce transporta pește din speciile crap și plătică pentru care nu deținea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:15
(2753 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 30 septembrie-4 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2019, 20:10
(5115 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție provizoriu emis pe numele unui slobozean

Miercuri, 25 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 51 de ani, din Slobozia, și-ar fi agresat fosta concubină. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2019, 20:20
(5810 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în lanț pe DN21

Miercuri, 25 septembrie a.c., pe DN21 s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit că, în timp ce un tânăr ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2019, 20:15
(2040 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21 accident


Stelnica: Arestat pentru «conducere fără permis»

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești au reușit miercuri, 25 septembrie a.c., identificarea unui bărbat, de 23 de ani, din comuna Stelnica, pe numele căruia era emis un mandat de executare ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2019, 20:10
(3177 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Română susține Proiectul «EDWARD»

Joi, 26 septembrie 2019, în cadrul Campaniei naționale de educație rutieră «Alege viața!», Poliția Română susține la nivel național Proiectul «EDWARD»-The European Day Without A Road Death (Ziua europeană fără persoane decedate în accidente rutiere) ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2019, 20:05
(2667 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat preventiv pentru «tâlhărie calificată»


Vineri, 20 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești au identificat și reținut un bărbat, de 37 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie calificată ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2019, 20:05
(3596 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană Ialomița: «Salonul Anual de Carte», a XXVIII-a ediție

În perioada 1-31 octombrie 2019, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, sala Galeriile Arcadia, se va desfășura a XXVIII-a ediție a «Salonului Anual de Carte». Sub sloganul «2019-Anul Cărții ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2019, 19:50
(6543 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de informare a șoferilor

Luni, 23 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au organizat și desfășurat pe raza municipiului Slobozia o acțiune de informare și instruire a conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2019, 19:40
(2677 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la Țăndărei

Pentru remedierea unei avarii survenite la un hidrant de pe strada Căprioarei, din orașul Țăndărei, județul Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 24 septembrie 2 ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2019, 17:10
(3339 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 23-27 septembrie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2019, 18:20
(5252 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Servicii Publice Slobozia SRL
vă face cunoscut faptul că,
în perioada 05-06.10.2019,
se vor desfășura
«Zilele Recoltei»
în incinta Pieței Agroalimentare Ialomița

20 Septembrie 2019, 11:10


Biciclist acroșat de o mașină între Bucu și Ograda

Miercuri, 18 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident produs pe DN2A, între localitățile Bucu și Ograda. În timp ce un bărbat, de 39 de ani, din Țăndărei, conducea ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 20:10
(5242 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune de prevenire a furturilor de și din autovehicule

Miercuri, 18 septembrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea furturilor de și din autovehicule pe raza localităților ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 20:05
(4459 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite joi, 19 septembrie 2019, la nivelul unui branșament de pe strada Garofiței, din orașul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA este nevoită să întrerupă furnizarea de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 12:55
(2766 vizualizări - 0 comentarii)


Activitate desfășurată de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot»

Activitate desfășurată de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot»

Miercuri, 18 septembrie 2019, părintele protopop Laurențiu Cioranu, împreună cu părintele Daniel Ferbințeanu de la Parohia Ograda au săvârșit Slujba sfeștaniei, Sfințirea cea mică a apei și au rostit rugăciuni ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2019, 12:50
(4224 vizualizări - 6 comentarii)


DSVSA Ialomița: 21 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 18.09.2019, pe raza județului Ialomița sunt declarate 21 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:30
(2255 vizualizări - 1 comentariu)


Ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat din Manasia


Marți, 17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 41 de ani, din Manasia, și-ar fi agresat și amenințat fosta soție. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:25
(3767 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Zi pentru combaterea ambroziei

Conducerea Agenției Naționale pentru Protecția Mediului a propus ziua de sâmbătă, 28 septembrie a.c., o zi a mișcării civice pentru mediu și sănătate cu implicare națională când, într-o singură zi, prin ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:20
(2886 vizualizări - 1 comentariu)


Gheorghe Lazăr: Beat la volan

Marți, 17 septembrie 2019, polițiștii ialomițeni au depistat în trafic un bărbat, de 29 de ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe DN2A, deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2019, 20:15
(3005 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...