Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Fostul primar de Albești, numit subprefect

Ialomița: Fostul primar de Albești, numit subprefect

Învolburate sînt apele administrației locale de cînd avem un nou Guvern. Peste tot se vorbește despre nume noi montate în fruntea deconcentratelor și nu numai. Prima schimbare din Ialomița, dictată de actuala guvernare, este cea a subprefecților. Vineri, 1 iunie a.c., Marin Constantin, fostul primar al localității Albești, a fost numit în funcția de subprefect al județului. Cît privește numirea unui nou prefect, care să-l înlocuiască pe Gigi Petre, nici nu încape vorba să vă mai amintim. Este doar o chestie de timp pînă cînd se va întîmpla...

«Prefectul» numit subprefect
Trecerea... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2012, 19:09 (29742 vizualizări - 29 comentarii)

POLITICĂ

Min(ci)uni electorale

Ce promit candidații pentru Slobozia?

Min(ci)uni electorale

Cu două săptămîni înainte de ziua alegerilor, apele electorale par să se fi liniștit. Candidații se împroașcă reciproc cu simț de răspundere, electoratul se ferește cum poate, iar președinții de partide fac și desfac scenarii politice. În aceste condiții, nimeni nu mai are vreme să citească miile de pliante și broșuri care li se oferă cu regularitate.
Am făcut-o noi pentru dumneavoastră, la Slobozia, într-o încercare aproape eșuată de a obține materialele electorale pe care candidații ni le împart cu atîta generozitate. Și sîntem în măsură să vă spunem cum ați putea fi întîmpinați în cazul în care decideți să solicitați singuri informații de la sediile de campanie ale candidaților pentru... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2012, 18:34 (29316 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O sărbătoare, două Slobozii

În perioada 24-27 mai, municipiul reședință de județ a serbat a XII-a ediție a «Sărbătorilor Sloboziei». Anul acesta evenimentul ar fi trebuit să fie unul jubiliar, dată fiind miza sa politică. Din păcate, cele 80 mii de lei alocate oficial manifestărilor au demonstrat că noii edili ai orașului nu sînt nici ei capabili să gestioneze unitar acest efort bugetar considerabil. Astfel a fost posibil ca, timp de 4 zile, orașul să se împartă în două. Jumătate din el a petrecut regulamentar pe bulevardul Chimiei, transformat în bîlci gastronomic, iar cealaltă a petrecut în jurul scenei amplasate lîngă Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, transformată și ea timp de 4 zile în bîlci electoral pentru... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2012, 18:25 (11620 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Vicele Mușoiu a provocat un accident de circulație

Vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu a provocat un accident de circulație joi, 31 mai a.c. El și-a distrus limuzina marca Mercedes. Accidentul de circulație s-a petrecut la intersecția străzii Gheorghe Lazăr cu bulevardul Chimiei. Ștefan Mușoiu nu ar fi acordat prioritate unui autoturism care venea din partea dreaptă și și-a distrus Mercedesul. «Este vina vicelui, că nu s-a sigurat cînd a vrut să iasă de pe stradă în bulevard» susțin martorii evenimentului. Din fericire nimeni nu a fost rănit. Imediat după producerea accidentului, ambii șoferi au fost conduși la Poliție pentru declarații.... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 16:13 (29866 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Un R2D2 de apartament...

Universul StarWars la Slobozia

Un R2D2 de apartament...

Realitatea bate ficțiunea! Direct din filmul StarWars, robotul R2D2 a ajuns într-un apartament din Slobozia. Este confecționat din lemn și plastic. Stăpînul său, profesorul Toma Paraschiva, l-a scos la vînzare pe internet...

Un R2D2 unicat
Camera în care profesorul Toma Paraschiva și-a așezat R2D2-ul arată ca un muzeu în miniatură. Pe un perete tronează macheta unei fregate, pregătită în orice moment să atace navele inamice. Catargul unui pescador răsare de pe un dulap. Aripile unui planor se zăresc și ele după fotoliu. Cîteva bărci cu motor stau așezate ca la expoziție pe șifonier... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 15:28 (16219 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Licitație deschisă pentru hrana elevilor ialomițeni

Start în cursa pentru «Corn și Lapte» sezonul 2012-2013

Licitație deschisă pentru hrana elevilor ialomițeni

Ca să nu rămînă repetent și anul acesta (ar fi al optulea an în care s-ar întîmpla!), Consiliul Județean Ialomița dă startul în cursa anuală pentru obținerea contractelor județene pentru «Corn și Lapte» mai devreme. Potrivit unui proiect de hotărîre care va fi supus atenției consilierilor județeni miercuri, 23 mai, «a fost întocmită documentația de atribuire a contractelor de achiziție publică de furnizare a produselor de panificație pentru elevii din clasele I-VIII (...) precum și pentru copiii preșcolari (...) în anul 2012-2013».

Fuseră și se duseră
Afirmația legată de repetenție... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 14:20 (11184 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Rețete on-line pentru bolnavii ialomițeni

Revoluție în Sănătate

Rețete on-line pentru bolnavii ialomițeni

În două săptămîni vom folosi doar rețetele electronice. E o decizie a Casei Naționale a Asigurărilor de Sănătate. Astfel, medicamentele de care avem nevoie sînt doar la un click distanță. Pe cît de simplu pare, pe atît de complicat este pentru medicii de familie ialomițeni. Din ușa cabinetelor, specialiștilor le este greu să facă o conexiune între eliberarea tratamentelor și calculatoare...

Sînt practice și sînt on-line
Vorbim desigur despre rețetele electronice, care vor fi utilizate peste două săptămîni. De la 1 iunie 2012, reprezentanții Casei Naționale de Asigurări de Sănătate vor scoate din circulație banalele rețete... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 13:08 (13976 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Moartea vine pe două roți

Ialomița: Moartea vine pe două roți

Opinia polițiștilor Serviciului Rutier Ialomița este unanimă: șoselele sînt scăldate de sîngele motocicliștilor. De cealaltă parte, pasionații de motoare se simt discriminați. Vor să fie tratați asemeni celorlalți participanți la trafic. Totuși, statisticile par și ele să confirme... Moartea vine mai repede pe două roți!

Viteza înseamnă pericol
Într-un raport întocmit de Serviciul Poliției Rutiere Ialomița se arată că numărul accidentelor de circulație în care sînt implicați conducătorii de scutere, mopede sau motociclete a crescut în primele luni ale anului. E drept, procentul... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 12:13 (22956 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

SPORT

Cu gândul la Liga a II-a

Fotbal, Liga a III-a, Victoria Chirnogi-Unirea Slobozia1-1

Cu gîndul la Liga a II-a

Unirea Slobozia a bifat ultima deplasare pentru sezonul 2011-2012. S-a întîmplat în meciul cu Victoria Chirnogi, vineri, 25 mai 2012. Elevii lui Ion Ionescu s-au achitat bine de sarcini, au controlat jocul, dar n-au fost întrutotul inspirați în fața porții. Și pentru că, vorba clișeului «ocaziile se răzbună», modesta echipă călărășeană a deschis scorul. Că veni vorba de răzbunare, reușita i-a aparținut lui Cristian Panait (’35), fost jucător la Unirea în urmă cu trei sezoane. În goana după egalare, slobozenii au punctat la capitolul spectacol, nu și pe tabelă, prin Ibrian sau Dumitru Gheorghe. A venit pînă la urmă și golul, din piciorul unui excelent șuteur de la distanță, Marius Macare (’77)... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:30 (12958 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Balotești-Viitorul Axintele 1-1

Revelații indecise

Viitorul Axintele și CS Balotești, echipe care s-au duelat vineri, 25 mai a.c., pe terenul ilfovenilor în penultima etapă a campionatului, sînt formațiile care au explodat în acest retur. Aceasta după ce în tur ambele au fost amenințate de spectrul retrogradării... Locul 5 rezervat deja celor de la Axintele a cîntărit greu în ghete în prima parte a întîlnirii. Omul care a punctat și la Slobozia, Alexandru Badea a deschis scorul și în meciul cu Viitorul. L-a lăsat în urmă pe Mihociu, a profitat de garda lejeră a lui Tache și l-a bătut pe Donose. S-a întîmplat în minutul 30. După pauză, muștruluiți serios de antrenorul Ion Nica, axintenii au luat meciul mult mai în serios și au apărut și ocaziile... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:26 (12239 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Amara ajută Rapid Fetești

«Dacă vrei, poți!» sună o veche vorbă românească. În Liga a IV-a județul Ialomița sînt unele echipe care au unele echipe ce au demonstrat, de-a lungul timpului, că atunci cînd vor, pot bate pe oricine. Un exemplu este Victoria Amara, care a trecut sîmbătă, 26 mai a.c., de una dintre cele două pretendente la promovare, Viticola Fetești. A fost un galop de sănătate, executat de Cătălin Mișu și compania, care s-a terminat cu un neverosimil 4-0 pentru balneari. Cealaltă șefă de pluton fruntaș, Rapid Fetești s-a descurcat de minune în clinciul de la Țăndărei unde a bătut la scor de neprezentare. În acest moment, Rapidul este la 3 puncte de locul II și devine greu de crezut că s-ar mai putea împiedica... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:24 (9038 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Scrimă

Cinci plasări pe podium pentru CSS Slobozia la «Cupa Primăverii»

La finele săptămînii precedente, s-a desfășurat la sala de sport a Grupului Școlar «Alexandru Ioan Cuza», «Cupa Primăverii» la sabie copii, competiție organizată de Primăria Slobozia și DJTS Ialomița. Sportivii au fost prezenți în număr mare, fiind prezenți reprezentanți a 6 cluburi din București, Brașov, Satu Mare și, bineînțeles, Slobozia. Concursul s-a dorit un test în vederea Campionatului Național care se va desfășura în luna iulie la Constanța. La individual, CSS Slobozia a avut o singură clasare pe podium, locul III la fete 9-11 ani, obținut de Bianca Lupu. Lucrurile au mers mult mai bine în concursul pe echipe. La fete 9-11 ani, CSS Slobozia, în componența Bianca Lupu-Elena Toma, Marga... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:23 (7798 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

CTP, din nou la Slobozia

Tenis de cîmp

CTP, din nou la Slobozia

În perioada 26-27mai, pe terenurile Teniscon din Slobozia, a avut loc «Cupa Naparis», turneu rezervat veteranilor. Ca și anul trecut, atracția principală a fost jurnalistul Cristian Tudor Popescu, cunoscut împătimit al tenisului de cîmp. Cu un an în urmă, acesta declara pentru Independent: «M-au surprins plăcut dotările bazei sportive de aici. Cu siguranță voi reveni!». Iată că s-a ținut de cuvînt.
Geantă vs CTP, duel devenit clasic Cristian Tudor Popescu a participat la categoria 55+ unde a pornit ca favorit, la mare luptă cu slobozeanul Mihai Geantă. În fapt, Geantă vs CTP a fost cel mai așteptat și savurat meci al turneului... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 10:19 (15755 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Noul ministru al Agriculturii, Daniel Constantin, pune gratuit la dispoziția agricultorilor stațiile de desecare

Ialomița: Noul ministru al Agriculturii, Daniel Constantin, pune gratuit la dispoziția agricultorilor stațiile de desecare

Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin a vizitat marți, 29 mai a.c., Ialomița. Acesta a inspectat starea tuturor stațiilor de desecare și pompare din județ. Și toate acestea pentru a veni în sprijinul agricultorilor ale căror terenuri au fost afectate de ploaie.
Potrivit ultimelor informații, în județul Ialomița apa băltește pe o suprafață de peste 100 de hectare de terenuri agricole, cele mai multe în zona Balta Ialomiței. Ministrul Daniel Constantin a dat asigurări că stăm bine comparativ cu alte județe, unde suprafețele acoperite cu apă se întind pe mii de hectare. Scopul vizitei ministrului Constantin a fost acela de a-i sprijini pe agricultorii afectați de căderea masivă de precipitații... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2012, 18:32 (9797 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, amenințată de inundații: Dializații, feriți din calea apelor!

Ialomița, amenințată de inundații: Dializații, feriți din calea apelor!

Codul Portocaliu aduce măsuri extreme. În urmă cu aproximativ o oră, Ministerul Sănătății a emis un ordin prin care se menționează ca persoanele care necesită dializă și gravidele la termen, aflate în zonele ușor inundabile din județ, să fie transportate și internate de urgență la Spitalul Județean Slobozia.
Codul Portocaliu de ploi intră în vigoare luni, 28 mai a.c., de la orele 17,00. Pînă marți, 29 mai 2012, la orele 12,00, va ploua puternic, precipitațiile depășind 50 de litri pe metrul pătrat. Din această cauză, riscul producerii de iundații este extrem de ridicat.
Vremea rea pune în pericol și viețile bolnavilor care au nevoie de dializă. Pentru a nu avea de suferit, Ministerul... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2012, 16:06 (7962 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Oamenii președintelui»

«Oamenii președintelui»

Adrian, mîna stîngă a președintelui Ciupercă
Teren dat ilegal pentru consilierul personal

În anul 2008, Consiliul Local Slobozia a aprobat un proiect de hotărîre prin care decidea atribuirea în folosință gratuită a 300 de mp pentru tinerii care doreau să-și construiască o casă. Potrivit Legii 15, în baza căreia a fost aprobat proiectul, pe listă ar fi trebuit să figureze oameni care nu dețineau proprietăți. La momentul respectiv, Adrian Ionescu, consilierul președintelui Ciupercă, era proprietar cu acte în regulă. Dar acest amănunt nu l-a împiedicat să beneficieze, ilegal, de o halcă... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2012, 12:17 (37411 vizualizări - 41 comentarii)

EVENIMENT

Slobozenii au de dat 9 milioane lei la Urban!

Datori pe viață

Slobozenii au de dat 9 milioane lei la Urban!

În timp ce candidații pentru următorul mandat de primar la Slobozia se întrec în soluții fanteziste, datoriile noastre către SC Urban cresc. Un raport al furnizorului local de apă confirmă faptul că valoarea totală a datoriilor consumatorilor individuali este de 8,9 milioane de lei. Potrivit oficialilor societății, unele dintre aceste datorii sînt vechi de aproape 10 ani...

Datori pe viață
Datoriile consumatorilor individuali către SC Urban nu sînt o noutate. De aproape 10 ani, societatea încearcă la intervale regulate să obțină o reacție din partea locuitorilor sau a autorităților... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2012, 11:46 (14338 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Feuda țigănească de la Bărbulești

Evul mediu ialomițean din 2012

Feuda țigănească de la Bărbulești

O scrisoare parvenită redacției prin poștă ne permite să reluăm o teorie evidentă, dar extrem de puțin mediatizată în spațiul public local, respectiv cea a regresiei societății rurale. «Un grup de cetățeni din Bărbulești» cere publicației noastre, sub umbrela anonimatului, mediatizarea situației din această comună, considerată «de nesuferit». În mod curent, practica redacțională ignoră astfel de semnale anonime. Dată fiind însă forța și echilibrul pe care îl emană textul, am ales varianta publicării integrale a acestuia. Sîntem conștienți de faptul că ne aflăm în plină campanie electorală și că astfel de informații sînt, cel puțin parțial, invalidate de această miză. Dar, așa cum am mai spus-o... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2012, 19:38 (17355 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Unde sunt indicatoarele rutiere?

Șoselele din Ialomița rămîn fără semne de circulație

De pe șoselele ialomițene au început să dispară semnele de circulație. Oficial, au fost distruse de furia naturii. În realitate, an de an, indicatoarele cad pradă hoților de fier vechi. În exclusivitate pentru Independent, un șofer a dezvăluit cum acționează hoții specializați în furtul indicatoarelor rutiere...

Au dispărut curbele periculoase
Pe o porțiune a Drumului Național 2A, care leagă Slobozia de Urziceni, nu mai sînt semne de circulație. Este vorba de un număr de 50 de indicatoare rutiere, care îi atenționează pe șoferi că urmează curbe periculoase. Oficialii Secției Drumuri Naționale Ialomița susțin că acestea au... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2012, 19:34 (6354 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia: «Glina» de pe Ionel Perlea

Slobozia: «Glina» de pe Ionel Perlea

Ionel Perlea este o stradă a Sloboziei, undeva dincolo de Cartierul 500. Iar «Glina» este numele cu care locuitorii au botezat un teren viran aparținînd administrației locale. Acolo, în imediata vecinătate a unui bazin de colectare a apei, în ultimii doi ani au fost aruncate tone întregi de deșeuri și cadavre de animale. O dată cu creșterea temperaturilor, locul a devenit o groapă de gunoi în toată regula, care poate rivaliza, păstrînd proporțiile, cu celebra groapă de gunoi bucureșteană...

La «Glina» Sloboziei
Dacă vrei să ajungi pe Ionel Perlea la pas, cel mai ușor e să traversezi... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2012, 19:30 (12643 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
306 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Căzănești: Descinderi domiciliare la locuințele unor hoți

«În urma activităților desfășurate de polițiștii din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia și Urziceni, Poliției Orașului Căzănești, Serviciului de Investigații Criminale, cu efective ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 18:54
(10217 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: La volan cu permisul anulat

Polițiștii din Manasia au oprit, miercuri, 15 iunie, în trafic, o mașină condusă de un localnic de 32 ani, pentru un control de rutină. În urma verificărilor, polițiștii au constatat că bărbatul avea permisul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 18:50
(8465 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-au dat foc la casă

Locuința unui feteștean a fost incendiată în seara zilei de miercuri, 15 iunie, de către o persoană rămasă neidentificată. La momentul sosirii pompierilor la fața locului, flăcările se manifestau în două ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:46
(8188 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești incendiu


DGFP Ialomița: Cereri de rambursare de TVA de aproape 1,6 milioane lei

La nivelul Direcției Generale a Finanțelor Publice a județului Ialomița se va rambursa în luna iunie 2011, taxă pe valoarea adăugată în sumă de aproape 1,6 milioane lei aferentă unui număr de 30 deconturi ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:40
(10167 vizualizări - 0 comentarii)


Becali face concurs «Cum vezi tu România în Uniunea Europeană»

Deputatul european George Becali organizează un concurs destinat tinerilor între 14 și 25 de ani din toată țara. Participanții vor trebui să se exprime printr-un eseu, desen sau logo pe tema «Cum vezi tu ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2011, 11:08
(7500 vizualizări - 0 comentarii)


Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, la dezbatere

Marți, 14 iunie 2011, Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița a participat la București la o dezbatere publică organizată de către Societatea Academică din România și Alianța pentru ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 16:13
(11171 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscală, modificată

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, începînd cu 1 iulie 2011, se modifică procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscală pentru persoane juridice și fizice, precum ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 15:54
(16054 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Băcăuan fără carnet, surprins la volan

Marți, 14 iunie a.c., în jurul orei 10.30, un echipaj de poliție rutieră a oprit pentru control în trafic, pe raza orașului Țăndărei, un autoturism condus de un bărbat, în vîrstă de 42 ani, din Bacău. ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:42
(7374 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 10 sesizări penale pentru evaziune fiscală

Peste 220 de verificări ale bazei de impozitare și peste 100 milioane lei venituri suplimentare stabilite la bugetul de stat sînt rezultatele sumare ale controalelor Direcției Generale a Finanțelor Publice ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:29
(7672 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Accident cu un scuter

Agenții Postului de Poliție Gheorghe Doja au fost sesizați prin 112 despre faptul că pe DJ51 un scuter a fost implicat într-un incident rutier. Din cercetări s-a stabilit faptul că în timp ce un tînăr localnic ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:25
(9256 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-a finalizat campania de depunere a cererilor de subvenție pe suprafață

Potrivit unei informări, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat vineri, 10 iunie 2011, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață, ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:23
(9218 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană: «Constantin Brîncuși, 135 ani de la naștere»

Biblioteca Județenă «Ștefan Bănulescu», în colaborare cu Liceul de Artă «Ionel Perlea» au organizat un eveniment cultural de aniversare a 135 ani de la nașterea sculptorului Constantin Brîncuși. Marți, ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 14:22
(7198 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai livrează flota de vehicule oficiale pentru Cupa Mondială de Fotbal Feminin Germania 2011

Hyundai livrează flota de vehicule oficiale pentru Cupa Mondială de Fotbal Feminin Germania 2011

Hyundai pune la dispoziția FIFA 289 de vehicule de pasageri și 11 autobuze, în calitate de partener auto oficial al Cupei Mondiale de Fotbal Feminin Germania 2011. Cu 20 de zile înainte de începerea Cupei ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 10:45
(7285 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test


Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița: Concurs «Cu viața mea apăr viața»

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița: Concurs «Cu viața mea apăr viața»

Copiii de la Școala «Nana» și de la Liceul Teoretic «Mihai Eminescu» din Călărași sînt cîștigătorii concursului «Cu viața mea apăr viața». În urma etapei regionale a competiției desfășurată la Satul de ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 10:35
(11116 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 20:25
(5237 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Motociclist de 21 ani, mort după ce s-a izbit violent de un copac

Duminică, 12 iunie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați de un tînăr cu privire la faptul că o persoană a căzut de pe o motocicletă. Deplasați la locul accidentului, polițiștii au concluzionat că, în ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 19:03
(11301 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 400 amenzi în trafic

Traficul rutier ialomițean a fost supravegheat în perioada 10-13 iunie de polițiștii ialomițeni. Potrivit raportului final, în cele cîteva zile șoferii au încasat 402 sancțiuni contravenționale și au rămas ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:43
(7391 vizualizări - 0 comentarii)


Penitenciarul Slobozia: Deținuții îl comemorează pe Eminescu

Miercuri, 15 iunie, Penitenciarul Slobozia va organiza evenimentul «Comemorarea a 122 ani de la trecerea în neființă a poetului național Mihai Eminescu». Activitatea este parte a programului «Biblioteca ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:38
(7971 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Proiectil găsit pe cîmp

Echipajul pirotehnic al ISU Ialomița a fost solicitat să intervină duminică, 12 iunie, în jurul orei 11.30, în cazul unui proiectil exploziv de calibru 122 mm, extrem de periculos, descoperit de un cetățean ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:36
(8493 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți proiectil


Balaciu: Incendiu de la un scurtcircuit

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din localitatea Balaciu a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei de duminică, 12 iunie a.c ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:34
(8672 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu incendiu


«Rusaliile», păzite de polițiști

În perioada 10-13 iunie, la nivelul întregii țări, peste 11300 de polițiști au asigurat dispozitivul pentru menținerea ordinii și liniștii publice. «Pe parcursul celor patru zile, prin prezența activă în ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:45
(8848 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Polonia, găsită în trafic la Urziceni

Mașină furată din Polonia, găsită în trafic la Urziceni

Duminică, 12 iunie, polițiștii din Urziceni au oprit în trafic un autoturism cu plăcuțe de înmatriculare poloneze ce era condus de un bărbat, de 66 ani, din Ciocîrlia. O succintă verificare în bazele de ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:41
(7252 vizualizări - 1 comentariu)


Gîrbovi: Patru minori, hoți de fier vechi

Un apel de urgență la 112 alerta polițiștii din Gîrbovi despre faptul că mai multe persoane furaseră o carcasă auto din fier pe care o transportau cu o căruță. Apelul fusese inițiat de un bărbat din localitate ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:38
(10767 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Adolescent de 16 ani, hoț din locuințe

Un bucureștean de 39 ani a reclamat polițiștilor din Maia, sîmbătă, 11 iunie, că în perioada 19 mai-11 iunie din locuința aflată pe raza comunei i-au dispărut o bicicletă și mai mulți colaci de cablu electric ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:36
(8116 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia furt


Ialomița: Forțe sporite de polițiști, în acțiune

Sîmbătă, 11 iunie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o serie de acțiuni pentru creșterea siguranței rutiere, în mai multe locații de pe raza județului.
În acest sens, sîmbătă, în intervalul orar 0 ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:35
(6488 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoț prins cu bunurile furate în mașină

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 10 spre 11 iunie, polițiștii ialomițeni și agenții Postului de Poliție Amara au prins în trafic, pe raza localității, autorul unui furt de cablu electric. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:28
(9807 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt


Alexeni: I-a furat bunurile din locuința în construcție

Un tînăr de 20 ani din localitatea Alexeni a fost identificat ca fiind autorul unui furt din locuința unui cetățean. Furtul a fost reclamat polițiștilor din Alexeni de către un bărbat, de 42 ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 08:40
(9851 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt


Slobozia: Copil de 3 zile, preluat de elicopterul SMURD

Slobozia: Copil de 3 zile, preluat de elicopterul SMURD

Luni, 13 iunie, în jurul orei 11.00, un elicopter SMURD a aterizat pe Stadionul Municipal. Echipajul a fost solicitat de către medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia în încercarea disperată de ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 11:21
(8085 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Sediile secundare se înregistrează fiscal

Potrivit unor noi reglementări în materie administrativă s-a stabilit competența pentru înregistrarea fiscală a sediilor secundare ale contribuabililor mari și mijlocii. Astfel, competența pentru înregistrarea ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 08:54
(5989 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Rata șomajului, în scădere

Potrivit ultimelor date statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, la nivelul județului rata șomajului este în scădere. Astfel, la finele lunii mai 2011, în evidențele instituției ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 08:44
(8843 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...