Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Min(ci)uni electorale

Ce promit candidații pentru Slobozia?

Min(ci)uni electorale

Cu două săptămîni înainte de ziua alegerilor, apele electorale par să se fi liniștit. Candidații se împroașcă reciproc cu simț de răspundere, electoratul se ferește cum poate, iar președinții de partide fac și desfac scenarii politice. În aceste condiții, nimeni nu mai are vreme să citească miile de pliante și broșuri care li se oferă cu regularitate.
Am făcut-o noi pentru dumneavoastră, la Slobozia, într-o încercare aproape eșuată de a obține materialele electorale pe care candidații ni le împart cu atîta generozitate. Și sîntem în măsură să vă spunem cum ați putea fi întîmpinați în cazul în care decideți să solicitați singuri informații de la sediile de campanie ale candidaților pentru... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2012, 18:34 (29288 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

O sărbătoare, două Slobozii

În perioada 24-27 mai, municipiul reședință de județ a serbat a XII-a ediție a «Sărbătorilor Sloboziei». Anul acesta evenimentul ar fi trebuit să fie unul jubiliar, dată fiind miza sa politică. Din păcate, cele 80 mii de lei alocate oficial manifestărilor au demonstrat că noii edili ai orașului nu sînt nici ei capabili să gestioneze unitar acest efort bugetar considerabil. Astfel a fost posibil ca, timp de 4 zile, orașul să se împartă în două. Jumătate din el a petrecut regulamentar pe bulevardul Chimiei, transformat în bîlci gastronomic, iar cealaltă a petrecut în jurul scenei amplasate lîngă Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, transformată și ea timp de 4 zile în bîlci electoral pentru... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2012, 18:25 (11620 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Vicele Mușoiu a provocat un accident de circulație

Vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ștefan Mușoiu a provocat un accident de circulație joi, 31 mai a.c. El și-a distrus limuzina marca Mercedes. Accidentul de circulație s-a petrecut la intersecția străzii Gheorghe Lazăr cu bulevardul Chimiei. Ștefan Mușoiu nu ar fi acordat prioritate unui autoturism care venea din partea dreaptă și și-a distrus Mercedesul. «Este vina vicelui, că nu s-a sigurat cînd a vrut să iasă de pe stradă în bulevard» susțin martorii evenimentului. Din fericire nimeni nu a fost rănit. Imediat după producerea accidentului, ambii șoferi au fost conduși la Poliție pentru declarații.... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 16:13 (29866 vizualizări - 24 comentarii)

REPORTAJ

Un R2D2 de apartament...

Universul StarWars la Slobozia

Un R2D2 de apartament...

Realitatea bate ficțiunea! Direct din filmul StarWars, robotul R2D2 a ajuns într-un apartament din Slobozia. Este confecționat din lemn și plastic. Stăpînul său, profesorul Toma Paraschiva, l-a scos la vînzare pe internet...

Un R2D2 unicat
Camera în care profesorul Toma Paraschiva și-a așezat R2D2-ul arată ca un muzeu în miniatură. Pe un perete tronează macheta unei fregate, pregătită în orice moment să atace navele inamice. Catargul unui pescador răsare de pe un dulap. Aripile unui planor se zăresc și ele după fotoliu. Cîteva bărci cu motor stau așezate ca la expoziție pe șifonier... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 15:28 (16219 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Licitație deschisă pentru hrana elevilor ialomițeni

Start în cursa pentru «Corn și Lapte» sezonul 2012-2013

Licitație deschisă pentru hrana elevilor ialomițeni

Ca să nu rămînă repetent și anul acesta (ar fi al optulea an în care s-ar întîmpla!), Consiliul Județean Ialomița dă startul în cursa anuală pentru obținerea contractelor județene pentru «Corn și Lapte» mai devreme. Potrivit unui proiect de hotărîre care va fi supus atenției consilierilor județeni miercuri, 23 mai, «a fost întocmită documentația de atribuire a contractelor de achiziție publică de furnizare a produselor de panificație pentru elevii din clasele I-VIII (...) precum și pentru copiii preșcolari (...) în anul 2012-2013».

Fuseră și se duseră
Afirmația legată de repetenție... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 14:20 (11184 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Rețete on-line pentru bolnavii ialomițeni

Revoluție în Sănătate

Rețete on-line pentru bolnavii ialomițeni

În două săptămîni vom folosi doar rețetele electronice. E o decizie a Casei Naționale a Asigurărilor de Sănătate. Astfel, medicamentele de care avem nevoie sînt doar la un click distanță. Pe cît de simplu pare, pe atît de complicat este pentru medicii de familie ialomițeni. Din ușa cabinetelor, specialiștilor le este greu să facă o conexiune între eliberarea tratamentelor și calculatoare...

Sînt practice și sînt on-line
Vorbim desigur despre rețetele electronice, care vor fi utilizate peste două săptămîni. De la 1 iunie 2012, reprezentanții Casei Naționale de Asigurări de Sănătate vor scoate din circulație banalele rețete... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 13:08 (13976 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Moartea vine pe două roți

Ialomița: Moartea vine pe două roți

Opinia polițiștilor Serviciului Rutier Ialomița este unanimă: șoselele sînt scăldate de sîngele motocicliștilor. De cealaltă parte, pasionații de motoare se simt discriminați. Vor să fie tratați asemeni celorlalți participanți la trafic. Totuși, statisticile par și ele să confirme... Moartea vine mai repede pe două roți!

Viteza înseamnă pericol
Într-un raport întocmit de Serviciul Poliției Rutiere Ialomița se arată că numărul accidentelor de circulație în care sînt implicați conducătorii de scutere, mopede sau motociclete a crescut în primele luni ale anului. E drept, procentul... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2012, 12:13 (22956 vizualizări - 29 comentarii)

SPORT

Cu gândul la Liga a II-a

Fotbal, Liga a III-a, Victoria Chirnogi-Unirea Slobozia1-1

Cu gîndul la Liga a II-a

Unirea Slobozia a bifat ultima deplasare pentru sezonul 2011-2012. S-a întîmplat în meciul cu Victoria Chirnogi, vineri, 25 mai 2012. Elevii lui Ion Ionescu s-au achitat bine de sarcini, au controlat jocul, dar n-au fost întrutotul inspirați în fața porții. Și pentru că, vorba clișeului «ocaziile se răzbună», modesta echipă călărășeană a deschis scorul. Că veni vorba de răzbunare, reușita i-a aparținut lui Cristian Panait (’35), fost jucător la Unirea în urmă cu trei sezoane. În goana după egalare, slobozenii au punctat la capitolul spectacol, nu și pe tabelă, prin Ibrian sau Dumitru Gheorghe. A venit pînă la urmă și golul, din piciorul unui excelent șuteur de la distanță, Marius Macare (’77)... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:30 (12958 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Balotești-Viitorul Axintele 1-1

Revelații indecise

Viitorul Axintele și CS Balotești, echipe care s-au duelat vineri, 25 mai a.c., pe terenul ilfovenilor în penultima etapă a campionatului, sînt formațiile care au explodat în acest retur. Aceasta după ce în tur ambele au fost amenințate de spectrul retrogradării... Locul 5 rezervat deja celor de la Axintele a cîntărit greu în ghete în prima parte a întîlnirii. Omul care a punctat și la Slobozia, Alexandru Badea a deschis scorul și în meciul cu Viitorul. L-a lăsat în urmă pe Mihociu, a profitat de garda lejeră a lui Tache și l-a bătut pe Donose. S-a întîmplat în minutul 30. După pauză, muștruluiți serios de antrenorul Ion Nica, axintenii au luat meciul mult mai în serios și au apărut și ocaziile... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:26 (12230 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Amara ajută Rapid Fetești

«Dacă vrei, poți!» sună o veche vorbă românească. În Liga a IV-a județul Ialomița sînt unele echipe care au unele echipe ce au demonstrat, de-a lungul timpului, că atunci cînd vor, pot bate pe oricine. Un exemplu este Victoria Amara, care a trecut sîmbătă, 26 mai a.c., de una dintre cele două pretendente la promovare, Viticola Fetești. A fost un galop de sănătate, executat de Cătălin Mișu și compania, care s-a terminat cu un neverosimil 4-0 pentru balneari. Cealaltă șefă de pluton fruntaș, Rapid Fetești s-a descurcat de minune în clinciul de la Țăndărei unde a bătut la scor de neprezentare. În acest moment, Rapidul este la 3 puncte de locul II și devine greu de crezut că s-ar mai putea împiedica... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:24 (9038 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Scrimă

Cinci plasări pe podium pentru CSS Slobozia la «Cupa Primăverii»

La finele săptămînii precedente, s-a desfășurat la sala de sport a Grupului Școlar «Alexandru Ioan Cuza», «Cupa Primăverii» la sabie copii, competiție organizată de Primăria Slobozia și DJTS Ialomița. Sportivii au fost prezenți în număr mare, fiind prezenți reprezentanți a 6 cluburi din București, Brașov, Satu Mare și, bineînțeles, Slobozia. Concursul s-a dorit un test în vederea Campionatului Național care se va desfășura în luna iulie la Constanța. La individual, CSS Slobozia a avut o singură clasare pe podium, locul III la fete 9-11 ani, obținut de Bianca Lupu. Lucrurile au mers mult mai bine în concursul pe echipe. La fete 9-11 ani, CSS Slobozia, în componența Bianca Lupu-Elena Toma, Marga... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 11:23 (7798 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

CTP, din nou la Slobozia

Tenis de cîmp

CTP, din nou la Slobozia

În perioada 26-27mai, pe terenurile Teniscon din Slobozia, a avut loc «Cupa Naparis», turneu rezervat veteranilor. Ca și anul trecut, atracția principală a fost jurnalistul Cristian Tudor Popescu, cunoscut împătimit al tenisului de cîmp. Cu un an în urmă, acesta declara pentru Independent: «M-au surprins plăcut dotările bazei sportive de aici. Cu siguranță voi reveni!». Iată că s-a ținut de cuvînt.
Geantă vs CTP, duel devenit clasic Cristian Tudor Popescu a participat la categoria 55+ unde a pornit ca favorit, la mare luptă cu slobozeanul Mihai Geantă. În fapt, Geantă vs CTP a fost cel mai așteptat și savurat meci al turneului... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2012, 10:19 (15755 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Noul ministru al Agriculturii, Daniel Constantin, pune gratuit la dispoziția agricultorilor stațiile de desecare

Ialomița: Noul ministru al Agriculturii, Daniel Constantin, pune gratuit la dispoziția agricultorilor stațiile de desecare

Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin a vizitat marți, 29 mai a.c., Ialomița. Acesta a inspectat starea tuturor stațiilor de desecare și pompare din județ. Și toate acestea pentru a veni în sprijinul agricultorilor ale căror terenuri au fost afectate de ploaie.
Potrivit ultimelor informații, în județul Ialomița apa băltește pe o suprafață de peste 100 de hectare de terenuri agricole, cele mai multe în zona Balta Ialomiței. Ministrul Daniel Constantin a dat asigurări că stăm bine comparativ cu alte județe, unde suprafețele acoperite cu apă se întind pe mii de hectare. Scopul vizitei ministrului Constantin a fost acela de a-i sprijini pe agricultorii afectați de căderea masivă de precipitații... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2012, 18:32 (9797 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, amenințată de inundații: Dializații, feriți din calea apelor!

Ialomița, amenințată de inundații: Dializații, feriți din calea apelor!

Codul Portocaliu aduce măsuri extreme. În urmă cu aproximativ o oră, Ministerul Sănătății a emis un ordin prin care se menționează ca persoanele care necesită dializă și gravidele la termen, aflate în zonele ușor inundabile din județ, să fie transportate și internate de urgență la Spitalul Județean Slobozia.
Codul Portocaliu de ploi intră în vigoare luni, 28 mai a.c., de la orele 17,00. Pînă marți, 29 mai 2012, la orele 12,00, va ploua puternic, precipitațiile depășind 50 de litri pe metrul pătrat. Din această cauză, riscul producerii de iundații este extrem de ridicat.
Vremea rea pune în pericol și viețile bolnavilor care au nevoie de dializă. Pentru a nu avea de suferit, Ministerul... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2012, 16:06 (7962 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Oamenii președintelui»

«Oamenii președintelui»

Adrian, mîna stîngă a președintelui Ciupercă
Teren dat ilegal pentru consilierul personal

În anul 2008, Consiliul Local Slobozia a aprobat un proiect de hotărîre prin care decidea atribuirea în folosință gratuită a 300 de mp pentru tinerii care doreau să-și construiască o casă. Potrivit Legii 15, în baza căreia a fost aprobat proiectul, pe listă ar fi trebuit să figureze oameni care nu dețineau proprietăți. La momentul respectiv, Adrian Ionescu, consilierul președintelui Ciupercă, era proprietar cu acte în regulă. Dar acest amănunt nu l-a împiedicat să beneficieze, ilegal, de o halcă... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2012, 12:17 (37410 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozenii au de dat 9 milioane lei la Urban!

Datori pe viață

Slobozenii au de dat 9 milioane lei la Urban!

În timp ce candidații pentru următorul mandat de primar la Slobozia se întrec în soluții fanteziste, datoriile noastre către SC Urban cresc. Un raport al furnizorului local de apă confirmă faptul că valoarea totală a datoriilor consumatorilor individuali este de 8,9 milioane de lei. Potrivit oficialilor societății, unele dintre aceste datorii sînt vechi de aproape 10 ani...

Datori pe viață
Datoriile consumatorilor individuali către SC Urban nu sînt o noutate. De aproape 10 ani, societatea încearcă la intervale regulate să obțină o reacție din partea locuitorilor sau a autorităților... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2012, 11:46 (14338 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Feuda țigănească de la Bărbulești

Evul mediu ialomițean din 2012

Feuda țigănească de la Bărbulești

O scrisoare parvenită redacției prin poștă ne permite să reluăm o teorie evidentă, dar extrem de puțin mediatizată în spațiul public local, respectiv cea a regresiei societății rurale. «Un grup de cetățeni din Bărbulești» cere publicației noastre, sub umbrela anonimatului, mediatizarea situației din această comună, considerată «de nesuferit». În mod curent, practica redacțională ignoră astfel de semnale anonime. Dată fiind însă forța și echilibrul pe care îl emană textul, am ales varianta publicării integrale a acestuia. Sîntem conștienți de faptul că ne aflăm în plină campanie electorală și că astfel de informații sînt, cel puțin parțial, invalidate de această miză. Dar, așa cum am mai spus-o... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2012, 19:38 (17355 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Unde sunt indicatoarele rutiere?

Șoselele din Ialomița rămîn fără semne de circulație

De pe șoselele ialomițene au început să dispară semnele de circulație. Oficial, au fost distruse de furia naturii. În realitate, an de an, indicatoarele cad pradă hoților de fier vechi. În exclusivitate pentru Independent, un șofer a dezvăluit cum acționează hoții specializați în furtul indicatoarelor rutiere...

Au dispărut curbele periculoase
Pe o porțiune a Drumului Național 2A, care leagă Slobozia de Urziceni, nu mai sînt semne de circulație. Este vorba de un număr de 50 de indicatoare rutiere, care îi atenționează pe șoferi că urmează curbe periculoase. Oficialii Secției Drumuri Naționale Ialomița susțin că acestea au... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2012, 19:34 (6354 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia: «Glina» de pe Ionel Perlea

Slobozia: «Glina» de pe Ionel Perlea

Ionel Perlea este o stradă a Sloboziei, undeva dincolo de Cartierul 500. Iar «Glina» este numele cu care locuitorii au botezat un teren viran aparținînd administrației locale. Acolo, în imediata vecinătate a unui bazin de colectare a apei, în ultimii doi ani au fost aruncate tone întregi de deșeuri și cadavre de animale. O dată cu creșterea temperaturilor, locul a devenit o groapă de gunoi în toată regula, care poate rivaliza, păstrînd proporțiile, cu celebra groapă de gunoi bucureșteană...

La «Glina» Sloboziei
Dacă vrei să ajungi pe Ionel Perlea la pas, cel mai ușor e să traversezi... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2012, 19:30 (12643 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: «Criminalii» de la Brutăria Eda

Doar cîteva săptămîni au trecut de cînd Independent a relatat despre cea de-a doua victimă a șoferului vinovat de moartea motociclistului Radu Șerban. Colegii de muncă ai acestuia par acum să-i calce pe urme. Joi, 24 mai 2012, un alt șofer angajat al brutăriei Eda a dat cu mașina peste un om în plină stradă. Acesta a vrut să fugă de la fața locului. Respectivul conducător auto a fost însoțit chiar de Augustin Zamfir, șoferul «specializat» în producerea de accidente...

Rănit și abandonat
Accidentul de circulație s-a petrecut în spatele Clubului Tineretului. Angajatul Brutăriei... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2012, 11:11 (11635 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Jandarmii vor asigura ordinea cu ocazia pelerinajului la moaștele Sf. Ioan Gură de Aur

Jandarmii vor asigura, în perioada 5-9 noiembrie 2010, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul laic de mare importanță pentru creștinii ialomițeni și anume, aducerea la Mînăstirea «Sfinții Voievozi ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:23
(10124 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exercițiu pentru gestionarea situațiilor de urgență la Fabrica de ulei-Expur

Luni, 8 noiembrie a.c., începînd cu ora 10.00, la sediul Fabricii de ulei Expur din Slobozia se va desfășura un exercițiu pentru gestionarea unor situații de urgență potențial produse la operatorul economic ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:15
(21831 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Ivănești, Amara și Slobozia

Flăcările au cuprins joi, 4 noiembrie, în jurul orei 8.00, o baracă metalică pe care o femeie din Ivănești o folosea ca bucătărie și în care gătea la momentul izbucnirii incendiului. Din nefericire, aceasta ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:06
(15136 vizualizări - 0 comentarii)


1000 de pachete de țigări din Moldova, depistate în mașina unui slobozean

La primele ore ale dimineții de miercuri, 3 noiembrie, un slobozean a fost prins de polițiști cu 1000 de pachete de țigări de contrabandă. Bărbatul, de 46 de ani, a fost prins în trafic, în cartierul Bora ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:41
(19365 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Armă deținută ilegal

Un feteștean de 34 de ani a fost prins de polițiști deținînd o armă ilegal. Bărbatul a fost depistat miercuri, 3 noiembrie, în cadrul unei acțiuni specifice a polițiștilor din cadrul Serviciului Arme, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:40
(15817 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești armă


Țăndărei: Cu pește la vînzare

Un comerciant «ambulant» de pește a fost prins de polițiștii din Țăndărei în timp ce încerca să vîndă «marfa» localnicilor. Bărbatul ce se deplasa la volanul unei mașini înmatriculate în Călărași avea ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:39
(16426 vizualizări - 0 comentarii)


Lemne «fără documente» la Perieți și Adîncata, confiscate

Comerț cu lemne la drumul mare. Asta au constatat polițiștii ialomițeni miercuri, 3 noiembrie, în localitățile Perieți și Adîncata. Lemnele erau vîndute de doi bărbați, de 29 respectiv 36 de ani, ambii ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:37
(13560 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moaște sfinte pentru sărbătorirea hramului Mînăstirii «Sfinții Voievozi»

«În perioada 5-8 noiembrie 2010, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului Mînăstirii ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:46
(15525 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pecheziții în cartierul Bora

Locuințele a nouă persoane din cartierul slobozean Bora au fost percheziționate, miercuri, 3 noiembrie. 9 bărbați și 7 femei erau suspecții principali în mai multe dosare de furt aflate în evidențele Poliției ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:35
(15485 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Au furat gardul cimitirului din Urziceni și au fost prinși... după doi ani!

60 de panouri de gard furate de la cimitirul municipal din Urziceni au fost găsite de polițiști. Gardul a fost descoperit la locuința unui bărbat, de 38 de ani, din Grindu. Bunurile fuseseră furate de alți ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:33
(8418 vizualizări - 0 comentarii)


TIR în flăcări pe autostradă

O țigare aprinsă aruncată la întîmplare a fost sursa aprindere a unei rezerve de furaje în localitatea Gimbășani. Flăcările s-au aprins marți, 2 noiembrie și amenințau casa unui cetățean din localitate ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:32
(13304 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Copil de 4 ani, victima unui accident rutier

Un copil de doar 4 ani, din localitatea Luciu, a fost marți, 2 noiembrie, victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs din cauza faptului că minorul, lăsat nesupravegheat, a încercat să traverseze ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:30
(13092 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu accident


Slobozia: Tînăr prins la volan cu permisul suspendat

Deși avea permisul de conducere suspendat, asta nu l-a împiedicat să conducă mașina. Este vorba de un tînăr slobozean, de 24 de ani, prins de polițiști conducînd fără permis, în noaptea de 2 spre 3 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:28
(13089 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Lemn vîndut ilegal

Temperaturile scăzute scot la iveală tot mai multe infracțiuni la regimul silvic. Ultima dintre acestea s-a produs marți, 2 noiembrie, în comuna Gheorghe Lazăr, unde polițiștii din localitate au prins în ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:24
(14288 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:20
(9566 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:04
(8213 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Armă din primul război mondial, deținută de un localnic

Descoperire inedită la Făcăeni: o armă folosită în primul război mondial a fost găsită de polițiști la un localnic. Arma a fost găsită în posesia unui bărbat, de 45 de ani, din localitate, care a povestit ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(16444 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni armă


Gheorghe Doja: Băut și fără permis, la volan

Din ce în ce mai des, pe șoselele ialomițene sînt înregistrate cazuri de consum de alcool la volan sau conducere fără permis. De această dată, la Gheorghe Doja, noaptea trecută, polițiștii au depistat în ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(14488 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A încercat să-și întoarcă mașina în șosea și a lovit un scuter

A vrut să-și întoarcă mașina în mijlocul străzii și a sfîrșit provocînd un accident rutier. Victima, un tînăr de 22 de ani, a fost dusă de urgență la Spital fiind rănită... Marți, 1 noiembrie, o șoferiță ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(13648 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Tineri reținuți pentru furt

După ce au furat 500 de lei dintr-o societate comercială, doi tineri de 20 de ani au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore de către polițiști. Capetele de acuzare pe numele celor doi indivizi ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(16778 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Miloșești furt


Gârbovi: Condamnat la închisoare, încarcerat

Un bărbat de 38 de ani, condamnat de magistrații ialomițeni la închisoare, a fost prins de polițiștii din Urziceni. Bărbatul se sustrăgea executării pedepsei dar a fost prins luni, 1 octombrie, aflîndu ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:45
(17197 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi arestare


Bordușani: Dosare penale pentru furt de cereale

Cinci bărbați și două femei din Bordușani sînt acuzați de furt de cereale. Asta după ce în cadrul unei acțiuni intercomunale polițiștii din Bordușani și Făcăeni i-au prins în flagrant la furat de cereale ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:43
(15583 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Căruță lovită de o mașină

La sfîrșitul săptămînii trecute, vineri, 29 octombrie, la Bordușani, o căruță a fost lovită din spate de o mașină. Atelajul hipo, condus de o femeie de 56 de ani nu era semnalizat, motiv pentru care nu ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:09
(14157 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: «Șofer» fără permis, la plimbare

Inconștiența și teribilismul tinerilor produc multiple evenimente în traficul ialomițean. Iar acestea nu sînt deloc rare. Ultimul dintre acestea vizează un tînăr de 28 de ani, din Țăndărei, ce a avut ghinionul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:08
(16283 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție comercianți! Lipsa documentelor justificative se transformă în amenzi

Comercianții de ocazie au intrat la sfîrșitul săptămînii trecute în vizorul polițiștilor feteșteni angrenați într-o acțiune al cărei scop l-a constituit prevenirea și combaterea activităților de comerț ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:07
(15189 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Pieton accidentat

Sîmbătă, 30 octombrie, la Ciochina s-a petrecut un accident rutier. În urma evenimentului un bătrîn de 76 ani din localitate a fost rănit. Potrivit polițiștilor, victima a vrut să traverseze șoseaua prin ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:07
(13307 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Ialomița: Șoferi băuți sau vitezomani, amendați de polițiști cu 85000 de lei

343 amenzi, 9 certificate de înmatriculare retrase și 19 permise de conducere reținute este rezumatul activităților polițiștilor rutieriști de week-endul trecut. Acțiunile s-au desfășurat pe principalele ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:06
(12957 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Viteza a făcut două victime

Întrucît nu a condus cu viteză regulamentară, un bărbat, de 28 de ani, din Prahova a provocat un accident rutier, duminică, 31 octombrie, în apropierea localității Adîncata. Prahoveanul se afla la volanul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:06
(14239 vizualizări - 0 comentarii)


«Un plus de Siguranță», Campanie pentru siguranța locuințelor

În ultimele două luni ale anului, respectiv în perioada noiembrie-decembrie 2010, Inspectoratul General al Poliției Române derulează campania națională «Un plus de Siguranță». «Campania se încadrează în ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:05
(13016 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai a prezentat patru noi modele destinate pieței europene la Salonul Auto de la Paris

Hyundai a prezentat patru noi modele destinate pieței europene la Salonul Auto de la Paris

Hyundai a prezentat patru noi modele cu ocazia Salonului Auto de la Paris, ediția 2010. Două dintre modele -ix20 și noul i10- au debutat la Paris, în timp ce incredibilul Genesis Coupe și ix35 Blue vor ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:02
(15784 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...