Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița, un deșert economic

Mai există viață după criză?

Ialomița, un deșert economic

Cu doar puțin peste 4500 de firme active (cu 30% mai puțin decît în urmă cu 3 ani), Ialomița a devenit un deșert economic în care rezistă numai cei care se adaptează. Teoretic, această adaptare presupune reducerea investițiilor, scăderea cheltuielilor, diminuarea numărului de angajați... Practic, la toate aceste neajunsuri statul obligă marii contribuabili, dar mai ales firmele mici și mijlocii, la evaziune fiscală, afaceri în zona «gri» a economiei și chiar escrocherii financiare. Independent a reușit, de-a lungul ultimilor ani, să prezinte majoritatea practicilor amintite mai sus, atît cele pozitive, cît și cele ilegale. Încercăm astăzi o... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2012, 08:37 (12937 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Luptătorii CS Amara, pe podium la Mangalia

Copiii secției de lupte libere, pregătiți de Marian Moraru la proaspătul înființat Club Sportiv din Amara, au început să scoată capul în lume. Și n-au făcut-o deloc rău. Pe 6 mai a avut loc la Mangalia memorialul «Ion Dima», concurs adresat copiilor. CS Amara s-a prezentat la 6 din cele 10 categorii ale competiției cu 9 sportivi. La categoria 39 de kilograme, Marian Stanciu a ocupat prima poziție, învingîndu-l în finală pe un alt amărean, Adrian Dumitru. La 38 kilograme, Ionuț Lungu a venit pe 5, iar la 42 kilograme Amara a avut trei copii pe podium. Cristian Miu a fost pe 2, iar pe trei, la egalitate, s-au clasat Valeriu Ene și Manuel Toader. La 53 kilograme, Robert Cîlțea a luat aurul. Nici... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2012, 08:32 (11133 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fermele de subzistență, o șansă de 22,5 milioane euro

Măsura 141 ar putea salva 3000 de ialomițeni

Fermele de subzistență, o șansă de 22,5 milioane euro

Începînd cu data de 15 mai 2012, fermierii ialomițeni pot participa la o nouă sesiune de depuneri de proiecte în cadrul Măsurii 141-Sprijinirea fermelor agricole de semi-subzistență. Potrivit oficialilor Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, numărul potențialilor beneficiari ar putea depăși 3000. În ultimii doi ani, mai puțin de 200 de mici fermieri au accesat acest program. Proiectele sînt finanțate integral, iar valoarea finanțării este de 1500 de euro anual timp de 5 ani...

Teoria europeană
Beneficiarii eligibili pentru sprijinul nerambursabil acordat prin Măsura... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2012, 08:19 (10155 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

S-a modificat schimbarea

Și Partidul Conservator vrea să-și pună prefect. Numele lui este Costea Atanasiu!

Scenariile legate de numirea unui nou prefect de Ialomița par să nu se mai sfîrșească. După PSD și PNL, e rîndul PC să ceară funcția de prefect in Ialomița. Numele celui nominalizat de PC este Costea Atanasiu, fost medic veterinar în cadrul DSV Ialomița.

Mulți, da’… prefecți!
Niciodată goana (după ciolanul de prefect) n-a fost mai frumoasă. După ce PSD l-a livrat pe fostul primar de Albești, Marin Constantin, iar PNL a intoxicat media locală ba cu Mihai Emilian, președintele PNL Slobozia, ba cu ardeleanul Ilie Mitea, fost prefect de Sibiu, a venit rîndul Partidului Conservator să ceară această funcție. Așa se face că miercuri, 9 mai a.c., la primele ore ale... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2012, 14:57 (22394 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Gigi Petre demis! PNL Ialomița îl cere pe Ilie Mitea, fostul prefect de Sibiu!

Se relansează cursa pentru funcția de prefect

Ialomița: Gigi Petre demis! PNL Ialomița îl cere pe Ilie Mitea, fostul prefect de Sibiu!

În după-amiaza zilei de marți, 8 mai a.c., Guvernul Ponta a demis toți prefecții județelor din România. Decizia relansează cursa ialomițeană a PSD și PNL pentru funcție de prefect. În timp ce PSD mizează în continuare pe Marin Constantin, PNL cere un prefect ardelean. Mai precis, pe Ilie Mitea, un fost prefect al Sibiului în vîrstă de 60 ani.

Propuneri de prefecți pe bandă rulantă
La începutul săptămînii precedente, o dată cu trecerea prefectului Teculescu în barca alegerilor locale, funcția de prefect a revenit, de drept, fostului subprefect Gigi Petre. La cîteva zile de la instalarea sa însă, atît PSD cît și PNL au atentat public la fotoliul de prefect, avansînd... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2012, 18:00 (14902 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Razie la Urziceni: Polițiștii au căutat mai mulți suspecți cercetați pentru spălare de bani și evaziune fiscală

Polițiștii din cadrul Poliției Capitalei au intervenit în forță în dimineața zilei de marți, 8 mai a.c., pe străzile din Urziceni. Oamenii legii au efectuat mai multe percheziții domiciliare, pentru a da de urma unor suspecți, membri ai unei rețele specializate în spălare de bani și evaziune fiscală. Pe lîngă infractori, au descoperit și arme neletale...
Polițiștii bucureșteni au cercetat nu mai puțin de 6 locații din Urziceni unde suspecții se ascundeau. În aceste locații, oamenii legii au descoperit o pușcă de vînătoare, deținută ilegal, și alte două arme neletale.
Suspecții făceau parte dintr-o rețea de 23 de persoane specializată în spălarea de bani și evaziune fiscală. Infractorii... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2012, 17:20 (8512 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trei candidați pe loc la Titularizare

În Ialomița

Trei candidați pe loc la Titularizare

Numărul profesorilor înscriși la examenul de Titularizare din acest an este mai mare decît locurile disponibile. Vorbim despre 404 dascăli, care își dispută doar 163 de catedre...

Titularizare cu schimbări
Extemporalul profesorilor se desfășoară anul acesta sub semnul schimbării. În primul rînd, oficialii din Ministerul Educației au decis să îi schimbe numele din «examen de titularizare», în «concurs de ocupare al posturilor didactice». Mai mult, pe lîngă examenul scris, tot de anul acesta, dascălii trebuie să-și arate competențele în arta predatului. Sub supravegherea unei comisii... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2012, 08:53 (13124 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

De trei ori mai mult într-un singur an

Ialomița: Debite de 8 milioane lei la Sănătate!

Sistemul de sănătate din Ialomița este compromis din cauza datoriilor. Anul trecut au fost înregistrate datorii de peste 8 milioane de lei la asigurările de sănătate. Doar o parte din ele au putut fi recuperate...

Restanțe, restanțe, restanțe
De la an la an sumele datorate de ialomițeni la Sănătate cresc simțitor. Un raport al Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița arată că în 2011 restanțele la Sănătate au crescut cu 135,63%, față de anul 2010. Astfel, dacă în 2010 debitele erau de doar 3,5 milioane lei, anul trecut acestea s-au triplat. Așadar, valoarea datoriilor... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2012, 08:43 (6962 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia se pregătește de alegeri

Sic transit gloria mundi

Consiliul Local Slobozia se pregătește de alegeri

După 4 ani de ridicat sîrguincios mîna pentru proiecte megalomanice, iraționale sau angajate politic, cei 21 de consilieri locali ai Sloboziei au decis să-și schimbe părul. Ultima ședință a Consiliului Local Slobozia s-a dorit a fi una de manual, în care vocea poporului să fie cea care dictează. Din păcate, întocmai ca în proverb, năravul aleșilor locali a sfîrșit prin a triumfa în fața rațiunii și a bunului simț, iar ședința de joi, 26 aprilie 2012, a fost una a orgoliilor, polițelor plătite cu vîrf și îndesat și deciziilor perdante pentru comunitate. Prin urmare, nimic nou sub soare! Iar alegerile din 10 iunie bat la ușă... Nu ne rămîne decît să sperăm că pentru cei 21 de aleși ai Sloboziei... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2012, 08:21 (9133 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: PNL suflă funcția de prefect de sub nasul PSD

Mihai Emilian vrea locul lui Marin Constantin!

Ialomița: PNL suflă funcția de prefect de sub nasul PSD

Lovitură de teatru în sînul USL Ialomița. La nici o săptămînă de la nominalizarea primarului PSD de Albești, Marin Constantin pentru funcția de prefect, PNL își dorește înlocuirea acestuia cu Mihai Emilian, președintele PNL Slobozia. Deși nu a fost confirmată oficial, nominalizarea lui Mihai Emilian este o chestiune de timp...

Ole, ole, ole, nici Costică nu mai e!
Propus pentru funcția de prefect PSD imediat după căderea guvernului Ungureanu, primarul comunei Abești, Marin Constantin a renunțat la un nou mandat de primar pentru a-și îndeplini acest obiectiv politic. «Sînt un soldat disciplinat și voi face ceea ce... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 14:20 (20481 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

SPORT

Capul sus, băieți!

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Afumați 0-1

Capul sus, băieți!

«La poartă, la poartă!» avea obiceiul să strige la atacurile Unirii un spectator al anilor ’80. Vremuri frumoase, cînd Unirea evolua în divizia B... Vremuri care se vor întoarce din vară, chiar dacă vineri, 27 aprilie 2012, Unirea a suferit prima înfrîngere a sezonului. S-a întîmplat în cadrul etapei a 24-a, chiar în fața ocupantei locului 2, CS Afumați...

A ratat Vio!
Față de meciul cu Rapid 2, Unirea a etalat un joc lipsit de nerv. Cu toate acestea, elevii lui Ion Ionescu puteau deschide scorul la un sfert de oră de la startul partidei. Am avut penalty pe care, contrar obiceiului... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 11:18 (10115 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Lazărul zdrobește Amara, Andrășeștiul surprinde

Etapa a 20-a din Liga a IV-a a fost una în care s-au adus cîteva clarificări în fruntea clasamentului. Echipele feteștene merg tot umăr la umăr, dar s-au desprins la 4 puncte de urmăritoare. Viticola a trecut lejer de Voința Reviga. Rapid a avut o sarcină mult mai dificilă la Abatorul, dar i-au ieșit și jocul, și rezultatul. Senzația zilei a fost meciul de la Amara, unde Victora a fost tăvălită realmente de Recolta Gheorghe Lazăr. Inconstanții băieți ai lui Vlase au trecut cu scor de tenis de amărenii care s-au întrecut în ratări. Surpiza etapei s-a produs la Țăndărei unde Victoria, formație cu pretenții, a fost ținută în șah de codașa Andrias Andrășești, meciul terminîndu-se cu un sărăcăcios... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 11:17 (9451 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Conpet Cireșu 4-0

Din nou victorie!

Conpet Cireșu este o echipă interesantă: fragilă acasă, dar foarte incomodă de regulă în deplasare. A simțit-o pe propria piele și liderul Unirea Slobozia (1-1 în etapa a 6-a). Pentru revelația returului, Viitorul Axintele, echipa brăileană are o semnificație aparte: de la meciul tur disputat la Ianca a început drumul ascendent al alb-verzilor.

Repriza lui Fătu
Ionuț Fătu, jucătorul adus de la Victoria Chirnogi pentru a interpreta rolul omului care aduce golul, rămăsese dator la acest capitol pînă la meciul cu Cireșu. Fătu (’24, ’44) a explodat în prima repriză a meciului disputat... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 11:12 (14226 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Știința Bacău-Unirea Slobozia 23-22 (11-9)

Înfrîngere în ultima secundă

Unirea Slobozia și-a «reperat» onoarea știrbită în tur și a depășit miercuri, 25 aprilie a.c., Școala 181 București, cu 27-23. După acest joc, șirul deplasărilor a continuat la Bacău. Duminică, 29 aprilie. La această dată a fost programată restanța cu Știința Bacău, care ar fi trebuit să se dispute în februarie și a contat pentru etapa a 14-a.
«Au jucat Trefilov contra Trefilov» remarca după meci un confrate din orașul lui Bacovia, făcînd aluzie la modul vulcanic de a se manifesta al celor doi antrenori: Ion Arsene și Marian Simion. Cele două echipe au mers cap la cap în prima repriză, cu un ușor plus pentru Știința, care a intrat la vestiare în avantaj: 11-9. Au urmat 10 minute, în a doua... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 11:10 (11233 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Peste 19000 de pensionari se pregătesc să dea statul în judecată

Ialomița: Peste 19000 de pensionari se pregătesc să dea statul în judecată

În Ialomița, statul a «fentat» peste 19000 de pensionari. Printr-o modificare ambiguă a legii, acestora le-a fost reținută o contribuție de 5,5 la sută pentru asigurările sociale de sănătate. Acum ei se pregătesc să-și ceară drepturile în instanță. La Tribunalul Ialomița au fost înregistrate primele dosare, iar procesele urmează să înceapă...

Statul a «fentat» pensionarii
Isteria națională legată de contribuția de 5,5% a pensionarilor la asigurările sociale de sănătate «este cauzată de o modificare ambiguă a actelor normative» spun voci din cadrul Casei Județene de Pensii Ialomița... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 10:55 (8346 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

CEA MAI... tare decapotabilă!

CEA MAI... tare decapotabilă!

Săptămîna aceasta am reușit să doborîm un nou record auto. În parcarea unui supermaket din Slobozia am descoperit cea mai decapotată mașină. N-are uși, n-are parbriz, poate fi condusă fără permis și... taie lemne!
Gaterul hibrid! Cea mai tare mașină decapotată, este, de fapt, un gater hibrid. Are motor de ARO, roți de Dacie și cadru provenit de la un Peugeot. A fost construită acum 10 ani de soțul Lisăndrinei Dumitru. Proprietara automobilului o folosește pentru tăiat lemne și mers la cumpărături... din cînd în cînd. «Ne este utilă pentru că mai scoatem un ban cu ea...» spune femeia.... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 09:26 (19462 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Pedofilul de la MB-uri» NU a fost prins. Slobozia în stare de șoc. Poliția tace.

De trei ani sub amenințare

«Pedofilul de la MB-uri» NU a fost prins. Slobozia în stare de șoc. Poliția tace.

De 10 zile, orașul Slobozia trăiește sub amenințarea «pedofilului de la MB-uri». După agresiunea din 23 aprilie 2012, părinții fetițelor de vîrstă școlară din oraș sînt terorizați. Există informații privind o agresiune similară desfășurată zilele trecute. Mihaela Stoica, mama fetiței molestate în urmă cu 6 luni, cere public pedofilului să se predea. «Ești o bestie! Pentru că ne-ai atins copii cu mîinile și caracterul tău murdar, predă-te! Oricum vei fi prins!».

Mărturii șocante
Pe 23 aprilie, la una dintre scările blocului MB11 din Slobozia, o fetiță de 7 ani și jumătate a fost... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2012, 17:39 (10071 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Atenție! Pericol pe șosea!

Slobozia: Șoferul care l-a omorît pe motociclistul Radu Bogdan Șerban a mai făcut o victimă

După ce anul trecut a omorît un tînăr, un șofer slobozean se plimbă nestingherit pe străzile orașului. Ba mai mult, individul a lovit miercuri, 2 mai a.c., un bătrîn, apoi a fugit de la locul accidentului! Cu toate acestea, nici după acesta din urmă incident, slobozeanul nu are de gînd să abandoneze șofatul...

Bătrîn lovit de duba cu pîine
Miercuri, 2 mai a.c., un bătrîn în vîrstă de 82 ani s-a prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Slobozia acuzînd dureri provocate de un accident rutier. Bătrînul a povestit medicilor că a fost lovit la primele ore ale dimineții... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2012, 13:07 (12859 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Peste 100 de copii au adus Caloianul la Slobozia

«Caloiene, Iene, du-te-n cer și cere/Să deschidă porțile/ Să sloboadă ploiele...» au cîntat în cor joi, 3 mai a.c., la Slobozia, în fața Muzeului Național al Agriculturii, peste 100 de copii din toate colțurile județului. Ei au reînviat tradiția Caloianului...
Cîntecul de jale al alaiului de copii a fost auzit de toți locuitorii Slobozia. Costumați așa cum cere obiceiul Caloianului, micuții au mărșăluit pe străzile Sloboziei.
Iulian Cucu este elev la Grupul Școlar Agricol din Făcăeni. El a fost «preotul» care a slujit la căpătîiul Caloianului, confecționat din lut de către ceilalți colegi ai săi... «Mie îmi place să fiu preotul Caloianului. Este o tradiție frumoasă» a spus băiatul... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2012, 12:48 (9548 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia Caloian

EVENIMENT

Dytras, acționată în instanță de Primăria Slobozia

Investiție de peste 7 milioane de euro, nefuncțională

Dytras, acționată în instanță de Primăria Slobozia

În urma articolului «Stația de epurare de 4,5 milioane de euro, nefuncțională!», apărut în Independent, primarul Gabi Ionașcu a organizat o conferință de presă în care a făcut o serie de precizări legate de subiect. Potrivit declarațiilor sale, stația de epurare a orașului Slobozia reprezintă o prioritate investițională pentru administrația locală și «se fac eforturi pentru punerea ei în funcțiune». În așteptarea atingerii acestui obiectiv, declarat «prioritate 0», administrația locală anunță demararea procedurilor de acționare în instanță a firmei Dytras pentru «întîrzieri și neconformități»...

N-ar fi rău să fie bine... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2012, 18:43 (13095 vizualizări - 6 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
ISU Ialomița: 14 incendii produse pe raza județului, în ultima săptămână

ISU Ialomița: 14 incendii produse pe raza județului, în ultima săptămână

În ultima săptămână, pompierii au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui număr de 14 incendii, produse în mai multe localități de pe raza județului
Ialomița, în care flăcările s-au întins ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 12:30
(4025 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 19 directori și 10 directori adjuncți de școli, după un nou concurs

Joi, 31 martie a.c., au fost validate rezultatele finale ale concursului pentru ocuparea funcțiilor vacante de director și director adjunct din unitățile de învățământ preuniversitar de stat din Ialomița ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 20:10
(4043 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Bărbat reținut pentru «lovire» și «amenințare»

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Coșereni au probat activitatea infracțională a unui bărbat, în vârstă de 38 ani, bănuit de comiterea infracțiunilor de «lovire sau alte violențe» și ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 19:35
(1988 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 47200 de lei

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au intervenit la 76 de evenimente, dintre care 71 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, fiind constatate 7 infracțiuni. Din totalul acestora ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 19:20
(3142 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Joi, 31 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26982, fiind înregistrate 14 noi cazuri față de ziua de miercuri, 30 martie ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 16:15
(1210 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri, reținuți după ce au furat motorină din rezervoarele unor microbuze

Polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni au identificat și reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați bănuiți de furtul a peste 150 litri de motorină din rezervoarele unor microbuze de transport persoane ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2022, 18:15
(10934 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 30 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26968, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de marți, 29 ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2022, 16:20
(1455 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Niciun focar de Pestă Porcină Africană

Potrivit Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, la data de 30 martie 2022, pe raza județului Ialomița nu mai evoluează niciun focar de Pestă Porcină Africană. De reținut ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2022, 14:10
(6153 vizualizări - 0 comentarii)


RAR Ialomița: ITP «la fața locului» pentru deținătorii de tractoare și utilaje agricole și apicultori

RAR Ialomița: ITP «la fața locului» pentru deținătorii de tractoare și utilaje agricole și apicultori

Registrul Auto Român se află alături de fermierii și apicultorii care solicită eliberarea cărții de identitate a vehiculului (CIV) și efectuarea inspecției tehnice periodice (ITP) la domiciliu sau locul ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 16:30
(17803 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Marți, 29 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26956, fiind înregistrate 19 noi cazuri față de ziua de luni, 28 martie ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 16:20
(2479 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 31 martie 2022, termenul limită pentru depunerea Formularelor 700/010

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane juridice române plătitoare de impozit pe profit care au îndeplinit, la data de 31 decembrie 2021, condițiile ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 16:00
(19078 vizualizări - 0 comentarii)


DJST Ialomița: Recensământul populației și locuințelor

Direcția Județeană de Statistică Ialomița informează că în intervalul 14-28 martie 2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru recensământul populației și locuințelor 2021 au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 14:25
(10181 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Țăndărei și Sărățeni

Incendii la Țăndărei și Sărățeni

Sâmbătă, 26 martie a.c., pompierii din Țăndărei, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, au acționat pentru lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Țăndărei. La sosirea forțelor ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 17:10
(9854 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Și-ar fi bătut părinții

Polițiștii din Grivița au fost sesizați în cursul zilei de sâmbătă, 26 martie a.c., în jurul orelor 11,00, de o femeie din Traian cu privire la faptul că fratele său îi agresează pe părinți. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:35
(8853 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Incendiatorul unei șire de baloți, reținut

Polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Grivița au documentat activitatea infracțională a unui bărbat, de 38 de ani, din Grivița, bănuit de comiterea infracțiunilor de «distrugere prin incendiere» și «violare ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:25
(10677 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița incendiu


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Luni, 28 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26937, fiind înregistrate 7 noi cazuri față de ziua de duminică, 27 martie ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:15
(3637 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 30 de permise reținute, amenzi de peste 150000 de lei

Sâmbătă și duminică, 26/27 martie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea evenimentelor negative și creșterea siguranței rutiere. Astfel, au intervenit la 207 evenimente ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:05
(9648 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Duminică, 27 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26930, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de sâmbătă, 26 martie ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2022, 16:20
(4073 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 13 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 26 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26929, fiind înregistrate 13 noi cazuri față de ziua de vineri, 25 ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2022, 15:25
(4970 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

DN2A: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

În dimineața zilei de sâmbătă, 26 martie a.c., pe DN2A, în zona Popasului Chirana s-a produs un accident rutier. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat, în vârstă de 68 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2022, 13:45
(8543 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Casă distrusă de flăcări

Jilavele: Casă distrusă de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit vineri, 25 martie a.c., pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Jilavele. Flăcările se manifestau violent în ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 21:30
(2806 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Vineri, 25 martie a.c., în Parcul Tineretului din Slobozia, a fost organizată «Ziua Porților Deschise», activitate organizată de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu ocazia «Zilei Poliției ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 16:00
(2723 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Cereri de sprijin pentru măsura de stocare a cărnii de porc

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că în perioada 25 martie-29 aprilie 2022, la sediul APIA-Aparat Central, se primesc Cererile de sprijin privind ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 15:40
(11120 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 25 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26916, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de joi, 24 martie ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 15:15
(5843 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,20%, rata șomajului înregistrat în luna februarie 2022

La sfârșitul lunii februarie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3913 șomeri (din care 1716 femei), rata șomajului fiind de 4,20%, cu 0,98 puncte ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:50
(10839 vizualizări - 0 comentarii)


Anexe gospodărești cuprinse de flăcări la Borănești, Maltezi și Bucu

Anexe gospodărești cuprinse de flăcări la Borănești, Maltezi și Bucu

În ultimele 24 de ore, pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea incendiilor care au cuprins 3 anexe aflate în incinta unor gospodării din localitățile Borănești, Maltezi și Bucu. Cel mai puternic ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:30
(10332 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recomandări ale pompierilor pentru prevenirea incendiilor de vegetație uscată

ISU Ialomița: Recomandări ale pompierilor pentru prevenirea incendiilor de vegetație uscată

În ultima săptămână, pompierii au intervenit pentru stingerea unui număr de 14 incendii, produse pe raza județului Ialomița, în care flăcările s-au întins cu repeziciune, arzând aproximativ 28 hectare de ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:15
(10531 vizualizări - 0 comentarii)


Accident între Movila și Fetești: Intervenție cu elicopterul SMURD!

Accident între Movila și Fetești: Intervenție cu elicopterul SMURD!

Un grav accident rutier în care au fost rănite cinci persoane (trei adulți și doi copii) s-a produs joi, 24 martie a.c., pe DJ212, între Movila și Fetești în județul Ialomița. Potrivit primelor cercetări ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 18:50
(20475 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Evenimente dedicate «Zilei Jandarmeriei Române»

IJJ Ialomița: Evenimente dedicate «Zilei Jandarmeriei Române»

Pe data de 3 aprilie se împlinesc 172 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române. Pentru a marca acest eveniment, Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița organizează o serie de manifestări. Astfel ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 17:00
(1739 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat miercuri, 23 martie a.c., un bărbat bănuit de comiterea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată» asupra unei persoane ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 16:40
(3500 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...