Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Razie la Urziceni: Polițiștii au căutat mai mulți suspecți cercetați pentru spălare de bani și evaziune fiscală

Polițiștii din cadrul Poliției Capitalei au intervenit în forță în dimineața zilei de marți, 8 mai a.c., pe străzile din Urziceni. Oamenii legii au efectuat mai multe percheziții domiciliare, pentru a da de urma unor suspecți, membri ai unei rețele specializate în spălare de bani și evaziune fiscală. Pe lîngă infractori, au descoperit și arme neletale...
Polițiștii bucureșteni au cercetat nu mai puțin de 6 locații din Urziceni unde suspecții se ascundeau. În aceste locații, oamenii legii au descoperit o pușcă de vînătoare, deținută ilegal, și alte două arme neletale.
Suspecții făceau parte dintr-o rețea de 23 de persoane specializată în spălarea de bani și evaziune fiscală. Infractorii... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2012, 17:20 (8512 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Trei candidați pe loc la Titularizare

În Ialomița

Trei candidați pe loc la Titularizare

Numărul profesorilor înscriși la examenul de Titularizare din acest an este mai mare decît locurile disponibile. Vorbim despre 404 dascăli, care își dispută doar 163 de catedre...

Titularizare cu schimbări
Extemporalul profesorilor se desfășoară anul acesta sub semnul schimbării. În primul rînd, oficialii din Ministerul Educației au decis să îi schimbe numele din «examen de titularizare», în «concurs de ocupare al posturilor didactice». Mai mult, pe lîngă examenul scris, tot de anul acesta, dascălii trebuie să-și arate competențele în arta predatului. Sub supravegherea unei comisii... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2012, 08:53 (13124 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

De trei ori mai mult într-un singur an

Ialomița: Debite de 8 milioane lei la Sănătate!

Sistemul de sănătate din Ialomița este compromis din cauza datoriilor. Anul trecut au fost înregistrate datorii de peste 8 milioane de lei la asigurările de sănătate. Doar o parte din ele au putut fi recuperate...

Restanțe, restanțe, restanțe
De la an la an sumele datorate de ialomițeni la Sănătate cresc simțitor. Un raport al Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița arată că în 2011 restanțele la Sănătate au crescut cu 135,63%, față de anul 2010. Astfel, dacă în 2010 debitele erau de doar 3,5 milioane lei, anul trecut acestea s-au triplat. Așadar, valoarea datoriilor... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2012, 08:43 (6962 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia se pregătește de alegeri

Sic transit gloria mundi

Consiliul Local Slobozia se pregătește de alegeri

După 4 ani de ridicat sîrguincios mîna pentru proiecte megalomanice, iraționale sau angajate politic, cei 21 de consilieri locali ai Sloboziei au decis să-și schimbe părul. Ultima ședință a Consiliului Local Slobozia s-a dorit a fi una de manual, în care vocea poporului să fie cea care dictează. Din păcate, întocmai ca în proverb, năravul aleșilor locali a sfîrșit prin a triumfa în fața rațiunii și a bunului simț, iar ședința de joi, 26 aprilie 2012, a fost una a orgoliilor, polițelor plătite cu vîrf și îndesat și deciziilor perdante pentru comunitate. Prin urmare, nimic nou sub soare! Iar alegerile din 10 iunie bat la ușă... Nu ne rămîne decît să sperăm că pentru cei 21 de aleși ai Sloboziei... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2012, 08:21 (9132 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: PNL suflă funcția de prefect de sub nasul PSD

Mihai Emilian vrea locul lui Marin Constantin!

Ialomița: PNL suflă funcția de prefect de sub nasul PSD

Lovitură de teatru în sînul USL Ialomița. La nici o săptămînă de la nominalizarea primarului PSD de Albești, Marin Constantin pentru funcția de prefect, PNL își dorește înlocuirea acestuia cu Mihai Emilian, președintele PNL Slobozia. Deși nu a fost confirmată oficial, nominalizarea lui Mihai Emilian este o chestiune de timp...

Ole, ole, ole, nici Costică nu mai e!
Propus pentru funcția de prefect PSD imediat după căderea guvernului Ungureanu, primarul comunei Abești, Marin Constantin a renunțat la un nou mandat de primar pentru a-și îndeplini acest obiectiv politic. «Sînt un soldat disciplinat și voi face ceea ce... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 14:20 (20480 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

SPORT

Capul sus, băieți!

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Afumați 0-1

Capul sus, băieți!

«La poartă, la poartă!» avea obiceiul să strige la atacurile Unirii un spectator al anilor ’80. Vremuri frumoase, cînd Unirea evolua în divizia B... Vremuri care se vor întoarce din vară, chiar dacă vineri, 27 aprilie 2012, Unirea a suferit prima înfrîngere a sezonului. S-a întîmplat în cadrul etapei a 24-a, chiar în fața ocupantei locului 2, CS Afumați...

A ratat Vio!
Față de meciul cu Rapid 2, Unirea a etalat un joc lipsit de nerv. Cu toate acestea, elevii lui Ion Ionescu puteau deschide scorul la un sfert de oră de la startul partidei. Am avut penalty pe care, contrar obiceiului... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 11:18 (10115 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Lazărul zdrobește Amara, Andrășeștiul surprinde

Etapa a 20-a din Liga a IV-a a fost una în care s-au adus cîteva clarificări în fruntea clasamentului. Echipele feteștene merg tot umăr la umăr, dar s-au desprins la 4 puncte de urmăritoare. Viticola a trecut lejer de Voința Reviga. Rapid a avut o sarcină mult mai dificilă la Abatorul, dar i-au ieșit și jocul, și rezultatul. Senzația zilei a fost meciul de la Amara, unde Victora a fost tăvălită realmente de Recolta Gheorghe Lazăr. Inconstanții băieți ai lui Vlase au trecut cu scor de tenis de amărenii care s-au întrecut în ratări. Surpiza etapei s-a produs la Țăndărei unde Victoria, formație cu pretenții, a fost ținută în șah de codașa Andrias Andrășești, meciul terminîndu-se cu un sărăcăcios... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 11:17 (9451 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Conpet Cireșu 4-0

Din nou victorie!

Conpet Cireșu este o echipă interesantă: fragilă acasă, dar foarte incomodă de regulă în deplasare. A simțit-o pe propria piele și liderul Unirea Slobozia (1-1 în etapa a 6-a). Pentru revelația returului, Viitorul Axintele, echipa brăileană are o semnificație aparte: de la meciul tur disputat la Ianca a început drumul ascendent al alb-verzilor.

Repriza lui Fătu
Ionuț Fătu, jucătorul adus de la Victoria Chirnogi pentru a interpreta rolul omului care aduce golul, rămăsese dator la acest capitol pînă la meciul cu Cireșu. Fătu (’24, ’44) a explodat în prima repriză a meciului disputat... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 11:12 (14226 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Știința Bacău-Unirea Slobozia 23-22 (11-9)

Înfrîngere în ultima secundă

Unirea Slobozia și-a «reperat» onoarea știrbită în tur și a depășit miercuri, 25 aprilie a.c., Școala 181 București, cu 27-23. După acest joc, șirul deplasărilor a continuat la Bacău. Duminică, 29 aprilie. La această dată a fost programată restanța cu Știința Bacău, care ar fi trebuit să se dispute în februarie și a contat pentru etapa a 14-a.
«Au jucat Trefilov contra Trefilov» remarca după meci un confrate din orașul lui Bacovia, făcînd aluzie la modul vulcanic de a se manifesta al celor doi antrenori: Ion Arsene și Marian Simion. Cele două echipe au mers cap la cap în prima repriză, cu un ușor plus pentru Știința, care a intrat la vestiare în avantaj: 11-9. Au urmat 10 minute, în a doua... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 11:10 (11232 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Peste 19000 de pensionari se pregătesc să dea statul în judecată

Ialomița: Peste 19000 de pensionari se pregătesc să dea statul în judecată

În Ialomița, statul a «fentat» peste 19000 de pensionari. Printr-o modificare ambiguă a legii, acestora le-a fost reținută o contribuție de 5,5 la sută pentru asigurările sociale de sănătate. Acum ei se pregătesc să-și ceară drepturile în instanță. La Tribunalul Ialomița au fost înregistrate primele dosare, iar procesele urmează să înceapă...

Statul a «fentat» pensionarii
Isteria națională legată de contribuția de 5,5% a pensionarilor la asigurările sociale de sănătate «este cauzată de o modificare ambiguă a actelor normative» spun voci din cadrul Casei Județene de Pensii Ialomița... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 10:55 (8346 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

CEA MAI... tare decapotabilă!

CEA MAI... tare decapotabilă!

Săptămîna aceasta am reușit să doborîm un nou record auto. În parcarea unui supermaket din Slobozia am descoperit cea mai decapotată mașină. N-are uși, n-are parbriz, poate fi condusă fără permis și... taie lemne!
Gaterul hibrid! Cea mai tare mașină decapotată, este, de fapt, un gater hibrid. Are motor de ARO, roți de Dacie și cadru provenit de la un Peugeot. A fost construită acum 10 ani de soțul Lisăndrinei Dumitru. Proprietara automobilului o folosește pentru tăiat lemne și mers la cumpărături... din cînd în cînd. «Ne este utilă pentru că mai scoatem un ban cu ea...» spune femeia.... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 09:26 (19460 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Pedofilul de la MB-uri» NU a fost prins. Slobozia în stare de șoc. Poliția tace.

De trei ani sub amenințare

«Pedofilul de la MB-uri» NU a fost prins. Slobozia în stare de șoc. Poliția tace.

De 10 zile, orașul Slobozia trăiește sub amenințarea «pedofilului de la MB-uri». După agresiunea din 23 aprilie 2012, părinții fetițelor de vîrstă școlară din oraș sînt terorizați. Există informații privind o agresiune similară desfășurată zilele trecute. Mihaela Stoica, mama fetiței molestate în urmă cu 6 luni, cere public pedofilului să se predea. «Ești o bestie! Pentru că ne-ai atins copii cu mîinile și caracterul tău murdar, predă-te! Oricum vei fi prins!».

Mărturii șocante
Pe 23 aprilie, la una dintre scările blocului MB11 din Slobozia, o fetiță de 7 ani și jumătate a fost... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2012, 17:39 (10071 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Atenție! Pericol pe șosea!

Slobozia: Șoferul care l-a omorît pe motociclistul Radu Bogdan Șerban a mai făcut o victimă

După ce anul trecut a omorît un tînăr, un șofer slobozean se plimbă nestingherit pe străzile orașului. Ba mai mult, individul a lovit miercuri, 2 mai a.c., un bătrîn, apoi a fugit de la locul accidentului! Cu toate acestea, nici după acesta din urmă incident, slobozeanul nu are de gînd să abandoneze șofatul...

Bătrîn lovit de duba cu pîine
Miercuri, 2 mai a.c., un bătrîn în vîrstă de 82 ani s-a prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Slobozia acuzînd dureri provocate de un accident rutier. Bătrînul a povestit medicilor că a fost lovit la primele ore ale dimineții... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2012, 13:07 (12858 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 100 de copii au adus Caloianul la Slobozia

«Caloiene, Iene, du-te-n cer și cere/Să deschidă porțile/ Să sloboadă ploiele...» au cîntat în cor joi, 3 mai a.c., la Slobozia, în fața Muzeului Național al Agriculturii, peste 100 de copii din toate colțurile județului. Ei au reînviat tradiția Caloianului...
Cîntecul de jale al alaiului de copii a fost auzit de toți locuitorii Slobozia. Costumați așa cum cere obiceiul Caloianului, micuții au mărșăluit pe străzile Sloboziei.
Iulian Cucu este elev la Grupul Școlar Agricol din Făcăeni. El a fost «preotul» care a slujit la căpătîiul Caloianului, confecționat din lut de către ceilalți colegi ai săi... «Mie îmi place să fiu preotul Caloianului. Este o tradiție frumoasă» a spus băiatul... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2012, 12:48 (9548 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia Caloian

Click aici

EVENIMENT

Dytras, acționată în instanță de Primăria Slobozia

Investiție de peste 7 milioane de euro, nefuncțională

Dytras, acționată în instanță de Primăria Slobozia

În urma articolului «Stația de epurare de 4,5 milioane de euro, nefuncțională!», apărut în Independent, primarul Gabi Ionașcu a organizat o conferință de presă în care a făcut o serie de precizări legate de subiect. Potrivit declarațiilor sale, stația de epurare a orașului Slobozia reprezintă o prioritate investițională pentru administrația locală și «se fac eforturi pentru punerea ei în funcțiune». În așteptarea atingerii acestui obiectiv, declarat «prioritate 0», administrația locală anunță demararea procedurilor de acționare în instanță a firmei Dytras pentru «întîrzieri și neconformități»...

N-ar fi rău să fie bine... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2012, 18:43 (13095 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Vânzătorii de vibrații energetice

Senzațional! Nici nu știți ce ați pierdut...

Vînzătorii de vibrații energetice

Senzațional! Nici nu știți ce ați pierdut! Vibrații energetice la cipuri de plastic. Panaceu pentru orice, de la foame la impotență. Și unde mai pui că totul se întîmplă aici, la Slobozia, devenită sîmbăta trecută capitala mondială a celui mai revoluționar produs care «țintește cauza energetică a tuturor bolilor». Nu puteam rata o așa oportunitate, mai cu seamă că tipul care ne-a propus-o ne-a fluturat, în treacăt, șansa de a deveni distribuitori ai unui produs «foarte accesibil». Așa că sîmbătă, 21 aprilie 2012, la orele 11,00, ne-am prezentat la Centrul Cultural, pentru un seminar care l-ar face pe impostorul care vinde religie duminica pe OTV să pălească de invidie...

Vibrații stradale... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2012, 18:32 (14439 vizualizări - 0 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

CEI MAI... coafați ponei!

CEI MAI... coafați ponei!

Pentru că recordurile din lumea animală stîrnesc mereu curiozități, ne-am decis să vă surprindem și săptămîna aceasta. Ne-au atras atenția doi ponei, ferchezuiți după ultima modă. Le-am dat de urmă în Parcul de Vacanță Hermes de la Slobozia...
Pamela și Kiky, cele cu vino-ncoa! De frizura Pamelei și de cea a lui Kiky, poneii amintiți mai sus, s-a ocupat un maestru în tunsul cabalinelor venit tocmai de la București. Adeptă a stilului clasic, Pamela își poartă cu mîndrie coama lungă, tunsă în scări la vîrfuri de către stilistul din Capitală. Fire rebelă, Kiky a ales o tunosare de punk-istă. «Le stă foarte bine așa» ne-a declarat... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2012, 18:23 (14300 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Vacanța de 1 Mai: 20 de ialomițeni, «atacați» de căpușe

Vacanța de 1 Mai: 20 de ialomițeni, «atacați» de căpușe

Ialomițenii care și-au petrecut mini-vacanța de 1 Mai la iarbă verde au avut de înfruntat un pericol natural: căpușele. Mini-vacanța de 1 Mai s-a încheiat pentru 20 de persoane din Ialomița la spital. Oamenii au fost «atacați» de căpușe, medicii de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia acordîndu-le îngrijiri medicale...

Căpușele, un adevărat pericol
Medicii îi avertizează pe oamenii care ies la iarbă verde să evite pe cît posibil zonele unde și-ar putea face apariția căpușele. Mușcătura de căpușă poate fi periculoasă, întrucît acestea transmit o bacterie ce provoacă «Boala... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2012, 14:22 (7166 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Primarul de Albești, viitorul prefect

PNL reclamă aceeași funcție!

EXCLUSIV: Primarul de Albești, viitorul prefect

Marin Constantin, actualul primar al comunei Albești este nominalizarea PSD Ialomița pentru funcția de prefect al județului. PNL Ialomița reclamă la rîndu-i funcția de prefect, însă refuză să facă nominalizări...

Costică își vede visul cu ochii
Marin Constantin, primarul comunei Albești, ar putea fi viitorul prefect al județului Ialomița. Nominalizarea sa este o certitudine, iar conducerea PSD a transmis deja această propunere la Centru. În buna tradiție locală, conducerea PSD a refuzat să facă comentarii legate de această nominalizare. Este de notorietate însă dorința primarului... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2012, 18:21 (22029 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

32 de proiecte europene la cheie

1,5 milioane euro pentru GAL «Ialomița Centrală»

Asociația Grupul de Acțiune Locală «Ialomița Centrală» Balaciu-Căzănești-Reviga a reușit accesarea a 1,5 milioane de euro pentru derularea a 32 de proiecte cu finanțare europeană. Proiectele vizează investiții pentru renovarea și dezvoltarea satelor, sprijin pentru crearea și dezvoltarea de microîntreprinderi și modernizarea exploatațiilor agricole existente.
«Fondurile nu mai pot fi pierdute! Tot ce avem de făcut este să realizăm proiecte viabile, care să ajute la dezvoltarea celor 17 comunități din cadrul acestui GAL!» a declarat Alexandru Potor, unul dintre invitații la ședința inaugurală a Asociației, marți, 17 aprilie 2012, la Căzănești.
La ședință au participat reprezentanții... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2012, 18:00 (13037 vizualizări - 4 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
316 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Competiție acerbă. 7 candidați pe loc la școlile de Poliție!

Peste 12000 de persoane care își doresc să fie polițiști s-au înscris la concursul de admitere pe care școlile de Poliție îl organizează în ianuarie 2018. Până pe 5 decembrie 2017, termenul limită, pe cele ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 20:10
(4319 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de «Sfântul Nicolae» la Protopopiatul Urziceni

Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni desfășoară de mai mulți ani diverse proiecte în cadrul cărora sunt organizate activități instructiv-educative și recreative pentru copiii ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 19:05
(4335 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au organizat și desfășurat în cursul zilei de joi, 7 decembrie 2017, o serie de acțiuni de verificare a mai multor unități economice de pe raza județului Ialomița, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 18:25
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: 5 decembrie, «Ziua Internațională a Voluntarului»

Prin rezoluția 40/212 din 17 decembrie 1985, ziua de 5 decembrie a fost declarată de către Organizația Națiunilor Unite «Ziua Internațională a Voluntarului», pentru recunoașterea eforturilor și meritelor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 17:40
(3734 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: A furat unelte de grădinărit

Un bărbat, de 43 de ani, din Sinești, s-a ales cu un dosar penal după ce a furat din curtea unui vecin mai multe unelte de grădinărit. Este vorba despre 2 cazmale, o lopată și o greblă. De asemenea, el ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 18:20
(4559 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești furt


Oficiul Registrului Comerțului Ialomița s-a mutat în sediu nou

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Ialomița și-a schimbat sediul din data de 27 noiembrie 2017. Astfel, instituția își desfășoară acum activitatea în Slobozia, strada Gării Noi, nr. 5, et.1 ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 18:10
(6349 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Conduceau în stare de ebrietate

Doi ialomițeni, de 20 și 38 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați la volan conducând în stare de ebrietate. În  urma testelor cu aparatul Drager, aceștia aveau un nivel al alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:50
(3290 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni de peste 21 mii de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În urma unor activități de prevenire desfășurate de polițiștii ialomițeni pe liniile de Ordine Publică, Rutieră și Investigații Criminale, oamenii legii au aplicat 96 de contravenții a căror valoare a depășit ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:35
(3171 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive împotriva delincvenței juvenile

Acțiunile cu caracter preventiv inițiate de polițiștii ialomițeni cu scopul de a preveni faptele antisociale în rândul elevilor din județ continuă. Oamenii legii s-au aflat marți, 5 decembrie 2017, la ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 17:20
(4827 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise și beți, la volan

Luni, 4 decembrie 2017, un bărbat de 56 de ani, din Gheorghe Doja, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice deși a consumat anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 18:25
(4608 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu la o magazie

Duminică, 3 decembrie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la rezerva de lemne a unui cetățean din Fetești. Pompierii de la Stația Fetești au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 18:05
(3587 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Daruri de Moș Nicolae la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot» din municipiu, a desfășurat marți, 5 decembrie 2017, activitatea «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae». Micii creștini, susținuți de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 17:30
(4403 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bărcănești și Căzănești

Marți, 4 decembrie 2017, pe șoselele ialomițene s-au produs două evenimente rutiere soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 7,30, pe raza comunei Bărcănești, și ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 17:20
(5312 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de acord pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 3 ianuarie 2018 inclusiv, se depun Cererile de acord pentru finanțare, ajutor de stat pentru reducerea ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 16:40
(5939 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A murit strivit de autoturism

Un accident rutier produs pe raza comunei Gheorghe Doja în seara zilei de sâmbătă, 2 decembrie 2017, s-a soldat cu decesul unui bărbat de 67 ani. Garda de intervenție Slobozia a fost alertată în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 11:25
(6315 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Autocar cuprins de flăcări, 41 de pasageri în pericol

Un autocar cu 41 de pasageri la bord a luat foc în timpul mersului, în seara zilei de duminică, 3 decembrie 2017. Oamenii au fost evacuați de urgență din mașina cuprinsă de flăcări. Autocarul se deplasa ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2017, 23:34
(7935 vizualizări - 0 comentarii)


Violator din Urziceni, arestat preventiv

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au solicitat recent arestarea preventivă a unui bărbat din municipiu, acuzat de «viol». Acesta a intrat în casa unei vecine, a bătut-o cu bestialitate ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 17:25
(5656 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Atenționare de la pompieri

În perioada sezonului rece, numărul de incendii produse la locuințe și gospodării ale cetățenilor crește, iar pagubele materiale sunt de cele mai multe ori însemnate. Uneori, flăcările iau vieți omenești ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 12:40
(4315 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziție la Borănești

Percheziție la Borănești

Miercuri, 29 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat și desfășurat activități în cadrul unui acțiuni pe linia verificării respectării regimului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 11:25
(4842 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie în minivacanța de 1 Decembrie

În perioada 30 noiembrie-4 decembrie a.c., peste 150 de polițiști ialomițeni vor fi zilnic la datorie și vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică atât în mediul urban, cât și în cel rural, în ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 11:10
(6935 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Apostol Andrei-obiceiuri de iarnă»

Miercuri, 29 noiembrie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot», a organizat activitatea cu tema «Sfântul Apostol Andrei-obiceiuri de iarnă». Pentru început, părintele protopop ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 10:20
(5874 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie națională de prevenire

Inspecția Muncii pregătește o campanie națională de conștientizare care urmărește informarea, prevenirea și nu sancționarea angajatorilor. Astfel, în perioada 4 decembrie 2017-31 ianuarie 2018, Inspecția ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 10:05
(6511 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Bătrână înșelată în curtea locuinței. I s-au «descântat» bijuteriile!

O femeie de 83 de ani, din Fetești, a fost înșelată de o persoană necunoscută, care i-a «descântat» bijuterii în valoare de 1000 de lei. Fapta a fost sesizată Poliției Fetești, luni, 27 noiembrie 2017, ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:35
(10728 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii octombrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6202 șomeri, din care 899 șomeri indemnizați, respectiv 5303 șomeri ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:25
(4272 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, în noaptea de duminică spre luni, 26/27 noiembrie 2017, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:10
(4986 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, luni, 27 noiembrie 2017, în intervalul orar 8,00-12,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 17:55
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Costică Acsinte din casele noastre»

Consiliul Județean Ialomița și Asociația Culturală «Atelierele Albe», prin Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», au vernisat expoziția «Costică Acsinte din casele noastre». Expozița este un proiect al ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 10:55
(3905 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Țăndărei. Femeie acroșată de un autoturism!

Poliția a fost sesizată vineri, 24 noiembrie a.c., cu privire la faptul că pe raza orașului Țăndărei s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce o tânără, de 29 de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2017, 11:55
(4567 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Vineri, 24 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat activități specifice în locurile și zonele de interes operativ de pe raza județului, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2017, 10:50
(3076 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Internațională Împotriva Violenței Asupra Femeii»

Ziua de 25 noiembrie reprezintă, la nivel internațional, «Ziua Internațională Împotriva Violenței Asupra Femeii». Cu această ocazie, polițiștii ialomițeni vor desfășura activități ce au ca scop conștientizarea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 18:20
(4583 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...