Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița, un deșert economic

Mai există viață după criză?

Ialomița, un deșert economic

Cu doar puțin peste 4500 de firme active (cu 30% mai puțin decît în urmă cu 3 ani), Ialomița a devenit un deșert economic în care rezistă numai cei care se adaptează. Teoretic, această adaptare presupune reducerea investițiilor, scăderea cheltuielilor, diminuarea numărului de angajați... Practic, la toate aceste neajunsuri statul obligă marii contribuabili, dar mai ales firmele mici și mijlocii, la evaziune fiscală, afaceri în zona «gri» a economiei și chiar escrocherii financiare. Independent a reușit, de-a lungul ultimilor ani, să prezinte majoritatea practicilor amintite mai sus, atît cele pozitive, cît și cele ilegale. Încercăm astăzi o... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2012, 08:37 (12937 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Luptătorii CS Amara, pe podium la Mangalia

Copiii secției de lupte libere, pregătiți de Marian Moraru la proaspătul înființat Club Sportiv din Amara, au început să scoată capul în lume. Și n-au făcut-o deloc rău. Pe 6 mai a avut loc la Mangalia memorialul «Ion Dima», concurs adresat copiilor. CS Amara s-a prezentat la 6 din cele 10 categorii ale competiției cu 9 sportivi. La categoria 39 de kilograme, Marian Stanciu a ocupat prima poziție, învingîndu-l în finală pe un alt amărean, Adrian Dumitru. La 38 kilograme, Ionuț Lungu a venit pe 5, iar la 42 kilograme Amara a avut trei copii pe podium. Cristian Miu a fost pe 2, iar pe trei, la egalitate, s-au clasat Valeriu Ene și Manuel Toader. La 53 kilograme, Robert Cîlțea a luat aurul. Nici... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2012, 08:32 (11134 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fermele de subzistență, o șansă de 22,5 milioane euro

Măsura 141 ar putea salva 3000 de ialomițeni

Fermele de subzistență, o șansă de 22,5 milioane euro

Începînd cu data de 15 mai 2012, fermierii ialomițeni pot participa la o nouă sesiune de depuneri de proiecte în cadrul Măsurii 141-Sprijinirea fermelor agricole de semi-subzistență. Potrivit oficialilor Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, numărul potențialilor beneficiari ar putea depăși 3000. În ultimii doi ani, mai puțin de 200 de mici fermieri au accesat acest program. Proiectele sînt finanțate integral, iar valoarea finanțării este de 1500 de euro anual timp de 5 ani...

Teoria europeană
Beneficiarii eligibili pentru sprijinul nerambursabil acordat prin Măsura... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2012, 08:19 (10155 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

S-a modificat schimbarea

Și Partidul Conservator vrea să-și pună prefect. Numele lui este Costea Atanasiu!

Scenariile legate de numirea unui nou prefect de Ialomița par să nu se mai sfîrșească. După PSD și PNL, e rîndul PC să ceară funcția de prefect in Ialomița. Numele celui nominalizat de PC este Costea Atanasiu, fost medic veterinar în cadrul DSV Ialomița.

Mulți, da’… prefecți!
Niciodată goana (după ciolanul de prefect) n-a fost mai frumoasă. După ce PSD l-a livrat pe fostul primar de Albești, Marin Constantin, iar PNL a intoxicat media locală ba cu Mihai Emilian, președintele PNL Slobozia, ba cu ardeleanul Ilie Mitea, fost prefect de Sibiu, a venit rîndul Partidului Conservator să ceară această funcție. Așa se face că miercuri, 9 mai a.c., la primele ore ale... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2012, 14:57 (22395 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Gigi Petre demis! PNL Ialomița îl cere pe Ilie Mitea, fostul prefect de Sibiu!

Se relansează cursa pentru funcția de prefect

Ialomița: Gigi Petre demis! PNL Ialomița îl cere pe Ilie Mitea, fostul prefect de Sibiu!

În după-amiaza zilei de marți, 8 mai a.c., Guvernul Ponta a demis toți prefecții județelor din România. Decizia relansează cursa ialomițeană a PSD și PNL pentru funcție de prefect. În timp ce PSD mizează în continuare pe Marin Constantin, PNL cere un prefect ardelean. Mai precis, pe Ilie Mitea, un fost prefect al Sibiului în vîrstă de 60 ani.

Propuneri de prefecți pe bandă rulantă
La începutul săptămînii precedente, o dată cu trecerea prefectului Teculescu în barca alegerilor locale, funcția de prefect a revenit, de drept, fostului subprefect Gigi Petre. La cîteva zile de la instalarea sa însă, atît PSD cît și PNL au atentat public la fotoliul de prefect, avansînd... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2012, 18:00 (14902 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Razie la Urziceni: Polițiștii au căutat mai mulți suspecți cercetați pentru spălare de bani și evaziune fiscală

Polițiștii din cadrul Poliției Capitalei au intervenit în forță în dimineața zilei de marți, 8 mai a.c., pe străzile din Urziceni. Oamenii legii au efectuat mai multe percheziții domiciliare, pentru a da de urma unor suspecți, membri ai unei rețele specializate în spălare de bani și evaziune fiscală. Pe lîngă infractori, au descoperit și arme neletale...
Polițiștii bucureșteni au cercetat nu mai puțin de 6 locații din Urziceni unde suspecții se ascundeau. În aceste locații, oamenii legii au descoperit o pușcă de vînătoare, deținută ilegal, și alte două arme neletale.
Suspecții făceau parte dintr-o rețea de 23 de persoane specializată în spălarea de bani și evaziune fiscală. Infractorii... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2012, 17:20 (8512 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trei candidați pe loc la Titularizare

În Ialomița

Trei candidați pe loc la Titularizare

Numărul profesorilor înscriși la examenul de Titularizare din acest an este mai mare decît locurile disponibile. Vorbim despre 404 dascăli, care își dispută doar 163 de catedre...

Titularizare cu schimbări
Extemporalul profesorilor se desfășoară anul acesta sub semnul schimbării. În primul rînd, oficialii din Ministerul Educației au decis să îi schimbe numele din «examen de titularizare», în «concurs de ocupare al posturilor didactice». Mai mult, pe lîngă examenul scris, tot de anul acesta, dascălii trebuie să-și arate competențele în arta predatului. Sub supravegherea unei comisii... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2012, 08:53 (13124 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

De trei ori mai mult într-un singur an

Ialomița: Debite de 8 milioane lei la Sănătate!

Sistemul de sănătate din Ialomița este compromis din cauza datoriilor. Anul trecut au fost înregistrate datorii de peste 8 milioane de lei la asigurările de sănătate. Doar o parte din ele au putut fi recuperate...

Restanțe, restanțe, restanțe
De la an la an sumele datorate de ialomițeni la Sănătate cresc simțitor. Un raport al Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița arată că în 2011 restanțele la Sănătate au crescut cu 135,63%, față de anul 2010. Astfel, dacă în 2010 debitele erau de doar 3,5 milioane lei, anul trecut acestea s-au triplat. Așadar, valoarea datoriilor... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2012, 08:43 (6962 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia se pregătește de alegeri

Sic transit gloria mundi

Consiliul Local Slobozia se pregătește de alegeri

După 4 ani de ridicat sîrguincios mîna pentru proiecte megalomanice, iraționale sau angajate politic, cei 21 de consilieri locali ai Sloboziei au decis să-și schimbe părul. Ultima ședință a Consiliului Local Slobozia s-a dorit a fi una de manual, în care vocea poporului să fie cea care dictează. Din păcate, întocmai ca în proverb, năravul aleșilor locali a sfîrșit prin a triumfa în fața rațiunii și a bunului simț, iar ședința de joi, 26 aprilie 2012, a fost una a orgoliilor, polițelor plătite cu vîrf și îndesat și deciziilor perdante pentru comunitate. Prin urmare, nimic nou sub soare! Iar alegerile din 10 iunie bat la ușă... Nu ne rămîne decît să sperăm că pentru cei 21 de aleși ai Sloboziei... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2012, 08:21 (9133 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: PNL suflă funcția de prefect de sub nasul PSD

Mihai Emilian vrea locul lui Marin Constantin!

Ialomița: PNL suflă funcția de prefect de sub nasul PSD

Lovitură de teatru în sînul USL Ialomița. La nici o săptămînă de la nominalizarea primarului PSD de Albești, Marin Constantin pentru funcția de prefect, PNL își dorește înlocuirea acestuia cu Mihai Emilian, președintele PNL Slobozia. Deși nu a fost confirmată oficial, nominalizarea lui Mihai Emilian este o chestiune de timp...

Ole, ole, ole, nici Costică nu mai e!
Propus pentru funcția de prefect PSD imediat după căderea guvernului Ungureanu, primarul comunei Abești, Marin Constantin a renunțat la un nou mandat de primar pentru a-și îndeplini acest obiectiv politic. «Sînt un soldat disciplinat și voi face ceea ce... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 14:20 (20481 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

SPORT

Capul sus, băieți!

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Afumați 0-1

Capul sus, băieți!

«La poartă, la poartă!» avea obiceiul să strige la atacurile Unirii un spectator al anilor ’80. Vremuri frumoase, cînd Unirea evolua în divizia B... Vremuri care se vor întoarce din vară, chiar dacă vineri, 27 aprilie 2012, Unirea a suferit prima înfrîngere a sezonului. S-a întîmplat în cadrul etapei a 24-a, chiar în fața ocupantei locului 2, CS Afumați...

A ratat Vio!
Față de meciul cu Rapid 2, Unirea a etalat un joc lipsit de nerv. Cu toate acestea, elevii lui Ion Ionescu puteau deschide scorul la un sfert de oră de la startul partidei. Am avut penalty pe care, contrar obiceiului... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 11:18 (10115 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Lazărul zdrobește Amara, Andrășeștiul surprinde

Etapa a 20-a din Liga a IV-a a fost una în care s-au adus cîteva clarificări în fruntea clasamentului. Echipele feteștene merg tot umăr la umăr, dar s-au desprins la 4 puncte de urmăritoare. Viticola a trecut lejer de Voința Reviga. Rapid a avut o sarcină mult mai dificilă la Abatorul, dar i-au ieșit și jocul, și rezultatul. Senzația zilei a fost meciul de la Amara, unde Victora a fost tăvălită realmente de Recolta Gheorghe Lazăr. Inconstanții băieți ai lui Vlase au trecut cu scor de tenis de amărenii care s-au întrecut în ratări. Surpiza etapei s-a produs la Țăndărei unde Victoria, formație cu pretenții, a fost ținută în șah de codașa Andrias Andrășești, meciul terminîndu-se cu un sărăcăcios... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 11:17 (9451 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Conpet Cireșu 4-0

Din nou victorie!

Conpet Cireșu este o echipă interesantă: fragilă acasă, dar foarte incomodă de regulă în deplasare. A simțit-o pe propria piele și liderul Unirea Slobozia (1-1 în etapa a 6-a). Pentru revelația returului, Viitorul Axintele, echipa brăileană are o semnificație aparte: de la meciul tur disputat la Ianca a început drumul ascendent al alb-verzilor.

Repriza lui Fătu
Ionuț Fătu, jucătorul adus de la Victoria Chirnogi pentru a interpreta rolul omului care aduce golul, rămăsese dator la acest capitol pînă la meciul cu Cireșu. Fătu (’24, ’44) a explodat în prima repriză a meciului disputat... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 11:12 (14226 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Știința Bacău-Unirea Slobozia 23-22 (11-9)

Înfrîngere în ultima secundă

Unirea Slobozia și-a «reperat» onoarea știrbită în tur și a depășit miercuri, 25 aprilie a.c., Școala 181 București, cu 27-23. După acest joc, șirul deplasărilor a continuat la Bacău. Duminică, 29 aprilie. La această dată a fost programată restanța cu Știința Bacău, care ar fi trebuit să se dispute în februarie și a contat pentru etapa a 14-a.
«Au jucat Trefilov contra Trefilov» remarca după meci un confrate din orașul lui Bacovia, făcînd aluzie la modul vulcanic de a se manifesta al celor doi antrenori: Ion Arsene și Marian Simion. Cele două echipe au mers cap la cap în prima repriză, cu un ușor plus pentru Știința, care a intrat la vestiare în avantaj: 11-9. Au urmat 10 minute, în a doua... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 11:10 (11233 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Peste 19000 de pensionari se pregătesc să dea statul în judecată

Ialomița: Peste 19000 de pensionari se pregătesc să dea statul în judecată

În Ialomița, statul a «fentat» peste 19000 de pensionari. Printr-o modificare ambiguă a legii, acestora le-a fost reținută o contribuție de 5,5 la sută pentru asigurările sociale de sănătate. Acum ei se pregătesc să-și ceară drepturile în instanță. La Tribunalul Ialomița au fost înregistrate primele dosare, iar procesele urmează să înceapă...

Statul a «fentat» pensionarii
Isteria națională legată de contribuția de 5,5% a pensionarilor la asigurările sociale de sănătate «este cauzată de o modificare ambiguă a actelor normative» spun voci din cadrul Casei Județene de Pensii Ialomița... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 10:55 (8346 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

CEA MAI... tare decapotabilă!

CEA MAI... tare decapotabilă!

Săptămîna aceasta am reușit să doborîm un nou record auto. În parcarea unui supermaket din Slobozia am descoperit cea mai decapotată mașină. N-are uși, n-are parbriz, poate fi condusă fără permis și... taie lemne!
Gaterul hibrid! Cea mai tare mașină decapotată, este, de fapt, un gater hibrid. Are motor de ARO, roți de Dacie și cadru provenit de la un Peugeot. A fost construită acum 10 ani de soțul Lisăndrinei Dumitru. Proprietara automobilului o folosește pentru tăiat lemne și mers la cumpărături... din cînd în cînd. «Ne este utilă pentru că mai scoatem un ban cu ea...» spune femeia.... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2012, 09:26 (19462 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Pedofilul de la MB-uri» NU a fost prins. Slobozia în stare de șoc. Poliția tace.

De trei ani sub amenințare

«Pedofilul de la MB-uri» NU a fost prins. Slobozia în stare de șoc. Poliția tace.

De 10 zile, orașul Slobozia trăiește sub amenințarea «pedofilului de la MB-uri». După agresiunea din 23 aprilie 2012, părinții fetițelor de vîrstă școlară din oraș sînt terorizați. Există informații privind o agresiune similară desfășurată zilele trecute. Mihaela Stoica, mama fetiței molestate în urmă cu 6 luni, cere public pedofilului să se predea. «Ești o bestie! Pentru că ne-ai atins copii cu mîinile și caracterul tău murdar, predă-te! Oricum vei fi prins!».

Mărturii șocante
Pe 23 aprilie, la una dintre scările blocului MB11 din Slobozia, o fetiță de 7 ani și jumătate a fost... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2012, 17:39 (10071 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Atenție! Pericol pe șosea!

Slobozia: Șoferul care l-a omorît pe motociclistul Radu Bogdan Șerban a mai făcut o victimă

După ce anul trecut a omorît un tînăr, un șofer slobozean se plimbă nestingherit pe străzile orașului. Ba mai mult, individul a lovit miercuri, 2 mai a.c., un bătrîn, apoi a fugit de la locul accidentului! Cu toate acestea, nici după acesta din urmă incident, slobozeanul nu are de gînd să abandoneze șofatul...

Bătrîn lovit de duba cu pîine
Miercuri, 2 mai a.c., un bătrîn în vîrstă de 82 ani s-a prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Slobozia acuzînd dureri provocate de un accident rutier. Bătrînul a povestit medicilor că a fost lovit la primele ore ale dimineții... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2012, 13:07 (12859 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Peste 100 de copii au adus Caloianul la Slobozia

«Caloiene, Iene, du-te-n cer și cere/Să deschidă porțile/ Să sloboadă ploiele...» au cîntat în cor joi, 3 mai a.c., la Slobozia, în fața Muzeului Național al Agriculturii, peste 100 de copii din toate colțurile județului. Ei au reînviat tradiția Caloianului...
Cîntecul de jale al alaiului de copii a fost auzit de toți locuitorii Slobozia. Costumați așa cum cere obiceiul Caloianului, micuții au mărșăluit pe străzile Sloboziei.
Iulian Cucu este elev la Grupul Școlar Agricol din Făcăeni. El a fost «preotul» care a slujit la căpătîiul Caloianului, confecționat din lut de către ceilalți colegi ai săi... «Mie îmi place să fiu preotul Caloianului. Este o tradiție frumoasă» a spus băiatul... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2012, 12:48 (9548 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia Caloian

EVENIMENT

Dytras, acționată în instanță de Primăria Slobozia

Investiție de peste 7 milioane de euro, nefuncțională

Dytras, acționată în instanță de Primăria Slobozia

În urma articolului «Stația de epurare de 4,5 milioane de euro, nefuncțională!», apărut în Independent, primarul Gabi Ionașcu a organizat o conferință de presă în care a făcut o serie de precizări legate de subiect. Potrivit declarațiilor sale, stația de epurare a orașului Slobozia reprezintă o prioritate investițională pentru administrația locală și «se fac eforturi pentru punerea ei în funcțiune». În așteptarea atingerii acestui obiectiv, declarat «prioritate 0», administrația locală anunță demararea procedurilor de acționare în instanță a firmei Dytras pentru «întîrzieri și neconformități»...

N-ar fi rău să fie bine... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2012, 18:43 (13095 vizualizări - 6 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Rata șomajului în noiembrie-9,4%

La sfîrșitul lunii noiembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10260 de persoane, din care 4721 șomeri indemnizați, respectiv 5539 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 16:03
(10949 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Orezu: După ce au tîlhărit o poștăriță, trei hoți au fost arestați

La sfîrșitul lunii precedente, respectiv în data de 24 noiembrie, o poștăriță din localitatea Orezu a sesizat Poliției faptul că, în timp ce împărțea pensiile și alocațiile prin sat, trei indivizi au atacat ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:56
(15670 vizualizări - 0 comentarii)


«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

La sfîrșitul săptămînii viitoare, sîmbătă, 18 decembrie, la Slobozia se va desfășura Sărbătoarea colindului «Sub zare de soare». «Festivalul de colinde va aduce și în acest an pe ialomițeni mai aproape ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:54
(14514 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:57
(7853 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:29
(7571 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA, la final

Peste 600 de polițiști ialomițeni au participat la acțiunea RIPOSTA, acțiune aflată la final și care a avut drept scop diminuarea fenomenului infracțional în județ. Conform unui comunicat de presă al ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:24
(9707 vizualizări - 0 comentarii)


7 școli ialomițene, în proiectul guvernamental «Școala-o șansă pentru fiecare»

Proiectul coordonat de Agenția Națională a Rromilor și Guvernul României «Școala-o șansă pentru fiecare» va fi implementat și în Ialomița, beneficiarii acestuia fiind elevi și cadre didactice din școli ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:58
(14900 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

Printr-o rezoluție ONU, ziua de 5 decembrie a fost declarată «Ziua Internațională a Voluntarului».În acest sens, sîmbătă, 4 decembrie, Protoieria Urziceni a sărbătorit evenimentul amintit împreună cu voluntarii ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:56
(14001 vizualizări - 0 comentarii)


Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 10.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minora Neagu Corina Alexandra, de 15 ani, a plecat de la domiciliul din Slobozia.
...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:30
(19591 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, nu a mai acordat prioritate și a intrat în alt autoturism

În cursul zilei de duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 22.00, pe raza municipiului Slobozia, două autoturisme s-au ciocnit, avariile fiind însemnate. Astfel, în timp ce un bărbat, de 35 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:23
(13542 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Acțiunea RIPOSTA: 7 permise de conducere, reținute de polițiști

În cea de-a treia zi a acțiunii RIPOSTA, polițiștii ialomițeni au desfășurat 18 acțiuni și controale și au aplicat 161 de sancțiuni contravenționale. Totodată au fost reținute 7 permise de conducere și ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:19
(12073 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prefectura atenționează comitetele locale pentru situații de urgență

Avînd în vedere evoluția fenomenelor meteorologice din ultima perioadă, prefectul județului Ialomița, Petru-Mădălin Teculescu atenționează comitetele locale pentru situații de urgență «să urmărească cu ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:47
(12181 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria Ialomițeană»

«Jandarmeria Ialomițeană»

Miercuri, 8 decembrie a.c., la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi lansată revista «Jandarmeria Ialomițeană». Ajunsă la numărul 3, revista propune cititorilor subiecte de interes ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:40
(11428 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: I-au dat foc la Logan!

Fetești: I-au dat foc la Logan!

Un autoturism Dacia Logan ce era staționat pe strada Batozei din Fetești a fost distrus de flăcări duminică, 5 decembrie, în jurul orei 20.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la fața ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:31
(12636 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Axintele: Incendiu de la un scurtcircuit

Duminică, 5 decembrie, în jurul orei 15.00, s-a produs un incendiu la locuința unui cetățean din comuna Axintele. Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni au intervenit în cooperare cu SVSU din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:28
(14818 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele incendiu


Valea Ciorii: Proiectil neexplodat

După ce marți, 30 noiembrie a.c., echipa de pirotehnicieni din cadrul ISU Ialomița a acționat pentru asanarea a 4 proiectile explozive de artilerie descoperite pe raza comunei Sudiți, duminică, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:26
(13901 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA: Amenzi de peste 25600 de lei

În cadrul acțiunii RIPOSTA, desfășurată în perioada 3-6 decembrie 2010, polițiștii ialomițeni au desfășurat 25 de acțiuni și controale, au constatat 12 infracțiuni și au aplicat 99 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 09:55
(10126 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenționare Cod Galben

Ialomița: Atenționare Cod Galben

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 4 decembrie, ora 14.00-5 decembrie ora 8.00, în Moldova, nordul și estul Munteniei și partea continentală a Dobrogei, precum și în zona ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 17:12
(12706 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prins cu sabia în mașină

Urziceni: Prins cu sabia în mașină

O patrulă mixtă, formată din agenți de poliție și jandarmi, a depistat pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr de 23 de ani ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în județul Ilfov ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:21
(11879 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni sabie


Ion Roată: Un tânăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Ion Roată: Un tînăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Joi, 2 decembrie a.c., în jurul orei 19.15, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Ion Roată, s-a produs un accident de circulație soldat cu moartea unei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:10
(17117 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Identificat și reținut de polițiști după ce a furat un atelaj agricol dintr-o curte

În cursul zilei de joi, 2 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și reținerea unui bărbat, de 54 de ani, suspect de comiterea infracțiunii de furt calificat, care se sustrăgea cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:05
(10327 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


8 noi situri avifaunistice în Ialomița

8 noi situri avifaunistice în Ialomița

La nivelul județului Ialomița există desemnate, din anul 2007, 9 situri «Natura 2000». Ca rezultat al unui proiect de cercetare inițiat de Ministerul Mediului și Pădurilor au fost propuse 8 noi situri, ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:02
(11779 vizualizări - 1 comentariu)


UPDATE: 7 localități din Ialomița, fără curent

Situația actuală. Potrivit Prefecturii Ialomița, la data de 03.12.2010 la nivelul județului Ialomița mai sînt 7 localități cu avarii la rețeaua de alimentare cu energie electrică, conform ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 09:30
(18029 vizualizări - 0 comentarii)


Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, Julian Assange, a intrat pe lista «celor mai căutați» de Interpol pentru presupuse delicte sexuale de care este acuzat în Suedia și care îl obligă să se refugieze într-un loc necunoscut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 17:15
(11522 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Pieton neatent, accidentat

Încă un pieton ialomițean, imprudent în traversarea șoselei, a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a petrecut ieri, 1 decembrie, la Amara. Victima, o femeie de 34 de ani, din localitate, a vrut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12669 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Bărbulești: Tînăr fără permis, la volan

Nerăbdător să devină șofer, un tînăr de 17 ani, din localitatea Bărbulești, s-a urcat la volanul unei mașini și a plecat la plimbare prin localitate. Ghinionul adolescentului a fost că în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12232 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Localități fără energie electrică

Potrivit unei informări a Prefecturii Ialomița, joi, 2 decembrie a.c., la orele 6.00, mai multe localități din județ erau fără energie electrică. Așadar, conform informării SC Enel Distribuție ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:03
(11831 vizualizări - 0 comentarii)


Moară cu valțuri pentru Muzeul Național al Agriculturii

Ședința Consiliului Județean Ialomița a adus în atenția consilierilor județeni și un proiect de hotărîre privind preluarea unei mori cu valțuri «Ganz» din domeniul public al statului. Transferul are drept ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 12:51
(12529 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mai puține locuri de muncă vacante

De la săptămînă la săptămînă, locurile de muncă se împuținează. Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița sînt vacante doar 41 de locuri de muncă. Dintre acestea, 8 sînt pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 11:35
(12390 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda»

Vineri, 3 decembrie, la Muzeul Județean Ialomița va fi vernisată expoziția «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda». Expoziția va cuprinde documente istorice și se ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 10:19
(10485 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...