Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Raed Arafat, la Slobozia

Ialomița: Două noi substații SMURD, la Slobozia și Țăndărei

Miercuri, 11 aprilie a.c., la orele 10,30, au fost inaugurate stațiile SMURD de la Slobozia și Țăndărei. Primele au fost înființate, în urmă cu trei ani, la Urziceni și Fetești. Misiunea celor care lucreză aici este de multe ori imposibilă, dar nobilă. Luptă pentru salvarea vieților omenești…

Mașinile de Salvare roșii...
Victimele agonizau pe caldarîm. Una dintre ele strigă după ajutor... Din depărtare o mașină roșie pe care scrie SMURD se apropie cu viteză. Pericolul a trecut. Răniții sînt în siguranță... Scenariul se repetă ori de cîte ori moartea seamănă nenorocire. Uneori... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2012, 13:53 (10941 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Lucrările de reparații nu se mai decontează!

Fără facilități fiscale la Slobozia în 2012

Lucrările de reparații nu se mai decontează!

De cîțiva ani încoace, conform legii 571/2003, lucrările de reparații pentru blocurile de locuit beneficiază de o reducere cu 100% a impozitului pe clădiri. Administrația locală din Slobozia a mediatizat constant această facilitate fiscală pînă anul trecut. În 2012 însă, o dată cu primele dosare de decontare a lucrărilor, Primăria Slobozia a blocat procesul de rambursare, iar proprietarii se văd obligați să plătească de două ori impozitul...

100% țeapă administrativă
Potrivit HCL nr 70/2011, «începînd cu data de 01.01.2012, contribuabilii persoane fizice proprietari de imobile... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2012, 12:22 (9560 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Spre Liga a II-a cu viteză

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Ștefănești 1-0

Spre Liga a II-a cu viteză

Viitorul Constanța, Dunărea Galați, Callatis Mangalia și Gloria Buzău! Echipe de Liga a II-a împotriva cărora am jucat de la egal la egal în iarnă. Sîntem pregătiți să facem pasul cel mare de al cărui moment ne mai despart 10 etape. Doar o cădere de proporții covîrșitoare ne mai poate strica bucuria promovării. Chiar dacă jocul Unirii mai scîrțîie, sîntem de părere că șampania ar trebui deja pusă la rece...

CS Ștefănești, un hop serios
Echipa ilfoveană care a vizitat-o pe Unirea Slobozia vineri, 6 aprilie 2012, în cadrul etapei a 20-a a fost campioana transferurilor în vacanța... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2012, 11:52 (7079 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Degețica

Degețica

Sînt incredibile! Colorate, delicate, cuminți sau îndrăznețe, din bronz, argint, fier, aramă, cositor, din porțelan, sticlă, ceramică, pietre semiprețioase, os, fildeș, lemn... Din  toate țările Europei și de mai departe! Japonia, Coreea, Siria, China... Le-a pierdut șirul... Pe primele le-a cumpărat singură, prin ’95. Apoi le-au înmulțit prietenii. Acum trec de 200, poate mai multe... Cine mai stă să le numere?

O pasiune cît un... degetar!
Atelierul doamnei Mihaela miroase a ață de cusut și a primăvară timpurie. Scări largi, rochițe vaporoase care-și așteaptă aleasa, valuri... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2012, 11:32 (17192 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Pe 29 aprilie, restanța cu Știința Bacău

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Pe 29 aprilie, restanța cu Știința Bacău

CSM Unirea Slobozia a bifat miercuri, 4 aprilie a.c., a doua victorie consecutivă în această primăvară și cea de-a treia a returului. Elevele pregătite de Marian Simion s-au impus greu, dar meritat!, la Plopeni în fața Activului din Ploiești. Păstrînd proporțiile , evoluția scorului a fost una la fel de spectaculoasă ca în meciul tur dintre Oltchim și Gyor. La pauză a fost 12-8 pentru prahovence, dar fetele noastre au revenit în partea a doua și au demonstrat că, la nevoie, sînt capabile de mobilizări spectaculoase. S-a terminat 19-18 pentru CSM Unirea, iar echipa noastră adună 29 de puncte și ocupă locul IV. După vacanța competițională de Paște, Păduraru și compania revin în teren pe 21 aprilie... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2012, 11:28 (11501 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Se dezlănțuie Rapidul!

Etapă nebună în week-end nu numai în Liga I, ci și în Liga a IV-a Ialomița. A fost în ambele competiții amintite mai sus o desfășurare de forțe care a ascultat de glasul roților de tren. Rapid București a nimicit Clujul, iar Rapid Fetești a făcut instrucție cu Recolta Gheorghe Lazăr.

Revolta codașelor
Într-un meci care gravita sub semnul echilibrului (doar se întîlneau primele două clasate!), finalul celor 90 de minute a developat un rezultat năucitor: 6-2 pentru Rapid Fetești. A fost un adevărat galop de sănătate al băieților lui Marius Munteanu, care par a fi mai mult ca oricînd... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2012, 11:22 (12504 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

Trei victorii pentru Junioarele II

Evoluție peste așteptări a echipei de Junioare II CSS Slobozia, la ultimul turneu din faza grupelor, organizat la Giurgiu. A fost pentru prima dată în Campionatul 2011-2012 cînd elevele profesorului Marian Simion au obținut 3 victorii la un astfel de turneu. În multe rînduri, jocul slobozencelor a încîntat asistența, iar în evoluția lor s-a simțit un evident progres în ceea ce privește omogenitatea, fapt îmbucurător în perspectiva campionatului viitor. S-au evidențiat portarul Elena Andrei, dar și jucătoare ca Elena Badea, Adina Nistor sau Adriana Dincă, care pot constitui în viitor piese importante chiar în angrenajul echipei de senioare a Sloboziei.
CSS Slobozia a trecut cu 26-24 de H... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2012, 11:07 (9361 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primarii din 22 de localități ialomițene nu au habar de proiectele europene

Repetenți la accesarea banilor UE

Primarii din 22 de localități ialomițene nu au habar de proiectele europene

Un raport al Prefecturii Ialomița arată că numărul proiectelor cu finanțare europeană depuse de primăriile din județ este scăzut. Din cele 66 de administrații locale, în primii cinci ani de la integrarea în Uniunea Europeană, 22 nu au întocmit niciun proiect pentru a beneficia de fonduri nerambursabile...

Ialomița, departe de Europa...
De la momentul integrării României în Uniunea Europeană s-au scurs cinci ani. Timp suficient pentru a permite un bilanț oficial cu privire la gradul de absorbție a fondurilor europene la nivel de județ. Astfel, o situație statistică prezentată de... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2012, 08:33 (11810 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

CEL MAI... lung păr!

CEL MAI... lung păr!

Rubrica noastră are lipici la fetele frumoase. Săptămîna aceasta v-o prezentăm pe posesoarea celui mai lung păr din oraș. Am întîlnit-o la cîțiva pași de sediul Primăriei Slobozia...

Păr de... 60 de centimetri!
Ne-am întîlnit cu Irina în timp ce ea se plimba alături de prietenele sale. Își ținea părul lung și bogat, desprins. Fascinați de podoaba sa capilară, ne-a lăsat să i-o măsurăm. Am supus-o testului cu metrul, pentru că rigla din dotare era prea mică... Părul ei avea o lungime de 60 de centimetri! Irina își îngrijește părul cu multe tratamente și îi mai taie vîrfurile. Chiar și așa, cu podoaba sa capilară reușește... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2012, 08:25 (30894 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia ratează o investiție de peste 11 milioane de euro!

Litigiu între Primăria lui Ionașcu și Sindicatele doamnei Neagu pentru modernizarea Pieței Revoluției

Primăria Slobozia ratează o investiție de peste 11 milioane de euro!

Mai este mult pînă cînd Piața Revoluției din Slobozia va arăta așa cum își doresc autoritățile locale. Proiectul de modernizare a zonei, în valoare de peste 516 miliarde de lei vechi este, mai nou, blocat de un litigiu între administrație și Uniunea Sindicatelor Ialomița.

Megalomanie la Slobozia...
În anul 2008, administrația locală din Slobozia a demarat un proiect de anvergură de modernizare a Pieței Revoluției. Timp de doi ani, despre acest proiect nu s-a mai auzit nimic. Abia în 2010, consilierii locali, prin hotărîrea 37735/19.10.2010, aprobau studiul de fezabilitate al respectivului... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2012, 10:05 (15042 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița continuă cruciada fotovoltaică

Energie verde

Consiliul Județean Ialomița continuă cruciada fotovoltaică

La sfîrșitul lunii martie, Consiliul Județean Ialomița a disponibilizat noi suprafețe de teren agricol neproductiv pentru realizarea de parcuri fotovoltaice. În ședința ordinară desfășurată pe 28 martie 2012, consilierii județeni au aprobat concesionarea a 24 de hectare de teren agricol în zona Giurgeni pentru construirea unor parcuri fotovoltaice. Potrivit declarațiilor oficiale, la acest moment numărul de cereri este mai mare decît capacitatea Consiliului Județean de a oferi locații pentru dezvoltarea de parcuri fotovoltaice.

Altius, citus, fortius
Pentru că nu poate organiza... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2012, 09:59 (9413 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stația de epurare de 4,5 milioane de euro, nefuncțională!

Scandalul Dytras revine în actualitate

Stația de epurare de 4,5 milioane de euro, nefuncțională!

În luna iunie a anului trecut, Independent publica un articol amplu despre investiția în stația de epurare de la Slobozia. În valoare de 4,5 milioane de euro, investiția este parte componentă a programului de conformare în baza căruia SC Urban a reușit să-și păstreze licența de funcționare. Potrivit unor acuzații aduse de către consilierii locali PSD, Gabi Ionașcu se face vinovat de recepționarea unor lucrări executate incomplet. În replică, Gabi Ionașcu susține că este vina constructorului...

O istorie neepurată
Pe 20 decembrie, 2007, Consiliul local Slobozia aproba atribuirea... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2012, 09:13 (11324 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

CEA MAI... mică mașină!

La sugestia dumneavoastră, am plecat să identificăm recordurile județului departe de agitația cluburilor. În cea de-a treia ediție a rubricii noastre vă prezentăm cea mai mică mașină din oraș. Am descoperit-o într-o parcare de pe Dobrogeanu Gherea...

E Ligier Ambra și are doar două locuri!
Prin oraș mai circulă alte două modele similare, însă noi am ales-o pe cea a lui Constantin Bănică pentru că este roz și are numere de înmatriculare galbene. I-am fi dat mai cel mult un metru jumătate lungime, însă, măsurată avea doi jumate. Suficient pentru un automobil cumpărat cu doar 1000 de euro. Deși nu prinde mai mult de... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2012, 09:05 (31792 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

America second hand

America second hand

Un slobozean a reușit să importe America în inima Bărăganului. În zona Pieței Mari din Slobozia, el a deschis un magazin cu haine second hand aduse de la New York. Cea mai căutată marfă «outlet» o reprezintă uniformele soldaților americani care au luptat în Afganistan. Ele sînt cumpărate de pescarii și vînătorii împătimiți...

Din dragoste pentru SUA...
Colțul american pe care Gheorghe Olteanu l-a adus la Slobozia iese în evidență, dar nu spune prea multe. Este un magazin obișnuit căruia proprietarul a știut să îi aducă un strop de reclamă. Un manechin îmbrăcat într-o salopetă... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2012, 08:59 (34480 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Lupte

Concurs la Amara: «Cupa Ialomiței la Lupte Libere»

Sîmbătă, 7 aprilie 2012, la Amara se va desfășura un concurs de lupte libere adresat copiilor. Competiția va debuta la ora 10,00, locul de desfășurare fiind Sala de Sport a Școlii din Amara. «Este vorba de „Cupa Ialomiței la Lupte Libere“, eveniment pe care-l organizăm cu sprijinul DJS Ialomița.Concursul se adresează copiilor și ne vom bucura de prezența a 9 cluburi cu tradiție în această disciplină din Buzău, Călărași, Mangalia, Constanța, București și, bineînțeles, județul nostru care va fi reprezentat de Lupte Club Ialomița și CS Amara» ne-a declarat profesorul Marian Moraru, șeful secției de lupte al proaspătului înființat Club Sportiv din Amara.... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2012, 08:36 (9099 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

IPJ Ialomița: Șeful Biroului Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia, Maria Baciu, «retrogradată» la cerere

IPJ Ialomița: Șeful Biroului Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia, Maria Baciu, «retrogradată» la cerere

Potrivit unei informări media, începînd cu data de 1 aprilie 2012, comisarul de poliție Maria Baciu a fost mutată pe o funcție de execuție în cadrul Serviciului de Ordine Publică al IPJ Ialomița. Mutarea, una deloc surprinzătoare, date fiind cercetările prealabile pe numele domniei sale, s-ar fi produs ca urmare a unui raport personal, înaintat de comisarul Maria Baciu către inspectorului șef.
Postul rămas vacant, respectiv șef Birou Ordine Publică în cadrul Poliției Municipiului Slobozia va fi ocupat de inspectorul principal de poliție Sebastian Savu, fost șef al Poliției Orașului Țăndărei. De asemenea, schimbarea acestuia survine ca urmare a unui raport înaintat instituției în acest sens... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2012, 15:15 (65485 vizualizări - 32 comentarii)

EVENIMENT

Ionașcu vs consilierii PSD

Scandal public în Consiliul Local Slobozia

Conflictul dintre consilierii locali PSD și primarul Gabi Ionașcu degenerează. La ultima ședință a Consiliului Local Slobozia, joi, 29 martie 2012, aceștia au încercat să blocheze unul dintre proiectele de hotărîre propuse de către primar. Refuzul primarului de a accepta solicitarea propriilor consilieri a degenerat într-o dispută deschisă, soldată cu amenințări. Pe fondul acestui boicot eșuat s-a suprapus un conflict administrativ între consilierul Ionuț Răileanu și un contribuabil prezent în sală!

Corb la corb își scoate ochii
Joi, 29 martie, în cadrul ședinței ordinare lunare... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2012, 15:05 (14855 vizualizări - 15 comentarii)

POLITICĂ

Ialomița: Primarii din Scânteia și Bărbulești au trecut la PD-L!

2+2+2...

Ialomița: Primarii din Scînteia și Bărbulești au trecut la PD-L!

Joi, 5 aprilie, PD-L Ialomița a anunțat racolarea a alți doi primari PSD. Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița, a anunțat că primarii din Bărbulești și Scînteia sînt de acord să candideze pe listele PD-L la alegerile locale din 10 iunie 2012.

Doi plus doi plus doi plus…
Campania de racolare a primarilor PSD continuă. La numai o zi de la Conferința județeană a PSD Ialomița, Cazacu Marinică, președintele filialei județene a PD-L, a anunțat racolarea primarilor Vasile Liță, din Bărbulești și a primarului Nicolae Barbu, din Scînteia.
«Continuăm azi prezentarea primarilor... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2012, 14:59 (13221 vizualizări - 7 comentarii)

POLITICĂ

Ciupercă își vrea înapoi primarii-dezertori?

Președintele PSD Ialomița, prins cu ocaua mică

Ciupercă își vrea înapoi primarii-dezertori?

În cadrul Conferinței Extraordinare a PSD Ialomița, desfășurată miercuri, 4 aprilie a.c., președintele Silvian Ciupercă a anunțat faptul că se pregătește să îi primească înapoi pe doi dintre primarii care au trecut la PD-L. Este vorba despre Ionel Frițu, primarul de la Sălcioara, și Gheorghe Soare, primarul de la Munteni Buzău.
Silvian Ciupercă a precizat că edilul de la Sălcioara și cel de la Muntei Buzău sînt singurii dintre cei patru dezertori care au trecut la PD-L cu șanse mari să revină la PSD. «Categoric pe cei doi îi vom primi, dacă este cazul. Le-am spus NU edililor de la Perieți și Ciochina!» a ținut să declare Ciupercă.

Primarul comunei Munteni Buzău: «Nu vreau înapoi la PSD!»... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 20:13 (12367 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Sorin Iordache, câștigător al unui puternic turneu U14 pe zgură!

Tenis de cîmp

Sorin Iordache, cîștigător al unui puternic turneu U14 pe zgură!

Începînd cu 31 martie 2012, pe terenurile clubului bucureștean Sportul Studențesc, s-au desfășurat partidele din cadrul unuia dintre cele mai puternice turnee de tenis de cîmp. Turneul U14, pe zgură, este de categoria A (800 puncte pentru cîștigător). După cum era de așteptat, tenismenul Sorin Iordache, legitimat la TenisCon Slobozia, a cîștigat turneul. «După o lună de pregătiri intense, atît pe plan fizic, cît și din punct de vedere tehnic și tactic, Sorin a reușit un rezultat de excepție!» declară tatăl-antrenor al tenismenului, Ionel Iordache. În semifinală, Sorin Iordache a trecut la pas de constănțeanul Edris Fetisleam, căruia tenismenul slobozean i-a predat literalmente o lecție de joc... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 18:52 (10058 vizualizări - 10 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
295 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenită la vana de legătură de pe conducta principală de alimentare cu apă, cu diametrul de 100 mm, de la intersecția străzii Soarelui cu Șoseaua Brăilei, din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2019, 15:15
(4892 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

Serviciul Poliției Rutiere Ialomița desfășoară, până duminică, 7 aprilie 2019, o acțiune cu caracter preventiv cu scopul de a reduce accidentele rutiere. Acțiunea oamenilor legii se înscrie în seria de ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 20:50
(4847 vizualizări - 9 comentarii)


Bursa Generală a Locurilor de Muncă-12 aprilie 2019

Agenția Județeană pentru
Ocuparea Forței de Muncă Ialomița

va organiza în data de 12 aprilie 2019
«Bursa Generală
a Locurilor de Muncă»
,
eveniment ce va avea loc la Slobozia
-Centrul Cultural UNESCO
«Ionel Perlea», începând cu orele 9,00
În vederea participării
la această acțiune,
persoanele aflate în căutarea unui
loc de muncă sunt așteptate
să se înscrie la sediul
Agenției Locale Slobozia,
str. Matei Basarab, bl. F1, parter
sau la Punctele de Lucru din
Urziceni, Fetești și Țăndărei
Agenții economici care dispun de
locuri de muncă și doresc încadrarea
de personal calificat sau necalificat,
sunt așteptați să depună
oferta de locuri de muncă vacante
la sediul AJOFM Ialomița
sau la sediile punctelor de lucru,
precum și la adresa de
e-mail [email protected]
sau fax 0243/231.785
Pentru relații suplimentare,
vă puteți adresa
AJOFM Ialomița la numerele de
telefon 0243/231.809, 0243/230.224
sau direct în locațiile susmenționate

4 Aprilie 2019, 20:40


Slobozean cercetat pentru «deținere ilegală de arme»

Un bărbat, de 52 de ani, din Slobozia, este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru «deținere ilegală de arme». Bărbatul în cauză deținea o pușcă de vânătoare cu alice, deși avea suspendat dreptul de deținere ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:45
(4276 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pesticide expirate

Administratorii a două firme din Ialomița sunt cercetați pentru comiterea infracțiunii de neluare a măsurilor corespunzătoare de eliminare totală a substanțelor și preparatelor periculoase care au devenit ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:40
(4357 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Doi bărbați, de 20 și 40 de ani, din Slobozia, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce circulau ilegal pe drumurile publice. Primul bărbat, de 40 de ani, a fost depistat de polițiști în timp ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:35
(4638 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea delincvenței juvenile la Grivița

Peste 300 elevi de la 7 unități de învățământ gimnaziale și postliceale și 18 repezentanți ai unităților școlare au participat la activități de prevenire a delincvenței juvenile și victimizarea minorilor ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:30
(5487 vizualizări - 0 comentarii)


deces

deces

Ne exprimăm regretul față de trecerea
în neființă a doamnei
MARIOARA CHIRIAC,
o prietenă deosebită, desăvârșită,
care a însemnat pentru noi
adevărata omenie.
Înmormântarea va avea loc
sâmbătă, 6 aprilie 2019, orele 11,30,
la Cimitirul «Sf. Ilie»,
Prelungirea Ghenca, București
Sincere condoleanțe familiei îndoliate
din partea pensionarilor
și cadrelor didactice
de la Școala Gimnazială
«Sf. Andrei» Slobozia

4 Aprilie 2019, 18:10


Tânăr din Movilița, arestat pentru furt din locuință

Un tânăr de 31 de ani, din localitatea Movilița, a fost arestat de polițiștii ialomițeni pentru «furt». Concret, polițiștii au demarat cercetările după ce un bărbat, de 57 de ani, a sesizat faptul că în ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:45
(5414 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Dăruiește din suflet pentru un zâmbet de copil»

Joi, 4 aprilie a.c., începând cu orele 14,00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița organizează acțiunea «Dăruiește din suflet pentru un zâmbet de copil». Acțiunea este una de voluntariat dedicată ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:40
(5080 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Cantitate de peste 800 kg pește, confiscată

În perioada februarie-martie a.c., inspectorii DSVSA Ialomița, împreună cu reprezentanții IPJ Ialomița, au efectuat 13 acțiuni de control a mijloacelor de transport și 3 verificări în unități de depozitare ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:35
(5084 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: TIR lovit de un tren de marfă

Pompierii Gărzilor Fetești și Slobozia au intervenit în cazul unui accident rutier petrecut la trecerea la nivel de cale ferată de la intrarea în municipiu. Potrivit informațiilor, un tren de marfă s-a ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 21:50
(4562 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Două focare de Pestă Porcină Africană la Axintele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/ deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:40
(5876 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei răniți

Luni, 1 aprilie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 13,00, pe DN21, la ieșire din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:35
(3613 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Drăgoești, reținut pentru furt din locuință

Un tânăr de 23 de ani, din comuna Drăgoești, a fost reținut pentru 24 ore de polițiștii Secției Rurale Coșereni pentru săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Astfel, în perioada 10 ianuarie-3 februarie ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:30
(5469 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,56%-rata șomajului în luna februarie 2019

La sfârșitul lunii februarie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5262 șomeri (din care 2197 femei), rata șomajului fiind de 5,56%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2019, 17:40
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Jandarmeriei Române», sărbătorită și la Slobozia

Jandarmeria Ialomița marchează momentul aniversar, 3 aprilie, printr-o activitate care îi are în prim-plan pe oamenii de arme. Astfel, sâmbătă, 30 martie a.c., începând cu orele 11,00, în Parcul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2019, 17:35
(4773 vizualizări - 0 comentarii)


Handbal, HCM Slobozia. Turneul semifinal se joacă la Făgăraș!

Federația Română de Handbal a decis miercuri, 27 martie a.c., ca turneul semifinal al diviziei secunde să se desfășoare în perioada 9-12 mai 2019, la Făgăraș-Brașov. HCM Slobozia va porni în această competiție ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 20:10
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Fetești, arestat pentru spargeri de locuințe

Un tânăr de 21 de ani din Fetești este cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «furt calificat», «tentativă la furt calificat în formă continuată», «furt în scop de folosință» și «conducere fără permis ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:15
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Percheziție la un suspect de contrabandă cu țigări

Marți, 26 martie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat o percheziție pe raza municipiului Fetești, la domiciliul unui bărbat, de 52 de ani, bănuit de contrabandă cu țigări ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:10
(4411 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru «delapidare». A furat din conturile școlilor!

Marți, 26 martie 2019, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare 3 mandate de percheziție domiciliară în municipiul Urziceni, într-un dosar privind ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:05
(6341 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Doi constănțeni, arestați pentru «înșelăciune în formă continuată»

Marți, 26 martie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare două mandate de executare a pedepsei cu închisoarea emise de Tribunalul Constanța, pe numele a doi ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:00
(4415 vizualizări - 0 comentarii)


Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița

Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița

Percheziții în 4 localități din Ialomița desfășurate de reprezentanți ai autorităților judiciare din Londra, Marea Britanie, și ofițerii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 15:41
(7534 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

În cursul zilei de astăzi, 27 martie 2019, Uzina de Apă din comuna Dridu a înregistrat o avarie la sistemul de alimentare cu energie electrică, fapt ce a condus la imposibilitatea furnizării apei potabile ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 10:30
(4435 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Amara

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 18:25
(4619 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Spitalul Slobozia

Joi, 28 martie 2019, începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 18:20
(3681 vizualizări - 1 comentariu)


Urmăriți internațional, reținuți de polițiștii ialomițeni

În perioada 22-24 martie 2019, polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 44 de ani, din comuna Sinești, urmărit internațional. Autoritățile austriece au emis un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:30
(4473 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de o mașină la Țăndărei

Sâmbătă, 23 martie a.c., în jurul orelor 8,00, s-a produs un accident rutier pe raza localității Țăndărei. În timp ce un bărbat, de 33 de ani, din Țăndărei, conducea un autoturism pe raza localității de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:25
(4298 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Accident produs de un derapaj

Duminică, 24 martie a.c., în apropiere de localitatea Cotorca s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:20
(4408 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca derapaj


Ialomița: Șase bărbați beți la volan

În perioada 22-24 martie a.c., șase bărbați, cu vârste cuprinse între 29 și 50 de ani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:15
(3070 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...