Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Acțiune pentru 200 de copii cu dizabilități

«Ziua Mondială de Luptă Împotriva Autismului», sărbătorită la Slobozia

Dacă renunțăm preț de cîteva secunde la indiferență, putem sprijini un copil bolnav de autism. Trebuie doar să vrem... Pe 2 aprilie, de «Ziua Mondială a Luptei Împotriva Autismului», la Slobozia, copiii bolnavi de această maladie au mărșăluit pe străzile orașului rugîndu-i pe oamenii mari: «Ajutați-ne să înțelegem lumea!».

Alături de Ionuț și Ema...
Ne-am alăturat inițiativei Asociației «ASIL», ONG local care luptă pentru sprijinul micuților afectați de această maladie, din dorința de a înțelege mai bine cum să îi ajutăm pe acești copii. Așa am reușit să îi cunoaștem pe Emma și... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 09:12 (7720 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Vreau să fac din învățământul ialomițean o emblemă a județului!»

Blitz-interviu cu Luminița Barcari, inspectorul general școlar sau întrebări comode despre subiecte incomode

«Vreau să fac din învățămîntul ialomițean o emblemă a județului!»

Luminița Barcari este inspector general școlar de 5 luni (după o experiență de un an ca inspector general adjunct...). Este profesor titular de Chimie la Fetești și crede că învățămîntul ialomițean are un nivel de performanță perfectibil în fiecare zi.
-Cum vedeți dumneavoastră învățămîntul ialomițean la cele cîteva luni în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița?

-Învățămîntul ialomițean... Eu cred că se poate lăuda cu destul de multe lucruri bune și, cînd spun asta, mă refer la modul în care am aplicat legile Educației și metodologiile care decurg din ele. Lucrurile decurg așa cum trebuie... Mai sînt sincope pe ici, pe colo, și cînd spun asta mă... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2012, 09:07 (20967 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul șef al Biroului Vamal Slobozia, Ionuț Scrioșteanu, trimis în judecată pentru «luare de mită»

Fostul șef al Biroului Vamal Slobozia, Ionuț Scrioșteanu, trimis în judecată pentru «luare de mită»

Procurorii anticorupție au dispus trimiterea în judecată a fostului șef al Biroului Vamal Slobozia, Ionuț-Marius Scrioșteanu, împreună cu alte 38 de persoane, în dosarul privind faptele de corupție din Portul Constanța. Potrivit rechizitoriului, «cei 39 erau membri ai unui grup infracțional care controla activitățile de import-export din cadrul Direcției regionale vamale Constanța, prin perceperea unor sume de bani pentru procesarea vamală a mărfurilor, indiferent dacă erau introduse licit sau ilicit». Deși arestat inițial, în mai 2011, Scrioșteanu a fost eliberat în luna iulie 2011, printr-o decizie a magistraților Înaltei Curți de Casație și Justiție.

Scrioșteanu, un vameș acuzat de corupție... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2012, 19:26 (12482 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Tradiția merge mai departe

S-a redeschis atelierul de încondeiat ouă la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia

De 15 ani, în preajma Paștelui, Muzeul Național al Agriculturii deschide atelierul de încondeiat ouă. Marți, 3 aprilie a.c, am fost prezenți la inaugurare, alături de un grup de copii veniți de la școli și grădinițele din oraș...

Simbolul ouălor încondeiate...
Am stat de vorbă cu Mihaela, o fetiță de-o șchioapă de la Grădiniția «Junior», pentru că era cea mai atentă la explicațiile muzeografilor și lucra cu multă migală. A fost pentru prima dată cînd participă la un astfel de eveniment. «Trebuie să ții bețișorul acesta, să îl îmnoi în ceară și să tragi linii pe coaja oului. Asta... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2012, 19:19 (9050 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Falși «producători tradiționali», depistați de inspectorii DSVSA Ialomița

Produse tradiționale și nu prea

Falși «producători tradiționali», depistați de inspectorii DSVSA Ialomița

Sîmbătă, 31 martie a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au făcut o descoperire mai puțin obișnuită. Comercianții care vindeau produse din carne preparată după rețete tradiționale în Piața Revoluției din Slobozia aveau marfa cumpărată de la mai multe supermarketuri din București. Pentru că și-au înșelat clienții, aceștia au fost amendați contravențional...
Inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor au confiscat nu mai puțin de 143 de kilograme de produse din carne, în special cîrnați, pe care producătorii îi vindeau drept «tradiționali»... Mai mult, preparatele erau vîndute la prețuri gigant și nu erau depozitate conform.
«În documentele pe care noi le-am... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2012, 09:39 (11588 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Dan Diaconescu la Slobozia: Orice vot contează!

Slobozia, vineri, 30 martie 2012, aproape orele 18,00. Dan Diaconescu a întîrziat. Oamenii, mai bine de 500, îl așteaptă în Piața Revoluției, lîngă Centrul Cultural. Mulți au venit de la Casa de Cultură, unde a fost adunătura de alegeri a președintelui local. Primarul Ionașcu a acceptat folosirea scenei, la gîndul că poate fi candidat pe listele PP-DD. Mulțimea freamătă și aclamă incitată de un ins cu microfonul aflat pe scenă. Diaconescu descinde dintr-un X6, alături de «ministrul de Interne» Sorin Ovidiu Bălan și americanul «premier» Horia Mocanu. Poporul intră în transă și îi oferă președintelui Diaconescu baia. De mulțime, desigur. Babele se reped la pupat de mînă, iar degetele străvezii și... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2012, 09:53 (39920 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colectarea taxelor locale, problema nerezolvată a primarilor ialomițeni

Administrațiile locale dau bir cu fugiții

Colectarea taxelor locale, problema nerezolvată a primarilor ialomițeni

Restanțieri în colectarea taxelor și impozitelor locale, primarii ialomițeni ridică din umeri neputincioși. Valoarea estimată a debitelor restante în 2011 este 56 la sută. Tot anul trecut, sumele colectate din taxe și impozite au fost doar de 87 milioane de lei...

Amenzile atîrnă greu
Un raport al Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, solicitat de Prefectura Ialomița, arată că, și în anul 2011, primarii din județ au rămas restanțieri la colectarea taxelor și impozitelor locale. Sumele restante prezentate în respectivul document sînt de ordinul milioanelor de lei. ... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2012, 09:20 (9629 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Școala după școală» de la Bora

Educație de 160 mii de euro

«Școala după școală» de la Bora

În timp ce o țară întreagă încearcă să înțeleagă metodologia de înscriere în clasa pregătitoare și clasa I, Școala cu clasele I-VIII din cartierul Bora din Slobozia dezvoltă de mai bine de un an un proiect de reintegrare școlară și socială a unei comunități de romi care, la ultimul recensămînt, număra 3000 de suflete. Conform directorul instituției, Elisabeta Beciu, cele două proiecte dezvoltate aici sînt un succes care poate fi exportat oricînd, în orice comunitate școlară din județ...

Un proiect european derulat «avant la lettre»
Unul dintre proiectele derulate prin intermediul... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2012, 08:40 (13097 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Educației are de dat 65000 lei elevilor navetiști din Ialomița

Respectiva sumă reprezintă decontul abonamentelor pe care elevii le-au plătit în lunile ianuarie și februarie pentru a ajunge la școală. Ca să învețe carte, în județul Ialomița peste 2000 de elevi își plătesc transportul...

Așteaptă să vină banii
Potrivit ordinului Ministerului Educației nr. 329/13.02.2007, orice elev român care locuiește la o distanță de 50 de kilometri de școală unde învață, beneficiază de decont al banilor pe care îi cheltuie pentru navetă. Ialomița are și ea elevi-navetiști. Este vorba despre un număr de 2819 de elevi care, zilnic, depind de mijlocele de transport... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2012, 08:27 (18174 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Garnitura USL are locomotivă PD-L

Cazacu, cu un pas mai aproape de fotoliul lui Ciupercă

Garnitura USL are locomotivă PD-L

Precampania electorală din Ialomița ne trezește o senzație de deja vu pe care n-am mai trăit-o de 4 ani. Primarii migrează de la un partid la altul ca stolurile de vrăbii, liderii politici mint de reîngheață apele, electoratul tradițional e tranșat la tarabe politice ca vitele la abator, iar nehotărîții, slabi de înger, sînt braconați fără milă cu strategii electorale grobiene. Brusc, județul s-a întors cu 100 și mai bine de ani înapoi, în plină eră Caragiale. Din păcate, personajul care a făcut celebră epoca, «cetățeanul turmentat», e replicat acum în zeci de mii de copii, numai bune de îndemnat în turme, la urne, dacă va fi cazul. Dar va mai fi oare cazul?

Totul pentru PD-L, totul împotriva lui Ciupercă... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2012, 11:28 (11213 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fizicienele de la Școala Nr. 2 Slobozia

Fizicienele de la Școala Nr. 2 Slobozia

Școala Nr. 2 din Slobozia confirmă din nou. Instituția de învățămînt va fi reprezentată de două eleve de clasa a VII-a la olimpiada națională de fizică. Desfășurată la Brănești-Ilfov, la competiție vor lua parte cei mai buni elevi fizicieni din țară. Elevele noastre nu se lasă și muncesc din greu pentru a se întoarce acasă cu premiul I. Noi le ținem pumnii și le urăm succes...

Specialiste în optică și mecanică
Eleve în clasa a VII-a la școala Nr. 2 din Slobozia, Daniela Burtoiu și Andreea Băcanu sînt colege de bancă și au în comun pasiunea pentru Fizică. Peste cîteva săptămîni vor participa la faza națională a olimpiadei pentru... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2012, 10:57 (33015 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gabi Ionașcu ar vrea «independent» la Slobozia, Alexandru Gavrilă se dorește «liberal» la Căzănești Gabi Ionașcu ar vrea «independent» la Slobozia, Alexandru Gavrilă se dorește «liberal» la Căzănești

Primar caut partid!

Gabi Ionașcu ar vrea «independent» la Slobozia, Alexandru Gavrilă se dorește «liberal» la Căzănești

Traseismul politic a devenit ceva obișnuit în județul Ialomița. Dacă primarii nu sînt racolați de partide, bat ei la poarta formațiunilor politice, în speranța unui sprijin pentru alegerile locale din 10 iunie. În acest sens, Gabi Ionașcu cocheteză mai nou cu Partidul Poporului-Dan Diaconescu, în timp ce Alexndru Gavrilă, edil de Căzănești, vrea să participe la alegeri din partea PNL!

Independentul Ionașcu
«M-au înjunghiat pe la spate!» strigă Gabi Ionașcu de mai bine de o lună, de la retragerea sprijinului politic de către PSD pentru alegerile din iunie. Ionașcu nu se lasă și vrea să le arate «trădătorilor» că e în stare... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2012, 14:26 (8955 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1500 de elevi, victime ale rubeolei

Epidemia de rubeolă depopulează școlile

1500 de elevi, victime ale rubeolei

Virusul care provoacă rubeola a făcut victime în școlile ialomițene. De la începutul anului și pînă în prezent, peste 1500 de elevi de gimnaziu și liceu au fost infectați sau sînt suspecți de această boală.

Virusul a pătruns în licee
Epidemia de rubeolă a început încă din primele săptămîni ale lunii ianuarie și s-a extins treptat în toate liceele din județul Ialomița. Pandemia a cuprins chiar și școlile generale. Statisticile Direcției de Sănătate Ialomița arată că peste 500 de elevi de gimnaziu și liceu sînt suspectați că au contactat virusul care provoacă rubeola în primele... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2012, 14:07 (10593 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Cinci dezertori în paradisul social-democrat al lui Ciupercă

PSD a ieșit pe șoseaua de centură a politicii ialomițene

Cinci dezertori în paradisul social-democrat al lui Ciupercă

După modelul patentat de PD-L în urmă cu două săptămîni, PSD și-a prezentat vineri, 30 martie a.c., ultimele achiziții. Este vorba de cinci primari din întreg spectrul politic ialomițean care au confirmat că vor candida, pe listele PSD Ialomița, la alegerile din 10 iunie.

Cum e Cazacu, și Ciupercă...
Vineri, 30 martie a.c., PSD Ialomița a organizat o conferință de presă în cadrul căreia a anunțat recolarea a cinci primari ialomițeni pentru PSD. În ordinea culorilor de pe tricouri, aceștia sînt primarul PNG de la Fierbinți, Iusein Iuksel, primarii PIN Marin Gheorghe (Adîncata)... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2012, 12:41 (26474 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

CEA MAI... decoltată ținută din club!

CEA MAI... decoltată ținută din club!

Tot sîmbătă seara și tot prin cluburi, reporterii Independent v-au mai surprins doborînd un record. Au reușit să o găsească pe fata cu cel mai... adînc decolteu. Ea primit voturi pentru «Cea mai... decoltată ținută din club!».
Un tricou decoltat, un decolteu de invidiat! Pentru că sîmbătă seara atmosfera din Hambar a fost încinsă la maxim, fetele s-au hotărît să se îmbrace mult mai lejer decît de obicei. Ne atrage atenția decolteul pe care îl are Elena, în momentul în care se apleacă pe bar să ceară un cocktail. Are 25 de ani, iar tricoul dungat pe care l-a îmbrăcat este singurul cu decolteu din garderoba sa.O credem pe cuvînt, că și noi... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2012, 11:46 (16389 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Ambulanței Ialomița, Radu Paros a fost demis!

A rămas fără sprijin politic

Șeful Ambulanței Ialomița, Radu Paros a fost demis!

Joi, 29 martie a.c., Radu Paros, managerul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, a fost demis. Demisia a fost semnată de Dan Noel, șeful Direcției de Sănătate Publică Ialomița. «Ne-am săturat de scandalurile lui Paros!» a declarat acesta în exclusivitate pentru Independent. Radu Paros susține că demiterea lui are substrat politic.

Paros, tras pe linie moartă
Joi, 29 martie 2012, Radu Paros a fost demis din funcția de manager al Ambulanței Ialomița. Demisia a fost semnată de către Dan Noel, șeful DSP Ialomița.... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2012, 13:23 (25778 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

Întrebarea zilei: Candidează prefectul Teculescu la funcția de primar al Sloboziei?

Întrebarea zilei: Candidează prefectul Teculescu la funcția de primar al Sloboziei?

Potrivit unui comunicat de presă, începînd de joi, 29 martie 2012, prefecții din întreaga țară trebuie să comunice ministrului de interne Gabriel Berca dacă vor să candideze sau nu la alegerile locale din iunie. Discuțiile purtate pe această temă au avut loc în cadrul unei videoconferințe cu prefecții din întraga țară, desfășurată luni, 26 martie a.c..
Contactat telefonic de reporterii Independent, actualul prefect al județului Ialomița a evitat să răspundă direct la această întrebare. «Sunt decizii personale și privesc discuții purtate cu ministrul Internelor, care nu pot fi făcute publice în acest moment» a declarat prefectul județului... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2012, 13:11 (17032 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Rechinu’» i-a vândut lui finu’ subiectele la proba de Matematică!

Scandal școlar la Țăndărei

«Rechinu’» i-a vîndut lui finu’ subiectele la proba de Matematică!

Stroe Cornel, zis Rechinu’, profesor de matematică la Țăndărei, i-a făcut cadou finului, fiul unui afacerist local, o lucrare gata completată pentru simularea la examenul de Bacalaureat. Frauda a fost sesizată de către un coleg de cancelarie, care a sesizat Inspectoratul Școlar. Ancheta care ar fi trebuit să fie declanșată ar fi fost stopată de o intervenție a președintelui de Consiliu Județean, Silvian Ciupercă...

Rechinu’ vs Boboc
În perioada 14-16 martie 2012, în liceele din România s-a desfășurat simularea examenelor de Bacalaureat 2012. Practic, un examen care ar fi trebuit să decurgă fără incidente. La țăndărei... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2012, 13:08 (20075 vizualizări - 9 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

CEL MAI... înalt toc!

CEL MAI... înalt toc!

Cu ajutorul dumneavoastră, rubrica noastră a ajuns la a doua ediție. Sîmbătă seara, reporterii Independent au plecat din nou să identifice... recordurile județului. Într-unul din cluburile din Slobozia au descoperit-o pe purtătoarea celor mai înalți pantofi din oraș...
Cu cît mai înalți, cu atît mai bine... Hambar, imediat după miezul nopții. De ce acolo? Pentru că cele mai frumoase fete din oraș fac întotdeauna coadă la intrare. Vivi are 21 de ani și este tînără și frumoasă. După ce își trece mîna prin părul blond și clipește din ochi, acceptă testul riglei. Ne pierdem în albastrul privirii seducătoare a acesteia și îi măsurăm... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2012, 11:07 (19219 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Elevii Școlii Nr. 3 din Slobozia, maeștrii curățeniei

Elevii Școlii Nr. 3 din Slobozia, maeștrii curățeniei

Concursul demarat de Ministerul Educației prin care elevii au fost nevoiți să învețe ce înseamnă igiena și curățenia s-a încheiat în urmă cu o săptămînă. Județul Ialomița a fost reprezentat la această competiție de 50 de elevi de la Școala Nr. 3 din Slobozia. Ei au reușit să se claseze pe locul al treilea. Startul acestei competiții a fost dat încă din primul semestru al anului școlar 2011-2012. În concurs s-au înscris peste 100 de elevi, cu vîrste cuprinse între 7 și 10 ani, proveniți de la școli din 10 județe ale țării. Concursul s-a desfășurat pe mai multe etape și a cuprins realizarea de pliante și afișe, prin care copiii au încercat să demonstreze cît de importantă este igiena pentru ei.... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2012, 11:01 (13948 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Valea Ciorii: La 17 ani a violat o bătrînă de 78!

Polițiștii au reținut luni, 29 iulie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore un minor în vîrstă de 17 ani pentru comiterea infracțiunii de viol. Duminică, 28 iulie a.c., Poliția a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 14:59
(9435 vizualizări - 12 comentarii)

Taguri: Valea Ciorii viol


Fierbinții de Sus: Incendiu după ce a verificat butelia cu un chibrit

Luni, 29 iulie a.c., în jurul orei 21,50, locuința unui cetățean din localitatea Fierbinții de Sus a fost cuprinsă de flăcări, după ce proprietarul, o femeie în vîrstă de 67 de ani, a verificat etanșeitatea ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 13:48
(9254 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: A adormit la volan. Doi morți și doi răniți!

Luni, 29 iulie a.c., în jurul orei 13,15, în timp ce un bărbat, în vîrstă 56 de ani, din județul Brașov, conducea un autoturism pe DN2A, din direcția Slobozia către Urziceni, în afara localității Balaciu ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 10:43
(6984 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


APIA Ialomița: Vizarea carnetelor de rentă viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2012, rentierii trebuie să se prezinte la centrele ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 08:42
(8094 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Cinci persoane, trimise în judecată pentru trafic de minori

Cinci persoane au fost trimise în judecată de oamenii legii pentru trafic de minori. Suspecții au recrutat, transportat și găzduit o minoră, fugită de la domiciliu, profitînd de starea ei de vulnerabilitate ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2013, 18:54
(9874 vizualizări - 0 comentarii)


Tragedia de la Fetești se mută în instanță. Rudele muncitorilor prinși sub malul de pămînt se pregătesc de procese!

Scandalul public iscat o dată cu accidentul de muncă petrecut la Fetești, în urmă cu o săptămînă, ia amploare. Rudele muncitorilor acoperiți de malul de pămînt al șanțului pe care-l săpau se pregătesc de ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2013, 09:01
(9746 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Copil de 8 ani, accidentat de o mașină

Un copil de 8 ani a fost la un pas de moarte, după ce a fost lovit de o mașină. Vina pentru producerea accidentului îi aparține minorului care a traversat strada prin loc nepermis. Cel care a provocat accidentul ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2013, 16:15
(7450 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Înșelată prin metoda «accidentul»

O bătrînă de 81 de ani a rămas fără suma de 1000 de euro, după ce un escroc a înșelat-o la telefon. Femeii i s-a comunicat că nepotul său a rănit într-un accident rutier o persoană și că trebuie să trimită ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2013, 11:14
(8932 vizualizări - 1 comentariu)


Manasia: Fată de 15 ani, înecată în Ialomița

Tragedie în comuna ialomițeană Manasia. O adolescentă de 15 ani a pierit înghițită de apele rîului Ialomița. Tînăra plecase la scăldat, dar nu s-a mai întors acasă. A intrat în apă, a înotat de cîteva ori ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2013, 09:14
(9251 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Manasia înecată


Tragedie pe litoralul Mării Negre. Doi frați din Slobozia, înecați!

Doi frați din Slobozia au murit în dimineața zilei de duminică, 21 iulie a.c., în stațiunea Olimp, de pe litoralul românesc al Mării Negre. Deși marea era extrem de agitată, cei doi au intrat în apă și ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2013, 12:33
(9551 vizualizări - 11 comentarii)


anunț angajare

SC Eurobike Universal SRL
angajează urgent
-vopsitori
cu calificare și experiență
(de preferat vopsitorie în cîmp electromagnetic)
pentru Fabrica de Biciclete
din com. Movilița,
sat Movilița, jud. Ialomița
-muncitori necalificați
pentru Fabrica de Biciclete din
com. Movilița, sat Movilița, jud. Ialomița
Telefon de contact 0725/558.577
departament Resurse Umane

17 Iulie 2013, 13:27


IPJ Ialomița: Filtre ale Poliției

În cursul zilei de sîmbătă, 13 iulie a.c., peste 140 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru prevenirea evenimentelor rutiere și a faptelor ce pot tulbura ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2013, 09:17
(8395 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termen pentru cererile de plată la crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește potențialilor beneficiari că 15 iulie 2013 este ultima zi în care pot depune cererile de plată aferente anului 2 ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2013, 08:16
(13909 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Eliminată de la Bacalaureat pentru că a încercat să copieze

Ultima probă a Bacalaureatului s-a încheiat prost pentru o elevă din Fetești. Tînăra a fost eliminată din sala de examen pentru că a fost prinsă în timp ce copia. Ea susținea ultima probă a examenului de ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2013, 16:36
(10176 vizualizări - 0 comentarii)


Feteșteanca dispărută și-a anunțat moartea prin SMS! A fost găsită înecată la Stelnica...

La începutul acestei săptămîni, polițiștii ialomițeni informau cu privire la dispariția de la domiciliu a unei tinere de 34 de ani, din Fetești. Recent, ea a fost descoperită înecată în apele Brațului ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2013, 15:34
(11721 vizualizări - 6 comentarii)


Acțiune a Asociației Mediatorilor Autorizați Ialomița

Acțiune a Asociației Mediatorilor Autorizați Ialomița

Miercuri, 26 iunie 2013, membri ai Asociației Mediatorilor Autorizați Ialomița au inițiat o acțiune la nivelul municipiului reședință de județ. Evenimentul a vizat promovarea procedurii de mediere, fiind ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2013, 14:25
(8028 vizualizări - 0 comentarii)


Militarii ISU Ialomița, specializați în «descarcerarea din vehicule»

Vineri, 5 iulie a.c., s-a încheiat faza zonală a competiției de Descarcerare și de Acordare a Primului Ajutor Calificat. Evenimentul s-a desfășurat în stațiunea Amara, iar participarea a fost satisfăcătoare ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2013, 13:23
(7667 vizualizări - 0 comentarii)


29 iunie 2013-4 ani de la Întronizarea Preasfințitului Vincențiu ca Episcop al Sloboziei și Călărașilor

29 iunie 2013-4 ani de la Întronizarea Preasfințitului Vincențiu ca Episcop al Sloboziei și Călărașilor

Praznicul Sfinților Apostoli Petru și Pavel este și sărbătoarea Eparhiei, căci în această zi, în urmă cu 4 ani, Preasfințitul Părinte Vincențiu era instalat de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2013, 09:22
(14934 vizualizări - 3 comentarii)


Sălcioara: Conducea fără permis o mașină cu numere false

Un tînăr de 23 de ani, din Sălcioara a fost tras pe dreapta și amendat de polițiști. Astfel, în primul rînd, vorbim despre faptul că tînărul șofer nu avea permis, carnetul de conducere fiindu-i reținut ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2013, 17:08
(6894 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două persoane date dispărute, căutate de polițiștii de la Investigații Criminale

Ialomița: Două persoane date dispărute, căutate de polițiștii de la Investigații Criminale

O adolescentă de 17 ani, din Reviga și o tînără de 34 de ani, din Fetești au fost date dispărute de la domiciliu de către rude. Cazurile se află în atenția polițiștilor de la Investigații Criminale...
...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2013, 15:03
(8678 vizualizări - 2 comentarii)


Orașul-stațiune Amara, gazda fazei zonale a Competiției de Descarcerare și de Acordare a Primului Ajutor Calificat

Echipajele de descarcerare din cadrul a 7 Inspectorate pentru Situații de Urgență din țară participă, în zilele de 4-5 iulie 2013, la faza zonală a Competiției de Descarcerare și de Acordare a Primului ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2013, 13:02
(12047 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Cercetat penal după ce cîinii săi aproape au sfîșiat un bărbat

Un iubitor de animale din comuna ialomițeană Gîrbovi s-a trezit cu dosar penal din cauza celor doi cîini ciobănești pe care îi crește. Patrupedele aproape că au sfîșiat un om, iar victima a făcut plîngere ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2013, 11:43
(8005 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Gârbovi câine atac


Razie în Bărbulești

Polițiștii ialomițeni au descins din nou la Bărbulești. Oamenii legii au desfășurat o acțiune al cărei scop a fost acela de a combate criminalitatea în mediul rural. La Bărbulești, polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2013, 10:27
(8661 vizualizări - 0 comentarii)


Plajele din Amara, supravegheate de jandarmi

Jandarmii ialomițeni încep patrularea pe plajele din stațiunea Amara. Forțele de ordine vor fi cu ochii în patru, astfel încît vacanțele turiștilor să fie ferite de pericole. De asemenea, jandarmii vor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2013, 09:59
(5105 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

4 Iulie 2013, 08:49


Ialomița: Două accidente, două victime

În cursul zilei de joi, 27 iunie a.c., pe raza județului Ialomița, s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a două persoane.
Primul accident s-a produs în jurul orei 7,30, pe raza ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2013, 15:55
(7861 vizualizări - 2 comentarii)


Trupul copilului înecat a fost găsit în zona localității Frățilești

Operațiunile de căutare în cazul copilului înecat în data de 23 iunie 2013 în apele rîului Ialomița au continuat în fiecare zi, pompierii scotocind în această perioadă pe o lungime mai mare de 15 km în ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2013, 10:50
(7250 vizualizări - 1 comentariu)


Fierbinți: Grenadă defensivă descoperită în grădină

Fierbinți: Grenadă defensivă descoperită în grădină

O grenadă defensivă, ce datează cel mai probabil din timpul celui de Al Doilea Război Mondial, a fost descoperită de un cetățean în timp ce executa lucrări în gospodărie. Întîmplarea a avut loc în dimineața ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2013, 09:37
(7054 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmii, de pază la Bacalaureat

Efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 1-12 iulie a.c., cu ocazia susținerii examenelor scrise de Bacalaureat, paza a 8 centre de examinare și a 2 centre ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2013, 08:36
(7469 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Rețea specializată în furt de combustibil, anihilată de procurorii DIICOT Slobozia

Procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Criminalității Organizate și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia au reușit să destructureze o rețea infracțională specializată în furt de combustibil. Anchetatorii ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2013, 17:41
(10860 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...