Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

GDF Suez Energy fură pe factură

Eroare de sistem sau țeapă de multinațională?

GDF Suez Energy fură pe factură

Firma de gaz care aprinde flacăra la aragazurile noastre fură pe factură. Concluzia aparține unui consumator casnic din Slobozia care susține că a descoperit o eroare flagrantă în programul de facturare al concernului francez. GDF Suez Energy nu a comentat nimic, în ciuda încercărilor noastre de a obține un punct de vedere autorizat...

Cum se fură pe factură?
Nicolae P., un consumator casnic din Slobozia, susține că a descoperit o eroare flagrantă în facturile lunare pe care le emite GDF Suez Energy, firma care asigură gazul metan pentru aproape jumătate dintre consumatorii casnici... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2012, 10:31 (18710 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Zgomotul din Slobozia depășește limita legală de 50 de decibeli

Zgomotul din Slobozia depășește limita legală de 50 de decibeli

Problemele Sloboziei nu se rezumă doar la apa care curge la robinete sau la străzile încă neasfaltate. Inspectorii Agenției pentru Protecția Mediului au descoperit faptul că reședința județului Ialomița este foarte zgomotoasă. Pe bulevardul Matei Basarab nivelul zgomotului atinge chiar și 75 de decibeli!
Inspectorii Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița monitorizează zgomotul de fond în șase puncte din oraș. Este vorba despre zonele Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Autogară, Școala Generală Nr. 1, Magazinul Central, Magazinul Ialomița, precum și zona MB. Anul trecut, în aceste puncte s-au făcut peste 126 de monitorizări ale nivelului de zgomot. Rezultatul respectivelor măsurători... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2012, 10:10 (12402 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Războiul celor 8700 de hectare

Prefectul Teculescu nu renunță

Războiul celor 8700 de hectare

După aproape 10 ani de liniște netulburată, Consiliul Județean Ialomița se află în situația de a explica public modul în care a înțeles să gestioneze 8700 de hectare de «teren agricol neproductiv» din zona Giurgeni-Vlădeni. Situația a fost generată de către prefectul Mădălin Teculescu, oficialul care a ales să pledeze că terenurile aflate în proprietatea privată a județului Ialomița în zona Giurgeni-Vlădeni să revină celor 14 mii de ialomițeni care nu au fost încă puși în posesie, via Agenția Domeniilor Statului. În așteptarea acestei minuni administrative, din războiul dintre cele două instituții ies la suprafață dovezi jenante legate de maniera în care Consiliul Județean a înțeles să concesioneze... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2012, 18:52 (18556 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Instanța poate salva Spitalul Țăndărei

Mic tratat de îndreptat erorile administrației Sava

Instanța poate salva Spitalul Țăndărei

În vreme ce primarul Vasile Sava trece la PD-L pentru a redeschide Spitalul Țăndărei, dr Constantin Tițian Filip, noul «proprietar» al Spitalului din Țăndărei umblă din instanță în instanță pentru a obține despăgubiri de 5 milioane de euro. Nu-i prost cine cere, veți spune. Dar, cu siguranță, e prost cel care permite un astfel de fapt, pe cadavrul unui spital pe care guvernul care l-a închis se străduiește, zilele acestea, să-l redeschidă...

O țeapă financiară aproape perfectă
Istoria înstrăinării spitalului din Țăndărei este ultramediatizată. În luna mai a anului 2011, după închiderea sa de către Guvernul Boc, Spitalul din... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2012, 18:29 (12222 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Abecedare cu butoane

Abecedare cu butoane

Tehnologia pune stăpînire pe elevi. Stilourile sînt înlocuite de tastatura qwerty. Locul caietelor este luat de macbook-uri. Laptopurile și iPhone-urile sînt noile «abecedare». În Ialomița gadget-urile sînt «îmbrațișate» de mare parte din elevi...
Era aproape de sfîrșitul recreației mari, iar pe holurile unui liceu din Slobozia cîțiva elevi încercau să dea de cap unei probleme matematice. Peste cîteva minute ar fi trebuit să susțină
o lucrare chiar la materia respectivă, iar la unul dintre subiecte ar fi trebuit să rezolve o problemă asemănătoare. «Frate, nu se poate, chiar nu ne iese! Ce ne facem?» spunea unul dintre liceeni îngrijorați.
În timp ce încercau să îi dea de cap... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2012, 18:11 (24621 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Începe returul! Luptați și promovați!

Sînt 19 ani de cînd ne arde buza după eșaloanele superioare. Este al treilea an cînd Unirea Slobozia se află în buza promovării. A sosit timpul să reușim și pentru asta trebuie ca fotbaliștii galben-albaștri să aibă în continuare atitudinea din tur, iar alături de ei să fie cît mai multă lume. Se anunță o primăvară frumoasă pentru fotbalul slobozean...

Secretul succesului, grupul
De la venirea lui Ion Ionescu, sosire petrecută la startul Campionatului, echipa a avut un parcurs aproape perfect. 11 victorii, 3 egaluri și un mare O la capitolul înfrîngeri au făcut din Unirea lider detașat al Seriei a II-a din Liga a III-a. Secretul pare a fi omogenitatea grupului... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2012, 17:58 (9354 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Primarii PSD din Ciochina și Perieți au trecut la PD-L

PD-L Ialomița are 25 de candidați pentru alegerile locale din iunie

Primarii PSD din Ciochina și Perieți au trecut la PD-L

Elena Cristea și Vasile Cîmpulungeanu sînt primii primari PSD din Ialomița care dezertează. Miercuri, 15 martie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, ei au fost prezentați oficial drept candidați ai PD-L. Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița, a confirmat că «acesta este doar începutul». La momentul actual, partidul are candidați pentru peste o treime din localitățile județului...

Dezertori în conferința de presă
În ceea ce privește trecerea în tabăra PD-L Ialomița, cei doi primari nu au făcut foarte multe declarații. Totul a ținut doar de o opțiune personală, bazată pe o bună colaborare pe care aceștia au avut-o cu organizația județeană a PD-L.
... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2012, 18:42 (17300 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

RAJA Constanța vrea să aducă apă potabilă la Slobozia!

SCRISOARE DESCHISĂ adresată Consiliului Local al Municipiului Slobozia

RAJA Constanța vrea să aducă apă potabilă la Slobozia!

Societatea comercială RAJA SA Constanța este o companie de interes public, operator regional în domeniul apei și canalizării, cu o arie de operare care se întinde pe raza a cinci județe (142 localități din județele Constanța, Ialomița, Ilfov, Călărași și Dâmbovița), avînd un acționariat format din Consiliul Județean Constanța și alte 33 consilii comunale, orășenești și municipale.
În cursul anului 2010, reprezentanții legali ai SC RAJA SA s-au întâlnit cu dl primar Ionașcu și i-au prezentat cadrul legal și  instituțional în care își desfășoară activitatea operatorul, precum și modalitatea legală de delegare a gestiunii serviciului de apă și de canalizare către SC RAJA SA.... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2012, 18:19 (50172 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Șeful laboratorului DSVSA Ialomița, dr Cornelia Toma, s-a sinucis

Slobozia: Șeful laboratorului DSVSA Ialomița, dr Cornelia Toma, s-a sinucis

Șoc la Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița. Cunoscutul medic veterinar Cornelia Toma și-a pus capăt zilelor în noaptea de marți spre miercuri, 13/14 martie a.c. Descoperirea macabră a fost făcută de o cunoștință a femeii...
Birourile instituției au fost îmbrăcate în doliu. La tot pasul, angajații vorbeau despre gestul necugetat al celei care a fost unul dintre cei mai buni medici veterinari din județul Ialomița. În vîrstă de 49 ani, doctorul veterinar Cornelia Toma și-a început cariera în urmă cu mai bine de două decenii. Conducea laboratorul de analize al DSVSA Ialomița și era expertă în medicină legală veterinară, virusologie și histopatologie. Nimeni... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2012, 15:18 (74940 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: «Infecțiile din spital» cresc exponențial

ALARMANT în 2011

Ialomița: «Infecțiile din spital» cresc exponențial

În anul 2011, numărul infecțiilor contactate de pacienții internați în spitalele din județ a fost într-o creștere alarmantă. Situația a fost cu atît mai gravă cu cît cele mai multe din infecțiile intraspitalicești au fost înregistrate la copii...

Rotavirusul, eterna poveste
Anul 2011 a debutat în forță în ceea ce privește contaminarea cu infecții nosocomiale a pacienților internați în saloanele unităților spitalicești din județul Ialomița. În total, numărul acestora se ridică la 43 de cazuri, raportate Direcției de Sănătate Publică Ialomița. În primul trimestru al anului precedent, cele mai multe cazuri de infecții intraspitalicești au fost înregistrate la ... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2012, 10:50 (15799 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vali Cătărea, șef la APIA

Finu lu’ nașu’

Vali Cătărea, șef la APIA

În vînzoleala politică a ultimelor două săptămîni am ratat o bîrfă instituțională suficient de interesantă pentru a reveni asupra ei. De la sfîrșitul lui februarie, nașu’ Paros are un fin șef la APIA. Gurile rele spun că finu’ a ajuns acolo profitînd de un viciu de formă... Noi credem că, vorba ceia, o dată vede nașu’... funcția finului, că doară nu v-oți fi gîndit la ce ne-am gîndit noi, domnu’ Vali!

Petra, o piatră moale
Ajunsă anul trecut în clubul exclusivist al directorilor ialomițeni de descentralizate, Petra Dragomir a purtat timp de 6 luni două stigmate capitale. Este femeie și are pedigree politic UNPR. Drept pentru care, în ciuda eforturilor repetate... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2012, 10:44 (21773 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistență socială de 26 milioane de euro!

Ialomița, județul unde peste 40% din populație primește sprijin de la stat

Asistență socială de 26 milioane de euro!

Asistență socială de proporții! Peste 26 milioane de euro este suma ce cuantifică estimativ asistența socială ialomițeană din anul 2011. Sprijiniți de la bugetul de stat într-o formă sau alta, 40% dintre ialomițeni au primit bani de la bugetul de stat!
Numărul ialomițenilor care, lunar, primesc sprijin financiar de la bugetul de stat nu este nici pe departe în scădere. Deși guvernanții au amenințat că înăspresc condițiile de acordare a acestor ajutoare, plățile de efectuează în același volum ca și anii precedenți. Așa că una dintre cele mai pertinente concluzii legate de asistența socială ialomițeană de anii precedenți este aceea că protecția socială este prioritară și de proporții.
... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2012, 09:44 (14123 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Campionul George Bucur, invitat special la Amara

Lupte libere

Campionul George Bucur, invitat special la Amara

Sîmbătă, 10 martie, a avut loc la Amara o importantă competiție de lupte libere la care au luat parte în jur de 100 de copii din Călărași, Mangalia, Constanța și, firește, localitatea organizatoare.
«Ne bucurăm că Amara are propriul club sportiv și ne dorim ca în cîțiva ani secția de Lupte, condusă de domnul profesor Marian Moraru, să ajungă cea mai puternică din țară!» ne-a declarat primarul orașului Amara, Victor Moraru.
La acest eveniment a fost prezent și George Bucur, locul V la Campionatul European de la Belgrad. Nu puteam rata un scurt interviu cu sportivul plecat spre marea performanță chiar din sala de la Amara...

-Cum a fost începutul?
-Ca pentru... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2012, 09:37 (19600 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetiță de doar o lună din Reviga, adusă la spital plină de vânătăi

Fetiță de doar o lună din Reviga, adusă la spital plină de vînătăi

Un caz cutremurător a ieșit la iveală în noaptea de luni spre marți, 12/13 martie 2012. O fetiță de doar o lună, din localitatea ialomițeană Reviga, a fost transferată de urgență la Spitalul «Bagdasar Arseni» din București cu multiple răni pe corp. În jurul cazului planează ipoteza că leziunile i-ar fi fost provocate chiar de părinți.
Aproape de miezul nopții, familia fetiței a solicitat, printr-un apel la 112, intervenția unui echipaj de la Ambulanță. Părinții au declarat faptul că micuța nu mînca și avea stări de vomă. Transportată la Spitalul Slobozia, medicii au constatat că trupul copilei era plin de vînătăi. Cîteva ore mai tîrziu, micuța a fost transferată la Spitalul «Bagdasar Arseni... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 19:04 (10196 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

N-ai cu cine...

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Rapid București 22-29 (11-16)

N-ai cu cine...

Simion țipă, se agită, explică, se încruntă la toată lumea! Este din păcate singurul care mai trăiește competiția la parametri normali. Echipa de handbal CSM Unirea Slobozia este în acest moment sinonimă cu blazarea. A face o echipă dintr-un lot ale cărui jucătoare termină, în majoritate, contractele la vară este ca și cum ai căuta un ac în carul cu fîn...

Rapidul nu-i mai bună, dar e mai echipă
Începutul partidei cu Rapid disputată sîmbătă, 10 martie, a făcut să ne radieze ochii a optimism. A deschis scorul Larisa Baciu, folosită mai mult decît de obicei în atac. Tot «Lari» a egalat la 3, iar fetele noastre păreau dispuse să răstoarne pronosticurile și să facă... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 18:53 (19733 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

SPORT

Slobozia face sport. Aikido, arta non-violenței!

Arte marțiale

Slobozia face sport. Aikido, arta non-violenței!

«Omul e alcătuit din corp și spirit. Corpul lustruiește spiritul. Aikido lustruiește corpul» își prezenta succint opera Morihei Uisheba, maestrul japonez care punea bazele Aikido-ului în prima parte a secolului XX. Aikido, în traducere «calea armoniei, energiei interne» este cea mai recentă artă marțială și, spun practicanții, cea mai spiritualizată. În Aikido, principiul non-violenței este dat, pe lîngă codul etic, de faptul că nu există atac. Aikidoka preia forța de atac a adversarului și o întoarce prin mișcări circulare împotriva acestuia. În România, Aikido se practică de 4 decenii, iar în momentul de față numără circa 5000 de adepți, cărora în curînd li se vor adăuga și cei din Slobozia... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 18:28 (10680 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Peste 9 milioane de lei, plata per capita a medicilor de familie

Bani grei din sănătate ușoară

Ialomița: Peste 9 milioane de lei, plata per capita a medicilor de familie

Plata per capita a medicilor de familie nu este o noutate. Lună de lună medicul se prezintă regulamentar la Casa de Sănătate unde raportează lista integrală de pacienți. Și atît! Pentru aceasta, doctorul încasează nu mai puțin de 3 lei pentru un pacient. Iar statisticile demonstrează că pe listele plătite de CJAS figurează nu mai puțin de 250 mii de ialomițeni. Un calcul simplu ne arată că, doar pentru plata per capita, sistemul sanitar ialomițean trebuie să achite costuri de peste 9 milioane lei anual!

Vremea trece, leafa merge...
Fie că un pacient se prezintă sau nu la cabinetul medicului de familie pe a cărei listă se află înscris, doctorul încasează pentru... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 09:12 (17579 vizualizări - 11 comentarii)

POLITICĂ

  Ialomița pentru PSD, Slobozia pentru Martin

Drumeți în calea politicienilor locali

Ialomița pentru PSD, Slobozia pentru Martin

După două săptămîni de fiert în ceaunul politicii locale, mălaiul politic a explodat. Cine a stat prea aproape, s-a ars, ca bietul Ionașcu. Cine a știut că și mămăliga politică explodează, a profitat de suflul exploziei, precum viceprimarul Alexandru Stoica. Însă ceaunul continuă să fiarbă, iar sita cerne noi și noi scenarii. Astăzi vă prezentăm doar unul dintre cele rămase în cursă. Pînă la depunerea candidaturilor, pe 3 aprilie, a mai rămas mai puțin de o lună...

Habemus primar?
Răspunsul este nu. Deși Alexandru Stoica și-a demarat militărește campania electorală și centrează interviuri pentru electorat prin paginile ziarelor, zarurile nu sînt aruncate. Ultima... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 09:04 (17761 vizualizări - 11 comentarii)

POLITICĂ

Unde se duc prefecții, cînd se duc?

Prefecții vechi și noi

Cu această parafrază după Nicolae Filimon deschidem seria unui șir de considerațiuni cu și despre prefecți. Demersul nostru este motivat, pe de o parte, de zvonul, tot mai persistent, care acreditează înlocuirea actualului prefect Mădălin Teculescu în mai puțin de o lună; și, pe de altă parte, de posibilitatea ca social-democrato-liberalii să cîștige alegerile, cele parlamentare, de prin noiembrie 2012...

Prefecți de PD-L
Nominalizările PD-L pentru fotoliul lui Mădălin Teculescu sînt puține. Noi vă oferim două. Prima și cea mai la îndemînă este aceea a actualului subprefect Gigi Petre. Condamnat la funcția de subprefect etern acesta și-ar putea vedea visul cu... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 12:03 (23105 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Gâsca cu gâtul roșu aduce 171 de euro la hectar

O treime dintre fermierii ialomițeni primesc sprijin UE

Gîsca cu gîtul roșu aduce 171 de euro la hectar

Ialomița ar putea beneficia de subvenții suplimentare pentru terenurile agricole din arealuri naturale. În cadrul măsurilor de agromediu promovate anul acesta de UE, o treime dintre localitățile județului au devenit eligibile pentru o subvenție de 171 de euro. Banii sînt alocați pentru protejarea unei specii de păsări sălbatice, gîsca cu gîtul roșu.

Subvenții suplimentare pentru o treime din județ
În cursul săptămînii trecute, reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenții pentru Agricultură Ialomița au anunțat, în cadrul unei conferințe de presă, apariția unei noi forme de sprijin pentru fermierii ialomițeni. Potrivit declarației directorului adjunct al instituției... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 11:57 (18256 vizualizări - 1 comentariu)

Marți 23 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bărcănești: Tînăr preluat de elicopterul SMURD în urma unui accident

Sîmbătă, 9 aprilie a.c., în jurul orei 13.10, în urma unui accident rutier produs pe raza localității Bărcănești, G. Valentin, în vîrstă de 17 ani, a fost rănit grav, fiind solicitată intervenția echipajelor ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:16
(9849 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Siguranța rutieră, în atenția polițiștilor

În week-end-ul trecut, polițiștii ialomițeni au efectuat acțiuni privind creșterea gradului de siguranță rutieră, dar și pentru descoperirea transporturilor ilegale de mărfuri și persoane. Rezultatele acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:10
(7239 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: «Tu faci Legea de nota 10», dezbatere educativă în organizarea Inspectoratului Școlar

La începutul lunii februarie 2011, Legea Educației Naționale a intrat în vigoare. În acest sens, Ministerul Educației desfășoară prin intermediul Inspectoratului Școlar Județean campanii de informare. ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:58
(14608 vizualizări - 9 comentarii)


Ialomița: Rata șomajului, în scădere

Numărul șomerilor ialomițeni este în scădere. Cel puțin așa demonstrează datele statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă. Astfel, la sfîrșitul lunii martie 2011, în evidențele instituției ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:50
(10729 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Intervenții SMURD

Urziceni: Intervenții SMURD

Echipajul SMURD din Urziceni a fost solicitat să intervină, miercuri, 6 aprilie, pentru salvarea unui bărbat căzut pe o stradă din localitate. La sosirea paramedicilor, cetățeanul în vîrstă de 59 ani era ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:49
(8993 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni SMURD


LAPAR susține cultivarea plantelor modificate genetic

Printr-un comunicat de presă, Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România își manifestă susținerea pentru decizia ministrului Agriculturii, Valeriu Tabără în ceea ce privește cultivarea plantelor ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:43
(8282 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Biblioteca Județeană, la Liceul Pedagogic

În cadrul programului «Biblioteca vine la tine», Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» a organizat la sala de festivități a Liceului Pedagogic o prezentare, clasică și multimedia, a autorilor Eugen Jebeleanu ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:35
(8982 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 suspecți de comiterea mai multor furturi din locuințe, identificați de polițiști

Șase persoane cu vîrste cuprinse între 14 și 37 de ani, cercetate pentru furt calificat, sînt suspectate că ar fi săvîrșit, în perioada decembrie 2010-martie 2011, opt furturi din locuințe situate în comuna ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:24
(11718 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița: Grup de lucru mixt pentru romi

Joi, 7 aprilie a.c., la sala de ședințe a Prefecturii Ialomița, se vor desfășura lucrările Grupului de lucru mixt pentru romi. Ordinea de zi a reuniunii va cuprinde discuții privind situația și oportunitățile ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 17:46
(11454 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Depunerea situațiilor financiare anuale, la termen

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita informează contribuabilii că societățile comerciale vor depune situațiile financiare anuale și documentele anexate acestora pentru exercițiul financiar 2 ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 17:31
(11444 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Mișcarea porcilor vii, în atenția medicilor veterinari

Potrivit unui Ordin al Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, privind mișcarea porcilor vii pe teritoriul României, trebuie avute în vedere o serie de condiții pentru ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 17:27
(11370 vizualizări - 8 comentarii)


APIA: Modificări legislative la declararea suprafețelor pentru 2011

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează fermierii că a fost emis Ordinul MADR privind stabilirea modului de implementare, a condițiilor specifice și a criteriilor de eligibilitate ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 17:12
(10170 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident pe bulevardul Unirii

Slobozia: Accident pe bulevardul Unirii

Marți, 5 aprilie, pe bulevardul Unirii din Slobozia s-a produs un accident de circulație. Din cauza neatenției, un șofer a ieșit cu mașina de pe strada Ardealului neacordînd prioritate. Autoturismul a lovit ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 13:24
(67918 vizualizări - 62 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 18:56
(10972 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Cal căzut într-o groapă, scos de pompieri

Pompierii din Urziceni au fost solicitați luni, 4 aprilie, pentru stingerea unui incendiu violent ce se aprinsese pe un teren viran din localitatea Movilița. Flăcările au mistuit 500 mp de vegetație uscată ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:40
(15757 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Au furat gardul din tablă

În prima zi a săptămînii, luni, 4 martie, polițiștii de la Movilița au fost alarmați cu privire la furtul unei părți a gardului împrejmuitor din tablă al unei societăți comerciale. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:36
(12052 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Slobozia: Accident la Bora

Un șofer băut a reușit luni, 4 aprilie, să pună pe jar polițiștii și medicii serviciului de Ambulanță. După ce a băut bine, slobozeanul în vîrstă de 40 ani s-a urcat la volanul unei autoutilitare. Doar ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:35
(14445 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Armășești: Fier vechi, fier vechi!

Luni, 4 aprilie, polițiștii ialomițeni au prins un tînăr de 20 ani din orașul Căzănești în timp ce cumpăra fier vechi pe raza comunei Armășești, în condiții ilegale. Tînărul a fost dus la sediul poliției ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:35
(11129 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Cu cuțitul la discotecă

Un tînăr de 33 ani, din comuna Sinești, a fost depistat cu un cuțit asupra sa în timp ce se afla la o discotecă din Maia. Duminică, 3 aprilie a.c., lucrători din cadrul Posturilor de Poliție Maia și Brazii ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:38
(14019 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Surprinși în flagrant în timp ce furau sîrmă

Duminică, 3 aprilie, trei tineri, cu vîrste cuprinse între 15 și 21 ani, din Fetești, au fost identificați de o echipă de polițiști și jandarmi în timp ce sustrăgeau sîrmă de pe un teren cultivat cu viță ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:38
(9458 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Coșereni: A furat din curte

În data de 1 aprilie 2011, Poliția Urziceni a fost sesizată de un bărbat, de 54 ani, din localitate, despre faptul că în perioada 27.03.2011-01.04.2011, persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:38
(7695 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Coșereni furt


Copilul dispărut din Urziceni, depistat în București

Matache Leonard Gabriel, de 14 ani, din Urziceni, a fost identificat pe raza municipiului București, după două zile de la dispariție. Acesta s-a deplasat pe raza municipiului București cu trenul, fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:32
(10953 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A amenințat că se aruncă pe casa scării

După ce a consumat băuturi alcoolice, un bărbat în vîrstă de 43 ani ce locuiește într-un bloc ce a aparținut fostului IAS Bărăganu a amenințat că se aruncă în gol pe casa scării. Vecinii au fost cei care ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:30
(7986 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Flăcări în apropierea barajului

Aproximativ 200 ha de stuf și vegetație uscată au fost mistuite de flăcări în după-amiaza zilei de sîmbătă, 02 aprilie, în apropierea barajului Dridu. Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni au intervenit ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:28
(9756 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Slobozia: Țigări de contrabandă prin curierat rapid

Polițiștii ialomițeni au prins un bărbat de 45 ani din Slobozia în timp ce ridica de la o societate cu profil curierat rapid trei colete în care se aflau 20000 de țigarete. Potrivit polițiștilor, țigările ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:54
(12072 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi moldoveni cu ședere ilegală

De asemenea, în cadrul unei acțiuni, polițiștii ialomițeni au depistat doi cetățeni moldoveni cu ședere ilegală în Slobozia. Cei doi ai fost preluați de inpectorii Oficiului Român de Imigrări Ialomița care ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:53
(9113 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pistol cu bile de cauciuc, folosit fără drept de un tînăr

La sfîrșitul săptămînii precedente, în Slobozia a fost prins un tînăr de 26 ani ce purta și folosea fără drept un pistol cu bile de cauciuc. Polițiștii au întocmit pe numele bărbatului dosar penal pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:52
(9868 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune de amploare a Poliției Române în sudul țării

Inspectoratul General al Poliției Române a coordonat timp de două zile, respectiv 1 și 2 aprilie, o amplă acțiune desfășurată în Călărași, Dîmbovița, Giurgiu, Olt, Teleorman și Ialomița. Peste 200 de polițiști ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:51
(9477 vizualizări - 0 comentarii)


2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

Națiunile Unite au declarat în decembrie 2007 ziua de 2 aprilie drept Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului, fiind sărbatorită anual la nivel mondial, cu scopul de a dinamiza și coagula eforturile ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2011, 10:49
(10095 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: autism Ialomița


Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Lucrători din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au organizat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii traficului internațional cu autovehicule furate. Astfel, au fost verificați 13 operatori ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:27
(8746 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...