Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Cristi Andreescu, finalist la Târgu Ocna

Tenis de cîmp

Cristi Andreescu, finalist la Tîrgu Ocna

În perioada 24 februarie-2 martie 2012, la Tîrgu Ocna a avut loc un puternic turneu de categorie A din cadrul Circuitului Național al Federației Române de Tenis, adresat categoriei 12 ani. În cadrul acestei competiții, sportivul CSS Slobozia, Cristian Andreescu a ajuns pînă în finală. După ce în semifinală l-a zdrobit pe Cezar Crețu cu 6-0, 6-0, Cristian a cedat în ultimul act în  fața lui Vasile Donțu, scor 2-6, 5-7. În cadrul aceluiași turneu Ștefan Andreescu și Alexia Gîndac s-au oprit în turul II.

Radu Popa a cîștigat Cupa Vrancart Tot în aceeași perioadă și tot la Tîrgu Ocna s-a desfășurat Cupa Vrancart, de data aceasta turneu de Categoria I. La... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 10:45 (18674 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Trei săptămîni pînă la inundații

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Vechi de aproape jumătate de secol, cele patru poduri plutitoare din județ sînt amenințate de sloiurile de gheață formate pe Ialomița. Depășite de situație, autoritățile locale care le au în administrare încearcă să-și justifice dezinteresul, deși au fost înștiințate din timp să protejeze punțile...

Avertizarea bună trece primejdia rea
Așa cum era de așteptat, natura i-a luat și de această dată pe nepregătite pe primarii ialomițeni, care s-au simțit copleșiți de situație în momentul în care viscolul a început să sufle cu putere în Bărăgan. S-a întîmplat și în cazul celor patru localități din județ unde există poduri plutitoare. Vorbim despre comunele Manasia... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 10:40 (18194 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

O vioară într-un azil...

O vioară într-un azil...

Povestea vieții profesorului Ioniță Niță are un început fericit. Chiar dacă acum trupul dascălului este măcinat de boală, el a reușit să dezvăluie clipele în care a trăit la superlativ fiecare pas din existența sa. Momentele în care se afla în sala de clasă alături de elevii săi și cele în care el a reușit să învețe să facă vioara să prindă viața.

Salt în trecut...
Sînt aproape cinci ani de cînd ilustrul profesor de vioară al Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia, Ioniță Niță a părăsit spațiul public și a decis să își ducă restul zilelor în azilul de pe strada Lacului. Aici, bătrînul dascăl se simte cu adevărat liniștit. Spune că are parte de orice... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 10:18 (14748 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Muzeul Național al Agriculturii: Copiii au reînviat tradiția mucenicilor la Slobozia

Muzeul Național al Agriculturii: Copiii au reînviat tradiția mucenicilor la Slobozia

Zeci de preșcolari au trecut vineri, 9 martie 2012, pragul Muzeului Național al Agriculturii din Slobozia pentru a pregăti mucenici. Tradiția este veche de aproape două decenii la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia...

Ce gust au mucenicii?
În sala mare a Muzeului Național al Agriculturii din Slobozia, cîțiva copii de la Grădinița nr. 2 din oraș pregăteau de zor o porție de mucenici. Cu mînecile suflecate și legați la brîu cu șorțuri albe, micuții frămîntau de zor coca, lăsată la dospit încă de dimineață. Degețelele mărunte împleteau apoi aluatul moale și puneau apoi pe o tavă mucenicii.
Printre micuții bucătari s-a numărat și Bogdan, un băiețel... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2012, 17:29 (12580 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Cosumator de etnobotanice în criză, transportat de mascați la spital

Un tînăr de 23 ani a fost transportat miercuri, 8 martie a.c., la Spitalul Slobozia cu ajutorul forțelor de ordine ale Poliției și Jandarmeriei. Tînărul este cunoscut drept mare consumator de etnobotanice. Cel care a cerut ajutorul oamenilor legii a fost chiar tatăl tînărului de 23 de ani. Ieri după-amiază, după ce a consumat mai multe doze de droguri sintetice, băiatul a început să aibă un comportament violent. Panicat, tatăl său a sunat la 112 în speranța că forțele de ordine i-ar putea potoli furia fiului său. La fața locului a ajuns și un echipaj de la Ambulanță, care l-a transportat pe consumatorul de droguri la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.
După ce i-au acordat îngrijiri medicale... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2012, 13:02 (13559 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gabi Ionașcu dixit: «Radu Paros este solidar cu mine!»

Gabi Ionașcu dixit: «Radu Paros este solidar cu mine!»

Consilierul local PD-L Radu Paros și primarul PSD Gabi Ionașcu au îngropat securea războiului. Cel puțin asta este opinia actualului primar al Sloboziei care susține că Paros este de partea sa în războiul împotriva organizației municipale PSD. Rămas fără sprijinul politic al partidului în fruntea căruia a cîștigat de două ori fotoliul de primar al Sloboziei, Gabi Ionașcu a găsit sprijin în adversarii politicii pe care i-a avut pînă acum. Unul dintre aceștia este chiar consilierul Radu Paros, șeful incontestabil (dar fără funcție!) al PD-L Slobozia. Special pentru Independent, primarul încă în funcție al municipiului reședință de județ a declarat că «relația noastră a luat o traiectorie... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 17:51 (13121 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Taximetre «sparte» de hoți. S-au furat doar stațiile de emisie-recepție!

Slobozia: Taximetre «sparte» de hoți. S-au furat doar stațiile de emisie-recepție!

Patru mașini de taxi au fost sparte în noaptea de 6 spre 7 martie a.c., pe străzile din Slobozia. Hoții au furat doar stațiile de emisie-recepție cu care erau dotate automobilele.
Respectivele mașini sparte de hoți erau parcate în mai multe locații din oraș. Mai mult, potrivit anchetatorilor, acestea proveneau de la firme diferite.
Polițiștii au pornit imediat pe urmele celor care au sustras stațiile de emisie-recepție din interiorul taximetrelor, iar acum au deja un cerc de suspecți. Mai mult, oamenii legii au întocmit în cauză un dosar penal pentru furt calificat.... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 11:48 (6233 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Mihail Kogălniceanu: Fost subofițer de poliție, găsit spînzurat în propria curte

Tragedie în familia unui fost subofițer de poliție, în vîrstă de 47 ani, din comuna ialomițeană Mihai Kogălniceanu. Miercuri, 7 martie a.c., bărbatul a fost găsit spînzurat într-un șopron din propria curte.
Cel care a făcut descoperirea macabră a fost un nepot al fostului om al legii. Sinucigașul nu a lăsat niciun bilet de adio, însă, în urmă cu o săptămînă, el le-ar fi comunicat rudelor sale că îi trec prin minte gînduri negre. «Săptămîna viitoare o să mîncați colivă de pe urma mea...» ar fi fost cuvintele cu care fostul subofițer și-a avertizat familia cu privire la gestul necugetat pe care l-a făcut ieri.
Bărbatul a renunțat la uniformă în urmă cu zece ani, în momentul în care a... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 11:42 (12731 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia, Viitorul Axintele

Slobozia a bătut Buzăul. Axintele, egala Domneștiului!

Unirea Slobozia a răzbunat miercuri, 7 martie, la Platonești, singura înfrîngere din această iarnă. Elevii lui Ion Ionescu au trecut cu scorul de 2-0 de divizionara secundă Gloria Buzău. Ambele goluri ale galben-albaștrilor au venit în repriza doua și au fost marcate de Emil Cristian și Dumitru Gheorghe. În echipă și-au făcut apariția mijlocașul Nicușor Crețu și atacantul Emil Nanu, ambii veniți de la Săgeata Năvodari, formație aflată în pragul desființării. «Băieții au făcut 2 zile pregătirea cu noi, și-ar dori să joace la Slobozia, dar au fost nevoiți să se întoarcă la Năvodari unde este posibil să se revină asupra ideii desființării. Pînă la elucidarea acestei situații, nu putem face nimic... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 11:30 (9149 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război juridic pentru Cinematograful «Ialomița»

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Război juridic pentru Cinematograful «Ialomița»

După doi ani de termene și amînări, procesul dintre Regia Autonomă a Distribuției și Exploatării Filmelor «România Film» și SC EDA, de o parte a baricadei, și municipiul Slobozia, de cealaltă parte, a fost strămutat la Galați. Acolo, la începutul lunii martie 2012, magistrații vor trebui să decidă dacă Cinematograful Ialomița revine comunității sau va continua să «ruleze» pîine în beneficiul unei firme private. Juristul Primăriei Slobozia, Valentin Tudoran, susține că «șansele noastre sînt de 50 la sută»...

Istoria unei țepe previzibile
Legea 303, prin care se prevedea trecerea cinematografelor din administrarea RADEF «România Film» în domeniul public al administrațiilor... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2012, 13:24 (14253 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Amînarea returului, văzută cu ochi buni de ialomițeni

Iarna fotbalistică este o adevărată pacoste pentru echipele din Liga a III-a. Perioada de pregătire înseamnă, printre altele, vînarea terenurilor pentru antrenament, dar mai cu seamă a celor disponibile pentru meciuri de verificare. Iarna anului 2012 a îngreunat mai mult decît de obicei cu gheață și zăpadă bunul mers al pregătirilor, iar ecourile ei concretizate în terenuri impracticabile nu s-au stins nici în martie. Prin urmare, FRF a hotărît ca startul returului Ligii a II și a III-a, programat inițial pentru 9 martie să se amîne cu o săptămînă. Județul Ialomița are două echipe angrenate în competiția din Liga a III, Seria a II-a: liderul, Unirea Slobozia cu 36 de puncte și Viitorul Axintele... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2012, 13:15 (13454 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se întâmplă la Slobozia: Amendatul public nr. 1

Se întîmplă la Slobozia: Amendatul public nr. 1

Conform percepției publice generale, cei mai mulți oameni certați cu ordinea și liniștea publică există la Fetești sau Țăndărei. Realitatea este însă alta. La Slobozia, un singur cetățean a primit din partea Poliției Locale mai multe amenzi decît un om obișnuit într-o viață. Și, deși este recordman absolut al amenzilor aplicate de către Poliția Locală Slobozia, nu este singur... În topul celor mai amendați slobozeni se regăsesc interlopi, prostituate sau foști pușcăriași, toți trecuți în catastiful Poliției Locale Slobozia cu zeci de amenzi...

Fost pușcăriaș, recordman la amenzi
Pe campionul incontestabil al amenzilor aplicate de către polițiștii locali îl cheamă... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2012, 13:06 (11293 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

SNIF acuză primarii ialomițeni că cer șpagă

Cînd gura lui Vasile Florea vorbește fără el

SNIF acuză primarii ialomițeni că cer șpagă

Florea Vasile este șeful Societății Naționale de Îmbunătățiri Funciare. Și unul dintre membrii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. Vineri, 24 februarie, acesta a acuzat public primarii localităților înzăpezite din județ că pretind șpagă pentru încheierea contractelor de deszăpezire. Declarațiile sale au fost respinse public de către primarii prezenți, dar și de către subprefectul Gigi Petre.

Gura păcătosului adevăr grăiește
Societatea Națională de Îmbunătățiri Funciare este una dintre instituțiile autofinanțate ale statului. O societate falimentară, dacă cineva ar întreba angajații. Numai că pe cei 50 de angajați nu-i mai întreabă nimeni... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2012, 19:07 (18427 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Spartac București-CSM Unirea Slobozia 18-36 (7-19)

Urcăm pe locul IV

Așa cum sugeram în precedentul material despre handbal, echipa lui Marian Simion avea neapărată nevoie de un balon de oxigen pe care-l putea găsi în confruntarea cu Spartac București, penultima clasată a seriei. După ce își dăduseră cu stîngul în dreptul în meciurile de acasă cu HM Buzău și cu Național Rîmnicu Vîlcea, fetelor noastre le-a ieșit în cale un adversar la îndemînă. Și, într-adevăr, sîmbătă, 3 martie a.c., uniristele au tratat cu cea mai mare seriozitate disputa cu Spartac. Desigur, nimeni nu se aștepta la un alt eșec, dar diferența de pe tabelă 18-36 (7-19), arată că lucrurile au stat ca de obicei, iar Păduraru și compania nu au dat nici cea mai mică șansă bucureștencelor. Cu 17 puncte... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2012, 18:43 (14272 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aparatura medicală a Spitalului Țăndărei, scoasă la mezat

Doctorul Filip amenință

Aparatura medicală a Spitalului Țăndărei, scoasă la mezat

Doctorul Constantin Filip a ajuns din nou în instanță pentru a-și cere drepturile cu privire la Spitalul Orășenesc Țăndărei. Între timp, președintele PD-L Ialomița și primarul Vasile Sava, fac lobby la Ministerul Sănătății pentru redeschiderea unității medicale, desființată anul trecut în aprilie...

Doctorul țepar vrea să vîndă aparatura medicală
Doctorul Constantin Filip, reprezentantul societății Hospital Clinic, firma care ar fi trebuit să redeschidă porțile Spitalului Orășenesc Țăndărei, nu se lasă cu una cu două. Luni, 27 februarie, el s-a prezentat la Tribunalul Ialomița un vraf de documente, printre care o întîmpinare și o cerere reconvențională, hotărît... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2012, 10:23 (15356 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Scenarii cu repetiție

Ialomița: Inflație de candidați pentru orașe

Unul dintre efectele «competiției deschise» din USL îl reprezintă creșterea numărului de candidați pentru orașele mari ale județului. Fie că se cheamă Slobozia, Urziceni, Fetești sau Țăndărei, aceste orașe se confruntă în acest moment cu o inflație de candidați, din toate zonele spectrului politic.

Fiefuri PNL, amenințate de PSD
Fetești și Urziceni sînt în acest moment două dintre orașele unde USL are deja 4 candidați pentru alegerile locale. Pe lîngă primarul în funcție, la Fetești își trîmbițează intenția de a candida Grigori Cenușă, președintele organizației locale a PSD. «Nu s-a bătut în cuie, nu pot comenta nimic. Dar da, am această intenție și aș vrea... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2012, 10:11 (17412 vizualizări - 11 comentarii)

REPORTAJ

Tendințe de sezon, Mărțișoare la cuptor!

Tendințe de sezon, Mărțișoare la cuptor!

Elevii școlii Generale «Sfîntul Andrei» din Slobozia au descoperit o metodă inedită de a aduce primăvara în sufletele mamelor și cadrelor didactice. Cu ajutorul unui material inedit, polimerii, ei au confecționat manual mărțișoare, pe care, apoi, le-au copt în cuptorul aragazului din bucătărie. Inedita metodă a fost prezentată publicului în cadrul unui atelier organizat în sala Amfiteatru a Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia.

Workshop în spațiul public
Sala Amfiteatru a Centrului Cultural «Ionel Perlea» de la Slobozia a fost transformată de elevii Școlii Generale «Sfîntul Andrei» ,vineri 24 februarie, în atelier de confecționat manual mărțișoarele... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2012, 09:59 (16215 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Războiul președintelui Ciupercă cu toată lumea

PSD și PNL, bătaie pe orașe

Războiul președintelui Ciupercă cu toată lumea

Cu alegerile la ușă, USL Ialomița s-a hotărît să se despartă. Ce alianță, ce principii democratice, ce mai bine public comun?!... Astea sînt prostii pe care nici măcar electoratul tradițional nu le mai poate înghiți! Și, astfel, schisma despre care toată lumea vorbește de luni a devenit realitate, împărțind județul în taberele politice tradiționale. Primele baricade se ridică în orașe. Adică la Slobozia, Urziceni, Fetești și Țăndărei, unde gherilele politice fac și desfac alianțe și scenarii. Intangibil deocamdată, mediul rural asistă prudent la noile mișcări de trupe... Pe de altă parte, căderea lui Gabi Ionașcu cutremură din temelii PSD Ialomița. Președintele Ciupercă a deschis cutia Pandorei... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2012, 11:09 (32183 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Tren de marfă, deraiat în Gara Țăndărei

Tren de marfă, deraiat în Gara Țăndărei

La sfîrșitul săptămînii precedente, un tren de marfă s-a răsturnat la intrare în Gara Țăndărei. Incidentul s-a soldat doar cu pagube materiale.
Respectiva garnitură transporta sute de tone de cherestea din Moldova către Portul Constanța. La intrare în tronsonul Gării Țăndărei, mecanicul a scăpat de sub control trenul, iar vagoanele 4 și 5, aflate la capătul garniturii, s-au răsturnat. În urma incidentului a fost distrusă linia de înaltă tensiune, iar o mare de cherestea s-a împrăștiat pe cîmp.... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2012, 10:54 (13266 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ce vrăji au mai făcut primarii ialomițeni

Edilii locali vandalizează bugetele comunităților (II)

Cu bugete de subzistență și greutăți financiare incontestabile, primăriile din Ialomița reușesc o nouă performanță administrativă: acordarea de sporuri și prime ilegale! Constatarea aparține auditorilor Camerei de Conturi Ialomița și demonstrează cît a costat factura incompetenței administrațiilor locale în anul 2010...

Sporuri și prime ilegale
Haosul administrativ se regăsește cu succes în școlile comunale, unități aflate în subordonarea financiară a primăriilor. Iar cea mai frecventă dintre ilegalități vizează nimic altceva decît acordarea în masă de sporuri și prime total pe lîngă lege. Aceasta este constatarea sumară a controlorilor Cameri de Conturi Ialomița... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2012, 10:40 (14424 vizualizări - 4 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Taina încondeierii ouălor, împărtășită la Catedrala din Urziceni

Taina încondeierii ouălor, împărtășită la Catedrala din Urziceni

Miercuri, 4 aprilie 2018, în Săptămâna Patimilor, copiii de la Grupul de Cateheză parohial «Vlăstare Ortodoxe» au avut parte de o experiență cu totul deosebită. Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 13:10
(6635 vizualizări - 0 comentarii)


Programul magazinelor Kaufland de Paște

Cu prilejul Sărbătorilor de Paște, magazinele Kaufland vor avea un program de funcționare special. Astfel, sâmbătă, 07.04.2018, ora deschiderii va fi 7,00, iar ora închiderii va varia în funcție de magazin ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 12:20
(10198 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Secu, la Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Secu, la Slobozia

În perioada 11-16 aprilie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:45
(10337 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor Pascale

Punctele Enel din județele Constanța, Ialomița, Călărași și Tulcea vor fi închise în zilele de 6 și 9 aprilie 2018,  zile libere legale. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:25
(8838 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Controale ale Serviciului de Investigare a Criminalității Economice

Polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au aplicat  sancțiuni contravenționale în valoare de 50000 de lei în urma unor acțiuni derulate pe raza județului Ialomița. Astfel, marți, 3 aprilie ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:05
(8717 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Prima livrare de purcei din rasa Mangalița

Luni, 2 aprilie 2018, s-a efectuat prima livrare de purcei din rasa Mangalița în cadrul schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2018, 19:15
(8504 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Evaluare a efectivelor de lupi și pisici sălbatice

În baza atribuțiilor ce îi revin conform legislației în vigoare, autoritatea publică centrală pentru protecția mediului realizează studiile de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2018, 16:40
(5670 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

DJST Ialomița
organizează
în perioada 02.04-05.11.2018,
«Concursul local de proiecte
de tineret 2018»

Detalii suplimentare referitoare
la concurs, inclusiv metodologia,
se pot obține de pe site-ul
Ministerului Tineretului și Sportului
www.mts.ro,
site-ul DJST Ialomița www.dsjil.ro
sau de la adresa de e-mail
[email protected]
Anunțul a fost publicat și
în Monitorul Oficial, Partea a VI-a

3 Aprilie 2018, 12:40


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

La sfârșitul de săptămână trecut, 30 martie-1 aprilie a.c., polițiștii rutieri au fost prezenți pe principalele drumuri naționale și județene, pentru asigurarea fluenței traficului, combaterea excesului ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:45
(5068 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni. Amenzi de peste 76000 de lei!

În perioada 26-30 martie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență, pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol, precum și a faptelor ilegale de transport, prelucrare și comercializare ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:20
(7276 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în spații protejate îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferită de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:05
(6733 vizualizări - 0 comentarii)


Controale preventive ale DSVSA Ialomița

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada Sărbătorilor Pascale când, în mod tradițional, consumul de alimente de origine animală si nonanimală crește, Direcția Sanitară Veterinară ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 19:10
(4020 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița așteaptă donatori

Centrul Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița anunță locuitorii județului că începând cu data de luni, 16 aprilie 2018, se va extinde programul de donare de sânge la sediul Centrului, în fiecare zi de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 18:30
(4784 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor» și «ultraj»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de Orășanu Vasile pentru săvârșirea infracțiunilor de «tentativă la ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 19:40
(5753 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Un tânăr de 30 de ani din comuna Munteni Buzău a fost arestat preventiv pentru 30 de zile la Slobozia, sub acuzația de «tâlhărie calificată». Cazul a fost anchetat de procurorii Parchetului de pe lângă ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 16:40
(4826 vizualizări - 2 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 28 martie a.c, polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru prevenirea si combaterea faptelor de braconaj piscicol, îndreptate împotriva habitatelor piscicole, a colectării, ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 11:10
(5119 vizualizări - 1 comentariu)


Percheziții în Ialomița într-un dosar de evaziune fiscală cu materiale reciclabile

Potrivit Agerpres, Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Gorj efectuează, miercuri dimineața, 28.03.2018, 30 de percheziții în mai multe județe și în București ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2018, 13:10
(7014 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: A murit sub roțile unei mașini

O bătrână de 83 de ani a fost ucisă în urma unui accident rutier. Tragedia s-a petrecut luni, 26 martie 2018, la Căzănești, când femeia a fost lovită de mașina condusă de un bărbat, de 47 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:55
(6119 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Doi șoferi, de 39 și 52 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați în trafic sub influența buturilor alcoolice. Aceștia aveau concentrații de alcool în aerul expirat de 0,59 și, respectiv ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:40
(5733 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Perieți, arestat pentru «conducere fără permis»

Polițiștii ialomițeni au reușit să identifice și să predea în custodia Penitenciarului Slobozia un bărbat, de 48 de ani, din Perieți, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Acesta ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:35
(5402 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți arestare


IPJ Ialomița: Campanie împotriva violenței domestice

Polițiștii ialomițeni au lansat marți, 27 martie 2018, o campanie de prevenire împotriva violenței domestice. Acțiunea se intitulează «NU violenței domestice» și are ca scop protejarea victimelor acestui ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:20
(5570 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț dovedit după 3 ani

Fetești: Hoț dovedit după 3 ani

Procurorii din Fetești au avut nevoie de 3 ani pentru a demonstra că un tânăr din localitate este autorul mai multor furturi din locuințe, comise pe raza municipiului. Dosarul a fost recent trimis în judecată ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2018, 15:10
(5000 vizualizări - 2 comentarii)


Lilieci: Trimis în judecată pentru că a bătut o polițistă

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești au reușit să probeze faptele penale ale unui localnic din Lilieci și să trimită dosarul în judecată. Concret, acesta a fost acuzat de faptul că a lovit ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2018, 14:05
(4814 vizualizări - 1 comentariu)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Poliția Română aniversează, la data de 25 martie a.c., 196 de ani de atestare documentară. A devenit deja o tradiție ca, în contextul aniversării Zilei Poliției Române, oamenii legii să se afle alături ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2018, 12:35
(4968 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Andrășești și Sinești

Două femei și doi bărbați, cu vârste cuprinse între 29 și 77 de ani, au fost răniți într-un accident rutier petrecut pe raza localității Sinești. Din primele informații se pare că accidentul s-a produs ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2018, 20:35
(6218 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Arestat pentru «vătămare corporală»

Luni, 19 martie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2018, 19:40
(4762 vizualizări - 0 comentarii)


Orboiești: Trafic blocat din cauza unui accident rutier

Din cauza șoselei acoperite cu gheață, două mașini au fost implicate într-un accident rutier în localitatea Orboiești. În urma impactului dintre autovehicule, două persoane au fost rănite. Reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2018, 14:23
(5880 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Dosar penal pentru 70 kg de tutun

Un tânăr de 29 de ani a fost depistat de polițiștii din Urziceni în timp ce transporta ilegal 70 kilograme de tutun mărunțit. Marfa era împachetată în saci de plastic și folii de aluminiu. În cauză a fost ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2018, 18:10
(5052 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii februarie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6361 șomeri, din care 1388 șomeri indemnizați, respectiv 4973 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2018, 17:10
(5156 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 19 februarie-23 martie 2018, în localitățile Munteni Buzău, Slobozia, Urziceni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2018, 17:05
(6561 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...