Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Campionul George Bucur, invitat special la Amara

Lupte libere

Campionul George Bucur, invitat special la Amara

Sîmbătă, 10 martie, a avut loc la Amara o importantă competiție de lupte libere la care au luat parte în jur de 100 de copii din Călărași, Mangalia, Constanța și, firește, localitatea organizatoare.
«Ne bucurăm că Amara are propriul club sportiv și ne dorim ca în cîțiva ani secția de Lupte, condusă de domnul profesor Marian Moraru, să ajungă cea mai puternică din țară!» ne-a declarat primarul orașului Amara, Victor Moraru.
La acest eveniment a fost prezent și George Bucur, locul V la Campionatul European de la Belgrad. Nu puteam rata un scurt interviu cu sportivul plecat spre marea performanță chiar din sala de la Amara...

-Cum a fost începutul?
-Ca pentru... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2012, 09:37 (19600 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Fetiță de doar o lună din Reviga, adusă la spital plină de vânătăi

Fetiță de doar o lună din Reviga, adusă la spital plină de vînătăi

Un caz cutremurător a ieșit la iveală în noaptea de luni spre marți, 12/13 martie 2012. O fetiță de doar o lună, din localitatea ialomițeană Reviga, a fost transferată de urgență la Spitalul «Bagdasar Arseni» din București cu multiple răni pe corp. În jurul cazului planează ipoteza că leziunile i-ar fi fost provocate chiar de părinți.
Aproape de miezul nopții, familia fetiței a solicitat, printr-un apel la 112, intervenția unui echipaj de la Ambulanță. Părinții au declarat faptul că micuța nu mînca și avea stări de vomă. Transportată la Spitalul Slobozia, medicii au constatat că trupul copilei era plin de vînătăi. Cîteva ore mai tîrziu, micuța a fost transferată la Spitalul «Bagdasar Arseni... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 19:04 (10199 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

N-ai cu cine...

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Rapid București 22-29 (11-16)

N-ai cu cine...

Simion țipă, se agită, explică, se încruntă la toată lumea! Este din păcate singurul care mai trăiește competiția la parametri normali. Echipa de handbal CSM Unirea Slobozia este în acest moment sinonimă cu blazarea. A face o echipă dintr-un lot ale cărui jucătoare termină, în majoritate, contractele la vară este ca și cum ai căuta un ac în carul cu fîn...

Rapidul nu-i mai bună, dar e mai echipă
Începutul partidei cu Rapid disputată sîmbătă, 10 martie, a făcut să ne radieze ochii a optimism. A deschis scorul Larisa Baciu, folosită mai mult decît de obicei în atac. Tot «Lari» a egalat la 3, iar fetele noastre păreau dispuse să răstoarne pronosticurile și să facă... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 18:53 (19741 vizualizări - 23 comentarii)

SPORT

Slobozia face sport. Aikido, arta non-violenței!

Arte marțiale

Slobozia face sport. Aikido, arta non-violenței!

«Omul e alcătuit din corp și spirit. Corpul lustruiește spiritul. Aikido lustruiește corpul» își prezenta succint opera Morihei Uisheba, maestrul japonez care punea bazele Aikido-ului în prima parte a secolului XX. Aikido, în traducere «calea armoniei, energiei interne» este cea mai recentă artă marțială și, spun practicanții, cea mai spiritualizată. În Aikido, principiul non-violenței este dat, pe lîngă codul etic, de faptul că nu există atac. Aikidoka preia forța de atac a adversarului și o întoarce prin mișcări circulare împotriva acestuia. În România, Aikido se practică de 4 decenii, iar în momentul de față numără circa 5000 de adepți, cărora în curînd li se vor adăuga și cei din Slobozia... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 18:28 (10683 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Peste 9 milioane de lei, plata per capita a medicilor de familie

Bani grei din sănătate ușoară

Ialomița: Peste 9 milioane de lei, plata per capita a medicilor de familie

Plata per capita a medicilor de familie nu este o noutate. Lună de lună medicul se prezintă regulamentar la Casa de Sănătate unde raportează lista integrală de pacienți. Și atît! Pentru aceasta, doctorul încasează nu mai puțin de 3 lei pentru un pacient. Iar statisticile demonstrează că pe listele plătite de CJAS figurează nu mai puțin de 250 mii de ialomițeni. Un calcul simplu ne arată că, doar pentru plata per capita, sistemul sanitar ialomițean trebuie să achite costuri de peste 9 milioane lei anual!

Vremea trece, leafa merge...
Fie că un pacient se prezintă sau nu la cabinetul medicului de familie pe a cărei listă se află înscris, doctorul încasează pentru... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 09:12 (17580 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

  Ialomița pentru PSD, Slobozia pentru Martin

Drumeți în calea politicienilor locali

Ialomița pentru PSD, Slobozia pentru Martin

După două săptămîni de fiert în ceaunul politicii locale, mălaiul politic a explodat. Cine a stat prea aproape, s-a ars, ca bietul Ionașcu. Cine a știut că și mămăliga politică explodează, a profitat de suflul exploziei, precum viceprimarul Alexandru Stoica. Însă ceaunul continuă să fiarbă, iar sita cerne noi și noi scenarii. Astăzi vă prezentăm doar unul dintre cele rămase în cursă. Pînă la depunerea candidaturilor, pe 3 aprilie, a mai rămas mai puțin de o lună...

Habemus primar?
Răspunsul este nu. Deși Alexandru Stoica și-a demarat militărește campania electorală și centrează interviuri pentru electorat prin paginile ziarelor, zarurile nu sînt aruncate. Ultima... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 09:04 (17761 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Unde se duc prefecții, cînd se duc?

Prefecții vechi și noi

Cu această parafrază după Nicolae Filimon deschidem seria unui șir de considerațiuni cu și despre prefecți. Demersul nostru este motivat, pe de o parte, de zvonul, tot mai persistent, care acreditează înlocuirea actualului prefect Mădălin Teculescu în mai puțin de o lună; și, pe de altă parte, de posibilitatea ca social-democrato-liberalii să cîștige alegerile, cele parlamentare, de prin noiembrie 2012...

Prefecți de PD-L
Nominalizările PD-L pentru fotoliul lui Mădălin Teculescu sînt puține. Noi vă oferim două. Prima și cea mai la îndemînă este aceea a actualului subprefect Gigi Petre. Condamnat la funcția de subprefect etern acesta și-ar putea vedea visul cu... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 12:03 (23105 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Gâsca cu gâtul roșu aduce 171 de euro la hectar

O treime dintre fermierii ialomițeni primesc sprijin UE

Gîsca cu gîtul roșu aduce 171 de euro la hectar

Ialomița ar putea beneficia de subvenții suplimentare pentru terenurile agricole din arealuri naturale. În cadrul măsurilor de agromediu promovate anul acesta de UE, o treime dintre localitățile județului au devenit eligibile pentru o subvenție de 171 de euro. Banii sînt alocați pentru protejarea unei specii de păsări sălbatice, gîsca cu gîtul roșu.

Subvenții suplimentare pentru o treime din județ
În cursul săptămînii trecute, reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenții pentru Agricultură Ialomița au anunțat, în cadrul unei conferințe de presă, apariția unei noi forme de sprijin pentru fermierii ialomițeni. Potrivit declarației directorului adjunct al instituției... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 11:57 (18257 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Reducerea paturilor de spital ne obligă să facem concedieri!»

Managerul Spitalului Județean de Urgență se revoltă

«Reducerea paturilor de spital ne obligă să facem concedieri!»

Managerul celei mai mari unități medicale din județ susține că reducerea numărului de paturi din cadrul Spitalului pe care îl conduce poate avea urmări asupra personalului. În momentul de față, 40 de paturi au fost desființate, din cele 510 cîte avea Spitalul Slobozia.

Două paturi la mie pentru Ialomița
Potrivit Planului Național de Paturi adoptat recent, reprezentanții Ministerului Sănătății intenționază să reducă numărul de paturi din spitale, treptat, în fiecare an, astfel că în cadrul unităților medicale din întreaga țară să se ajungă la un număr de 5,72 de paturi de spital la 1000 de locuitori, indice care reprezintă media europeană din acest punct de vedere... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 11:06 (16545 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Cristi Andreescu, finalist la Târgu Ocna

Tenis de cîmp

Cristi Andreescu, finalist la Tîrgu Ocna

În perioada 24 februarie-2 martie 2012, la Tîrgu Ocna a avut loc un puternic turneu de categorie A din cadrul Circuitului Național al Federației Române de Tenis, adresat categoriei 12 ani. În cadrul acestei competiții, sportivul CSS Slobozia, Cristian Andreescu a ajuns pînă în finală. După ce în semifinală l-a zdrobit pe Cezar Crețu cu 6-0, 6-0, Cristian a cedat în ultimul act în  fața lui Vasile Donțu, scor 2-6, 5-7. În cadrul aceluiași turneu Ștefan Andreescu și Alexia Gîndac s-au oprit în turul II.

Radu Popa a cîștigat Cupa Vrancart Tot în aceeași perioadă și tot la Tîrgu Ocna s-a desfășurat Cupa Vrancart, de data aceasta turneu de Categoria I. La... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 10:45 (18675 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Trei săptămîni pînă la inundații

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Vechi de aproape jumătate de secol, cele patru poduri plutitoare din județ sînt amenințate de sloiurile de gheață formate pe Ialomița. Depășite de situație, autoritățile locale care le au în administrare încearcă să-și justifice dezinteresul, deși au fost înștiințate din timp să protejeze punțile...

Avertizarea bună trece primejdia rea
Așa cum era de așteptat, natura i-a luat și de această dată pe nepregătite pe primarii ialomițeni, care s-au simțit copleșiți de situație în momentul în care viscolul a început să sufle cu putere în Bărăgan. S-a întîmplat și în cazul celor patru localități din județ unde există poduri plutitoare. Vorbim despre comunele Manasia... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 10:40 (18197 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

O vioară într-un azil...

O vioară într-un azil...

Povestea vieții profesorului Ioniță Niță are un început fericit. Chiar dacă acum trupul dascălului este măcinat de boală, el a reușit să dezvăluie clipele în care a trăit la superlativ fiecare pas din existența sa. Momentele în care se afla în sala de clasă alături de elevii săi și cele în care el a reușit să învețe să facă vioara să prindă viața.

Salt în trecut...
Sînt aproape cinci ani de cînd ilustrul profesor de vioară al Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia, Ioniță Niță a părăsit spațiul public și a decis să își ducă restul zilelor în azilul de pe strada Lacului. Aici, bătrînul dascăl se simte cu adevărat liniștit. Spune că are parte de orice... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 10:18 (14751 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Muzeul Național al Agriculturii: Copiii au reînviat tradiția mucenicilor la Slobozia

Muzeul Național al Agriculturii: Copiii au reînviat tradiția mucenicilor la Slobozia

Zeci de preșcolari au trecut vineri, 9 martie 2012, pragul Muzeului Național al Agriculturii din Slobozia pentru a pregăti mucenici. Tradiția este veche de aproape două decenii la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia...

Ce gust au mucenicii?
În sala mare a Muzeului Național al Agriculturii din Slobozia, cîțiva copii de la Grădinița nr. 2 din oraș pregăteau de zor o porție de mucenici. Cu mînecile suflecate și legați la brîu cu șorțuri albe, micuții frămîntau de zor coca, lăsată la dospit încă de dimineață. Degețelele mărunte împleteau apoi aluatul moale și puneau apoi pe o tavă mucenicii.
Printre micuții bucătari s-a numărat și Bogdan, un băiețel... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2012, 17:29 (12588 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Cosumator de etnobotanice în criză, transportat de mascați la spital

Un tînăr de 23 ani a fost transportat miercuri, 8 martie a.c., la Spitalul Slobozia cu ajutorul forțelor de ordine ale Poliției și Jandarmeriei. Tînărul este cunoscut drept mare consumator de etnobotanice. Cel care a cerut ajutorul oamenilor legii a fost chiar tatăl tînărului de 23 de ani. Ieri după-amiază, după ce a consumat mai multe doze de droguri sintetice, băiatul a început să aibă un comportament violent. Panicat, tatăl său a sunat la 112 în speranța că forțele de ordine i-ar putea potoli furia fiului său. La fața locului a ajuns și un echipaj de la Ambulanță, care l-a transportat pe consumatorul de droguri la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.
După ce i-au acordat îngrijiri medicale... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2012, 13:02 (13562 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gabi Ionașcu dixit: «Radu Paros este solidar cu mine!»

Gabi Ionașcu dixit: «Radu Paros este solidar cu mine!»

Consilierul local PD-L Radu Paros și primarul PSD Gabi Ionașcu au îngropat securea războiului. Cel puțin asta este opinia actualului primar al Sloboziei care susține că Paros este de partea sa în războiul împotriva organizației municipale PSD. Rămas fără sprijinul politic al partidului în fruntea căruia a cîștigat de două ori fotoliul de primar al Sloboziei, Gabi Ionașcu a găsit sprijin în adversarii politicii pe care i-a avut pînă acum. Unul dintre aceștia este chiar consilierul Radu Paros, șeful incontestabil (dar fără funcție!) al PD-L Slobozia. Special pentru Independent, primarul încă în funcție al municipiului reședință de județ a declarat că «relația noastră a luat o traiectorie... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 17:51 (13143 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Taximetre «sparte» de hoți. S-au furat doar stațiile de emisie-recepție!

Slobozia: Taximetre «sparte» de hoți. S-au furat doar stațiile de emisie-recepție!

Patru mașini de taxi au fost sparte în noaptea de 6 spre 7 martie a.c., pe străzile din Slobozia. Hoții au furat doar stațiile de emisie-recepție cu care erau dotate automobilele.
Respectivele mașini sparte de hoți erau parcate în mai multe locații din oraș. Mai mult, potrivit anchetatorilor, acestea proveneau de la firme diferite.
Polițiștii au pornit imediat pe urmele celor care au sustras stațiile de emisie-recepție din interiorul taximetrelor, iar acum au deja un cerc de suspecți. Mai mult, oamenii legii au întocmit în cauză un dosar penal pentru furt calificat.... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 11:48 (6233 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Mihail Kogălniceanu: Fost subofițer de poliție, găsit spînzurat în propria curte

Tragedie în familia unui fost subofițer de poliție, în vîrstă de 47 ani, din comuna ialomițeană Mihai Kogălniceanu. Miercuri, 7 martie a.c., bărbatul a fost găsit spînzurat într-un șopron din propria curte.
Cel care a făcut descoperirea macabră a fost un nepot al fostului om al legii. Sinucigașul nu a lăsat niciun bilet de adio, însă, în urmă cu o săptămînă, el le-ar fi comunicat rudelor sale că îi trec prin minte gînduri negre. «Săptămîna viitoare o să mîncați colivă de pe urma mea...» ar fi fost cuvintele cu care fostul subofițer și-a avertizat familia cu privire la gestul necugetat pe care l-a făcut ieri.
Bărbatul a renunțat la uniformă în urmă cu zece ani, în momentul în care a... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 11:42 (12733 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia, Viitorul Axintele

Slobozia a bătut Buzăul. Axintele, egala Domneștiului!

Unirea Slobozia a răzbunat miercuri, 7 martie, la Platonești, singura înfrîngere din această iarnă. Elevii lui Ion Ionescu au trecut cu scorul de 2-0 de divizionara secundă Gloria Buzău. Ambele goluri ale galben-albaștrilor au venit în repriza doua și au fost marcate de Emil Cristian și Dumitru Gheorghe. În echipă și-au făcut apariția mijlocașul Nicușor Crețu și atacantul Emil Nanu, ambii veniți de la Săgeata Năvodari, formație aflată în pragul desființării. «Băieții au făcut 2 zile pregătirea cu noi, și-ar dori să joace la Slobozia, dar au fost nevoiți să se întoarcă la Năvodari unde este posibil să se revină asupra ideii desființării. Pînă la elucidarea acestei situații, nu putem face nimic... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 11:30 (9153 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Război juridic pentru Cinematograful «Ialomița»

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Război juridic pentru Cinematograful «Ialomița»

După doi ani de termene și amînări, procesul dintre Regia Autonomă a Distribuției și Exploatării Filmelor «România Film» și SC EDA, de o parte a baricadei, și municipiul Slobozia, de cealaltă parte, a fost strămutat la Galați. Acolo, la începutul lunii martie 2012, magistrații vor trebui să decidă dacă Cinematograful Ialomița revine comunității sau va continua să «ruleze» pîine în beneficiul unei firme private. Juristul Primăriei Slobozia, Valentin Tudoran, susține că «șansele noastre sînt de 50 la sută»...

Istoria unei țepe previzibile
Legea 303, prin care se prevedea trecerea cinematografelor din administrarea RADEF «România Film» în domeniul public al administrațiilor... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2012, 13:24 (14256 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Amînarea returului, văzută cu ochi buni de ialomițeni

Iarna fotbalistică este o adevărată pacoste pentru echipele din Liga a III-a. Perioada de pregătire înseamnă, printre altele, vînarea terenurilor pentru antrenament, dar mai cu seamă a celor disponibile pentru meciuri de verificare. Iarna anului 2012 a îngreunat mai mult decît de obicei cu gheață și zăpadă bunul mers al pregătirilor, iar ecourile ei concretizate în terenuri impracticabile nu s-au stins nici în martie. Prin urmare, FRF a hotărît ca startul returului Ligii a II și a III-a, programat inițial pentru 9 martie să se amîne cu o săptămînă. Județul Ialomița are două echipe angrenate în competiția din Liga a III, Seria a II-a: liderul, Unirea Slobozia cu 36 de puncte și Viitorul Axintele... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2012, 13:15 (13455 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
316 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: «Bursa generală a locurilor de muncă» a oferit 229 posturi vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat în data de 27 aprilie 2012, ora 9,00, «Bursa generală a locurilor de muncă», la Clubul Tineretului din Slobozia. La nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2012, 11:22
(8560 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Un tînăr cu probleme psihice a încercat să se sinucidă

Joi, 3 mai a.c., un bărbat de 23 ani, cu probleme psihice, a fost salvat de pompieri după ce, în încercarea de a se sinucide, a intrat într-un lac de pe raza municipiului Urziceni. Evenimentul a fost anunțat ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2012, 14:01
(7430 vizualizări - 1 comentariu)


Sudiți: Proiectil descoperit de o femeie în timp ce săpa în curte

Un proiectil de calibru 57 mm a fost descoperit joi, 3 mai a.c., în jurul orei 11,30, de către o femeie din localitatea Sudiți, în timp ce executa săpături în curtea locuinței. Speriată, aceasta a sunat ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2012, 13:58
(9649 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Poliția a făcut portretul-robot al «pedofilului de la MB-uri»

Slobozia: Poliția a făcut portretul-robot al «pedofilului de la MB-uri»

Inspectoratul de Poliție al județului Ialomița solicită sprijinul cetățenilor pentru identificarea unui suspect de corupție sexuală. Polițiștii ialomițeni efectuează ample cercetări pentru identificarea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2012, 09:17
(8427 vizualizări - 3 comentarii)


Stelnica: Cercetat pentru port de cuțit în locuri publice

În seara zilei de 1 mai, în jurul orei 23,15, o patrulă de siguranță publică din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica ce executa serviciul de patrulare pe raza comunei Stelnica a depistat doi tineri ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2012, 09:13
(9129 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stelnica cuțit


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

În noaptea de 28/29 aprilie a.c., în jurul orei 02.20, polițiștii rutieri au oprit pentru control, pe raza comunei Bordușani, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, condus de un localnic în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2012, 09:07
(6306 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița avertizează proprietarii de animale de companie

DSVSA avertizează proprietarii de animale de companie (cîini, pisici și dihori domestici) care intenționează să  călătorească în spațiul intracomunitar. Astfel, avînd în vedere Regulamentul (CE) nr ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2012, 09:02
(6251 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 persoane, rănite ușor în accidente

7 persoane au fost ușor rănite în urma unor accidente rutiere produse în perioada 28 aprilie-1 mai pe arterele județului. Nicio persoană nu a fost grav rănită. Primul eveniment rutier s-a produs pe raza ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2012, 15:35
(8275 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Debite la bugetul statului de aproape 75 milioane lei pe primul trimestru din 2012

Potrivit DGFP Ialomița, la data de 30 aprilie 2012, pe site-ul ANAF figurau 1924 agenți economici care figurau cu obligații restante la bugetul general consolidat la data de 31.03.2012, neachitate pînă ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2012, 13:58
(9634 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: I-au dat foc la mașină

Sîmbătă, 28 aprilie a.c., în jurul orei 14,00, pompierii slobozeni au acționat pentru lichidarea flăcărilor ce se manifestau la o autoutilitară ce aparține unei societăți comerciale, pe raza orașului Amara ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2012, 13:35
(10664 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Accident cu intervenție SMURD

În urma unui accident rutier produs pe raza comunei Jilavele, un bărbat a rămas prins între fiarele contorsionate ale autotirului pe care îl conducea. Evenimentul a fost anunțat în după-amiaza zilei de ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2012, 13:34
(15304 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Ograda și Fetești

Duminică, 29 aprilie a.c., în jurul orei 9,50, locuința unui cetățean din comuna Ograda a fost cuprinsă de flăcări, după ce proprietarul a lăsat nesupravegheată o lumînare aprinsă în dormitorul locuinței ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2012, 13:34
(12788 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 53 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 2 mai 2012, sînt disponibile 53 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt rezervate ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2012, 13:00
(10611 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Și-a amenințat concubina cu un cuțit!

Duminică 29 aprilie a.c., în jurul orei 20,30, jandarmii Grupei de Intervenție Slobozia au fost sesizați de Dispeceratul unității despre faptul că la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2012, 12:54
(8096 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un jandarm a găsit o geantă într-o stație de autobuz

Luni, 30 aprilie a.c., în jurul orei 12,00, un subofițer jandarm aflat în timpul liber a găsit în stația de transport în comun din zona «Elegant» o geantă. Jandarmul s-a deplasat la sediul unității unde ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2012, 12:44
(6068 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Și-a făcut cumpărăturile cu bani falși

În seara zilei de luni, 30 aprilie a.c., un bărbat a înșelat vigilența casierițelor unui supermarket din Slobozia, plătindu-și bunurile pe care le-a cumpărat cu bani falși. Este vorba despre o bancnotă ...[citește_toată_știrea]

1 Mai 2012, 09:24
(8035 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.

30 Aprilie 2012, 17:14


Căzănești: Sancționat contravențional pentru apelarea nejustificată a numărului de urgență 112

Joi, 26 aprilie a.c., în jurul orei 21,30, Poliția Orașului Căzănești a fost sesizată prin apel de urgență 112 de către un tînăr, de 20 ani, care a anunțat faptul că i-a fost sustras portofelul în care ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2012, 20:20
(7485 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Hoți prinși în flagrant de un polițist aflat în timpul liber

Trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 27 și 43 ani, din comuna Platonești, sînt cercetați pentru comiterea infracțiunii de tentativă de furt calificat. Suspecții au fost depistați de un polițist care se ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2012, 20:10
(9812 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila hoți


Două bancnote false de 100 lei, descoperite la Urziceni

Două bancnote false au fost descoperite la casieria unei fundații de întrajutorare și protecție socială. Joi, 26 aprilie a.c., în jurul orei 10,30, Poliția Urziceni a fost sesizată de către casiera unei ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2012, 20:02
(8867 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: A IX-a ediție a concursului «Te Deum Laudamus»

Joi, 26 aprilie 2012, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Urziceni a organizat cea de-a IX-a ediție a concursului «Te Deum Laudamus». ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2012, 19:56
(8690 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Constănțean depistat fără permis, localnic beat la volan

În cursul zilei de joi, 26 aprilie a.c., în jurul orei 13,00, polițiștii rutieri au depistat pe strada Călărași, din Fetești, un autoturism condus de un constănțean de 34 ani. În urma verificărilor șoferului ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2012, 19:46
(5524 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Locală Slobozia i-a suspendat pe funcționarii cercetați penal

«Așa cum de altfel s-a prezentat deja în mass-media, doi funcționari publici din cadrul Poliției Locale Slobozia au fost implicați în fapte de natură infracțională, constatate de către DGA, în urma unui ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2012, 19:41
(9647 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Bîrfe a fost actualizată

Nu ratați ultimele zvonuri... Nici nu știți ce pierdeți!

27 Aprilie 2012, 19:16


Alte 10 proiectile descoperite în Sudiți

După ce în urmă cu o săptămînă 9 elemente de muniție neexplodate au fost găsite pe raza localității Sudiți, alte 10 proiectile explozive de artilerie de diferite calibre au fost descoperite de către un ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2012, 10:56
(7901 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Gigi Petre, numit prefect de ministrul Berca

Slobozia: Gigi Petre, numit prefect de ministrul Berca

Ministrul Administrației și Internelor, Gabriel Berca a venit miercuri, 25 aprilie a.c., la Slobozia pentru a-l învesti în funcția de prefect al județului Ialomița pe Gigi Petre, fost subprefect. Tot în ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2012, 20:35
(9374 vizualizări - 6 comentarii)


«Biblionet» a ajuns la Movila

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» inaugurează un nou serviciu Bibionet. De această dată, instituția invită persoanele interesate să asiste la deschiderea oficială la Biblioteca Comunală din Movila ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2012, 20:34
(14299 vizualizări - 2 comentarii)


Vlădeni: Copii hoți prinși de polițiști

Polițiștii feteșteni au fost sesizați de către un bărbat de 59 ani, din București, despre faptul că persoane necunoscute i-au furat din curtea locuinței sale situată pe raza comunei Vlădeni mai multe obiecte ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2012, 20:33
(9383 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt copil


Fetești: Băuți, la volan

În cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 24/25 aprilie a.c., polițiștii feteșteni au oprit pentru control la Bordușani un autoturism condus de un bărbat de 44 ani. Șoferul, domiciliat în Slobozia ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2012, 20:32
(7875 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prinși pescuind ilegal

Doi bărbați de 48, respectiv 60 ani, ambii din Țăndărei, sînt cercetați de polițiști pentru pescuit ilegal și deținerea ilegală de scule de pescuit. Cei doi au fost prinși în flagrant de polițiști marți ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2012, 20:31
(9079 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...