Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Trei săptămîni pînă la inundații

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Vechi de aproape jumătate de secol, cele patru poduri plutitoare din județ sînt amenințate de sloiurile de gheață formate pe Ialomița. Depășite de situație, autoritățile locale care le au în administrare încearcă să-și justifice dezinteresul, deși au fost înștiințate din timp să protejeze punțile...

Avertizarea bună trece primejdia rea
Așa cum era de așteptat, natura i-a luat și de această dată pe nepregătite pe primarii ialomițeni, care s-au simțit copleșiți de situație în momentul în care viscolul a început să sufle cu putere în Bărăgan. S-a întîmplat și în cazul celor patru localități din județ unde există poduri plutitoare. Vorbim despre comunele Manasia... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 10:40 (18194 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

O vioară într-un azil...

O vioară într-un azil...

Povestea vieții profesorului Ioniță Niță are un început fericit. Chiar dacă acum trupul dascălului este măcinat de boală, el a reușit să dezvăluie clipele în care a trăit la superlativ fiecare pas din existența sa. Momentele în care se afla în sala de clasă alături de elevii săi și cele în care el a reușit să învețe să facă vioara să prindă viața.

Salt în trecut...
Sînt aproape cinci ani de cînd ilustrul profesor de vioară al Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia, Ioniță Niță a părăsit spațiul public și a decis să își ducă restul zilelor în azilul de pe strada Lacului. Aici, bătrînul dascăl se simte cu adevărat liniștit. Spune că are parte de orice... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 10:18 (14748 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Muzeul Național al Agriculturii: Copiii au reînviat tradiția mucenicilor la Slobozia

Muzeul Național al Agriculturii: Copiii au reînviat tradiția mucenicilor la Slobozia

Zeci de preșcolari au trecut vineri, 9 martie 2012, pragul Muzeului Național al Agriculturii din Slobozia pentru a pregăti mucenici. Tradiția este veche de aproape două decenii la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia...

Ce gust au mucenicii?
În sala mare a Muzeului Național al Agriculturii din Slobozia, cîțiva copii de la Grădinița nr. 2 din oraș pregăteau de zor o porție de mucenici. Cu mînecile suflecate și legați la brîu cu șorțuri albe, micuții frămîntau de zor coca, lăsată la dospit încă de dimineață. Degețelele mărunte împleteau apoi aluatul moale și puneau apoi pe o tavă mucenicii.
Printre micuții bucătari s-a numărat și Bogdan, un băiețel... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2012, 17:29 (12580 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Cosumator de etnobotanice în criză, transportat de mascați la spital

Un tînăr de 23 ani a fost transportat miercuri, 8 martie a.c., la Spitalul Slobozia cu ajutorul forțelor de ordine ale Poliției și Jandarmeriei. Tînărul este cunoscut drept mare consumator de etnobotanice. Cel care a cerut ajutorul oamenilor legii a fost chiar tatăl tînărului de 23 de ani. Ieri după-amiază, după ce a consumat mai multe doze de droguri sintetice, băiatul a început să aibă un comportament violent. Panicat, tatăl său a sunat la 112 în speranța că forțele de ordine i-ar putea potoli furia fiului său. La fața locului a ajuns și un echipaj de la Ambulanță, care l-a transportat pe consumatorul de droguri la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.
După ce i-au acordat îngrijiri medicale... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2012, 13:02 (13559 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gabi Ionașcu dixit: «Radu Paros este solidar cu mine!»

Gabi Ionașcu dixit: «Radu Paros este solidar cu mine!»

Consilierul local PD-L Radu Paros și primarul PSD Gabi Ionașcu au îngropat securea războiului. Cel puțin asta este opinia actualului primar al Sloboziei care susține că Paros este de partea sa în războiul împotriva organizației municipale PSD. Rămas fără sprijinul politic al partidului în fruntea căruia a cîștigat de două ori fotoliul de primar al Sloboziei, Gabi Ionașcu a găsit sprijin în adversarii politicii pe care i-a avut pînă acum. Unul dintre aceștia este chiar consilierul Radu Paros, șeful incontestabil (dar fără funcție!) al PD-L Slobozia. Special pentru Independent, primarul încă în funcție al municipiului reședință de județ a declarat că «relația noastră a luat o traiectorie... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 17:51 (13120 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Taximetre «sparte» de hoți. S-au furat doar stațiile de emisie-recepție!

Slobozia: Taximetre «sparte» de hoți. S-au furat doar stațiile de emisie-recepție!

Patru mașini de taxi au fost sparte în noaptea de 6 spre 7 martie a.c., pe străzile din Slobozia. Hoții au furat doar stațiile de emisie-recepție cu care erau dotate automobilele.
Respectivele mașini sparte de hoți erau parcate în mai multe locații din oraș. Mai mult, potrivit anchetatorilor, acestea proveneau de la firme diferite.
Polițiștii au pornit imediat pe urmele celor care au sustras stațiile de emisie-recepție din interiorul taximetrelor, iar acum au deja un cerc de suspecți. Mai mult, oamenii legii au întocmit în cauză un dosar penal pentru furt calificat.... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 11:48 (6233 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Mihail Kogălniceanu: Fost subofițer de poliție, găsit spînzurat în propria curte

Tragedie în familia unui fost subofițer de poliție, în vîrstă de 47 ani, din comuna ialomițeană Mihai Kogălniceanu. Miercuri, 7 martie a.c., bărbatul a fost găsit spînzurat într-un șopron din propria curte.
Cel care a făcut descoperirea macabră a fost un nepot al fostului om al legii. Sinucigașul nu a lăsat niciun bilet de adio, însă, în urmă cu o săptămînă, el le-ar fi comunicat rudelor sale că îi trec prin minte gînduri negre. «Săptămîna viitoare o să mîncați colivă de pe urma mea...» ar fi fost cuvintele cu care fostul subofițer și-a avertizat familia cu privire la gestul necugetat pe care l-a făcut ieri.
Bărbatul a renunțat la uniformă în urmă cu zece ani, în momentul în care a... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 11:42 (12731 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia, Viitorul Axintele

Slobozia a bătut Buzăul. Axintele, egala Domneștiului!

Unirea Slobozia a răzbunat miercuri, 7 martie, la Platonești, singura înfrîngere din această iarnă. Elevii lui Ion Ionescu au trecut cu scorul de 2-0 de divizionara secundă Gloria Buzău. Ambele goluri ale galben-albaștrilor au venit în repriza doua și au fost marcate de Emil Cristian și Dumitru Gheorghe. În echipă și-au făcut apariția mijlocașul Nicușor Crețu și atacantul Emil Nanu, ambii veniți de la Săgeata Năvodari, formație aflată în pragul desființării. «Băieții au făcut 2 zile pregătirea cu noi, și-ar dori să joace la Slobozia, dar au fost nevoiți să se întoarcă la Năvodari unde este posibil să se revină asupra ideii desființării. Pînă la elucidarea acestei situații, nu putem face nimic... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 11:30 (9149 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război juridic pentru Cinematograful «Ialomița»

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Război juridic pentru Cinematograful «Ialomița»

După doi ani de termene și amînări, procesul dintre Regia Autonomă a Distribuției și Exploatării Filmelor «România Film» și SC EDA, de o parte a baricadei, și municipiul Slobozia, de cealaltă parte, a fost strămutat la Galați. Acolo, la începutul lunii martie 2012, magistrații vor trebui să decidă dacă Cinematograful Ialomița revine comunității sau va continua să «ruleze» pîine în beneficiul unei firme private. Juristul Primăriei Slobozia, Valentin Tudoran, susține că «șansele noastre sînt de 50 la sută»...

Istoria unei țepe previzibile
Legea 303, prin care se prevedea trecerea cinematografelor din administrarea RADEF «România Film» în domeniul public al administrațiilor... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2012, 13:24 (14253 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Amînarea returului, văzută cu ochi buni de ialomițeni

Iarna fotbalistică este o adevărată pacoste pentru echipele din Liga a III-a. Perioada de pregătire înseamnă, printre altele, vînarea terenurilor pentru antrenament, dar mai cu seamă a celor disponibile pentru meciuri de verificare. Iarna anului 2012 a îngreunat mai mult decît de obicei cu gheață și zăpadă bunul mers al pregătirilor, iar ecourile ei concretizate în terenuri impracticabile nu s-au stins nici în martie. Prin urmare, FRF a hotărît ca startul returului Ligii a II și a III-a, programat inițial pentru 9 martie să se amîne cu o săptămînă. Județul Ialomița are două echipe angrenate în competiția din Liga a III, Seria a II-a: liderul, Unirea Slobozia cu 36 de puncte și Viitorul Axintele... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2012, 13:15 (13454 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se întâmplă la Slobozia: Amendatul public nr. 1

Se întîmplă la Slobozia: Amendatul public nr. 1

Conform percepției publice generale, cei mai mulți oameni certați cu ordinea și liniștea publică există la Fetești sau Țăndărei. Realitatea este însă alta. La Slobozia, un singur cetățean a primit din partea Poliției Locale mai multe amenzi decît un om obișnuit într-o viață. Și, deși este recordman absolut al amenzilor aplicate de către Poliția Locală Slobozia, nu este singur... În topul celor mai amendați slobozeni se regăsesc interlopi, prostituate sau foști pușcăriași, toți trecuți în catastiful Poliției Locale Slobozia cu zeci de amenzi...

Fost pușcăriaș, recordman la amenzi
Pe campionul incontestabil al amenzilor aplicate de către polițiștii locali îl cheamă... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2012, 13:06 (11293 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

SNIF acuză primarii ialomițeni că cer șpagă

Cînd gura lui Vasile Florea vorbește fără el

SNIF acuză primarii ialomițeni că cer șpagă

Florea Vasile este șeful Societății Naționale de Îmbunătățiri Funciare. Și unul dintre membrii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. Vineri, 24 februarie, acesta a acuzat public primarii localităților înzăpezite din județ că pretind șpagă pentru încheierea contractelor de deszăpezire. Declarațiile sale au fost respinse public de către primarii prezenți, dar și de către subprefectul Gigi Petre.

Gura păcătosului adevăr grăiește
Societatea Națională de Îmbunătățiri Funciare este una dintre instituțiile autofinanțate ale statului. O societate falimentară, dacă cineva ar întreba angajații. Numai că pe cei 50 de angajați nu-i mai întreabă nimeni... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2012, 19:07 (18427 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Spartac București-CSM Unirea Slobozia 18-36 (7-19)

Urcăm pe locul IV

Așa cum sugeram în precedentul material despre handbal, echipa lui Marian Simion avea neapărată nevoie de un balon de oxigen pe care-l putea găsi în confruntarea cu Spartac București, penultima clasată a seriei. După ce își dăduseră cu stîngul în dreptul în meciurile de acasă cu HM Buzău și cu Național Rîmnicu Vîlcea, fetelor noastre le-a ieșit în cale un adversar la îndemînă. Și, într-adevăr, sîmbătă, 3 martie a.c., uniristele au tratat cu cea mai mare seriozitate disputa cu Spartac. Desigur, nimeni nu se aștepta la un alt eșec, dar diferența de pe tabelă 18-36 (7-19), arată că lucrurile au stat ca de obicei, iar Păduraru și compania nu au dat nici cea mai mică șansă bucureștencelor. Cu 17 puncte... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2012, 18:43 (14272 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aparatura medicală a Spitalului Țăndărei, scoasă la mezat

Doctorul Filip amenință

Aparatura medicală a Spitalului Țăndărei, scoasă la mezat

Doctorul Constantin Filip a ajuns din nou în instanță pentru a-și cere drepturile cu privire la Spitalul Orășenesc Țăndărei. Între timp, președintele PD-L Ialomița și primarul Vasile Sava, fac lobby la Ministerul Sănătății pentru redeschiderea unității medicale, desființată anul trecut în aprilie...

Doctorul țepar vrea să vîndă aparatura medicală
Doctorul Constantin Filip, reprezentantul societății Hospital Clinic, firma care ar fi trebuit să redeschidă porțile Spitalului Orășenesc Țăndărei, nu se lasă cu una cu două. Luni, 27 februarie, el s-a prezentat la Tribunalul Ialomița un vraf de documente, printre care o întîmpinare și o cerere reconvențională, hotărît... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2012, 10:23 (15356 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Scenarii cu repetiție

Ialomița: Inflație de candidați pentru orașe

Unul dintre efectele «competiției deschise» din USL îl reprezintă creșterea numărului de candidați pentru orașele mari ale județului. Fie că se cheamă Slobozia, Urziceni, Fetești sau Țăndărei, aceste orașe se confruntă în acest moment cu o inflație de candidați, din toate zonele spectrului politic.

Fiefuri PNL, amenințate de PSD
Fetești și Urziceni sînt în acest moment două dintre orașele unde USL are deja 4 candidați pentru alegerile locale. Pe lîngă primarul în funcție, la Fetești își trîmbițează intenția de a candida Grigori Cenușă, președintele organizației locale a PSD. «Nu s-a bătut în cuie, nu pot comenta nimic. Dar da, am această intenție și aș vrea... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2012, 10:11 (17412 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Tendințe de sezon, Mărțișoare la cuptor!

Tendințe de sezon, Mărțișoare la cuptor!

Elevii școlii Generale «Sfîntul Andrei» din Slobozia au descoperit o metodă inedită de a aduce primăvara în sufletele mamelor și cadrelor didactice. Cu ajutorul unui material inedit, polimerii, ei au confecționat manual mărțișoare, pe care, apoi, le-au copt în cuptorul aragazului din bucătărie. Inedita metodă a fost prezentată publicului în cadrul unui atelier organizat în sala Amfiteatru a Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia.

Workshop în spațiul public
Sala Amfiteatru a Centrului Cultural «Ionel Perlea» de la Slobozia a fost transformată de elevii Școlii Generale «Sfîntul Andrei» ,vineri 24 februarie, în atelier de confecționat manual mărțișoarele... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2012, 09:59 (16215 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Războiul președintelui Ciupercă cu toată lumea

PSD și PNL, bătaie pe orașe

Războiul președintelui Ciupercă cu toată lumea

Cu alegerile la ușă, USL Ialomița s-a hotărît să se despartă. Ce alianță, ce principii democratice, ce mai bine public comun?!... Astea sînt prostii pe care nici măcar electoratul tradițional nu le mai poate înghiți! Și, astfel, schisma despre care toată lumea vorbește de luni a devenit realitate, împărțind județul în taberele politice tradiționale. Primele baricade se ridică în orașe. Adică la Slobozia, Urziceni, Fetești și Țăndărei, unde gherilele politice fac și desfac alianțe și scenarii. Intangibil deocamdată, mediul rural asistă prudent la noile mișcări de trupe... Pe de altă parte, căderea lui Gabi Ionașcu cutremură din temelii PSD Ialomița. Președintele Ciupercă a deschis cutia Pandorei... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2012, 11:09 (32183 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Tren de marfă, deraiat în Gara Țăndărei

Tren de marfă, deraiat în Gara Țăndărei

La sfîrșitul săptămînii precedente, un tren de marfă s-a răsturnat la intrare în Gara Țăndărei. Incidentul s-a soldat doar cu pagube materiale.
Respectiva garnitură transporta sute de tone de cherestea din Moldova către Portul Constanța. La intrare în tronsonul Gării Țăndărei, mecanicul a scăpat de sub control trenul, iar vagoanele 4 și 5, aflate la capătul garniturii, s-au răsturnat. În urma incidentului a fost distrusă linia de înaltă tensiune, iar o mare de cherestea s-a împrăștiat pe cîmp.... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2012, 10:54 (13266 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ce vrăji au mai făcut primarii ialomițeni

Edilii locali vandalizează bugetele comunităților (II)

Cu bugete de subzistență și greutăți financiare incontestabile, primăriile din Ialomița reușesc o nouă performanță administrativă: acordarea de sporuri și prime ilegale! Constatarea aparține auditorilor Camerei de Conturi Ialomița și demonstrează cît a costat factura incompetenței administrațiilor locale în anul 2010...

Sporuri și prime ilegale
Haosul administrativ se regăsește cu succes în școlile comunale, unități aflate în subordonarea financiară a primăriilor. Iar cea mai frecventă dintre ilegalități vizează nimic altceva decît acordarea în masă de sporuri și prime total pe lîngă lege. Aceasta este constatarea sumară a controlorilor Cameri de Conturi Ialomița... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2012, 10:40 (14424 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița se pregătește de inundații

Încă 6 luni fără barajul de la Dridu

Ialomița se pregătește de inundații

După 3 săptămîni de blocaje, viscol și zăpezi, Ialomița se pregătește de inundații. Informația este dezmințită oficial de către Direcția de Gospodărire a Apelor Ialomița Buzău, însă prefectul Mădălin Teculescu a atras public atenția Comitetului Județean pentru Situații de Urgență referitor la acest pericol. În acest context, singurul baraj din Ialomița, cel de la Dridu, va continua să funcționeze la jumătate din capacitate pentru încă 6 luni de zile...

Un baraj fantomă
În luna martie a anului 2010, autoritățile județene au făcut public proiectul de reabilitare a barajului de la Dridu. În cadrul intervențiilor susținute la acel moment de către reprezentanții... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2012, 18:21 (16031 vizualizări - 6 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Episcopia Sloboziei și Călărașilor: «Întâmpinarea Domnului» la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: «Întâmpinarea Domnului» la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia

Vineri, 2 februarie 2024, cu binecuvântarea PS Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor va sărbători «Întâmpinarea Domnului» la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, moment aniversar ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2024, 11:50
(17515 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Lemne confiscate de polițiști

Miercuri, 24 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat la Miloșești un tânăr, de 23 de ani, ce transporta cu două căruțe material lemnos din specia salcâm. În urma verificărilor efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2024, 16:50
(10493 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Posibil drogat la volan

În timpul activităților desfășurate, polițiștii din Urziceni au oprit în trafic vineri, 26 ianuarie 2024, un tânăr de 18 ani din orașul Bragadiru. În urma testării antidrog, au reieșit indicii cu privire ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2024, 15:40
(10185 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: La volan, fără permis de conducere

Doi șoferi, în vârstă de 37 și, respectiv, 55 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost opriți în trafic, iar polițiștii au constatat că circulau fără a respecta legislația rutieră. Astfel, șoferul ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2024, 15:30
(3943 vizualizări - 0 comentarii)


Bilanțul activității Jandarmeriei ialomițene în 2023

Bilanțul activității Jandarmeriei ialomițene în 2023

Vineri, 26 ianuarie a.c., jandarmii ialomițeni și-au prezentat bilanțul activității pe care au desfășurat-o anul trecut. Astfel, în 2023, jandarmii au participat la 8800 de misiuni de menținere a ordinii ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2024, 15:20
(9884 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: TVA rambursată de peste 16,67 milioane de lei, în decembrie 2023

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna decembrie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 16,67 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2024, 13:30
(11082 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Granturi directe pentru fermierii din sectorul vegetal

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, în perioada 29 ianuarie-08 martie 2024 inclusiv, pot depune cereri de acordare a grantului direct producătorilor ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2024, 13:00
(11337 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «24 Ianuarie-Mica Unire», la Maia

Muzeul Județean Ialomița, în parteneriat cu Primăria Maia, Școala Gimnazială «Barbu Catargiu» Maia și biblioteca din localitate au organizat miercuri, 24 ianuarie a.c., un eveniment interactiv dedicat împlinirii ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2024, 15:15
(18070 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 150000 de lei, 18 permise de conducere reținute

Polițiștii ialomițeni au intervenit la 129 de evenimente, din care 118 au fost sesizate prin intermediului apelului de urgență 112. În urma activităților din teren, în ultimele 48 de ore au fost aplicate ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2024, 16:45
(21550 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Slobozia: «Românași în sărbătoare», activitate dedicată Unirii Principatelor Române

Protopopiatul Slobozia: «Românași în sărbătoare», activitate dedicată Unirii Principatelor Române

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot» Slobozia, a organizat marți, 23 ianuarie 2024, o activitate dedicată Unirii Principatelor Române (Mica Unire)-24 Ianuarie ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2024, 16:35
(26583 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 ianuarie 2024, termenul-limită de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 25 ianuarie 2024 este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată: ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2024, 13:30
(35029 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța în data de 24 ianuarie 2024, Ziua Unirii Principatelor Române!

Miercuri, 24 ianuarie 2024, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Abonații pot folosi soluțiile alternative pentru efectuarea plăților ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2024, 11:30
(18147 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 108,01 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna decembrie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna decembrie 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 108,01 milioane de lei, cu 17,77 milioane ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2024, 15:20
(12871 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: Incendiu la o casă din cauza jarului căzut din sobă

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit duminică, 21 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,20, cu două autospeciale de stingere cu apă și o ambulanță SMURD, pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2024, 14:20
(17599 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Andrășești, Coșereni și Slobozia

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit la un accident rutier produs în localitatea Andrășești, în care au fost implicate un autoturism și un autobuz în care ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2024, 14:10
(10916 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție la Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia

Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia vernisează joi, 25 ianuarie 2024, de la orele 11,00, expoziția «Carte veche. Istorie tipărită». Expoziția prezintă cărți vechi de peste 200 de ani ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2024, 12:05
(17013 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: În atenția crescătorilor de animale care beneficiază de subvenții

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de animale despre faptul că, începând cu anul 2023, a fost reglementat Registrul Unic Electronic ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2024, 11:35
(11126 vizualizări - 0 comentarii)


USR: «Ministrul Agriculturii minte ca să acopere combinațiile PSD pentru familia lui Paul Stănescu!»

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, încearcă să acopere o hoție cu minciuni și spune public că PSD a transformat stuful din Deltă, prin lege, în pajiște care aduce bani din subvenții de la UE pentru că ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2024, 15:10
(37853 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Subvenții de 127,5 milioane de euro pentru fermieri

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 15-19 ianuarie 2024, a efectuat plăți pentru anul de cerere 2023 în suma totală de 127,5 milioane de euro. Astfel, 2 ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2024, 15:00
(11009 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița a înregistrat 19 cereri de subvenționare a locurilor de muncă, pentru anul 2024

Având în vedere faptul că în luna ianuarie a fost aprobat bugetul aferent anului 2024, AJOFM Ialomița a demarat procedura de încheiere a convențiilor în baza art.80 și art. 85 din Legea 76/2002, pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2024, 13:00
(18394 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 22 ianuarie 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 22 ianuarie 2024, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2024, 12:50
(15937 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, arestat de polițiștii din Țăndărei

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat în cursul zilei de marți, 16 ianuarie 2024, pe raza orașului Țăndărei, în vederea depistării persoanelor urmărite la nivel național ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2024, 18:05
(5658 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: «Școala în siguranță»

IJJ Ialomița: «Școala în siguranță»

În anul 2024 continuă activitățile desfășurate de jandarmii ialomițeni în cadrul proiectului «Școala în siguranță». Acestea au debutat în acest an la Școala Gimnazială «George Vâlsan» din Amara, unde elevilor ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2024, 16:20
(4608 vizualizări - 1 comentariu)


Instituția Prefectului Ialomița: «Ziua Unirii», serbată în Piața Revoluției

Instituția Prefectului Ialomița, alături de Consiliul Județean Ialomița, Primăria Slobozia și Garnizoana Slobozia organizează miercuri, 24 ianuarie 2024, o serie de manifestări dedicate «Zilei Unirii». ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2024, 12:20
(7163 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Modificări privind declarația unică

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița aduce la cunoștința contribuabililor interesați, că prin Ordinul președintelui ANAF nr. 6 din 4 ianuarie 2024  au fost aduse unele modificări referitoare ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2024, 11:30
(10412 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Puțin peste 0,7 milioane de lei, obligații suplimentare de plată stabilite de Activitatea de Inspecție Fiscală

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna decembrie 2023, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 13 inspecții fiscale ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2024, 11:25
(13050 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Dosare penale pentru infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 13 ianuarie a.c., în jurul orelor 13,00, polițiștii rutieri din Țăndărei au oprit în trafic un șofer, în vârstă de 20 de ani, din Țăndărei, în vederea verificării documentelor personale precum ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2024, 18:10
(2754 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «15 ianuarie-Ziua Culturii Naționale»

Protopopiatul Slobozia: «15 ianuarie-Ziua Culturii Naționale»

Luni, 15 ianuarie 2024, sub egida «Zilei Culturii Naționale» și aniversării a 174 de ani de la nașterea marelui poet Mihai Eminescu, la Biblioteca Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza»-structura «Mihai ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2024, 17:20
(6915 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se furnizează apă cu program la Fierbinți-Târg!

Sistemul centralizat de alimentare cu apă din localitatea Fierbinți-Târg a înregistrat în ultima perioadă o creștere considerabilă a consumului, dar și o scădere a nivelurilor hidrostatice și hidrodinamice ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2024, 14:30
(11587 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Cultural «Ionel Perlea» Ialomița/Slobozia: Lansare de carte

Centrul Cultural «Ionel Perlea» organizează miercuri, 17 ianuarie 2024, orele 13,00, la Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița, conferința și lansarea de carte «Brâncuși» de Pavel Șușară. Născut ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2024, 13:40
(7869 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...