Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fetiță de doar o lună din Reviga, adusă la spital plină de vânătăi

Fetiță de doar o lună din Reviga, adusă la spital plină de vînătăi

Un caz cutremurător a ieșit la iveală în noaptea de luni spre marți, 12/13 martie 2012. O fetiță de doar o lună, din localitatea ialomițeană Reviga, a fost transferată de urgență la Spitalul «Bagdasar Arseni» din București cu multiple răni pe corp. În jurul cazului planează ipoteza că leziunile i-ar fi fost provocate chiar de părinți.
Aproape de miezul nopții, familia fetiței a solicitat, printr-un apel la 112, intervenția unui echipaj de la Ambulanță. Părinții au declarat faptul că micuța nu mînca și avea stări de vomă. Transportată la Spitalul Slobozia, medicii au constatat că trupul copilei era plin de vînătăi. Cîteva ore mai tîrziu, micuța a fost transferată la Spitalul «Bagdasar Arseni... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 19:04 (10197 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

N-ai cu cine...

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Rapid București 22-29 (11-16)

N-ai cu cine...

Simion țipă, se agită, explică, se încruntă la toată lumea! Este din păcate singurul care mai trăiește competiția la parametri normali. Echipa de handbal CSM Unirea Slobozia este în acest moment sinonimă cu blazarea. A face o echipă dintr-un lot ale cărui jucătoare termină, în majoritate, contractele la vară este ca și cum ai căuta un ac în carul cu fîn...

Rapidul nu-i mai bună, dar e mai echipă
Începutul partidei cu Rapid disputată sîmbătă, 10 martie, a făcut să ne radieze ochii a optimism. A deschis scorul Larisa Baciu, folosită mai mult decît de obicei în atac. Tot «Lari» a egalat la 3, iar fetele noastre păreau dispuse să răstoarne pronosticurile și să facă... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 18:53 (19741 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

SPORT

Slobozia face sport. Aikido, arta non-violenței!

Arte marțiale

Slobozia face sport. Aikido, arta non-violenței!

«Omul e alcătuit din corp și spirit. Corpul lustruiește spiritul. Aikido lustruiește corpul» își prezenta succint opera Morihei Uisheba, maestrul japonez care punea bazele Aikido-ului în prima parte a secolului XX. Aikido, în traducere «calea armoniei, energiei interne» este cea mai recentă artă marțială și, spun practicanții, cea mai spiritualizată. În Aikido, principiul non-violenței este dat, pe lîngă codul etic, de faptul că nu există atac. Aikidoka preia forța de atac a adversarului și o întoarce prin mișcări circulare împotriva acestuia. În România, Aikido se practică de 4 decenii, iar în momentul de față numără circa 5000 de adepți, cărora în curînd li se vor adăuga și cei din Slobozia... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 18:28 (10682 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Peste 9 milioane de lei, plata per capita a medicilor de familie

Bani grei din sănătate ușoară

Ialomița: Peste 9 milioane de lei, plata per capita a medicilor de familie

Plata per capita a medicilor de familie nu este o noutate. Lună de lună medicul se prezintă regulamentar la Casa de Sănătate unde raportează lista integrală de pacienți. Și atît! Pentru aceasta, doctorul încasează nu mai puțin de 3 lei pentru un pacient. Iar statisticile demonstrează că pe listele plătite de CJAS figurează nu mai puțin de 250 mii de ialomițeni. Un calcul simplu ne arată că, doar pentru plata per capita, sistemul sanitar ialomițean trebuie să achite costuri de peste 9 milioane lei anual!

Vremea trece, leafa merge...
Fie că un pacient se prezintă sau nu la cabinetul medicului de familie pe a cărei listă se află înscris, doctorul încasează pentru... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 09:12 (17580 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

  Ialomița pentru PSD, Slobozia pentru Martin

Drumeți în calea politicienilor locali

Ialomița pentru PSD, Slobozia pentru Martin

După două săptămîni de fiert în ceaunul politicii locale, mălaiul politic a explodat. Cine a stat prea aproape, s-a ars, ca bietul Ionașcu. Cine a știut că și mămăliga politică explodează, a profitat de suflul exploziei, precum viceprimarul Alexandru Stoica. Însă ceaunul continuă să fiarbă, iar sita cerne noi și noi scenarii. Astăzi vă prezentăm doar unul dintre cele rămase în cursă. Pînă la depunerea candidaturilor, pe 3 aprilie, a mai rămas mai puțin de o lună...

Habemus primar?
Răspunsul este nu. Deși Alexandru Stoica și-a demarat militărește campania electorală și centrează interviuri pentru electorat prin paginile ziarelor, zarurile nu sînt aruncate. Ultima... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2012, 09:04 (17761 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Unde se duc prefecții, cînd se duc?

Prefecții vechi și noi

Cu această parafrază după Nicolae Filimon deschidem seria unui șir de considerațiuni cu și despre prefecți. Demersul nostru este motivat, pe de o parte, de zvonul, tot mai persistent, care acreditează înlocuirea actualului prefect Mădălin Teculescu în mai puțin de o lună; și, pe de altă parte, de posibilitatea ca social-democrato-liberalii să cîștige alegerile, cele parlamentare, de prin noiembrie 2012...

Prefecți de PD-L
Nominalizările PD-L pentru fotoliul lui Mădălin Teculescu sînt puține. Noi vă oferim două. Prima și cea mai la îndemînă este aceea a actualului subprefect Gigi Petre. Condamnat la funcția de subprefect etern acesta și-ar putea vedea visul cu... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 12:03 (23105 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gâsca cu gâtul roșu aduce 171 de euro la hectar

O treime dintre fermierii ialomițeni primesc sprijin UE

Gîsca cu gîtul roșu aduce 171 de euro la hectar

Ialomița ar putea beneficia de subvenții suplimentare pentru terenurile agricole din arealuri naturale. În cadrul măsurilor de agromediu promovate anul acesta de UE, o treime dintre localitățile județului au devenit eligibile pentru o subvenție de 171 de euro. Banii sînt alocați pentru protejarea unei specii de păsări sălbatice, gîsca cu gîtul roșu.

Subvenții suplimentare pentru o treime din județ
În cursul săptămînii trecute, reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenții pentru Agricultură Ialomița au anunțat, în cadrul unei conferințe de presă, apariția unei noi forme de sprijin pentru fermierii ialomițeni. Potrivit declarației directorului adjunct al instituției... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 11:57 (18257 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Reducerea paturilor de spital ne obligă să facem concedieri!»

Managerul Spitalului Județean de Urgență se revoltă

«Reducerea paturilor de spital ne obligă să facem concedieri!»

Managerul celei mai mari unități medicale din județ susține că reducerea numărului de paturi din cadrul Spitalului pe care îl conduce poate avea urmări asupra personalului. În momentul de față, 40 de paturi au fost desființate, din cele 510 cîte avea Spitalul Slobozia.

Două paturi la mie pentru Ialomița
Potrivit Planului Național de Paturi adoptat recent, reprezentanții Ministerului Sănătății intenționază să reducă numărul de paturi din spitale, treptat, în fiecare an, astfel că în cadrul unităților medicale din întreaga țară să se ajungă la un număr de 5,72 de paturi de spital la 1000 de locuitori, indice care reprezintă media europeană din acest punct de vedere... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 11:06 (16544 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Cristi Andreescu, finalist la Târgu Ocna

Tenis de cîmp

Cristi Andreescu, finalist la Tîrgu Ocna

În perioada 24 februarie-2 martie 2012, la Tîrgu Ocna a avut loc un puternic turneu de categorie A din cadrul Circuitului Național al Federației Române de Tenis, adresat categoriei 12 ani. În cadrul acestei competiții, sportivul CSS Slobozia, Cristian Andreescu a ajuns pînă în finală. După ce în semifinală l-a zdrobit pe Cezar Crețu cu 6-0, 6-0, Cristian a cedat în ultimul act în  fața lui Vasile Donțu, scor 2-6, 5-7. În cadrul aceluiași turneu Ștefan Andreescu și Alexia Gîndac s-au oprit în turul II.

Radu Popa a cîștigat Cupa Vrancart Tot în aceeași perioadă și tot la Tîrgu Ocna s-a desfășurat Cupa Vrancart, de data aceasta turneu de Categoria I. La... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 10:45 (18675 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Trei săptămîni pînă la inundații

Podurile plutitoare din Ialomița, în pericol

Vechi de aproape jumătate de secol, cele patru poduri plutitoare din județ sînt amenințate de sloiurile de gheață formate pe Ialomița. Depășite de situație, autoritățile locale care le au în administrare încearcă să-și justifice dezinteresul, deși au fost înștiințate din timp să protejeze punțile...

Avertizarea bună trece primejdia rea
Așa cum era de așteptat, natura i-a luat și de această dată pe nepregătite pe primarii ialomițeni, care s-au simțit copleșiți de situație în momentul în care viscolul a început să sufle cu putere în Bărăgan. S-a întîmplat și în cazul celor patru localități din județ unde există poduri plutitoare. Vorbim despre comunele Manasia... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 10:40 (18197 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

O vioară într-un azil...

O vioară într-un azil...

Povestea vieții profesorului Ioniță Niță are un început fericit. Chiar dacă acum trupul dascălului este măcinat de boală, el a reușit să dezvăluie clipele în care a trăit la superlativ fiecare pas din existența sa. Momentele în care se afla în sala de clasă alături de elevii săi și cele în care el a reușit să învețe să facă vioara să prindă viața.

Salt în trecut...
Sînt aproape cinci ani de cînd ilustrul profesor de vioară al Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia, Ioniță Niță a părăsit spațiul public și a decis să își ducă restul zilelor în azilul de pe strada Lacului. Aici, bătrînul dascăl se simte cu adevărat liniștit. Spune că are parte de orice... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2012, 10:18 (14751 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Muzeul Național al Agriculturii: Copiii au reînviat tradiția mucenicilor la Slobozia

Muzeul Național al Agriculturii: Copiii au reînviat tradiția mucenicilor la Slobozia

Zeci de preșcolari au trecut vineri, 9 martie 2012, pragul Muzeului Național al Agriculturii din Slobozia pentru a pregăti mucenici. Tradiția este veche de aproape două decenii la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia...

Ce gust au mucenicii?
În sala mare a Muzeului Național al Agriculturii din Slobozia, cîțiva copii de la Grădinița nr. 2 din oraș pregăteau de zor o porție de mucenici. Cu mînecile suflecate și legați la brîu cu șorțuri albe, micuții frămîntau de zor coca, lăsată la dospit încă de dimineață. Degețelele mărunte împleteau apoi aluatul moale și puneau apoi pe o tavă mucenicii.
Printre micuții bucătari s-a numărat și Bogdan, un băiețel... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2012, 17:29 (12587 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Cosumator de etnobotanice în criză, transportat de mascați la spital

Un tînăr de 23 ani a fost transportat miercuri, 8 martie a.c., la Spitalul Slobozia cu ajutorul forțelor de ordine ale Poliției și Jandarmeriei. Tînărul este cunoscut drept mare consumator de etnobotanice. Cel care a cerut ajutorul oamenilor legii a fost chiar tatăl tînărului de 23 de ani. Ieri după-amiază, după ce a consumat mai multe doze de droguri sintetice, băiatul a început să aibă un comportament violent. Panicat, tatăl său a sunat la 112 în speranța că forțele de ordine i-ar putea potoli furia fiului său. La fața locului a ajuns și un echipaj de la Ambulanță, care l-a transportat pe consumatorul de droguri la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.
După ce i-au acordat îngrijiri medicale... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2012, 13:02 (13562 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Gabi Ionașcu dixit: «Radu Paros este solidar cu mine!»

Gabi Ionașcu dixit: «Radu Paros este solidar cu mine!»

Consilierul local PD-L Radu Paros și primarul PSD Gabi Ionașcu au îngropat securea războiului. Cel puțin asta este opinia actualului primar al Sloboziei care susține că Paros este de partea sa în războiul împotriva organizației municipale PSD. Rămas fără sprijinul politic al partidului în fruntea căruia a cîștigat de două ori fotoliul de primar al Sloboziei, Gabi Ionașcu a găsit sprijin în adversarii politicii pe care i-a avut pînă acum. Unul dintre aceștia este chiar consilierul Radu Paros, șeful incontestabil (dar fără funcție!) al PD-L Slobozia. Special pentru Independent, primarul încă în funcție al municipiului reședință de județ a declarat că «relația noastră a luat o traiectorie... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 17:51 (13137 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Taximetre «sparte» de hoți. S-au furat doar stațiile de emisie-recepție!

Slobozia: Taximetre «sparte» de hoți. S-au furat doar stațiile de emisie-recepție!

Patru mașini de taxi au fost sparte în noaptea de 6 spre 7 martie a.c., pe străzile din Slobozia. Hoții au furat doar stațiile de emisie-recepție cu care erau dotate automobilele.
Respectivele mașini sparte de hoți erau parcate în mai multe locații din oraș. Mai mult, potrivit anchetatorilor, acestea proveneau de la firme diferite.
Polițiștii au pornit imediat pe urmele celor care au sustras stațiile de emisie-recepție din interiorul taximetrelor, iar acum au deja un cerc de suspecți. Mai mult, oamenii legii au întocmit în cauză un dosar penal pentru furt calificat.... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 11:48 (6233 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mihail Kogălniceanu: Fost subofițer de poliție, găsit spînzurat în propria curte

Tragedie în familia unui fost subofițer de poliție, în vîrstă de 47 ani, din comuna ialomițeană Mihai Kogălniceanu. Miercuri, 7 martie a.c., bărbatul a fost găsit spînzurat într-un șopron din propria curte.
Cel care a făcut descoperirea macabră a fost un nepot al fostului om al legii. Sinucigașul nu a lăsat niciun bilet de adio, însă, în urmă cu o săptămînă, el le-ar fi comunicat rudelor sale că îi trec prin minte gînduri negre. «Săptămîna viitoare o să mîncați colivă de pe urma mea...» ar fi fost cuvintele cu care fostul subofițer și-a avertizat familia cu privire la gestul necugetat pe care l-a făcut ieri.
Bărbatul a renunțat la uniformă în urmă cu zece ani, în momentul în care a... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 11:42 (12732 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia, Viitorul Axintele

Slobozia a bătut Buzăul. Axintele, egala Domneștiului!

Unirea Slobozia a răzbunat miercuri, 7 martie, la Platonești, singura înfrîngere din această iarnă. Elevii lui Ion Ionescu au trecut cu scorul de 2-0 de divizionara secundă Gloria Buzău. Ambele goluri ale galben-albaștrilor au venit în repriza doua și au fost marcate de Emil Cristian și Dumitru Gheorghe. În echipă și-au făcut apariția mijlocașul Nicușor Crețu și atacantul Emil Nanu, ambii veniți de la Săgeata Năvodari, formație aflată în pragul desființării. «Băieții au făcut 2 zile pregătirea cu noi, și-ar dori să joace la Slobozia, dar au fost nevoiți să se întoarcă la Năvodari unde este posibil să se revină asupra ideii desființării. Pînă la elucidarea acestei situații, nu putem face nimic... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2012, 11:30 (9152 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Război juridic pentru Cinematograful «Ialomița»

Ultima țeapă imobiliară din Slobozia

Război juridic pentru Cinematograful «Ialomița»

După doi ani de termene și amînări, procesul dintre Regia Autonomă a Distribuției și Exploatării Filmelor «România Film» și SC EDA, de o parte a baricadei, și municipiul Slobozia, de cealaltă parte, a fost strămutat la Galați. Acolo, la începutul lunii martie 2012, magistrații vor trebui să decidă dacă Cinematograful Ialomița revine comunității sau va continua să «ruleze» pîine în beneficiul unei firme private. Juristul Primăriei Slobozia, Valentin Tudoran, susține că «șansele noastre sînt de 50 la sută»...

Istoria unei țepe previzibile
Legea 303, prin care se prevedea trecerea cinematografelor din administrarea RADEF «România Film» în domeniul public al administrațiilor... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2012, 13:24 (14255 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Amînarea returului, văzută cu ochi buni de ialomițeni

Iarna fotbalistică este o adevărată pacoste pentru echipele din Liga a III-a. Perioada de pregătire înseamnă, printre altele, vînarea terenurilor pentru antrenament, dar mai cu seamă a celor disponibile pentru meciuri de verificare. Iarna anului 2012 a îngreunat mai mult decît de obicei cu gheață și zăpadă bunul mers al pregătirilor, iar ecourile ei concretizate în terenuri impracticabile nu s-au stins nici în martie. Prin urmare, FRF a hotărît ca startul returului Ligii a II și a III-a, programat inițial pentru 9 martie să se amîne cu o săptămînă. Județul Ialomița are două echipe angrenate în competiția din Liga a III, Seria a II-a: liderul, Unirea Slobozia cu 36 de puncte și Viitorul Axintele... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2012, 13:15 (13455 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Se întâmplă la Slobozia: Amendatul public nr. 1

Se întîmplă la Slobozia: Amendatul public nr. 1

Conform percepției publice generale, cei mai mulți oameni certați cu ordinea și liniștea publică există la Fetești sau Țăndărei. Realitatea este însă alta. La Slobozia, un singur cetățean a primit din partea Poliției Locale mai multe amenzi decît un om obișnuit într-o viață. Și, deși este recordman absolut al amenzilor aplicate de către Poliția Locală Slobozia, nu este singur... În topul celor mai amendați slobozeni se regăsesc interlopi, prostituate sau foști pușcăriași, toți trecuți în catastiful Poliției Locale Slobozia cu zeci de amenzi...

Fost pușcăriaș, recordman la amenzi
Pe campionul incontestabil al amenzilor aplicate de către polițiștii locali îl cheamă... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2012, 13:06 (11293 vizualizări - 7 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Luni, 10 octombrie 2022, termen limită pentru depunerea a 5 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, că luni, 10 octombrie 2022, este termenul limită de depunere a notificării ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2022, 14:00
(21086 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Porților Deschise» la Biroul Teritorial Slobozia al Avocatului Poporului

În perioada 10-14 octombrie 2022, în intervalul orar 10,00-14,00, la sediul Biroului Teritorial Slobozia al instituției Avocatul Poporului se organizează «Zilele Porților Deschise». Evenimentul este dedicat ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2022, 12:45
(9843 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție emis pe numele unui slobozean care și-ar fi bătut soția

Polițiștii ialomițeni au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat, de 37 de ani. Astfel, marți, 4 octombrie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii slobozeni au fost sesizați cu privire ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2022, 19:15
(11548 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Depistați la volan deși aveau dreptul de a conduce suspendat

Polițiștii rutieri au depistat în trafic doi bărbați, de 44 și 66 de ani, care circulau pe drumurile publice deși aveau dreptul de a conduce suspendat. Au fost întocmite dosare penale și se efectuează cercetări ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2022, 19:05
(3164 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 5 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29647 , fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de marți, 4 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2022, 16:20
(1630 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier în comuna Maia

Accident rutier în comuna Maia

Luni, 3 octombrie a.c., trei echipaje de intervenție din cadrul Detașamentului de pompieri Urziceni au intervenit la un accident rutier produs în comuna Maia, în care a fost implicat un autoturism și un ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2022, 18:05
(9742 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia accident


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Marți, 4 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29642 , fiind înregistrate 19 cazuri noi față de ziua de luni, 3 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2022, 16:15
(2297 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Înrolarea în PatrimVen a devenit obligatorie începând cu 01 martie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește autorităților publice, instituțiilor publice sau de interes public că, începând cu data de 1 martie 2022, a devenit obligatorie înrolarea ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2022, 15:00
(10465 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Mașină implicată într-un accident, victimă rămasă încarcerată

Două echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit luni, 3 octombrie a.c., în cazul unui accident rutier produs pe DN2A, în care au fost implicate două autoturisme, în ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2022, 12:40
(3881 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A accident


AJOFM Ialomița: S-a modificat calculul indemnizației de șomaj

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița precizează faptul că au fost aduse modificări importante asupra calculului indemnizației de șomaj, majorându-se baza de calcul a indemnizației ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2022, 12:10
(11630 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Fetești!

Pentru conectarea la sistemul centralizat a noilor conducte de alimentare cu apă din orașul Fetești, RAJA Constanța va sista furnizarea apei potabile de marți, 4 octombrie 2022, orele 23,00, până miercuri ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2022, 21:05
(2045 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Vestigii istorice vechi de 2000 de ani la Piscul Crăsani

Muzeul Județean Ialomița: Vestigii istorice vechi de 2000 de ani la Piscul Crăsani

Descoperire deosebită a arheologilor Muzeului Județean Ialomița pe șantierul arheologic Piscul Crăsani, aflat pe arealul comunei Balaciu. În cadrul campaniei de cercetare arheologică sistematică din această ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2022, 17:50
(5959 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Logan în flăcări

Slobozia: Logan în flăcări

În municipiul Slobozia, în dimineața zilei de sâmbătă, 1 octombrie a.c., două echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism. Cauza probabilă de producere ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2022, 17:10
(2198 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Luni, 3 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29623, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de duminică, 2 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2022, 16:50
(1791 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Luciu, Urziceni și Slobozia

Accidente la Luciu, Urziceni și Slobozia

Vineri, 30 septembrie a.c., un echipaj de pompieri din Țăndărei a intervenit la un accident rutier produs în satul Luciu. În sprijin a acționat și un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2022, 14:25
(9071 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă

Administrația Județeană a Finanțelor Publicde Ialomița informează contribuabilii că începând de luni, 3 octombrie 2022, pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de 1 și 2 ani și dobânzi ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2022, 13:55
(3016 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 2 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29616, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 1 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2022, 16:35
(1849 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 1 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29613, fiind înregistrate 8 cazuri noi față de ziua de vineri, 30 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2022, 16:40
(1917 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 9 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 30 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29605, fiind înregistrate 9 cazuri noi față de ziua de joi, 29 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2022, 16:15
(1962 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Fetești

Efective mărite din cadrul IPJ Ialomița au acționat joi, 29 septembrie a.c., sprijiniți de luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale și jandarmi ialomițeni, pentru prevenirea faptelor antisociale, ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2022, 15:30
(5694 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


AJFP Ialomița: Comunicarea actelor administrative emise în formă electronică

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că au fost modificate prevederile art. 47, alin. (15) din Codul de Procedură Fiscală cu privire la comunicarea actelor administrative ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2022, 13:45
(6892 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Atenție la dioxidul de carbon!

Este culesul viilor, atenție la dioxidul de carbon acumulat în beciurile sau spațiile închise unde mustul este pus la fermentat! În fața butoaielor pline cu must pe cale să se transforme în vin, oamenii ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2022, 13:30
(3307 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar în valoare de peste 129,16 milioane de lei pentru sectoarele suin și avicol

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), efectuează plata ajutorului excepțional acordat producătorilor agricoli, crescători ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2022, 18:30
(10267 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Ajutoare financiare de peste 56,4 milioane lei pentru producătorii agricoli din sectorul vegetal

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), efectuează plata ajutorului excepțional acordat producătorilor agricoli din sectorul ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2022, 17:30
(10655 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 15 noi cazuri de COVID-19

Joi, 29 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29596, fiind înregistrate 15 cazuri noi față de ziua de miercuri, 28 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2022, 16:05
(1941 vizualizări - 0 comentarii)


Ședință a Colegiului Prefectural, convocată de prefectul județului Ialomița

Joi, 29 septembrie 2022, prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural. În cadrul întâlnirii oficiale au fost prezentate rapoartele de activitate ale Inspectoratului Teritorial ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2022, 15:30
(6791 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,54%, rata șomajului în luna august 2022

La sfârșitul lunii august 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3296 de șomeri (din care 1544 femei), rata șomajului fiind de 3,54%, cu 0,85% sub ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2022, 18:55
(10126 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat pe numele căruia era emis un mandat european de arestare, depistat în trafic de polițiștii din Țăndărei

Polițiștii din Țăndărei au oprit în trafic, în cadrul unui filtru rutier, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 41 de ani, din Țăndărei. În urma verificărilor efectuate în bazele de date, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2022, 18:45
(3821 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 28 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29581, fiind înregistrate 19 cazuri noi față de ziua de marți, 27 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2022, 16:25
(2849 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 62,62 milioane de lei în perioada ianuarie-august 2022

Administrația Județeana Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat, în perioada ianuarie-august 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 62,62 milioane ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2022, 15:55
(10465 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...