Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ion Roată: Doi tineri ialomițeni, arestați pentru trafic și consum ilicit de droguri

Ion Roată: Doi tineri ialomițeni, arestați pentru trafic și consum ilicit de droguri

Doi tineri ialomițeni au ajuns după gratii după ce au fost depistați avînd asupra lor asupra lor cantitatea de 66,75 grame de canabis.
În dimineața zilei de 12 ianuarie a.c., cadre ale Serviciul de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița și ale Inspectoratului de Poliție ale Județului Ialomița, sub coordonarea procurorilor DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița au efectuat o acțiune pe raza comunei Ion Roată, fiind efectuate 2 percheziții domiciliare, la locuințele a doi tineri, care fuseseră prinși în flagrant anterior, de către polițiștii ialomițeni, avînd asupra lor cantitatea de 66,75 grame cannabis.
Cinci persoane au fost conduse pentru cercetări la sediul DIICOT-Biroul Teritorial... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2012, 10:32 (9871 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița a plătit obolul manipulării

Slobozia: Miting «spontan» orchestrat de USL

click pe poză

Anunțat pe sticla televizoarelor încă de vineri, 13 ianuarie 2012, mitingul pro-Arafat de la Slobozia a debutat a doua zi la orele 16,30, sub sigla USL Ialomița. În fața Prefecturii, circa 150 de oameni, monitorizați atent de liderii PSD și PNL, au scandat lozinci antiprezidențiale. Mai toți cei prezenți au fost oameni în vîrstă, clienți permanenți ai mitingurilor organizate de PSD Ialomița...

Oficial, îl susținem pe Arafat
Neofical însă, la chemarea la mitingul anunțat de posturile centrale de televiziune pentru vineri, 13 ianuarie a.c., singurii care au răspuns prezent au fost jandarmii. La nici 24 de ore, sîmbătă, la orele 16,30, mitingul spontan pro-Arafat a fost... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2012, 18:33 (57331 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Prefectul pierde primul război instituțional al anului

1-0 în meciul dintre Consiliul Județean Ialomița și Instituția Prefectului

Ialomița: Prefectul pierde primul război instituțional al anului

În luna octombrie a anului trecut un nou litigiu dintre Prefectură și Consiliul Județean făcea deliciul administrației locale și asigura front de lucru presei județene. La o lună și jumătate de la debutul acestui conflict, pe 4 ianuarie 2012, cele două instituții au fost anunțate oficial cu privire la soluția adoptată de Tribunalul Ialomița: 1-0 pentru Consiliul Județean!

Istoria unui conflict creat artificial
Pe 6 octombrie 2011, Prefectura a acționat în instanță administrația județeană acuzînd-o că refuză să respecte articolul 22 din Legea 50 privind autorizarea lucrărilor de construcții. Prefectul sesiza instanța cu privire la inexistența unui plan urbanistic zonal... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2012, 10:55 (16377 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Evaziune de 2,5 ori mai mare decât bugetul județului!

Oficial, în 2011 s-au furat 2500 de miliarde

Ialomița: Evaziune de 2,5 ori mai mare decît bugetul județului!

Oficial, Ialomița a avut în 2011 un buget de puțin peste 1000 miliarde lei vechi, adică 100,287 milioane lei noi. Tot oficial, evaziunea fiscală a depășit 2500 miliarde lei vechi, adică fix 255,293 milioane lei noi. Incredibil, dar mai mult decît adevărat...

Un comunicat de presă al Finanțelor bulversează
Anul 2011 va rămîne probabil în istoria Ialomiței drept unul dintre cei mai prolifici pentru evazioniști. Asta întrucît, după cum o consemnează chiar comunicatul de presă al Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, valoarea evaziunii fiscale în Ialomița a depășit 2500 miliarde lei vechi. Adică, fix 255,293 milioane lei noi. O sumă fabuloasă, înregistrată chiar... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2012, 14:42 (11360 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

Axintenii s-au reunit cu trei nume noi în lot

Viitorul Axintele, echipă pregătită de Ion Nica și Marin Dumitrache, s-a reunit pentru pregătirea returului de campionat al Ligii a III-a luni, 9 ianuarie 2012. La reunire au fost prezenți și trei fotbaliști care au parafat de curînd înțelegeri cu echipa ialomițeană. Este vorba de mijlocașul Alin Robu (CS Balotești) și de atacanții Daniel Chiriță (CS Balotești) și Ionuț Fătu (Viitorul Chirnogi). Pe parcursul acestei săptămîni se așteaptă perfectarea a încă cel puțin patru transferuri, fiind vizați un portar și trei jucători de cîmp. Axintenii care au terminat turul de campionat pe locul 11, primul retrogradabil, au stabilit primul meci amical pe 21 ianuarie a.c., la Slobozia, cu liderul Unirea... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2012, 13:30 (10489 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Parcările cu plată disciplinează șoferii!

Cel puțin așa declară autoritățile locale

Slobozia: Parcările cu plată disciplinează șoferii!

În primăvara anului trecut, Primăria Slobozia își anunța intenția de a pune la dispoziția șoferilor din Slobozia 1500 de locuri de parcare cu plată. Valoarea anuală a unui astfel de loc de parcare se ridică la 100 de lei, iar proprietarul are dreptul de a folosi respectivul spațiu între orele 17,00 și 7,00 dimineața. La aproape un an de la demararea inițiativei, mai puțin de 500 de locuri au fost licitate, însă autoritățile se declară mulțumite și susțin că «șoferii slobozeni sînt mai disciplinați decît oricare alții...».

Licitații cu pași de melc
Demarate încă din vara anului trecut, licitațiile pentru locurile de parcare din Slobozia se derulează greu și ineficient... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2012, 18:37 (39716 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Alocări bugetare de 15 milioane lei pentru întreținerea drumurilor județene

Optimism administrativ sau «Planul de întreținere și intervenții pentru anul 2012»

Ialomița: Alocări bugetare de 15 milioane lei pentru întreținerea drumurilor județene

Consiliul Județean Ialomița a aprobat «Planul de întreținere și intervenții pentru anul 2012». Potrivit acestuia, SC Drumuri și Poduri ar putea dispune de aproximativ 15 milioane lei pentru asigurarea lucrărilor de întreținere a drumurilor județene din Ialomița pe parcursul anului în curs. Suma este considerată una optimistă, în condițiile în care instituția și-a propus reabilitarea a aproape 70 de kilometri de artere de circulație județene pînă la alegerile din toamna acestui an...

Bani mai mulți pe hîrtie
La sfîrșitul anului trecut, pe 28 decembrie 2011, plenul Consiliului Județean Ialomița a aprobat alocarea unei sume de 14,9 milioane lei pentru asigurarea lucrărilor... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2012, 18:18 (20321 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

La Slobozia s-a sunat (re)Unirea

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

La Slobozia s-a sunat (re)Unirea

Marți, 10 ianuarie 2012, a fost ziua în care elevii antrenați de Ion Ionescu, Costea Enache și Marius Milea s-au adunat pentru ceea ce ar putea să însemne un retur istoric al Unirii Slobozia. Vorbim, firește, despre promovarea galben-albaștrilor în Liga a II-a după o absență de 20 de ani...
La reunire au fost prezenți toți fotbaliștii care au pus în turul campionatului umărul la poziționarea slobozenilor pe primul loc în clasament. Avînd în vedere că Unirea are 6 puncte în fața locului 2, promovarea este mai ușor de atins ca niciodată.
În privința numelor noi din lotul Sloboziei, deocamdată nu există informații concrete. Abia la finele săptămînii ar putea apărea cîțiva jucători care să suplinească... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2012, 18:05 (15227 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șapte pentru Crucea de la Fetești

click pe poză

După concursurile destinate cailor, cei mai curajoși dintre feteșteni au înfruntat ploaia și apa rece pentru a prinde Crucea de Bobotează. Nu mai puțin de șapte tineri, mulți dintre ei «veterani» ai competiției, s-au întrecut înfruntînd apele Borcei pentru a prinde Crucea de Lemn aruncată de preoți. Ea a fost adusă la mal de către Florin Martinescu, în vîrstă de 24 de ani. El se află la a doua tentativă de acest gen și crede că a avut noroc: «Am participat și anul trecut, dar n-a fost să fie. Acum am fost mai orientat. M-am așezat mai bine. Sînt bucuros, cum să nu?! O să o păstrez toată viața, că nu se știe cînd mai am parte de așa noroc...». Tradiția spune că cel care prinde Crucea de Bobotează... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2012, 19:00 (13411 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Boboteaza Cailor» de la Fetești

click pe poză

Vineri, 6 ianuarie 2012, ialomițenii au serbat și ei Boboteaza. Potrivit tradiției, zeci de mii de credincioși au participat la slujba care cinstește Botezul Domnului în apa Iordanului, au dus acasă apă sfințită și s-au bucurat de tradiționalul Botez al Cailor. Cea mai mare comunitate care respectă această tradiție este cea de la Fetești, acolo unde sînt înregistrate peste 100 de atelaje. La «Boboteaza Cailor» de la Fetești au participat peste 30 de cai, majoritatea lipițani. Pe lîngă parada și concursurile care au marcat momentul, feteștenii au participat și la tradiționala aruncare a crucii în apele Borcei...

Tradiție și paradă
Comunitatea căruțașilor din Fetești este... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2012, 18:40 (18106 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fetiță de nouă luni din Rași, bătută cu bestialitate

Fetiță de nouă luni din Rași, bătută cu bestialitate

UPDATE: Poliția anchetează cazul fetiței

O fetiță de doar nouă luni, din Rași, a fost bătută cu bestialitate, probabil chiar de părinții săi. Pentru fetița de doar nouă luni, Florina I., părinții au sunat la 112 joi seara, 5 ianuarie 2011, invocînd că «se simte rău și are vărsături». Ajuns la fața locului, echipajul Ambulanței a fost îngrozit, fetița prezentînd semne evidente de maltratare fizică. «Copilul era vînăt de bătaie, diagnosticul nostru fiind de „politraumatism prin agresiune domestică“» au precizat medicii de la Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean Slobozia, locație unde a fost transportată de urgență fetița. În prezent, copila a fost transferată la Spitalul Clinic de Urgență «Bagdasar-Arseni» din București.
... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2012, 13:23 (8782 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SRI a filat relația economică InterAgro-Amonil

Combinatul Chimic din Slobozia, victimă în războiul gazelor naturale ieftine

SRI a filat relația economică InterAgro-Amonil

Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-DIICOT a făcut public un comunicat de presă prin care anunța începerea urmăririi penale în ceea ce privește funcționari publici cu funcții de conducere din cadrul SNGN Romgaz SA, ai Ministerului Economiei, Comerțului și Mediului de Afaceri, ai Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei-ANRE precum și reprezentanți ai InterAgro. Pentru a rezuma, funcționarii din comunicatul DIICOT ar fi favorizat InterAgro la obținerea de gaze naturale ieftine, subminînd economia națională. Între InterAgro și Combinatul Chimic Amonil din Slobozia s-a parafat la începutul lunii noiembrie 2009 un contract de furnizare... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2012, 09:55 (24324 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A vrut să trimită bani falși unui prieten de la Oficiul Poștal Urziceni!

Un tînăr sucevean din Rădăuți a încercat să plaseze bancnote false în Ialomița

A vrut să trimită bani falși unui prieten de la Oficiul Poștal Urziceni!

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița au întocmit pe numele unui tînăr, de 23 ani, din municipiul Rădăuți-Suceava, un dosar penal sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de plasare de monedă falsă.
Tînărul s-a prezentat marți, 3 ianuarie a.c., la Oficiul Poștal Urziceni și a dorit să trimită suma de 10000 lei unui prieten. Cu ocazia numărării bancnotelor, oficiantul a observat că două dintre acestea, în cupiură de 100 lei, par a fi false și au aceeași serie. Suspectul a declarat anchetatorilor că suma de bani provenea de la o persoană din București, căruia i-a vîndut mai multe produse agroalimentare.
Cele două bancnote în cupiură de 100 lei au fost ridicate... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2012, 07:03 (14236 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Gafele anului 2011 în politica locală

Ialomița: Gafele anului 2011 în politica locală

Știm! Nu putem vorbi de o viață publică fără politică. Însă politica locală nu există... Ea e doar o reflexie strîmbă a ordinelor transmise de la Centru, indiferent de partid, executant sau situație. Dar chiar așa fiind, politica locală afectează rutina comunității, deciziile electorale și, dacă nu spunem vorbe mari, chiar și viitorul nostru. În aceste condiții, un top al gafelor contabilizate de către presa locală în ultimul an nu e doar un demers legitim, ci unul necesar. Pentru că, veți fi aflat deja, 2012 e an electoral și, chiar dacă nu știm pe cine, de ales, trebuie să alegem pe cineva.

Fidelul lui Geoană
Despre Silvian Ciupercă am scris anul acesta atît de mult... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2012, 14:11 (14143 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

51% dintre liceeni sunt semianalfabeți

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița confirmă

51% dintre liceeni sînt semianalfabeți

Cifrele avansate de Independent în urmă cu două luni au fost confirmate oficial de către responsabilii Inspectoratului Școlar Ialomița. Potrivit rezultatelor Testelor Inițiale centralizate la nivelul instituției, 51 la sută dintre elevii de liceu din județ au obținut note sub 5 la toate disciplinele de studiu, mai puțin Geografie și Religie. Nici în cazul celorlalte cicluri școlare lucrurile nu stau mai bine. În cazul învățămîntului gimnazial, numărul claselor care au obținut note sub 5 se apropie de 40 la sută. Noul inspector general școlar, Luminița Barcari, opinează că «rezultatele ar putea să nu reflecte realitatea», în condițiile în care mulți dintre elevi au tratat cu superficialitate... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2012, 09:06 (76902 vizualizări - 57 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița administrativă, între eșec și performanță

Ialomița administrativă, între eșec și performanță


Partea plină a paharului: Administrațiile locale gestionează prost investițiile europene
Un raport făcut public de către Instituția Prefectului la începutul lunii decembrie 2011 susține că «derularea investițiilor cu fonduri europene în Ialomița s-a făcut cu dificultate», iar «multe dintre proiecte au înregistrat probleme care au generat întîrzieri» în implementarea lor. Concluziile reprezintă rezultatul unui control desfășurat timp de o săptămînă, în perioada 3-10 noimebrie a.c., în opt unități administrativ-teritoriale ale județului, respectiv în localitățile: Urziceni, Dridu, Coșereni, Grivița, Reviga, Amara, Mihail Kogălniceanu, Făcăeni. Potrivit declarațiilor... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2012, 10:14 (17579 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Război la Bărbulești

Patru răniți și un mort în urma unui scandal între două clanuri de țigani

UPDATE: Descinderi ale Poliției la mai multe adrese din Bărbulești

Debutul noului an 2012 a fost marcat la Bărbulești printr-o baie de sînge. Două familii de țigani au folosit un întreg arsenal, respectiv puști, pistoale, bîte, săbii și topoare, pentru a-și demonstra supremația. Scandalul ar fi izbucnit, neoficial, după ce copiii familiilor implicate s-ar fi luat la ceartă pe stradă...
Oficial, duminică, 1 ianuarie 2012, în jurul orei 15,30, Poliția a fost sesizată prin 112 asupra unui scandal izbucnit între două familii de țigani din Bărbulești. Acestea foloseau deja arme de foc și săbii pentru a-și face dreptate, intervenția rapidă a echipajelor de mascați limitînd proporțiile unui dezastru ușor de anticipat. Astfel, la intervenția polițiștilor, 5 persoane... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2012, 22:08 (19940 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: 2011, anul administrației locale

RETROSPECTIVĂ

Ialomița: 2011, anul administrației locale

După un an în care Ialomița a stat sub zodia faptelor de vitejie ale oficialilor ialomițeni, Independent declară anul 2011 drept anul administrației locale. Apreciem că a fost un an trist pentru populația silită să strîngă cureaua cu 25 la sută și un an cumplit pentru administrația națională și județeană obligată să fure cu 25 la sută mai mult. S-au petrecut multe, au avut loc evenimente remarcabile și s-au împlinit profeții electorale și administrative pe care Independent le-a reflectat cu maximum de obiectivitate posibilă și convingerea că, indiferent care este adevărul, acesta trebuie consemnat. Le mulțumim pe această cale protagoniștilor articolelor noastre dar și cititorilor... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2011, 11:17 (14125 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Bani pentru învățămînt, asistență socială și drumuri

175 milioane lei revin Ialomiței din cote defalcate de TVA

Legea bugetului de stat acordă Ialomiței o șansă minimă de supraviețuire. Dacă proiectul legislativ va fi votat în forma actuală, județul nostru ar putea să beneficieze de alocări bugetare de austeritate, menite să sprijine unitățile administrativ teritoriale din punct de vedere fiscal. Vorbim desigur, de cele peste 175 milioane lei, bani ce revin Ialomiței din sumele defalcate din taxa pe valoare adăugată...

Descentralizare pe banii statului
La nivelul anului 2012, cheltuielile descentralizate vor beneficia de alocări bugetare echivalente cu puțin peste 21 milioane de lei. Astfel, susținerea sistemului de protecție a copilului înseamnă, potrivit Legii bugetului de stat... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2011, 15:02 (14708 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Asistență socială la standarde europene pentru Fetești

Protopopiatul Fetești vrea să investească 1,5 milioane de euro

Asistență socială la standarde europene pentru Fetești

Orașul Fetești este considerat unul dintre cele mai sărace orașe ale județului. Însă cea mai mare problemă a zonei, apreciază autoritățile locale, o reprezintă lipsa unor servicii sociale adecvate nevoilor populației. Pentru a contrabalansa această carență majoră, Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Fetești propune transformarea fostului sediu al Primăriei Fetești într-un Centru Multifuncțional care să permită asigurarea unor sevicii de asistență socială la standarde europene. Investiția în viitorul Centru se ridică la circa 1,5 milioane de euro și urmează să fie asigurată din fonduri europene.

Sediul vechii Primării, Centru de Asistență Socială
Sediul vechii... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2011, 10:21 (21234 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
339 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 110 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 2 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17866, fiind înregistrate 110 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 15:20
(2718 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

DN21: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Luni, 1 noiembrie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit în cazul unui accident rutier, petrecut pe DN21, între Slobozia Nouă și Iazu. Din evenimentul rutier a rezultat o victimă conștientă și neîncarcerată ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 12:20
(5983 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul plăților în avans aferente Campaniei 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 18 octombrie-01 noiembrie 2021, a fost autorizat la plată în cadrul Campaniei de plăți în avans pentru anul 2021 un număr ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 10:55
(11211 vizualizări - 0 comentarii)


Un minor la volan a produs un accident la Bărbulești

Sâmbătă, 30 octombrie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției Nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că pe raza comunei Bărbulești s-a produs un ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:35
(4717 vizualizări - 0 comentarii)


Petreceri private la Alexeni și Bărbulești, întrerupte și amendate de polițiști

La sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, respectiv pentru verificarea modului în care sunt respectate reglementările ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:25
(4750 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna noiembrie 2021

Ministerul Finanțelor a emis, începând de luni, 1 noiembrie 2021, noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 3,75%, 4,25% și 4,65%. Titlurile ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:15
(8802 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 128 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 1 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17756, fiind înregistrate 128 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:05
(10026 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Fetești Oraș

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 90 mm, de la intersecția străzilor Călărași cu Nucilor din municipiul Fetești, RAJA Constanța a ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 13:15
(3875 vizualizări - 0 comentarii)


Antrenorul de Lupte Nicolae Pârvu a pierdut lupta cu boala COVID-19

Antrenorul de Lupte Nicolae Pârvu a pierdut lupta cu boala COVID-19

Boala infecțioasă COVID-19 i-a luat viața profesorului de lupte Nicolae Pârvu, din localitatea Perieți. Acesta a decedat în dimineața zilei de luni, 1 noiembrie 2021, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 12:40
(10204 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: «Salonul de toamnă 2021»

Miercuri, 3 noiembrie 2021,  ora 14,00,  la Galeriile «Arcadia» din incinta Centrului Cultural «Ionel Perlea»Slobozia, va avea loc vernisajul expoziției «Salonul de toamnă 2021» al Uniunii Artiștilor ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 12:25
(8897 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Intervenții la 5 accidente rutiere

În dimineața zilei de luni, 1 noiembrie a.c., trei echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 12:10
(3167 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 93 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 31 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17628, fiind înregistrate 93 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2021, 16:40
(7216 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 86 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 30 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17535, fiind înregistrate 86 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2021, 17:05
(5258 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Tânăr de 20 de ani, mort într-un accident rutier

Slobozia: Tânăr de 20 de ani, mort într-un accident rutier

O persoană a murit și alte trei au fost rănite într-un accident rutier petrecut în dimineața zilei de sâmbătă, 30 octombrie 2021, în apropiere de Slobozia, pe DN21. Din verificările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2021, 13:45
(6251 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 3370 de tichete de masă, distribuite către centrele de vaccinare

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a achiziționat 3370 de tichete de masă, urmând a fi distribuite către centrele de vaccinare, cabinetele medicilor de familii și ambulatoriile de specialitate, unde ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 18:25
(12125 vizualizări - 4 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 284 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 29 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17449, fiind înregistrate 284 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 16:35
(4139 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Hăinuțe tricotate pentru nou-născuți

Protopopiatul Urziceni: Hăinuțe tricotate pentru nou-născuți

Cu sprijinul Protopopiatului Urziceni, tinerele mame care și-au adus pe lume bebelușii în cadrul Spitalului Municipal Urziceni au beneficiat de hăinuțe tricotate, donate de către Fundația «Copii în Dificultate ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 16:20
(6083 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Modalitatea de transmitere a documentelor pentru solicitarea șomajului tehnic

Angajatorii care se încadrează în categoria domeniilor supuse restricțiilor, conform HG nr. 1090/2021, și a căror activitate a fost întreruptă total sau parțial, vor depune la AJOFM Ialomița, în luna curentă ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 16:05
(13967 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținuți pentru «tulburarea ordinii publice» și «distrugere»

Polițiștii ialomițeni au emis joi, 28 octombrie a.c., 3 mandate de reținere pentru 24 de ore, pe numele a trei tineri, cu vârste cuprinse între 21 și 26 de ani. Aceștia sunt acuzați de comiterea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 15:05
(3036 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

În ultimele 24 de ore au fost verificate 314 obiective de interes, dintre care 171 de societăți comerciale, unde polițiștii, alături de celelalte structuri cu care acționează în sistem integrat, au instruit ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 14:55
(2466 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri din Bărbulești, cercetați pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis un dosar penal pe numele a doi tineri de 16 ani, din comuna Bărbulești, sub acuzația de «furt calificat». Din cercetări a reieșit faptul că tinerii ar fi pătruns, în timpul ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 14:50
(1889 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au efectuat acțiuni privind modul în care, la nivelul județului, sunt respectate măsurile de prevenire a răspândirii virusului SARS-CoV-2. Ca urmare a abaterilor ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 19:15
(7872 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Jos: A intrat cu mașina într-un gard

Polițiștii au fost solicitați să intervină în cazul unui accident rutier petrecut în seara zilei de miercuri, 27 octombrie a.c., pe raza localității Fierbinții de Jos. Aflat la volanul unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 19:00
(2401 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 150 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 28 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17165, fiind înregistrate 150 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 16:20
(6618 vizualizări - 0 comentarii)


Rata de vaccinare anti-COVID-19 la Slobozia a depășit 50%

Conform datelor oficiale avansate de autoritățile județene, Slobozia are cea mai mare rată de vaccinare din întreg județul. La 26 octombrie 2021, procentul înregistrat oficial era de 50,09%. Următoarele ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 15:05
(10811 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Centrul de testare gratuită COVID-19, deschis

Slobozia: Centrul de testare gratuită COVID-19, deschis

Miercuri, 27 octombrie a.c., în Piața Revoluției din Slobozia s-a deschis Centrul de testare gratuită COVID-19. Încă de la primele ore ale dimineții, zeci de slobozeni s-au așezat la rând pentru a se testa ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 18:10
(3905 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Percheziții la persoane bănuite de furt de electricitate

Țăndărei: Percheziții la persoane bănuite de furt de electricitate

Miercuri, 27 octombrie a.c., în intervalul orar 6,00-10,00, 55 de polițiști din structurile de Ordine Publică, Poliție Rutieră, Investigații Criminale, Investigarea Criminalității Economice, Serviciului ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 17:25
(4527 vizualizări - 1 comentariu)


Persoană urmărită la nivel național, depistată de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 17:10
(3259 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 329 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 27 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17015, fiind înregistrate 329 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 16:55
(1792 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancțiuni pentru nerespectarea măsurilor sanitare

Marți, 26 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat noi acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor, menținerea ordinii și liniștii publice și verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 16:45
(2229 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...