Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Prefectul pierde primul război instituțional al anului

1-0 în meciul dintre Consiliul Județean Ialomița și Instituția Prefectului

Ialomița: Prefectul pierde primul război instituțional al anului

În luna octombrie a anului trecut un nou litigiu dintre Prefectură și Consiliul Județean făcea deliciul administrației locale și asigura front de lucru presei județene. La o lună și jumătate de la debutul acestui conflict, pe 4 ianuarie 2012, cele două instituții au fost anunțate oficial cu privire la soluția adoptată de Tribunalul Ialomița: 1-0 pentru Consiliul Județean!

Istoria unui conflict creat artificial
Pe 6 octombrie 2011, Prefectura a acționat în instanță administrația județeană acuzînd-o că refuză să respecte articolul 22 din Legea 50 privind autorizarea lucrărilor de construcții. Prefectul sesiza instanța cu privire la inexistența unui plan urbanistic zonal... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2012, 10:55 (16377 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Evaziune de 2,5 ori mai mare decât bugetul județului!

Oficial, în 2011 s-au furat 2500 de miliarde

Ialomița: Evaziune de 2,5 ori mai mare decît bugetul județului!

Oficial, Ialomița a avut în 2011 un buget de puțin peste 1000 miliarde lei vechi, adică 100,287 milioane lei noi. Tot oficial, evaziunea fiscală a depășit 2500 miliarde lei vechi, adică fix 255,293 milioane lei noi. Incredibil, dar mai mult decît adevărat...

Un comunicat de presă al Finanțelor bulversează
Anul 2011 va rămîne probabil în istoria Ialomiței drept unul dintre cei mai prolifici pentru evazioniști. Asta întrucît, după cum o consemnează chiar comunicatul de presă al Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, valoarea evaziunii fiscale în Ialomița a depășit 2500 miliarde lei vechi. Adică, fix 255,293 milioane lei noi. O sumă fabuloasă, înregistrată chiar... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2012, 14:42 (11360 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

Axintenii s-au reunit cu trei nume noi în lot

Viitorul Axintele, echipă pregătită de Ion Nica și Marin Dumitrache, s-a reunit pentru pregătirea returului de campionat al Ligii a III-a luni, 9 ianuarie 2012. La reunire au fost prezenți și trei fotbaliști care au parafat de curînd înțelegeri cu echipa ialomițeană. Este vorba de mijlocașul Alin Robu (CS Balotești) și de atacanții Daniel Chiriță (CS Balotești) și Ionuț Fătu (Viitorul Chirnogi). Pe parcursul acestei săptămîni se așteaptă perfectarea a încă cel puțin patru transferuri, fiind vizați un portar și trei jucători de cîmp. Axintenii care au terminat turul de campionat pe locul 11, primul retrogradabil, au stabilit primul meci amical pe 21 ianuarie a.c., la Slobozia, cu liderul Unirea... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2012, 13:30 (10489 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Parcările cu plată disciplinează șoferii!

Cel puțin așa declară autoritățile locale

Slobozia: Parcările cu plată disciplinează șoferii!

În primăvara anului trecut, Primăria Slobozia își anunța intenția de a pune la dispoziția șoferilor din Slobozia 1500 de locuri de parcare cu plată. Valoarea anuală a unui astfel de loc de parcare se ridică la 100 de lei, iar proprietarul are dreptul de a folosi respectivul spațiu între orele 17,00 și 7,00 dimineața. La aproape un an de la demararea inițiativei, mai puțin de 500 de locuri au fost licitate, însă autoritățile se declară mulțumite și susțin că «șoferii slobozeni sînt mai disciplinați decît oricare alții...».

Licitații cu pași de melc
Demarate încă din vara anului trecut, licitațiile pentru locurile de parcare din Slobozia se derulează greu și ineficient... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2012, 18:37 (39716 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Alocări bugetare de 15 milioane lei pentru întreținerea drumurilor județene

Optimism administrativ sau «Planul de întreținere și intervenții pentru anul 2012»

Ialomița: Alocări bugetare de 15 milioane lei pentru întreținerea drumurilor județene

Consiliul Județean Ialomița a aprobat «Planul de întreținere și intervenții pentru anul 2012». Potrivit acestuia, SC Drumuri și Poduri ar putea dispune de aproximativ 15 milioane lei pentru asigurarea lucrărilor de întreținere a drumurilor județene din Ialomița pe parcursul anului în curs. Suma este considerată una optimistă, în condițiile în care instituția și-a propus reabilitarea a aproape 70 de kilometri de artere de circulație județene pînă la alegerile din toamna acestui an...

Bani mai mulți pe hîrtie
La sfîrșitul anului trecut, pe 28 decembrie 2011, plenul Consiliului Județean Ialomița a aprobat alocarea unei sume de 14,9 milioane lei pentru asigurarea lucrărilor... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2012, 18:18 (20321 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

La Slobozia s-a sunat (re)Unirea

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

La Slobozia s-a sunat (re)Unirea

Marți, 10 ianuarie 2012, a fost ziua în care elevii antrenați de Ion Ionescu, Costea Enache și Marius Milea s-au adunat pentru ceea ce ar putea să însemne un retur istoric al Unirii Slobozia. Vorbim, firește, despre promovarea galben-albaștrilor în Liga a II-a după o absență de 20 de ani...
La reunire au fost prezenți toți fotbaliștii care au pus în turul campionatului umărul la poziționarea slobozenilor pe primul loc în clasament. Avînd în vedere că Unirea are 6 puncte în fața locului 2, promovarea este mai ușor de atins ca niciodată.
În privința numelor noi din lotul Sloboziei, deocamdată nu există informații concrete. Abia la finele săptămînii ar putea apărea cîțiva jucători care să suplinească... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2012, 18:05 (15227 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șapte pentru Crucea de la Fetești

click pe poză

După concursurile destinate cailor, cei mai curajoși dintre feteșteni au înfruntat ploaia și apa rece pentru a prinde Crucea de Bobotează. Nu mai puțin de șapte tineri, mulți dintre ei «veterani» ai competiției, s-au întrecut înfruntînd apele Borcei pentru a prinde Crucea de Lemn aruncată de preoți. Ea a fost adusă la mal de către Florin Martinescu, în vîrstă de 24 de ani. El se află la a doua tentativă de acest gen și crede că a avut noroc: «Am participat și anul trecut, dar n-a fost să fie. Acum am fost mai orientat. M-am așezat mai bine. Sînt bucuros, cum să nu?! O să o păstrez toată viața, că nu se știe cînd mai am parte de așa noroc...». Tradiția spune că cel care prinde Crucea de Bobotează... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2012, 19:00 (13411 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

«Boboteaza Cailor» de la Fetești

click pe poză

Vineri, 6 ianuarie 2012, ialomițenii au serbat și ei Boboteaza. Potrivit tradiției, zeci de mii de credincioși au participat la slujba care cinstește Botezul Domnului în apa Iordanului, au dus acasă apă sfințită și s-au bucurat de tradiționalul Botez al Cailor. Cea mai mare comunitate care respectă această tradiție este cea de la Fetești, acolo unde sînt înregistrate peste 100 de atelaje. La «Boboteaza Cailor» de la Fetești au participat peste 30 de cai, majoritatea lipițani. Pe lîngă parada și concursurile care au marcat momentul, feteștenii au participat și la tradiționala aruncare a crucii în apele Borcei...

Tradiție și paradă
Comunitatea căruțașilor din Fetești este... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2012, 18:40 (18105 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fetiță de nouă luni din Rași, bătută cu bestialitate

Fetiță de nouă luni din Rași, bătută cu bestialitate

UPDATE: Poliția anchetează cazul fetiței

O fetiță de doar nouă luni, din Rași, a fost bătută cu bestialitate, probabil chiar de părinții săi. Pentru fetița de doar nouă luni, Florina I., părinții au sunat la 112 joi seara, 5 ianuarie 2011, invocînd că «se simte rău și are vărsături». Ajuns la fața locului, echipajul Ambulanței a fost îngrozit, fetița prezentînd semne evidente de maltratare fizică. «Copilul era vînăt de bătaie, diagnosticul nostru fiind de „politraumatism prin agresiune domestică“» au precizat medicii de la Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean Slobozia, locație unde a fost transportată de urgență fetița. În prezent, copila a fost transferată la Spitalul Clinic de Urgență «Bagdasar-Arseni» din București.
... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2012, 13:23 (8782 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SRI a filat relația economică InterAgro-Amonil

Combinatul Chimic din Slobozia, victimă în războiul gazelor naturale ieftine

SRI a filat relația economică InterAgro-Amonil

Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-DIICOT a făcut public un comunicat de presă prin care anunța începerea urmăririi penale în ceea ce privește funcționari publici cu funcții de conducere din cadrul SNGN Romgaz SA, ai Ministerului Economiei, Comerțului și Mediului de Afaceri, ai Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei-ANRE precum și reprezentanți ai InterAgro. Pentru a rezuma, funcționarii din comunicatul DIICOT ar fi favorizat InterAgro la obținerea de gaze naturale ieftine, subminînd economia națională. Între InterAgro și Combinatul Chimic Amonil din Slobozia s-a parafat la începutul lunii noiembrie 2009 un contract de furnizare... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2012, 09:55 (24322 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A vrut să trimită bani falși unui prieten de la Oficiul Poștal Urziceni!

Un tînăr sucevean din Rădăuți a încercat să plaseze bancnote false în Ialomița

A vrut să trimită bani falși unui prieten de la Oficiul Poștal Urziceni!

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița au întocmit pe numele unui tînăr, de 23 ani, din municipiul Rădăuți-Suceava, un dosar penal sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de plasare de monedă falsă.
Tînărul s-a prezentat marți, 3 ianuarie a.c., la Oficiul Poștal Urziceni și a dorit să trimită suma de 10000 lei unui prieten. Cu ocazia numărării bancnotelor, oficiantul a observat că două dintre acestea, în cupiură de 100 lei, par a fi false și au aceeași serie. Suspectul a declarat anchetatorilor că suma de bani provenea de la o persoană din București, căruia i-a vîndut mai multe produse agroalimentare.
Cele două bancnote în cupiură de 100 lei au fost ridicate... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2012, 07:03 (14235 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Gafele anului 2011 în politica locală

Ialomița: Gafele anului 2011 în politica locală

Știm! Nu putem vorbi de o viață publică fără politică. Însă politica locală nu există... Ea e doar o reflexie strîmbă a ordinelor transmise de la Centru, indiferent de partid, executant sau situație. Dar chiar așa fiind, politica locală afectează rutina comunității, deciziile electorale și, dacă nu spunem vorbe mari, chiar și viitorul nostru. În aceste condiții, un top al gafelor contabilizate de către presa locală în ultimul an nu e doar un demers legitim, ci unul necesar. Pentru că, veți fi aflat deja, 2012 e an electoral și, chiar dacă nu știm pe cine, de ales, trebuie să alegem pe cineva.

Fidelul lui Geoană
Despre Silvian Ciupercă am scris anul acesta atît de mult... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2012, 14:11 (14143 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

51% dintre liceeni sunt semianalfabeți

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița confirmă

51% dintre liceeni sînt semianalfabeți

Cifrele avansate de Independent în urmă cu două luni au fost confirmate oficial de către responsabilii Inspectoratului Școlar Ialomița. Potrivit rezultatelor Testelor Inițiale centralizate la nivelul instituției, 51 la sută dintre elevii de liceu din județ au obținut note sub 5 la toate disciplinele de studiu, mai puțin Geografie și Religie. Nici în cazul celorlalte cicluri școlare lucrurile nu stau mai bine. În cazul învățămîntului gimnazial, numărul claselor care au obținut note sub 5 se apropie de 40 la sută. Noul inspector general școlar, Luminița Barcari, opinează că «rezultatele ar putea să nu reflecte realitatea», în condițiile în care mulți dintre elevi au tratat cu superficialitate... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2012, 09:06 (76902 vizualizări - 57 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița administrativă, între eșec și performanță

Ialomița administrativă, între eșec și performanță


Partea plină a paharului: Administrațiile locale gestionează prost investițiile europene
Un raport făcut public de către Instituția Prefectului la începutul lunii decembrie 2011 susține că «derularea investițiilor cu fonduri europene în Ialomița s-a făcut cu dificultate», iar «multe dintre proiecte au înregistrat probleme care au generat întîrzieri» în implementarea lor. Concluziile reprezintă rezultatul unui control desfășurat timp de o săptămînă, în perioada 3-10 noimebrie a.c., în opt unități administrativ-teritoriale ale județului, respectiv în localitățile: Urziceni, Dridu, Coșereni, Grivița, Reviga, Amara, Mihail Kogălniceanu, Făcăeni. Potrivit declarațiilor... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2012, 10:14 (17579 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război la Bărbulești

Patru răniți și un mort în urma unui scandal între două clanuri de țigani

UPDATE: Descinderi ale Poliției la mai multe adrese din Bărbulești

Debutul noului an 2012 a fost marcat la Bărbulești printr-o baie de sînge. Două familii de țigani au folosit un întreg arsenal, respectiv puști, pistoale, bîte, săbii și topoare, pentru a-și demonstra supremația. Scandalul ar fi izbucnit, neoficial, după ce copiii familiilor implicate s-ar fi luat la ceartă pe stradă...
Oficial, duminică, 1 ianuarie 2012, în jurul orei 15,30, Poliția a fost sesizată prin 112 asupra unui scandal izbucnit între două familii de țigani din Bărbulești. Acestea foloseau deja arme de foc și săbii pentru a-și face dreptate, intervenția rapidă a echipajelor de mascați limitînd proporțiile unui dezastru ușor de anticipat. Astfel, la intervenția polițiștilor, 5 persoane... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2012, 22:08 (19939 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 2011, anul administrației locale

RETROSPECTIVĂ

Ialomița: 2011, anul administrației locale

După un an în care Ialomița a stat sub zodia faptelor de vitejie ale oficialilor ialomițeni, Independent declară anul 2011 drept anul administrației locale. Apreciem că a fost un an trist pentru populația silită să strîngă cureaua cu 25 la sută și un an cumplit pentru administrația națională și județeană obligată să fure cu 25 la sută mai mult. S-au petrecut multe, au avut loc evenimente remarcabile și s-au împlinit profeții electorale și administrative pe care Independent le-a reflectat cu maximum de obiectivitate posibilă și convingerea că, indiferent care este adevărul, acesta trebuie consemnat. Le mulțumim pe această cale protagoniștilor articolelor noastre dar și cititorilor... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2011, 11:17 (14125 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Bani pentru învățămînt, asistență socială și drumuri

175 milioane lei revin Ialomiței din cote defalcate de TVA

Legea bugetului de stat acordă Ialomiței o șansă minimă de supraviețuire. Dacă proiectul legislativ va fi votat în forma actuală, județul nostru ar putea să beneficieze de alocări bugetare de austeritate, menite să sprijine unitățile administrativ teritoriale din punct de vedere fiscal. Vorbim desigur, de cele peste 175 milioane lei, bani ce revin Ialomiței din sumele defalcate din taxa pe valoare adăugată...

Descentralizare pe banii statului
La nivelul anului 2012, cheltuielile descentralizate vor beneficia de alocări bugetare echivalente cu puțin peste 21 milioane de lei. Astfel, susținerea sistemului de protecție a copilului înseamnă, potrivit Legii bugetului de stat... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2011, 15:02 (14703 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Asistență socială la standarde europene pentru Fetești

Protopopiatul Fetești vrea să investească 1,5 milioane de euro

Asistență socială la standarde europene pentru Fetești

Orașul Fetești este considerat unul dintre cele mai sărace orașe ale județului. Însă cea mai mare problemă a zonei, apreciază autoritățile locale, o reprezintă lipsa unor servicii sociale adecvate nevoilor populației. Pentru a contrabalansa această carență majoră, Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Fetești propune transformarea fostului sediu al Primăriei Fetești într-un Centru Multifuncțional care să permită asigurarea unor sevicii de asistență socială la standarde europene. Investiția în viitorul Centru se ridică la circa 1,5 milioane de euro și urmează să fie asigurată din fonduri europene.

Sediul vechii Primării, Centru de Asistență Socială
Sediul vechii... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2011, 10:21 (21234 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Creangă a învins, Ionescu a surprins

Superturneu de tenis de masă la Slobozia

Creangă a învins, Ionescu a surprins

27-28 decembrie 2011 a fost perioada în care tenisul de masă a atras multă lume în Sala Sporturilor din Slobozia. Puternicul turneu organizat de firmele Transmin, La Costa, Vlase și Global Oil a demonstat că orașul nostru are un public avizat, care știe să guste din plin o astfel de competiție. A fost prezentă crema tenisului de masă românesc, dar și campionul Serbiei. Despre organizare și forța competiției am putea spune multe, dar mai bine îi lăsăm să vorbească pe cei care s-au aflat în scenă. Călin Creangă, învingătorul turneului: «Un public minunat și o organizare superbă, care ne-au făcut să etalăm cel mai bun tenis pe care-l știm. Poate voi reveni... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2011, 15:50 (15593 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Topul primarilor care vor fi aleși din primul tur

Ce alege Ialomița cu ochii închiși

Topul primarilor care vor fi aleși din primul tur

În sfîrșit, Guvernul a decis comasarea alegerilor locale cu cele parlamentare. Vestea bulversează definitiv viața tihnită a șefilor locali de partide și ridică cota politică a primarilor ialomițeni. Încercăm să ne înscriem în trend oferind un top al primarilor care, în opinia noastră, vor fi aleși din primul tur. Fără a avea pretenția că sîntem infailibili, credem că topul nostru reflectă o realitate de care electoratul ialomițean ar trebui să țină seamă. Și nu vorbim, firește, despre electoratul care le garantează celor din top eligibilitatea, ci de masa tăcută de electori care ar putea schimba această realitate la alegerile din 2012.

Mutul de la Ograda (PSD)
Lilian... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2011, 15:47 (17030 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: primar top Ialomița

Miercuri 24 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Percheziții la Urziceni și Manasia

Aproape 100 de polițiști ialomițeni au efectuat luni, 17 februarie 2020, pe raza municipiului Urziceni și a comunei Manasia 12 percheziții domiciliare. În urma acestora au fost ridicate 4 arme, fiind aplicate ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2020, 00:40
(4636 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele de muncă cu timp parțial, în atenția ITM Ialomița

În perioada 13-23 ianuarie 2020, s-a desfășurat, la inițiativa Inspecției Muncii, o campanie națională privind respectarea de către angajatori a prevederilor legale referitoare la încheierea, modificarea ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 18:05
(2884 vizualizări - 3 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agenției, care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2020, 12:50
(3726 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minoră de 13 ani, apel fals la 112 sub pretextul de răpire

Zeci de polițiști și jandarmi s-au mobilizat joi, 13 februarie a.c., pentru a localiza o minoră în vârstă de 13 ani care a apelat, la orele 14,00, numărul unic de urgență pentru a anunța că ar fi fost răpită ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 18:35
(3673 vizualizări - 1 comentariu)


Alexeni: Bărbat de 56 de ani, mort după ce a traversat prin loc nepermis

Joi, 13 februarie a.c., în jurul orelor 19,00, polițiștii Serviciului Rutier au intervenit pe raza localității Alexeni după ce un bărbat, în vârstă de 47 de ani, a accidentat mortal un altul în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2020, 18:25
(6430 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Accident rutier pe raza municipiului Slobozia, în dimineața zilei de joi, 13 februarie 2020. O mașină în care se aflau un adult și doi minori a intrat într-o țeavă de gaze. Pompierii Detașamentului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2020, 16:05
(4854 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

Întrucât condițiile meteorologice s-au îmbunătățit, miercuri, 12 februarie a.c., în jurul orelor 10,00, s-au reluat căutările pe Brațul Borcea al Dunării, în zona localității Vlădeni, pentru cele două persoane ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 18:10
(4410 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Jos: Avarie la conducta de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Podgoriilor, din localitatea Fierbinții de Jos, județul Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 17:20
(3934 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Pieton acroșat de un autoturism

Luni, 10 februarie 2020, polițiștii din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs pe DJ201, în localitatea Coșereni, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 18:10
(2369 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 10 februarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii au oprit în trafic pe DN2C, pe raza localității Grivița, un autoturism condus de un bărbat de 63 de ani, din județul Mureș. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 17:50
(1846 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Focare de pestă stinse oficial

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, în perioada 30 ianuarie-3 februarie 2020, la nivelul județului au fost stinse 17 focare de pestă ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 17:45
(3587 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în orașul Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură de pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA Constanța ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 17:40
(3425 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița/Prahova: Percheziții la persoane bănuite de contrabandă

Polițiștii specializați în Investigarea Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 7 percheziții domiciliare, în urma cărora au indisponibilizat peste 4300 de țigarete, 25 litri de băuturi ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2020, 18:40
(2497 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Sâmbătă și duminică, 8/9 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza județului patru șoferi ialomițeni care au condus pe drumurile publice aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2020, 18:25
(2222 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițiștii au amendat cerșetorii

Duminică, 9 februarie a.c., polițiștii din Fetești au acționat pe linia prevenirii și combaterii parazitismului stradal, depistarea cerșetorilor și minorilor lăsați fără supraveghere, predispuși la comiterea ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2020, 18:20
(1859 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

Miercuri, 5 februarie a.c., polițiștii din Jilavele, în baza unor activități pe linia depistării persoanelor urmărite și a celor care posedă mandate de executare a pedepsei, au identificat, pe raza comunei ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2020, 15:40
(3287 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Roșu de viscol și ninsori în Ialomița

Cod Roșu de viscol și ninsori în Ialomița

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, județele Buzău, Brăila, Ialomița, Călărași și Tulcea vor fi vizate de Cod Roșu de viscol și ninsori. Astfel, Ialomița va intra sub incidența Codului Roșu de viscol și ninsori de miercuri, 5 februarie 2020, orele 22,00, până joi, 6 februarie 2020, orele 8,00. Să precizăm că fenomenele vizate de Codul Roșu de viscol și ninsori fac referire la intensificări puternice ale vântului cu rafale de peste 85-90 km/h, viscol, ninsori relativ abundente, vizibilitatea fiind redusă semnificativ. ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2020, 13:50
(4538 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Marți, 4 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente de circulație, soldate cu rănirea a patru persoane. Primul accident rutier s-a produs în jurul orei 9,00, pe DJ213, în afara ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2020, 13:45
(1782 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Bărbat de 60 de ani, mort în casa incendiată

Miloșești: Bărbat de 60 de ani, mort în casa incendiată

În noaptea de marți spre miercuri, 4/5 februarie 2020, în jurul orelor 23,45, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Miloșești. La locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2020, 11:10
(4149 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Căzănești: Pieton lovit de o mașină!

Luni, 3 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DN2A, în localitatea Căzănești, soldat cu decesul unei persoane. Din primele cercetări ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 18:40
(2691 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, drogat la volan

Luni, 3 februarie a.c., polițiștii din Urziceni, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza de competență, au oprit în trafic un tânăr, de 21 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe o stradă din ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 18:35
(2316 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Arestat pentru «vătămare corporală»

Luni, 3 februarie a.c., polițiștii din Coșereni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 17:25
(2204 vizualizări - 0 comentarii)


AJPIS Ialomița: Modificări privind cuantumul alocației de stat pentru copii

În conformitate cu prevederile Legii nr. 214/2019, pentru completarea art. 3 din Legea nr. 61/1993 privind alocația de stat pentru copii, începând cu data de 1 ianuarie 2020, cuantumul alocației de stat ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 17:20
(3296 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA SA Constanța activează Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a atenționărilor meteorologice de intensificări ale vântului (cu rafale ce vor depăși 60-70 km/h) și ninsori viscolite, la nivelul RAJA SA Constanța s-a decis activarea Comandamentului pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 17:15
(5801 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în localitatea Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură de pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA este ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 17:10
(2753 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Gârbovi

Incendiu la o casă din Gârbovi

În noaptea de luni spre marți, 3/4 februarie 2020, în jurul orei 00,25, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Gârbovi. La locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 17:05
(2371 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Vlădeni: S-au înecat în apele Borcei

Doi bărbați, de 42 și 48 de ani, din comuna Vlădeni, s-au înecat în cursul zilei de luni, 3 februarie 2020, în apele Brațului Borcea. Aceștia se aflau într-o barcă alături de alți doi bărbați, de 36 și ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 16:35
(3658 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Accident rutier cu 3 autoturisme

Coșereni: Accident rutier cu 3 autoturisme

Trei autoturisme au fost avariate și o femeie de 41 de ani a fost rănită ușor, în urma unui accident rutier petrecut în zona localității Coșereni. Evenimentul rutier s-a produs marți, 4 februarie 2020, ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 13:09
(3295 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism furat din Buzău, descoperit la Gârbovi

În data de 31 ianuarie 2019, în jurul orelor 19,30, polițiștii ialomițeni au identificat în localitatea Gârbovi un autoturism declarat furat de către polițiștii din Buzău. Un tânăr de 18 ani, din Pogoanele ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2020, 18:50
(2031 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Femei agresate de soți

Sâmbătă, 1 februarie a.c., o femeie din comuna Dridu a sunat la 112 solicitând ajutor împotriva soțului de 45 de ani care ar fi agresat-o. La fața locului s-au deplasat polițiștii din orașul Fierbinți- ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2020, 18:40
(2212 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...