Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Parcările cu plată disciplinează șoferii!

Cel puțin așa declară autoritățile locale

Slobozia: Parcările cu plată disciplinează șoferii!

În primăvara anului trecut, Primăria Slobozia își anunța intenția de a pune la dispoziția șoferilor din Slobozia 1500 de locuri de parcare cu plată. Valoarea anuală a unui astfel de loc de parcare se ridică la 100 de lei, iar proprietarul are dreptul de a folosi respectivul spațiu între orele 17,00 și 7,00 dimineața. La aproape un an de la demararea inițiativei, mai puțin de 500 de locuri au fost licitate, însă autoritățile se declară mulțumite și susțin că «șoferii slobozeni sînt mai disciplinați decît oricare alții...».

Licitații cu pași de melc
Demarate încă din vara anului trecut, licitațiile pentru locurile de parcare din Slobozia se derulează greu și ineficient... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2012, 18:37 (39715 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Alocări bugetare de 15 milioane lei pentru întreținerea drumurilor județene

Optimism administrativ sau «Planul de întreținere și intervenții pentru anul 2012»

Ialomița: Alocări bugetare de 15 milioane lei pentru întreținerea drumurilor județene

Consiliul Județean Ialomița a aprobat «Planul de întreținere și intervenții pentru anul 2012». Potrivit acestuia, SC Drumuri și Poduri ar putea dispune de aproximativ 15 milioane lei pentru asigurarea lucrărilor de întreținere a drumurilor județene din Ialomița pe parcursul anului în curs. Suma este considerată una optimistă, în condițiile în care instituția și-a propus reabilitarea a aproape 70 de kilometri de artere de circulație județene pînă la alegerile din toamna acestui an...

Bani mai mulți pe hîrtie
La sfîrșitul anului trecut, pe 28 decembrie 2011, plenul Consiliului Județean Ialomița a aprobat alocarea unei sume de 14,9 milioane lei pentru asigurarea lucrărilor... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2012, 18:18 (20321 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

La Slobozia s-a sunat (re)Unirea

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

La Slobozia s-a sunat (re)Unirea

Marți, 10 ianuarie 2012, a fost ziua în care elevii antrenați de Ion Ionescu, Costea Enache și Marius Milea s-au adunat pentru ceea ce ar putea să însemne un retur istoric al Unirii Slobozia. Vorbim, firește, despre promovarea galben-albaștrilor în Liga a II-a după o absență de 20 de ani...
La reunire au fost prezenți toți fotbaliștii care au pus în turul campionatului umărul la poziționarea slobozenilor pe primul loc în clasament. Avînd în vedere că Unirea are 6 puncte în fața locului 2, promovarea este mai ușor de atins ca niciodată.
În privința numelor noi din lotul Sloboziei, deocamdată nu există informații concrete. Abia la finele săptămînii ar putea apărea cîțiva jucători care să suplinească... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2012, 18:05 (15227 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Șapte pentru Crucea de la Fetești

click pe poză

După concursurile destinate cailor, cei mai curajoși dintre feteșteni au înfruntat ploaia și apa rece pentru a prinde Crucea de Bobotează. Nu mai puțin de șapte tineri, mulți dintre ei «veterani» ai competiției, s-au întrecut înfruntînd apele Borcei pentru a prinde Crucea de Lemn aruncată de preoți. Ea a fost adusă la mal de către Florin Martinescu, în vîrstă de 24 de ani. El se află la a doua tentativă de acest gen și crede că a avut noroc: «Am participat și anul trecut, dar n-a fost să fie. Acum am fost mai orientat. M-am așezat mai bine. Sînt bucuros, cum să nu?! O să o păstrez toată viața, că nu se știe cînd mai am parte de așa noroc...». Tradiția spune că cel care prinde Crucea de Bobotează... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2012, 19:00 (13411 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Boboteaza Cailor» de la Fetești

click pe poză

Vineri, 6 ianuarie 2012, ialomițenii au serbat și ei Boboteaza. Potrivit tradiției, zeci de mii de credincioși au participat la slujba care cinstește Botezul Domnului în apa Iordanului, au dus acasă apă sfințită și s-au bucurat de tradiționalul Botez al Cailor. Cea mai mare comunitate care respectă această tradiție este cea de la Fetești, acolo unde sînt înregistrate peste 100 de atelaje. La «Boboteaza Cailor» de la Fetești au participat peste 30 de cai, majoritatea lipițani. Pe lîngă parada și concursurile care au marcat momentul, feteștenii au participat și la tradiționala aruncare a crucii în apele Borcei...

Tradiție și paradă
Comunitatea căruțașilor din Fetești este... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2012, 18:40 (18105 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fetiță de nouă luni din Rași, bătută cu bestialitate

Fetiță de nouă luni din Rași, bătută cu bestialitate

UPDATE: Poliția anchetează cazul fetiței

O fetiță de doar nouă luni, din Rași, a fost bătută cu bestialitate, probabil chiar de părinții săi. Pentru fetița de doar nouă luni, Florina I., părinții au sunat la 112 joi seara, 5 ianuarie 2011, invocînd că «se simte rău și are vărsături». Ajuns la fața locului, echipajul Ambulanței a fost îngrozit, fetița prezentînd semne evidente de maltratare fizică. «Copilul era vînăt de bătaie, diagnosticul nostru fiind de „politraumatism prin agresiune domestică“» au precizat medicii de la Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean Slobozia, locație unde a fost transportată de urgență fetița. În prezent, copila a fost transferată la Spitalul Clinic de Urgență «Bagdasar-Arseni» din București.
... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2012, 13:23 (8782 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SRI a filat relația economică InterAgro-Amonil

Combinatul Chimic din Slobozia, victimă în războiul gazelor naturale ieftine

SRI a filat relația economică InterAgro-Amonil

Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-DIICOT a făcut public un comunicat de presă prin care anunța începerea urmăririi penale în ceea ce privește funcționari publici cu funcții de conducere din cadrul SNGN Romgaz SA, ai Ministerului Economiei, Comerțului și Mediului de Afaceri, ai Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei-ANRE precum și reprezentanți ai InterAgro. Pentru a rezuma, funcționarii din comunicatul DIICOT ar fi favorizat InterAgro la obținerea de gaze naturale ieftine, subminînd economia națională. Între InterAgro și Combinatul Chimic Amonil din Slobozia s-a parafat la începutul lunii noiembrie 2009 un contract de furnizare... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2012, 09:55 (24319 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

A vrut să trimită bani falși unui prieten de la Oficiul Poștal Urziceni!

Un tînăr sucevean din Rădăuți a încercat să plaseze bancnote false în Ialomița

A vrut să trimită bani falși unui prieten de la Oficiul Poștal Urziceni!

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița au întocmit pe numele unui tînăr, de 23 ani, din municipiul Rădăuți-Suceava, un dosar penal sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de plasare de monedă falsă.
Tînărul s-a prezentat marți, 3 ianuarie a.c., la Oficiul Poștal Urziceni și a dorit să trimită suma de 10000 lei unui prieten. Cu ocazia numărării bancnotelor, oficiantul a observat că două dintre acestea, în cupiură de 100 lei, par a fi false și au aceeași serie. Suspectul a declarat anchetatorilor că suma de bani provenea de la o persoană din București, căruia i-a vîndut mai multe produse agroalimentare.
Cele două bancnote în cupiură de 100 lei au fost ridicate... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2012, 07:03 (14234 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Gafele anului 2011 în politica locală

Ialomița: Gafele anului 2011 în politica locală

Știm! Nu putem vorbi de o viață publică fără politică. Însă politica locală nu există... Ea e doar o reflexie strîmbă a ordinelor transmise de la Centru, indiferent de partid, executant sau situație. Dar chiar așa fiind, politica locală afectează rutina comunității, deciziile electorale și, dacă nu spunem vorbe mari, chiar și viitorul nostru. În aceste condiții, un top al gafelor contabilizate de către presa locală în ultimul an nu e doar un demers legitim, ci unul necesar. Pentru că, veți fi aflat deja, 2012 e an electoral și, chiar dacă nu știm pe cine, de ales, trebuie să alegem pe cineva.

Fidelul lui Geoană
Despre Silvian Ciupercă am scris anul acesta atît de mult... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2012, 14:11 (14143 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

51% dintre liceeni sunt semianalfabeți

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița confirmă

51% dintre liceeni sînt semianalfabeți

Cifrele avansate de Independent în urmă cu două luni au fost confirmate oficial de către responsabilii Inspectoratului Școlar Ialomița. Potrivit rezultatelor Testelor Inițiale centralizate la nivelul instituției, 51 la sută dintre elevii de liceu din județ au obținut note sub 5 la toate disciplinele de studiu, mai puțin Geografie și Religie. Nici în cazul celorlalte cicluri școlare lucrurile nu stau mai bine. În cazul învățămîntului gimnazial, numărul claselor care au obținut note sub 5 se apropie de 40 la sută. Noul inspector general școlar, Luminița Barcari, opinează că «rezultatele ar putea să nu reflecte realitatea», în condițiile în care mulți dintre elevi au tratat cu superficialitate... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2012, 09:06 (76902 vizualizări - 57 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița administrativă, între eșec și performanță

Ialomița administrativă, între eșec și performanță


Partea plină a paharului: Administrațiile locale gestionează prost investițiile europene
Un raport făcut public de către Instituția Prefectului la începutul lunii decembrie 2011 susține că «derularea investițiilor cu fonduri europene în Ialomița s-a făcut cu dificultate», iar «multe dintre proiecte au înregistrat probleme care au generat întîrzieri» în implementarea lor. Concluziile reprezintă rezultatul unui control desfășurat timp de o săptămînă, în perioada 3-10 noimebrie a.c., în opt unități administrativ-teritoriale ale județului, respectiv în localitățile: Urziceni, Dridu, Coșereni, Grivița, Reviga, Amara, Mihail Kogălniceanu, Făcăeni. Potrivit declarațiilor... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2012, 10:14 (17579 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război la Bărbulești

Patru răniți și un mort în urma unui scandal între două clanuri de țigani

UPDATE: Descinderi ale Poliției la mai multe adrese din Bărbulești

Debutul noului an 2012 a fost marcat la Bărbulești printr-o baie de sînge. Două familii de țigani au folosit un întreg arsenal, respectiv puști, pistoale, bîte, săbii și topoare, pentru a-și demonstra supremația. Scandalul ar fi izbucnit, neoficial, după ce copiii familiilor implicate s-ar fi luat la ceartă pe stradă...
Oficial, duminică, 1 ianuarie 2012, în jurul orei 15,30, Poliția a fost sesizată prin 112 asupra unui scandal izbucnit între două familii de țigani din Bărbulești. Acestea foloseau deja arme de foc și săbii pentru a-și face dreptate, intervenția rapidă a echipajelor de mascați limitînd proporțiile unui dezastru ușor de anticipat. Astfel, la intervenția polițiștilor, 5 persoane... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2012, 22:08 (19937 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 2011, anul administrației locale

RETROSPECTIVĂ

Ialomița: 2011, anul administrației locale

După un an în care Ialomița a stat sub zodia faptelor de vitejie ale oficialilor ialomițeni, Independent declară anul 2011 drept anul administrației locale. Apreciem că a fost un an trist pentru populația silită să strîngă cureaua cu 25 la sută și un an cumplit pentru administrația națională și județeană obligată să fure cu 25 la sută mai mult. S-au petrecut multe, au avut loc evenimente remarcabile și s-au împlinit profeții electorale și administrative pe care Independent le-a reflectat cu maximum de obiectivitate posibilă și convingerea că, indiferent care este adevărul, acesta trebuie consemnat. Le mulțumim pe această cale protagoniștilor articolelor noastre dar și cititorilor... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2011, 11:17 (14125 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bani pentru învățămînt, asistență socială și drumuri

175 milioane lei revin Ialomiței din cote defalcate de TVA

Legea bugetului de stat acordă Ialomiței o șansă minimă de supraviețuire. Dacă proiectul legislativ va fi votat în forma actuală, județul nostru ar putea să beneficieze de alocări bugetare de austeritate, menite să sprijine unitățile administrativ teritoriale din punct de vedere fiscal. Vorbim desigur, de cele peste 175 milioane lei, bani ce revin Ialomiței din sumele defalcate din taxa pe valoare adăugată...

Descentralizare pe banii statului
La nivelul anului 2012, cheltuielile descentralizate vor beneficia de alocări bugetare echivalente cu puțin peste 21 milioane de lei. Astfel, susținerea sistemului de protecție a copilului înseamnă, potrivit Legii bugetului de stat... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2011, 15:02 (14702 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistență socială la standarde europene pentru Fetești

Protopopiatul Fetești vrea să investească 1,5 milioane de euro

Asistență socială la standarde europene pentru Fetești

Orașul Fetești este considerat unul dintre cele mai sărace orașe ale județului. Însă cea mai mare problemă a zonei, apreciază autoritățile locale, o reprezintă lipsa unor servicii sociale adecvate nevoilor populației. Pentru a contrabalansa această carență majoră, Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Fetești propune transformarea fostului sediu al Primăriei Fetești într-un Centru Multifuncțional care să permită asigurarea unor sevicii de asistență socială la standarde europene. Investiția în viitorul Centru se ridică la circa 1,5 milioane de euro și urmează să fie asigurată din fonduri europene.

Sediul vechii Primării, Centru de Asistență Socială
Sediul vechii... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2011, 10:21 (21234 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Creangă a învins, Ionescu a surprins

Superturneu de tenis de masă la Slobozia

Creangă a învins, Ionescu a surprins

27-28 decembrie 2011 a fost perioada în care tenisul de masă a atras multă lume în Sala Sporturilor din Slobozia. Puternicul turneu organizat de firmele Transmin, La Costa, Vlase și Global Oil a demonstat că orașul nostru are un public avizat, care știe să guste din plin o astfel de competiție. A fost prezentă crema tenisului de masă românesc, dar și campionul Serbiei. Despre organizare și forța competiției am putea spune multe, dar mai bine îi lăsăm să vorbească pe cei care s-au aflat în scenă. Călin Creangă, învingătorul turneului: «Un public minunat și o organizare superbă, care ne-au făcut să etalăm cel mai bun tenis pe care-l știm. Poate voi reveni... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2011, 15:50 (15593 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Topul primarilor care vor fi aleși din primul tur

Ce alege Ialomița cu ochii închiși

Topul primarilor care vor fi aleși din primul tur

În sfîrșit, Guvernul a decis comasarea alegerilor locale cu cele parlamentare. Vestea bulversează definitiv viața tihnită a șefilor locali de partide și ridică cota politică a primarilor ialomițeni. Încercăm să ne înscriem în trend oferind un top al primarilor care, în opinia noastră, vor fi aleși din primul tur. Fără a avea pretenția că sîntem infailibili, credem că topul nostru reflectă o realitate de care electoratul ialomițean ar trebui să țină seamă. Și nu vorbim, firește, despre electoratul care le garantează celor din top eligibilitatea, ci de masa tăcută de electori care ar putea schimba această realitate la alegerile din 2012.

Mutul de la Ograda (PSD)
Lilian... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2011, 15:47 (17029 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: primar top Ialomița

EVENIMENT

Luptă pentru viața Danielei Ochiverzi

Apel umanitar

Luptă pentru viața Danielei Ochiverzi

Daniela Ochiverzi are 4 ani și s-a născut cu o formă rară de cancer. Este elevă la grădinița de la bloc, pe strada Sadoveanu. Anul trecut, după 2 ani de luptă cu boala, doctorii le-au spus părinților că Daniela Ochiverzi e mai bine și că se poate întoarce la colegii ei. Apoi boala a recidivat: «Acum e la spital, luptă pentru viața ei. Luptă și părinții, dar nu au resurse. O păzesc din mașină, în fața spitalului, noapte de noapte!» explică aproape jenată educatoarea fetei, Ileana Condruț. «E drept, tratamentul e gratuit, dar doctorii costă. Totul costă... Nu ne-au cerut nimic, nici nu știu că facem asta! Dar tocmai de aceea trebuie să-i ajutăm...». Ca să sprijine eforturile financiare ale părinților... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2011, 11:23 (9944 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

«Love for sale» la superlativ

Al șaisprezecelea Revelion la Urziceni

«Love for sale» la superlativ

La sfîrșitul săptămînii precedente, orașul Urziceni a fost gazda internațională a caricaturii și umorului. După o întrerupere de un an, a șaisprezecea ediție a Festivalului Internațional de Umor «Revelionul Caricaturiștilor» a renăscut mai strălucitoare și mai vie decît oricînd. Cu 37 de țări incluse în concurs și un număr record de lucrări expuse (peste 500!), Festivalul de la Urziceni a dovedit că își merită numele și că poate concura oricînd cu festivaluri de tradiție din Europa sau de pretutindeni.

Un punct de sprijin pentru caricatura internațională
Pornit ca un banal concurs de caricatură națională în 1996, «Revelionul Caricaturiștilor» de la Urziceni a ajuns la... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2011, 08:41 (19426 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Investițiile ialomițene caută surse de cofinanțare

Consiliul Județean Ialomița repartizează din doi în doi

Investițiile ialomițene caută surse de cofinanțare

Săptămîna trecută, Consiliul Județean Ialomița a aprobat alocarea a 500 mii de lei pentru cofinațarea programelor și proiectelor de dezvoltare locală. Suma completează cele 19 milioane lei distribuite de către autoritățile județene în luna februarie a acestui an pentru susținerea investițiilor cu fonduri europene sau guvernamentale derulate la nivelul celor 66 de administrații locale din Ialomița. Autoritățile locale susțin însă că sumele alocate pe parcursul anului sînt de 4-5 ori mai mici decît necesarul și caută surse alternative de finanțare...

500 mii de lei pentru echilibrarea bugetelor locale
Săptămîna trecută, în cadrul ședinței lunare a Consiliului Județean... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2011, 11:14 (17181 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Traficul rutier revine la normal. Se circulă în condiții de iarnă!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că sîmbătă, 28 ianuarie 2012, orele 18,00, traficul este în continuare blocat pe Autostrada A2 intre km 136 si km 159 ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 19:32
(7447 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Evaziune de 3,5 milioane lei cu produse petroliere

Un bărbat de 44 ani, din Fundata, administrator al unei societăți comerciale este cercetat penal pentru o evaziune de peste 3,5 milioane lei. Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au reținut ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:49
(13465 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița: Zăpadă, foc și urgențe medicale

Joi, 26 ianuarie, pompierii Secției Urziceni au acționat timp de mai bine de 8 ore pe DN2, în apropierea comunei Movilița pentru deszăpezire. În urma intervențiilor, 33 de autoturisme, un microbuz și un ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:47
(15709 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Informare privind normele de venit

«Pînă la 31 ianuarie 2012, persoanele fizice care obțin venituri a căror impunere au la bază normele anuale de venit au dreptul să opteze pentru determinarea venitului net în sistem real» informează Direcția ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:46
(13455 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Codul Portocaliu, transformat în Cod Galben

Administrația Națională de Meteorologie a revenit la Codul Galben pentru mai multe județe care primiseră atenționarea de Cod Portocaliu în urmă cu trei zile. Printre județele care au revenit la avertizarea ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2012, 19:43
(11685 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Au fost realimentate cu electricitate toate localitățile

Efortul echipelor Enel pentru restabilirea alimentării cu energie electrică a localităților afectate de ninsorile și vîntul extrem de puternic a dat roade. Potrivit unui comunicat al ENEL, «în județul ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2012, 19:29
(11502 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de ninsori abundente și viscol

Ialomița: Cod Portocaliu de ninsori abundente și viscol

Administrația Națională de Meteorologie a schimbat Codul Galben emis marți, 24 ianuarie 2012, cu atenționare Cod Portocaliu (pînă la 26 ianuarie, orele 18,00). Printre județele afectate se numără și Ialomița ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2012, 11:08
(16895 vizualizări - 5 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:50
(6187 vizualizări - 0 comentarii)


Dubă furată din Germania, găsită la Slobozia

Dubă furată din Germania, găsită la Slobozia

În prima zi a săptămînii, luni, 23 ianuarie, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi Auto au organizat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:37
(17085 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea declarațiilor, 25 ianuarie 2012

Miercuri, 25 ianuarie 2012, este termenul limită pînă la care contribuabilii pot să depună la Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița declarațiile privind diversele obligații la bugetul de stat ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 16:33
(8540 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori abundente și viscol

Ialomița: Cod Galben de ninsori abundente și viscol

Pentru intervalul 25 ianuarie 2012, orele 2,00-26 ianuarie 2012, orele 18,00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod Galben pentru mai multe județe. Printre județele ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:15
(12676 vizualizări - 1 comentariu)


Moldoveni: Trei copii de 14-16 ani au intrat în casa unui bătrîn încercînd să fure!

Trei adolescenți, cu vîrste cuprinse între 14 și 16 ani, din Moldoveni, sînt cercetați pentru furt calificat. Pe scurt, cei trei au intrat în perioada 1 decembrie-3 ianuarie 2011 în locuința unui consătean ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:12
(14496 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Prinși în flagrant după ce au furat o țeavă de irigat!

Polițiștii Secției Coșereni au prins pe raza comunei Drăgoești trei indivizi, cu vîrste cuprinse între 19 și 33 ani, toți dintr-o comună călărășeană, care se deplasau cu o căruță. Potrivit polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:10
(14914 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Beat la volan

Un tînăr de 22 ani din Ciulnița este cercetat actual de polițiștii slobozeni pentru conducere a unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost prins luni, 23 ianuarie a.c., de către ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 13:01
(13104 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Prins cu doi iepuri în rucsac

Un bărbat de 39 ani, din Adîncata, este acuzat de braconaj. Pe numele individului, polițiștii au deschis o anchetă după ce a fost prins luni, 23 ianuarie, pe Fondul de vînătoare nr. 43, pe cîmpul din extravilanul ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 12:51
(14456 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Hoț de aluminiu prins de polițiști

Luni, 23 ianuarie, un bărbat de 37 ani, din Ion Roată, a fost prins de o patrulă de siguranță publică, în timp ce transporta cu o căruță 20 kg de aluminiu. În urma verificărilor ulterioare s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2012, 12:42
(13869 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 24 Ianuarie-Unirea Principatelor Române, sărbătorită

Prefectura Ialomița, alături de Garnizoana Slobozia și Consiliul Local Slobozia îi invită pe ialomițeni la manifestările prilejuite de împlinirea a 153 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:56
(12040 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 825 kg de lapte praf fără documente de proveniență, confiscate de polițiști

Vineri, 20 ianuarie a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr în vârstă de 32 ani, din Constanța, în timp ce transporta cantitatea de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:19
(14768 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Grad de colectare a veniturilor bugetare de 110,55% în decembrie 2011

În luna decembrie 2011 au fost încasate la bugetul general consolidat peste 42,16 milioane lei. Astfel, programul alocat de colectare a veniturilor bugetare a înregistrat un grad de realizare de 110,55 ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 13:14
(11196 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 2 accidente, 5 persoane rănite doar într-o singură zi!

Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a cinci persoane.
Primul eveniment rutier s-a produs din cauza neadaptării vitezei de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:44
(10475 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Surprinși în timp ce furau un capac de canalizare!

Un tînăr de 23 ani, din orașul Țăndărei, a sesizat Poliția cu privire la faptul că pe strada 1 Decembrie din localitate a observat două persoane care au sustras un capac de canalizare, după care au fugit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:41
(12016 vizualizări - 1 comentariu)


Enel Distribuție Dobrogea: 2 linii de medie tensiune și 2 posturi de transformare din Ialomița, afectate de condițiile meteo

Din cauza condițiilor meteo deosebite, a ninsorii abundente, a viscolului și a chiciurei depuse pe elemente de rețea , în noaptea de sîmbătă, 21/22 ianuarie, au fost afectate rețelele electrice din raza ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:40
(18054 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist băut, acroșat de un vehicul. Șoferul a refuzat testarea alcoolscop!

Vineri, 20 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Poliției Țăndărei au fost sesizați despre faptul că pe raza orașului s-a produs un accident rutier. Din cercetările efectuate, polițiștii au stabilit că în ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:38
(10364 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Arestat pentru «vătămare corporală»

În cursul zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza orașului Amara, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:37
(19448 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara arestare


Căzănești: Slobozean depistat beat la volan

O patrulă de siguranță publică aflată în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza orașului Căzănești a depistat sîmbătă, 21 ianuarie a.c., în jurul orei 21.00, un tînăr de 27 ani, din Slobozia, care ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:36
(15183 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton lovit pe trecerea de pietoni, femeie acroșată de un autoturism!

În dimineața zilei de vineri, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 6.30, în municipiul Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton. În urma cercetărilor polițiștilor, s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:35
(11489 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Depistat pe autostradă cu peste 20 tone de fier vechi fără tiche de cîntar!

Un bărbat de 38 ani, din Constanța, a fost depistat pe autostrada A2, în timp ce conducea un ansamblul auto, cu care transporta cantitatea de peste 20 tone deșeuri din fier, pentru care nu a putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:12
(10451 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 7 permise reținute, amenzi de peste 65000 lei

La acest sfîrșit de săptămână, 21-22 ianuarie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:08
(14166 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 55 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 23 ianuarie 2012, sînt disponibile 55 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:05
(15588 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Echipajul SMURD a intervenit la un accident pe autostradă

Sîmbătă, 21 ianuarie a.c., în jurul orei 18,45, în dreptul kilometrului 140, pe autostrada A2, s-a produs un accident de circulație. Echipajul SMURD al ISU Ialomița a fost solicitat să intervină, după ce ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2012, 12:03
(13639 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...