Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ziaristul Enciu Bobârniche, «De la Ceaușescu la Băsescu»

Ziaristul Enciu Bobîrniche, «De la Ceaușescu la Băsescu»

Vineri, 11 noiembrie 2011, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, ziaristul Enciu Bobîrniche a lansat primul volum al cărții «De la Ceaușescu la Băsescu, 20 de ani viață politică ialomițeană». Volumul este o radiografie pertinentă a vieții politice și nu numai, într-o perioadă tulbure și tulburată de evenimente locale la care Enciu Bobîrniche a fost martor. Calitatea autodeclarată de martor i-a permis autorului să se reflecte ca personaj, o postură inedită în scrieri de această factură. «Privesc în sală și descopăr că aproape toate personajele cărții sînt aici, pe scaune» a declarat el la lansare. Menționăm că la lansarea de vineri au participat majoritatea liderilor politici locali... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2011, 16:06 (12753 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Perieți, satul cu cele mai adânci gropi

Perieți, satul cu cele mai adînci gropi

Comuna Perieți are 5 sate: Perieți, Fundata, Misleanu, Păltiniș și Stejaru. Deși e situată la doar 10 kilometri de Slobozia, comuna pare uitată de lume. Iar gropile din asfaltul de pe strada principala din localitate pot concura lejer într-un concurs de gen.

Condamnații administrației PSD
Pe strada principală din Perieți intri din șoseaua națională. Înainte de curbă, cum vii dinspre Slobozia. Casele sînt modeste, iar majoritatea lor sînt derăpănate, semn că satul e bătrîn și mai sărac ca niciodată. La nici 200 de metri, asfaltul vechi de mai bine de 20 de ani se transformă într-un lung șir de gropi. În fața școlii, culmea ironiei, o bucățică de nici jumătate de metru... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2011, 16:03 (20414 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Neacșu, cercetat penal pentru conflict de interese

Deputatul PSD și fiica din dotare

Neacșu, cercetat penal pentru conflict de interese

Recent, Agenția Națională de Integritate a sesizat Parchetul de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție pentru cercetarea a șase deputați acuzați de săvîrșirea infracțiunii de conflict de interese. Motivarea ANI reține că deputații și-ar fi angajat rudele la birourile parlamentare, încălcînd astfel, grosolan, prevederile legale.

Neacșu și-a angajat fiica la cabinetul parlamentar
Printre cei 6 demnitari publici se află și deputatul PSD de Ialomița, Marian Neacșu. Domnia sa este acuzat de faptul că și-a angajat fiica drept referent la Cabinetul Parlamentar. «Domnul Marian Neacșu, deputat în Parlamentul României, a propus angajarea și a avizat contractul individual... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2011, 15:54 (16140 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

ATI premiază tinerii ialomițeni

Concurs de fotografie și filme de scurt metraj

Asociația Tinerilor din Ialomița, în parteneriat cu Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia și Consiliul Județean Ialomița organizează Concursul «ATI Fest», desfășurat în perioada 3-27 noiembrie 2011. Competiția se adresează tinerilor cu vîrste cuprinse între 14 și 21 de ani și le oferă acestora posibilitatea ca, prin eforturi proprii, să cîștige premii atractive, în valoare de pînă la 600 lei, fie că vorbim de categoria filmelor de scurt metraj ori de cea a fotografiei.
Premierea lucrărilor înscrise pînă la această dată va fi făcută în cadul unui eveniment public desfășurat la Slobozia, în data de 30 noiembrie 2011, în baza unei jurizări din partea experților din fiecare domeniu de... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2011, 14:50 (10679 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Teculescu caută pamântul făgăduințelor politice

Islazurile comunale au intrat la apă

Prefectul Teculescu caută pamîntul făgăduințelor politice

Luna trecută, după ani de tăcere, Prefectura Ialomița a anunțat public că reia demersurile legate de retrocedarea terenurilor agricole foștilor proprietari. Potrivit datelor oficiale, la acest moment încă mai există 14 mii de solicitări privind retrocedarea unor terenuri agricole, însă administrațiile locale declară că nu mai au teren disponibil. În așteptarea despăgubirilor, potrivit legii 247/2005, privind reforma în domeniile proprietății și justiției, prefectul Mădălin Teculescu a declanșat propriul război împotriva Consiliului Județean Ialomița. După un prim episod consumat luna trecută, instituția face publică o listă privind deficitul de teren înregistrat de fiecare autoritate publică locală... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2011, 09:22 (13365 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Primarii PSD, obligați să-și confirme statutul de candidat

Cine se frige cu ciorbă, suflă și-n adeziuni

Primarii PSD, obligați să-și confirme statutul de candidat

În vreme ce Geoană scrutează zarea în căutarea unui partid care să-i prelungească agonia politică, emulul lui local încearcă să se pună la adăpost de o trădare în masă. Potrivit declarațiilor oficiale ale președintelui Silvian Ciupercă, primarii din teritoriu au obligația să-și depună anticipat candidaturile pentru alegerile din 2012. Termenul limită a fost 11 noiembrie, dar mulți dintre primari susțin că habar n-au ce trebuia să facă. În vremea asta, în culisele filialei umblă tot mai sîcîitor zvonul că președintele Ciupercă cochetează cu ideea înființării «Noii Stîngi», de dragul aceluiași Geoană, fie-i țărîna politică ușoară.

La candidaturi adunarea!
Cel mai sărac... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2011, 09:15 (17346 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Părintele Mihalașcu de la Fetești, infractor recunoscut de Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Țeapă de 1 miliard pentru o excursie la Ierusalim

EXCLUSIV: Părintele Mihalașcu de la Fetești, infractor recunoscut de Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Un preot din Fetești s-a transformat din slujitor al Domnului în escroc. Părintele a păgubit aproape 30 de enoriași, promițîndu-le că îi va duce într-un pelerinaj la Ierusalim. În realitate însă, popa a fugit cu banii credincioșilor. Disperați oamenii, îi bat la poartă și de cîteva ori pe zi. Degeaba, preotul și-a scos casa la vînzare, iar poarta și-a încuiat-o cu lacătul. Fiecare dintre enoriași a plătit în jur de 700 de euro pentru plecarea la Ierusalim...

Preotul de lîngă morgă
Preotul Marian Mihalașcu slujea pînă nu demult la capela din curtea Spitalului Municipal din Fetești. Credincioșii din jur îi umpleau la fiecare slujbă bisericuța amenajată în aceeași clădire... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2011, 12:12 (31748 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Prefectura Ialomița se desființează în decembrie 2011

Teculescu rămîne fără obiectul muncii

Prefectura Ialomița se desființează în decembrie 2011

Veche de mai bine de un an, vestea desființării prefecturilor din România a ajuns la scadență. Deși nimeni n-are să ne creadă, sîntem în măsură să vă informăm că pînă la sfîrșitul acestui an Prefectura Ialomița va fi un apendice guvernamental. Informația este vehement contestată de către prefectul Teculescu, dar acesta nu este credibil în condițiile în care toată lumea știe că se pregătește de campanie electorală. Cei interesați de funcția de director la noul departament își pot depune CV-ul, ca de obicei, la sediul PD-L din Slobozia.

De la Arpad la Caiafa
Din iunie anul trecut, cînd senatorul UDMR Antal Arpad a propus desființarea prefecturilor din România, s-a scurs... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2011, 09:10 (12766 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vicele Mușoiu de la PSD, meditator de ocazie pentru elevii de liceu

Inițiativă discutabilă în sînul organizației social-democrate

Vicele Mușoiu de la PSD, meditator de ocazie pentru elevii de liceu

Organizația de Femei a PSD Ialomița propune elevilor interesați meditații pentru Bacalaureat. Otilia Dumitru, președintele Organizației, susține că această inițiativă este una binevenită și necesară, în condițiile în care Inspectoratul Școlar nu oferă soluții viabile în acest sens. Potrivit pliantului furnizat elevilor săptămîna trecută, printre meditatori se numără și Ștefan Mușoiu, vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița și președintele organizației de tineret a filialei locale...

Fluturași PSD distribuiți în fața liceelor
Săptămîna trecută, Organizația de Femei a PSD Ialomița a avut inedita inițiativă de a distribui pliante cu sigla partidului prin care invită... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2011, 08:58 (15879 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Lucian Ghiulai a plecat! Revine Marian Simion?

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Lucian Ghiulai a plecat! Revine Marian Simion?

Consiliul de Administrație al Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia a decis, chiar înaintea ultimei etape a turului Campionatului de Handbal, demiterea antrenorului Lucian Ghiulai. «Asta-i viața antrenorului! Voi fi alături de echipă la meci, după care îmi fac bagajele!» a menționat, resemnat, Ghiulai.

CSM Unirea Slobozia-Universitatea Tîrgoviște 32-15 (19-9)
Meciurile cu Universitatea Tîrgoviște nu au reprezentat niciodată o piatră grea de încercare pentru handbalistele de la Unirea. Așa s-a întîmplat și în jocul de sîmbătă, 12 noiembrie. Într-o sală neîncălzită, în fața unui public de gheață, fetele noastre au apăsat pe accelerație doar atît cît a fost necesar... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 11:31 (61979 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: A început numărătoarea inversă pentru URBAN

Ședință AGA de florile mărului

Slobozia: A început numărătoarea inversă pentru URBAN

Săptămîna trecută, consilierii locali slobozeni au participat la Adunarea Generală a Acționarilor Urban SA, operatorul local de apă. O ședință activă, plină de constatări falimentare, întrebări fără răspuns și văduvită de soluții tehnice sau de management care să-i permită Urban o redresare din punct de vedere economic. Toate acestea în timp ce directorul general Valentin Cilibeanu a dat bir cu fugiții pe un vas de croazieră, iar înlocuitorul Călin Albu este incapabil să prezintă o situație clară de îmbunătățire a situației economice a societății. Ei, dar asta nu e tot! Primarul Ionașcu, pînă nu demult susținătorul societății, s-a pronunțat muuuult mai limpede decît apa din rețeaua publică cu... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:59 (23214 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primim la redacție

Liceul «Concord» Fetești, o instituție unde învățămîntul costă

În timp ce testele inițiale plasează Ialomița în semianalfabetism, cititorii publicației oferă posibile explicații pentru dezastrul educațional din județ. Astăzi, observatorul_ialomiț[email protected] ilustrează o situație de-a dreptul incredibilă. Funcționarea unui liceu privat în incinta celui mai prestigios Liceu din Fetești, «Carol I»!

«La Fetești, directorul de la «Carol I» sprijină (oare de ce?!?) funcționarea unui liceu particular neautorizat. Același director, alături de alți profesori, sprijină o universitate neacreditată. În timp ce calitatea actului de învățămînt scade pe zi ce trece, rezultatele de la Bacalaureatul din acest an o demonstrează cu prisosință, la nivel național liceele particulare se înmulțesc într-un ritm comparabil, am putea zice, cu declinul pregătirii elevilor. Dacă existența instituțiilor private de învățămînt este perfect justificată, deoarece oferă tinerilor variante de pregătire, rezultatele obținute pun sub semnul îndoielii eficiența acestor instituții, avînd în vedere că, potrivit datelor de la nivel național, doar 11 licee particulare au o promovabilitate de peste 50%. Și mai grav este că numărul imens de diplome emise pe plan național reduce la zero valoarea acestora, absolvenții îngroșînd, în fiecare an, numărul șomerilor, fără a avea prea multe perspective. În plus, cazurile de instituții neacreditate care s-au înmulțit, din ce în ce mai mult în ultima perioadă, aduc problema în zona penalului.
Dar dacă un astfel de liceu ar funcționa în «curtea» uneia dintre cel mai prestigioase instituții de învățămînt din Fetești?
... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:43 (56120 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

SPORT

Desprindere pe final

Fotbal, Liga a III-a, CS Voluntari-Unirea Slobozia 0-2

Desprindere pe final

Ultimele 10 minute ale meciului au fost prietene de nădejde ale echipei lui Ion Ionescu, atît la Ștefănești, în etapa a V-a cît și vineri, 11 noiembrie, în partida cu CS Voluntari. Facem această alăturare pentru că în partida din etapa a XIII-a, avînd terenul în renovare, echipa din Voluntari a apelat la ruda de județ din Ștefănești. Care rudă nu numai că i-a oferit terenul pentru disputarea jocului, ci și sprijin camaraderesc, cum se poartă pe la Ilfov, dacă reușea să încurce Slobozia. Și era cît pe ce, dacă Voluntarii ar fi profitat de lejeritatea în apărare a lui Stan, Roșu sau Cristian. N-au făcut-o după cum nici Viorel Gheorghe, Toma sau Lazăr nu au fructificat ocaziile avute. A fost nevoie... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:42 (17446 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Alegeri 2011 la Primăria Platonești

Alegeri 2011 la Primăria Platonești

Știm că ne repetăm, dar a ajuns să ne placă! Platonești este comuna care a reinventat ochiul magic la cabinele electorale din satul Lăcusteni, prin care edilii locali de la PD-L vedeau unde așează babele ștampila, este locul în care voturile pentru parlamentarele din 2008 s-au împărțit miraculos în două grămezi egale și este dovada vie că administrația e mai ușoară atunci cînd viceprimarul și primarul fac afaceri în același domeniu. Dar de la zilele despre care pomenim s-a scurs apă pe gîrlă, iar viceprimarul și-a dat demisia prin primăvara acestui an, din motive de incompatibilitate personală. Așa se face că, de-atunci, Consiliul Local dominat de PD-L tot încearcă să-i aleagă primarului Florinel... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:41 (28081 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Comprest Gim-Viitorul Axintele 1-0

Duș rece

Comprest Gim este colega de suferință a Viitorului Axintele, o echipă codașă de la care băieții lui Ion Nica puteau mușca ceva foloase. Se pare însă că succesele din ultima vreme i-au amețit pe ialomițeni; astfel că au făcut, probabil, cel mai slab meci al sezonului. E drept că axintenilor le-au lipsit din angrenaj fundașul dreapta Vasile și atacantul Moses, accidentați, iar fundașul central Nicolae s-a lovit serios în minutul 25. De asemenea, arbitrajul i-a favorizat discret pe bucureșteni. Însă asta nu scuză faptul că echipa noastră s-a complăcut în jocul pe «bubuială» al gazdelor și a ratat șansa de a ieși din zona nisipurilor mișcătoare. Unicul gol al partidei a venit dintr-o deviere nefericită... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:36 (17010 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asfaltul dintre Slobozia și Iazu costă 10 milioane de euro

Drumuri naționale la suprapreț

Asfaltul dintre Slobozia și Iazu costă 10 milioane de euro

În primăvara lui 2011, după 20 de ani de așteptare, Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România confirma oficial refacerea capitală a 17 kilometri din tronsonul de drum național care leagă Ialomița de Brăila. Potrivit oficialilor județeni, care au purtat o intensă corespondență cu instituția susmenționată pentru obținerea acordului, lucrările ar fi trebuit să fie realizate pînă la sfîrșitul anului 2011. În luna septembrie, în urma unei licitații deschise, execuția lucrării a fost adjudecată de către OYL Company Holding, la valoarea de 45 milioane de lei! Cu 2,6 milioane de lei pentru fiecare kilometru de drum național asfaltat, valoarea reprezintă un nou record pentru drumurile... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2011, 08:43 (18583 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Conducerile partidelor politice, secrete de stat pentru electorat

La nivel local se fac de băcănie

Conducerile partidelor politice, secrete de stat pentru electorat

Cu un an înaintea alegerilor locale, partidele care fac figurație electorală în Ialomița sînt obtuze, lipsite de transparență și goale de conținut. De principiu, astfel de afirmații nu au nevoie de nicio argumentație, iar activitatea și declarațiile politicienilor locali ne scutesc de efortul unei demonstrații. Noi ne-am dorit însă să mergem dincolo de evidențe și, în cadrul unui raid de o jumătate de oră, am solicitat, la sediile partidelor politice care ne-au picat sub ochi mergînd pe străzile Sloboziei, o listă cu conducerea centrală, municipală și locală a fiecărei organizații. Iată ce a ieșit!

Singurătatea alegătorului de cursă lungă
Sediul PSD e undeva la marginea... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2011, 08:38 (18347 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Euroins «țepuiește» service-urile auto din Ialomița

Patronii reclamă pierderi de sute de mii de lei

Euroins «țepuiește» service-urile auto din Ialomița

La începutul anului în curs, vă prezentam practicile prin care firma de asigurări Carpatica reușește să-și păgubească proprii asigurați, indiferent de tipul de asigurare contractat. La aproape un an distanță sîntem în măsură să oferim o altă perspectivă asupra pieței locale a asigurărilor auto. De această dată, firma de asigurări «vinovată» este Euroins. Iar «țepele» sînt îndreptate, de această dată, împotriva service-urilor auto care onorează reparațiille clienților asigurați prin intermediul Euroins.

Țepe dese și repetate
Așa cum vă explicam inițial, metoda de țepuire a service-urilor auto locale este copiată după cea patentată de Carpatica. Cu o singură deosebire... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2011, 10:34 (25889 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Elevii de liceu din Ialomița, semianalfabeți

Testele inițiale reflectă o situație școlară catastrofală

Elevii de liceu din Ialomița, semianalfabeți

Potrivit datelor testelor inițiale centralizate pînă la acest moment, peste jumătate dintre liceenii ialomițeni sînt semianalfabeți. Cadrele didactice intervievate susțin că procentul acestora este mai mare, dar Inspectoratul Școlar Ialomița ascunde realitatea. Media notelor la testele de matematică se situează între 1,90 și 2,30. Senini, elevii de liceu recunosc că aceasta este o stare de normalitate la nivelul fiecărei clase. Ilie Stavăr, inspectorul general școlar declară că această stare de fapt poate fi schimbată prin «eforturile comune ale profesorilor și elevilor»...

Testele inițiale, o bombă cu explozie întîrziată
Derulate la începutul lunii octombrie 2011, testele... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2011, 16:21 (59874 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia gestionează ilegal banii contribuabililor

Curtea de Conturi a făcut public raportul de control la administrația slobozeană

Primăria Slobozia gestionează ilegal banii contribuabililor

Un raport sumar al Camerei de Conturi Ialomița a scos la iveală ceva probleme financiare în cadrul Primăriei păstorite de Gabi Ionașcu. Ilegalitățile au fost făcute publice în ultima ședință a Consiliului Local chiar de către edilul slobozean. Auditul financiar realizat la Primăria Slobozia s-a derulat pentru anul 2010 și a reținut, printre altele, cum s-au scurs bani de la bugetul local pe facturi umflate după bunul-plac al clienților mai mult sau mai puțin politici sau prin achitarea integrală a unor taxe de școlarizare total pe lîngă lege.

Viceprimarul Băcanu s-a școlit ilegal pe banii Primăriei
Deși aparent inofensiv, raportul de control al Camerei de Conturi Ialomița... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2011, 06:41 (18114 vizualizări - 4 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
146 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 1020 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Luni, 7 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1020, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2020, 16:05
(2828 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța NU majorează tariful la apă

Ca urmare a unor postări și comentarii în mediul on-line referitoare la majorarea, începând cu data de 1 octombrie 2020, cu 50% a prețurilor/tarifelor pentru serviciile de furnizare a apei potabile și de ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2020, 16:00
(3978 vizualizări - 1 comentariu)


Infractori arestați de polițiștii ialomițeni

Vineri, 4 septembrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul  Poliției Municipiului Slobozia au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2020, 15:20
(2556 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat și fără permis, a provocat un accident rutier

Urziceni: Beat și fără permis, a provocat un accident rutier

Un tânăr de 29 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce în dimineața zilei de sâmbătă, 5 septembrie a.c., a provocat un accident rutier în municipiul Urziceni. Din verificările efectuate a reieșit că acesta ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2020, 15:00
(4108 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 1009 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Vineri, 4 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1009, cu 30 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2020, 16:05
(2951 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la ieșirea din Movilița

Accident rutier la ieșirea din Movilița

Vineri, 4 septembrie 2020, în jurul orei 7,00, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs la ieșirea din localitatea Movilița spre București, pe DN2. În accident au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2020, 12:40
(4153 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor pe raza municipiului Fetești

Miercuri, 2 septembrie a.c., în intervalul orar 17,00-20,00, 86 de polițiști din structurile de Ordine Publică, Poliție Rutieră, Criminalitate Economică și Investigații Criminale, cu sprijinul luptătorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2020, 17:30
(4001 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi depistați la volan fără permise de conducere

Miercuri, 2 septembrie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii din cadrul Biroului Rutier au oprit, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, de 21 de ani, din județul Constanța. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2020, 17:25
(3095 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Slobozia, arestat pentru că a condus beat la volan

Miercuri, 2 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Jilavele și Poliției Orașului Fierbinți-Târg au acționat pe raza comunelor Maia, Rădulești și Dridu pentru depistarea persoanelor ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2020, 17:20
(2361 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 979 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Joi, 3 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 979, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2020, 16:05
(3335 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Un șofer băut a intrat cu mașina într-un microbuz de transport persoane!

Urziceni: Un șofer băut a intrat cu mașina într-un microbuz de transport persoane!

Miercuri, 2 septembrie a.c., în jurul orelor 16,00, un accident s-a produs la ieșirea din Urziceni spre București. Astfel, potrivit polițiștilor, un bărbat de 53 de ani aflat la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2020, 19:40
(3780 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Urziceni: Copil dispărut

Urziceni: Copil dispărut

Polițiștii din Ialomița caută un minor, de 13 ani, care a plecat de la domiciliu. Persoanele care pot oferi informații care să conducă la depistarea lui, sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2020, 17:35
(2475 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 1 septembrie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii din Fierbinți-Tîrg, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Dridu, au depistat în flagrant un bărbat, de 53 de ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2020, 17:30
(3246 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional de autoritățile din Austria și Italia, depistat de polițiștii ialomițeni

Marți, 1 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au depistat pe raza municipiului Slobozia n bărbat, de 29 de ani, din județul Brăila, bănuit de săvârșirea de «infracțiuni contra ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2020, 17:25
(6105 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 970 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița. NU s-au înregistrat cazuri noi!

Miercuri, 2 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, nu s-au înregistrat cazuri noi de îmbolnăviri cu COVID-19, numărul cazurilor fiind același ca în ziua ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2020, 16:05
(4302 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: Accident rutier între Drajna-Slobozia

Miercuri, 2 septembrie 2020, în jurul orelor 11,10, ISU Ialomița a fost solicita să intervină la un accident rutier produs pe DN21, între Drajna și Slobozia. În accident au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2020, 15:20
(3888 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: Carambol între un tractor și două autoturisme, la ieșire din Slobozia către Drajna

Luni, 31 august a.c., în jurul orelor 16,00, pe DN21 s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat, de 38 de ani, din Slobozia, conducea ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2020, 18:45
(4547 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 3 ordine de protecție provizorii în 24 de ore!

Luni, 31 august a.c., în jurul orelor 14,00, polițiștii din Slobozia au fost sesizați prin apel 112 de o tânără de 16 ani, din Gheorghe Lazăr, cu privire la faptul că a fost agresată fizic de către fratele ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2020, 18:40
(2916 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Sudiți

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de aducțiune, cu diametrul de 110 mm, de la nivelul Stației de Pompare ce alimentează cu apă localitatea Sudiți, din județul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2020, 17:10
(3460 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 970 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Marți, 1 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 970, cu 8 cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2020, 16:10
(3001 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de17 ani din Bărbulești, surprins la volanul unui autoturism neînmatriculat

Polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni au depistat pe raza comunei Bărbulești un tânăr, de 17 ani, la volanul unui autoturism neînmatriculat. Astfel, sâmbătă, 29 august 2020, în jurul orei 1 ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 17:20
(2896 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan la 73 de ani, a provocat un accident

Sâmbătă, 29 august a.c., în jurul orei 21,00 Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe strada Călărași din Fetești a avut loc un accident rutier soldat cu pagube materiale ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 17:15
(4144 vizualizări - 0 comentarii)


«Munca la negru», în vizorul ITM Ialomița

În luna august 2020, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița, prin Compartimentul Control Relații de Muncă, și-a desfășurat activitatea în conformitate cu Programul Cadru de Acțiuni aprobat de Inspecția ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 17:10
(1829 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 962 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Luni, 31 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 962, cu 17 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 16:05
(3906 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Platonești

Accident la Platonești

Accident rutier pe raza comunei Platonești, pe DJ 212. Luni dimineață, 31 august a.c., în jurul orelor 6,45, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier produs pe raza comunei Platonești, un autoturism ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 15:30
(2021 vizualizări - 2 comentarii)


Scânteia: S-a izbit cu autoturismul de o remorcă

Scânteia: S-a izbit cu autoturismul de o remorcă

Duminică, 30 august a.c., în jurul orei 21,55, la Scânteia, un autoturism s-a izbit puternic de o remorcă agricola staționată. La locul accidentului s-au deplasat de urgență două echipaje din cadrul Detașamentului ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 15:25
(2827 vizualizări - 0 comentarii)


Murgeanca: A luat foc o autoutilitară

Murgeanca: A luat foc o autoutilitară

Duminică, 30 august a.c., în jurul orelo 12,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o autoutilitară care transporta un butoi de 700 l de motorină, în satul Murgeanca ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 15:20
(2687 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident pe Variantă

Slobozia: Accident pe Variantă

Sâmbătă, 29 august 2020, în jurul orelor 17,45, s-a produs un accident rutier produs pe varianta municipiului Slobozia, în eveniment fiind implicat un autoturism. La locul intervenției s-au deplasat de ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 15:15
(3109 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Țăndărei: Incendiu la o anexă gospodărească

Sâmbătă, 29 august, a.c., în jurul orelor 16,40, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în Țăndărei. La locul solicitării s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 15:10
(2029 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Incendiu de vegetație uscată

Sâmbătă, 29 august, a.c., în jurul orei 11,10, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată izbucnit pe raza comunei Coșereni. Incendiul a fost stins operativ ...[citește_toată_știrea]

31 August 2020, 15:05
(2160 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...