Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Tenis de cîmp

Alexandra Iordache, victorie la Galați

Alexia Gîndac, campioana națională en-titre la 10 ani, are urmași de nădejde la această categorie. O altă elevă a profesorului Ion Savu de la CSS Slobozia, Alexandra Iordache, a obținut în aceste zile un rezultat deosebit. Micuța sportivă a triumfat la Cupa de Toamnă, turneu de categoria I, care se desfășoară în aceste zile la Galați. În cadrul aceleiași competiții, Liviu Vasilache a ocupat locul III, la 10 ani băieți, iar Alexia Gîndac joacă finala la 12 ani fete. Marți, 22 noiembrie, au intrat în competiție, la 14 ani, Radu Popa și Irina Nițu.
... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2011, 06:43 (22731 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ziaristul Enciu Bobârniche, «De la Ceaușescu la Băsescu»

Ziaristul Enciu Bobîrniche, «De la Ceaușescu la Băsescu»

Vineri, 11 noiembrie 2011, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, ziaristul Enciu Bobîrniche a lansat primul volum al cărții «De la Ceaușescu la Băsescu, 20 de ani viață politică ialomițeană». Volumul este o radiografie pertinentă a vieții politice și nu numai, într-o perioadă tulbure și tulburată de evenimente locale la care Enciu Bobîrniche a fost martor. Calitatea autodeclarată de martor i-a permis autorului să se reflecte ca personaj, o postură inedită în scrieri de această factură. «Privesc în sală și descopăr că aproape toate personajele cărții sînt aici, pe scaune» a declarat el la lansare. Menționăm că la lansarea de vineri au participat majoritatea liderilor politici locali... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2011, 16:06 (12753 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Perieți, satul cu cele mai adânci gropi

Perieți, satul cu cele mai adînci gropi

Comuna Perieți are 5 sate: Perieți, Fundata, Misleanu, Păltiniș și Stejaru. Deși e situată la doar 10 kilometri de Slobozia, comuna pare uitată de lume. Iar gropile din asfaltul de pe strada principala din localitate pot concura lejer într-un concurs de gen.

Condamnații administrației PSD
Pe strada principală din Perieți intri din șoseaua națională. Înainte de curbă, cum vii dinspre Slobozia. Casele sînt modeste, iar majoritatea lor sînt derăpănate, semn că satul e bătrîn și mai sărac ca niciodată. La nici 200 de metri, asfaltul vechi de mai bine de 20 de ani se transformă într-un lung șir de gropi. În fața școlii, culmea ironiei, o bucățică de nici jumătate de metru... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2011, 16:03 (20414 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Neacșu, cercetat penal pentru conflict de interese

Deputatul PSD și fiica din dotare

Neacșu, cercetat penal pentru conflict de interese

Recent, Agenția Națională de Integritate a sesizat Parchetul de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție pentru cercetarea a șase deputați acuzați de săvîrșirea infracțiunii de conflict de interese. Motivarea ANI reține că deputații și-ar fi angajat rudele la birourile parlamentare, încălcînd astfel, grosolan, prevederile legale.

Neacșu și-a angajat fiica la cabinetul parlamentar
Printre cei 6 demnitari publici se află și deputatul PSD de Ialomița, Marian Neacșu. Domnia sa este acuzat de faptul că și-a angajat fiica drept referent la Cabinetul Parlamentar. «Domnul Marian Neacșu, deputat în Parlamentul României, a propus angajarea și a avizat contractul individual... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2011, 15:54 (16140 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ATI premiază tinerii ialomițeni

Concurs de fotografie și filme de scurt metraj

Asociația Tinerilor din Ialomița, în parteneriat cu Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia și Consiliul Județean Ialomița organizează Concursul «ATI Fest», desfășurat în perioada 3-27 noiembrie 2011. Competiția se adresează tinerilor cu vîrste cuprinse între 14 și 21 de ani și le oferă acestora posibilitatea ca, prin eforturi proprii, să cîștige premii atractive, în valoare de pînă la 600 lei, fie că vorbim de categoria filmelor de scurt metraj ori de cea a fotografiei.
Premierea lucrărilor înscrise pînă la această dată va fi făcută în cadul unui eveniment public desfășurat la Slobozia, în data de 30 noiembrie 2011, în baza unei jurizări din partea experților din fiecare domeniu de... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2011, 14:50 (10681 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Teculescu caută pamântul făgăduințelor politice

Islazurile comunale au intrat la apă

Prefectul Teculescu caută pamîntul făgăduințelor politice

Luna trecută, după ani de tăcere, Prefectura Ialomița a anunțat public că reia demersurile legate de retrocedarea terenurilor agricole foștilor proprietari. Potrivit datelor oficiale, la acest moment încă mai există 14 mii de solicitări privind retrocedarea unor terenuri agricole, însă administrațiile locale declară că nu mai au teren disponibil. În așteptarea despăgubirilor, potrivit legii 247/2005, privind reforma în domeniile proprietății și justiției, prefectul Mădălin Teculescu a declanșat propriul război împotriva Consiliului Județean Ialomița. După un prim episod consumat luna trecută, instituția face publică o listă privind deficitul de teren înregistrat de fiecare autoritate publică locală... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2011, 09:22 (13366 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Primarii PSD, obligați să-și confirme statutul de candidat

Cine se frige cu ciorbă, suflă și-n adeziuni

Primarii PSD, obligați să-și confirme statutul de candidat

În vreme ce Geoană scrutează zarea în căutarea unui partid care să-i prelungească agonia politică, emulul lui local încearcă să se pună la adăpost de o trădare în masă. Potrivit declarațiilor oficiale ale președintelui Silvian Ciupercă, primarii din teritoriu au obligația să-și depună anticipat candidaturile pentru alegerile din 2012. Termenul limită a fost 11 noiembrie, dar mulți dintre primari susțin că habar n-au ce trebuia să facă. În vremea asta, în culisele filialei umblă tot mai sîcîitor zvonul că președintele Ciupercă cochetează cu ideea înființării «Noii Stîngi», de dragul aceluiași Geoană, fie-i țărîna politică ușoară.

La candidaturi adunarea!
Cel mai sărac... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2011, 09:15 (17347 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Părintele Mihalașcu de la Fetești, infractor recunoscut de Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Țeapă de 1 miliard pentru o excursie la Ierusalim

EXCLUSIV: Părintele Mihalașcu de la Fetești, infractor recunoscut de Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Un preot din Fetești s-a transformat din slujitor al Domnului în escroc. Părintele a păgubit aproape 30 de enoriași, promițîndu-le că îi va duce într-un pelerinaj la Ierusalim. În realitate însă, popa a fugit cu banii credincioșilor. Disperați oamenii, îi bat la poartă și de cîteva ori pe zi. Degeaba, preotul și-a scos casa la vînzare, iar poarta și-a încuiat-o cu lacătul. Fiecare dintre enoriași a plătit în jur de 700 de euro pentru plecarea la Ierusalim...

Preotul de lîngă morgă
Preotul Marian Mihalașcu slujea pînă nu demult la capela din curtea Spitalului Municipal din Fetești. Credincioșii din jur îi umpleau la fiecare slujbă bisericuța amenajată în aceeași clădire... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2011, 12:12 (31749 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura Ialomița se desființează în decembrie 2011

Teculescu rămîne fără obiectul muncii

Prefectura Ialomița se desființează în decembrie 2011

Veche de mai bine de un an, vestea desființării prefecturilor din România a ajuns la scadență. Deși nimeni n-are să ne creadă, sîntem în măsură să vă informăm că pînă la sfîrșitul acestui an Prefectura Ialomița va fi un apendice guvernamental. Informația este vehement contestată de către prefectul Teculescu, dar acesta nu este credibil în condițiile în care toată lumea știe că se pregătește de campanie electorală. Cei interesați de funcția de director la noul departament își pot depune CV-ul, ca de obicei, la sediul PD-L din Slobozia.

De la Arpad la Caiafa
Din iunie anul trecut, cînd senatorul UDMR Antal Arpad a propus desființarea prefecturilor din România, s-a scurs... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2011, 09:10 (12767 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vicele Mușoiu de la PSD, meditator de ocazie pentru elevii de liceu

Inițiativă discutabilă în sînul organizației social-democrate

Vicele Mușoiu de la PSD, meditator de ocazie pentru elevii de liceu

Organizația de Femei a PSD Ialomița propune elevilor interesați meditații pentru Bacalaureat. Otilia Dumitru, președintele Organizației, susține că această inițiativă este una binevenită și necesară, în condițiile în care Inspectoratul Școlar nu oferă soluții viabile în acest sens. Potrivit pliantului furnizat elevilor săptămîna trecută, printre meditatori se numără și Ștefan Mușoiu, vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița și președintele organizației de tineret a filialei locale...

Fluturași PSD distribuiți în fața liceelor
Săptămîna trecută, Organizația de Femei a PSD Ialomița a avut inedita inițiativă de a distribui pliante cu sigla partidului prin care invită... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2011, 08:58 (15879 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Lucian Ghiulai a plecat! Revine Marian Simion?

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Lucian Ghiulai a plecat! Revine Marian Simion?

Consiliul de Administrație al Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia a decis, chiar înaintea ultimei etape a turului Campionatului de Handbal, demiterea antrenorului Lucian Ghiulai. «Asta-i viața antrenorului! Voi fi alături de echipă la meci, după care îmi fac bagajele!» a menționat, resemnat, Ghiulai.

CSM Unirea Slobozia-Universitatea Tîrgoviște 32-15 (19-9)
Meciurile cu Universitatea Tîrgoviște nu au reprezentat niciodată o piatră grea de încercare pentru handbalistele de la Unirea. Așa s-a întîmplat și în jocul de sîmbătă, 12 noiembrie. Într-o sală neîncălzită, în fața unui public de gheață, fetele noastre au apăsat pe accelerație doar atît cît a fost necesar... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 11:31 (61980 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: A început numărătoarea inversă pentru URBAN

Ședință AGA de florile mărului

Slobozia: A început numărătoarea inversă pentru URBAN

Săptămîna trecută, consilierii locali slobozeni au participat la Adunarea Generală a Acționarilor Urban SA, operatorul local de apă. O ședință activă, plină de constatări falimentare, întrebări fără răspuns și văduvită de soluții tehnice sau de management care să-i permită Urban o redresare din punct de vedere economic. Toate acestea în timp ce directorul general Valentin Cilibeanu a dat bir cu fugiții pe un vas de croazieră, iar înlocuitorul Călin Albu este incapabil să prezintă o situație clară de îmbunătățire a situației economice a societății. Ei, dar asta nu e tot! Primarul Ionașcu, pînă nu demult susținătorul societății, s-a pronunțat muuuult mai limpede decît apa din rețeaua publică cu... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:59 (23215 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primim la redacție

Liceul «Concord» Fetești, o instituție unde învățămîntul costă

În timp ce testele inițiale plasează Ialomița în semianalfabetism, cititorii publicației oferă posibile explicații pentru dezastrul educațional din județ. Astăzi, observatorul_ialomiț[email protected] ilustrează o situație de-a dreptul incredibilă. Funcționarea unui liceu privat în incinta celui mai prestigios Liceu din Fetești, «Carol I»!

«La Fetești, directorul de la «Carol I» sprijină (oare de ce?!?) funcționarea unui liceu particular neautorizat. Același director, alături de alți profesori, sprijină o universitate neacreditată. În timp ce calitatea actului de învățămînt scade pe zi ce trece, rezultatele de la Bacalaureatul din acest an o demonstrează cu prisosință, la nivel național liceele particulare se înmulțesc într-un ritm comparabil, am putea zice, cu declinul pregătirii elevilor. Dacă existența instituțiilor private de învățămînt este perfect justificată, deoarece oferă tinerilor variante de pregătire, rezultatele obținute pun sub semnul îndoielii eficiența acestor instituții, avînd în vedere că, potrivit datelor de la nivel național, doar 11 licee particulare au o promovabilitate de peste 50%. Și mai grav este că numărul imens de diplome emise pe plan național reduce la zero valoarea acestora, absolvenții îngroșînd, în fiecare an, numărul șomerilor, fără a avea prea multe perspective. În plus, cazurile de instituții neacreditate care s-au înmulțit, din ce în ce mai mult în ultima perioadă, aduc problema în zona penalului.
Dar dacă un astfel de liceu ar funcționa în «curtea» uneia dintre cel mai prestigioase instituții de învățămînt din Fetești?
... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:43 (56141 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

SPORT

Desprindere pe final

Fotbal, Liga a III-a, CS Voluntari-Unirea Slobozia 0-2

Desprindere pe final

Ultimele 10 minute ale meciului au fost prietene de nădejde ale echipei lui Ion Ionescu, atît la Ștefănești, în etapa a V-a cît și vineri, 11 noiembrie, în partida cu CS Voluntari. Facem această alăturare pentru că în partida din etapa a XIII-a, avînd terenul în renovare, echipa din Voluntari a apelat la ruda de județ din Ștefănești. Care rudă nu numai că i-a oferit terenul pentru disputarea jocului, ci și sprijin camaraderesc, cum se poartă pe la Ilfov, dacă reușea să încurce Slobozia. Și era cît pe ce, dacă Voluntarii ar fi profitat de lejeritatea în apărare a lui Stan, Roșu sau Cristian. N-au făcut-o după cum nici Viorel Gheorghe, Toma sau Lazăr nu au fructificat ocaziile avute. A fost nevoie... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:42 (17515 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Alegeri 2011 la Primăria Platonești

Alegeri 2011 la Primăria Platonești

Știm că ne repetăm, dar a ajuns să ne placă! Platonești este comuna care a reinventat ochiul magic la cabinele electorale din satul Lăcusteni, prin care edilii locali de la PD-L vedeau unde așează babele ștampila, este locul în care voturile pentru parlamentarele din 2008 s-au împărțit miraculos în două grămezi egale și este dovada vie că administrația e mai ușoară atunci cînd viceprimarul și primarul fac afaceri în același domeniu. Dar de la zilele despre care pomenim s-a scurs apă pe gîrlă, iar viceprimarul și-a dat demisia prin primăvara acestui an, din motive de incompatibilitate personală. Așa se face că, de-atunci, Consiliul Local dominat de PD-L tot încearcă să-i aleagă primarului Florinel... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:41 (28081 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Comprest Gim-Viitorul Axintele 1-0

Duș rece

Comprest Gim este colega de suferință a Viitorului Axintele, o echipă codașă de la care băieții lui Ion Nica puteau mușca ceva foloase. Se pare însă că succesele din ultima vreme i-au amețit pe ialomițeni; astfel că au făcut, probabil, cel mai slab meci al sezonului. E drept că axintenilor le-au lipsit din angrenaj fundașul dreapta Vasile și atacantul Moses, accidentați, iar fundașul central Nicolae s-a lovit serios în minutul 25. De asemenea, arbitrajul i-a favorizat discret pe bucureșteni. Însă asta nu scuză faptul că echipa noastră s-a complăcut în jocul pe «bubuială» al gazdelor și a ratat șansa de a ieși din zona nisipurilor mișcătoare. Unicul gol al partidei a venit dintr-o deviere nefericită... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2011, 09:36 (17082 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Asfaltul dintre Slobozia și Iazu costă 10 milioane de euro

Drumuri naționale la suprapreț

Asfaltul dintre Slobozia și Iazu costă 10 milioane de euro

În primăvara lui 2011, după 20 de ani de așteptare, Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România confirma oficial refacerea capitală a 17 kilometri din tronsonul de drum național care leagă Ialomița de Brăila. Potrivit oficialilor județeni, care au purtat o intensă corespondență cu instituția susmenționată pentru obținerea acordului, lucrările ar fi trebuit să fie realizate pînă la sfîrșitul anului 2011. În luna septembrie, în urma unei licitații deschise, execuția lucrării a fost adjudecată de către OYL Company Holding, la valoarea de 45 milioane de lei! Cu 2,6 milioane de lei pentru fiecare kilometru de drum național asfaltat, valoarea reprezintă un nou record pentru drumurile... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2011, 08:43 (18588 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Conducerile partidelor politice, secrete de stat pentru electorat

La nivel local se fac de băcănie

Conducerile partidelor politice, secrete de stat pentru electorat

Cu un an înaintea alegerilor locale, partidele care fac figurație electorală în Ialomița sînt obtuze, lipsite de transparență și goale de conținut. De principiu, astfel de afirmații nu au nevoie de nicio argumentație, iar activitatea și declarațiile politicienilor locali ne scutesc de efortul unei demonstrații. Noi ne-am dorit însă să mergem dincolo de evidențe și, în cadrul unui raid de o jumătate de oră, am solicitat, la sediile partidelor politice care ne-au picat sub ochi mergînd pe străzile Sloboziei, o listă cu conducerea centrală, municipală și locală a fiecărei organizații. Iată ce a ieșit!

Singurătatea alegătorului de cursă lungă
Sediul PSD e undeva la marginea... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2011, 08:38 (18347 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Euroins «țepuiește» service-urile auto din Ialomița

Patronii reclamă pierderi de sute de mii de lei

Euroins «țepuiește» service-urile auto din Ialomița

La începutul anului în curs, vă prezentam practicile prin care firma de asigurări Carpatica reușește să-și păgubească proprii asigurați, indiferent de tipul de asigurare contractat. La aproape un an distanță sîntem în măsură să oferim o altă perspectivă asupra pieței locale a asigurărilor auto. De această dată, firma de asigurări «vinovată» este Euroins. Iar «țepele» sînt îndreptate, de această dată, împotriva service-urilor auto care onorează reparațiille clienților asigurați prin intermediul Euroins.

Țepe dese și repetate
Așa cum vă explicam inițial, metoda de țepuire a service-urilor auto locale este copiată după cea patentată de Carpatica. Cu o singură deosebire... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2011, 10:34 (25890 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Elevii de liceu din Ialomița, semianalfabeți

Testele inițiale reflectă o situație școlară catastrofală

Elevii de liceu din Ialomița, semianalfabeți

Potrivit datelor testelor inițiale centralizate pînă la acest moment, peste jumătate dintre liceenii ialomițeni sînt semianalfabeți. Cadrele didactice intervievate susțin că procentul acestora este mai mare, dar Inspectoratul Școlar Ialomița ascunde realitatea. Media notelor la testele de matematică se situează între 1,90 și 2,30. Senini, elevii de liceu recunosc că aceasta este o stare de normalitate la nivelul fiecărei clase. Ilie Stavăr, inspectorul general școlar declară că această stare de fapt poate fi schimbată prin «eforturile comune ale profesorilor și elevilor»...

Testele inițiale, o bombă cu explozie întîrziată
Derulate la începutul lunii octombrie 2011, testele... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2011, 16:21 (59876 vizualizări - 33 comentarii)

Luni 29 Iun 2026
241 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Finanțele au sesizat Parchetul

«Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița atenționează că mesajele de e-mail care circulă de la 5 octombrie privind eventuale rambursări de impozite de către instituție reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:05
(11452 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au dat foc la toaletele din parc

Slobozia: Au dat foc la toaletele din parc

Două toalete ecologice care erau amplasate în parcul «Ialomița» din Slobozia au fost distruse de flăcări joi, 25 noiembrie, în jurul orei 14.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 18:03
(11664 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ne cerem scuze cititorilor

Din «motive tehnice», www.independentonline.ro nu a putut fi accesat începînd de miercuri noaptea, 24 noiembrie 2010, orele 24.00, pînă astăzi, joi, 25 noiembrie 2010, orele 17.00. Facem ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2010, 17:45
(10018 vizualizări - 1 comentariu)


Saint-Gobain angajează!

Mai multe amănunte în secțiunea Publicitate Online. ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 19:13
(7082 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 18:56
(7545 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț

Biserica NOUA SPERANȚĂ. Ești în căutare de speranță? Pace și împlinire?
DUMNEZEU este RĂSPUNSUL!
Sunați-l pe pastorul Marius Pop la numărul de telefon 0766/272.306 ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 18:37
(9348 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 18:32
(8010 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Națională, sărbătorită prin sport la Amara

Săptămîna viitoare va avea loc la Amara «Cupa 1 Decembrie», competiție sportivă aflată la ediția a XIV-a. Acest eveniment, organizat de Consiliul Local Amara, Direcția Județeană pentru Sport și Asociația ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2010, 09:51
(11444 vizualizări - 0 comentarii)


Astra Ploiești-Unirea Urziceni 1-0: Îngenuncheați de slobozeanul Mihalcea

Astra Ploiești-Unirea Urziceni 1-0: Îngenuncheați de slobozeanul Mihalcea

Unirea Urziceni s-a prezentat la meciul cu Astra de la Ploiești îmbrăcată în galben-albastru, culorile tradiționale ale Petrolului. Senzația de afacere locală a fost dată și de prezența pe banca tehnică ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 20:20
(15943 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Unirea Urziceni


Ialomița: Fără permise și beți, în trafic

Ialomița: Fără permise și beți, în trafic

Doi bărbați sînt cercetați penal pentru că au condus, băuți bine, propriile vehicule. Aceștia au fost depistați de polițiștii ialomițeni în acest week-end, unul dintre șoferi neavînd permis.
Astfel primul ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 15:23
(15807 vizualizări - 0 comentarii)


68,7 milioane de lei, sprijin pentru autoritățile locale

Guvernul a aprobat, la propunerea Ministerului Administrației și Internelor, alocarea sumei de 68,7 milioane de lei pentru sprijinirea autorităților locale, a anunțat purtătorul de cuvînt al Guvernului ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:52
(12215 vizualizări - 0 comentarii)


Sfârșit de săptămână însângerat în Ialomița: Trei morți și opt răniți în accidente

Sfîrșit de săptămînă însîngerat în Ialomița: Trei morți și opt răniți în accidente

Trei persoane și-au pierdut viața și alte opt au fost rănite în urma a 5 accidente rutiere produse în acest week-end pe arterele județului. Cele trei persoane decedate erau pietoni și s-au angajat în traversarea ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:45
(13031 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Doar 51 de locuri de muncă vacante

Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița sînt vacante doar 51 de locuri de muncă. Dintre acestea, 11 sînt pentru absovenții cu studii superioare, 11 pentru cei cu studii medii ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:42
(12565 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul, în atenția polițiștilor

Braconajul, în atenția polițiștilor

În noaptea de vineri spre sîmbătă, în baza unui plan de acțiune, 19/20 noiembrie a.c., polițiști din cadrul IGP și IPJ Ialomița, împreună cu reprezentanți ai AVPS Vulturul, AVPS Acvila București precum ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:36
(17133 vizualizări - 1 comentariu)


Prefectul Teculescu mulțumește autorităților

Printr-un comunicat de presă, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a ținut să mulțumească tuturor autorităților și reprezentanților instituțiilor pentru «profesionalismul» dovedit în gestionarea ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:34
(11208 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: A intrat cu mașina în pod

Sîmbătă, 20 noiembrie, la Sărățeni, un autoturism a intrat într-un pod. Surprinzător, în urma impactului deosebit de violent nu s-au înregistrat victime, însă mașina a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2010, 14:24
(11724 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi elevi chiulangii, prinși de polițiști

Miercuri, 17 noiembrie, timp de două ore, polițiștii slobozeni au organizat o acțiune preventivă în apropierea unităților de învățămînt din municipiu. În plus, în cadrul acțiunilor au fost verificate localurile ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2010, 13:55
(12324 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Beat la volan a provocat un accident

A băut și apoi a plecat cu mașina. Și de parcă asta nu ar fi fost de ajuns, șoferul a vrut să-și etaleze pe străzile din Fetești și calitățile de vitezoman. Sfîrșitul a fost un accident rutier.
S-a întîmplat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2010, 13:55
(12885 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la cîntar!

Slobozenii furați la cîntar în Piața Agroalimentară din localitate au luat atitudine! Sătui să fie înșelați de comerciați, oamenii au sesizat Poliția Municipală, în speranța sancționării agenților economici ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2010, 13:53
(11854 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: «Atelier Protejat de Tîmplărie pentru copiii instituționalizați»

Reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița au inaugurat miercuri, 17 noiembrie, «Atelierul Protejat de Tîmplărie pentru copiii instituționalizați». Acțiunea s ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2010, 17:21
(13198 vizualizări - 0 comentarii)


Preșcolarii Grădiniței «Junior» au donat legume pentru familii nevoiașe

Preșcolarii Grădiniței «Junior» au donat legume pentru familii nevoiașe

Două grupe de preșcolari ai Grădiniței «Junior» s-au alăturat campaniei pentru sprijinirea familiilor defavorizate, denumită strategic «Săptămîna legumelor donate». Acțiunea, cuprinsă în planul de activități ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2010, 07:22
(12391 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:37
(7782 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:11
(8519 vizualizări - 0 comentarii)


Evaziunea din panificație, în vizorul Gărzii Financiare

La jumătatea săptămînii trecute, joi, 11 noiembrie, Garda Financiară Secția Ialomița a demarat o serie de controale avînd ca obiectiv diminuarea evaziunii fiscale pe linia producerii și comercializării ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:05
(16647 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii în lanț

Aproximativ 15 ha de vegetație uscată au fost cuprinse de flăcări în după-amiaza zilei luni, 15 noiembrie, în apropierea gării din localitatea Platonești. Potrivit declarațiilor autorităților, cauza probabilă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2010, 19:00
(13227 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți cu mandate, prinși la Fetești și Slobozia

Sîmbătă, 13 noiembrie a.c., ofițeri din cadrul Poliției Fetești au identificat un bărbat, de 28 de ani, din localitatea Stelnica, pe numele căruia exista un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 17:57
(16459 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Fosfat de fier de contrabandă

Vineri, 12 noiembrie a.c., în urma unui control efectuat de polițiștii din Urziceni, împreună cu comisarii Gărzii de Mediu, la o societatea comercială cu sediul în municipiu, au fost identificați 151 saci ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 17:56
(14459 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiunea RIPOSTA, la final

30 infractori prinși, 3 reținuți și 360 de sancțiuni contravenționale aplicate. Acestea sînt rezultatele acțiunii RIPOSTA desfășurată în sistem integrat, în perioada 11-13 noiembrie a.c ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 17:54
(12838 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 60 locuri de muncă vacante

Potrivit AJOFM, în Ialomița sînt vacante 60 locuri de muncă. Cele mai multe, 27, sînt cele pentru muncitori calificați, la mare căutare fiind șoferii și confecționerii. Alte 20 de locuri de muncă sînt pentru ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 12:35
(14471 vizualizări - 0 comentarii)


Cadavrul unei femei, scos din Ialomița de pompieri

Pompierii ialomițeni au scos cadavrul unei femei din apele rîului Ialomița. Operațiunea de salvare s-a desfășurat sîmbătă, 13 noiembrie, după ce un cetățean a alertat pompierii. Bărbatul aflat în treacăt ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 12:06
(11627 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: înecat Ialomița


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...