Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal Liga a III-a, Viitorul Axintele-Unirea Slobozia 0-3

Galben-albaștri, din nou în frunte

Unirea Slobozia a pornit sezonul glonț, cu un nou gînd de promovare. Privind rezultatele de pînă acum, putem concluziona că numirea ca antrenor principal a lui Ion Ionescu, contestată de multă lume, este una de bun augur. Echipa arată bine, avem dublaj pe posturi, iar banca de rezerve se ridică deseori la nivelul titularilor.

«Manole» una caldă, alta rece
«Am întîlnit poate cea mai puternică echipă din serie. Eu am văzut la lucru aproape toate combatantele și pot să afirm că Slobozia se ridică, în acest moment, și peste Afumați, și peste orice altă formație» a fost concluzia îmbucurătoare pentru noi a antrenorului Ion Nica, de la Viitorul Axintele, la finele partidei... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2011, 19:20 (17141 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Șpagă și trafic de influență la Rutieră

Un ofițer al IPJ Ialomița face acuzații grave la adresa șefului Serviciului Rutier, Sorin Goagă

Șpagă și trafic de influență la Rutieră

Un ofițer din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița face acuzații grave legate de activitatea Servicului Rutier din cadrul instituției. Polițistul susține, bazat pe documente și date concrete, că șeful Serviciului Rutier din cadrul IPJ Ialomița se folosește de funcție pentru a ordona subordonaților să restituie carnetele de șofer reținute în trafic, falsifică documentele constatatoare și cere șpagă pentru ca «treaba să fie bună» pentru toată lumea. Dezvăluirile, din care Independent reproduce doar un fragment, fac parte dintr-un memoriu adresat de către ofițer, al cărui nume îl trecem sub tăcere, unui număr de cinci instituții din cadrul Ministerului de Interne, dar și ministrului... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2011, 08:37 (63627 vizualizări - 33 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Fabrici de goluri la Amara și Fetești

Victoria Amara și Rapid Fetești par să formeze tandemul care va lupta în final pentru titlul de campioană de județ. Asta chiar dacă punctaj maxim după două etape s-a obținut și la Reviga, Gheorghe Lazăr sau Abatorul. Echipele lui Florin Martinescu și Marius Munteanu au pornit mai hotărîte acest campionat. După ce a învins în prima etapă în deplasare Țăndăreiul, Victoria Amara a nimicit în runda secundă una dintre revelațiile sezonului trecut, Olimpia Brazii. Pentru Rapid Fetești n-a contat că adversara s-a numit Andrășești sau Borănești, administrînd fiecăruia cîte 7 goluri. În etapa a III-a, Amara merge la Colelia pentru meciul cu Spicul, iar Feteștiul joacă la Unirea Grivița. Două partide în... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2011, 08:31 (13359 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Igienizarea școlilor se face pe datorie

Ialomița: Igienizarea școlilor se face pe datorie

Potrivit aprecierilor oficiale, 90 la sută dintre unitățile școlare din județ ar putea începe, teoretic, și mîine anul școlar. De la teorie la practică însă drumul e mai lung decît o oră de curs pentru un elev chiulangiu, iar jumătate dintre unitățile școlare din județ se confruntă cu lipsa fondurilor și au datorii mai vechi de un an.

Vine școala, bine-mi pare!
Chiar dacă de la Guvern au fost alocate la jumătatea lunii august 18 milioane lei pentru a acoperi o parte din arieratele înregistrate de școlile și liceele de stat către firmele de construcții, în Ialomița banii promiși nu au ajuns. Așa că cele 200 de școli, grădinițe licee și alte tipuri de unități de învățămînt... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2011, 17:46 (14021 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aparatele de taxat sau cântărit, verificate la Călărași

Serviciul Județean de Metrologie există și nu prea

Aparatele de taxat sau cîntărit, verificate la Călărași

Ialomița are Serviciu Județean de Metrologie Legală. Este instituția care, cel puțin la nivel teoretic, se preocupă, sau măcar ar trebui, cu verificarea cîntarelor și aparatelor de măsurare. Că în județul nostru Serviciul funcționează doar la sfîrșit de lună, cînd prin conturile angajaților trece leafa, este un aspect total neinteresant pentru publicul larg...

Cu cîntarul la vecini!
Taximetriștii se plîng. Piețarii de asemenea. Nimeni nu știe unde și cum să-și ia dovada funcționării legale a propriului cîntar. Mai umblați decît piețarii, taximetriștii au descoperit Serviciul județean de Metrologie Legală Călărași, instituție ce verifică de îndată aparatul de măsurat... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2011, 13:24 (15977 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociația lui Blejnar și-a tras fond de vânătoare în Ialomița

Domeniile cinegetice, împărțite pe interese

Asociația lui Blejnar și-a tras fond de vînătoare în Ialomița

• Fondurile de vînătoare din Ialomița au fost atribuite prin licitație publică
• Asociația Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița a pierdut două dintre domeniile de vînătoare
• Mii de euro pentru concesionarea unui fond cinegetic sau pentru interese ascunse
• Blejnar are toate șansele să vîneze în Ialomița, după ce Asociația de vînătoare unde este membru a licitat și cîștigat un fond de vînătoare în județul nostru

Vînători în Ialomița
2011 a fost anul licitațiilor pentru fondurile de vînătoare. O parte dintre contractele de concesiune dobîndite în urmă cu 10 ani au expirat, motiv pentru care Ministerul Mediului, deținătorul de drept al fondurilor de vînătoare, a organizat procesul de atribuire a domeniilor de vînătoare. Demersul, unul perfect legal, s-a desfășurat la nivel național, toate județele țării reînnoindu-și contractarea domeniilor de vînătoare. Desigur aceasta este varianta oficială, căci cea de culise este mult mai interesantă... Dar aceasta nu este treaba noastră și nici a domnului Blejnar, îl știți dumneavostră care, băiatul acela bănuit de interese mafiote în vămi, dar... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2011, 07:22 (25269 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mai bine mai tîrziu decît niciodată!

Peter Racz Attila, «capul» Texas Grup Oyl


Afacerea «Texas Oyl» și-a dezvăluit adevărații patroni. După ce în urmă cu cîteva luni presupușii mafioți au fost eliberați, DNA aduce în prim plan o altă serie de arestări în afacera Texas... Cît despre Bodeanu, Iordache &Compania, rămîne cum am stabilit. Sînt mai liberi ca niciodată!

Cînd motorina se transformă în petrotex...
... se naște o afacere ilegală de milioane de euro, rămase deocamdată nenumărate de anchetatori. La sfîrșitul anului 2010, o firmă din Ialomița reușea să dețină recordul absolut la capitolul evaziune fiscală. 16 milioane de euro, o sumă oferită publicității de procurorii DNA...
Antrepozitul fiscal Texas Grup Oyl Slobozia producea pe bandă... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2011, 14:21 (20776 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cargo Terra oferă 99 de ani garanție pentru drumuri pietruite la Sinești!

Ofertă de senzație la o licitație

Cargo Terra oferă 99 de ani garanție pentru drumuri pietruite la Sinești!

A trecut demult vremea cînd pentru a cîștiga o lucrare în mediul rural era de ajuns să te prezinți la licitație. Acum banii sînt mai puțini, autoritățile locale au mai căpătat experiență, iar concurența pur și simplu te sufocă. Iar cei care știu cel mai bine despre ce vorbim sînt patronii firmelor locale. Ca, de exemplu, cel al Cargo Terra, firma aceea desprinsă din mamutul IEELIF, obligată la o licitație desfășurată la Sinești să promită o garanție de 99 de ani pentru o banală pietruire de drumuri...

La marginea locuită a județului...
Sinești este o comună aflată la marginea Ialomiței, către București, de unde singurele informații făcute publice sînt cele legate de... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2011, 06:47 (18847 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Noi vrem primari!

PD-L a lansat sloganul de campanie pentru alegerile din 2012

Noi vrem primari!

Într-un județ aflat pe unul dintre ultimele locuri în topul creșterilor salariale la nivelul ultimelor 3 ani (3,3%) și cu un sondaj al USL care îl plasează pe locul trei în topul bazinelor electorale social-democrate (72% din intențiile de vot), încercarea președintelui PD-L Cazacu Marinică de a racola primarii celorlalte formațiuni politice părea una ridicolă și lipsită de sens. Pînă acum...

Comasarea alegerilor, bucuria nebunilor
Teoria comasării alegerilor locale cu cele parlamentare s-a născut în creierele PD-L și le frămîntă circumvoluțiunile tocite și rărite de efortul guvernării de o bună bucată de vreme. Și toată suflarea politică este de acord că, în cazul în... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2011, 10:22 (13486 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ionel, maseurul care previne îmbătrânirea

Terapie yumeiho

Ionel, maseurul care previne îmbătrînirea

Anunțul l-am pescuit din ziar: «Inedit la Slobozia! Masaj japonez-previne îmbătrînirea...». Pe Ionel l-am cunoscut la telefon. Ne-a spus că are mare nevoie de publicitate, pentru că oamenii nu înțeleg... Ne-am spus în gînd că are dreptate, fiindcă nici noi nu înțelegem mare lucru. A acceptat imediat o întîlnire! În sufragerie are o masă din lemn masiv, cum se făceau pe vremuri. Și un tablou cu o pisică, pe care nu ne-am putut abține să nu-l pozăm.

Chemarea yumeiho
Ionel Neagu are 44 de ani și pare un om serios. Și terapia lui pare la fel. Numai nouă ne stă gîndul la prostii. Ne miroase și ne pasează trei pagini conspectate mărunt, despre terapia yumeiho. Știm că n-o... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2011, 09:04 (21484 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Viețașii» administrației publice locale

Jumătate din Ialomița le rămîne primarilor în funcție

«Viețașii» administrației publice locale

În timp ce toată lumea se întreabă isteric dacă PSD va avea curajul să-l înlocuiască pe Gabi Ionașcu din fruntea bucatelor slobozene ori, după caz, cînd va trece acesta la PD-L cu arme, bagaje și păcate, Ialomița rurală își continuă, molcom, curgerea prin ultimul an al unui mandat nici mai bun, nici mai rău decît altele. Pentru că acolo, la țară, procesul de feudalizare e unul în plin avînt, iar societatea își are regulile ei care nu țin nici de politică, nici de calcule eletorale și, cu atît mai puțin, de criză.

Primari pe viață
Deși în Ialomița cam jumătate dintre primarii în funcție au șanse mari la al treilea sau al patrulea mandat, titlul de primar pe viață este... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2011, 08:49 (20229 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal Liga a III-a, Viitorul Chirnogi-Viitorul Axintele 1-0

Lanțul ghinioanelor

Viitorul Axintele continuă să trăiască periculos. Echipa lui Ion Nica a întîlnit în etapa a II-a pe viitorul Chirnogi, formație pregătită din acest sezon de fostul dinamovist Ionel Augustin. Reeditarea partidei din Cupa României a fost una încrîncenată, ialomițenii putînd deschide scorul în prima repriză, dar șutul exoticului Ogodbo Moseses a nimerit bara. Victoria călărășenilor a venit abia în minutul 82, tot de la un jucător al Viitorului. La un corner al gazdelor, fundașul stînga, Păun și-a băgat mingea în propria poartă. «A fost curat ghinion! Nu am ce să-i reproșez băiatului pentru că, per ansamblu, a făcut o partidă bună. În fotbal se întîmplă și astfel de lucruri» ne-a declarat Ion Nica... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2011, 08:46 (9068 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Sport cu zâmbetul pe buze

Handbal, Cupa Municipiului Slobozia

Sport cu zîmbetul pe buze

Sîmbătă, 27 august și duminică 28 august au fost zile dedicate handbalului feminin la Sala Sporturilor din Slobozia. Aflată la a doua ediție, Cupa Municipiului s-a transformat într-un turneu internațional. Acest statut i-a fost conferit de prezența între semicercuri a Naționalei de Tineret a Italiei. Alături de handbalistele peninsulare au mai fost prezente Activ Ploiești, Dunărea Brăila și, firește, gazda CSM Unirea Slobozia. Au rezultat 6 meciuri spectaculoase care au captat atenția unui număr apreciabil de spectatori în ciuda faptului că a fost vorba despre un show de vacanță.

CSM Unirea, două victorii și un eșec
Competiția a fost cîștigată de Dunărea Brăila, primdivizionara... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2011, 08:45 (12004 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul ialomițean, salvat de pensionari

După eșecul examenelor de titularizare

Învățămîntul ialomițean, salvat de pensionari

Potrivit informațiilor oficiale, o zecime dintre normele didactice din învățămîntul ialomițean sînt neacoperite de profesori titulari. Pentru ocuparea acestora, în baza unor instrucțiuni ministeriale, Inspectoratul Școlar Ialomița a decis să convoace rezervisții din învățămîntul ialomițean pentru ocuparea posturilor rămase vacante. Campania s-a finalizat ieri, după mai bine de două săptămîni de combinații și permutări, iar oficialii instituției promit că vor face publice rezultatele acestui proces înainte de 12 septembrie 2011, data oficială pentru debutul noului an școlar.

La mila Inspectoratului Școlar
După două runde de examene de titularizare, soldate cu rezultate... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2011, 12:14 (25733 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Eforie 5-0

Uraganul galben

Ce bine că e încă vară! Dacă prin absurd, vineri 26 august, la ora meciului dintre Unirea și CS Eforie iarna ar fi luat în stăpînire pământul, Leo Dobre ar fi trebuit să vină cu păturica și ceaiul fierbinte pentru că altfel ar fi înghețat în poartă. Unirea a dominat jocul cu dobrogenii de la un capăt la altul, făcîndu-ne să ne mirăm că nu s-a înclinat terenul. Și pentru că dominarea goluri cere, un sfert de oră i-a trebuit lui Marius Macare (’15) să dezmorțească tabela și, parțial, tribunele. Pînă la pauză, tăvălugul slobozean a mai adus un gol. Tocmai cînd un cor format din piticii Unirii scanda «Vrem un gol de la Țîcă din picior» decarul Unirii, Constantin Toma (’43) a făcut 2-0. A doua repriză... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2011, 12:11 (12016 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Radu Bogdan Șerban, condus pe ultimul drum

Slobozia în doliu

Miercuri, 31 august 2011, la orele 12,30, la biserica «Sfîntul Ilie» din Slobozia s-a desfășurat slujba de înmormîntare a lui Radu Bogdan Șerban, victimă a unui accident de circulație petrecut în urmă cu două zile. Moartea tînărului, la numai 28 de ani, a șocat comunitatea și a îndurerat profund familia și prietenii celui care a fost Radu...
La slujbă, oficiată de episcopul Sloboziei și Călărașilor, PS Vincențiu, au participat sute de oameni care au ținut să fie alături de familie. Cortegiul funerar a fost precedat de zeci de motociclete, conduse de prietenii lui Radu, un pasionat al bolizilor pe două roți. Ei i-au adus acestuia un ultim omagiu turînd motoarele în intersecțiile orașului... [citește_tot_articolul]

31 August 2011, 14:51 (52764 vizualizări - 32 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Deja se cerne sita

Prima etapă din Liga a IV-a a adus 6 victorii ale oaspeților și un egal. Surprize mari nu au apărut în măsura în care ne așteptam la victoriile Feteștiului și Abatorului chiar dacă nu la scoruri atît de mari. Cele două plus Amara au pornit ca din pușcă în noua stagiune și astfel și-au depus candidatura pentru titlu. «Banii în Liga a IV-a sînt mult mai puțini decît în sezonul trecut și se pare că, în ciuda vorbelor mari, nimeni nu-și dorește cu adevărat să promoveze» ne-a declarat o persoană din anturajul fotbalului ialomițean. Nu și-o dori nimeni să promoveze dar de bună seamă nici să retrogradeze. Anul acesta pică direct în Liga a V-a echipele clasate pe locurile 13 și 14, iar ocupantele pozițiilor... [citește_tot_articolul]

31 August 2011, 13:11 (18209 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Gheorghe Vlase, omul anului 2011 în transporturi

Slobozia: Gheorghe Vlase, omul anului 2011 în transporturi

Titular în «Top 300», proprietarul unei flote impresionante de camioane și achizitorul unuia dintre cei mai performanți coloși de pe piața auto mondială, Scania R730, Gheorghe Vlase revine în atenția opiniei publice interesate de acest domeniu exclusivist. El a fost declarat «Transportatorul anului 2011» de către un juriu de specialitate la gala premiilor «Tir Magazin».

La nea Gică în cartier
Dacă vara asta ți-a fost prea cald ca să poți dormi și ai avut chef de-o bere la el în cartier, l-ai putut întîlni pe terasă, în bermude... Îl cunosc vecinii, îl cunosc și străinii... Nu bea niciodată... Doar Cola, indiferent de oră. Nici politică nu face. Dar schimbă cu plăcere... [citește_tot_articolul]

31 August 2011, 06:42 (115194 vizualizări - 50 comentarii)

EVENIMENT

Garda Financiară Ialomița: 60 tone de floarea-soarelui, confiscate

La începutul săptămînii precedente, marți, 23 august, comisarii Gărzii Financiare Ialomița au desfășurat o acțiune în zona silozului aparținînd SC Expur Slobozia, ocazie cu care au identificat o autoutilitară aparținînd SC Mister DD Consulting Călărași, ce transporta 15 tone de floarea soarelui. Deși cerealele urmau să fie predate la silozul Expur, nici șoferul și nici delegatul societății nu au putut prezenta documente legale de proveniență a mărfii. Întrucît nu au putut prezenta documente, comisarii financiari au dispus confiscarea celor 15 tone de floarea-soarelui, în valoare de 21000 lei, dar și aplicarea unei sancțiuni de 5000 lei.
În cadrul acelorași activități, comisarii au identificat... [citește_tot_articolul]

30 August 2011, 19:14 (11140 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Slobozia: Gara de 6 milioane de euro

Slobozia: Gara de 6 milioane de euro

Gara Slobozia Veche este inclusă într-un megaproiect de renovare menit să-i redea strălucirea pe care n-a avut-o niciodată și importanța pe care a avut-o odinioară. Investiția, în valoare de 6 milioane de euro, va fi asigurată în proporție de 70 la sută din fonduri europene, iar autoritățile locale au eliberat deja autorizația de construcție. Gara cea nouă va avea 307 metri pătrați suprafață desfășurată și, printre altele, și un pasaj subteran care să facă legătura cu peronul 3... Destul pentru a naște o curiozitate legitimă: qui prodest? (cui folosește?)

12 trecute fix în Gara Slobozia Veche
Gara pare părăsită de cum te aventurezi dincolo de linia taximetrelor înșirate... [citește_tot_articolul]

30 August 2011, 14:38 (15632 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
293 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția Rutieră Ialomița: 26 de permise reținute, amenzi de peste 85500 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 11-13 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:15
(8183 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Atestarea persoanelor ca agent de securitate

Cererea prin care se solicită atestarea persoanelor ca agent de securitate se depune la unitatea de poliție unde solicitantul are domiciliul sau reședința. Poliția Română eliberează atestate pentru încadrarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 19:10
(6261 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Contrabandă cu motorină și țigări. Mandate de arestare pentru 30 de zile!

Printr-un comunicat de presă, Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița precizează că «s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații PARASCHIV ADRIAN, COMAN SORIN ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2016, 12:50
(7111 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acoperișurile unor blocuri, luate de vînt

Ca urmare a fenomenelor meteo înregistrate duminică, 13 noiembrie 2016, pompierii ialomițeni au fost solicitati să intervină, în municipiul Fetești, pentru înlăturarea efectelor generate de desprinderea ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2016, 19:20
(6131 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 43 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 19:10
(5519 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bătrîn acroșat de o mașină

Miercuri, 9 noiembrie a.c., la Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului, s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 18:25
(5817 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Locuință distrusă de flăcări la Alexeni

O sobă pe lemne defectă a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință construită din lemn, de pe raza localității Alexeni. Evenimentul a fost anunțat la 112  miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2016, 17:20
(5903 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Alexeni incendiu


Ialomița: Hoți identificați de polițiști

Polițiștii cercetează patru persoane sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și furt calificat, prejudiciile create fiind recuperate în totalitate și restituite părților vătămate. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 18:15
(4593 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița hoț


Accident la Căzănești

Marți, 8 noiembrie 2016., în localitatea Căzănești s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit că în timp ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2016, 17:15
(5914 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 5 permise reținute, amenzi de peste 33500 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 4-6 noiembrie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 18:25
(6453 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj piscicol la Dridu

Braconaj piscicol la Dridu

În cadrul acțiunilor de combatere a braconajului piscicol, o patrulă de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni a depistat sîmbătă 5 noiembrie a.c., în jurul orei 7,30, pe malul lacului Dridu, doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2016, 17:25
(7670 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

Doi bărbați din Slobozia, morți în accidentul de pe Autostrada Soarelui. Linii telefonice pentru identificarea supraviețuitorilor

UPDATE Reprezentanții Parchetului de pe lîngă Judecătoria Lehliu Gară au confirmat oficial faptul că două dintre cele trei persoane care au murit în ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2016, 18:10
(14196 vizualizări - 0 comentarii)


Arestări preventive în dosarul mașinilor incendiate la Slobozia

La începutul acestei săptămîni, procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au făcut 8 percheziții domiciliare, în Ialomița și București, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2016, 16:50
(6261 vizualizări - 3 comentarii)


Grivița: Cetățean algerian, depistat cu ședere ilegală

Un cetățean algerian, de 33 de ani, a fost depistat cu ședere ilegală pe raza comunei Grivița. Ulterior, acesta a fost transferat de polițiști către autoritățile italiene, în vederea internării sale într ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 19:45
(6301 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: A încercat să vîndă un smartphone contrafăcut

Jandarmii din Urziceni au depistat pe străzile municipiului un bărbat, de 33 de ani, din comuna Bărbulești, care încerca să vîndă un model de smartphone contrafăcut. Comerciantul de ocazie cerea pe respectivul ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 18:20
(5573 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Un șofer de 32 de ani, domicilat în județul Călărași, a ajuns la spital după ce s-a răsturnat cu mașina pe care o conducea într-un șanț de pe marginea drumului. Accidentul s-a petrecut în zona localității ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:40
(5016 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Biciclist, lovit de o mașină

Un tînăr de 20 de ani, din Valea Ciorii, a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Șoferul care a provocat accidentul rutier are 26 de ani și domiciliează în aceeași localitate cu victima. Luni ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 17:10
(4237 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au continuat activitățile preventive referitoare la siguranța traficului rutier și în aceste zile. Astfel, luni, 31 octombrie 2016, oamenii legii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2016, 16:15
(6472 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tînăr fără permis și beat la volan, reținut de polițiști

Un tînăr, de 20 de ani, din Fetești, a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de conducere fără permis și conducere a unui autovehicul de către o persoană care se află sub ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 17:25
(6072 vizualizări - 0 comentarii)


Ședință publică la Biroul Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița

Marți, 2 noiembrie 2016, orele 15,00, va avea loc la sediul Biroului Electoral de Circumscripție nr. 23 Ialomița din Slobozia, Piața Revoluției, nr. 1, ședința publică în care se va proceda la completarea ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 16:20
(5263 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 66000 de lei, 18 de permise reținute

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 28-30 octombrie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 15:15
(5697 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Doi bărbați, de 35 și 45 de ani, din Urziceni și Gîrbovi, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 14:20
(4116 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânăr drogat, depistat de jandarmi

Fetești: Tînăr drogat, depistat de jandarmi

Jandarmii din cadrul patrulei de intervenție Fetești, aflați în timpul serviciului pe raza municipiului, vineri, 28 octombrie a.c., în jurul orei 1,30, s-au sesizat cu privire la faptul că doi tineri se ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 13:25
(5285 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Se prelungește sesiunea de primire a proiectelor de investiții pentru procesarea produselor agricole și pomicole și pentru dezvoltarea exploatațiilor pomicole

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță prelungirea sesiunii de depunere a proiectelor de investiții pentru submăsurile (sM) 4.1a «Investiții în exploatații pomicole», 4.2 «Sprijin ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2016, 12:20
(10742 vizualizări - 0 comentarii)


SC CONSTRUCT PEROM SRL

angajează
-șoferi profesioniști
categoria C+E
-mecanici utilaje
-automacaragiu
-inginer mecanic

așteptăm CV-urile dvs
la adresa de e-mail

[email protected]
Pentru mai multe detalii
vă rugăm să ne contactați
la telefon
0264/358.878

27 Octombrie 2016, 20:05


DN2C: Beat la volan, a acroșat cu mașina un biciclist

Miercuri, 26 octombrie a.c., Poliția Orașului Amara a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2C s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2016, 19:05
(4232 vizualizări - 0 comentarii)


SC CDI TRANSPORT INTERN Și INTERNAȚIONAL SRL

angajează
șoferi cu categoria D
pentru transport angajați
Urziceni-Balotești
(tur-retur)
Relații la telefon
0730/466.979
0730/444.450

27 Octombrie 2016, 18:30


Fructe și legume, confiscate de polițiștii ialomițeni

În cadrul unei acțiuni demarată de polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, împreună cu cei ai Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, oamenii legii au confiscat 275 kg de fructe ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2016, 18:20
(3653 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: A acroșat un biciclist

Marți, 25 octombrie a.c., în jurul orei 10,30, pe raza localității Mihail Kogălniceanu s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate, polițiștii ajunși la fața ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:45
(4347 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Jandarmii i-au confiscat peștele

Jandarmii din cadrul echipei de intervenție Urziceni, care desfășurau marți, 25 octombrie a.c., o acțiune de prevenire a comerțului ilicit, au observat un bărbat care comercializa pește direct din portbagajul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:30
(5365 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...